- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Mühendis Maaşları
1328 Cevap678970 Görüntüleme107 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: <<     11 [13] 15 16 17 18 19 20      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

12 Mesaj
18 Şubat 2012; 12:33:04 

Bilgisayar Mühendisliği okuyanlar için biraz tüyo vereyim;

-Ankara'da çeşitli teknoparklardaki irili ufaklı şirketlerde başlangıç ücretleri genelde 1500-2000 TL arası oluyor. (Belki 1200 TL'ye kadar düşebilir ancak o firmaları ciddiye almamanızı öneririm.)

-Orta ölçekte savunma sanayi şirketleri 2000-2500 TL civarı. Herkesin bildiğim büyük savunma sanayi firmaları 2500-3000 TL arası.

-Büyük holdinglerden bir tanesi genelde 2000 TL civarında başlatır yeni mezunları İstanbul'da. Bu ücrete ikramiye ve çeşitli sosyal yardımlar dahil.

-Yabancı Telekom şirketlerinden bir tanesi (Çin şirketi) brüt 3000 TL verir, o da aylık ortalama net 2100 TL'ye gelir. Operratörler daha yüksek.

-Özel bankalar ve teknoloji iştirakleri 2500 TL civarı net ücretle başlatıyor.

-Teknoloji danışmanlığı yapan yabancı şirketlerden birisi 2250 TL civarı net ücretle başlatıyor Ankara'da.

-Kamu'yu da küçümsemeyin derim. Özellikle sözleşmeli olarak ciddi gelirler elde edebilirsiniz. 3-6 sene arası deneyimliler için brüt 5000'den başlayıp 11000 TL'ye kadar çıkabiliyor ücretler.
Örneğin SGK (brüt 5000-11000 TL arası): http://portal.beylikduz...tl-maasla-eleman-ariyor
Örneğin ÖSYM (brüt 5000-9000 TL arası): http://www.osym.gov.tr/...s-sinavi-duyurusu-.html
Bunlar gibi kamuda sözleşmeli personel alımı çok oluyor. Ayrıca Merkez Bankası'nın ücretleri çok iyi ancak sınavları çok zor.

Bir önerim de IT Audit (Bilişim Denetçiliği) işlerini araştırın. Özellikle kamu bankalarında çok yüksek ücretlerle başlıyor bu işi yapan arkadaşlar.

Oracle, SAP gibi ürünlerin danışmanları da deneyimleri arttıkça ciddi ücretler alıyorlar ve kendi işlerini kuruyorlar. O tarafı da öneririm. Mobil uygulamalar ile bulut bilişim pazarı da hızlı yükselişte.

Bilişim işleriyle uğraşan arkadaşlara yegane tavsiyem, konunuzda gerçek anlamda uzman ve derinlemesine bilgi sahibi olun. Bilgi güvenliği olur, Oracle danışmanlığı olur, Veritabanı yöneticiliği (DBA) olur vb. Konunuzda uzman olursanız iş fırsatları zaten ayağınıza kadar geliyor.

----
(Kamu örneğim harici hepsi yeni mezun maaşlarıdır ve bizzat kendim ve sınıf arkadaşlarımdan birebir bildiğim ücretlerdir, bilinmedik kişilerden rastgele duyum ya da sallama değildir. Kamu haricinde açıktan firma ismi yazmadım ama merak edene özelden cevap verebilirim.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 22 Şubat 2012; 10:46:24 >

2765 Mesaj
18 Şubat 2012; 12:48:01 

quote:

Orijinalden alıntı: ozas_91

makina mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. okul bitince otomotiv sektöründe çalışmak isterim. fakat su anda herşey o kadar uzak ve puslu görünüyor ki.. dil desen yok, bilgisayar programları yok, okul iç anadolunun ortalama okullarından, birde burada yazılanları okuyunca içim karardı.
ben bölümümü severek yazdım severek okuyorum, 1.500 tl maaşla başlamayada razıyım, masa başı takıntımda yok, statü üst ast da umrumda olmaz, mesai saatleride, seversem yaparım- yapılır. babam hep çalışan aç kalmaz der. eksiklerim söylenenler ve söylediklerim. fakat nedense sanki çok vaktim ve zamanım varmısçasına halen bunları savsaklıyorum. mühendis adamın kendine güveni olmalı, enerjisi yüksek olmalı. işte bende bunlar yok.
bilen abiler bize yardım etsin.. napalım, kime ne yöne bakalımda motivasyonumuzu yüksek tutalım? napalımda iyi mühendis olalım?

