- x
Mühendis Maaşları
1322 Cevap673347 Görüntüleme104 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     3 [5] 7 8 9 10 11 12      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3460 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Reasonable
16 Mart 2010; 22:27:19 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

quote:

Orijinalden alıntı: chuck billy

arkadaşım iyimisin? hocam ben yanında çalışıyorken kendisini işe soktu kendi geldi dedi heveslenelim hırs yapalım diye maaşı 2600 diye mezun olalım bizi de pirelliye gonderecek adam yardoç olmuş bitarafından element mi uyduracak yazıyı okumadın heralde hepsi birebir tanıdığım insanlar gayipten uydurmuyoruz burada

Doğru olabilir de olmayabilir de benim sinirlendiğim nokta DH'de sürekli böyle konular açılıyor ama herkes halamın oğlu teyzemin kızı vs. gibi diğer şahısların durumlarını anlatıyor birinin çıkıpta adam gibi açıklama yaparak maaşını yazdığını duymadım...Açıkcası herkesin mesajından farklı olmayınca seninkisi, onlarınki gibi inandırıcı gelmedi bana da kusura bakma...

You are weak. Why are you weak? Because you lack... hatred!!

287 Mesaj
17 Mart 2010; 2:13:57 

quote:

Orijinalden alıntı: cengiztınaz

durumu çok iyi özetlemişsin katılıyorum

Katılıyorum.jeo Mühendisliği okuyorum puan olarak düşük bir bölüm ama kendini geliştirirsen çok deli para var.Ben bu bölümü Türkiyede okunacak 5 okuldan biri olan Kocaeli Üni.de okuyorum.

Kuzenimin zorlamasıyla girmiştim.Kendisi 1250 tl ile başlamıştı.hacettepe mezunudur kendi.Şimdi 3 sene oldu bir zemin etüdü-sondaj şirketinde 2800 tl para alıyor.iyi derecede İngilizcesi var.

Bir laf var Mühendisin alıcağı parayı bölümü değil.kalitesi belirler.. diye

Çok doğru İyi okul olucak ama siz boş olduktan sonra gerisi hikaye..

Bakalım ben pek kendi işimi yapma taraftarı değilim aslında çok uygun şartlarımda var ama..Daha çok yöneticilik pozisyonu yada buna uygun pozisyonlar düşünüyorum.

Hayırlısı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zerzavatçı -- 17 Mart 2010; 2:15:20 >

272 Mesaj
17 Mart 2010; 2:27:24 

evet herkes sallamış gelelim gerçeklere..

abim odtü endsütri mezunu. iktisat yandalı var. 3.49 gibi bir diploma notu ile mezun ki vay ki vay. geçen sene mezun oldu bu sene gene odtü endüstride master yapıyor. aselsan'da işe girdi. 2300tl maaş+ 3 ayda bir çift maaş alıyor şimdilik. girerken diploma notuna önem verdiler belirtmeden geçmiyim. zaten sadece bilkent ve odtü mezunu eleman alıyor aselsan. geçmiş tecrübesi yok dediğim gibi ilk işi. ingilizcesi çok iyi, bilgisayar'ı da fena değil.

iş şartları çok iyi. askerlik istemediler, master'a hafta içi iki gün öğleden önce izin verdiler. kıyafet vs serbest. gerçekten çok iyi ortamı var aselsanın.

ben de bu sene bilkent iktisat dan mezun oluyorum hayırlısı bakalım. kendi tecrübelerimi de aktarırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokata -- 17 Mart 2010; 2:36:46 >

136 Mesaj
3 Nisan 2010; 13:21:38 

arkadaşlar vereceğim örnek gerçek olup bir siteden alıntıdır..
bu kadar çok yorum yapılan mühendis maaşlarına birde ben katkıda bulunmak istedim inşaat müh 3.snf öğrencisiyim.
örnekte verilen mühendislerin sıfatları yeni mezun olandan kaç yıllık tecrübe sahibi olduğuna göre yükselerek değişir ((saha müh. kontrol müh. denetçi müh şantiye şefi, proje müd. vs.)) bu değişkenlikler yetkili olduğun sorumluluk sahibi olduğun işlerin toplam m2 sinin çokluğu ile doğru orantılı olarak değişir...

İnşaat Mühendisi Maaş Bilgisi

Belediye657 ye tabi mühendisler encümenin kararıyla belirlenen maaşı alır. Bu yüzden ücret aralıkları belediyelerce değişkenlik göstermektedir. Taban ve tavan uygulaması yapılır. Bu günümüz şartlarında 1500-2300TL

Askeriye'de Teknik Hizmetler (TH.) Biriminde sivil memur inşaat mühendisi 1150TL, evli ve çocuklu personel 2300 TL

Gayrimenkul Eksperi (SPK lisanslı) 3.000TL

Gayrimenkul Eks. Yardımcıları 1.000-1500TL
Devlet Memuru 4B'ye tabi (1/4 ) 2.170TL

(DSİ, İl Özel İdare, Karayolları, Bayındırlık İl Müdürlükleri, İller Bankası vb. devlet kurumlarında mühendis maaşı, hepsinde aynıdır denilemez, ufak değişiklikler gösterir. Doğu tazminatı, medeni durum, çocuk sayısı, arazi ücreti, kıdem derecesi gibi etkenlerle brüt ücret 2400TL yi geçebilir.)

Yapı Denetim kanunu uygulanan illerde Şantiye Şefi; Bazı mühendis arkadaşlar İnşaat başına tek sefer için 250TL'ye imza atıp piyasayı maalesef ayaklar altına düşürdüler. Sözleşmelerinde kabul edilen net ücret 1350TL/Ay brüt ücret 1650TL/Ay

Taahhüt Firmalarında (Tecrübe ve işin proje büyüklüğüne göre) Saha Mühendisi 1.250-3.000TL, Kesin Hesap 1.750-3.500TL, Şantiye Şefi 2.000-4.500TL, Proje Müdürü 4.000-7.000TL
Yapı Denetim Firmalarında;
Kontrol elemanı inşaat mühendisi 750-1700TL
Kontrol elemanı elektrik mühendisi 1250-1500TL
Kontrol elemanı makina mühendisi 900-1350TL
Proje Denetçisi inşaat mühendisi 1000-1500TL
Yapı Denetçisi inşaat mühendisi 700-1300TL
Yapı Denetçisi elektrik mühendisi 1500TL
Yapı Denetçisi makina mühendisi 800-1200TL
Denetçi Mimar 1000-1500TL
Sekreter: Askari ücret
Evrak Takip: 550-700TL
Ruhsat: 700-1000TL
Hakediş Evrakları Elemanı: 800TL

Gerçek Örnekler:

