BALAST nedir? neden kullnılır?
38 Cevap36512 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1312 Mesaj
14 Ağustos 2009; 0:26:57 

Merhaba arkadaşlar akvaryumumda florasan lamba kullanmaktayım, 8watt lık bir UV sterilizatör aldım ve bunu çalıştırmak üzere balast denilen cihaz aradım ama bulamadım...

Sadece bir yerde 10watt lık bir balast vardı olur dendi ama bu seferde yanında starter denilen cihazda kullanmak gerekiyormuş...

Şimdi sormak istediğim;

Balast nedir? neden kullanılır?
Starter nedir? neden kullanılır?
Elektronik ve normal balast farkı ve avantaj/dez avantajları nedir?
lambadan büyük veya küçük watt da balast kullanılırsa ne olur?

cevaplarsanız memnun olurum...

2469 Mesaj
14 Ağustos 2009; 11:46:06 

Balast civa veya sodyum buharlı lambalara ilk çalışma esnasında yüksek gerilim oluşturan daha sonra da akımı kısıtlayan devre elemanıdır. Starter ise bir gaz içinde bulunan farklı iki metalden yapılmış kontakları olan, parçadır. Görevi ilk çalışma esnasında lambanın flamanlarından bir süre akım geçmesini sağlamak ve civayı buharlaştırarak iyonlaşmasını sağlamak. Lamba yandıktan sonra devreden çıkar.

Elektronik balastın avantajı: Anında ışık verebilmesi, hafif olması, ekononmik olması fazladan enerji tüketmemesi. çok ısınmaması

Dezavantajı:Sürekli düşen ,yükselen voltajlarda ömrünün kısalması. Sık yanıp sönmeye uygun olmaması. Nemden sudan etkilenmesi.

Balastın gücü lambadan az olursa: Lamba yanmayabilir. Fazla da bir sakıncası yoktur.

Balastın gücü lambadan fazla olursa: Ampulun ömrü kısalır, balast aşırı ısınır, yanabilir, arada ufak bir fark varsa önemsizdir.

Benim tavsiyem 10 W normal balast ve starter ile kullanmanız. Birkaç sene önce aldım hepsi çalışıyor şu an.

DH Japonya Hayranları
||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar

1407 Mesaj
14 Ağustos 2009; 15:35:25 

balast için gerilim bölücü akım yükseltici mi ne deniyordu galiba

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

1312 Mesaj
14 Ağustos 2009; 15:47:45 

teşekkurler bilgiler için...

birde bu balast denilen parça transformatör gibi bir şeye benziyor, ondan tam olarak farkı nedir? transformatör gerilimi düşürürken, balast yükseltiyor mu?

171 Mesaj
14 Ağustos 2009; 17:08:13 

quote:

Orijinalden alıntı: memet

teşekkurler bilgiler için...

birde bu balast denilen parça transformatör gibi bir şeye benziyor, ondan tam olarak farkı nedir? transformatör gerilimi düşürürken, balast yükseltiyor mu?

Trafo illa gerilimi düşürcek diye birşey yok yükseltebilir de. Balastın görevi fluoresan lambaların ilk anda, çalışması için gereken yüksek ateşleme gerilimini sağlamaktır. yukarda gayet güzel anlatılmıştır. Trafo konusu ise ayrı konudur. güç sağlamak veya ölçüm yapmak için kullanılırlar

All the power on the Earth cant change destiny!

276 Mesaj
15 Ağustos 2009; 10:26:36 

Kardeş burada küçük bir hata yapmış arkadaşlar balastın flerosandaki görevi sanıldığı gibi voltajı yükseltmek değildir devreye seri olarak bağlanırlar ve sadece giriş ve çıkıştan oluşurlar yani primer ve sekonder değil sadece primer sargıdan oluşurlar dolayısıyla akım yükseltmek gibi bir fonksiyonu yoktur flerosan lambanın içi her iki yanında bağlı flamanlardan oluşur ve dışardan toplam 4 uçlu görünür bu dört uçlar yan yana ikili şekilde flamanlar bağlıdır bu flamanlar araya starter bağlanarak seri bağlantı yapılır boşta kalan karşılıklı uçtan birine balast bağlanırken flerosanın diğer ucunada nötr bağlanır buradada fark edildiği gibi balastın görevi civayı ısıtmak üzere devreye giren flamanların oluşturduğu kısadevreye yakın dirinçten şebekeyi korumak ve flerosanın içindeki proton alış verişinden dolayı akım artmasını engellemektir

