Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kocaeli enpayda çalışıyorum ham maddeyi yapan mühendis 14.000 tl maaş alıyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: _@kin_

odtü jeoloji mühendisliği okuyorum. mezun olunca iş imkanı ve ücret konusunda bilgisi olan varmı?

Bende ktü de okuyorum. O konularda bilgisi olan varsa anlatıversin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Aklınız var ise devlete girmeyi çalışın, özel çok yıpratıyor gerçekten.Ayrıca üniversiteyi bitirmeden düşündüğünüz maaşları almanız çok zor.Yani ben 3binle başlarım ben 2binle başlarım demekle olmuyor.Patron ne verirse o.Bunu mezun olunca anlayacaksınız benim anladığım gibi

NOT: İNGİLİZCE KESİNLİKLE ÖĞRENİN DOSTLAR, BENDEN SİZE MEZUN OLMUŞ ve ÇALIŞAN BİR MÜHENDİS TAVSİYESİ.

Onların tek düşündüğü maaş.Oysa mesai saati çok önemli.Abim özel sektörde ve hergün en erken 9da geliyor.Hayatı iş olmuş.Devlette 5'te çıkarsın.6'da çıksan 1 saat için mesai parası alırsın.Özel sektör fazladan 3-4 saat çalıştırır mesai vermez.

• quote:

Aklınız var ise devlete girmeyi çalışın, özel çok yıpratıyor gerçekten.Ayrıca üniversiteyi bitirmeden düşündüğünüz maaşları almanız çok zor.Yani ben 3binle başlarım ben 2binle başlarım demekle olmuyor.Patron ne verirse o.Bunu mezun olunca anlayacaksınız benim anladığım gibi

NOT: İNGİLİZCE KESİNLİKLE ÖĞRENİN DOSTLAR, BENDEN SİZE MEZUN OLMUŞ ve ÇALIŞAN BİR MÜHENDİS TAVSİYESİ.

ingilizcem cok iyi , meslek nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Onların tek düşündüğü maaş.Oysa mesai saati çok önemli.Abim özel sektörde ve hergün en erken 9da geliyor.Hayatı iş olmuş.Devlette 5'te çıkarsın.6'da çıksan 1 saat için mesai parası alırsın.Özel sektör fazladan 3-4 saat çalıştırır mesai vermez.

Dostum çok haklısın.Yani şu kadarını söyleyeyim sabah 6'da çıkıp akşam 6'da evde olabiliyorum.Ayrıca çok yorucu bir iş, mühendisim ve vardiya amiriyim sürekli üretim-kontrol yapıyorum, işçileri denetliyorum vs.Bu arada işçilerinde hakkını vermek lazım, insanlar 700-800 liraya 10 saat ayakta, sürekli ses içinde(fabrikada kulaklık takıyoruz düşünün) koşturup duruyorlar.Gerçekten maaşlarını en çok hakedenler işçilerdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: cocarca33

quote:

ingilizcem cok iyi , meslek nedir?

Git kendine bir ingilizce kursu aç.Bak benden sana ikinci tavsiyedir bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: onnline

kocaeli enpayda çalışıyorum ham maddeyi yapan mühendis 14.000 tl maaş alıyor :)

Ne muhendisisiniz nerden mezunsunuz hamm maddeden kasıt ne?
  • Makina mühendisi mezunu olup isteğe bağlı ben pilot'luğa geçilebilir, ben geçicem inşallah,tabi özel sınav , THY'ye girersen sanırım 90 bin $ eğitim sonrada iyice hazırlayıp 2. pilot THY'de yolcu uçağı..Ama 1. zevk 2. maaş geliyor bende . Maaş olarak ilk başladığında değişmeli olarak 10 bin $ ile başlıyor ama dediğim gibi inanılmaz aşığım. Maaş olarak çok iyidir mühendislik bu arada ama seviyorsanız yapın kesinlikle.. Yakın kuzenim inşaat mühendisi 6000 TL geliri, eniştenin kardeşi bilgisayar mühendisi iddaa'da programcı 5000 TL,annemin teyzesinin oğlu yani uzak dayım oluyor; makina mühendisi rusyada çalışıyor tam bilmiyorum ama dolar cinsinden 4000-5000 gibi. Zevk alıyorsanız maaş tatmin edici faktördür bana göre ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Boeing737 -- 5 Temmuz 2012; 1:06:07 >
  • aranizda yazilim muhendisi olan var mi ? Maasinin bilgisayar muhendisligi gibi oldugunu dusunuyorum. Bu sene lise 3 'e gectim bu tarz muhendislikler icin ingilizcenin cok onemli oldugunu biliyorum. Su an icin ingilizcem idare eder universiteye baslayinca ilk olarak dil kursuna yazilicam ve 4 senede gidicem . Peki yazilim muhendisligi icindiger dilleri ogrenmeme gerek var mi ? Almanca fransizca yerine yazilim dillerini ogrenmek daha mantikli geliyor bana