1. Antalya Hafif Raylı Sistem Projesi (2008 yılı)
Alt Yapı Taahhüt Firması;
Taşeron Firma: Saha Mühendisi 1.250 ve 1.750TL, Şantiye Şefi 2.500TL
Ana Firma: Formen 1.000TL, İnşaat Teknikeri 1.500TL, Saha Mühendisi 3.000TL, Şantiye Şefi 5.000, Proje Müdürü 7.000TL
Müşavir Firma: Saha Mühendisi 3.500TL

2. Antalya Belek Adam&Eva Oteli projesi saha mühendisleri 2.250TL, çizim teknik personeli 1.750TL, Kesin Hesap 3.500TL, Şantiye Şefi 5.000TL, Proje Müdürü 7.000TL (2006 yılı)

799 Mesaj
3 Nisan 2010; 13:46:37 

quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

20bin maaş mı olur

yıllık 70 binden fazla vermezler kimseye bu ülkede

eminmisin?? kıvanç tatlıtuğ bölüm başına 30bin tl alıyor ve lise mezunu.. burdaki abilerimiz kardeşlerimiz afedersin bi taraflarını yırtıp.20yıl okul okuyolar aldıkları maaş 2.500tl.türkiyenin en iyi teknik üniversitesi olan odtüyü bitirip yine odtüde master yapsanda sanmam aylık 20bin alacağını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snncbc -- 3 Nisan 2010; 13:49:47 >

Şükür..

4215 Mesaj
3 Nisan 2010; 13:46:52 

Büyüklerimiz çok şanslılarmış diye düşünüyorum çünkü , babam endüstri meslek lisesi mezunu devletde çalışıyor aldığı maaş 2500 tl civarı Şimdi bizim üniversite mezunu mühendislerimiz alamıyor bu arayı.

281 Mesaj
6 Nisan 2010; 19:06:33 

Konuyu uplar.
Bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaş'ı beklerim.

281 Mesaj
6 Nisan 2010; 20:15:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Acuster

Konuyu uplar.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Nisan 2010; 20:24:50 

bende konuyu uplar
ve böle işin içine ederim kardeş ne iş anlamadım biri diyo mühendis olun zengin olun 10.000 dolar maaş alırsınız biri diyo mühendisim açım anlamadım ki ingilizcesi iyi olupta türkiye'de çalışcağıma yurt dışında çalışırım ingilizcesi iyi olanlar bunu akıl edemiyolarmı türkiyede 2 kurusa çalışıyolar buda ayrı konu

962 Mesaj
6 Nisan 2010; 20:30:26 

ne olursanız olun

her zaman bir kazananlar vardır bir de kaybedenler

kaybedenlerden olmayın bu size yeter

gayri mühendis olmuşun veyahut tekniker

uzun lafın kısası

ne farkeder...

(bende mühendis adayıyım bu topic bana bu şiiri yazdırdı )

BJK ŞEREF BEY STADI

5709 Mesaj
6 Nisan 2010; 20:45:41 

muhendıslerın bazılarıda muhendıslık yerıne satın alma yapıyorlar
bıraz ıncelersenız
ınsaat sektorunde satın alma posızyonu ıcın ınsaat muhendısı
elektronık sektorunde satın alma ıcın elektronık muhendısı
arıyorlar ornekler cogalıp gıdıyor
muhendıslere degısık posızyonlardada ıs cıkıyor boylelıkle

0 Mesaj
5 Mayıs 2010; 15:18:07 

quote:

Orijinalden alıntı: gokata

evet herkes sallamış gelelim gerçeklere..

abim odtü endsütri mezunu. iktisat yandalı var. 3.49 gibi bir diploma notu ile mezun ki vay ki vay. geçen sene mezun oldu bu sene gene odtü endüstride master yapıyor. aselsan'da işe girdi. 2300tl maaş+ 3 ayda bir çift maaş alıyor şimdilik. girerken diploma notuna önem verdiler belirtmeden geçmiyim. zaten sadece bilkent ve odtü mezunu eleman alıyor aselsan. geçmiş tecrübesi yok dediğim gibi ilk işi. ingilizcesi çok iyi, bilgisayar'ı da fena değil.

iş şartları çok iyi. askerlik istemediler, master'a hafta içi iki gün öğleden önce izin verdiler. kıyafet vs serbest. gerçekten çok iyi ortamı var aselsanın.

ben de bu sene bilkent iktisat dan mezun oluyorum hayırlısı bakalım. kendi tecrübelerimi de aktarırım.

sadece bilkent ve odtüden almıyor . :=)
bir çok üniv. den alıyor...arkadaşlarım çalışıyor çünkü

52 Mesaj
5 Mayıs 2010; 17:11:57 

En çok ben kazanacağım

233 Mesaj
5 Mayıs 2010; 17:46:49 

Kafası olan yurtdışına çıkmalı diyen arkadaşlar, tamam yurtdışında daha çok imkân sağlanabiliyor belki. Bilmiyorum. Ancak gerçek şu ki yurtdışına çıkmak o kadar kolay değil. Onun için bile para lâzım. Artık bu devirde malesef şöyle bir gerçek var:

Para parayı çekiyor.

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D

718 Mesaj
6 Mayıs 2010; 9:32:29 

kpss ye hazırlanıp KİT lere girmeye bakın. kpss mühendisleri kasmayacak bir sınavdır.

herhangi bir üniversiteden mezun mühendis + kpds a seviyesinde ingilizce ile yeni başlayan biri 2700 e yakın maaş alır. İngilizce yoksa 2500 alır.

ama 25 yıllık mühendis de en fazla 3000 alır.

Kamu sektöründe tecrübenin pek önemi yok.

MITSUBISHI COLT INVITE 1.3 AMT 2011

Hp Elitebook 6930p

367 Mesaj
6 Mayıs 2010; 13:37:23 

1000tl den fazla kimseye vermiyorlar siz nerden yazıyorsunuz bunları. 2 senelik tecrübeden sonra en fazla 2000tl alırsın. İşte bu arada sektörü, yapcagın işi iyi belirlemek lazım.

ya emekli olana kadar maaşlı sürünürsün yada sevdigin işte yeni şeyler başarır hayatını mutlu geçirirsin.

161 Mesaj
27 Mayıs 2010; 18:06:51 

Sıradan bir üniversite mezunuyum (Hani herkes İTÜ-ODtü yazınca...)
İyi derecede ingilizcem var.
1 yıldır çalışma hayatındayım ve 1800 TL alıyorum.Yakın zamanda zam istemeyi düşünüyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çaresiz -- 27 Mayıs 2010; 18:08:06 >

18 Mesaj
27 Mayıs 2010; 19:12:49 

quote:

Orijinalden alıntı: çaresiz

Sıradan bir üniversite mezunuyum (Hani herkes İTÜ-ODtü yazınca...)
İyi derecede ingilizcem var.
1 yıldır çalışma hayatındayım ve 1800 TL alıyorum.Yakın zamanda zam istemeyi düşünüyorum :)

Hangi üniversite hocam? Kaç ortalama ve? Hangi bölüm?