aceleyle yazdım çıkmam gerekiyordu imla ve mantık hatalarım olduysa özür dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tr-ex -- 15 Ağustos 2009; 10:27:42 >

The only thing growing is the shared information
paylaştıkça artan tekşey bilgidir cimrilik bilgiyi bitirir

1312 Mesaj
15 Ağustos 2009; 12:04:58 

Bozuk bir balastı kırmaya çalıştım olmadı ama balastın iç yapısında sargı yok o halde, balastın ağırlığı nereden ileri gelmekte? içinde külçe demir var gibi ağır, dıştan bakınca da bir çok plakadan oluşan bir metal parçası gibi görünmekte...

balasttan geçen akımın o demir plakalarla bir ilgii iletişimi oluyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memet -- 15 Ağustos 2009; 12:27:26 >

708 Mesaj
15 Ağustos 2009; 12:16:16 

sargı var; balastı sebeke ile florasan arasına seri baglı bir bobin olarak düşünün

1312 Mesaj
15 Ağustos 2009; 12:24:31 

birde şimdi aklıma geldi; bu tasarruflu ampuller var ya, onlar sanırım elektronik balast içermekte, onlardan 8 veya 10w lık bozulan bir tanesinin (veya camı kırılan) elimdeki 8w lık UV sterizatör lambasına bağlasam sorun olur mu? (hem elektronik balast olmuş olacak)

0

3445 Mesaj
15 Ağustos 2009; 21:10:28 

quote:

birde şimdi aklıma geldi; bu tasarruflu ampuller var ya, onlar sanırım elektronik balast içermekte, onlardan 8 veya 10w lık bozulan bir tanesinin (veya camı kırılan) elimdeki 8w lık UV sterizatör lambasına bağlasam sorun olur mu? (hem elektronik balast olmuş olacak)

0

normalde olur, ancak dikkat et lamba bozulduğunda balastta gitmiş olabilir çünkü genellikle çok kalitesiz elemanlardan oluşuyorlar bir çoğu, 8 W floresanda 10 W balast hiç sorun çıkarmaz bende bir ara 8 W floresanı başka balast bulamadığım için 13 W balastla çalıştıryordum, yalnız balast aşırı ısınıyor bu durumda birde gerçekten lambanın ömrünü kısaltıyor ama 8 W ile 10 W arasında çok fark yok

2007 S Max 2.0 TDCİ Titanium
2004 Yaris 1.0 Terra MMT

13712 Mesaj
17 Ağustos 2009; 16:33:58 

quote:

0

UVC lambasını nerden buldunuz hocam, fiyatı nedir ?

1312 Mesaj
17 Ağustos 2009; 17:25:46 

quote:

Orijinalden alıntı: DiabloXT
UVC lambasını nerden buldunuz hocam, fiyatı nedir ?

Lamba elektirikcilerde var, philips i 18 liradan, başka bir markayı 12 liradan veriyorlar... (sadece florasan fiyatı)

9w lık soket şeklinde olanlardan aradım aslında ankara da ama bulamadım, aslında olnlar bence daha kullnışlı, bulabilirseniz haber verirseniz memnun olurum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memet -- 17 Ağustos 2009; 17:25:39 >

2510 Mesaj
17 Ağustos 2009; 17:35:02 

geçen sene bankacılar caddesinin karaköy meydanına çıktığı noktadaki bir elektrikçide 18 w'ı 9 ytl'sına buldum.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

2469 Mesaj
17 Ağustos 2009; 18:52:10 

Çalıştığım dükkanda 8 W UV-C 3 TL idi. Resmen yoluyorlar adamı.