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Endüstri mühendisi varsa beri gelsin, beklemedeyim.
  • Mekatronik mühendisi ne kadar maaş alır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KeizerSoze

quote:

Orijinalden alıntı: hifled
    Kesinlikle Kocaeli Sanayisi ile Türkiye'nin en güçlü şehirlerinden birisi.
    Staj açısından mı söylüyorsunuz hocam

Çalışma açısından söylüyorum. Orada çalışmayı düşünmüyorsan bile Kocaeli Sakarya'ya tercih edilir. Üniversite-Şehir olarak, ayrıca bir arkadaşımız sürekli İstanbul'a gitmek zorunda kalıyorduk demiş. Bence İstanbul'un dibinde olması büyük avantaj.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metalwrath

Arkadaşlar uzay mühendisliğinin iş imkanları, ortalama maaşı ve tam olarak ne yaptığını açıklayabilir misiniz? Araştırdım biraz ama adam gibi bir kaynak bulamadım

Eheheh naptın bari uplayalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: J. MacTavish

quote:

Orijinalden alıntı: Metalwrath

Arkadaşlar uzay mühendisliğinin iş imkanları, ortalama maaşı ve tam olarak ne yaptığını açıklayabilir misiniz? Araştırdım biraz ama adam gibi bir kaynak bulamadım

Eheheh naptın bari uplayalım

ahah ne saçma bi mesaj atmışım lan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Accio

Konuyu açan adam uniyi bitirmistir heralde

bombayı bırakıp gitmiş.

• Arkadaşlar bende nacizane fikirlerimi bildirmek istiyorum.. umarım yardımcı olurum.

Öncelikle mezun olmamış mühendislik öğrencilerine tavsiye, okurken KPSS sınavına girmelisiniz. Eğer 2 yıl içerisinde okulu bitireceklerse Lisans düzeyinde de girebilirler ama benim tavsiyem ortaöğretim düzeyinden sınava girip 657 sayılı devlet memuru, Sözleşmeli, 4B, 4C gibi kodrolardan uygun olan yere yerleşmeleridir. bir kez devlet memuru olduğunuz zaman 657, sözleşmeli gibi ayrımın pek bir espirisinin olmadığını rahatlıkla görürsünüz. nitekim son seçimler öncesi 200 bin sözleşmeli memur 2 gün içerisinde çıkan bir yasa ile çok rahatlıkla 657 li olabildiler.

Yukarıda yazdığım gibi tavsiyem, benimde yaptığım gibi mezun olmadan ortaöğretim KPSS sınavına girmek. Bir çok devlet kurumu okulunuz başka bir ilde dahi olsa söz konusu eğitim ve okulu bitirmekse eğer fazla sorun çıkarmıyorlar. Devlet memuru olduğunuz zaman ilk ve en önemli aşamayı bitirmiş olursunuz. geriye sadece okulunuzu bitirmek kalıyor. Mezun olup diplomayı bağlı bulunduğunuz kamu kurumunun idari işlerine vermeniz durumunda bazı özel bölümler harici hemen statünüz, dereceniz, maaşınız, özlük haklarınız değişiyor. örneğin kamu kuruluşunda lise mezunu düz memursunuz. Jeoloji mühendisliği bölümünden mezun oldunuz. idari işlerle iletişime geçtikten sonra düz memurluktan, teknik personel sınıfına terfi ediyorsunuz. dereceniz hatırı sayılır bir şekilde düşüyor (ne kadar düşük derece, o kadar yüksek maaş) ve en önemlisi kamu kurumunda mühendis ünvanı alıyorsunuz. bu uygulama aşağı yukarı tüm bölümler için bu şekildedir.

