- x
AKILLI ELEKTRİK SAYACI
70 Cevap69301 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

55 Mesaj
11 Ağustos 2009; 12:05:55 

akıllı sayaçlarda T1 T2 T3 T4 değerleri var.bunlara göre fiyat belirleniyor. 12 abonenin olduğu yerde tüm sayaçlara baktım hepsinde T 4 sıfırda benimkinde ise 1100 değer yazıyor sebebi ne olabilir acaba bilgisi olan varsa sevinirim .

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Ağustos 2009; 15:39:00 

Merhaba,şu anda Türkiye de kullanılan akıllı sayaçlarda 4.tarife faturalara yansıtılmıyor.Ben de akıllı sayaç kullanıyorum.Bildiğiniz gibi:
Tarife 1: 06:00-17:00
Tarife 2: 17:00-22:00
Tarife 3: 22:00-06:00
Tarife 4: Yedek olarak fabrika çıkışında programlanmıştır.Tarife değişimleri veya Tarife 4 ün uygulanması halinde,sayaç yerinden sökülmeden tekrar ayarlanma özelliğne sahiptir.Diye belirtilmiş kitapçıkda.
Elektrik faturalarında da:Gündüz (Tarife 1),Puant (Tarife 2),Gece (Tarife 3) diye görmüşsünüzdür.

Yalnız akıllı olsun mekanik olsun herkesin dikkat etmesi gereken bir konu var.Yaklaşık 5-6 ay önce elektrik faturam 67.-TL gelmesi gerekirken 245.-TL gibi uçuk bir şekilde geldi.Panodan akıllı sayaç üzerinde ki tarifelerde yazılı ilk ve son endeksleri kontrol ettiğimde Tarife 2 nin yaklaşık 200kw fazla yazıldığını gördüm.Durumu Tedaş'a bildirdim.Fatura da yazar ya ''İtirazlar ödemeyi durdurmaz.'' Yani önce öde sonra biz borçtan düşeriz misali... Baktım olmuyor,Tedaş Genel Müdürlüğü' ne mail yolladım.Yaklaşık 15 gün içinde halloldu.Sayaç yeniden okundu.Yeni fatura çıktı..
Demek istediğim,ilk ve son endeksleri siz siz olun kontrol etmeyi unutmayın..Sonra çıra gibi yanmayalım.

Not:Sizin sayaçdaki Tarife 4 fabrika da test aşamasıyla 1100 değerine ulaşmış olabilir.Bakın bakalım bundan böyle artış olacak mı? Ama sorun yok çünkü faturalarda tarife 4 kısmı yok.Yine de içinize sinmezse firmaya mail atabilirsiniz.
Düzenleme: Not eklendi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bugeorya -- 11 Ağustos 2009; 15:43:01 >

55 Mesaj
12 Ağustos 2009; 9:39:55 

CEVABINIZ İÇİN TŞK EDERİM BİR TAKİP EDEYİM BAKİM ARTIYOR MU

585 Mesaj
14 Ağustos 2009; 18:01:17 

Bende Çoklu tarifeli sayaç kullanıyorum..fakat memnun değilim..
Dijital sayaç, kullanılan elektriği daha fazla gösteriyor gibi..
Tarifelerde puant aşırı pahalı o yüzden faturalarda hiç bir değişim olmuyor..Üstüne üstlük puant tarife gelince, kullanımı düşürmek için kendinizi sıkmak zorunda kalıyorsunuz..
Çoklu tarife ve akıllı sayaçları sevmedim kısacası.Değiştirmeyi düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarnat1985 -- 14 Ağustos 2009; 18:03:43 >

SİSTEMİM..:)
İşlemci: AMD X2 5600+ ,Anakart: GİGABYTE MA69G-S3H ,Ram: OCZ 1GB GOLD EDITION DDR2 800Mhz ,Hardisk:WD3200AAKS 16 mb SATA II, DVD-RW: SAMSUNG SH-S203N SATA ,Ekran Kartı: ATI™ Radeon™ X1250(Onboard) ,Kasa:
Termaltake VG8400BNS(400W) ,Monitor:AOC 19" 916Swa ,Vista Ultimate x64 Bit Türkçe.

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 1:39:31 

@nefron,
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana..