DH Japonya Hayranları
||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar

1312 Mesaj
17 Ağustos 2009; 23:29:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Self Control

Çalıştığım dükkanda 8 W UV-C 3 TL idi. Resmen yoluyorlar adamı.

Philips in UV-C lambası (yani benim aldığım) 3 değil eğer 5tl ise satış fiyatı, bizi gerçekten soyuyorlar demektir...

Böyle yapan esnaflar yüzünden artık esnaflara hiç acımıyorum artık...

234 Mesaj
18 Ağustos 2009; 18:13:48 

bende bi ekleme yapayım bir jeoloji mühendisi olarak balast ayrıca agrega ocaklarında taşların parçalanması sırasında ebatı ve boyutları belli olan taşlara da denilmektedir. tabi bu sizin verdikleriniz örneklerden farklıdır. inşaat mühendisi arkadaşlar , madenciler ve jeolojici ler bilirler. ek bilgi olarak vermek istedim...:P

Cahillik eğitilebilir, Sarhoşluk ayıltılabilir ama Aptallık sonsuza dek sürer...
Sezar:"Ölüm yaydan çıktı"

1312 Mesaj
19 Ağustos 2009; 15:08:09 

quote:

Orijinalden alıntı: emrealtintas3515

bende bi ekleme yapayım bir jeoloji mühendisi olarak balast ayrıca agrega ocaklarında taşların parçalanması sırasında ebatı ve boyutları belli olan taşlara da denilmektedir. tabi bu sizin verdikleriniz örneklerden farklıdır. inşaat mühendisi arkadaşlar , madenciler ve jeolojici ler bilirler. ek bilgi olarak vermek istedim...:P

ben aslında jeoloji ile ilgili kayçların kayaların oluşumları ve özellikle tatile giderken şeirdışı yollarda görüdğümüz kayalarda ve katmanlı yapılarda hangi elementlerin olduğu konuyla ilgili okuyabileceğim anlatımı basit bir kitap veya internette döküman var mı?

234 Mesaj
19 Ağustos 2009; 17:56:30 

jeoloji mühendisleri odasında dökümanlar çok fazla var ancak yaşar eren die bi profosor var onun notlarından yararlanabilirsin. bunlar internet ten bulunabilir. ancak kitap olarak petrografi notları var onlardan yararlanabilirsin ama tabi bu odadan alacağın petrografi kitapları pahalıdır. en kolay olarak http://www.mmf.selcuk.e...n/yasareren/sahajeo.htm bu sayfaya bi bakarsan biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana... genede elimden geleni yapabilirm....

Cahillik eğitilebilir, Sarhoşluk ayıltılabilir ama Aptallık sonsuza dek sürer...

234 Mesaj
19 Ağustos 2009; 17:59:56 

quote:

ben aslında jeoloji ile ilgili kayçların kayaların oluşumları ve özellikle tatile giderken şeirdışı yollarda görüdğümüz kayalarda ve katmanlı yapılarda hangi elementlerin olduğu konuyla ilgili okuyabileceğim anlatımı basit bir kitap veya internette döküman var mı?

jeoloji mühendisleri odasında dökümanlar çok fazla var ancak yaşar eren die bi doçent hocamız (düzeltme) var onun notlarından yararlanabilirsin. bunlar internet ten bulunabilir. ancak kitap olarak petrografi notları var onlardan yararlanabilirsin ama tabi bu odadan alacağın petrografi kitapları pahalıdır. en kolay olarak http://www.mmf.selcuk.e...n/yasareren/sahajeo.htm bu sayfaya bi bakarsan biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana... genede elimden geleni yapabilirm....

1 Mesaj
8 Ocak 2013; 20:57:06 

bnce çok doğru

120 Mesaj
8 Ocak 2013; 23:20:07 

quote:

Orijinalden alıntı: jeomuhemrealtintas

jeoloji mühendisleri odasında dökümanlar çok fazla var ancak yaşar eren die bi doçent hocamız (düzeltme) var onun notlarından yararlanabilirsin. bunlar internet ten bulunabilir. ancak kitap olarak petrografi notları var onlardan yararlanabilirsin ama tabi bu odadan alacağın petrografi kitapları pahalıdır. en kolay olarak http://www.mmf.selcuk.e...n/yasareren/sahajeo.htm bu sayfaya bi bakarsan biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana... genede elimden geleni yapabilirm....

http://www.mmf.selcuk.e...n/yasareren/sahajeo.htm arkadaşım sayfa açılmıyor.

