Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mrkilic27

valla orman müh. duyduk ta bu kadar aldığını tahmin etmiyorduk.

arkadaşım orman müh. değil orman endüstri müh, mükemmel zevkli, h,ç sıkılmıyorsunuz her türlü ders var, hukuk, ekonomi, pazarlama, işletme hukuku, yöneylem araştırması, maliyet muhasebesi, vs,

Orman Endüstri Mühendisliği

TANIM

Orman endüstri mühendisi, ormandan ana ürün olarak elde edilen tomruk, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren kişidir.

GÖREVLER

- Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımı, kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür, - Orman ürünlerini işveren adına satın alır, - İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler, - Tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir, - Kesme ve soyma, kaplama üretiminde teknik hizmet verir, - Levha üretiminde çalışmaları koordine eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Ağaç işleme makineleri, - Bilgisayar, - Ürün projelendirme için çizim alet ve gereçleri (aydınger kağıdı, şablon, kalem vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Orman endüstri mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe, - Üstün matematik ve fen bilimleri yeteneğine, - Bir işi planlama ve yürütme gücüne sahip, - Ekonomi ve ticarete ilgi duyan, - Yaratıcı ve yeniliklere açık, - İşbirliği yapabilen ve başkalarını yönetebilen, - Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Orman endüstri mühendisi ağaç işleyen fabrika ve atölyelerde çalışır. İş hem büroda hem de talaşlı, tozlu ve gürültülü makine bölümünde yürütülür. Ağaç işleri endüstri mühendisleri, orman mühendisleri, teknisyen ve ustalarla iletişim halinde çalışırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Orman endüstri mühendisleri kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen kağıt, karton fabrikalarında, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, kontrplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı orman fakültelerinin “Orman Endüstri Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine başlayabilmek için ÖSS Sınavında yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Eğitim süresince; Kimya, Fizik, Odun Anatomisi, Mekanik Ağaç Teknolojisi, Ormancılık Bilgisi, Ekonomi, Orman Ürünleri Kimyası, Lif Teknolojisi, Kereste Endüstrisi, Odun Zararlıları, Lif Levha Endüstrisi, Fabrika Planlaması, Maliyet Muhasebesi, Üretim Planlaması, Yüzey İşlemleri, Mobilya Endüstrisi ve kültür dersleri verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Orman endüstri mühendisleri, üniversitede öğretim elemanı olarak görev yapıyorlarsa akademik olarak yükselme olanağına sahiptirler. Diğer işyerlerinde çalışanlar ise şef veya müdür olabilirler.

BENZER MESLEKLER: Ağaç işleri endüstri mühendisliği, orman mühendisliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Meslek eğitimi süresince öğrenciler, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve harç kredisi alabilirler. Ayrıca başarılı öğrencilere Orman Fakültesi Vakfından ve bazı özel kuruluşlardan burs verilmektedir. - Eğitim sonrası, kamu sektöründe çalışanlar 8. dereceden göreve başlarlar. Özel sektörde çalışanların elde edecekleri ücret ise sözleşmeyle belirlenir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Orman endüstri mühendisi, ormandan ana ürün olarak elde edilen tomruk, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren kişidir.

Görevler
    Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımı, kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür, Orman ürünlerini işveren adına satın alır, İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler, Tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir, Kesme ve soyma, kaplama üretiminde teknik hizmet verir, Levha üretiminde çalışmaları koordine eder.

Kullanılan Alet ve Malzemeler
    * Ağaç işleme makineleri
    * Bilgisayar
    * Ürün projelendirme için çizim alet ve gereçleri (aydınger kağıdı, şablon, kalem vb.).

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
    Orman endüstri mühendisi olmak isteyenlerin;