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
2 gün 2 sa. 34 dk. kadarı kaldı.
27 Mayıs 2010; 19:45:01 

Ben patron olsam yeni mezuna 1000 liradan fazla vermem.Bu maaşa 100 tane mühendis başvurur.Tecrübeliye de çok para vermem.Zaten piyasa zibil gibi mühendis dolu.

367 Mesaj
28 Mayıs 2010; 22:25:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

Ben patron olsam yeni mezuna 1000 liradan fazla vermem.Bu maaşa 100 tane mühendis başvurur.Tecrübeliye de çok para vermem.Zaten piyasa zibil gibi mühendis dolu.

iyi ki sen patron degilsin yoksa ülkenin hali nice olurdu

340 Mesaj
28 Mayıs 2010; 22:41:01 

Vodafone'da bilgisayar mühendisi bi abim yaklaşık 5000 lira alıyor
Ama bilkent mezunu

Herşeyi Çözdüğünü Sandığın An Yanılırsın.

833 Mesaj

[10 Kasım 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

28 Mayıs 2010; 22:50:37 

quote:

Orijinalden alıntı: -REMANIA-

Vodafone'da bilgisayar mühendisi bi abim yaklaşık 5000 lira alıyor
Ama bilkent mezunu

Sallama Ziya...

74 Mesaj
30 Mayıs 2010; 4:43:56 

Şimdi herkes bi şeylerler yazıp paylaşmış. Aslında amacım Vodafone da çalışan bir mühendisin maaşının ne kadar olduğunu öğrenmekti. Arkadaşın birisi abisini örnek göstermiş 5000 tl demiş. Vodafone'da çalışan 1-2 yıllık bir mühendisin alabileceği bir maaş olduğunu düşünüyorum. Fakat yazmak istediğim bir kaç bir şey de var.

Ben lisansımı Bilgisayar müh. de yaptım. 2.60 lı bir ortalamam vardı aynı üniversitede tezli yüksek lisansa başladım. hayırlısı ile haziranda bitiyor ve yaklaşık 3.95 gibi bir ortalamam var. Üniversitede aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 1000 TL maaş alıyorum.

Bu konuya yazılan çoğu cevabı okudum. Yüksek lisans ile ilgili söylemek istediğim bir kaç bişiler var. Lisans eğitimi alırken aslında üniversiteler öğrencilere öğrenmeyi öğretirler. Yani bir Object Oriented dersinde size ne kadar iyi anlatırlarsa anlatsınlar bu işi tam anlamıyla kavramanızı beklemezler. Yada bir veritabanı dizaynı yaparken ne kadar doğru yaptığınıza değil, nasıl bir yaklaşımınız olduğuna bakarlar. O yüzden ödev veya projelerde rapor istenir. Lisans zamanında size ilerde karşılaşacağınız teknolojiler ile ilgili ön bilgiler verilir ve siz bu konularda araştırma yapar öğrenirsiniz. Yüksek lisansta ise artık öğrenme ikinci plana atılır asıl önemli olan var olan bilgilerinizle neler yapabildiğiniz çıkar. Bu yüzden yüksek lisansta aldığınız proje ve ödevler daha zordur. Aynı zamanda bu projeler daha gerçekçi ve büyük çaplı olur. Yüksek lisans daha çok pratiğe dayalıdır. Yani hocanız size tutup, veritabanı dizaynını anlatmaz. Bu konu ile ilgili ileri seviye konseptleri anlatır. (E-ER Diagram, Spatial Database gibi.) O yüzden ben her mühendisin yüksek lisans yapması gerektiğine inananlardanım. Yüksek lisans sizin ufkunuzu açar, vizyonunuzu genişletir. Bence, IT sektöründe çalışacak her insanın yüksek lisans yapması gereklidir. Yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız mantıklıdır. Çünkü yapacağınız tez çok geniş kapsamlı olur ve o konu hakkında ciddi bir bilgi sahibi olursunuz. Hatta eğer çok çalışırsanız bu konunun ileriki safhalarınada ulaşabilirsiniz. Mesela ben tezimi arama motorları üzerine yapıyorum. Fakat o kısım bittiği için şu an çapraz dillerde de arama yapabilen bir sistem üzerinde çalışıyorum. Teoride var olan fakat pratiğe daha google'ın bile geçirmediği bir şey. Burdan çıkarmanız gereken sonuç vizyonunuzu ne kadar açtığıdır. Bir çok teknoloji Amerikada çıkartılıyor neden bizim mühendislerimizde çıkarmasın? Burası biraz konu dışına çıktı. Özürlerimi kabul edin. Kısacası tezinizle uğraşırken bir çok şeyle uğraşıyorsunuz ve öğrendiğiniz bir çok şey sizin vizyonunuzu açıyor. Böylelikle mühendislik tanımına daha uygun bireyler yetişebiliyor.

İlerde iş bulma konusuna gelince, bence üniversitenin ODTÜ, Bilkent vs olması pek bi önem arz etmiyor. Bence asıl önemli olan bir insanın lisans hayatı boyunca yaptığı çalışmalardır. Bunlarada kısaca portfolyo denir. Benim tavsiyem kendinize bunca zamandır yaptığınız projeler ödevler olsun bunları anlatan bir portfolyo hazırlamanız. Sizi işe alacak kişi azcık kafası çalışıyorsa, işe birilerini alırken üzerindeki etikete değil, bunca zamandır yapmış olduğu projelerdeki başarıya bakması gerektiğini bilir. ODTÜ, Bilkent vs üniversitelerinde olupta sadece ders kasıp doğru düzgün kod yazamayan insanların sizden daha başarılı olduğunu düşünmeyin.

Öte yandan kendinizi geliştirmeyi unutmayın her daim. Örneğin 1. sınıfta 2. sınıfta linux öğrenmeye başlayın. Ağ kavramlarını öğrenmeye başlayın. 3., 4. sınıflarda çok işinize yarar. Mezun olduğunuzda Linux, Oracle, Java biliyor olmak gerçekten çok önemli. Birde iyi derecede ingilizce. Bunu neden söylüyorum. Çünkü işe alımlarda sizin çok yönlü bir yapınız olması farklı alanlara kaymanızı kolaylaştıracak. Örneğin yazılım konusunda sadece kasıp network, linux vs bu tarafları boşlamazsanız, network taraflarında çalışan firmalarada girebilme ihtimaliniz artar. Artı çok yönlü olduğunuzda proje yöneticisi olma ihtimalinizde artar. Proje yöneticileride iyi para alır

• | AMD Athlon 64 3500+ | MSI K8N Neo-4 Platinum | Leadtek Geforce 6800 GT | 2x512 Twinmoss DDR 400 Mhz | Creative Soundblaster 24 Live | 2 x 250GB Western Digital SATA II HDD | LG & Samsung DVD-RW | Logitech MX-518 | X-Ray Thunder9 Pad |
  • Dual boot XP & Suse 10.0
  • The only verdict is vengeance, a vendetta...