1669 Mesaj
9 Ocak 2013; 19:45:22 

2009-2013=-4

Eski kullanıcı adı: Citizen
qandrdm qnq :(

2469 Mesaj
9 Ocak 2013; 23:03:50 

quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

2009-2013=-4

DH Japonya Hayranları

1619 Mesaj
10 Ocak 2013; 11:13:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

bir ölünün dirilişi... :D seviyorum şu forumu arkadaş :) koca sayfaya küçücük son yorum tarihi koyuyorlar, alışık olmayanlarda(daha doğrusu yenilerde) pat diye yorum atıyorlar, üsteki arkadaşta yoruma katılmak için üye olmuş orası ayrı :D 3bucuk sene geriden geliyorsun dostum...:D

işlemci & Anakart; Intel Core i7 4820K & Asus P9X79 PRO, Ram; Corsair XMS3 2x4GB 2133MHz CL10, 2x4GB bekleniyor, Ekran kartı; Sapphire R9 290 Tri-x, CF bekleniyor
Soğutucu; Cooler Master Hyper 212EVO push-pull, SSD & Harddisk; Corsair Force 3 120GB & Seagate Barracuda Green 2TB 5900rpm, Görüntüleme ; 3x 3D e^finity bekleniyor
Kasa; Aerocool Xpredator 2x White, Kasa içi Fanlar; 4x12cm, 2x8cm, 2x23cm, Güç kaynağı; Cooler Master GX750 80+ El yapımı modüler, ikincisi bekleniyor...

234 Mesaj
3 Şubat 2013; 0:07:00 

quote:

Orijinalden alıntı: elektrkoff.

http://www.mmf.selcuk.e...n/yasareren/sahajeo.htm arkadaşım sayfa açılmıyor.

Yeni sayfa bu http://www.yasareren.com/yasareren/sahajeo.htm baya olmuş bu yazı yazılalı yeni görüyorum kusuruma bakmayın :)

125 Mesaj
15 Şubat 2013; 9:51:45 

Acil yardım Spot lambalara balast taktırdım ama ses geliyor.Balast takıldıktan sonra gelen bu ses normal mi veya bir sorun mu var

3445 Mesaj
15 Şubat 2013; 11:26:50 

quote:

Orijinalden alıntı: muratdoktor

Acil yardım Spot lambalara balast taktırdım ama ses geliyor.Balast takıldıktan sonra gelen bu ses normal mi veya bir sorun mu var

balastlar elektronik mi? klasik mi? genellikle kalitesiz klasik balastlar ses yapar, elektroniklerinde kalitesiz olanlarının ses yaptığı oluyor ama bu ses çok daha azdır ve tiz bir sestir. değiştirmakten başka çare yok gibi

1632 Mesaj
16 Şubat 2013; 16:20:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

Balast civa veya sodyum buharlı lambalara ilk çalışma esnasında yüksek gerilim oluşturan daha sonra da akımı kısıtlayan devre elemanıdır. Starter ise bir gaz içinde bulunan farklı iki metalden yapılmış kontakları olan, parçadır. Görevi ilk çalışma esnasında lambanın flamanlarından bir süre akım geçmesini sağlamak ve civayı buharlaştırarak iyonlaşmasını sağlamak. Lamba yandıktan sonra devreden çıkar.

Elektronik balastın avantajı: Anında ışık verebilmesi, hafif olması, ekononmik olması fazladan enerji tüketmemesi. çok ısınmaması

Dezavantajı:Sürekli düşen ,yükselen voltajlarda ömrünün kısalması. Sık yanıp sönmeye uygun olmaması. Nemden sudan etkilenmesi.

