7 İleri DSG Şanzımanlarda Ses Sorunu
218 Cevap29406 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4243 Mesaj
14 Ağustos 2009; 16:50:06 

Merhaba arkadaşlar,

1 aydır kullanmakta olduğum 2010 model Passat 1.4 TSI Highline DSG'de bozuk yollarda giderken ve pencere açıkken duyulabilen bir ses mevcut. Tıkırtı veya lıkırtı gibi tabir edilebilir. Sanki dişlilerde boşluk varmış da birbirine vuruyormuş gibi. Düz asfalt yolda veya camlar kapalıyken bu ses duyulamıyor.

Bu ses sadece benim araca mahsus bir ses değil. Şirketteki diğer 7 ileri DSG'li Passat'ların tamamında da mevcut.

Muhtemelen 7 ileri DSG kullanılan diğer VW modellerinde de var.

Ayrıca, bildiğiniz gibi aynı şanzımanı Audi de stronic adıyla kullanıyor. Ve aynı sorun 7 ileri stroniclerde de mevcut. A3'lerdeki sorun şu linkte tartışılıyor:

http://www.turbofsi.net...onik-sanziman-sesi.html

Bence Audi ve Vw'nin bu araçları toplatmasını gerektirecek boyutta önemli ve rahatsız edici bir sorun bu. Konuyu gündeme getirmek istedim. Eğer daha önce böyle bir başlık açılmışsa benimki silinebilir. Göremediğim için açtım.

Selamlar.

Önemli Başlıklarım:
- Pioneer Plazma Ansiklopedisi ®
- 1080i sinyale en uygun olan Full HD LCD mi, Full HD plazma mı?
- Video İşlemci, De-Interlace, Scaling, bunlar ne demek?

912 Mesaj
14 Ağustos 2009; 17:04:14 

Bendede aynı ses var yarın servise gidecektim...

Bu arada sanki zamanla arttı bu ses. Aksi gibi başka hiçbir yerde en ufak tıkırtı pıtırtı bile yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufcetin -- 14 Ağustos 2009; 17:04:26 >

http://www.yusufcetin.com/

2215 Mesaj
14 Ağustos 2009; 17:16:02 

yarın servise gittikten sonra durumu yazar mısınız yalnız genelde sesin normal olduğu söyleniyormuş. bence biraz üstüne gidin öyle derlerse

912 Mesaj
14 Ağustos 2009; 17:21:35 

Yok yemem ben öle normal abi bu ses muahbbetini. İlk defa otomatik araç kullanmıyorum.

3429 Mesaj
14 Ağustos 2009; 17:46:21 

hayalimizdeki şanzımanın akıbetine bak.

912 Mesaj
14 Ağustos 2009; 17:52:03 

Ben sanki şanzıman veya motor takozunda bir problem var gibi düşündüm. Beni rahatsız etmiyor sadece otoparka girdiğimde duyuyorum ve aklıma geliyor.

Kullanıma bir etkisi yok bu arada. Sadece ses.

Halen DSG'nin başarılı bir şanzıman olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufcetin -- 14 Ağustos 2009; 17:52:19 >

997 Mesaj
14 Ağustos 2009; 18:42:50 

http://www.youtube.com/...re=player_embedded#t=33

yukarıdaki linki golf 6 kullanıcıları başlığında bir arkadaş paylaştı. Golf 6 kullanıcıları olarak da bir kaç gündür bu ses olayını konuşuyoruz, daha evvel de konusu geçmişti. Servis 7 ileri dsg şanzıman için bu sesin normal olduğunu söylemiş, bazı arkadaşlara yazılım güncellemesiyle giderelieceği söylenmiş güncelleme yapılmış ancak ses kesilmemişti. Ben bir kaç forumda daha okumuştum, sesin normal olduğunu söyleyen üstadalar da vardı takip ettiğim forumlarda.

Ben aracımda sürekli müzikle gezdiğim için ufak tefek sesleri pek duymam, pek dikkatimi çekmez. Bu olay bu kadar yankı uyandırdığından geçenlerde bir şantiyeye işim düştü ve çakıllı yolu görünce sürdüm benim aslanı, 1. 2. ve 3. viteslerde hızlı - yavaş değişik kombinasyonlarda deneme yaptık, teyibi kapattık iki cam açık, ben de babam da kafamızı camdan çıkarıp sesi dinledik ancak herhangi bir sesle karşılaşmadık. Hele ki bahsedilen ses yukarıdaki videodaki ses ise kesinlikle yakınından geçen bir ses dahi yok.

Bu başlık konun etraflıca incelenmesi için iyi olmuş, ben daha fazla sallantı oluşturabilecek bir yola denk geldiğimde videomu çekip ekleyeceğim. Aynı şekilde ses sorunu yaşayan ve yaşamayan arkadaşlar arabalarında video çekilebilecek ekipman bulundurup bozuk yolda denerlerse çok yararlı gelişmelerin olacağı kanısındayım.

131 Mesaj
15 Ağustos 2009; 13:02:02 

Bu ses kesinlikle normal bir ses değil bence de. Afedersiniz at arabasından böyle ses gelmez o yollarda. VW rakip olarak kendini at arabalarını mı görmeye başladı ki. VW'nin bu sorunu kesinlikle halletmesi gerekli, yoksa şanzuman ne kadar mükemmel olsa da bu ses prestij kaybı bence. Eğer bir zahmet Doğuş sorunu basit iki civata sıkmakla giderebileceğini zannedip VW'ye bilgilendirme yapmıyorsa, her ikisine de geçmiş olacak.

4243 Mesaj
15 Ağustos 2009; 22:25:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Elrohir
.... çakıllı yolu görünce sürdüm benim aslanı, 1. 2. ve 3. viteslerde hızlı - yavaş değişik kombinasyonlarda deneme yaptık, teyibi kapattık iki cam açık, ben de babam da kafamızı camdan çıkarıp sesi dinledik ancak herhangi bir sesle karşılaşmadık. Hele ki bahsedilen ses yukarıdaki videodaki ses ise kesinlikle yakınından geçen bir ses dahi yok.