286 Mesaj
30 Mayıs 2010; 12:09:25 

muhendisler bence hıc uzulmesın 1000 lıra maas aldıgna sevınsınler onlar bu sektoru bu hale getırdıler ucuz ucuza proje çiziyorlar pıyasayı dusurudler ınanamıycaksınız ama bır muh statık projeyı 400 lıraya cızıyor bence sukretsınler zavallık 2 yıllık mezun yetkı yok unvan yok ımza yetkısı yok gıdıp ıkı yıl dısardılar okudular projeler sınavlar teknıkerler ne yapsın hallerıne sukretsınler burası turkıye saygılar

1240 Mesaj
30 Mayıs 2010; 21:48:23 

quote:

Orijinalden alıntı: qpcole

Sallama Ziya...

Arkadaşımın kuzeni Sabancı bilgisayar mühendisi mezunu Turkcell'de 4000lira ile başladı, başka bi arkadaşımın arkadaşı British Tobacco'da 3000lira ile başladı ama çok az insana nasip oluyo tabi bu paralar..

balearic!

0 Mesaj
11 Haziran 2010; 10:04:51 

Valla arkadaslar forumunuzu okuyorum ama maalesef cogu noktada size katilmiyorum. Evet su bir gercek. Türkiyede mühendisler Avrupa ve Amerika da oldugu gibi maas almiyorlar ama dahada önemlisi saygi görmüyorlar.

Türkiye de yenilenebilir enerji sektöründe Rüzgar Türbinleri üzerine calisiyorum. Bir Alman firmanin Türkiye Site Manager görevini gerceklestirmekteyim. Kazandigim maas ile ilgili yorum yapmak istemem ancak ortalamanin üzerinde diyebilirim.

Bir kere yanlis olan kani su: Bir mühendis kesinlikle kazandigi parayi ve imkanlarini ortalikta konusmamali. OEM arkadasim 5500 TL demis umarim daha fazla kazanirsin ama kanimca yanlis.

Bir diger arkadas planlarindan bahsetmis yok 2 tane Rüzgar Türbini kurarim falan. Sunu söylemek gerekirse, bir Türbin fiyatindan haberiniz var mi acaba? milyon euroluk yatirimlari yeni mezun bir mühendise kim erection yaptirir ki? ayrica bu montajin yapilmasi icin hangi kural sartlarin yarine getirilmasi gerektiginden habaeriniz varmi acaba? G41 belgesinden haberiniz varmi? Sahsen bana sizin gibi bir arkadas gelse sadece gülerim sanirim.

Su anda yürüttügüm proje 35 milyon euronun üzerinde, ve sahada güvenlik olarak görevlendirdigim kisilerden bile en az Ingilizce bilmek zorunda. Kaldi ki montaj ekibim zaten Alman.

Sonuc olarak, basarili olmak icin öncelikle hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz ama kanimca hayal kurmayiniz.

Saygilar.

6 Mesaj
30 Haziran 2010; 16:37:21 

Merhaba arkadaşlar,

10 yıllık bir inşaat mühendisiyim. Konu ilgimi çekti ve size 10 yıllık geçmişimi yazayım.
okulun çokda bir önemi yok, ingilizcem iyi. Aileden sana birşey kalmıyorsa sende aşağıdakine benzer bir iş hayatı geçirebilirsin.Ve iş özetim aşağı
1995 - 2000 marmara bölgesinde bir üniversite öğrencisiydim. Sıkı solcuydum. Hep uzaklaştırmalar aldım ama mezuniyet notum iyiydi.

2000 yılında marmara bölgesinde bir ilde başladım. ilk 6 ay asgari ücret aldım. sonra ücretim 2 ye katlandı ve 2 yılın sonunda bu civarlarda gezindi.
2003 yılında aynı ilde bir şantiyede başladım ve 1500 tl alıyordum. 1 yıl çalıştım. Proje sonunda askere gittim.
2004 yılında rusya taraflarında bir ülkeye gittim 2000 dolar aldım
2005 yılında Irak Kürdistanına gittim 4000 dolar aldım.
2006 yılında İstanbulda yabancı bir firmada çaıştım ve aylık ortalama 3300 tl ile 3 yıl çalıştım. ( firma türkiyedeki işlerini askıya aldı, yoksa buradan emekli olana kadar çalışırdım. )
2009 yılında bir arap ülkesinde çalıştım. 5000 dolar aldım ama canımı çıkarttılar. iliğime kadar sömürüldüm.

Şimdi tekrar iş görüşmelerine başladım. 5000- 6000 tl civarında istanbulda iş olursa çalışırım. olmazsa 1 yıl çalışmam. Ama piyasa bana şunu diyor 3000 tl bile zor iş bulursun.
Hayat zor. Maaşlar çalışma koşullarına göre değişiyor. Yurtdışı olursa iyi para alabilirsin. Irak, afganistan olursa daha iyi para alırsın. vs.....

3460 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Reasonable
1 Temmuz 2010; 18:08:24 

Hangi üniversiteden mezunsun?

You are weak. Why are you weak? Because you lack... hatred!!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Temmuz 2010; 14:49:38 

lan osurukdan futbolcular bile koskaca odtü mezunu mühendisden kat kat daha fazla kazanıyorlar

5 Mesaj
2 Temmuz 2010; 14:58:50 

Teşekür ederim Analizinden Dolayı :)

54 Mesaj
3 Temmuz 2010; 1:54:36 

quote:

Orijinalden alıntı: kinggal

Merhaba arkadaşlar,

10 yıllık bir inşaat mühendisiyim. Konu ilgimi çekti ve size 10 yıllık geçmişimi yazayım.
okulun çokda bir önemi yok, ingilizcem iyi. Aileden sana birşey kalmıyorsa sende aşağıdakine benzer bir iş hayatı geçirebilirsin.Ve iş özetim aşağı
1995 - 2000 marmara bölgesinde bir üniversite öğrencisiydim. Sıkı solcuydum. Hep uzaklaştırmalar aldım ama mezuniyet notum iyiydi.