baban bır kere sonuna kadar haklı,calıstıgın muddetce ac kalmayacağın çok dogru,helekı gunumuz turkıyesınde.ulke ekonomık yonden muthıs atılımlar ıcersınde bır kere bu konuda rahat ol.

kendıne guvene gelınce ;bır takım ozellıkler edındıkce kendıne guvenınde artacaktır,su sıralar ezık olman dogal,haaa ben unıversıtede okurken su ankı halımden daha fazla guven duyardım kendıme,gerci full matematık ıle yerlesmıs olmanın artıslıgı de olabılır:-)

yolunu cızmıssın,ne yap et,ıngılızceyı kotar,solıdwork-solıd edge-autocad2010;'u kotar.

sana bır yol gosterıcının ısmını verıyorum,ne yap et hemen stephen covy'nın etkılı ınsanların 7 alıskanlıgını al ve bu yıl ıcersınde ıkı kere bastran sona okumus ol,ınan bana unıversıtede bolumde gordugun derslerden cok daha fazlasını,eşten dosttan cok daha fazlasını ondan ogreneceksın

0

local://upfiles/56560/ED0BEAB9C579434D9C2986AC40A1BC68.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b_sevki -- 18 Şubat 2012; 12:49:31 >

1590 Mesaj
18 Şubat 2012; 13:28:27 

9.sayfa için ayraç atmak istiyorum müsadenizle

"Birini suçlamak üzere ileri uzattığın elinin üç parmağının seni gösterdiğini unutma..." F.Nietzsche

2293 Mesaj
23 Şubat 2012; 2:15:48 

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Makine mühendisiyim.

Arkadaşlar okul ister bilmem ne ister İTÜ-YTÜ-ODTÜ olsun okulda az bilgi gösteriyorlar. Tabi işe girerken maaş oynamaz mı, az da olsa fark eder. Fakat başta önceliğiniz asla maaş olmasın.

-Mesleğinizle alakalı bir şirket.
-Mesleğinizle alakalı kaliteli işler yapan bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu ve yükselebileceğiniz bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel olduğu yükselebileceğiniz bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel ve yan hakların olduğu yükselebileceğiniz bir şirket

Şimdi yukarıdaki sıralamaya bakın. Tepeden başlayın alta kadar inin. Aşağı doğru ne kadar inebiliyorsanız inin ve o şirkete girin.

Tesekkürler bilgilendirme için

- [HTC WİLDFİRE S] - - KRON XC750 HİDROLİK FREN - SAMSUNG R580-JS03TR KULLANICISI

462 Mesaj
24 Şubat 2012; 17:06:29 

quote:

Makine mühendisiyim.

Arkadaşlar okul ister bilmem ne ister İTÜ-YTÜ-ODTÜ olsun okulda az bilgi gösteriyorlar. Tabi işe girerken maaş oynamaz mı, az da olsa fark eder. Fakat başta önceliğiniz asla maaş olmasın.

-Mesleğinizle alakalı bir şirket.
-Mesleğinizle alakalı kaliteli işler yapan bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu ve yükselebileceğiniz bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel olduğu yükselebileceğiniz bir şirket
-Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel ve yan hakların olduğu yükselebileceğiniz bir şirket

Şimdi yukarıdaki sıralamaya bakın. Tepeden başlayın alta kadar inin. Aşağı doğru ne kadar inebiliyorsanız inin ve o şirkete girin.

Güzel tespit
Şu an 4. sıradayım sanırsam

462 Mesaj
24 Şubat 2012; 17:09:03 

quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43

Et. Yaptığımız iş kırmızı et ve kanatlı eti işleme, sucuk, pastırma, salam, sosis

Selam dostum.İş arayışlarım sonunda cevabını verdi ve mesleğimle alakalı kırmızı et-tavuk ve sucuk işleyen bir firmaya girdim Seninle aynı sektör olduğu için ve benden deneyimli olduğunu düşündüğüm için sana birkaç pm atıcam sonra
Yanlız maaşı henüz konuşmadık.15 günlük deneme sürecinden sonra konusucaz sanırım.Ama maaş hesabı açdırttılar bile

0 Mesaj
4 Mart 2012; 17:44:22 

Slm,

10 sene tecrübesi olan, Selçuk mezunu, İngilizce bilen Elektrik-elektronik mühendisiyim. Maaşım 6500 x 16 (bürüt). 3 tane evim, 2 tane arabam var.