Balastın gücü lambadan az olursa: Lamba yanmayabilir. Fazla da bir sakıncası yoktur.

Balastın gücü lambadan fazla olursa: Ampulun ömrü kısalır, balast aşırı ısınır, yanabilir, arada ufak bir fark varsa önemsizdir.

Benim tavsiyem 10 W normal balast ve starter ile kullanmanız. Birkaç sene önce aldım hepsi çalışıyor şu an.

quote:

Orijinalden alıntı: tr-ex

Kardeş burada küçük bir hata yapmış arkadaşlar balastın flerosandaki görevi sanıldığı gibi voltajı yükseltmek değildir devreye seri olarak bağlanırlar ve sadece giriş ve çıkıştan oluşurlar yani primer ve sekonder değil sadece primer sargıdan oluşurlar dolayısıyla akım yükseltmek gibi bir fonksiyonu yoktur flerosan lambanın içi her iki yanında bağlı flamanlardan oluşur ve dışardan toplam 4 uçlu görünür bu dört uçlar yan yana ikili şekilde flamanlar bağlıdır bu flamanlar araya starter bağlanarak seri bağlantı yapılır boşta kalan karşılıklı uçtan birine balast bağlanırken flerosanın diğer ucunada nötr bağlanır buradada fark edildiği gibi balastın görevi civayı ısıtmak üzere devreye giren flamanların oluşturduğu kısadevreye yakın dirinçten şebekeyi korumak ve flerosanın içindeki proton alış verişinden dolayı akım artmasını engellemektir

aceleyle yazdım çıkmam gerekiyordu imla ve mantık hatalarım olduysa özür dilerim

Starter iç kontakları sıcaklıkla değişip ayrılıncaya kadar flamanları ısıtır. Ayrılma anında deşarj tüpü çok yüksek bir dirence sahiptir. Akım ataletine sahip olan bobin (balast) buna tepki olarak gerilimi aniden yükseltecektir.. İlk ateşleme gerilimi bu şekilde oluşur. Starter, akımı sıfır noktasına yakın bir yerde keserse ateşleme denemesi yetersiz olur ve starter kısa sürede soğuyup süreci tekrar başlatır. Birkaç defa yanma sönme meselesi budur. Başarılı bir yanmadan sonra tüpün direnci çok düşüktür. Negatif direnç özelliği de vardır, tüp doğrudan gerilim uygulanarak bir dengede tutulamaz. Bu yüzden bobinin empedansı akımının sınırlanması için kullanılır.

Flamanların civayı buharlaştırmak gibi bir görevi yoktur. Bunların görevi ortama elektron yaymaktır. Önce tüpün doldurulmuş olduğu soy gaz iyonlaşır, civa daha sonra rol almaya başlar.

uçan makarna canavarı yok, pastafaryanizm yalan

299 Mesaj
16 Şubat 2013; 18:07:36 

quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

balast için gerilim bölücü akım yükseltici mi ne deniyordu galiba

akım sabitleyici olabilirmi?

florasan sistemler yüksek gerilimle çalıştığından akımda yükselirse güç sonsuza gidecektir.bu yüzden balast içindeki bobinden dolayı akımı sabitler.şimdi elektronik sistemlerle bu iş yapılıyor.elektronik balastın en büyük avantajı: bobinin endüktif etkisinden dolayı devre fazla akım çekecektir.böylece kullanılacak kablo kesitleri vs artacaktır.yani boş yere fazla akım çekilecektir.yani şebekeye gereksiz yük ...evlerimizde reaktif güç ücreti ödenmediğinden bu genelde es geçilir.(gereğinden fazla akım çekilmesi).çünkü bobinin çektiği fazla akımı evdeki sayaçlar hesaba yansıtmaz.