Bu başlık konun etraflıca incelenmesi için iyi olmuş, ben daha fazla sallantı oluşturabilecek bir yola denk geldiğimde videomu çekip ekleyeceğim. Aynı şekilde ses sorunu yaşayan ve yaşamayan arkadaşlar arabalarında video çekilebilecek ekipman bulundurup bozuk yolda denerlerse çok yararlı gelişmelerin olacağı kanısındayım.

Merhaba Elrohir,

Bu sesin en iyi duyulabildiği ortam arnavut kaldırımı gibi taş döşeli yollar. 2. ve 3. vites hızlarında dıştan (cam açıkken) duyulabiliyor. Çakıl asfalt yollarda duymak zor.

Selamlar.

Önemli Başlıklarım:

4243 Mesaj
15 Ağustos 2009; 22:31:04 

quote:

Orijinalden alıntı: yusufcetin

Bendede aynı ses var yarın servise gidecektim...

Bu arada sanki zamanla arttı bu ses. Aksi gibi başka hiçbir yerde en ufak tıkırtı pıtırtı bile yok.

Merhaba yusufcetin,

Maalesef bu sesin şimdilik çözümü yok. Almanya'da bu ses nedeniyle şanzımanı değişen insanlar var. Ancak ses yine devam etmiş.

Bu yüzden büyük ihtimalle servis normal deyip geçiştirme yoluna gidecek.

Yapılabilecek 2 şey var:

1) Bu sesi kabullenip kafaya takmadan bununla yaşamaya alışmak. Zamanla ses artar mı yahut başka bir hasara sebep olur mu orası muamma.

2) Vw veya Audi Almanya'ya şikayet mektupları yağdımak ve tüketici mahkemesine başvumak gibi yöntemler.

Selamlar.

Önemli Başlıklarım:

4243 Mesaj
15 Ağustos 2009; 22:36:19 

quote:

Orijinalden alıntı: goforlife

Bu ses kesinlikle normal bir ses değil bence de. Afedersiniz at arabasından böyle ses gelmez o yollarda. VW rakip olarak kendini at arabalarını mı görmeye başladı ki. VW'nin bu sorunu kesinlikle halletmesi gerekli, yoksa şanzuman ne kadar mükemmel olsa da bu ses prestij kaybı bence. Eğer bir zahmet Doğuş sorunu basit iki civata sıkmakla giderebileceğini zannedip VW'ye bilgilendirme yapmıyorsa, her ikisine de geçmiş olacak.

Bence de normal değil. Kimse Audi ve Vw aaçlarında böyle bir sesi kabullenmek istemez. Bunlar ucuz arabalar değil. Satarken/pazarlarken bu şanzımanın şaheser tarafları reklam ediliyor. Arnavut kaldırımlı yollarda çıkardığı lıkır lıkır sesler dip not olarak bile belirtilmiyor.

Önemli Başlıklarım:

4243 Mesaj
15 Ağustos 2009; 22:42:33 

Bu arada bilgi olarak şunu da vurgulamak lazım:

Ses yapan şanzıman türü 250 Nm'ye kadar olan arabalardaki "Dry Clutch" DQ200 tipli şanzımandır. Eski tip "Wet Clutch" da böyle bir ses yok. Dry clutch verim'i daha iyi olan bir yeni tip şanzıman bu arada...

Bu bilgi turbofsi netten technology nickli arkadaştandır.

6 ileri DSG'ler wet clutchtır ve böyle bir ses poblemi yok.

Önemli Başlıklarım:

1783 Mesaj
15 Ağustos 2009; 22:58:38 

Sanırım 7 ileri DSG 'nin yeni versiyonlarını beklemek gerekiyor.

Eski nick: Rancour (2001-2004) R.I.P

997 Mesaj
16 Ağustos 2009; 16:52:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Akseaus

Merhaba Elrohir,

Bu sesin en iyi duyulabildiği ortam arnavut kaldırımı gibi taş döşeli yollar. 2. ve 3. vites hızlarında dıştan (cam açıkken) duyulabiliyor. Çakıl asfalt yollarda duymak zor.

Selamlar.

Merhabalar, bu gün deneme fırsatım oldu, parke taşlı yolda salındım, ara ara fren yaptım düşük hızlarda lastik sesinin duyulmayacağı şekilde yavaşladım ancak herhangi bir mekanik ses duyulmuyor. Tıkırtı, lıkırtı hiç bir şey yok, video da çektim. Videoda hız ve vites te görünüyor ara sıra gösterge panelini de çektim. 20-30-40km civarı ve 2. 3. viteste gidiyorum.

http://www.vimeo.com/6131371

Videoda rüzgar sesi sesleri örtüyormuş gibi görünse de duyulan hiç bir sesi örtmüyor, bunu videonun başında su birikintisinden çıkan sesi algılamasına dayanarak söylüyorum, ayrıca bir ara camdan çıkarmadığım bir an var, ancak kamera camın dibinde ordan duyulması lazım yine ses duyulmuyor. İkna olmayanlar için fırsat buldukça başka videolar da çekebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elrohir -- 16 Ağustos 2009; 21:18:31 >

4243 Mesaj
17 Ağustos 2009; 10:29:24 

quote:

quote:

Merhaba Elrohir,

Selamlar.

Merhabalar, bu gün deneme fırsatım oldu, parke taşlı yolda salındım, ara ara fren yaptım düşük hızlarda lastik sesinin duyulmayacağı şekilde yavaşladım ancak herhangi bir mekanik ses duyulmuyor. Tıkırtı, lıkırtı hiç bir şey yok, video da çektim. Videoda hız ve vites te görünüyor ara sıra gösterge panelini de çektim. 20-30-40km civarı ve 2. 3. viteste gidiyorum.

http://www.vimeo.com/6131371

Videoda rüzgar sesi sesleri örtüyormuş gibi görünse de duyulan hiç bir sesi örtmüyor, bunu videonun başında su birikintisinden çıkan sesi algılamasına dayanarak söylüyorum, ayrıca bir ara camdan çıkarmadığım bir an var, ancak kamera camın dibinde ordan duyulması lazım yine ses duyulmuyor. İkna olmayanlar için fırsat buldukça başka videolar da çekebilirim.

