Şimdi Ara

ATi RV870, R600'den bu yana en büyük değişiklik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
3.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi kullanıcılar tarafından merakla beklenen DirectX 11 destekli yeni nesil GPU'larını Eylül ayında kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 40nm üretim teknolojisiyle hazırladığı DirectX 11 destekli yeni nesil grafik çözümleri için "performansıyla şaşırtıcı olacak, gözlerinize inanamayacaksınız" gibi iddialı açıklamalar da bulunan firmanın ekran kartlarından sorumlu baş teknoloji yöneticisi Eric Demers, merak edilen bazı detayları doğruladı. Gelen bilgilere göre Evergreen kod adıyla hazırlanan DirectX 11 destekli yeni jenerasyon, firmanın R600 sonrasındaki en radikal girişimi olacak gibi görünüyor.

Hatırlanacağı üzere AMD-ATi, DirectX 10 destekli ilk grafik çözümü olan R600 GPU'su ile teknolojik anlamda önemli bir adım atmış ancak 512-bit bellek veri yolu desteği gibi detaylarına rağmen hem yüksek güç tüketimi hem de yaşanan sürücü sorunları nedeniyle R600 ve güç verdiği Radeon HD 2900XT modeli, Radeon X1950XT modeli sonrasında oluşan beklentiyi karşılamakta sıkıntı yaşamıştı. Ancak AMD-ATi performans liderliğini alamasa da sadece 6 ay gibi kısa bir sürede R600 GPU'sundan RV670 çözümünü türetmeyi başarmış ve 55nm üretim teknolojisine adım atmıştı.

RV670 GPU'sunu takiben geçtiğimiz sene Haziran ayında RV770 GPU'sunu ve Radeon HD 4800 serisi ekran kartlarını duyuran AMD-ATi, son birkaç yılın en önemli başarısına imza atmış ve yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı. AMD-ATi'nin baş teknoloji yöneticisi Eric Demers, R600 ve RV770 ile kıyaslandığında RV870'in çok büyük bir hamle olduğunu belirtilirken,bu doğrulama AMD-ATi'nin yeni jenerasyona yönelik olarak yaptığı iddialı açıklamaların nedenini de gözler önüne seriyor.

AMD-ATi'nin, ön görülenin aksine RV870 ile GPU mimarisinde ciddi değişiklikler yapmış olabileceği üzerine de çeşitli yorumlar yapılmaya başlandı. Windows 7 lansmanından yaklaşık bir ay önce Eylül ayı içerisinde yeni nesil ekran kartlarını lanse edecek olan firmanın iddialı çıkışlarına karşın rakip Nvidia tarafı ise sessizliğini koruyor. Zira Santa Clara merkezli firmanın yeni jenerasyon çözümlerini en iyi ihtimalle Kasıma ayı içerisinde lanse edebileceği belirtilirken tarihin biraz daha sarkabileceği de konuşulmuyor değil.

• Bakalım yine ati f/p kartları sunacak mı? Eğer böyle iddialı konuşuyorlarsa fiyat biraz yüksek olabilir gibi geldi bana.
  • yaşasın "ati" yaşasın rekabet.
  • ben şahsen üst seviye kart olarak cift cekirdekli cift gpu lu kart bekliyorum
  • phenom2'de yaptıklarını simdi de bu ekran kartlarında yapıyorlar.Merakla bekliyoruz... Bir de test görsek fena olmazdı ama erik amca ;) ;)
  • bugün ne kadar çok ati haberi geliyor hayırlısı bakalım eylülde çıkacağını yeni öğrendim az kalmış o zaman
  • çelişkili açıklamalar yapıyorlar daha öncede rv770 in geliştirlmiş hali olacağını söylemişlerdei yanılmıyorsam. şimdide yepyeni bir mimariden söz ediliyor açıkça olmasada anlaşılan o ama benim tahminim sadece sansasyon yaratıyorlar yeni bir mimari gelmicek sadece revizyon gelicek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yekoo

çelişkili açıklamalar yapıyorlar daha öncede rv770 in geliştirlmiş hali olacağını söylemişlerdei yanılmıyorsam. şimdide yepyeni bir mimariden söz ediliyor açıkça olmasada anlaşılan o ama benim tahminim sadece sansasyon yaratıyorlar yeni bir mimari gelmicek sadece revizyon gelicek...