Üst düzeyde genel yeteneğe, Üstün matematik ve fen bilimleri yeteneğine, Bir işi planlama ve yürütme gücüne sahip, Ekonomi ve ticarete ilgi duyan, Yaratıcı ve yeniliklere açık, İşbirliği yapabilen ve başkalarını yönetebilen, Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.Ayrıca sabırlı olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları
    Orman endüstri mühendisi ağaç işleyen fabrika ve atölyelerde çalışır. İş hem büroda hem de talaşlı, tozlu ve gürültülü makine bölümünde yürütülür. Ağaç işleri endüstri mühendisleri, orman mühendisleri, teknisyen ve ustalarla iletişim halinde çalışırlar.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
    Orman endüstri mühendisleri özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen kağıt, karton fabrikalarında, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha,yönledirilmiş yonga levha (OSB), kontraplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde ve işlenmiş ağaç sektörüne yardımcı yan mamul üreten firmaların ürünlerinin (PVC, işleme makinaları, tutkal vb.) pazarlama departmanlarında çalışabilirler. Orman Endüstri Mühendisleri yüksek lisans eğitimi aldiktan sonra kamuda Çevre ve Orman Bakanlıklarında yüksek mühendis olarak iş imkanı bulabilirler.Bu işleri yapabilecek diğer mühendislik dalları arasındaki arkadaşların veya mimarların sektördeki istihdamları Orman endüstri mühendislerinin rekabet gücünü kırmaktadır.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
    Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı orman fakültelerinin "Orman Endüstri Mühendisliği" bölümlerinde verilmektedir. Bölüme girebilmek için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gereklidir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği
    Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
    Eğitim süresince; Genel Matematik, Genel Kimya, Genel Fizik, Genel Botanik, Analitik Kimya, Fiziksel Kimya, Organik Kimya, Orman Ürünleri Kimyası, Teknik Resim, Odun Anatomisi, Dendroloji, Fiziksel ve Mekanik Ağaç Teknolojisi, Ormancılık Bilgisi, Ekonomi, Lif Teknolojisi, Kereste Endüstrisi, Makine Bilgisi, Otomasyon, Kağıt Endüstrisi, Odun Zararlıları, Ergonomi, Lif Levha Endüstrisi, Fabrika Planlaması, Üretim Planlaması, Yatırım Planlaması, İş Etüdü, Proje, Yöneylem Araştırması, Genel muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Lif Teknolojisi, Emprenye Tekniği, Odun Patolojisi, Yüzey İşlemleri, İç Mekan Konstrüksiyonları, Mobilya Endüstrisi ve kültür dersleri verilir. Ayrıca iki ay staj yapma zorunluluğu vardır. Öğrenciler 4. sınıfın sonunda bir hafta süren zornlu bir teknik gezi yapamaktadır.

• Türkiye'de bütün yeşil alanlar beton yığınına dönüştürülünce ne olacak peki sizin mühendislik ?
  • mühendisin maaşı sabit olmaz ki?

Bende enerji sistemleri mühendisliği okuyorum. Hayırlısı artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Entropi Canavarı -- 5 Ocak 2010; 17:04:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SilverQuasar

mühendisin maaşı sabit olmaz ki?

max 1000 alırsın o da iş bulursan
  • quote:

Orijinalden alıntı: OrijinalAdam

quote:

eyvallah hacı da okuduğum bölümü bildiğine emin misin?
  • quote:

quote:

quote:

sakın yanlış anlama bolumun çok iyi yani en azından amaç olarak çok iyi enerji sarfiyatını kontrol altında tutmak ve sürekli olarak iyileştirmek bi organizasyon için olmazsa olmazlardandır ama yanılmıyorsam çok yeni bir bolum ve ne yazıkki türkiyede büyük firmalar haricinden enerjiye yatırım yapan yok ornek vereyim geçen gün türkiyenin en büyük yay ve denge cubuğu üreten fabrikalarından birine geziye gittik adamlar koca makineleri soğutabilmek için hala selenoidli soğutucular kullanıyorlar dedim bunla nasıl idare ediyorsunuz ne kadar demode bir yontem ihtiyacınızı karşılamazki verdiği cevap su: evet karşılamıyor zaten ama yonetimin buna yatırım yapacağını sanmam :s düşün yani makinenin kullanılmaz hale gelmesinden hiç endişe duymuyolar cahillik anlayacağın ama tekrar diyorum bolumun çok iyi ve işallah arkadaşın dediği gibi 1000tl'ye iş bulmazsın bol şanslar

• quote:

Orijinalden alıntı: chuck billy

quote:

quote:

quote:

sakın yanlış anlama bolumun çok iyi yani en azından amaç olarak çok iyi enerji sarfiyatını kontrol altında tutmak ve sürekli olarak iyileştirmek bi organizasyon için olmazsa olmazlardandır ama yanılmıyorsam çok yeni bir bolum ve ne yazıkki türkiyede büyük firmalar haricinden enerjiye yatırım yapan yok ornek vereyim geçen gün türkiyenin en büyük yay ve denge cubuğu üreten fabrikalarından birine geziye gittik adamlar koca makineleri soğutabilmek için hala selenoidli soğutucular kullanıyorlar dedim bunla nasıl idare ediyorsunuz ne kadar demode bir yontem ihtiyacınızı karşılamazki verdiği cevap su: evet karşılamıyor zaten ama yonetimin buna yatırım yapacağını sanmam :s düşün yani makinenin kullanılmaz hale gelmesinden hiç endişe duymuyolar cahillik anlayacağın ama tekrar diyorum bolumun çok iyi ve işallah arkadaşın dediği gibi 1000tl'ye iş bulmazsın bol şanslar

Sağol, dh dururda bende banlanmazsam 5 yıl sonra yazarım

Olmadı bi rüzgar gülü dikerim ya sorun mu?

