Şimdi Ara

## ♪♪ Nokia 5530 XpressMusic İncelemesi ♪♪ ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.247
Cevap
0
Favori
235.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet uzun araştırmalarım sonucu alabileceğim en şık telefonlardan birinin bu olduğuna karar verdim. Birçok telefona baktım ancak hiçbirinde aradığımı bulamadım. N82 ve bu telefon arasında kalmıştım ve en sonunda bu telefonu aldım. Mersin Forum MediaMarkt mağzasından telefonu aldım.

İlk İzlenim:

Önceki telefonum w810i idi. Telefon gerçekten çok hoş geldi Sony Ericsson'dan sonra. Dokunmatiği hakkında çok negatif yorum okudum ancak gerçekten çok rahat kullanılıyor. Menü geçişleri her ne kadadar Sony Ericsson'lar kadar hızlı olmasada gerçekten iyi. Arama cevaplama tuşları dokunmatik yapılmış ki 5800'dan daha güzel ve estetik duruyor bu yüzden. Arka kapağını çıkarırken çok zorlansamda sonunda açmayı başarıp bataryayı takabildim. Arka kapağı bir daha açacağımı sanmıyorum. Kamerası çokda kötü değil. Autofocus'u olması Carl Zeiss lens olmamasını birazda olsa telafi ediyor. Menüleri gerçekten güzel. Temaları çok estetik.

Kutu içeriği:

• Nokia 5530 XpressMusic
    • Nokia BL-4U Batarya
    • Nokia WH-205 Kulak-içi Kulaklık
    • Nokia CA-101D Data kablosu
    • 4GB MicroSDHC Hafıza Kartı (Telefona takılı şekilde geliyor)
    • Kullanım Klavuzu
    • Garanti Belgesi
    • Ovi Mini-DvD'si
    • Yedek kulak-içi kulaklık uçları(beyaz)

Teknik Özellikleri:

Şebeke
    GSM şebeke:GSM
    Servis:850, 900, 1800, 1900
    Bağlantılar
    Bluetooth:v2.0 with A2DP
    Kızılötesi:Hayır
    Wi-Fi(WLAN):Evet
    USB:Evet , MicroUSB v2.0
    Faks / Veri:Evet
    Ekran
    Ana ekran:Color TFT touchscreen
    Renkli ekran:16.000.000 renkler
    Boyutlar:73.66 mm.
    Çözünürlük:360 x 640 piksel
    Dış ekran Hayır
    Bellek
    Dahili bellek:70MB
    Harici bellek:Maximum 16GB
    Bellek Kartı yuvaları:Evet
    Bellek kartı tipleri:MicroSD, MicroSDHC
    Temel özellikler
    Pil:Standard battery, Li-Ion 1000 mAh(BL-4U)
    Bekleme süresi:336 Saat
    Konuşma süresi:4.54 Saat
    Arama
    Tireşim:Evet
    Foto ID:Evet
    Melodiler: MP3, Polyfone
    Kamera
    Kamera:Evet
    Megapiksel: 3.15 megapiksel
    Maks. fotoğraf çözünürlüğü:2048x1536 piksel
    Dijital Zoom:Hayır
    Optik Zoom:Hayır
    Otomatik netleme(Autofocus):Evet
    Flaş:Evet
    Video kayıt:Evet
    İkinci (dahili) kamera:Hayır
    MMS:Evet
    T9 metin girişi:Evet
    E-posta:Evet
    HTML tarayıcı:Evet
    Multimedya
    FM radyo çalar:Evet
    Java desteği:Evet
    Ses çalar:eAAC, MP3, WAV, WMA
    Video oynatma:3GP, MPEG4, WMV
    Özellikler
    Melodi ekleme:Evet
    Ajanda fonksiyonları:Voice command/dial, Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
    Görüntülü görüşme:Hayır
    Diğer özellikler:Stereo Hoparlör, 3.5 mm jack, TV out, El yazısı çevirme, Photo editor
    Format
    Ağırlık:107 g.
    Boyutlar (Y x G x D):104 x 49 x 13 mm.

