Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (34. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca mülakatımız sırasında yaşam standardımı ölçmek adına sorduğu
    -Sigaran var mı?
    -İçkin var mı?
    -kız arkadaşın veya nişanlın var mı?
    Sorularına verdiğim hayır cevaplarının da alacağım potansiyel maaş'ı düşürdüğünü gördüm.Ama saçmalıktan başka birşey değil.Ne yani sigar içsem kız arkadaşım olsa ve alkol alsam daha çok mu verecektin EY ÇAKAL !!
  • moralim bozuldu bunları okudukça
  • Matematik Mühendisi (Itü)
    Ilk is : 2250Tl brüt.
    Kendisi ablam, ben halen yazilim mühendisligi okumaktayim, bitince görücez ne aldigimizi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darksilence09

quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43

gıda mühendisiyim. ilk işime 1000tl ile başladım. bana göre 1000tl den düşük çalışmaz mühendisler. eğer çalışan varsa kendine ve mesleğine yazık etmiş olur.

Gıda mühendisiyim 6 ay incir işletmesinde çalıştım aldığım maaş 900 idi. 2 hafta önce işten ayrıldım.Bugun bir şekerleme işletmesine başvurdum. Adamın gözünde hiç deneyimi olmayan yeni mezundan farkım yoktu. 6 aylık tecrübemi farklı sektör olduğu için hiçe saydı.Ayrıca 3.5 ay aldığım e-trade kursunu ve ihracat ile ilgili bilgilerimi de hiçe saydı.İleri derecedeki ingilizcemi sallamadı bile zaten herkes ingilizce biliyo falan geçiştirdi.Ve benden aklımdaki ücreti sordu 1000TL dedim.Adam hayatta olmaz falan diye karşı çıktı.VE BANA ÖNERDİĞİ MAAŞ 700TL evet bir mühendise 700TL yakıştırdı.Hele burası ufak tefek bir işletme değil son derece modern iso-haccp oturmuş kurumsal sayılan bir yer. 700TL için verdiği gerekçe ise ''burda zaten 2 senedir çalışan gıda müh.kızımız var o herşeyi yapıyor.Ona bile 900 veriyoruz sana anca 700 veririz dedi.750 olsun dedim ona bile hayır dedi.Ayrıca 3 aylık deneme süreci olur.Bundan sonra maaşın 800 olur falan dedi.Adamın suratına çarpasım geldi resmen.Şaka gibi artık bu özel sektör tam çakallarla dolmuş.

küfür basıp çıksaydın keşke.

• Gıda mühendisleri odası sitesinden alıntı
    01 Ocak 2012‘den itibaren geçerli olmak üzere, İstihdamı Zorunlu Personelin taban ücreti net 2.500,00.-TL (İki Bin Beş Yüz Türk Lirası) olarak belirlenmiştir.

2.500.00 alanı hiç görmedim nedense
  • sözüm makinecilere okulu bitirinde bakarsınız sonrasına
  • bizim bi akraba makine muhendisligini okudu, direk ford da işe basladi okul biter bitmez , 2.500tl maaş aliyor
    edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Constantius -- 17 Ocak 2012; 19:09:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jarmen7

bizim bi akraba makine muhendisligini okudu direk ford da işe basladi okul biter bitmez 2.500tl maaş aliyor

hangi üni. hocam ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: denixex

quote:

Orijinalden alıntı: Jarmen7

bizim bi akraba makine muhendisligini okudu direk ford da işe basladi okul biter bitmez 2.500tl maaş aliyor

hangi üni. hocam ?

yıldız teknik üniversitesi/beşiktaş
  • quote:

quote:

gıda mühendisiyim. ilk işime 1000tl ile başladım. bana göre 1000tl den düşük çalışmaz mühendisler. eğer çalışan varsa kendine ve mesleğine yazık etmiş olur.

Gıda mühendisiyim 6 ay incir işletmesinde çalıştım aldığım maaş 900 idi. 2 hafta önce işten ayrıldım.Bugun bir şekerleme işletmesine başvurdum. Adamın gözünde hiç deneyimi olmayan yeni mezundan farkım yoktu. 6 aylık tecrübemi farklı sektör olduğu için hiçe saydı.Ayrıca 3.5 ay aldığım e-trade kursunu ve ihracat ile ilgili bilgilerimi de hiçe saydı.İleri derecedeki ingilizcemi sallamadı bile zaten herkes ingilizce biliyo falan geçiştirdi.Ve benden aklımdaki ücreti sordu 1000TL dedim.Adam hayatta olmaz falan diye karşı çıktı.VE BANA ÖNERDİĞİ MAAŞ 700TL evet bir mühendise 700TL yakıştırdı.Hele burası ufak tefek bir işletme değil son derece modern iso-haccp oturmuş kurumsal sayılan bir yer. 700TL için verdiği gerekçe ise ''burda zaten 2 senedir çalışan gıda müh.kızımız var o herşeyi yapıyor.Ona bile 900 veriyoruz sana anca 700 veririz dedi.750 olsun dedim ona bile hayır dedi.Ayrıca 3 aylık deneme süreci olur.Bundan sonra maaşın 800 olur falan dedi.Adamın suratına çarpasım geldi resmen.Şaka gibi artık bu özel sektör tam çakallarla dolmuş.

