Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (22. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İş bulursa maaşıda olur tabi ama ne kadar olur bilemem...

Şu zamanda iş bulmak çok büyük talih, gerçekten öyle... Özal zamanından beri tek lira yatırım yapılmadı, devletin mühendisi olmaz dediler o gün bu gündür mühendisler sağda solda ekmek arar oldular. Memleketin kaymağı olan bizleri böyle rezil ettiler.
    Polis başlar başlamaz 2000 tl alıyor, öğretmen desen yine o kadar, sözleşmeli memur zaten 1500 alıyor. mühendiste 750 den başlarsa şükür etsin. (kurumsal firmalarda 1600 den başlarsın, ama onu önce bulmak lazım.)
    kısacası, iş yok ki maaş olsun:)
  • gemi makina mühendisliginde çok para var diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: //GTR-S

elektrik elektronik yaratıcı, birşeyler geliştirmeyi seven bir adam için en uygun mesleklerden biridir...çalışma sahası çok geniştir..açıkta kalma diye bi derdiniz olmaz çünkü siz üniversitedeyken firmalar sizi takip etmeye başlar..internete bakarsanız elektrik elektronik müh. aranıyor ilanlarının sayısı 3'ü geçmez...çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir , iş teklif edilir.....amerkaya master için gidersin üniversite bitince ingilizcende iyiyse burada en aşağı 2000-2500$ la işe başlarsın 2-3 seneye kalmadan çığ gibi olur maaşın..ama bu meslekte önemli olan yaratıcılıktır....ülkemizde aselsan,tai havelsan , gate elektronik gibi üst düzey elktronik şirketlerinde çalışma fırsatını bulursan toplumda birinci sınıf insan olursun..ne sırtın yere gelir ne de sülalen aç-açıkta kalır...

kimsenin kimseyi takip ettiği yok yanlış bilgi vermeyelim
  • türkiyede en çok aranan mühendisliktir, hem kamuda hem de özel de işsiz kalmassın, türkiyede 3 üni de var mezun sayısı az piyasada iş çok

quote:

Orijinalden alıntı: ozikazi

elektrik mühendisliği hakkında bilgisi olan varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sawfor3

quote:

elektrik elektronik yaratıcı, birşeyler geliştirmeyi seven bir adam için en uygun mesleklerden biridir...çalışma sahası çok geniştir..açıkta kalma diye bi derdiniz olmaz çünkü siz üniversitedeyken firmalar sizi takip etmeye başlar..internete bakarsanız elektrik elektronik müh. aranıyor ilanlarının sayısı 3'ü geçmez...çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir , iş teklif edilir.....amerkaya master için gidersin üniversite bitince ingilizcende iyiyse burada en aşağı 2000-2500$ la işe başlarsın 2-3 seneye kalmadan çığ gibi olur maaşın..ama bu meslekte önemli olan yaratıcılıktır....ülkemizde aselsan,tai havelsan , gate elektronik gibi üst düzey elktronik şirketlerinde çalışma fırsatını bulursan toplumda birinci sınıf insan olursun..ne sırtın yere gelir ne de sülalen aç-açıkta kalır...

keşke her şey bu kadar güzel olsaydı dimi
    lay lay lom diye yaşardık ama kutlanası bir hayal dünyası var arkadaşın hakkını vermek lazım
  • quote:

türkiyede en çok aranan mühendisliktir, hem kamuda hem de özel de işsiz kalmassın, türkiyede 3 üni de var mezun sayısı az piyasada iş çok

quote:

Orijinalden alıntı: ozikazi

elektrik mühendisliği hakkında bilgisi olan varmı?

ben elektiriğin çok abartıldığını düşünüyorum millet memurlar.net i okuyup okuyup gaza geliyor..

evet kamuda çok iyi ama özelde aynı şey geçerli değil..elektrik elektronikçiler de bu alanda çalışabiliyor ayrıca imza yetkisi sadece elektrik müh.lere değil 3 tane seçmeli ders alınca elektrik elektronik müh.lerinde imza yetkisi oluyor..(eğer üniversite okurken bu dersler alınmadıysa sonradan okunabiliyor..)
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengiztınaz

quote:

quote:

lay lay lom diye yaşardık ama kutlanası bir hayal dünyası var arkadaşın hakkını vermek lazım

sanırım anlatamadım ya da konuyu tam bilmiyorsunuz....
    üniversitelerin mühendislik-tıp-mimarlık gibi üst düzey bölümlerindeki çalışkan , not ortalaması yüksek ve proje konusunda üretken öğrecileri takip ederler....haytaları niye takip etsinler ki
  • bu arada ;