O zaman şeytan kulağına kurşun, sizinkinde yok demektir bu olay. Keyfini çıkartın.

Selamlar.

Önemli Başlıklarım:

382 Mesaj
17 Ağustos 2009; 13:34:51 

Sevgili Akseaus ,

Daha önce A3 stronic aracınız vardı(sanırım DSG 6 ileriydi) o araçtata böyle bir sorun yaşamışmıydınız.

Pm'den özel bir soru sordum cevaplarsanız sevinirim..

4243 Mesaj
17 Ağustos 2009; 16:22:53 

quote:

Orijinalden alıntı: yıldırans

Sevgili Akseaus ,

Daha önce A3 stronic aracınız vardı(sanırım DSG 6 ileriydi) o araçtata böyle bir sorun yaşamışmıydınız.

Pm'den özel bir soru sordum cevaplarsanız sevinirim..

Daha önceki A3'üm de 7 ileri idi. Evet bu ses belirgin vardı. Şimdiki A3'te ise henüz yok. Ama anladığım kadarıyla zamanla ortaya çıkabiliyor.

6 ileri DSG/stronicler ise wet clutch. Onlarda böyle bir ses sorunu duyulmadı.

PM'i cevaplandırdım.

Selamlar.

Önemli Başlıklarım:

912 Mesaj
17 Ağustos 2009; 17:24:24 

Servis bildiğiniz klasik yöntemler ile baktı sorun yok dedi, kavga ettik. Bende ayrıldım oradan.

Çokda sıkıntı yaratmıyor bende garantisi var aracın nerede trak orada bırak.

82 Mesaj
28 Ağustos 2009; 11:43:32 

Golf 6 sahibi olarak bende de var bu ses. Ama artık alıştım. Doğuşun teknik ekibi bile "şimdilik" normal dedi. Dediğiniz gibi duyulmaması imkansız bir ses ama performansa etkisini gözlemleyemedim. Göz açıp kapayana kadar vites 7 ye çıkıyor 2 ye iniyor ve bu gayet keyif veriyor. arabam 3 aylık ve 12bin km de. Şükür çok mutluyum. Kanımca VW Almanya konuyu inceliyor ve bu ses olayını yakın bir zamanda halledecekler. Size naçizane tavsiyem servislere gidip konuyla ilgili bir iz bırakmanız "iş emri" yada "protokol" gibi bir şey.

782 Mesaj
28 Ağustos 2009; 14:39:59 

EVET SEBEBİ YAĞLI VİTES KUTUSU DEĞİL; KURU TİP... BU NEDENLE DİŞLİLERİN TIKIRTILARINI DUYMANIZ NORMAL...

Doktorrr

26 Mesaj
1 Aralık 2009; 22:47:21 

7 ileri DSG şanzımanlarda -özellikle 3000km sonrasında peyda olan- ses sorunu umumi bir sorundur ve şanzımanın yapısı gereği bunun normal karşılanması gerekmektedir.

Çok zeki insanlar bazen çok basit ayrıntıları görmeyebiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayaba -- 1 Aralık 2009; 22:54:23 >

131 Mesaj
1 Aralık 2009; 23:16:57 

Sanırım siz bu sesi hic duymadınız. Internetten taratip bir dinlemenizi tavsiye ederim. Sonra normal kaşılayabilip karşılayamayacağınızı düşünürsünüz. Bu ses benim araçta uzun bir yol sonunda verdiğim bir mola sonu kalkışta şanzuman tarafından gelen tabiri uygunsa elektirikli bir sobanın ilk yanışta verdiği sesler benzeri bir sesten sonra vermeye başladı ve aracım henüz 1500 km civarındaydı. Böyle bir sesin şanzumandan geleceği bana söylenseydi kesinlikle düz vitesini alırdım. DSG+TSI mükemmele ancak bu ses hoş değil. Basit bir ayrıntı şu anda olabilir ancak ilerde iyi bir şeyler olmayacağıda bence aşikar.

quote:

Orijinalden alıntı: ayaba

7 ileri DSG şanzımanlarda -özellikle 3000km sonrasında peyda olan- ses sorunu umumi bir sorundur ve şanzımanın yapısı gereği bunun normal karşılanması gerekmektedir.

26 Mesaj
3 Aralık 2009; 1:14:24 

quote:

Orijinalden alıntı: goforlife

Sanırım siz bu sesi hic duymadınız. Internetten taratip bir dinlemenizi tavsiye ederim. Sonra normal kaşılayabilip karşılayamayacağınızı düşünürsünüz. Bu ses benim araçta uzun bir yol sonunda verdiğim bir mola sonu kalkışta şanzuman tarafından gelen tabiri uygunsa elektirikli bir sobanın ilk yanışta verdiği sesler benzeri bir sesten sonra vermeye başladı ve aracım henüz 1500 km civarındaydı. Böyle bir sesin şanzumandan geleceği bana söylenseydi kesinlikle düz vitesini alırdım. DSG+TSI mükemmele ancak bu ses hoş değil. Basit bir ayrıntı şu anda olabilir ancak ilerde iyi bir şeyler olmayacağıda bence aşikar.

quote:

Söz konusu sesin normal karşılanması gerektiğini iddia eden aslında ben değilim. Bunu VW'nin üst düzey yetkilileri bizzat ortaya atmışlar! Gerçi bu ayrıntıdan bahsetmediğim için kabahat bende...

