Şimdi Ara

Nvidia 28nm GPU'lar üzerinde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
3.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Endüstri tarafından merakla beklenen DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartlarını ne zaman duyuracağı henüz netlik kazanmaya Nvidia, kapalı kapılar ardında çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor. Kasım ayında anons edilmesi beklenen GT300 kod adlı yeni nesil grafik işlemci tasarımıyla önemli yenilikler sunması beklenen Nvidia'nın üretim teknolojilerine yönelik çalışmalar da sürüyor. 65nm, 55nm ve 40nm üretim teknolojilerine rakibi AMD-ATi'den sonra geçen firma önümüzdeki aylarda 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GeForce 200 serisi masaüstü grafik çözümlerini duyurması bekleniyor.

Nvidia'nın tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang yaptığı açıklamasında müşteri merkezli firmalarla çalışmaktan hoşlandıklarını, 200 müşterisiyle TSMC firmasının müşteri odaklı çalışma da zorlandığını belirtirken, uzunca bir süredir konuşulan "Nvidia hacimli üretim için GlobalFoundries ile iş birliğine gidebilir" iddialarına da yeşil ışık yakmış oldu. Bilindiği üzere AMD ve ATIC firmasının öncülüğünde AMD'nin üretim tesislerini devralarak operasyonlarına başlayan GlobalFoundries, New York'ta kurulacak Fab2 tesislerinin temelini atmış ayrıca AMD bağımsız ilk müşteri olarak STMicroelektronic ile çalışacağı bildirilmişti.

GlobalFoundries ile iş birliğine gitmesi gündemde olan Nvidia'nın 28nm üretim teknolojisine yoğunlaşacağı, 40nm üretim teknolojisinden sonra ara-geçiş süreci olarak firmanın 32nm fabrikasyon sürecini değerlendirse bile 28nm firmanın 40nm üretim teknolojisinden sonraki asıl hedefi olarak değerlendirilebilir. İki yıl içerisinde 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GPU'ların hazır olması beklenirken, yeni nesil üretim teknolojileri sayesinde daha küçük, daha fazla transistör içeren üstelik daha az enerji harcayan GPU'ların da ekran kartı arenasında rol oynamaya başladığına tanık olacağız.

Hatırlanacağı üzere yeni nesil GPU çalışmalarına paralel olarak Nvidia baş bilimcisi Bill Dally, 2015 yılında GPU'ların 11nm üretim teknolojisiyle hazırlanacağını, 5000 paralel işlem birimine sahip olacaklarını ve 20 TeraFLOP'luk yüksek işlem gücü sunabileceklerini belirtmiş, 3GHz'de çalışacak GPU'ların 1.2TB/sn'lik bant genişliğini destekleyeceğini öngördüklerini açıklamıştı.

• Hala 150nm kart kullanan ve dx9dan bile haberi olmayan insanlar varken neler üretiliyor güzel bir haber teşekkürler
  • quote:

3GHz'de çalışacak GPU'ların 1.2TB/sn'lik bant genişliğini

Yuh derim.Daha neler.Piyasaya 40 nm bile çıkmadı bu ne hız.
  • 28 nm daha da fazla merak uyandırır fakat zaman olayı işin içine girdiğinde 40 nm kartları çok meraklandırıyor
  • DX11 kartlar arasında şu an ki GTX295 konumunda olucak gibi
  • İyide bunu bilemezsiniz tam olarak. Ayrıca o ayar da olsa bile ATI'nin sloganı zaten herşeyi merak ettirmeye yetiyor.
  • Oyun yapımcılarının başı belada. :)
    Daha şimdi bile doğru düzgün grafik kalitesinde oyunlar yapamazken ileride bu kartlarla nasıl bir iş çıkaracaklar merak konusu...
  • Tam olarka bilinemiyeciği doğru ancak yazdığım şeye dikkat lütfen ''olucak gibi'' ki bunda size %80 ihtimal verebilirim ATI camiasıda tabiki sessiz kalmaz
  • sıktı bu işler artık :)
  • 40 nm ile üretilen HD4770 yükte 65 dereceyi geçmiyordu herhalde 28 nm lik nvidia ekran kartlarına fan takmazlar :D
  • 4770 ile o kartlar bir değil; 4770 orta segment bir kart. Orta segment kartı 90nm de yapsan ısınmaz zaten. Özellikleri ve hızı baya bir kırpılmış oluyor çünkü.
  • sonu yok bu işin
  • sonsuzlugun tanımı NVIDIA mı dıyorsun?
  • nvidia 32 nm ye 32 ay sonra ancak geçer :))
  • adamlar bu azimle nanometrenin bi alt birimine inecekler ki adini bilmiom ben...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Penryn

quote:

3GHz'de çalışacak GPU'ların 1.2TB/sn'lik bant genişliğini

Yuh derim.Daha neler.Piyasaya 40 nm bile çıkmadı bu ne hız.

bildiğim kadarıyla core 2 duolar bile 98 lerde hazırdı fakat piyasaya sürülmedi nvidia piyasaya sürecek zamanı iyi seçemedi
    şimdiki haber 98 yılında core 2 duoların çıkarılması gibi
  • 5000 sp , 3ghz gpu, 20 teraflopluk islem gücü ha, vışşşşşşşşş.heralde ramlerde GDDR 55 olur
  • peki bunlara gre oyun ne zaman cıkacak yahu ekran kartı cıkıoda ortada adam gibi bir oyun goremiorum
  • 5000 sp 3ghz gpu 11nm bunlar çokda uçuk gelmiyo bana açıkcası gayet normal bişi solemişler ki olması gerekende o hani. bi 5 sene önceki kartlara bakın demek istetimi anlarsınız :) ama şunuda belirtiyim daha olmayan bişi böle atıp tutmakda kolaydır :D bende diyorum zaten ilerki yıllardaaaa biyerden bi yere ışınlanıcaz diye :P :D:D::D ama şunuda söliyim bi arkdaşın dediği gibi nvidia bu gidişle 32nm anca 32 ay sonra geçer ati fanı yada nvidia düşmanı değilim hangisi iyi ucuz sa ordayım ama teknoloji olarak ati yazılım olarak hep nvidia ati deki teknoloji nvidia da olsa yada tam tersi :D 2015 gerek kalmaz :)
  • S3 şirketide 1 nm üzerinde çalışıyormuş 99 GHZ gpu hızı bilinmeyen bir hızda vram üreteceklermiş...

PEH.
    Böyle haberleri hiç sevmiyorum açıkçası.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.