@cengiztınaz
    bazı arkadaşları teşvik etmek onlara mesleğin üst basamaklarını göstermek lazım ki onların hedefleri yüksek olsun....
    bu araada bir kere daha açıklık getireyim ; bütün herkesi takip ederler ama en iyilerine iş teklifinde bulunurlar...
  • çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir cümlesi nedeniyle yazdım bu durumu başarılı öğrencilerin takip edilmesi normal zaten ama hepinizin peşinden şirketler koşacak size yalvarcaklar gibi bir hava algıladım.millet yanlış anlayıp sonradan kulaklarını çınlatmasınlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengiztınaz -- 15 Eylül 2010; 23:57:54 >
  • Meslekten bir elektirik elektronik mühendisi yazsa şuraya dişimi kıracağım... baştan sonra yalan dolan, kendini kandırma işte.
  • quote:

çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir cümlesi nedeniyle yazdım bu durumu başarılı öğrencilerin takip edilmesi normal zaten ama hepinizin peşinden şirketler koşacak size yalvarcaklar gibi bir hava algıladım.millet yanlış anlayıp sonradan kulaklarını çınlatmasınlar

bil müh. son sınıf öğrencisiyim.ben dahil ortalaması 3.50 den yukarı bi sürü arkadaş var.hocaların haberi yok şirketlerin mi olacak.zaten iyi adamı takip etmeleri saçma.sanki şirketlerin hepsi (bırak hepsini inşallah 1 tane vardır) çok orjinal işler yapıyolar.imza attırmak için iyi adama mı ihtiyaç var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emmpati

quote:

çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir cümlesi nedeniyle yazdım bu durumu başarılı öğrencilerin takip edilmesi normal zaten ama hepinizin peşinden şirketler koşacak size yalvarcaklar gibi bir hava algıladım.millet yanlış anlayıp sonradan kulaklarını çınlatmasınlar

bil müh. son sınıf öğrencisiyim.ben dahil ortalaması 3.50 den yukarı bi sürü arkadaş var.hocaların haberi yok şirketlerin mi olacak.zaten iyi adamı takip etmeleri saçma.sanki şirketlerin hepsi (bırak hepsini inşallah 1 tane vardır) çok orjinal işler yapıyolar.imza attırmak için iyi adama mı ihtiyaç var.

hocam kusura bakmada kıbrısta falan mı okuyosun nasıl 3.5 üzeri bir sürü öğrenci var ben de bil.mühteyim bizm okulda 3 ü geçen parmakla sayılcak kadar az kişi var
  • quote:

quote:

quote:

quote:

sanırım anlatamadım ya da konuyu tam bilmiyorsunuz....
    üniversitelerin mühendislik-tıp-mimarlık gibi üst düzey bölümlerindeki çalışkan , not ortalaması yüksek ve proje konusunda üretken öğrecileri takip ederler....haytaları niye takip etsinler ki

Kim takip ediyor yahu?Adamların işi gücü yok ortalaması yüksek öğrencileri mi takip edecekler?
    İyi şirketlerin insan kaynaklarında dağ gibi dosyalarda cv dolu bunları halledip üniversite öğrencilerinin peşinden mi koşacaklar?
  • Ben bir inşaat mühendisiyim ve sadece gördüklerimden tecrübe ederek söyleyebilirim ki yüksek maaş alan mühendis grubu buraya giripde maaşını yazmaz.

Bu neden internette veya herhangi bir forumda görülen maaşlar abartı derecede düşük yada fazla olabilir. Yazılanların kıstas olması mümkün değil.

Birde bu konuyu takip eden genç meslektaşlarıma söyleyeceğim tek şey mühendisin bir yerlerden maaş beklememesi geretiğidir. Mühendis donanımı ve becerisiyle kendi işini kurabilen insan olmalıdır. Eğer size maaş verenlerin verdikleri maaşdan memnun değilseniz kendi işinizi kurmalısınız bunun içinde cesur olmak gerekli.

Ama mühendis maaşlarının bu kadar konuşulan bir konu olması garip geliyor mesela şantiyecilikde maaş konuşulmaz her meslektede böyle olmalı bence. Maaş meselesi işi kabul ettiğinde kapanmalı diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: digitayf

Ben bir inşaat mühendisiyim ve sadece gördüklerimden tecrübe ederek söyleyebilirim ki yüksek maaş alan mühendis grubu buraya giripde maaşını yazmaz.

Bu neden internette veya herhangi bir forumda görülen maaşlar abartı derecede düşük yada fazla olabilir. Yazılanların kıstas olması mümkün değil.

Birde bu konuyu takip eden genç meslektaşlarıma söyleyeceğim tek şey mühendisin bir yerlerden maaş beklememesi geretiğidir. Mühendis donanımı ve becerisiyle kendi işini kurabilen insan olmalıdır. Eğer size maaş verenlerin verdikleri maaşdan memnun değilseniz kendi işinizi kurmalısınız bunun içinde cesur olmak gerekli.