Özellikle bu ses konusunda başlarının dertte olduğu ortada. 7 ileri DSG'lerdeki özellikle ses sorunu hakkında sayısı belirsiz şikayet var. VW'nin üst düzey yetkilileri bile olaya sakin bir şekilde suç bastırma yoluna giderek yaklaşıyorlar: "bu şanzımanlar böyle"(!) Ancak DSG 7 hakkında bildirilen ses şikayetleri çoğunlukla 3000 kmden sonra başlıyor. Nispeten küçük motorlu ve kompakt araçlarında kuru debriyajlı DSG 7'leri kullanırken daha güçlü ve daha üst sınıf araçlarında ıslak debriyajlı ve çok daha güvenilir olan 6 ileri DSG şanzımanı tercih etti. Oysa kuru debriyaja sahip 7 ileri DSG'lerin, yapısı gereği 6 ileri DSG'lerden daha düşük bakım masraflarına sahip olmasını bekliyordu.

1101 Mesaj
3 Aralık 2009; 11:14:33 

Bu arada 1.4 TSI duz vites Tiguancilar da ses sorunu yasiyor. Dediklerine gore ciyk ciyk diye metalik ses geliyormus.

Sorun sanki sadece DSGlerde degil gibi.

2010 VW Tiguan 1.4 TSI 4Motion Sport&Style Şeker Beyazı

1705 Mesaj
3 Aralık 2009; 11:33:40 

dsg nin bu sorunu olduğunu bilmiyordum şuan dsg kullananlar bir aydınlatsa bu durumu

1101 Mesaj
4 Aralık 2009; 11:42:26 

Dogrusu ben de sabirsizlikla bu konuda daha fazla aydinlanmak istiyorum. Su siralar annem icin VW Golf dusunuyorduk.

26 Mesaj
5 Aralık 2009; 0:30:38 

Böylesine randımanlı ve performansıyla herkesin beğenisini toplayan bir sistemin bu olumsuzluklara sahip olması büyük talihsizlik.

Yeni Astra'yı bekleyebilir yada 7 ileri DSG'nin sorunlarının ortadan kaldırılmasını bekleyip arzu ettiğiniz "kusursuz" Golf'e sahip olabilirsiniz. Öte yandan şimdilik en başta şanzıman olarak diğer kompakt rakiplerin bu sınıfta Golf'e rakip gösterilesi bir modeli yok.

9801 Mesaj
5 Aralık 2009; 1:01:50 

Öncelikle belirtelim 6-DSG'de bu sorun yok.

7-DSG'nin kuru olmasından ötürü bu ses geliyormuş.Audi'de de var.Hatta bir Audi videosu izledim,yukarıda arkadaşın dediği gibi fayton sesine benzer bir ses çıkarıyor.Gerçekten can sıkıcı tabi.

Hiç mi test etmediniz,insaf.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

138 Mesaj
5 Aralık 2009; 1:35:26 

2010 passat variant 7 dsg ile 8.000 km'ye yaklaştım. Bende böyle bir sorun yok. Ayrıca da aracımın en beğendiğim özelliği şanzımanı. Çok sessiz, seri, akıllı ve duyarlı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 512M -- 8 Eylül 2010; 1:22:36 >

997 Mesaj
5 Aralık 2009; 2:20:49 

Aslında kimsede böyle bir sorun yok, size bir örnek vereyim. Arabada tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz, yolcu tarafındaki emniyet kemerinin tokası B sütunundaki plastik kaplamaya vurup ses yapmıyor mu? Yapıyor, o zaman sorunlu bu tokalar kardeşim, ehh arkasına bir parça bir şeyler koymuşlar ses yapmıyor. Hayır, tümsekten biraz daha hızlı geçiyorum artık ve daha sert vurunca yine ses yapıyor. Eminim veyronda bile ordan ses geliyor.

Şimdi gelelim 7 ileri kuru kavramalı dsg şanzımana, eğer hafif bozuk yollarda, camı sonuna kadar indirip, kulaklarını tilki gibi dikip arabadan ses geliyor mu diye dinlemediğiniz takdirde bir ses gelmiyor arabadan. Kardeşim hastamısınız niye böyle kullanıyorsunuz arabayı, bir radyo açın, yanınızdakiyle konuşun, camı kapatın, siz araba sürmenize bakın. He oldu bir gün akşam sessizliğinde kafa dinliyorsunuz, camı da açtınız püfür püfür giderken bu sesi duydunuz. Eh bu da yiğitin bir kusuru, camı kapatın ses geçsin, ya da radyo açın ses kaybolsun. Öyle yüksek sese filan gerek yok, camı kapadığınızda zaten iş bitiyor.

Yani arabayı kullanmaya gönlü olana 7 ileri dsg şanzıman, keyif veriyor, sportif sürüş zevki veriyor ne bekliyorsa onu veriyor, ama yok ben araba aldım paspasına ayakkabıyla basmayayim diyorsan 7 ileri dsg şanzımanlı araba alıp getirisinden yararlanmayacaksın. Piyasada uzun yıllarca kullanıcılar tarafından tecrübe edilmiş garanti şanzımana sahip araçlar alacaksın.

Konuşma mimiksiz oldu ağır, kızma, bağırma filan yok, hani harbi durum bu, yoksa bu ses ne bir arıza ne bir hata, şanzımanın yapısından dolayı gelen bir ses, ses var mı var, hee niye birileri yok diyor, özellikle test etmedikçe fark edilmiyor, bende yok yok dedim, özellikle denedikten sonra sesi keşfedebildim. Resmen sesi bulmak için çaba sarfettim. Ama hassas insan bir çırpıda duyuyor, herkesi de memnun etmek mümkün değil demekki.

26 Mesaj
5 Aralık 2009; 3:01:57 

quote:

Orijinalden alıntı: 512M

2010 passat variant 7 dsg ile 8.000 km'ye yaklaştım. Bende böyle bir sorun yok. Ayrıca da aracımın en beğendiğim özelliği şanzumanı. Çok sessiz, seri, akıllı ve duyarlı...

Aracınızın motor tipi nedir ?

378 Mesaj
5 Aralık 2009; 12:20:04 

quote:

Aslında kimsede böyle bir sorun yok, size bir örnek vereyim. Arabada tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz, yolcu tarafındaki emniyet kemerinin tokası B sütunundaki plastik kaplamaya vurup ses yapmıyor mu? Yapıyor, o zaman sorunlu bu tokalar kardeşim, ehh arkasına bir parça bir şeyler koymuşlar ses yapmıyor. Hayır, tümsekten biraz daha hızlı geçiyorum artık ve daha sert vurunca yine ses yapıyor. Eminim veyronda bile ordan ses geliyor.

