Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: enkarizmanickbende

quote:

Yıldız Teknik inş müh mezunuyum
    toplam 1.5 sene tecrübem var
    ingiltere de yüksek lisans yaptım
    haftada 6 gün sabah 9 akşam 7 çalışıyorum
    2000 lira alıyorum + öğle yemeği

acaip bezdim

2 ay olmuş bu mesajı atalı. Durum hala aynı.

Dostum harcanıyorsun Eğitim seviyene bakılacak olursa çok daha iyi yerlerde çalışmayı hakediyorsun. 2000 Lira + Öğle yemeği inşaat mühendisi için çok az. 6-7Bin lira kazananları biliyorum arkadaşlarımdan senle meslektaş. Hem de şehirde yani şantiye değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: baharat

Arkadaşlar şu anda fen lisesinde okuyorum ve makine mühendisi olup araba fabrikalarında çalışmak,
    yeni tasarımlar yapmak (Tasarım dedim diye hemen tasarımcılık demeyin. Teknik anlamda.) istiyorum.
    Diyelim ki ben İTÜ makineden mezun oldum ve İstanbul' da -atıyorum- Renault fabrikasında işe başladım.
    Başlangıç maaşım ve kendimi geliştirirsem 5-10 sene içindeki maaşım nasıl olur?
    Bir akrabam Bursa Fiat fabrikasında çalışıyor makine mühendisi olarak. Ve 3000 TL civarı maaşı var eğer yanılmıyorsam. (Kaç senedir meslekte olduğunu bilmiyorum.)
    Teşekkür ederim.

Niye otomotiv değil de makine?
  • çevre mühendisiyim
    2 senedir broadcast sektöründe proje mühendisliği yapıyorum
    iş kapsamı dahilinde inşaat,makine,elektrik ve elektronik bazlı projelerde bulundum
    autocad programını (2d,3d) bir inşaat veya makine mühendisi kadar etkin kullanabilirim
    1850+şirket arabası(günde 3 saat istanbul trafiği)+sodex

cv gibi oldu idare edin
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dentex Dentex

quote:

Arkadaşlar şu anda fen lisesinde okuyorum ve makine mühendisi olup araba fabrikalarında çalışmak,
    yeni tasarımlar yapmak (Tasarım dedim diye hemen tasarımcılık demeyin. Teknik anlamda.) istiyorum.
    Diyelim ki ben İTÜ makineden mezun oldum ve İstanbul' da -atıyorum- Renault fabrikasında işe başladım.
    Bir akrabam Bursa Fiat fabrikasında çalışıyor makine mühendisi olarak. Ve 3000 TL civarı maaşı var eğer yanılmıyorsam. (Kaç senedir meslekte olduğunu bilmiyorum.)
    Teşekkür ederim.

Niye otomotiv değil de makine?

Hacettepe olursa otomotiv de olur.
    Ama makine kadar yaygın değil. Ve iş anlamında da daha kapsamlı makine mühendisliği.
    Bu arada ben -daha önceki mesajda belirtmemişim- ancak ben yeteri kadar birikim yaptıktan sonra kendime bir garaj açmak istiyorum.
    Yeni nesil arabalar, elektrikli arabalar, tamir, modifiye vb.
    Bu tip bir garaj için ne kadar birikim gerekir.
    Eğer biliyorsanız Amerika' da Ryan adında bir adam var. West - Coast Customs isimli garajı var.

Garaj açmak kolay değil elbet..Sadece sermaye değil çevre de girer işin içine.Yani çok uzun vadeli bir plan yapman lazım ki istediğini elde edebilesin.Kaldı ki onların yanında çalışıp işi ve geleceğini ona göre planlamalısın.Kafandaki herşeyi gerçekleştiremeyeceksin emin ol.Çok fantastik düşünüyorsun yaşından dolayı.Ben de öyleydim.Şimdi bunları düşünmene gerek yok,konuşmak için erken.Sen otomotiv ile ilgili iş yapacaksan Otomotiv Müh. tavsiyemdir.Çukurova'daki Mitsubihsi-Temsa ile anlaşmalı,Hacettepe Mercedes'le.Eğer bu ikisinden birine gidersen muhtemelen uzun yıllar bu markaların çeşitli kollarında görev yaparsın.Sonra duruma göre dükkan işine yönelirsin.