Ama mühendis maaşlarının bu kadar konuşulan bir konu olması garip geliyor mesela şantiyecilikde maaş konuşulmaz her meslektede böyle olmalı bence. Maaş meselesi işi kabul ettiğinde kapanmalı diye düşünüyorum.

hocam doğru sölüyorsunda herkes bize şöle anlatıyor işte bir işe giriyosun ama o işte çalışırken bile daha iyisini arıyoruz hep yükseliyoruz falan filan böyle anlatılıyor yani bize kimi 2 milyar diyo kimi 4 kimi 6 kimi 10 valla 28 e kadar duydum bu arada bende makine müh 1 . sınıfta okumaya çalışıyorum hamza bulutla tanıştıktan sonra 2.haftada okulu bırakıp össye tekrarmı hazırlansam diyorum kendime (dokuz eylül üniversitesi)
  • arkadaşlar bu zamanda mühendislik okunmaz bizim zamanımızda hatta daha öncesinde mühendislik değerliydi fakat artık o değerini yitirdi önüne geleni mühendis yaptılar... zaten ülkede sanayi denen birşey de kalmadı ya da var mıydı... adam üniversite sınavında 100.000 olmuş rahatlıkla mühendis oluyor... iş bulma konusuna gelince iyi bir üniversiteden mezun olmak lazım özellikle ingilizce eğitim veren bir yer olmalı ve ingilizceniz çok iyi olmalı... ingilizce bilmeyen mühendis mühendis değildir ikinci olarak bilgisayar bilgisi gerekli... üçüncü olarak esnek çalışma koşullarına ayak uydurmalı aktif işe dört kolla sarılacak ve kendini iyi ifade eden birisi olmanız lazım (torpil olayına girmiyorum hiç)... eğer kurumsal şirketlerde işe girerseniz oldukça iyi bir ücretle başlayabilirsiniz... hele bu yabancı kaynaklı ise... ben 2006 yılında ilk işe başladığımda yıllık 2700 x 16 maaşla işe başlamıştım (ekstralar hariç)... size bu inandırıcı gelmeyebilir hatta hiç torpilim de yoktu... aynı okuldan mezun olmamıza rağmen yıllık 12x600 lira maaşla işe başlayanlar da oldu... fakat ben şimdi kamuya geçtim maaşım doğal olarak düştü... maddi anlamda düşününce kamuya geçmek mantıklı değildi fakat hayatım sadece işten ibaret olmasın istedim... şimdi 6 aylık bir yoğunluğum oluyor onun dışında özele göre çok rahatım... fakat maaşım da ona göre düşük tabiki... ama çocuğum olsa kesinlikle mühendis olmasın isterim... çünkü onca eğitim ve zor şartlar altında çalışmanıza rağmen hiç bir zaman kafanız rahat olmuyor ve hayata ayıracak zamanınız olmuyor... şimdiki aklım olsa ki zamanında hazırlanıp sınavına bile girmediğim spor akademisinde okuyup profesyonel bir sporcu ya da antrenör olmak için uğraşmak isterdim... hayat bir şekilde insanı bir yerlere getiriyor... elinden geleni yaptıktan sonra herşey kader kısmet meselesi... dediğim gibi bir yerlerde birileri 5 bin lira maaş alırken siz aynı okuldan ve bölümden mezun olup aynı statüde bile çalışsanız bin lira alıyor olabillirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞahEser -- 1 Ekim 2010; 12:03:39 >
  • quote:

3 yıldır Türkiye'nin en büyük firmalarından birinde elektronik mühendisi olarak çalışıyorum. Yüksek mühendisim. Bu yazdıklarınla ilgili söyleyebileceğim tek şey saçmalık olduğudur.
  • Şimdi değilde 5 yıl sonra elini çarpsan mühendis olacak tunceli,bayburt,batmana elektirik bilgisayar makine mühendisliği açmışlar kapanışları 180000 almış sonuçta bu adamlar 2 aylık ingilizce kursuna gidip ingilizce biliyorum diye Cv işaretleyeckler zaten özelleri söylemiyorum bile barajı geçersen kayıt oluyorsun kontejanı dolmuyor bile..Ben Makine mühendisliği okuyorum ama bırakıp sağlığa yönelmek istiyorum Şimdi mezun sayısı 3000 falansa bilgisayarda 5 yıl sonra 10000 vurur bence çünkü hepsi bu yıl açıldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: norge

Şimdi değilde 5 yıl sonra elini çarpsan mühendis olacak tunceli,bayburt,batmana elektirik bilgisayar makine mühendisliği açmışlar kapanışları 180000 almış sonuçta bu adamlar 2 aylık ingilizce kursuna gidip ingilizce biliyorum diye Cv işaretleyeckler zaten özelleri söylemiyorum bile barajı geçersen kayıt oluyorsun kontejanı dolmuyor bile..Ben Makine mühendisliği okuyorum ama bırakıp sağlığa yönelmek istiyorum Şimdi mezun sayısı 3000 falansa bilgisayarda 5 yıl sonra 10000 vurur bence çünkü hepsi bu yıl açıldı.

Yazını okuyunca merak ettim, Tunceli Bilgisayar Mühendisliği kadrosunu inceledim...Açmış olmak için bölüm açıyorlar...

98 yılında mezun bilgisayar mühendisi sayısı 600müş...2008'de 2400 kişi mezun olmuş...Bundan 10 sene sonra asgari ücretler dönmeye başlar artık piyasada...

• devam
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.