2000 yılında marmara bölgesinde bir ilde başladım. ilk 6 ay asgari ücret aldım. sonra ücretim 2 ye katlandı ve 2 yılın sonunda bu civarlarda gezindi.
2003 yılında aynı ilde bir şantiyede başladım ve 1500 tl alıyordum. 1 yıl çalıştım. Proje sonunda askere gittim.
2004 yılında rusya taraflarında bir ülkeye gittim 2000 dolar aldım
2005 yılında Irak Kürdistanına gittim 4000 dolar aldım.
2006 yılında İstanbulda yabancı bir firmada çaıştım ve aylık ortalama 3300 tl ile 3 yıl çalıştım. ( firma türkiyedeki işlerini askıya aldı, yoksa buradan emekli olana kadar çalışırdım. )
2009 yılında bir arap ülkesinde çalıştım. 5000 dolar aldım ama canımı çıkarttılar. iliğime kadar sömürüldüm.

Şimdi tekrar iş görüşmelerine başladım. 5000- 6000 tl civarında istanbulda iş olursa çalışırım. olmazsa 1 yıl çalışmam. Ama piyasa bana şunu diyor 3000 tl bile zor iş bulursun.
Hayat zor. Maaşlar çalışma koşullarına göre değişiyor. Yurtdışı olursa iyi para alabilirsin. Irak, afganistan olursa daha iyi para alırsın. vs.....

pm den bi kaç soru sorucam umarım sorun olmaz.

2113 Mesaj
3 Temmuz 2010; 2:28:44 

Şöyle soriyim o zaman;YTÜ Endüstri Müh. mezunu+2 yabancı dil(çok iyi derecede)+1 yıllık master herhangi bir bankada 3000TL'den başlamasına yeterli olurmu?

0 Mesaj
3 Temmuz 2010; 2:39:49 

Ben bu sene liseden mezun oldum üniversite bölümü olarak Odtü-Havacılık ve uzay mühendisliği düşünüyorum.Ama bu bölüm hakkında bazı kişiler çok iyi +2500 maaşla işe başlıyorlar bazıları da türkiye de geçerli meslek değil diyorlar. Odtü üniversitesinin bölüm başkanının konuşmasına göre türkiyenin mühendis ihtiyacını karşılayamadıklarını ve mezunlarının çok iyi durumda olduklarını söylüyor.Çalışma alanları için ise:
THY ve diğer hava taşımacılığı yapan şirketler, kara ve hava kuvvetleri, Tuşaş,Roketsan,Aselsan,Tübitak SAGE,MKE,Havelsan olarak buldum.

bu bölüm hakkında DOĞRU bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
3 Temmuz 2010; 2:55:42 

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Şöyle soriyim o zaman;YTÜ Endüstri Müh. mezunu+2 yabancı dil(çok iyi derecede)+1 yıllık master herhangi bir bankada 3000TL'den başlamasına yeterli olurmu?

Banka niye 3000 versin saçmalık.Uzman yardımcıları 1400-2000 alıyor tecrübesiz endüstri mezununu ne yapsınlar?Gişeden yukarı bir konumda işe alırlarsa şükret.

367 Mesaj
3 Temmuz 2010; 13:00:47 

tanıdık torpil varsa güzel işlere girersiniz

yoksa işiniz Allaha kalmış bol bol dua edin

522 Mesaj
3 Temmuz 2010; 13:20:21 

Bir anda olmaz bu işler zaten çalışa çalışa deneyim kazanacaksınız kendinizi geliştireceksiniz ufkunuzu açacaksınız böylece kendinizi farklı kılacak ve göstereceksiniz ayrıca mühendisler için özellikle iş seçmeyeceksiniz.8 yıl boyunca en fazla 1500 tl kazanan birini tanıyorum ama kendini öyle bi kanıtladı ki yurt dışında bir petrol firmasında çölde sondajda çalışmak için teklif aldı. 2 yıldır sondaj için de hem de kimsenin gitmeye cesaret edemediği çölün ortasında aldığı maaş 30.000 € .Kendinizi geliştirin gerçekçi hedefler koyun ve bundan şaşmayın istediğiniz yere geleceksiniz.

2113 Mesaj
3 Temmuz 2010; 18:31:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

Banka niye 3000 versin saçmalık.Uzman yardımcıları 1400-2000 alıyor tecrübesiz endüstri mezununu ne yapsınlar?Gişeden yukarı bir konumda işe alırlarsa şükret.

Uzman yardımcısı derken?3000 biraz saçmalık gibi ama hiçbir fikrim yok.Yüksek maaşla başlamak için neler yapmak gerekir(endüstri müh.)?

587 Mesaj
3 Temmuz 2010; 18:37:15 

quote:

2113 Mesaj
3 Temmuz 2010; 18:38:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Dark1n

Tamam kardeşim sakin;iyiki bi bok bilmiyoruz konu hakkında..
Öldürdünğz vura vura..

2006 Mesaj
3 Temmuz 2010; 19:15:02 

Mühendisliğin M'sini bilmeyen adamlar gelip yorum yapmış. Zaten bizim ülkemiz böyle. Herkes teknik direktör , herkes başbakan. Mühendis tandığı var arabasına evine bakıyor maaşını sallıyor. Arkadaşlar şunu kesinlikle belirteyim işini iyi yapan kim varsa havada kaparlar. İstediğiniz mesleği yapıyorsanız ve işinizi severek yapıyorsanız ( öyle olursa işinizi iyi yaparsınız ) zaten para otomatik olarak geliyor. İşini iyi yap , paranı kap. İstisnaları katmıyorum. Şanssızlıklar olabilir. Ama mühendis olupta çok yüksek paralar kazanamazsınız. Ticaret en iyi para kazanma şeklidir. En risklisidir. Sorumluluğu fazladır.

Konu uzar gider. Kısa bir yazı yazdım. Umarım aklınıza bir kaç çizik atabilmişimdir. Saygılar.

1294 Mesaj
3 Temmuz 2010; 20:10:18 

quote:

Tamam kardeşim sakin;iyiki bi bok bilmiyoruz konu hakkında..
Öldürdünğz vura vura..

Katılım zamanı: 5 Mart 2004

234 Mesaj
6 Temmuz 2010; 18:18:21 

Bende katkıda bulunayıpm bu güzel konuya ama baştan sölim mühendis adaylarının hevesi kırılmasın... bende mühendisim.

ayrıca ben şirkette işe alımlarda görüşme yapan ekipte de yer alıyorum onu belirteyim...

- ÖNCELİKLE piyasa zibilll gibi meslektaş mühendis kaynıyor herkes farkında bunun, 1 kişilik ilana günde 40-70 arası CV geliyor aranılan özelliklere göre değişken tabi.
TECRÜBESİZseniz, kesinlikle bişey beklemeyin alt sayfalarda bir arkadaş yazmıştı şirkete ne kazandıracaksınız ki o sizene versin, dersane gibi iş öğretilecek size.