Dizayn ve Tasarım:

Telefonun ön kısmında 4 adet işlev tuşu bulunmakta. Bu tuşlardan 2'si çağrı cevaplama tuşları, 1'i menü tuşu, 1'i ise XpressMusic tuşu. Bu XpressMusic tuşuna basıldığında 5 seçenekli bir menü karşımıza çıkıyor. Müzikler, Videolar, Galeri, Yerimleri, İnternette Paylaşım tuşları bu menüde bulunmakta.
    Telefonun sol tarafında hafıza kartı ve sim card takılabilen bir bölüm mevcut.
    Telefonun sağ tarafında ses yükseklik kontrolu, ekran kilidi ve deklanşör tuşları bulunmakta.
    Telefonun üst kısmında telefonu açma tuşu bulunmakta.
    Telefonun altında 3.5mm'lik jack girişi, nokia şarj girişi ve mini usb v2.0 girişi bulunmakta.
    Telefonun arkasında ise 3.2megapixellik bir kamera ve çift led'li bir flaş bulunmakta.

Telefonun boyutları 104 x 49 x 13 mm.
    Aşağıda bir Iphone ve bir nokia 5800 xpressmusic ile karşılaştırması yer almakta.

Ekran:

Ekrandaki video ve fotoğrafların kalitesi inanılmaz iyi. Ekranın çözünürlüğü o kadar yüksekki koyduğunuz her videoyu hd izler gibi izliyorsunuz. Iphone'danat daha net ve parlak. Telefonu elinize almadan kalitesini anlayabileceğinizi pek sanmıyorum ancak birkaç resim koydum.

Hoparlörler ve Kulaklıklar ile Ses Kalitesi:

Bildiğiniz gibi stereo hoparlörlere sahip telefon. Yani alabileceğiniz en iyi sesi alabiliyorsunuz. Kapalı alanlarda müthiş ses veriyor. Yani bilgisayar başındayken bile açarsanız size müzik sisteminizin vereceği kalitede bir ses verebilir. Ses yüksekliğide çok iyi.

Kulaklıklar alacağınız bir ep-630 kadar iyi. Kablo kalitesi vasat derecede. Çevreye her dokunduğunda kulaklığa çok kötü bir kablo sesi geliyor. Kulaklığı kullanırken hareketsiz durmakta yarar var. Yanında gelen kulaklık uçları çok iyi izolasyon sağlıyor. Kulaklığı taktığınız anda dış ses kesiliyor. Kesinlikle seveceksiniz Kulaklığın jack'ından pek emin değilim. Altın kaplama bir jack'ı var ancak jack'ın çevresindeki kablo biraz dengesiz. Her an kopacak hissi veriyor.

Telefonun ses kalitesi çok iyi bana göre. Rock/Pop türü dinliyorsanız daha iyisine ihtiyacınız yok diye düşünüyorum. 4GB hafıza kartına istediğiniz kadar müzik sığdırabiliyorsunuz. 550-600 civarında şarkı attım ancak hala 100mb kadar boş yerim var. Düzeltme: Ekolayzır ayarlarında manuel bir ayar olduğunu şu sıralar keşfettim. Burayı değiştirmem için uyaran @neophron83 arkadaşıma çok teşekkür ediyoruö. Ayrıca stereo genişletme ve ses dengesi ayarlanabiliyor.

Müzik Arşiviniz albümler, sanatçılar, çalma listeleri, türler, besteciler, podcast'lar şeklinde ayrılmış durumda. Telefon içinde playlist yapmanızda mümkün.

Radyo'yu her ne kadar kullanmasamda güzel. RDS destekli olduğu için kanalları bulmanız kolaylaşıyor. Kulaklık takmadan radyoyu dinleyemiyorsunuz çünkü anten görevi görüyor. Kulaklığı taktıktan sonra isterseniz hoparlör modunada geçebilirsiniz.