Şu an çalıştığım firmada kendimi ispatlamış durumdayım. İş gücü olarak dışa bağlı olan işletmeyi kendi kendini çevirebilen bir yer haline getirdim. Daha açık ve kabaca bahsedecek olursam, fason ürettirdiğimiz ürünleri artık benim belirlediğim proses şemasıyla üretiyoruz. Bunun işletmeye karı çok büyük oldu ve bunun için çok emek verdim. Emeğimin karşılığını 1 sene gibi bir süreçte aldım. Şu an maaşım odanın belirlediği rakam olmasa da ona yakın sayılır. Sonuç olarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir firma seçin. Bu tip adamlara pabuç bırakmayın. Kendi çöplüklerinde takılsınlar. Biraz şans birazda sabır işi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ES3NT -- 17 Ocak 2012; 19:21:54 >

• quote:

quote:

quote:

Şu an çalıştığım firmada kendimi ispatlamış durumdayım. İş gücü olarak dışa bağlı olan işletmeyi kendi kendini çevirebilen bir yer haline getirdim. Daha açık ve kabaca bahsedecek olursam, fason ürettirdiğimiz ürünleri artık benim belirlediğim proses şemasıyla üretiyoruz. Bunun işletmeye karı çok büyük oldu ve bunun için çok emek verdim. Emeğimin karşılığını 1 sene gibi bir süreçte aldım. Şu an maaşım odanın belirlediği rakam olmasa da ona yakın sayılır. Sonuç olarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir firma seçin. Bu tip adamlara pabuç bırakmayın. Kendi çöplüklerinde takılsınlar. Biraz şans birazda sabır işi.

Hangi sektörde çalışıyorsun?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hangi sektörde çalışıyorsun?

Et. Yaptığımız iş kırmızı et ve kanatlı eti işleme, sucuk, pastırma, salam, sosis

• quote:

Orijinalden alıntı: berkan402

quote:

Orijinalden alıntı: lllMyXoMalll

bence çevre mühendisliği seçme,

inşaat
    makine
    elektrik elektronik

bana göre türkiyede parasız kalması imkansız mühendislikler.

bu 3ü dışında, iş bakımından ilk başlarda sıkıntı çekersin. eğer önceden planın yoksa. tabii ki diğer mühendisliklerde de iyi para kazanırsın ama kendini zorlaman lazım.

gidip 4 sene çevre müh okuyupta diplomanı benzin istasyonuna vermek zorunda kalma.

ben gıda mühendisiyim.

oraya bir de harita mühendisliğini ekleyelim...

dışardan birisi der ki harita mı yapıp satacak bunlar ne kazanır ki der

ama mutlaka bir harita mühendisi ile oturup konuşun iş imkanlarından falan bahseder size...

henüz 2.sınıfım ama bazen diyorum ki iyi ki inşaat müh puanı tutmamış da harita müh tutmuş..

Büyük ihtimal Harita Müh. hakkında bilginiz var yardım edebilirseniz çok sevinirim. Bu meslekte is bulma sıkıntısı varmı birde ortalama maaşlar ne kadardır ?

• herkese iyi geceler müsadenizle bende deneyimlerimi burdan paylaşmak isterim.

istanbul- bursa- ankara da çeşitli firmalarda çeşitli pozisyonlarda çalıştım genelde imalat sektörü ağırlıklı.genç arkadaşlar bizim yaptığımız hataları yapmasınlar diye bazı önerimlerim olacak
    si
    ilk kural yabancı dil
    ikincisi herhangi iki programlama dili mesela cad için solid-autocad , cam için inventor - mastercam , cae için anysis gibi neyse uzatmayım

yeni mezunlar için bunlar olmazsa olmaz iyi bi kariyer için

ilk iş deneyiminizi mutlaka kurumsal olan bi yerde başlamaya iş kültürünü oralarda öğrenmeye çalışın bunun faydsını bir ömür göreceksiniz

tr şartlarında mühendis diye bi kavram yoktur . atölye yada şantiye sizin her zaman açığınızı arayacaktır eğer biraz çekingen biraz kibarca biryseniz sakın mühendis olmayın kaba olun demiyorum ama ince bi sınırınız var unutmayın.