Ama bu mesleğe hergün lanet ediyor. Bir fırsatı olsada ösym sınavı öncesine dönüp keşke tıp yazabilseydim diyorum.

Değerlendirmek size kalmış.

1735 Mesaj
4 Mart 2012; 17:52:35 

Hocam sen 3 ev 2 araba aldıysan 10 yılda zaten o çalışmayla seni mutlu edecek hayatı yaşamıyorsundur
Azcık kazandığını yemeye çalışsan şartları daha iyi maaşı daha az bir iş bulsan bence çok şey farkeder, heleki evli değilsen

Türkiye'nin yarısı merinos, merinos sevdalısı Allah Allah...

1711 Mesaj
4 Mart 2012; 18:11:56 

Endüstri Mühendisi yada tanıdığı olan yok mudur ?

Selçuk İnan Galatasaray'da

. . . ~ Endüstri Mühendisliği ~ . . .

462 Mesaj
4 Mart 2012; 18:20:56 

İş yerinden arkadaşım endüstri mühendisi.Sorularınızı iletebilirim. Yanlız kendisi alım-satım'a bakıyor :)

203 Mesaj
4 Mart 2012; 18:30:06 

inşaat mühendisiyim özel bir firmada aylık 4000 $ alıyorum

2970 Mesaj
4 Mart 2012; 18:34:41 

quote:

Orijinalden alıntı: kosi35

Mezun olduğunuz okul, kaç yıllık deneyiminiz var, TR de çalışıyorsanız hangi şehirde çalışıyorsunuz?

Bunları yanıtlarsanız sevinirim

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Mart 2012; 18:58:53 

mesajım bulunsun

499 Mesaj
4 Mart 2012; 19:44:53 

bazı arkadaşlar iyi sallamış

0 Mesaj
8 Mart 2012; 21:23:59 

quote:

Orijinalden alıntı: onlyone

Hocam sen 3 ev 2 araba aldıysan 10 yılda zaten o çalışmayla seni mutlu edecek hayatı yaşamıyorsundur
Azcık kazandığını yemeye çalışsan şartları daha iyi maaşı daha az bir iş bulsan bence çok şey farkeder, heleki evli değilsen

İşimin çok ağır olduğundan değil, doktorlara göre az kazandığımdan hayıflanıyorum.

4567 Mesaj
8 Mart 2012; 22:12:26 

mhmtfthnl hiç hayıflanma. Ben 2500 lira maaşla şükrediyorum, maaşın az diyenlere gülüyorum. İyi kötü orta direk maaşa sahip olduktan sonra kariyer hırsı yapıp hayatı ıskalamaya gerek yok.

494 Mesaj
8 Mart 2012; 22:17:58 

quote:

Orijinalden alıntı: mhmtfthnl

İşimin çok ağır olduğundan değil, doktorlara göre az kazandığımdan hayıflanıyorum.

Kişilik bozukluğun var sanırım,sen önce bir psikiyatra git periyodik bakıma alsınlar seni...

O zaman senin bakış açına göre hepimiz birilerine göre mutlaka az kazanıyoruz.Hiç yaşamayalım...

Bu ne saçma bir mantıktır,ne güzel demişsin; evlerin ve arabaların var,mutlu ve huzurlu bir de ailen varsa,daha ne istiyorsun belanı mı?

İstanbul’da doğup, İstanbul Tuzla’da eğitim alıp hasdal’da 77. Piyade Alayında kantincilik yaparak askerlik görevini ifa eden, kantinlere hangi şirketten sucuk aldıysa terhisden sonrada o şirkete memur diye giren vatandaş şimdi kapı açıldı, hodri meydan !
El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu değirmen taşı sanırmış meydana çık evladım! Osman Pamukoğlu

92 Mesaj
8 Mart 2012; 22:54:17 

quote:

Orijinalden alıntı: SS10

Endüstri Mühendisi yada tanıdığı olan yok mudur ?

Sorularını pm ile cevaplayabilirim.