• Yaşlandıkça artar panpalar üzülmeyin her meslek böyle doktorda 2binden başlıyor , örnek, babam 20 küsür yıllık mühendis yıllık net 135-140 bin civarı alıyor.Yabancı dil ve deneyim şart.
  • merhaba sızce makıne muhendıslıgı ıcın ınsaatda mekanık saha muhendıslıgımı yada fabrıkada üretim seri imalatmı(otomotiv parçaları) hangisi ilerde fdaha fazla kazanç getirir. ıkı iş arasında kaldım neyi secıcegımı bılmıyorum.
  • quote:

quote:

quote:

Yıldız Teknik inş müh mezunuyum
    toplam 1.5 sene tecrübem var
    ingiltere de yüksek lisans yaptım
    haftada 6 gün sabah 9 akşam 7 çalışıyorum
    2000 lira alıyorum + öğle yemeği

acaip bezdim

2 ay olmuş bu mesajı atalı. Durum hala aynı.

hala aynı

hocam o nası oluyo anlamadım. ben 6 ay tecrubelıyım ıngılızcem yok denecek kadar az. senden daha az calısııyorum 1200 lıra alıyoruım. suan ınsaat fırması 1500 lıra teklıof yaptı makıne muhendısıyım bu arada. mekanık saha muhendısı olarak ımalatmı ınsaatmı arada kaldım geleceklerını bılmıyorm

• Arkadaslar ben Almanyadan katiliyorum ama ilerde Türkiyeye dönmeyi düsünüyorum. Burada yazdiklarinizi okudugumda $ok oluyorum.
    Ben burada 3 yil meslek(CNC/CAD/CAM vb. dahil) + üniversite hazirlik okudum + 6 (semester) 3 sene Makine Mühendisligi bachelor of Engineering okuyorum seneye bitircem, sonra Masterimi yapmayi düsünüyorum (M. of Science) Türkiyede Is Imkani / Durumu bu branch ile ilgile nasil? Firmalar özzelikle yurtdisinda ikamet edenlere önem veriyor mu? Ingilizcem iyi Almanca Türkceden süper .. burada normal bir makina mühendisi en az 2.900 € en yüksek 5000€ aliyor, beni sasirtan türkiyede neden bukadar az olmasi ..

Selametle ve Dua ile..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TS_lazo -- 13 Nisan 2011; 20:02:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TS_lazo
    Arkadaslar ben Almanyadan katiliyorum ama ilerde Türkiyeye dönmeyi düsünüyorum. Burada yazdiklarinizi okudugumda $ok oluyorum.
    Ben burada 3 yil meslek(CNC/CAD/CAM vb. dahil) + üniversite hazirlik okudum + 6 (semester) 3 sene Makine Mühendisligi bachelor of Engineering okuyorum seneye bitircem, sonra Masterimi yapmayi düsünüyorum (M. of Science) Türkiyede Is Imkani / Durumu bu branch ile ilgile nasil? Firmalar özzelikle yurtdisinda ikamet edenlere önem veriyor mu? Ingilizcem iyi Almanca Türkceden süper .. burada normal bir makina mühendisi en az 2.900 € en yüksek 5000€ aliyor, beni sasirtan türkiyede neden bukadar az olmasi ..

Selametle ve Dua ile..

Türkiyede 5000avro alanlar trilyoner sayılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bizhy

quote:

Arkadaslar ben Almanyadan katiliyorum ama ilerde Türkiyeye dönmeyi düsünüyorum. Burada yazdiklarinizi okudugumda $ok oluyorum.

Selametle ve Dua ile..

Türkiyede 5000avro alanlar trilyoner sayılıyor

zaten 5000€ türkiyede bir mühendisin kazanacagini zanletmiyorum, ama diger arkadaslarin yazdigi maas, burada tatilde kazanabilecegin para ..:S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TS_lazo -- 13 Nisan 2011; 21:05:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cr_9_Tr

arkadaşlar ben lise sona geçtim ve fen öğrencisiyim büyük ihtimalle mühendis olmayı düşünüyorum ama internette ne kadar araştırsam da iyi bir sonuç bulamadım sizin işe yeni başlayan mühendis maaşları ile ilgili bilginiz varsa paylaşmanızdan mutlu olurum

yeni başlayan bir mühendis kaç para ile başlıyor tabi en çok hangi mühendis para kırıyor bi ton mühendis çeşitleri var onlarıda yazarsanız sevinirm

28 yaşındayım.yıldız teknik mezunuyum.makinacıyım. 3.500 tl alıyorum. ilk başladığımda 1.500 dü. hesabını sen yap. Mühendislikte iş yok hele türkiyede çok aç mühendis var .