- Mezun olunan okul çok çok çok önemli değil tabi önemli ancak 1. Sırada kişi gelmekte okul daha arka planda, yani oturmanız kalkmanız giyiminiz kuşamınız, tarzınız hal hareketleriniz, emin olun hepsine dikkat ediliyor ve bize verilen değerlendirme formlarında bunlara puanlar vermemiz isteniyor. Ayrıca biz mesela formda da görmedim hiç bir başvuru yapandan transkript istemedik, yani not ortalaması sorulmaz bizim gibi orta ölçekli şirketlerde kimse de notu tınlamaz. (Hee SABANCI KOÇ olur onları bilemem)

- İnşaat, Makina, Çevre, Jeoloji, Maden, Harita Mühendislikleri TECRÜBESİZ İLK GİRİŞ (performansa bağlı olarak ilk 3-6 aylık maaş) ANKARA için 750-1000 + Yemek + SSK (Bu koşullara ok diyen 100lerce CV mevcut arşivde)
- Elektrik, Elektronik, Bilgisayar Mühendislikleri TECRÜBESİZ İLK GİRİŞ (performansa bağlı olarak ilk 3-6 aylık maaş) ANKARA için 900-1200 + Yemek + SSK (Bu koşullara ok diyen 100lerce CV mevcut arşivde)

Burada aslında amaç biraz da biyerden başlamak ve saha deneyimi arazi deneyimi, şirket ve ofis deneyimi vs. kazanmak. Bunlar olmadan kimse kimseye gel sana otur yap sabah 9 akşam 6 haftasonu tatil akşam mesai yok iş saatleri harici rahatsız edilmessin 3000- 5000 maaş demez...

Yukarıdaki fiyatları elbette kabul etmeyen de var.. eden de... ODTÜ İTÜ gibi okullardan eden de var etmeyende... Mesela bizim firma bazı adını yazmiim ii okul mezunularını pek istemez ortamı bozar diyerek, çünkü egosu aşırı şişenler öğrenmeye açık olmayıp herşeyi kendileri biliyor ve herşey okuldaki gibi sanıyorlar... OKULU UNUTUN iş hayatında :)

Yukarıdaki rakamlar sizin performansınıza iş öğrenmenize iş yapmanıza şirkete ne kazandırdığınzıa bağlı olarak 3-6 ay sonra değişir büyük ihtimal, ama şöyle sölim kendinizi hızlı geliştirip şirkete para kaznaırıyorsanız devletteki % 5 6 lık zamları değil özel de özellikle bu düşük ücretin düzelmesi için başlangıç ücretinizde % 50 100 zamlar görebilirsiniz...

kısaca ÖZEL SEKTÖRDE,

BİLGİ GÜÇTÜR, ne kadar çok şey biliyor kullanıyor yapıyorsanız o kadar kazanırsınız. (istisnalar kaideyi bozmaz)

saygılar.

...then we will fight in the shade...

367 Mesaj
6 Temmuz 2010; 22:41:36 

ben muhendislere tavsiye ediyorum, yeni mezun tecrübesizde olsanız 1500 den aşagı rakamları kabul etmeyin

bu paralara sizi 1 sene eşşek gibi kullanıp kapı dışarı edeler

size bundan düşük para verecekler zaten dandik şirketlerdir

bu kadar çok adamın oldugu yerde bu kadar dandik şirket, söylim size boşa okudunuz bu kadar sene

234 Mesaj
6 Temmuz 2010; 23:29:19 

quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

ben muhendislere tavsiye ediyorum, yeni mezun tecrübesizde olsanız 1500 den aşagı rakamları kabul etmeyin

bu paralara sizi 1 sene eşşek gibi kullanıp kapı dışarı edeler

size bundan düşük para verecekler zaten dandik şirketlerdir

bu kadar çok adamın oldugu yerde bu kadar dandik şirket, söylim size boşa okudunuz bu kadar sene

keşke dediklerini yapabilsek şartlar imkan verse...

hiç işsiz gezdinmi bilmiyorum dostum ama çok zor... onu kabul etme bunu kabul etme diye pek şans kalmadı insanlara...

senin dediğin 1500 liraya 2 yeni mezun çalıştırıyor işveren.. sen kabul etme ben etmiim ama birileri illaki edecek çünkü yatırım yok iş kolu yok sanayi yok...

iş yok kısaca... milyonalrca muhendis kpss ye boşuna mı giriyor sanıyorsunuz devlette muhendsi ortalama 2000 lira alıyor o kadar 20 sene çalışsa ne olacak bu para 300 500 artar en fazla...

...then we will fight in the shade...

233 Mesaj
7 Temmuz 2010; 0:20:31 

Bu konu devam etmeli.

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
7 Temmuz 2010; 0:29:36 

quote:

Orijinalden alıntı: khan1907

keşke dediklerini yapabilsek şartlar imkan verse...

hiç işsiz gezdinmi bilmiyorum dostum ama çok zor... onu kabul etme bunu kabul etme diye pek şans kalmadı insanlara...

senin dediğin 1500 liraya 2 yeni mezun çalıştırıyor işveren.. sen kabul etme ben etmiim ama birileri illaki edecek çünkü yatırım yok iş kolu yok sanayi yok...

iş yok kısaca... milyonalrca muhendis kpss ye boşuna mı giriyor sanıyorsunuz devlette muhendsi ortalama 2000 lira alıyor o kadar 20 sene çalışsa ne olacak bu para 300 500 artar en fazla...

Henüz okuyanlar,yaşı küçük olanlar bunları anlamıyor.2-3 dil bilince iyi notlarla mezun olunca herşey süper olacak özel sektörde kapışılacaklar zannediliyor.Oysa şartlar kötü iş az mezun çok işsiz kalmaktansa 3 kuruşa razı olunuyor.Çünkü işsizlik çok zor bir durum bütün gün evde oturmak, yıllarca okutan senden birşeyler bekleyen ailenden işsiz olduğun için utanmak onlara görünmek istememek, parasızlık, arkadaşlarının iş durumuna bakıp onları içten içe kıskanmak zor bir durum.

3157 Mesaj
7 Temmuz 2010; 2:53:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Acuster

Konuyu uplar.

Üst dönem ve yakın tanıdıklarımdan aldığım izlenime göre bankalar iyi maaş veriyor.

Encinaar

367 Mesaj
7 Temmuz 2010; 3:09:17 

o yüzden bu yazıyı okuyanlara tavsiyem

insan içine karışmaları "tanıdık" kültürü edinmeleri. her yerden tanıdıgınız adamınız olursa
cumhurbaşkanı bile olursunuz

407 Mesaj
7 Temmuz 2010; 3:12:29 

konu gerçekten çok güzel olmuş bu kadar saçma sapan konu varken bu konunun aşşağılara düşmemesi lazım yazık olur.

Donanımhaber Hukukçular Platformu

11874 Mesaj
7 Temmuz 2010; 10:49:59 

tekstil mühendisi tanıdığı olan yokmu burda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taken21 -- 7 Temmuz 2010; 10:53:08 >

1402 Mesaj
7 Temmuz 2010; 11:00:31 

Tekstil mühendisi arkadaşım var 900 lira alıyor İzmir'de.