Ailenizin enerjicisi olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Entropi Canavarı -- 5 Ocak 2010; 17:45:09 >

• Benim hedefim sevdiğim bir mühendislik dalını okuyup,o dalla ilgili iş kurmak.Çok kabaca bir hayal ama şartlar uygunlaştığında bu hedefime ulaşabileceğime inanıyorum.Bahsim mezun olup lap diye şirket kurmak değil.Gerekli tecrübe ve güveni kendimde bulduktan,gerekli sermayeyi yerine oturttuktan ve bana hainlik etmeyecek bir ortak(Ortak şart değil) bulduktan sonra bu işe kalkışmak.O zamana kadar piyasada bir tanınmışlığınız yani müşteriniz de aşşağı yukarı oluyor.Kısacası para benim için her zaman ticarette...
  • quote:

Orijinalden alıntı: judith

Türkiye'de bütün yeşil alanlar beton yığınına dönüştürülünce ne olacak peki sizin mühendislik ?

1- betonerma yapılar bizim sorunumuz değil,
    2- çalışacağımız alanlar çok çok fazla, kağıt,yongalevha,mdf,kalem,kibrit,kalte kontrol,sunta lam,mobilya, parke, dekorasyon kağıdı, lambiri, karton, mukavva,gzete imalatı, dha bir çok şeyi,n betonerma yapıların artmasıyla ne ilgisi var ,

anlayabildiysen kafan çalışıyor demktir,.
  • Şu konularda biri de kendi maaşını çıkıp yazsın ya ne bu hep teyzemin kızı 900TL alıyor dayımın ikinci gelini geçen seneye kadar 3500TL alıyordu bu ne lan baştan sona okudum bir allahın kulu çıkıpta kendi maaşını yazmamış.Bana ne sizin teyzenizin kızından?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

Şu konularda biri de kendi maaşını çıkıp yazsın ya ne bu hep teyzemin kızı 900TL alıyor dayımın ikinci gelini geçen seneye kadar 3500TL alıyordu bu ne lan baştan sona okudum bir allahın kulu çıkıpta kendi maaşını yazmamış.Bana ne sizin teyzenizin kızından?

dayımın 2. gelini
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

Şu konularda biri de kendi maaşını çıkıp yazsın ya ne bu hep teyzemin kızı 900TL alıyor dayımın ikinci gelini geçen seneye kadar 3500TL alıyordu bu ne lan baştan sona okudum bir allahın kulu çıkıpta kendi maaşını yazmamış.Bana ne sizin teyzenizin kızından?

kesinlikle, en azından mezun olduktan sonra aşağı yukarı ne kadar istemeliyim ya da işverenler ne kadar önerebilir sorusunun cevabını alıyım..
  • yine bir dünya fake adam dalmış konuya...

uçuk uçuk hikayeler...

ilk sayfadan sonrsı kopuyor böyle konularda...
  • quote:

ıcınde enerji geçiyorsa herturlu iş bulursun hocam merak etme.
  • Cevapların cogu komik:) orman end. Müh. arkadaş nere mezunusun? gerçektende çıkıp birisi kendi maaşını söylesin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mrkilic27

Cevapların cogu komik:) orman end. Müh. arkadaş nere mezunusun? gerçektende çıkıp birisi kendi maaşını söylesin..

KARADENİZ TEKNİK ÜNİ. 2003 MEZUNU 5500 LİRA MAAŞ+ YILLIK KOMİSYON+SSK+YEMEKVE SERVİS BEDAVA+DANIŞMANLIK ÜCRETLERİ VS.
  • quote:

Orijinalden alıntı: recaro

quote:

ıcınde enerji geçiyorsa herturlu iş bulursun hocam merak etme.

Ya bende öyle düşünüyorum ama arkadaşlar hava atıyor, büyük görüyor gibisinden zannetmesinler diye alttan alıyorum. Yoksa okuduğum bölüm tüm enerji sistemlerini kapsıyor; benim göreceğim dersler;

ilk yılda genel zaten hemen hemen aynı tüm mühendisler için. Bilirsiniz şimdi saymama gerek yok.

Hem biraz bölümü tanıtmış olayım. Belki bu olaylara heveslenen bir iki genci de bilgilendiririz.

Daha fazla bilgi almak isteyen netten araştırabilir bana ulaşmak isterse pm atabilir msn de konuşuruz.

• bence enerji sistemleri müh çok çok güzel ve geleceği olan bir meslek
  • quote:

Orijinalden alıntı: omeremrah

bence enerji sistemleri müh çok çok güzel ve geleceği olan bir meslek

Eyvallah, inş Türkiye için hayırlı olursak daha mutlu olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omeremrah

quote:

Orijinalden alıntı: judith

Türkiye'de bütün yeşil alanlar beton yığınına dönüştürülünce ne olacak peki sizin mühendislik ?

1- betonerma yapılar bizim sorunumuz değil,
    2- çalışacağımız alanlar çok çok fazla, kağıt,yongalevha,mdf,kalem,kibrit,kalte kontrol,sunta lam,mobilya, parke, dekorasyon kağıdı, lambiri, karton, mukavva,gzete imalatı, dha bir çok şeyi,n betonerma yapıların artmasıyla ne ilgisi var ,

anlayabildiysen kafan çalışıyor demktir,.

bu saydıgın mesleklerde orman mühendiside çalısabılıyomu?

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.