eğer olaki geri dönülmez yola girdyseniz ürün ağacınızı oluşturun şöyleki

saha mı masa başımı

saha : sıkıntı yumağı , yorgunluk , mesai mesai mesai , montaj , imalat , teslimat , testler , revizyonlar ,şartnameler , gereksinimler ,

masa başı : pc mouse klavye , teknik resim , satın alma , kalite , formlar , tutanaklar , sözleşmeler , toplantılar ve entirika dolu ofisler

bu şuna benziyor küçükken hepimiz araba sürmek için can atarız ama şimdi istanbul saat 4,30-7,30 -köprü -karşı- tem - kelimeleri ne anlama geliyorsa mühendislikte öyledir.

ofis sahayı saha ofisi suçlar herzaman bu böyledir değişmeyecektir.

neyse yazacak çok şey var ama çok uzatmayım kendimce iyi mühendis nasıl olunur onu yazıyım.

iyi mühendis görevini planlayarak , öngörerek , danışarak , projeksiyonlar oluşturup en iyisini seçip kendinden emin bi şeklide kararlar verebilendir.

kimse okuduğu okulu küçük yada çok büyük görmesin sonuçta herkes öğle yemeğini herkes aynı yerde yiyor :d

• quote:

Orijinalden alıntı: rsonmez

kimse okuduğu okulu küçük yada çok büyük görmesin sonuçta herkes öğle yemeğini herkes aynı yerde yiyor :d

Nokta.
  • Bu dedikleriniz bütün üniversiteler için geçerli mi? iyi bir üni olursa iş bulma kolaylaşır mı?
  • 701,1 lira
  • benim bacanağım ODTÜ Elektrik elektronik mezunu ve şuanda bir firmada 3750 net maaş+yol+sigorta+bayram parası+yakacak yardımı alıyor..yaşıda 28..
    halamın oğlu var oda makina mühendisi zonguldak kara elmas mezunu 1400 net maaş alıyor+sigorta .başkada bir şey yok.yaş 28

ben lise mezunuyum muahsebecilik yapıyorum özel firmada. maaşım 1750+bayram parası+erzak parası+sigortA yaş 33.

babam yıldız makina mezunu sene 1979 da.kendi firması var otomotiv yan sanayi üzerine.kendini geliştirmiş ,pazarcılık yapmış,taksicilik yapmış ,bayramda kurban satmış, yani mesleğinden çok ilk önce ticarete ağırlık vermiş.şuanda bacanağımın 500 senede yanlış okumadınız Tam 500 senede maaşla çalışıp kazanacağı kadar mal varlığı var.(rakam atmaca değil).kendi işinin patronu .muhendislik derseniz bence babam mühendisliğin ilk iki harfini bilir gerisini bilmez.

işin özeti imkanınız varsa kendi işinizi yapacaksınız .bence bir yere girip maaşla çalışmak çok ta iyi değil.dışarda yakalayacağınız bir fırsat sizi çok iyi yerlere getirebilir.dışarda gördüğünüz mercedeslere jeeplere bmwlere binen kıroların hepsi ilkokul mezunu .sizler üniversite mezunu insanlarsınız...

• Kendi isini yapmadiktan sonra, adam akilli para kazanmak cok zor. Yeterki hic durmadan calis, sabret, isinin takipcisi ol, Beynini acik tut.

Hayattan orneklere bak mesala

Amazon.com - Kurucusu kendi garajindaki serverlarla ise basliyor, sadece kitap satislari icin, 8 YIL dogru durust para yapmiyor, sabrediyor azmediyor bugunlere geliyor.

Google.com 1996`da 4gb harddiske kasa bulamadiklari vede pahali geldigi icin kuruculari, legolardan kendilerine kasa yapiyor. Digital Library projelerinden vazgecmiyorlar, calisiyorlar.

Steve Jobs Bildiginiz hippi iste, dunyayi gezerken ozellikle hindistandi galiba, teknolojileri kesfediyor. Yillarca bunlarin pesinden kosuyor

Dyson Emekli asker, garajinda elektrikli supurgeleri inceliye inceliye, aciklarindan mukemmel elektrikli supergeyi yaratiyor. 1000lerce prototiple ugrastigi soyleniyor. Yillarca yilmiyor.

Facebook Bir suru s. network sitesi varken, neden sonradan kurulan facebook tuttu mesela. Bazen yeni teknoloji yerine, varoglan teknoloji gelistirmek cok daha onemli, facebook burda basarili oldu.

Turkiye
    --------
    Hepsiburada.com
    YemekSepeti.com
    Toppuk.com (Yepyeni ve satislari bir hayli artti)

Bilgisayar muhendisi oldugum icin orneklerim web ile ilgili ama fikir kalmadi, hesey yapildi, para yok, la la laa, lo loloo demiyeceksin 10 yil bile olsa kendi isinin pesinden kosucaksin.

Tabi sozum zengin olmak isteyenlere, yoksa salla basi al maasi bazi insanlara daha uygun bir konsept.

• parası için mühendislik okunmaz okulda bi dünya saçma salak hocayla uğraş okul bitince hiçi bişi bilmiyo ol asgariden almaya başla tatil yok adam gibi bişi yok iş garantin yok peh zor iş bizimki
  • 
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.