3445 Mesaj
17 Şubat 2013; 9:56:58 

quote:

Orijinalden alıntı: digicemba

akım sabitleyici olabilirmi?

florasan sistemler yüksek gerilimle çalıştığından akımda yükselirse güç sonsuza gidecektir.bu yüzden balast içindeki bobinden dolayı akımı sabitler.şimdi elektronik sistemlerle bu iş yapılıyor.elektronik balastın en büyük avantajı: bobinin endüktif etkisinden dolayı devre fazla akım çekecektir.böylece kullanılacak kablo kesitleri vs artacaktır.yani boş yere fazla akım çekilecektir.yani şebekeye gereksiz yük ...evlerimizde reaktif güç ücreti ödenmediğinden bu genelde es geçilir.(gereğinden fazla akım çekilmesi).çünkü bobinin çektiği fazla akımı evdeki sayaçlar hesaba yansıtmaz.

Evlerde reaktif güç olçülmez ama, klaşık balastlarda bobin de güç harcadığından yine de elektrik faturanıza katkısı olur, hemde bu oran azımsanmayacak ölçüdedir, klasik balastlı sistemler lamba gücünün %30-50 si civarında daha fazla güç çekerler. Elinizde wattmetre varsa deneyin göreceksiniz.

299 Mesaj
17 Şubat 2013; 10:57:32 

quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Evlerde reaktif güç olçülmez ama, klaşık balastlarda bobin de güç harcadığından yine de elektrik faturanıza katkısı olur, hemde bu oran azımsanmayacak ölçüdedir, klasik balastlı sistemler lamba gücünün %30-50 si civarında daha fazla güç çekerler. Elinizde wattmetre varsa deneyin göreceksiniz.

doğru düşünüyorsunuz ama eksik sanırım.bobin reaktif güç harcar ,aktif gücü çok çok daha azdır. bobin telinin omik direncini ölçün hesaplayın anlarsınız direnci çok yüksektir o yüzden cüzzi bi güç sarfeder(aktif güç).wattmetre tabiki fazla gösterecektir.bunun sebebi aktif+reaktif gücün etkisinden dolayı.reaktif çekilen gücün akımını ayırıp watmetreye bağladığınızı düşünün.işte böyle olunca evdeki sayacınızın yazacağı değeri hesaplayabilirsiniz.
watmetrede akım bobininden hem reaktif gücün akımı hemde aktif gücün akımı geçeceğinden sonuc farklı olacaktır haliyle,dediğiniz gibi yüksek güç gösterir.inşallah açıklayıcı olmuştur

3445 Mesaj
17 Şubat 2013; 14:39:02 

Wattmetreler birçok bileşeni (Volt, Amper, Voltamper, Watt, Power factör, frekans gibi) ayrı ayrı ölçebiliyor, Watt ölçtüğü kısımda sadece aktif güç ölçüyor olması gerekir, 22 W simit floresan lamba 20 W klasik balast ile wattmetre 27 W, elektronik balast ile ise 20 W olarak göstreriyor ölçümlerimde, ben buna göre yazdım, evdeki sayaçlar Watt olarak ölçüm yapıyor diye biliyorum yanlış biliyor olabilirim, Ayrıca klasik balastlar o kadar ciddi ısınıyor ki elinizi bile yakabilirsiniz doğal olarak bu ısı harcadağı güç ile ilişkilidir.

299 Mesaj
17 Şubat 2013; 19:03:28 

quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Wattmetreler birçok bileşeni (Volt, Amper, Voltamper, Watt, Power factör, frekans gibi) ayrı ayrı ölçebiliyor, Watt ölçtüğü kısımda sadece aktif güç ölçüyor olması gerekir, 22 W simit floresan lamba 20 W klasik balast ile wattmetre 27 W, elektronik balast ile ise 20 W olarak göstreriyor ölçümlerimde, ben buna göre yazdım, evdeki sayaçlar Watt olarak ölçüm yapıyor diye biliyorum yanlış biliyor olabilirim, Ayrıca klasik balastlar o kadar ciddi ısınıyor ki elinizi bile yakabilirsiniz doğal olarak bu ısı harcadağı güç ile ilişkilidir.