Gelelim kamu kurumlarında memur olmak bölümüne;

Eğer imkanınız varsa teknik bir kamu kurumunda çalışmanız sizin için çok daha iyi olur. Örneğin Devlet Su İşlerini veya Karayolları Genel Müdürlüğünü ele alalım. Bu tür kamu kurumları çok büyük kurumlar ve işleri uzun vadeli olduğu için nispeten belediyeler ve küçük kamu kuruluşlarına kıyasla çok büyük rahatlık yaşarsınız. Doğrudan vatandaşlarla iletişime geçmediğiniz için ve kısa vadeli işlerin olmadığı için, ve en önemlisi kıl bir müdürünüz olmadığı müddetçe çok rahat edersiniz. Rahatlıktan kastım; Kimse sizden istisnalar hariç çok acil iş beklemez. çalışma temponuzu kendiniz belirlersiniz. çok çok abartmadıkça istediğiniz zaman çalışır, istediğiniz zaman kendinize mola verirsiniz. giyim kuşam konusunda sizi sıkmazlar. şu ana bu yazarken üzerimde T-Shirt, normal bir kot pantolonu ve abartı olmayan bir spor ayakkabı var ve ilkbahardan beri istediğimiz zaman bu şekilde kamu kurumuna gelebiliyoruz. Tabi her şeyde olduğu gibi bunda da suyunu çıkarmamak lazım.! fazla göze batmayacak, şık ve günlük kıyafetleriniz giyebilirsiniz. ama herhangi bir belediyede yada yukarıda yazdığım görece küçük kamu kuruluşlarında ve doğrudan vatandaşlarla iletişim halinde olan kurumlarda standart kurallar söz konusu ve bu şekilde esnekliği çoğu zaman bulamayabilirsiniz.

Gelelim maaş konusuna. Mühendis olup teknik bir kurumda çalıştığınız zaman size kurumdan kuruma adı ve özellikleri değişen ama fiyatları hemen hemen aynı olan maaştan hariç bir miktar öderler. buna çoğu yerde ek mesai ücreti, denge maaşı gibi isimlerle adlandırırlar. bazı kurumlar (benim bağlı olduğum kamu kurumu gibi) 3 ayda bir bazılarıda her ay alırlar. çok az kurumlarda da bu ücret otomatik olarak maaşlara yansıtılır. bu ücret 3 aylık yaklaşık 360 TL dir. Maaş konusuna gelince,mühendis ünvanlı bir devlet memuru yaklaşık 2600 TL ile 2900 TL arası maaş alırlar. 1/4 dereceli emekliliği yaklaşmış yada emekliliği çok geçmiş devlet memuru yaklaşık 200-300 TL dafa fazla maaş alır.

Genel hatlarıyla memur kavramını umarım anlatabilmişimdir. umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Sormak istediğiniz sorular varsa elimden geldiğince cevaplar vermekten memnuniyet duyarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Olajuwon Clay

Arkadaşlar bende nacizane fikirlerimi bildirmek istiyorum.. umarım yardımcı olurum.

Öncelikle mezun olmamış mühendislik öğrencilerine tavsiye, okurken KPSS sınavına girmelisiniz. Eğer 2 yıl içerisinde okulu bitireceklerse Lisans düzeyinde de girebilirler ama benim tavsiyem ortaöğretim düzeyinden sınava girip 657 sayılı devlet memuru, Sözleşmeli, 4B, 4C gibi kodrolardan uygun olan yere yerleşmeleridir. bir kez devlet memuru olduğunuz zaman 657, sözleşmeli gibi ayrımın pek bir espirisinin olmadığını rahatlıkla görürsünüz. nitekim son seçimler öncesi 200 bin sözleşmeli memur 2 gün içerisinde çıkan bir yasa ile çok rahatlıkla 657 li olabildiler.