@tarnat1985,
Memnuniyet kişiden kişiye değişir.Saatlere uyulduktan sonra bir problem çıkmaz.Ancak kendinizi sıkma sorunu bir bakıma doğrudur.Fazla güç harcayan cihazları örneğin,bulaşık makinesi,çamaşır makinesi,klima,termosifon gibi cihazları illa ki saat gece 10 dan sonra çalıştırmanız,her zaman mümkün değil..Misafir geldi ya da ev hamam gibi ne yapacağız.Gece 10 u mu bekleyeceğiz.Olmaz.Ama azami özen gösterilirse tasarruf edilir.Bu ay 87.-TL gelmiş fatura.Kış aylarında 60.- a kadar düşüyor.Bu fazlalık yazın fazladan çalışan klima yüzünden oluşuyor. O kadar da olsun artık değil mi?

Değiştirme işine gelince,bir ara yeni yapılan binalarda akıllı sayaçları zorunlu tutmuşlardı.sonradan iptal oldu sanırım.Siz yine de bir Tedaş a danışın.Dijital sayaç sökülüp mekanik takılabiliyor mu diye? Kolay gelsin..

3493 Mesaj
16 Ağustos 2009; 14:05:08 

Artık mutlaka akıllı sayaç takılıyor ama çoklu tarife alma zorunluluğu yok, eğer tarifeniz çoklu tarife ise bir dilekçe ile değiştirebiliyorsunz, çalışan insanlar için hiç uygun bir tarife değil, çünkü çalışanlar en çok elektriği zaten puant diliminde kullanıyorlar

2007 S Max 2.0 TDCİ Titanium
2004 Yaris 1.0 Terra MMT

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 16:38:13 

quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Artık mutlaka akıllı sayaç takılıyor ama çoklu tarife alma zorunluluğu yok, eğer tarifeniz çoklu tarife ise bir dilekçe ile değiştirebiliyorsunz, çalışan insanlar için hiç uygun bir tarife değil, çünkü çalışanlar en çok elektriği zaten puant diliminde kullanıyorlar

Bilgi için teşekkürler...

55 Mesaj
24 Ağustos 2009; 15:29:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Bugeorya

Merhaba,şu anda Türkiye de kullanılan akıllı sayaçlarda 4.tarife faturalara yansıtılmıyor.Ben de akıllı sayaç kullanıyorum.Bildiğiniz gibi:
Tarife 1: 06:00-17:00
Tarife 2: 17:00-22:00
Tarife 3: 22:00-06:00
Tarife 4: Yedek olarak fabrika çıkışında programlanmıştır.Tarife değişimleri veya Tarife 4 ün uygulanması halinde,sayaç yerinden sökülmeden tekrar ayarlanma özelliğne sahiptir.Diye belirtilmiş kitapçıkda.
Elektrik faturalarında da:Gündüz (Tarife 1),Puant (Tarife 2),Gece (Tarife 3) diye görmüşsünüzdür.

Yalnız akıllı olsun mekanik olsun herkesin dikkat etmesi gereken bir konu var.Yaklaşık 5-6 ay önce elektrik faturam 67.-TL gelmesi gerekirken 245.-TL gibi uçuk bir şekilde geldi.Panodan akıllı sayaç üzerinde ki tarifelerde yazılı ilk ve son endeksleri kontrol ettiğimde Tarife 2 nin yaklaşık 200kw fazla yazıldığını gördüm.Durumu Tedaş'a bildirdim.Fatura da yazar ya ''İtirazlar ödemeyi durdurmaz.'' Yani önce öde sonra biz borçtan düşeriz misali... Baktım olmuyor,Tedaş Genel Müdürlüğü' ne mail yolladım.Yaklaşık 15 gün içinde halloldu.Sayaç yeniden okundu.Yeni fatura çıktı..
Demek istediğim,ilk ve son endeksleri siz siz olun kontrol etmeyi unutmayın..Sonra çıra gibi yanmayalım.

Not:Sizin sayaçdaki Tarife 4 fabrika da test aşamasıyla 1100 değerine ulaşmış olabilir.Bakın bakalım bundan böyle artış olacak mı? Ama sorun yok çünkü faturalarda tarife 4 kısmı yok.Yine de içinize sinmezse firmaya mail atabilirsiniz.
Düzenleme: Not eklendi..

evet tekip ettim gerçekten değişmiyor aynı rakamlar.demekki fabrika ayarı

319 Mesaj
14 Eylül 2009; 22:59:56 

Konuyu yukarı çekcem çünkü cevap lazım.
Benim sayaçta T1 , 535,000 gibi bişey T2: 000,0002 T3: 000,00002 T4:0 p:5384 bu sayaç arızalı anlamına gelir mi ?