11874 Mesaj
7 Temmuz 2010; 11:03:59 

quote:

Orijinalden alıntı: vires
Tekstil mühendisi arkadaşım var 900 lira alıyor İzmir'de.

Kaç senelik mühendis? Birde hangi fabrikada? Bende izmirdeyimde. Yanıtlarsan sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1402 Mesaj
7 Temmuz 2010; 11:16:21 

Fabrikanın adını bilmiyorum 2 senelik mühendis.

18 Mesaj
7 Temmuz 2010; 11:16:43 

Off off sizleri görünce,şu içimdeki mühendislik sevdası sönüp gidiyor,ama artık takmıyacağım sizlerin dediklerine..Buraya takılan 1000 tane mühendis varsa dışarıda 10 binlerce var..Onlarda mı işssiz?

Benim cevremde gördüğüm mühendisler çok zengin..İnşaat ,makina mühendisiler adamlar felaket zengin..Yemin ederim..

Ama internete girince... Yok şu kötü,yok boşuna okuyorsun,yok ortalama bir işe yaramaz,yok üniversitenin önemi yok.. Böyle saçmalık mı olur ya?? afedersiniz ama boşuna mı eşşek gibi çalışıyoruz??

Onu bunu bilmem,okulda normal seviyenin üzerinde olup,yabancı dili olup,iyi yerde staj yapan birisi ya da yurtdışı stajı yapan birisi başlangıç olarak 2000 TL üzeri almayacaksa bu ülke tamamen bitmiş demektir..Eğer böyle olmayacaksa ben boşuna okumayayım gidip güzel bir zanaat öğreneyim...

Siz istediğiniz kadar mühendislik mesleğini kötüyleyin..Ben kötü yorumların hiçbirine katılmıyorum...Kendine güvenen bilgili donanımlı bir mühendis çok iyi para kazanır..Sakın bana kınama başına gelir falan demeyin ,benimkisi sadece eleştiri ve ben inanıyorumki gerkli bilgi donanımını pratiği sağlayan birisi kesinlikle çok iyi yerlere gelir..

233 Mesaj
7 Temmuz 2010; 11:42:31 

quote:

Orijinalden alıntı: johnalvarez

Off off sizleri görünce,şu içimdeki mühendislik sevdası sönüp gidiyor,ama artık takmıyacağım sizlerin dediklerine..Buraya takılan 1000 tane mühendis varsa dışarıda 10 binlerce var..Onlarda mı işssiz?

Benim cevremde gördüğüm mühendisler çok zengin..İnşaat ,makina mühendisiler adamlar felaket zengin..Yemin ederim..

Ama internete girince... Yok şu kötü,yok boşuna okuyorsun,yok ortalama bir işe yaramaz,yok üniversitenin önemi yok.. Böyle saçmalık mı olur ya?? afedersiniz ama boşuna mı eşşek gibi çalışıyoruz??

Onu bunu bilmem,okulda normal seviyenin üzerinde olup,yabancı dili olup,iyi yerde staj yapan birisi ya da yurtdışı stajı yapan birisi başlangıç olarak 2000 TL üzeri almayacaksa bu ülke tamamen bitmiş demektir..Eğer böyle olmayacaksa ben boşuna okumayayım gidip güzel bir zanaat öğreneyim...

Siz istediğiniz kadar mühendislik mesleğini kötüyleyin..Ben kötü yorumların hiçbirine katılmıyorum...Kendine güvenen bilgili donanımlı bir mühendis çok iyi para kazanır..Sakın bana kınama başına gelir falan demeyin ,benimkisi sadece eleştiri ve ben inanıyorumki gerkli bilgi donanımını pratiği sağlayan birisi kesinlikle çok iyi yerlere gelir..

Dostum, burada Mühendislik mesleğini kötüleyen var mı bilmiyorum ama yazılanların çoğu eminim kötülemek amacı ile değil. Sadece gerçekler.
Bu sektörde tanıdığın ve biraz da şans önemli . O dediğin acaip zengin insanlarla birebir konuş bakalım nasıl yükselmişler, öğren. Bize de anlat. Ayrıca yeni bir mühendis başvursa kaç para ile başlatırsınız diye de sor. Buradaki cevaplara çıkacağını görürsün kapının.
Bu mesleği kötülemiyoruz, değer vermeyen, aldığı mühendisi sömüren, para düşkünü insanları kötülüyoruzdur en fazla.

Şimdi şöyle bir bakış açısı var. "Sen yeni mezunsun, tabi ki yüksek maaş almayacaksın "
Arkadaşlar, tamam yeni mezunuz. Tamam işin pratiği konusunda eksiğimiz var belki ancak bunlar bir mühendise 1000 TL nin altında maaş önermening erekçesi değil. Adam 1500 TL teklif etse mühendisine şirketi batmaz. Aksine mühendisin hırs yapmasını sağlar ve o mühendis işini severek daha verimli yapacaktır. Aksi takdirde sen bu adamın geçimine zor yetecek parayı veriyorsan, nasıl motive olacak da senin için tam olarak çalışabilecek ? Zor bu biraz.
İşverenlerin de bazı gerçekleri görmeleri gerekiyor. Geleceğine yatırım yapıyorsa bir mühendisin, yani "Ben bu adamı burada geliştirir ve tutarım, o da bana yarar" şeklinde düşünüyorsa vereceği paranın o mühendisin ihtiyaçlarını rahat karşılayacak şekilde olması gerektiğini de bilir. En azından benim düşüncem bu yönde.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
7 Temmuz 2010; 12:30:41 

quote:

Orijinalden alıntı: johnalvarez

Maaşla kim zengin olmuş?Senin felaket zengin dediğin adamlar şirket kurmuştur öyle para kazanıyordur.
3 kişinin çalıştığı çay ocağı bile ayda 5000 lira kar yapıyor.3 aile geçiniyor oradan.Para ticarette var.Mühendis olunca ölene kadar el kapısında çalışacak değilsin 10-15 yıl sonra kendi işini kurarsın.Süper bilgili,tecrübeli biri olsan bile alacağın maaşın bir sınırı var.
Çevremde okumamış insanların çok paralar kazandığını görüyorum.Genellikle ticaretle uğraşıyorlar.Asgari ücretten fazlasını alamayacak adamlar ayda asgari ücretin 3-5 katını küçük ticaret işleriyle kazanıyor.Mesela bir arkadaşım halden mal alıp kamyonetle satıyor günlük en az 80 lira cebine giriyor öğleden sonra işi bitiyor.Genellikle meslek lisesi okumuş oto elektrikçiliği,tamircilik gibi meslekler yapan tanıdıklar var bunların günlük kazancı 100 lirayı geçiyor.
İşin özeti para ticarette.Mühendis olayım 3 dil öğreneyim yurtdışına gideyim bunlar güzel şeyler ama maaşlı çalışacaksan zengin olamazsın.Çalıştığın şirketi kuran mühendis belki yabancı dil bilmiyordur aldığı elemanlarla dış ilişkilerini ilerletiyordur.
Mühendislerin piyasadaki durumu bu kadar iyi olsaydı kpss sınavına mühendisler yığılmazdı.Çoğu 3-5 yıl özel sektörde çalışıp gelecek göremeyen insanlar.
http://forum.memurlar.net/konu/812045/ Burayı oku meslektaşların neler yazmış.