Şimdi gelelim 7 ileri kuru kavramalı dsg şanzımana, eğer hafif bozuk yollarda, camı sonuna kadar indirip, kulaklarını tilki gibi dikip arabadan ses geliyor mu diye dinlemediğiniz takdirde bir ses gelmiyor arabadan. Kardeşim hastamısınız niye böyle kullanıyorsunuz arabayı, bir radyo açın, yanınızdakiyle konuşun, camı kapatın, siz araba sürmenize bakın. He oldu bir gün akşam sessizliğinde kafa dinliyorsunuz, camı da açtınız püfür püfür giderken bu sesi duydunuz. Eh bu da yiğitin bir kusuru, camı kapatın ses geçsin, ya da radyo açın ses kaybolsun. Öyle yüksek sese filan gerek yok, camı kapadığınızda zaten iş bitiyor.

Yani arabayı kullanmaya gönlü olana 7 ileri dsg şanzıman, keyif veriyor, sportif sürüş zevki veriyor ne bekliyorsa onu veriyor, ama yok ben araba aldım paspasına ayakkabıyla basmayayim diyorsan 7 ileri dsg şanzımanlı araba alıp getirisinden yararlanmayacaksın. Piyasada uzun yıllarca kullanıcılar tarafından tecrübe edilmiş garanti şanzımana sahip araçlar alacaksın.

Konuşma mimiksiz oldu ağır, kızma, bağırma filan yok, hani harbi durum bu, yoksa bu ses ne bir arıza ne bir hata, şanzımanın yapısından dolayı gelen bir ses, ses var mı var, hee niye birileri yok diyor, özellikle test etmedikçe fark edilmiyor, bende yok yok dedim, özellikle denedikten sonra sesi keşfedebildim. Resmen sesi bulmak için çaba sarfettim. Ama hassas insan bir çırpıda duyuyor, herkesi de memnun etmek mümkün değil demekki.

Sonuna kadar katılıyorum. Bu başlığı okuduktan sonra kendi aracımı test ettim. 2008 6 ileri yağlı DSG Jetta'ya sahibim. Arnavut kaldırımlarında aynı ses benim aracımdan da geliyor. Hadi sizinki kuru 6 ilerilerden bu ses gelmez diyorlardı benimkinden de geliyor. Benim aracımdan indim kayınpederin passatına bindim oda 6 ileri ancak DSG değil!!! İnanın aynı yolda giderken onun aracından da ses geliyordu!!! Ancak camlar kapalı iken yada sese kendinizi çok vermeye çalışmadıkça bu sesi duymanın imkanı yok. Bir problemi varmı aracın şanzımanında oda yok!! Servise gittim DSG yeni yazılım yüklediler şimdi ses yok. Ama bu olmayacak diye de bir garanti anlamına gelmiyor. Arkadaşlar gidin çok severek isteyerek aldığınız araçların keyfini çıkara çıkara binin. Hayat kısa birgün ne DSG kalmış nede hayat!! Hayatınızı yaşayın bu kadar titiz olmayın.

Sadece tavsiyelerim bunlar. İster kaale alın ister almayın.. Sevgiler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrckr79 -- 5 Aralık 2009; 12:20:20 >

Ne mutlu TÜRK'üm diyene!
VW Jetta Comfortline Derin Siyah 1.4 TSI 140 Hp DSG
Samsung Galaxy Note 2
Huawei Ideos X5

26 Mesaj
5 Aralık 2009; 18:29:16 

DSG'lerdeki ses problemi, bırakın araç içerisinde olup test etmeyi konuya uzak kişiler tarafından youtube'den dahi anlaşılıyorsa açık ve umumi bir şanzıman problemi ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. "Aracın içinden dinledim pek belli olmuyor" yada "duyulmuyor" demekse ya sizin aracınızda halen bu problemin peyda olmadığını yada aracınıza derin duygularla bağlı olmanız sonucu kusurlarını görmek istememenizden kaynaklanır.

9801 Mesaj
5 Aralık 2009; 18:33:46 

quote:

Orijinalden alıntı: emrckr79

quote:

Sonuna kadar katılıyorum. Bu başlığı okuduktan sonra kendi aracımı test ettim. 2008 6 ileri yağlı DSG Jetta'ya sahibim. Arnavut kaldırımlarında aynı ses benim aracımdan da geliyor. Hadi sizinki kuru 6 ilerilerden bu ses gelmez diyorlardı benimkinden de geliyor. Benim aracımdan indim kayınpederin passatına bindim oda 6 ileri ancak DSG değil!!! İnanın aynı yolda giderken onun aracından da ses geliyordu!!! Ancak camlar kapalı iken yada sese kendinizi çok vermeye çalışmadıkça bu sesi duymanın imkanı yok. Bir problemi varmı aracın şanzımanında oda yok!! Servise gittim DSG yeni yazılım yüklediler şimdi ses yok. Ama bu olmayacak diye de bir garanti anlamına gelmiyor. Arkadaşlar gidin çok severek isteyerek aldığınız araçların keyfini çıkara çıkara binin. Hayat kısa birgün ne DSG kalmış nede hayat!! Hayatınızı yaşayın bu kadar titiz olmayın.

İkisinin aynı ses olduğuna emin misiniz.Ben bu sesi dinledim,bariz duyuluyor.Hele Audi forumunda izlediğim bir A3 videosu var,bildiğin fayton sesi.