Kamera:

Kamerası her ne kadar Carl Zeiss lensinden yoksun olsada gayet güzel çekimler yapabiliyor. Yeterli ışık olduğu zaman 3.2mp'in tam verimini alabiliyorsunuz. Telefonda autofocus özelliği ve çift led flaş var. Flaş 2-3 metreye kadar işe yarıyor. Dışarıda flaşlı çekim yapmanızı önermem. Gece çekimleri vasat ancak gündüz çekimleri çok iyi. Birkaç fotoğraf...

Orjinal Fotoğraflar:http://rapidshare.com/files/272178451/Nokia_5530_XpressMusic_Photos.rar

Bağlantı:

Wireless bağlantısı çok hızlı. Telefon üzerinden test yaptım ve sonuçlar şu şekilde çıktı.

1MB'lık dosyayı indirirken;

1064kbit/sec
    0.471s latency
    8.116s d/l time

Telefonda ne yazıkki 3G yok. Nokia'nın büyük hatalarından biri bence ancak 3G ile işi olmayanlar için iyi bir telefon. Şimdiye kadar 3G'siz devam ettik. Kalan zamanıda 3G'siz götürürüz.

Bluetooth 2.0 mevcut telefonda. Genel olarak hızlı denebilir. Laptop'tan 500kb lık bir dosya atarken max 16-17 saniye sürüyor telefonun alması.

Ayrıca sinyal seviyesi hiç düşmedi gördüğüm kadarıyla. Buda çekiş gücünün yüksek olduğunu gösteriyor.

Nokia 5530 XpressMusic vs N73:

Bu iki cihazı donanımsal olarak karşılaştırmak yanlış ancak sadece cihazın boyutlarını anlamanız için 1-2 resim koyuyorum.

5530XM Menüleri vs.:

Evet görmek isteyenler için menülerin screenshotlarını koyuyorum. Hepsini kendim çektm.

Ana Menü:
    25 Adet çok aradığınız-mesajlaştığınız kişiyi ekleyebildiğiniz bir widget mevcut. Ayrıca mail'inizdeki mail lara kolay erişim için bir widget da bulunuyor. Altta ise shortcut yani kısayol butonları bulunuyor. Bunları ayarlar bölümünden kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Not: o arkaplan orjinalde yok

Arama Bölümü:
    Tuşlara basmak çok basit bu yüzden bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum. Kişi eklemek için bir tuşta bu bölümde mevcut.

İşlem Kaydı:
    Tüm kayıtlara erişim oldukça kolay. Kaç saat konuştuğunuz, kaç mesaj attığınız, son aradıklarınız, cevapsız aramalar vs. vs....

İnternet:
    Bu bölümde cihazın kendi explorer sistemi bulunmakta. Ayrıca hi5, facebook, youtube, myspace, amazon ve friendster gibi sitelere kısayollarda mevcut. Arama tuşuna bastığımızda ise bizi direkt olarak google a yönlendiriyor.

Bu bölüm mesajlarımızı kolayca kontrol etmemiz için gayet basit tasarlanmış. Ayrıca buradan maillarımızda kontrol edebiliyoruz. Klasörler yaratıp içlerine mail ve mesajlarımızıda kaydetmemiz mümkün.

Galeri:
    Resimlerimize ve videolarımıza bakabileceğimiz bir bölüm var. Nokia her köşeye bir müzik kısayolu koymuş. Burada da bunu görebiliyoruz. Ayrıca ses klipleri bölümünde yaptığımız kayıtlarıda dinleyebiliyoruz.

İndirme:
    Bu bölümden direkt olarak nokia tarafından önerilen programları indirebiliyoruz. Çoğu program ücretli veya yarı ücretli. Bu yüzden ovi yada diğer siteleri kullanmak daha mantıklı. Bu bölümün pek işlevliği yok doğrusu.

Müzik:
    Telefondaki müziklere ulaşabileceğimiz bölüm bu bölüm. Radyoyada bu bölümden erişiyoruz. Müzik mağazası, podcasting ve ses kayıt bölümüde burada mevcut.