#8VELİ KAVLAK

2247 Mesaj
8 Mart 2012; 23:18:43 

Arkadaşlar şu yazılanları okudukça Avrupada yapılan mühendisliğin ülkemizden ne kadar da farklı olduğunu görmekteyim.
Bir kere işe geliş gidiş saati diye birşey yok burada. İstersen sabah 5'te gel, yapman gereken işi yaptıktan sonra istersen saat öğlen 2 de çık eve git. Kimse sana hesap sormuyor...
Bu esneklik ve iş temposundaki rahatlık insanlara da yansımış durumda.
Kimsenin hiçbirşey için acelesi yok...

Ama TR'de işler böyle değil, herkes para derdinde... Sorunun temelide bu aslında.

4567 Mesaj
8 Mart 2012; 23:49:29 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

Ama TR'de işler böyle değil, herkes para derdinde... Sorunun temelide bu aslında.

Dar gelirliyi anlıyorum ama maddiyatta belirli bir seviyeye geldiği halde hala para derdinde olanlar yaşlandıkları zaman çok pişman olacaklar.

954 Mesaj
13 Mart 2012; 0:14:33 

makina mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Bu yaz 1 aylık imalat stajı yapmam gerekiyor..

aksaray konya ankara staj yapmayı öncelikle istediğim iller. Tavsiye edeceğiniz firmalar benim için çok önemli..

Mühendis abiler yardımcı olur, fikir sunarlarsa çok sevinirim.

http://nissan-almera.tr.gg/
http://www.elm327tr.com/

2247 Mesaj
13 Mart 2012; 1:18:41 

quote:

makina mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Bu yaz 1 aylık imalat stajı yapmam gerekiyor..

aksaray konya ankara staj yapmayı öncelikle istediğim iller. Tavsiye edeceğiniz firmalar benim için çok önemli..

Mühendis abiler yardımcı olur, fikir sunarlarsa çok sevinirim.

Dostum su siralar buyuk firmalar bir bir yaz staj ilani vermeye basladi. Ayik ol. Kariyer.net ten takip et mesela. Ama sana tavsiye buyuk kurumsal firmalara basvuru yap. Mesela Bosch

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

954 Mesaj
13 Mart 2012; 20:09:48 

evet bende öyle düşünüyorum ama kariner bette 2 tane uygun ilan buldum başvurdum. bosch'un stajı istanbul-bursa-gebze gibi yerlerde, benim için ankara konya ve aksarayda olması gerekiyor.
ilginiz için ayrıca teşekkür ederim

2247 Mesaj
13 Mart 2012; 22:32:52 

quote:

evet bende öyle düşünüyorum ama kariner bette 2 tane uygun ilan buldum başvurdum. bosch'un stajı istanbul-bursa-gebze gibi yerlerde, benim için ankara konya ve aksarayda olması gerekiyor.
ilginiz için ayrıca teşekkür ederim

aksaray ise Mercedes'i takip et derim. Hem kariyerin için iyi bir başlangıç olur...

954 Mesaj
14 Mart 2012; 1:34:03 

mercedes 6. dönem sonunda alıyor, ben 4'ü bitiriyorum..

2293 Mesaj
14 Mart 2012; 19:59:11 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

aksaray ise Mercedes'i takip et derim. Hem kariyerin için iyi bir başlangıç olur...

Keşke mercedes öyle kolay alsa

3.00 ortalama + ing -almanca tabiki öncelikli almanca istiyor tabi torpilin yoksa genel müdürden falan .

- [HTC WİLDFİRE S] - - KRON XC750 HİDROLİK FREN - SAMSUNG R580-JS03TR KULLANICISI

954 Mesaj
14 Mart 2012; 22:19:20 

şuan an mercedes-türk lük bir durum yok zaten, zamanı gelince elimizden geleni yaparız olursa olur, olmassa olmaz. ağlamaya gerek yok.
ben bilmediğim, duymağım firmaları öğrenip onlara başvurmaya çalışıyorum.
cevabınız için teşekkür ederim

2293 Mesaj
14 Mart 2012; 22:32:29 

quote:

şuan an mercedes-türk lük bir durum yok zaten, zamanı gelince elimizden geleni yaparız olursa olur, olmassa olmaz. ağlamaya gerek yok.
ben bilmediğim, duymağım firmaları öğrenip onlara başvurmaya çalışıyorum.
cevabınız için teşekkür ederim

Rica ederiz ben de 3 sınıftayım bu yaz 45 gün benim de zorunlu stajım var bakalım biyer ayarlarsam iyi olacak

206 Mesaj
20 Mart 2012; 20:09:36 

arkadaslar peki bu itü meteoroloji mühendisliği nasıldır sizce ?