829 Mesaj
7 Temmuz 2010; 13:51:58 

Arkadaşın söylediklerine katılıyorum. Üniversitenin etkisi kesinlikle sanıldığı kadar yok, mutlaka vardır ama proje deneyimi olan İTÜ, ODTÜ vb. dışında bir üniversitede okumuş öğrenci ile, proje deneyimi olmayan sadece derslerden geçmiş İTÜ,ODTÜ vb. üniversite mezunu öğrencisini aynı kefeye koymamak lazım.

Lisans zamanında yapabildiğiniz kadar proje yapın, part-time bir yazılım firmasında çalışın (gerekirse ücretsiz) bunlar gerçekten sizi ummadığınız kadar öne çıkartacaktır.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

quote:

Orijinalden alıntı: The_eXXe

Şimdi herkes bi şeylerler yazıp paylaşmış. Aslında amacım Vodafone da çalışan bir mühendisin maaşının ne kadar olduğunu öğrenmekti. Arkadaşın birisi abisini örnek göstermiş 5000 tl demiş. Vodafone'da çalışan 1-2 yıllık bir mühendisin alabileceği bir maaş olduğunu düşünüyorum. Fakat yazmak istediğim bir kaç bir şey de var.

Ben lisansımı Bilgisayar müh. de yaptım. 2.60 lı bir ortalamam vardı aynı üniversitede tezli yüksek lisansa başladım. hayırlısı ile haziranda bitiyor ve yaklaşık 3.95 gibi bir ortalamam var. Üniversitede aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 1000 TL maaş alıyorum.

Bu konuya yazılan çoğu cevabı okudum. Yüksek lisans ile ilgili söylemek istediğim bir kaç bişiler var. Lisans eğitimi alırken aslında üniversiteler öğrencilere öğrenmeyi öğretirler. Yani bir Object Oriented dersinde size ne kadar iyi anlatırlarsa anlatsınlar bu işi tam anlamıyla kavramanızı beklemezler. Yada bir veritabanı dizaynı yaparken ne kadar doğru yaptığınıza değil, nasıl bir yaklaşımınız olduğuna bakarlar. O yüzden ödev veya projelerde rapor istenir. Lisans zamanında size ilerde karşılaşacağınız teknolojiler ile ilgili ön bilgiler verilir ve siz bu konularda araştırma yapar öğrenirsiniz. Yüksek lisansta ise artık öğrenme ikinci plana atılır asıl önemli olan var olan bilgilerinizle neler yapabildiğiniz çıkar. Bu yüzden yüksek lisansta aldığınız proje ve ödevler daha zordur. Aynı zamanda bu projeler daha gerçekçi ve büyük çaplı olur. Yüksek lisans daha çok pratiğe dayalıdır. Yani hocanız size tutup, veritabanı dizaynını anlatmaz. Bu konu ile ilgili ileri seviye konseptleri anlatır. (E-ER Diagram, Spatial Database gibi.) O yüzden ben her mühendisin yüksek lisans yapması gerektiğine inananlardanım. Yüksek lisans sizin ufkunuzu açar, vizyonunuzu genişletir. Bence, IT sektöründe çalışacak her insanın yüksek lisans yapması gereklidir. Yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız mantıklıdır. Çünkü yapacağınız tez çok geniş kapsamlı olur ve o konu hakkında ciddi bir bilgi sahibi olursunuz. Hatta eğer çok çalışırsanız bu konunun ileriki safhalarınada ulaşabilirsiniz. Mesela ben tezimi arama motorları üzerine yapıyorum. Fakat o kısım bittiği için şu an çapraz dillerde de arama yapabilen bir sistem üzerinde çalışıyorum. Teoride var olan fakat pratiğe daha google'ın bile geçirmediği bir şey. Burdan çıkarmanız gereken sonuç vizyonunuzu ne kadar açtığıdır. Bir çok teknoloji Amerikada çıkartılıyor neden bizim mühendislerimizde çıkarmasın? Burası biraz konu dışına çıktı. Özürlerimi kabul edin. Kısacası tezinizle uğraşırken bir çok şeyle uğraşıyorsunuz ve öğrendiğiniz bir çok şey sizin vizyonunuzu açıyor. Böylelikle mühendislik tanımına daha uygun bireyler yetişebiliyor.

İlerde iş bulma konusuna gelince, bence üniversitenin ODTÜ, Bilkent vs olması pek bi önem arz etmiyor. Bence asıl önemli olan bir insanın lisans hayatı boyunca yaptığı çalışmalardır. Bunlarada kısaca portfolyo denir. Benim tavsiyem kendinize bunca zamandır yaptığınız projeler ödevler olsun bunları anlatan bir portfolyo hazırlamanız. Sizi işe alacak kişi azcık kafası çalışıyorsa, işe birilerini alırken üzerindeki etikete değil, bunca zamandır yapmış olduğu projelerdeki başarıya bakması gerektiğini bilir. ODTÜ, Bilkent vs üniversitelerinde olupta sadece ders kasıp doğru düzgün kod yazamayan insanların sizden daha başarılı olduğunu düşünmeyin.

Öte yandan kendinizi geliştirmeyi unutmayın her daim. Örneğin 1. sınıfta 2. sınıfta linux öğrenmeye başlayın. Ağ kavramlarını öğrenmeye başlayın. 3., 4. sınıflarda çok işinize yarar. Mezun olduğunuzda Linux, Oracle, Java biliyor olmak gerçekten çok önemli. Birde iyi derecede ingilizce. Bunu neden söylüyorum. Çünkü işe alımlarda sizin çok yönlü bir yapınız olması farklı alanlara kaymanızı kolaylaştıracak. Örneğin yazılım konusunda sadece kasıp network, linux vs bu tarafları boşlamazsanız, network taraflarında çalışan firmalarada girebilme ihtimaliniz artar. Artı çok yönlü olduğunuzda proje yöneticisi olma ihtimalinizde artar. Proje yöneticileride iyi para alır

http://www.burakozkan.net

161 Mesaj
8 Temmuz 2010; 11:55:51