• http://www.wtndt.metu.edu.tr/kt/node/18

Kayıt Şekli:
    Kurs ücretinin (toplam 3776 EURO) ödenmesi gereken banka hesap bilgileri kursumuza başvuruda bulunmuş olanlara e-posta ile bildirilecek ve kontenjanımız kadar katılımcı kurs parasının tamamını yatırdıkları takdirde sırayla kabul edilecektir. Kontenjanımızın dolduğu web sayfamızdan duyurulacak ve ilgili dönem kursumuz için artık para yatırılmaması istenecektir.

3776 euroluk ders notları var elimde..pdf ve docx şeklinde..127 mb var mı isteyen ? kaynakçılar nerdesiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedman -- 13 Nisan 2011; 21:12:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lofnvov9

quote:

Orijinalden alıntı: Cr_9_Tr

arkadaşlar ben lise sona geçtim ve fen öğrencisiyim büyük ihtimalle mühendis olmayı düşünüyorum ama internette ne kadar araştırsam da iyi bir sonuç bulamadım sizin işe yeni başlayan mühendis maaşları ile ilgili bilginiz varsa paylaşmanızdan mutlu olurum

yeni başlayan bir mühendis kaç para ile başlıyor tabi en çok hangi mühendis para kırıyor bi ton mühendis çeşitleri var onlarıda yazarsanız sevinirm

28 yaşındayım.yıldız teknik mezunuyum.makinacıyım. 3.500 tl alıyorum. ilk başladığımda 1.500 dü. hesabını sen yap. Mühendislikte iş yok hele türkiyede çok aç mühendis var .

mühendislikte is yok derken? is imkani KISITLI mi? yurtdisindan gelen gurbetciler icin bu bölümlerde Is durumu nedir?
    benim ögretmenim anlatmisti, türkiyeden almanyaya bir mühendis gelmis ama mühendisligi almanya icin gecerlilik kazanmamis, yeniden yapmak zorunda kalmis.

tam dersi ise türkiyede, burada makina mühendisligimi bitirsem türkiyede calisma imkanim nedir? tr de yasamadigim icin bilmiyorum size soruyom.. saygilar..

• Mimarlık son sınıf öğrencisiyim , bir yıl deneyim var, hafta da iki gün öğlen sonrası okul izni, öğle yemeği, tam sigorta, sabah 8.30 akşam 6.00 yılda bir tek maaş prim ile 1250tl den yeni işe başladım. darısı iş arayanlara...
  • Hayırlı olsun enkarizmanickbende,

Önceleri ben de yazdım bu başlıkta,öyle çok bilindik bir üniversiteden mezun değilim(Mak. müh.),masterım var ama işimle alakası yok,2 seneye yakın tecrübem var ve çalıştığım yer bir aile şirketi.

1200 ile başladım,ilk 1 sene primim 'p' si yoktu.Şimdi büyük firmalar,büyük projeler aldık.Büyüme olarak girdiğim zaman ile bu seneyi kıyaslarsak % 30 diyebilirim rahat hiç bir veri kurcalamaksızın.

Mayıs ayı itibariyle ilk 5 ayın ortalaması,2200 TL civarında (Maaş+prim şeklinde).Her zaman böyle gider mi onu bilmem ama benim en büyük sıkıntım yetkimin az olması. :)

Mesleki gelişimimi tamamladım sanki burada,artık başka bir firmada çalışmak istiyorum. :)

Aklınıza takılan konularda teorik ya da pratik yazarsanız beraber çözeriz :)
  • quote:

Teşekkür ederim.

Arkadaşım İstanbul demişsin ama İstanbulda araba fabrikası var mı?Bunlar genelde Gebze gibi sanayii bölgelerinde olur ve öyle ortamları sever misin bilmem.Hergün Gebzeye gidip gelmek zor olabilir.Bence biraz daha detaylı araştır.

• quote:

Selametle ve Dua ile..

Senin Türkiyede en iyi yapacağın iş satış,pazarlama özellikle uluslararası şirketlerde eğer mühendis olarak dersende Almanya kökenli firmalara girersin,Bosch,Merdeces gibi.İşine göre yğksek diyebileceğim 5 bin TL civarında para kazanırsın ( satış pazarlama)

Almanyada 5 bin € alıyorsun ama şartlar nasıl,zannetmiyorum Almanya için 5 bin € nun çok fazla para olduğunu.