Yukarıda yazdığım gibi tavsiyem, benimde yaptığım gibi mezun olmadan ortaöğretim KPSS sınavına girmek. Bir çok devlet kurumu okulunuz başka bir ilde dahi olsa söz konusu eğitim ve okulu bitirmekse eğer fazla sorun çıkarmıyorlar. Devlet memuru olduğunuz zaman ilk ve en önemli aşamayı bitirmiş olursunuz. geriye sadece okulunuzu bitirmek kalıyor. Mezun olup diplomayı bağlı bulunduğunuz kamu kurumunun idari işlerine vermeniz durumunda bazı özel bölümler harici hemen statünüz, dereceniz, maaşınız, özlük haklarınız değişiyor. örneğin kamu kuruluşunda lise mezunu düz memursunuz. Jeoloji mühendisliği bölümünden mezun oldunuz. idari işlerle iletişime geçtikten sonra düz memurluktan, teknik personel sınıfına terfi ediyorsunuz. dereceniz hatırı sayılır bir şekilde düşüyor (ne kadar düşük derece, o kadar yüksek maaş) ve en önemlisi kamu kurumunda mühendis ünvanı alıyorsunuz. bu uygulama aşağı yukarı tüm bölümler için bu şekildedir.

Gelelim kamu kurumlarında memur olmak bölümüne;

Eğer imkanınız varsa teknik bir kamu kurumunda çalışmanız sizin için çok daha iyi olur. Örneğin Devlet Su İşlerini veya Karayolları Genel Müdürlüğünü ele alalım. Bu tür kamu kurumları çok büyük kurumlar ve işleri uzun vadeli olduğu için nispeten belediyeler ve küçük kamu kuruluşlarına kıyasla çok büyük rahatlık yaşarsınız. Doğrudan vatandaşlarla iletişime geçmediğiniz için ve kısa vadeli işlerin olmadığı için, ve en önemlisi kıl bir müdürünüz olmadığı müddetçe çok rahat edersiniz. Rahatlıktan kastım; Kimse sizden istisnalar hariç çok acil iş beklemez. çalışma temponuzu kendiniz belirlersiniz. çok çok abartmadıkça istediğiniz zaman çalışır, istediğiniz zaman kendinize mola verirsiniz. giyim kuşam konusunda sizi sıkmazlar. şu ana bu yazarken üzerimde T-Shirt, normal bir kot pantolonu ve abartı olmayan bir spor ayakkabı var ve ilkbahardan beri istediğimiz zaman bu şekilde kamu kurumuna gelebiliyoruz. Tabi her şeyde olduğu gibi bunda da suyunu çıkarmamak lazım.! fazla göze batmayacak, şık ve günlük kıyafetleriniz giyebilirsiniz. ama herhangi bir belediyede yada yukarıda yazdığım görece küçük kamu kuruluşlarında ve doğrudan vatandaşlarla iletişim halinde olan kurumlarda standart kurallar söz konusu ve bu şekilde esnekliği çoğu zaman bulamayabilirsiniz.

Gelelim maaş konusuna. Mühendis olup teknik bir kurumda çalıştığınız zaman size kurumdan kuruma adı ve özellikleri değişen ama fiyatları hemen hemen aynı olan maaştan hariç bir miktar öderler. buna çoğu yerde ek mesai ücreti, denge maaşı gibi isimlerle adlandırırlar. bazı kurumlar (benim bağlı olduğum kamu kurumu gibi) 3 ayda bir bazılarıda her ay alırlar. çok az kurumlarda da bu ücret otomatik olarak maaşlara yansıtılır. bu ücret 3 aylık yaklaşık 360 TL dir. Maaş konusuna gelince,mühendis ünvanlı bir devlet memuru yaklaşık 2600 TL ile 2900 TL arası maaş alırlar. 1/4 dereceli emekliliği yaklaşmış yada emekliliği çok geçmiş devlet memuru yaklaşık 200-300 TL dafa fazla maaş alır.

Genel hatlarıyla memur kavramını umarım anlatabilmişimdir. umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Sormak istediğiniz sorular varsa elimden geldiğince cevaplar vermekten memnuniyet duyarım.

Hocam TCK doğrudan vatandaşla en çok iletişime geçilen kurumlardan biridir ayrıca çok acil iş istememe gibi bir olay yok, Bakan gelip bu yol yetişecek dediği zaman bırakın Bakanı Vali dediği zaman otomatik olarak taşeron firmaya yansır bu yani mühendise de yansır (Yol yapımında vs çıkan hukuki sorunlar, arazi satın almalarda çıkan kavga gürültüleri de düşünürsek olay daha da farklı olur). Ama giyim konusunda çok haklısın. Son bir şey daha ona "kıl" müdür demeyelim işini hakkıyla yapan müdür diyelim. Yol yapımı veya bakım onarımı yetişmeyip o yollarda birileri can verirse o kıl müdürü yiyorlar.