Ben de böyle düşündüm..Ya ne yaptıklarını bilmiyorlar, ya da tüketiciyi kullanma gibi bi düşünceleri var..

Bu kadar güzel haberin üstüne iyi bir kart çıkarsalar da şu nVidia kartların fiyatları bir düşse...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ToySoldier

quote:

çelişkili açıklamalar yapıyorlar daha öncede rv770 in geliştirlmiş hali olacağını söylemişlerdei yanılmıyorsam. şimdide yepyeni bir mimariden söz ediliyor açıkça olmasada anlaşılan o ama benim tahminim sadece sansasyon yaratıyorlar yeni bir mimari gelmicek sadece revizyon gelicek...

Ben de böyle düşündüm..Ya ne yaptıklarını bilmiyorlar, ya da tüketiciyi kullanma gibi bi düşünceleri var..

Bu kadar güzel haberin üstüne iyi bir kart çıkarsalar da şu nVidia kartların fiyatları bir düşse...

ati iyice saçmaladı.... hele hele yeni tek gpu da 1600sp gpu su varki evlere şenlik... umarım yeni mimari vardır... eskisiyle zaten gt300 e ancak fiyat anlamında rekabet edebilir.. çoğu kişi bir karta 250-300dolar verebiliyor.. performasn isteyen nvidia secer doğal olarak...

• quote:

Orijinalden alıntı: sangokudbgt

quote:

Orijinalden alıntı: ToySoldier

quote:

ati iyice saçmaladı.... hele hele yeni tek gpu da 1600sp gpu su varki evlere şenlik... umarım yeni mimari vardır... eskisiyle zaten gt300 e ancak fiyat anlamında rekabet edebilir.. çoğu kişi bir karta 250-300dolar verebiliyor.. performasn isteyen nvidia secer doğal olarak...

saçmalamak diye nitelendirmiyelim, bir strateji yürütüyorlar demek ki, hatırlarsanız 48xx serisi için de 480 shader ile geleceğini söylemişlerdi fakat 800 shader ile geldi 48xx serisi

• quote:

sağ gösterip sol vuracaklar bence
  • tek korkum 40nm üretim sorunu çekmeleri, yani yeterli sayıda kart üretemezlerse kötü,
    4770de böyle olmuştu hatırlarsanız.
  • 2900xt den oncede bole iddialı iddialı konusuyorlardı sonra ortaya ne cıktı fosss

nvidia daki gibi g80 deki gibi bir yenilik bekliyorum 2 firmadanda

umarım 2side eski kral donemlerini yasarlar

ati x1950 zamanındaki gibi

nvidia 8800gts g80 deki gibi..
  • sadece en pahalı kartların iyi olduğunu sanan arkadaşlar var, böyle bir mantalite sadece bizim ülkemizde var heralde,önemli olan verdiğin paraya en çok hangisinden verim aldığındır, sadece hız demiyorum dikkat ederseniz ,görüntü kalitesi, 2d kalitesi bunlar hep benim için hız la birlikte etkin olmuştur, zamanında başıma geldi çünkü hızlı diye aldığım 8800gt css de tam bir hayal krıklığı oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

sadece en pahalı kartların iyi olduğunu sanan arkadaşlar var, böyle bir mantalite sadece bizim ülkemizde var heralde,önemli olan verdiğin paraya en çok hangisinden verim aldığındır, sadece hız demiyorum dikkat ederseniz ,görüntü kalitesi, 2d kalitesi bunlar hep benim için hız la birlikte etkin olmuştur, zamanında başıma geldi çünkü hızlı diye aldığım 8800gt css de tam bir hayal krıklığı oldu.