Ayarlar:
    Klasik nokia ayarlar bölümü.

Uygulamalar:
    Telefona yüzlerce uygulama yüklemek mümkün. Resimdekiler ise telefondaki default uygulamalardan birkaçı.

Nokia Maps:
    Ne yazıkki nokia maps yüklü gelmiyor ancak ovi suite vs. üzerinden rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Bu uygulamayı tam olarak keşfedemedim bu yüzden yorum yapmam yanlış olur.

Google Maps:
    En çok bunu kullanıyorum uygulamalarım arasında. Gerçekten kullanışlı. Hem uydu görünümü hemde harita görünümü verebiliyor size. Ancak tek kötü yanı telefona kaydedebileceğiniz harita boyutu çok kısıtlı. Ayrıca kayıtlı şekilde google maps haritalarını telefonunuza indiremiyorsunuz. Garmin, nokia maps vs. gibi programlar bu bakımdan çok daha kullanışlı. Google maps'ın en büyük + sı şebeke üzerinden nerede olduğunuzu bulabiliyor. Eğer açık alandaysanız 40metre yanılma payıyla nerede olduğunuzu gösterebiliyor.

Media Player vs. gibi bölümlerin daha ss lerini alamadım. Aceleyle yaptım bu bölümü bu yüzden özür diliyorum. Yakında tamamlamaya çalışacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FirstClass -- 17 Ekim 2009; 10:36:02 >

• Buyrun orjinal fotoğraflar.http://rapidshare.com/files/272178451/Nokia_5530_XpressMusic_Photos.rar

• evet 5530 sevdama biraz ara verdim. N79 aldım biraz onunla vakit geçirecem. bu arada 5530 İzmire gelir umarım

N79 ile takas yapmak isteyen veya nakit satmak isteyen olursada PM atabilir

5530 almak isteyenler için bi kaç link vereyim incelesinler:

Nokia Türkiye destek sayfası: (türkçe kullanım klavuzu var mesela) http://www.nokia.com.tr/destek-ve-yazilim/urun-destegi/5530-xpressmusic

Tüm cihaz bilgileri : http://www.forum.nokia.com/devices/5530_XpressMusic

fotolar:(araç giderken çekilmiştir)
    http://s45.radikal.ru/i108/0908/6e/76a7245a24fd.jpg
    http://i052.radikal.ru/0908/cd/ebe1fb2222b3.jpg
    http://i078.radikal.ru/0908/06/7af8236f860d.jpg
    http://s39.radikal.ru/i084/0908/63/b2e4119d7b3b.jpg (makro)

• arkadaşlar herkes bu telefonda 3g olmadığından yakınmış ama verdiğim adreste bağlantı başlığı altında hsdpa(ya da başka deyişle 3,5g) var olarak görünüyor. tamam görüntülü konuşma yok ama hızlı internet olayı var gibi. buda cihaz için ayrı bir güzellik. yanlışım varsa düzeltin lütfen...

http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/telefon-karsilastirma
  • quote:

Orijinalden alıntı: zkdln

arkadaşlar herkes bu telefonda 3g olmadığından yakınmış ama verdiğim adreste bağlantı başlığı altında hsdpa(ya da başka deyişle 3,5g) var olarak görünüyor. tamam görüntülü konuşma yok ama hızlı internet olayı var gibi. buda cihaz için ayrı bir güzellik. yanlışım varsa düzeltin lütfen...

http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/telefon-karsilastirma

Orada bir yanlışlık var aşağıda verdiğim adreste öyle bir özellik yok. Zaten telefonun incelemsini yapan web siteleri de 3g olmamasını eksiklik olarak yazmışlar yani kesinlikle yok.

http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/tum-modeller/nokia-5530-xpressmusic/ozellikler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 29 Ağustos 2009; 1:47:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lawagolem

quote:

Orijinalden alıntı: FirstClass

Ben şuan gayet memnunum. Hatta telefonumla aramda bir bağ oluştu o derece. Telefonumun ekranında nokta şeklinde bir çizik oluştu, gittim kılıf aradım her yerde. Ama bulamadım düzgün bi kılıf. Pişman olmazsın bence. 3G varda kimse doğru düzgün kullanamıyor. Hadi 1 sene içinde biraz daha rayına oturtabilirler ama yinede kullanacağını pek sanmıyorum. Bu zamana kadar 3G yoktu, kimsede takmıyordu. Şimdi 3G geldi diye herkeste bir merak oluştu ama hiçbir hizmet adam gibi çalışmıyor. Hiç boşuna 3G'li telefon alıp faturayı şişirmeye değmez.

Eee yeni bir kulaklığınız varmı yoksa kutu içeriğindekiylemi devam ediyorsunuz ?

Şuan kutu içeriğindeki kulaklığı kullanıyorum ancak artık iyi bir kulaklık olmadığı kanaatine vardım. Kablodan inanılmaz kötü bir ses geliyor kulaklığa. Yani nereye dokunursa dokunsun bazen müziği bile bastıracak derecede bir kablo sesi geliyor. Ya müzik dinlerken hareketsiz duracaksınız yada yeni bir kulaklık alacaksınız.

Şu kulaklığı almayı düşünüyorum şuan.http://forum.donanimhaber.com/m_34301240/tm.htm

Kulaklık yorumlara bakılırsa gayet güzel. Sırf yanında gelen kılıf için alıyorum aslına bakılırsa. Telefona uygun bir kılıf bulamadım ve istediğim tip kılıf yanında gelen kılıf.

• quote:

quote:

quote:

Ben şuan gayet memnunum. Hatta telefonumla aramda bir bağ oluştu o derece. Telefonumun ekranında nokta şeklinde bir çizik oluştu, gittim kılıf aradım her yerde. Ama bulamadım düzgün bi kılıf. Pişman olmazsın bence. 3G varda kimse doğru düzgün kullanamıyor. Hadi 1 sene içinde biraz daha rayına oturtabilirler ama yinede kullanacağını pek sanmıyorum. Bu zamana kadar 3G yoktu, kimsede takmıyordu. Şimdi 3G geldi diye herkeste bir merak oluştu ama hiçbir hizmet adam gibi çalışmıyor. Hiç boşuna 3G'li telefon alıp faturayı şişirmeye değmez.

Eee yeni bir kulaklığınız varmı yoksa kutu içeriğindekiylemi devam ediyorsunuz ?

Şuan kutu içeriğindeki kulaklığı kullanıyorum ancak artık iyi bir kulaklık olmadığı kanaatine vardım. Kablodan inanılmaz kötü bir ses geliyor kulaklığa. Yani nereye dokunursa dokunsun bazen müziği bile bastıracak derecede bir kablo sesi geliyor. Ya müzik dinlerken hareketsiz duracaksınız yada yeni bir kulaklık alacaksınız.

Şu kulaklığı almayı düşünüyorum şuan.http://forum.donanimhaber.com/m_34301240/tm.htm

Kulaklık yorumlara bakılırsa gayet güzel. Sırf yanında gelen kılıf için alıyorum aslına bakılırsa. Telefona uygun bir kılıf bulamadım ve istediğim tip kılıf yanında gelen kılıf.

Kılıfı bilemicem ama ben kulaklık olarak Sennheiser CX200 öneririm.Ben şu anda 5320XM ile beraber kullanıyorum.Hem cx200 hem cx300 kullananlar cx200'ün daha iyi olduğunu söylüüyorlar.Olabilir çünkü cx200 çok daha yeni bir kulaklık.Onada bakmalısınız

• O kulaklığı ilk defa gördüm doğrusu. Acaba yeni mi çıkmış. Güzel bir şeye benziyor. Ama çok bass veren bi kulaklık arıyorsan ep630'u da araştur bence
    quote:

quote:

quote:

• arkadaşlar ilgilenen olursa 4 günlük 5530 satılıktır

http://forum.donanimhaber.com/m_34363046/mpage_1/key_//tm.htm#34363046
  • Bugün Eskişehirden kuzenim alıyor yarın da elimde olur. Yalnız birşey sorucam ekran falan çok kolay mı çiziliyor kılıf kullanan arkadaşlar nasıl birşey kullandığını söyleyebilir mi bi de hbde şöyle birşey val ilginç.

http://www.hepsiburada.com/zagg-invisible-shield-nokia-5530-gorunmez-cizilmez-kilif-/productDetails.aspx?categoryid=16102&productid=telkilifin5530

Hoş gibi ama daha önceden bilen kullanan deneyimli arkadaşlar varsa görüşlerini alalım.

• Dün yeni yazılım çıktı v11 indirip phoenix ile yükleyin.

Firmware Update Nokia 5530 XpressMusic RM-504 EUROPE 11.0.054 v2.0
    Major Data Package v2.00 MCU SW 11.0.054
    File Name : RM-504_EUROPE_11.0.054_v2.0.exe
    Published 21/09/2009 Size 212.05 MB
    EUROPE - Phones -> 5530 XpressMusic

http://linkcrypt.ws/dir/nj86hb1uxuv0ttf
  • ne gibi değişiklik olmuş..

quote:

Orijinalden alıntı: xsw

Dün yeni yazılım çıktı v11 indirip phoenix ile yükleyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: thugpassion

ben alır almaz bu versiyonu yükletmiştim ne değişiklik var bilmiyorum ama yazlımla ilgili şaun bir problem görmüyorum telefonda bişey diyecem arkadaşlar burası yerimi bilmiyorumda düzgün çalışan bir msn var mı kuran arkadaşlar varmı 5530 a bulamadım bir türlü hemde wirelesda da kullanbiliyormuyuz acaba msni

nimbuzz veya slick kullanabilirsin.

http://www.nimbuzz.com/tr
    http://www.lonelycatgames.com/?app=slick

• quote:

Arkadaşlar Phoenix ile v 11 sürümünü yükledim. Telefonda bariz performans arttı. Kesinlikle yükleyin. Windows 7 ile pc suite kaldırmadan yükledim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Aşağıdaki adresten nasıl yüklendiğine ve gerekli dosyalara bakabilirsiniz.

http://nokia-firmware.blogspot.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halisakal -- 24 Eylül 2009; 16:48:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: neophron83

quote:

Arkadaşlar Phoenix ile v 11 sürümünü yükledim. Telefonda bariz performans arttı. Kesinlikle yükleyin. Windows 7 ile pc suite kaldırmadan yükledim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Aşağıdaki adresten nasıl yüklendiğine ve gerekli dosyalara bakabilirsiniz.

http://nokia-firmware.blogspot.com/

dostum rehber ya da telefon içindeki programlarda kayıp oluyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: neophron83

quote:

Orijinalden alıntı: thugpassion

ben alır almaz bu versiyonu yükletmiştim ne değişiklik var bilmiyorum ama yazlımla ilgili şaun bir problem görmüyorum telefonda bişey diyecem arkadaşlar burası yerimi bilmiyorumda düzgün çalışan bir msn var mı kuran arkadaşlar varmı 5530 a bulamadım bir türlü hemde wirelesda da kullanbiliyormuyuz acaba msni

nimbuzz veya slick kullanabilirsin.

http://www.nimbuzz.com/tr
    http://www.lonelycatgames.com/?app=slick

teşekkürler dostum

• oyun olarak FB twisted (sensörle çalışıyor) birde Block Go deneyin süper..

http://net+load.in/dateifbzNbIBhFF/FB_Twisted_v0.2_SENSOR_FW.sisx.htm

Block GO ovi store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halisakal -- 25 Eylül 2009; 0:52:59 >

• s60v5 için dokunmatik solitaire

http://net+load.in/datei9kOxAhuHWa/solitaire_s60_5_0_v_1_1_0_selfs.sis.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halisakal -- 25 Eylül 2009; 2:46:45 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.