7 Mesaj
28 Mart 2012; 14:05:50 

quote:

Orijinalden alıntı: siardeniz

Savunma sanayi şirketlerinden birine girerseniz mesela Aselsan, Roketsan, Tai, Havelsan, FNSS vs. başlayacağınız maaş bugün itibariyle 3000 TL civari. Bu arada master yaparsanız 3 senelik tecrübe süreniz dolduğunda uzman mühendis olursunuz maaşının %20-35 zamla 5000 TL olur (tabi 3 sene içinde aldığınız yıllık zamlar dahil.). Daha sonra 3 sene daha geçer, kıdemli uzman olursunuz yine aynı oranda zamla maaş 7000 TL olur. Bundan sonra da sadece enflasyon zamları alırsınız. Yönetici olursanız çok az daha artar. Örneğin tasarım lideri ile kıdemli uzman mühendis arasında maksimum 1000 TL oynar.
Bu saydığım şirketlerden örneğin Aselsan'ı ele alalım. İçerisi adeta küçük ODTÜ, çalışanların %90'a yakını odtü elek.-elektr., makina, endüstri ve bilgisayar (bilgisayar sanırım çok yok, en fazla makina ve elektronik.). Kalan %10 bilkent elektronik ve itü makina, elektr. Bir gazi mezununun girme şansını ben pek yüksek görmüyorum. Diğer şirketlerde de durum bunun aynısı. İyi maaşla başlamak için bu şirketlere girmek gerekir. ODTÜ yüksek olmasının nedeni bu şirketlerin ankara'da olması. Örneğin OTOKAR da Adapazarında bir savunma şirketidir. Orda da sayı itü boğaziçi lehine yüksektir.
Ben 2008 odtü makina lisans, 2011 odtü makina yüksek lisans mezunuyum, şuanda da odtü makinada doktora yapmaktayım. Emin olun verdiğim bilgiler sallama bilgiler değildir. Tüm büyük firmaların maaşları ile ilgili sormak istediklerinizi cevaplayabilirim. MAN Türkiye, Türk Traktör, Ford, Tofaş, Diğer Koç Şirketleri vs.
Ya ayrıca benim anlamadığım 700-1500 TL arası maaşlardan bahseden arkadaşlar, gidin asistan olun daha iyi 1200-1500 civarı alıyor asistanlar.

Merhaba,

Ben bir üniversitede Araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Kısa bir süre sonra (Jeofizik Mühendisi) mühendis kadrosuna geçeceğim. Ama bu uzman mühendis kavramını anlamadım. Şartları nelerdir. Sadece yıl mı?

0 Mesaj
23 Nisan 2012; 23:40:13 

geçen günü bi hesap yaptım. 2000 lira maaşın varsa evliysen birkaç tanede çocuğun olsa hele hele kiradaysın hanımında çaşışmıyorsa çok zor geçinirsin aç kalırsın yani

1 Mesaj
26 Nisan 2012; 7:33:26 

quote:

Orijinalden alıntı: kosi35

ya kardeşim bende izmirde çalışıyorum... 15 yıllık inşaat mühendisiyim... teklif edilen maaşlar maksimum 3000 tl...genelde %90 mühendis bu maaşlara çalışıyor...insanları yanlış bilgilendirmeyin...
ayrıca ; yok kendini yetiştireceksin , yok tecrüben olacak , yok iyi bir okuldan mezun olacaksın gibi klasik laflar da etmesin kimse... o sizin söyledikleriniz ayda 4000-5000-10000 dolar kazanan mühendisler de var tabi ama %1 bunlar... diğer mühendisler ortalama 2000-3000 tl ye çalışıyorlar...dikkatinizi çekerim , herkes hafta sonu planları yaparken , o senin inşaat mühendisi şantiyelerde çalışıyordur... cumartesi yok , pazar yok , tatil yok , izin yok... birde böyle çalışacaksın...
öyle 4000 dolara çalışıyorum diye kestirip atamazsınız...

take at easy

15 Mesaj
26 Nisan 2012; 8:06:33 

mesaj bulunupdursun

480 Mesaj
26 Nisan 2012; 8:06:52 

Bilgisayar muhendisligi icin Polonya Lodz a gidiyorum. Egitimim lehce dilinde olacak. Is bulma sansim artarmi

Istediklerim olmali..