ne manada hayal kırılkığı oldu?? görüntü kalitesi için 3d de hiçbir şey diyemessiniz... ayrıca paraya göre ençok verimi yine 8800gt den iyi yapacak bi kartı kimse piyasaya sürmedi??
  • Bu kartlar çıkıp da , blurey bilmem ne kalitesinde sinema efekti veriyor ,evinizi hollywoodd studio'suna çevireceğiz, diyerek bir sunum yaparlarsa hiç şaşırmayacağım ...fps artışından ziyade görüntü kalitesinin artacağını ve çıkacak oyunlarında o demoda gösterilen görüntülere uzunca bir zaman ulaşamayacağını tahmin ediyorum.Saygılar!
  • Merhaba, Yanlışssam beni düzeltin. Opengl şu anda 3.2 sürümünde. !980 lerde başlamışlar. Bir çok efsanevi oyunada Doom gibi Quake gibi altyapı olmuşlar. MS herşey gibi bunada alternatif getirerek rekabetmi yarattı? Hayır tam tersine opengş gibi bir çok işletim sisteminin destek verebilecek ve geçişi sorunsuz yapabilecek tam tersine rekabeti arttıracak bir olguyu baltaladı. Arkasına kart üreticlerinide aldı şimdi beraber 10 11 diye saydırıyorlar. ATI hala linux için adam gibi sürücüler çıkartmış değil. Nvidia da nasıl olduysa zamanında çıkarttı şimdi bu desteğini devam ettiriyor. Maşallah nasıl bir grafik kütüphanesiymiş bu opengl'den sonra 11 e kadar geldi. MS ya çok çalışıyor ya da halledemediği şeyler var hala. Ez cümle tamamen yanılıyorda olabilir, ama oyunlarda opengl desteği olsa ubuntu önünde pek engelde kalmayacakmış. Bence MS güzel bir yönlem (strateji) izlemiş. Hala vazgeçilemez.

• Klavye hatalarım için herkesten özür dilerim bu arada. Ayrıca "Ez cümle tamamen yanılıyorda olabilir, ama oyunlarda opengl desteği olsa ubuntu önünde pek engelde kalmayacakmış" cümlem

"Ez cümle tamamen yanılıyorda olabilir(im), ama oyunlarda opengl desteği olsa ubuntu önünde pek engel de kalmayacakmış"
  • quote:

Orijinalden alıntı: fgezgini

Merhaba, Yanlışssam beni düzeltin. Opengl şu anda 3.2 sürümünde. !980 lerde başlamışlar. Bir çok efsanevi oyunada Doom gibi Quake gibi altyapı olmuşlar. MS herşey gibi bunada alternatif getirerek rekabetmi yarattı? Hayır tam tersine opengş gibi bir çok işletim sisteminin destek verebilecek ve geçişi sorunsuz yapabilecek tam tersine rekabeti arttıracak bir olguyu baltaladı. Arkasına kart üreticlerinide aldı şimdi beraber 10 11 diye saydırıyorlar. ATI hala linux için adam gibi sürücüler çıkartmış değil. Nvidia da nasıl olduysa zamanında çıkarttı şimdi bu desteğini devam ettiriyor. Maşallah nasıl bir grafik kütüphanesiymiş bu opengl'den sonra 11 e kadar geldi. MS ya çok çalışıyor ya da halledemediği şeyler var hala. Ez cümle tamamen yanılıyorda olabilir, ama oyunlarda opengl desteği olsa ubuntu önünde pek engelde kalmayacakmış. Bence MS güzel bir yönlem (strateji) izlemiş. Hala vazgeçilemez.

dx sadece grafik tabanlı bir ip değil... yapımcıya bir çok kolaylık sağlıyor... open gel ise şu anda bilmiyorum ama zamanında acık kaynak kodlu grafik ip si idi... doom3 te bile sadece grafik ip si olarka vardı.. ses vs. durumlara dx bakmaktaydı...

ama dx programcıyı limitler, sınırlandırır... bu yüzden carmack sevmiyor olsa gerek.. ama kısıtlımı? yeterli değilmi? kesinlikle hayır.... kimsenin önüne geçmedi microsoft...

• bana sankı nvıdıa nın cıkarıcakları daha performanslı olucak gıbı gelıyor 5870x2 denılen karttan bıle cunku bu sessızlık haylı alamet degıl nvıdıa sımdıye kadar en azından bıras yenı cıkıck kartlar hakkında bılgı verırdı once atının cıkarmasını beklıyor sonra kendısıde modeller arasında son guncellemerını yapıp daha ıyısını cıkartmanın pesınde
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.