• quote:

*
    Bu arada ben -daha önceki mesajda belirtmemişim- ancak ben yeteri kadar birikim yaptıktan sonra kendime bir garaj açmak istiyorum.
    Yeni nesil arabalar, elektrikli arabalar, tamir, modifiye vb.
    Bu tip bir garaj için ne kadar birikim gerekir.
    Eğer biliyorsanız Amerika' da Ryan adında bir adam var. West - Coast Customs isimli garajı var.

Eğer garaj türü bir düşüncen varsa yapacağım tek birşey var.Mümkün olan tüm boş vakitlerini sanayide geçireceksin.Çevren varsa onların vasıtası ile sanayide tanıdığın yanına gider takılırsın,yok ise direk kendinde git ama ilerde garaj filan açacağım deme elbette ilk başta itici gelir,meraklı olduğunu mühendislik okuyacağını veya okuduğunu burada bulunmak istediğini söyle biri mutlaka kabul eder.Usta milleti meraklı çırakları sever

• Vallaha şu an itibarı ile Aydın'da makina mühendisi olup 800 tl alanlar var.Arkadaşlar Siz verin sonra isteyin diyor ama verip verip alamama durumu var.
    Bence önceden anlaşın ne kadar alırsanız okadar verin veya
    Verip verip alamıyorsanız o fabrikayı veya kurumu hemen terkedin kendinizi sömürtmeyin.
    Ha bu arada Aydın da makina müh. maaşları 800-2000 tl arasında ...
  • piyasada maaşlar dirac fonksiyonu gibi değişim göstermektedir. dikey eksene maaş koyun, yataya mühendis sayısı. dirac fonksiyonu göreceksiniz. ayrıca bu diracların sayısının tüm elemanların sayısının yanında ihmal edilebilir miktarda oldugunu göreceksiniz. bu grafiğin ifft sini alın. zaman uzayında sinüs eğrisi göreceksiniz. bu size piyasanın ne kadar düzensiz oldugunu, yıllar içinde hiçbir şeyin şimdikinden iyiye gitmeyeceğini (sinüs eğrisi zamanla ya sönümlenir ya da kendini sonsuza kadar tekrarlar), bir süre sonra sistemin bir parçası olup kaybolup gideceğinizi anlatır.

benim çevremde gördüklerim ve elimden geldiğince yapabildiğim gözlemler neticesinde yeni mezunlara şunu diyebilirim ki, işinizi para için yapmayın. mesleğinizden zevk alın ve hobi olarak görün. sizin yaptıgınız devreler üretime geçince bundan gurur duyun. aksi taktirde ömür boyu ağlar durursunuz. çok para kazanmak istiyorsanız kendi işinizi kurun. özel sektörde ömür boyu çalışsanız da zengin olamazsınız. mutlaka istisnalar çıkar ama özel sektörden zengin olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. çok üstün vasıflarınız olmadan, sizin yaptıgınız işi X isimli bir şahıs yapamaz hale gelmeden 2000tl nin üzerinde maaş almanın hayalini kurmayın. ideallerinizin peşinden koşun. yurt dışı hedefliyorsanız ne yapıp edip gidin. texas enstruments, nxp gibi firmalarda çalışmaya bakın. bilimsel çalışmaları seviyorsanız üniversitede kalın. prof olmaya çalışın. mutlaka ama mutlaka elinizde spesifik bir konuda uzmanlık olsun. ben elektronik mühendisiyim, her işi yaparım, yazılım da yaparım rf donanım da tasarlarım, dsp de çalışırım, telekom sektöründe de çalışırıım, mikroişlemci de bilirim demeyin. belli bir konunun ehli olun. mutlaka master yapın. eğer kendinizi 10 yıl sonra insanların saygı duydugu biri olarak görmek istiyorsanız doktora yapın ve üstüne piyasa deneyimi ekleyin.doktoranın size para olarak geri dönmesini istiyorsanız, doktora tezinizin hedeflediğiniz alanda değer kıymet gören bir konuda olmasına gayret edin. kendinize hedefler belirleyin ve bu hedefte kararlıca yürüyün.

sonuç olarak, kim ne derse desin elektronik mühendisliğini çok seviyorum. tekrar öss ye girecek olsam yine elektronik yazarım. bu biraz tutku meselesi

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.