286 Mesaj
26 Nisan 2012; 8:23:00 

quote:

Orijinalden alıntı: skllmyh

Bilgisayar muhendisligi icin Polonya Lodz a gidiyorum. Egitimim lehce dilinde olacak. Is bulma sansim artarmi

bilgisayar muhendisliginin dili ingilizce dir.lehce bilmenin pek bir artisi olmaz gibime geliyor.

10527 Mesaj
26 Nisan 2012; 8:32:27 

quote:

herkesin fikri ayrı ama bence boşa para dökersin+lehçe orada kalmayacaksan hiçbir işine yaramaz.kim ne yapsın lehçeyi.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

9136 Mesaj
26 Nisan 2012; 8:44:42 

endüstri muhendisliginin durumu nedir arkadaslar? degerlendirebilirmisiniz?

480 Mesaj
26 Nisan 2012; 8:53:56 

quote:

herkesin fikri ayrı ama bence boşa para dökersin+lehçe orada kalmayacaksan hiçbir işine yaramaz.kim ne yapsın lehçeyi.

Tabi bende oyle dusundum fakat ingilizce egitim icin ingiltereden baskasi yalan. Yani her ulkenin kendi dilinde egtm gormek gerek. Univ. Mezunu olursam orada yasamayi dusunuyorum. Lehcede turkce gibi degersiz bir dil

Istediklerim olmali..

2293 Mesaj
26 Nisan 2012; 9:18:27 

quote:

Tabi bende oyle dusundum fakat ingilizce egitim icin ingiltereden baskasi yalan. Yani her ulkenin kendi dilinde egtm gormek gerek. Univ. Mezunu olursam orada yasamayi dusunuyorum. Lehcede turkce gibi degersiz bir dil

Türkçe değersiz bir dil değil

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Nisan 2012; 9:45:19 

quote:

Orijinalden alıntı: MINERVAL

Peder bey Jeofizik muhendisi net 9800 civariymis ama bordroyu gormedimde ben daha fazla saniyordum :))

dostum baban tpao da mı calışıyor

480 Mesaj
26 Nisan 2012; 10:03:18 

quote:

Orijinalden alıntı: tekno_trend

Türkçe değersiz bir dil değil

Hocam demek istedigim gittiniz ingiltereye fransaya italyaya. Çalışacaksınız diyelim. Sadece Türkce bilen birini kim ise alır ?

Polonyada yasamayi dusundugum icin lehce sectim. Gidip bulgaristanda veya polonyada ingilizce görmek çok mantıksız. İngiltereye bütçe/not yetmiyor.

Istediklerim olmali..

2293 Mesaj
26 Nisan 2012; 11:23:59 

Türkçeyi biraz daha düzgün kullansaydın sorun cıkmazdı iyi günler , Anladım .

92 Mesaj
26 Nisan 2012; 20:00:18 

devlet eğer bir bakanlıkta çalışıyorsanız. 2100 ile başlarsınız. tcdd mke gibi yerlerde 2400 ile başlar 6 ay sonra %8 maaş farkı alırsınız.

harabat ehlini hor görme zakir, defineye muhtaç ne viraneler var.

1694 Mesaj
26 Nisan 2012; 20:59:41 

Yukarida soylenenlerin tamami dogru savunma sanayi icin. Zamaninda staj yaptigim siralarda ODTU mezunu olmadigim icin basarima bile bakilmayip direk ret edilmistim. Bugun ise dunyanin en buyuk sirketlerinden birinin Amerika genel mudurlugunde is teklifini kabul ettim. Iyi ki ret edilmisim de oraya zamaninda sabitlenmemisim. Ankara'da ortalama bir ozel universite bitirip, dunya siralamasi ilk 10'da olan bir universitede yuksek lisans yaptim. Baslangic maaslari yillik 110-120bin dolar civarinda. Arti performans bonusu, kar bonusu veriliyor. Ev kurma yardimi yapiliyor, ilk yil icin de teklif edilenin %10u kadar daha pesin ikramiye veriliyor. Bu dedigim bilgisayar muhendisligi icin gecerli. Yani yillik 130-140 bin dolar civarinda baslangic 0 tecrube maasi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow_Shooter -- 26 Nisan 2012; 21:02:05 >