Arnavut kaldırımda sürdüm ben,ses falan yok.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

23 Mesaj
6 Aralık 2009; 3:08:10 

autoshow dergisinin son sayısında onno ustaya scirocco 1.4 tsi için dsg problemini sormuşlar. o da 7 ileri versiyonun, 6 ileri versiyona göre daha sarsıntılı geçişlere sahip olduğunu belirtmiş dedi bir arkadaşım. daha dergiyi alıp bakmadım ama, şöyle bir tecrübeye sahip oldum; daha önceden 2006 model jetta 2.0 tdi dsg kullandim, 6 ileriydi. vites geçişlerinde kesinlikle bir sarsıntı yoktu ve geçişleri anlamıyodum bile. ancak geçen gün bir skoda octavia 1.4 tsi 122 bg dsg testine gittik, aracın vites geçişleri bariz sarsıntılıydı ve sanki her vites atışında arabanın gazını kesip öyle geçiriyordu. sorun arabadaydı belki ama çok garibime gitti doğrusu. ayrıca ilginçtir arabayı çok sıkıştırdık, bir ara motor lambasını yaktı :)) bir kaç kişiden daha duydum bu durumu, karşılaşan var mı?

26 Mesaj
6 Aralık 2009; 16:54:36 

quote:

Orijinalden alıntı: oozcelik

autoshow dergisinin son sayısında onno ustaya scirocco 1.4 tsi için dsg problemini sormuşlar. o da 7 ileri versiyonun, 6 ileri versiyona göre daha sarsıntılı geçişlere sahip olduğunu belirtmiş dedi bir arkadaşım. daha dergiyi alıp bakmadım ama, şöyle bir tecrübeye sahip oldum; daha önceden 2006 model jetta 2.0 tdi dsg kullandim, 6 ileriydi. vites geçişlerinde kesinlikle bir sarsıntı yoktu ve geçişleri anlamıyodum bile. ancak geçen gün bir skoda octavia 1.4 tsi 122 bg dsg testine gittik, aracın vites geçişleri bariz sarsıntılıydı ve sanki her vites atışında arabanın gazını kesip öyle geçiriyordu. sorun arabadaydı belki ama çok garibime gitti doğrusu. ayrıca ilginçtir arabayı çok sıkıştırdık, bir ara motor lambasını yaktı :)) bir kaç kişiden daha duydum bu durumu, karşılaşan var mı?

Bir okur Scirocco'sunu satın aldığından beri motor ve şanzıman arızaları ile karşılaştığından yakınarak, yaşadığı sorunların normal olup olmadığını sormuş. Ancak yazıda 6 ileri DSG'den hiçbir şekilde bahsetmiyor. Ayrıca 7 ileri DSG'ninde sarsıntılı değil, sesli ve arıza çıkartmaya müsait olduğundan bahsediyor.

378 Mesaj
7 Aralık 2009; 9:40:08 

quote:

DSG'lerdeki ses problemi, bırakın araç içerisinde olup test etmeyi konuya uzak kişiler tarafından youtube'den dahi anlaşılıyorsa açık ve umumi bir şanzıman problemi ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. "Aracın içinden dinledim pek belli olmuyor" yada "duyulmuyor" demekse ya sizin aracınızda halen bu problemin peyda olmadığını yada aracınıza derin duygularla bağlı olmanız sonucu kusurlarını görmek istememenizden kaynaklanır.

Arkadaşım inan ki ben titizlikte hasta sayılabilecek birisiyim. Ancak bu bir problem değil. Bunun problem olması için sistemde çalışmayan birşeylerin olması gerekli. Vites geçişlerinde bir sıkıntı var mı? Performans ve ekonomide DSG açısından bir sıkıntı var mı? Bunlar kesinlikle yok. Bu sesin olduğu araçlarda dahi bahsettiğim sıkıntılar yok. Bu sesin olması da elbetteki normal değil, ancak bunu sanki şanzımanın motordan kopacakmış gibi aksettirilmesi yanlış. Sanki araçlarımızın bir tek DSG sinden mi ses geliyor??

Sadece bu işin sonu yok demek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi ister dediklerimi dinle ister dinleme tercih senin, sizin.

Ne mutlu TÜRK'üm diyene!
Samsung Galaxy Note 2
Huawei Ideos X5

378 Mesaj
7 Aralık 2009; 9:43:31 

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

quote:

quote:

İkisinin aynı ses olduğuna emin misiniz.Ben bu sesi dinledim,bariz duyuluyor.Hele Audi forumunda izlediğim bir A3 videosu var,bildiğin fayton sesi.

Arnavut kaldırımda sürdüm ben,ses falan yok.

Aynı videoyu bende izledim. Ses aynısıydı, hatta Bodrumda bir yer var arnavut kaldırımı aynı zamanda sol tarafın tamamen duvar inanın araçtan çıkan ses o duvardan yansımasıyla sanki dersin araba da birşeyler kopuyor. Zaten ilk orda duydum sesi. Ancak şu anda o ses benim aracımda yok. Bu belki yazılımla ilgilidir ki pek sanmamakla birlikte yeni yazılımla ortadan kalktı. Belki de başka bir sıkıntı vardı servis bunu giderdi. ancak bana iletilen sadece DSG ve TSI güncellemelerini yaptık demesiydi.

Bilgilerinize.

Ne mutlu TÜRK'üm diyene!
Samsung Galaxy Note 2
Huawei Ideos X5

26 Mesaj
7 Aralık 2009; 18:44:32 

quote:

quote:

Arkadaşım inan ki ben titizlikte hasta sayılabilecek birisiyim. Ancak bu bir problem değil. Bunun problem olması için sistemde çalışmayan birşeylerin olması gerekli. Vites geçişlerinde bir sıkıntı var mı? Performans ve ekonomide DSG açısından bir sıkıntı var mı? Bunlar kesinlikle yok. Bu sesin olduğu araçlarda dahi bahsettiğim sıkıntılar yok. Bu sesin olması da elbetteki normal değil, ancak bunu sanki şanzımanın motordan kopacakmış gibi aksettirilmesi yanlış. Sanki araçlarımızın bir tek DSG sinden mi ses geliyor??

Sadece bu işin sonu yok demek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi ister dediklerimi dinle ister dinleme tercih senin, sizin.

Bunu problem olarak algılayıp algılamamak herkesin kendine kalmış. Demek ki sizin için bu bir sorun değil. Ancak bu konudaki şikayetlere göz atıp değerlendirdiğinizde sorunun çoğunluk tarafından farklı şekilde yorumlandığını görmek zor değil.