evet guzel bi ornek olmus herkezin anlamasi icin simdi durum sundan ibaret:
iste o 7wattlik farki sayaclarimiz hesaba katmiyor.en kisa sonuc bu.dedigim gibi evlerdeki durum bu ama .eski sayac yeni sayac akilli sayac hic farketmez.ama sanayide olsa bu durum farkli cunku sanayide birde reaktif guc icin bi bedel odeniyor sayaclari farkli.kompanzasyon ivir zivir giriyor isin icine.herneyse
sonuc florasan kullanicaksaniz illa'tabiki elektronik balast daha iyi.ama ben olsam kullanmam artik evimde odamda .ha eskiden beridir var degistirmeyelim dursun derim. enduktif balast gereksiz fazla akim cektiginden gereksiz.

ayrica wattmetreler sadece akim ve gerilim olcerek watt degeri gosterir. guc faktoru icin cosfi metre'frekans icin frekans metre;voltamper icin voltamper metre kullanilir.wattmetreler bunlari OLCEMEZ.bilinen gibi gerilim ve akimi da tek tek olcmez ikisiyle birlikte watt olarak gucu gosterir panelinde.ama ozel bi olcum cihazi vardir,adini wattmetre ogrenmissinizdir;dijitaldir;mikro islemcilidir,menuleri ile diger bilesenlere gecis yaparak degerler goruyorsunuzdur ona bisey diyemem tabi.selametle

179 Mesaj
17 Şubat 2013; 23:26:08 

40 W. standart bir balastın etiketinde 440 ma. yazdığına göre,100 W. bir güç harcanıyor demektir.Elektronik balast kullanıldığında,değişik markalar denendi,225 ile 350 ma. akım geçtiği ölçüldü.Biginize,kolay gelsin.

60 Mesaj
13 Mayıs 2014; 18:22:45 

4 PİNLİ ENERJİ TASARRUFLU AMPULLER İÇİN ÖZEL DUY VEYA DONANIM MI GEREKİYOR

1619 Mesaj
13 Mayıs 2014; 18:31:56 

İkinci hort

işlemci & Anakart; Intel Core i7 4820K & Asus P9X79 PRO, Ram; Corsair XMS3 2x4GB 2133MHz CL10, 2x4GB bekleniyor, Ekran kartı; Sapphire R9 290 Tri-x, CF bekleniyor
Soğutucu; Cooler Master Hyper 212EVO push-pull, SSD & Harddisk; Corsair Force 3 120GB & Seagate Barracuda Green 2TB 5900rpm, Görüntüleme ; 3x 3D e^finity bekleniyor
Kasa; Aerocool Xpredator 2x White, Kasa içi Fanlar; 4x12cm, 2x8cm, 2x23cm, Güç kaynağı; Cooler Master GX750 80+ El yapımı modüler, ikincisi bekleniyor...

142 Mesaj
22 Mayıs 2014; 12:24:29 

Arkadaşlar , 2*14 watt T5 armatür aldım . Yaklaşık 6 aydan beri 24 watt T5 2 adet floresanı çalıştırıyorum . Üzerinde bulunan balast 14 watt destekler , 24 watt çalıştırmaz dediler ancak bu kadar zamandır çalışıyor . Yetkili serviste 24watt floresanlara uygun balast değişimi yapmak için firmaya aradığımda , Çin malı olduğu için bazen tek bir balast kullanaılabildiğini söylediler ve sadece bu armatür için 28watt balast olduğu söylendi . Benim armatürde 14 watt balast olduğuna göre 24 watt floresanı çalıştırmamalı değil mi ? 6aydan beri çalıştığı düşünülürse o zaman tüm armatürlerde tek bir balast kullanılmış olma olasılığı da var . Etiket farkı ile daha fazla para kazanma söz konusu .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

46 Mesaj
23 Mayıs 2014; 18:10:26 

balast folresan lambalarda lamba çalıştırıldıktan sonra yüksek akım çekmeye çalıştığında akımı sınırlandırır.

46 Mesaj
25 Mayıs 2014; 12:42:48 

8w uvc lamba 3 tl? çin malı mavi ışık lambasını UVC diye satıyorlar

uva bile değildir o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Süha Bebek -- 25 Mayıs 2014; 12:43:05 >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » BALAST nedir? neden kullnılır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.594