UCLA-University of California Los Angeles
MacBook Pro 15 Retina 2.6GHz | Nvidia 750M | Xbox One | iPhone 6 | iPad Mini Retina | Fitbit Force Saat | 2015 BMW 5.28i

3464 Mesaj
26 Nisan 2012; 21:52:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Shadow_Shooter

Yukarida soylenenlerin tamami dogru savunma sanayi icin. Zamaninda staj yaptigim siralarda ODTU mezunu olmadigim icin basarima bile bakilmayip direk ret edilmistim. Bugun ise dunyanin en buyuk sirketlerinden birinin Amerika genel mudurlugunde is teklifini kabul ettim. Iyi ki ret edilmisim de oraya zamaninda sabitlenmemisim. Ankara'da ortalama bir ozel universite bitirip, dunya siralamasi ilk 10'da olan bir universitede yuksek lisans yaptim. Baslangic maaslari yillik 110-120bin dolar civarinda. Arti performans bonusu, kar bonusu veriliyor. Ev kurma yardimi yapiliyor, ilk yil icin de teklif edilenin %10u kadar daha pesin ikramiye veriliyor. Bu dedigim bilgisayar muhendisligi icin gecerli. Yani yillik 130-140 bin dolar civarinda baslangic 0 tecrube maasi.

Hocam sana PM atmıştım ya okumuşsun ama bi geri dönüş yaparsan sevinirim msn falan yok oldu senin.

You are weak. Why are you weak? Because you lack... hatred!!

119 Mesaj
27 Nisan 2012; 16:50:57 

bende gecen sene bilgisayar muhendisliği bolumunu bitirdim ve açikçasi mesleki bilgime gucenmediğim için iş aramadim şuanda kpss hazirlaniyorum, ama staj yaptiğim yerlerde gorduğum yoneticileri hepsinin benden bir fazlasi yoktu yani kişilk olarak kendime guvenirim karakter sahibiym hatta stajda teknikerle surtuşmeler oluyordu mudure yalakalik yapiyor diye çildiriyordum.

iş ilanlarindaki aranan nitelikleri gorunce pek içim açilmiyor doğrusu ve iş goruşmelerinde utanıp sıkılmakta istemiyorum. bu yuzden şimdilik kpss dusunuyorum. ama içimde hep ozel sektor benim yerim diyorum, yonetici olabileceğimi dusunuyorum, onceleri benim durumda olan abiler varsa bana bi akil verebilirlermi, tavsiyeleriniz varsa soylerseniz sevinirim

10527 Mesaj
27 Nisan 2012; 17:10:35 

quote:

Bilgisayar mühendisliği zamanında çok abartıldı. Bence popülaritesi sürekli düştü.

Ben mühendislik olarak bu ülkede aşağıdakilerini öneririm. Makine mühendisim.

-Makine mühendisliği
-Metalurji mühendisliği -şartları zor oluyor genelde-
-İnşaat mühendisliği
-Severim diyen varsa elektrik elektronik

Endüstri mühendisliğini hiç anlayamadım. Bence biraz ondan biraz bundan diyerek oluşturulmuş zorlama bir bölüm.

Ford Fiesta 1.5 TDCI

173 Mesaj
27 Nisan 2012; 17:58:32 

4,5 yıllık bilgisayar mühendisiyim özel bir bankada çalışıyorum. 6500 TL net + 200 yemek + servis+ sigorta + özel sağlık sigortası + hayat sigortası. Bilgisayar mühendisi arkadaşlara bankaları tavsiye ederim. pozisyonunuz yükseldikçe maaşlar ciddi oranda artıyor. Müdür olduğunuzda 20.000 civarı para alırsınız aylık. altınıza da son model araba tahsis edilir

Golf 7 1.4 TSI 122 HP Comfortline DSG Beyaz

3464 Mesaj
27 Nisan 2012; 20:51:05 

quote:

Bilgisayar mühendisliği zamanında çok abartıldı. Bence popülaritesi sürekli düştü.

Ben mühendislik olarak bu ülkede aşağıdakilerini öneririm. Makine mühendisim.