İnsanlar -premium sınıflar haricinde- rakiplerinin tümünden yüksek bedeller ödeyerek satın aldığı araçlarda bu tür problemleri kabullenememekte haklı.

138 Mesaj
9 Aralık 2009; 2:32:42 

Sayın ayaba,
aracım 2010 passat variant 7 Dsg 122 BG comfortline. Kesinlikle böyle bir sorunum yok. Vites geçişleri sarsıntısız ve sessiz. Bu tartışmayı gördükten sonra dikkatle ve defalarca test sürüşü yaptım ama kesinlikle böyle bir ses duymadım...

26 Mesaj
9 Aralık 2009; 15:00:03 

quote:

Orijinalden alıntı: 512M

Sayın ayaba,
aracım 2010 passat variant 7 Dsg 122 BG comfortline. Kesinlikle böyle bir sorunum yok. Vites geçişleri sarsıntısız ve sessiz. Bu tartışmayı gördükten sonra dikkatle ve defalarca test sürüşü yaptım ama kesinlikle böyle bir ses duymadım...

Doğrudur... Herkesin temennisi 2010 modellerde bu sorunun giderilmiş olmasıydı. Umarız aracınızı ileridede bu sorundan muaf olarak kullanırsınız.

401 Mesaj
9 Aralık 2009; 15:41:34 

quote:

Merhaba arkadaşlar,

1 aydır kullanmakta olduğum 2010 model Passat 1.4 TSI Highline DSG

arkadaşım passat 1.4tsi'da bildiğim kadarıyla highline donanım yok,acaba özel siparişle mi aldın?bir arkadaşa istanbul avek vw ile görüştüğünde 1.4tsi highline siparişinin mümkün olmadığını söylemişlerdi.

1705 Mesaj
9 Aralık 2009; 17:45:50 

bütün 7 ileri dsg lerde bu ses yok galiba

2236 Mesaj
9 Aralık 2009; 17:47:46 

1.4 122 7-DSG Golf 6'ya sahibim sorun doğal olarak (nasıl alıştıysam doğal geliyor artık) benim araçtada var.. Yukarıda da yazıldığı gibi arnavut kaldırımlarda geliyor ses misal köprü girişine 4-5 metre o taşlarla döşeli camı açtığınızda geliyor.. Daha öncede dik yokuşta 2.vitesle giderken kümsek var ve 1. vitese düşmesi gerekiyor tam oraya gelip zorlarken 1.viteste olmadığı için şanzıman ses yapıyordu sonra 1.vitese düşürüyordu öyle geçiyordu yazılım güncellendi ve artık hemen 1.vitese düşürmeye başladı araba.. Ondan öncesindede stop etme sorunu için yazılım atılmıştı.. O sorunda düzeldi..

Servis'e sorduğumda ses sorununu evet audi'lerdende şikayet alıyoruz ama normal deniyor bizede bir sorunda olmayacağını söylüyorlar dedi bayan Almanya bunun üzerinde çalışıyormuş dedi.. Acaba sorunu bulduğunda diğer 2 sorun gibi bunuda yazılımla çözeceklerinimi düşünüyorlar..

Ben sese alıştım artık hatta arkadaşlarında duyduğu oluyor cam açık müzik kapalıyken bu ne diyorlar bende 7-DSG nin gücü diyorum birşey anlamayıp susuyorlar..

dt1907 Yok diyen bi zamanlar bendim ama kafamı sarkıtınca camdan bende duydum..

Bunuda sunmak istedim bu garaja girerkende gördüğünüz yoldan inerken camın açık olması yetiyor bu ses ne? demek için sağ sol kapalı sanırım o yüzdende yüksek duyuluyor ses..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By Devvil -- 9 Aralık 2009; 17:54:20 >

1705 Mesaj
9 Aralık 2009; 19:53:47 

acaba yazılımla mı cözülcek sorun bende merak ediyom acaba nasıl cözülcek

2236 Mesaj
9 Aralık 2009; 21:11:17 

Sorun yazılımsal değilki.. Keşke öyle olsa.

1705 Mesaj
10 Aralık 2009; 9:39:53 

Acaba sorunu bulduğunda diğer 2 sorun gibi bunuda yazılımla çözeceklerinimi düşünüyorlar..

böyle dediğin için belki yazılımsaldır dedim

2236 Mesaj
10 Aralık 2009; 19:16:15 

Adamlar o kadar rahatki sanki yazılım kadar kolay çözülecekmiş gibi umursamıyorlar.. o yüzden yazdım..

747 Mesaj
10 Aralık 2009; 19:39:00 

Yazdıklarınızı okudum..Çoğunuzda bu sorun var, tek tük birkaç kişide yok.. Olmayanlar genelde 2010 gibi..ama başlığı açan kişinin aracı da 2010.. bu genelleme de gerçek değil o zaman

2010ların hepsinde giderilmiş diyemiyoruz yani.. e peki hangi araçlarda var bu?

1.4 tsi dsg octavia almayı düşünüyorum..ama 47 48 bin verip bir de tıkır tukur ses gelirse kafayı yerim.. Otomatik çok istiyorum ama sırf bu yüzden manuele dönebilirim... =(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cnsuff -- 10 Aralık 2009; 19:39:57 >

1101 Mesaj
10 Aralık 2009; 20:13:58 

Daha VW-Audi bu sorunu çözemedi. O yüzden 2009 veya 2010 bütün araçlarda bu sorunun ortaya çıkması an meselesi gibi duruyor.

26 Mesaj
10 Aralık 2009; 20:46:33 

VW'ye 7 ileri DSG ile ilgili olarak gelen en fazla şikayet "3000 kmden itibaren mekanik sesler peyda olduğu" yönünde... Tabii herkeste "3000 kmden sonra" diye birşey yok.

5563 Mesaj
10 Aralık 2009; 23:10:14 

Hassas insanlar duyuyor olabilir, ama genel bir hata ise de kusurlu mal gibi çözüm bulunması gerekli bence.