Bunları nereden mi biliyorum, babam 30 yıl TCK'da çalıştı bunun 15 yılı Şube Müdürü olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eser.

Sağlam bi üniversiteden sağlam bi mühendislik eğitimi alırsan,1000 tl ile başlarsın;kendini geliştirerek 5000lere kadar çıkabilirsin.

artık üniversite o kadar da etken değil... bana göre sadece mezun kişinin kapasitesi ve bilgisine bakıyor. şuan da kendisini sağlam yetiştirmiş bir mühendis 2000 liraya iş bulabilir.. ben 5 aydır bir mühendis abimin yanında çalışıyorum oradan biliyorum. özet olarak şunu gördüm ki, diplomaya kafanızı takmayın ama salayın da demiyorum. tüm iş kendinizi yetiştirmeten geçiyor. diplomaya para verilseydi ohoo...
  • quote:

quote:

quote:

Çalışma açısından söylüyorum. Orada çalışmayı düşünmüyorsan bile Kocaeli Sakarya'ya tercih edilir. Üniversite-Şehir olarak, ayrıca bir arkadaşımız sürekli İstanbul'a gitmek zorunda kalıyorduk demiş. Bence İstanbul'un dibinde olması büyük avantaj.

Çok haklısınız hocam iki şehir için de istanbulun dibinde olması büyük avantaj. Sakarya-İstanbul arası da 130 km. Dediğim gibi aklımdaki soru işaretleri öğrencilik hangi şehirde daha iyi olur ve hangisi daha kaliteli makina mühendisi yetiştirir
    Cevaplarınız için çok teşekkürler hocam

• quote:

quote:

quote:

quote:

Çok haklısınız hocam iki şehir için de istanbulun dibinde olması büyük avantaj. Sakarya-İstanbul arası da 130 km. Dediğim gibi aklımdaki soru işaretleri öğrencilik hangi şehirde daha iyi olur ve hangisi daha kaliteli makina mühendisi yetiştirir
    Cevaplarınız için çok teşekkürler hocam

Sakarya'da bulunmadığım için hangi şehirde öğrencilik daha iyi olur bilemem. Üniversiteye başlamadan şehir seçmek çok önemlli. Denizli'de okumuş biri olarak tekrar sınava girsem İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir illerinden başka bir şehirde okumak istemezdim. Kesinlikle şehir seçin. Sakaryayı bilmediğimi tekrar söyleyerek Kocaeli'nin daha hareketli bir şehir olduğunu düşünüyorum. İstanbul yakın ama öğrencilik her zaman için imkansızlıktır dibinde olan yere gidemezsin. Cebindeki parayı iddaaya alkole verir, elektrik derken eritirsin gidemezsin. :) Bu yüzden şuraya buraya yakın diye çok düşünmemek lazım. Ama Kocaeli iç içe olduğu için istisna gibi görünüyor.

Kaliteli makine mühendisi yetiştirmek deyimi bana çok cazip gelmedi. Çünkü üniversiteler aynı ürünü üreten farklı fabrikalar değil kıyaslama yapmak doğru olmaz. Üniversitelerimizde mühendisliğin temel eğitimi verilmektedir. Her sektör kendi içinde bir uzmanlık alanı olduğu için işe başlayınca o konuda uzmanlaşabiliyorsunuz. Yani kalite sizsiniz üniversite vermiyor o kaliteyi. Yaptığınız işi anladığınız kadar, başardığınız kadar kalitelisiniz.

Piyasada belli işverenler kendilerine bir üniversite listesi çıkarmış durumdalar. Bu listedeki üniversiteden mezun olan mühendisler öncelikli işe alınıyor. Ve piyasadaki birinci kural ingilizce, kursta öğrenilen ingilizce'nin dışında yurt dışına gidilerek öğrenilmiş bir ingilizce, yani telefonda hiç bilmediğiniz bir konuda konuşmaya başlayan birini direk anlayacak ve cevap verebilecek düzeyde olmalı.

• 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.