-Makine mühendisliği
-Metalurji mühendisliği -şartları zor oluyor genelde-
-İnşaat mühendisliği
-Severim diyen varsa elektrik elektronik

Endüstri mühendisliğini hiç anlayamadım. Bence biraz ondan biraz bundan diyerek oluşturulmuş zorlama bir bölüm.

Kendi bölümüm olan metalurji malzemeyi o bölümler arasında görmeyi hiç beklemiyordum açıkcası görünce şaşırdım. Henüz birinci sınıfım geleceğim hakkında hiçbir planım yok şimdilik neye dayanarak yazdınız acaba o listeye bu bölümü?

You are weak. Why are you weak? Because you lack... hatred!!

10527 Mesaj
27 Nisan 2012; 22:43:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

Kendi bölümüm olan metalurji malzemeyi o bölümler arasında görmeyi hiç beklemiyordum açıkcası görünce şaşırdım. Henüz birinci sınıfım geleceğim hakkında hiçbir planım yok şimdilik neye dayanarak yazdınız acaba o listeye bu bölümü?

Demir çelik sektöründeki bilgime göre yazdım. Fakat çalışma şartları zor tabi. Ben daha az maaşı kabul edip başka sektöre yöneldim mesela.

Ford Fiesta 1.5 TDCI

2293 Mesaj
27 Nisan 2012; 23:58:16 

Ben de 3.sınıf metalurji öğrencisiyim sanıldığı kadar ağır değildir sartlar sonucta bir mühendis ne yaparsa sen de onu yaparsın . Ama evet biraz sıcaktır çelikhane ve dökümhaneler herkes dökümhane de çalısacak değil ya o kadar cok alan mevcut ki bizim bölümler alakalı öğrensen sasarsın biraz arastır ...

10527 Mesaj
28 Nisan 2012; 0:09:07 

quote:

Orijinalden alıntı: tekno_trend

Ben de 3.sınıf metalurji öğrencisiyim sanıldığı kadar ağır değildir sartlar sonucta bir mühendis ne yaparsa sen de onu yaparsın . Ama evet biraz sıcaktır çelikhane ve dökümhaneler herkes dökümhane de çalısacak değil ya o kadar cok alan mevcut ki bizim bölümler alakalı öğrensen sasarsın biraz arastır ...

Eğer bana diyorsan metalurji okuyan öğrencilerin çoğundan daha çok bilgim vardır. Ben ne bilgisiz yeni mezunum ne de öğrenciyim. En öne çıkan çalışma alanınız da demir çelik sektörü. Onun şartları da ağırdır. Artı bu fabrikalar genelde şehirdışında olduğundan ulaşım sıkıntısı vardır. Artı çalışma şartları daha sağlıksızdır. Türkiye'nin en büyük demir çelik fabrikalarında staj yaptım, çalışırken o ortamda bulundun. Bırakın da biz de bilelim biraz.

Ford Fiesta 1.5 TDCI

0 Mesaj
28 Nisan 2012; 20:14:46 

Merhaba,

Ben Hacettepe Nükleer enerji mühendisiyim. Gebzede Makina müh. yüksek yapıyorum. İş tecrüben yok. Tübitak projesinde tam burslu öğrenciyim.Solidworks ve autocad MEB onaylı belgelerim var aktif kullanıyorum programları. ingilizcem de iyi seviye denebilir.

Gebze de internetten başvurduğum 4 yıllık bir firma, pek bilinmiyor, iki gün sonra görüşmeye çağırdı. benim talebimin üstünde 2600 lira maaş + yol yemek sigorta teklif ettiler. yurt dışı ayaklarını olacağımı kanada ingiltere almanya ve fransaya harcirahla göndereceklarini söylediler ayrıca yeni bir çizim kursuna ve fransızca kursuna göndereceklerini söylediler. Benim projem var çalışmam gerek dedim. işe 8 de değil 10 da gelirsin dediler. yüksek lisans derslerim daha bir ay var dedim. bir ay part time gelirsin dediler. yani ne istesem kabul ettiler.
Hiç tecrüben yok yeni mühendisim. ama forumda yazılanlara göre şartlar çok iyi duruyor. Bireysel görüşünüz nedir. pazartesi cevap vericem. güvenilirliğini nasıl öğrenebilirim şirketin. Dediklerine göre areva, alstom la işler yapıyorlarmış.
Hemen cevap verirseniz çok sevinirim.