Passat forumunu takip edenler varsa belki hatırlarlar, 3 ay evvel benim DSG mekatronik değişti, usta 30000 bakıma gittiğimde var mı bir şikayetiniz demişti, ben de köprü trafiğinde dur kalk sırasında bazen saçmalıyor demiştim. Bir de dar yerlere bol manevralı parklarda motor stop ediyordu. Ben bilhassa ikinci sorunu normal karşılıyordum, hani motor veya şanzıman kendini korumaya alıyor vs gibilerinden.
Yazılım güncellemesi yetmeyince 1 ay bekledim ve parça geldi, garantide değiştirildi ve ben sanki hiç DSG kullanmamış gibi bir deneyim yaşadım.

Yani diyeceğim o ki, bana bu hatalar kabul edilebilir gibi gelmişti, çünkü makinadır, 80000 TL ödeyip aldığım arabanın şanzımanı bu tip bir şey yapabilir, çünkü rahatsız etmiyor, sadece fark ediyorsun, bu normal geldi bana. Ama servise göre arıza vardı ve parçası değişti. Hakikaten haklılar ve şanzıman daha sessiz, daha az sarsıntılı vs hale geldi.

Evet o yolcu kemerinin çarpması, kumandanın arada saçmalaması, park sensörlerinin saçmalaması, sağdan soldan gayri rijit şaseler gibi gacırtı gucurtu gelmesi vs alıştık artık.
Sonuçta bu bir alet, bir araba ve ucuzlatılmış lüks arabalar, halk arabası.
Matah birşeymiş gibi yüceltmemek lazım, ama hata varsa da hakkını aramak lazım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meke -- 10 Aralık 2009; 23:16:00 >

75 Mesaj
23 Ağustos 2010; 22:02:47 

Bende passat 1.4 tsı dsg araç sahibiyim...

Bahsedilen sesler benim aracaımda da var,Ben bu sesin plakalardan geldiğini düşünerek şimdiye kadar araştırıp servise gitmedim.
Taki garantı kapsami içerisinde servise gidene kadar.

Servise gittikten sonra bu sesin araştırma yaptırdım plakaların boşluklarını aldım ve araç denemek için parke olan yola çiktim ve bu sesin yine var olduğunu gördüm.

Mekanik ustasını çağırdılar ve bana söylediklerini hala inananarsım gelmiyor arabanın sesi normal arıza değilmiş diyorlar.

Bende nasıl olur çok saçma dedim yeni arabadan ses çikarmi dedim ve ilgili yerlere şikayet ettim fakat onlarında dedikleri servisinkinden farkli birşey değildi.

Ben arabanın arkasına Teneke bağladım servise doğru takır tukur seslerde gittim Yerel tv çağırdım çekim yaptılar.
Bu sesle herkes dişarı doğu yöneldı bende arabadan inip bu sesin normal olduğunu söyledim.

H a arabanın arkasına teneke bağlanmiş.
H a dsg şanzımandan ses geliyor.

Varmı ikisinin arasında bir farklılık yok.

Yerel TV bu çekimini yayınlatamadım nedenmi?
nedenı çok açık uğraşamayız dediler doğuş fırmasından.

Mahkeme yolu ile inceleme yaptırdım bundan sonuç çikarmı diye grup olarak davanızdan haklı çikarsınız kişisel olarak bir şey elde edemesiniz sonucu çikmiş.

WW marka sahibi olarak PASSAT yada DSG sorunu olanların toplanıp mahkeme yoluyla hakkimizi aramamiz gerekiyor yada bu sesi kabullenip susmamiz.

290 Mesaj
23 Ağustos 2010; 23:57:29 

aynı ses bende de azcık var, benim aracım jetta 1.6tdi 13000km de araç
arkadasımda seat cupra var onda ses cok daha fazla, sanırım süspansiyonların farklı olmasından dolayı.
genelde klima kullandığımdan ses beni rahatsız etmiyor, sadece bozulmasın da ...

6466 Mesaj
31 Ağustos 2010; 12:34:32 

şanzımandan ses gelme olayı benim araçta da var.gerçi siz 7 ileri dsg demişsiniz ama benim aracım 6 ileri manuel olanından.araç rölantideyken bariz dişli sesi duyuluyor.aracımı sıfır aldım ancak ilk başta bu ses yoktu.bence bu ses zamanla artıyor ve korkarım ki km ilerledikçe 7 iler DSG de de bu durumla karşılabilirsiniz.Ayrıca VW den bu tür sorunları nedeniyle soğudum.Üretim hatası olan ürünlerini geri çağırma diye bir olay yok bunlarda.Bu konuda Toyotayı tebrik etmek lazım.

1080 Mesaj
31 Ağustos 2010; 20:42:17 

Benzer sorun arkadaşımın arabasında mevcut, 2 gündür serviste bu sesin orjinal olduğunu anlatmaya çalışıyorlar

En son ikna olmadık ama ne olur ne olmaz, şikayet formumuza bu sorunun DSG şanzumanın karakteristik özelliğinden kaynaklandığına dair yazı aldık. İleride sorun yaşatırsa en azından elimiz kuvvetli olur.

Bu sitede yer alan yazılar bana aittir ve şahsım dışındaki herhangi bir kişi ya da kurumun konumunu, stratejilerini veya görüşlerini temsil etmez.

364 Mesaj
1 Eylül 2010; 18:12:30 

Bugün yabancı bir ilaç firmasında çalışan ve şirket arabası olarak DSG'li Jetta kullanan arkadaşıma arıza olayını sordum.Verdiği cevap aynen şu;abi bizim grupta toplam 19 tane DSG şanzımanlı Jetta var ve bugüne kadar bunların 17'sinin şanzımanı çeşitli arızalardan dolayı komple değişti dedi.Kendi aracı 60.000'de mekatronik arızası vermiş ve 40 gün serviste yatmış.Değişim sonrası şimdiye kadar sıkıntı olmamış ama zamanın ne göstereceğini kendi de bilmiyor.
Bu DSG muhabbetinden sonra VW grubu markalarından yavaş yavaş soğumaya başladım.