1281 Mesaj
29 Eylül 2009; 20:45:14 

quote:

Orijinalden alıntı: SoNSaMuR4Y

Benim sayaçta T1 , 535,000 gibi bişey T2: 000,0002 T3: 000,00002 T4:0 p:5384 bu sayaç arızalı anlamına gelir mi ?

evet bilen varsa cevaplarsa memnun kalırız buna benzer bir sorunum var

SAMSUNG GALAXY S III
4.8" Super AMOLED 720p HD Gorilla Glass 2 Ekran | Exynos 4412 Quad Chipset | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 İşlemci | Mali-400MP GPU | 16/32/64 GB Depolama | 64 GB kadar MicroSD ile Arttırılabilir Hafıza | 1 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 8 MP 3264x2448 pixels, Autofocus, LED Flash Kamera | 1080p HD Video Kayıt | TV - Out MHL | Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) İşletim Sistemi

604 Mesaj
29 Eylül 2009; 23:33:41 

quote:

T1, T2 ve T3' bir kaçgün kontrol edin eğer sadece tek zamana kayıt yapıyorsa sayaç arızalı demektir. TEDAŞ' arayıp saatin kontrolünü sağlayın onlar arızalı derlerse sayaç garantili ise tamir ettirirler değilse sizden sayaç alıp getirmenizi isterler, (tavsiyem köhler) sayacınızı değiştirirler, zamanlar arasındaki farkı yada eksikliği hesabınıza tahakkuk edip size bir fatura gönderirler borçluda çıkabilirsiniz alacaklıda veya fit de olabilirsiniz. kolay gelsin

102 Mesaj
15 Ocak 2010; 19:07:47 

quote:

%100 ARIZALI T2 T3 LERDE YAZMIYORSA ÇİPİ GİTMİŞ BAKTIRIN

102 Mesaj
15 Ocak 2010; 19:13:14 

DAİREME BAĞLI SAYAÇTA KÖHLER MARKA GEÇEN AY HEP AYNI ŞEKİLDE KULLANMAMA RAĞMEN FATURALAR ÇOK FARKLI GELİYOR MESELA 11.09 /53,5 12,09/57 01,10/79,9 İŞİN GARİBİ T1 DE HER AY DEĞİŞİKLİK OLUYOR KİMSEDE YOK,ŞÖYLEKİ 11 DA=128 ARALIKTA 80KW OCAKTA NASIL GELİYORSA 170 KW GELDİ.BENCE BU DİGİTAL SAYAÇLAR TAM Bİ BAŞBELASI HEPSİ SORUNLU KİM BUNLARA ONAY VERDİ ANLAMIYORUM TEDAŞ GİTTİĞİMDE DE DİGİTAL SAYACA BAKCAK TEKNİK PERSONEL YOK SANAYİ BAKANLIĞI BAKIYORMUŞ OLDU BEKLEYEYİM BİR DE 5 AY ÜSTÜNE KONTROL PARASI 20TL BU ELEKTRİK SÖMÜRMEK İÇİN İİ YOL SEÇMİŞ ESKİDEN DİSKLİ SAYAÇTA KW'IM 125 İ ZOR GEÇERDİ..LANET OLSUN BU SAYAÇLARA DAVA AÇIP ESKİYE DÖNEBİLİYORMUYUZ

Uzaklaştırılmış
15 Ocak 2010; 23:49:19 

Ben ise çok memunum, her ay sayacımı okuyan memur mahallemizde beni örnek gösteriyormuş, nasıl bela dediniz inanın anlamadım, mükemmel bir tarife bu 3lü tarife.

243 Mesaj
16 Şubat 2011; 14:00:09 

sayaç markası vık mesken yani ev
son iki adet faturam biri 251 tl diğeride 324 tl geldi
faturadaki endekslere baktığımda doğru yazıldığını gördüm
sizce sayac mı arızalanmıştır yoksa baska bir problem mi vardır

not son 3 yıllık elektirik tüketimim aylık 70 tl gibi birden son iki fatura uçuk geldi.

arızalı ise nasıl bir yol izliyeyim.

*** İsTaNbUl ***
Grubumuz bilgi paylaşımı için kurulmuş olup, burada yer alan bilgiler benim sahsi fikrimdir resmi bilgi niteliğinde değildir ve yüklenici firmayı bağlamaz.

1 Mesaj
25 Şubat 2011; 2:06:55 

Arkadaşlar
T=09057.870
T1=04157.656
T2=02154.764
T3=02745.452
T4=0
P=7424
Bu sayacı nasıl hesaplıyacam,hangi değerleri alıcam,P ne demek burada?Yardımcı olursanız sevinirim.Faturada üç farklı zaman dilimine göre kullandığım elektrik hesaplanmış ancak hepsi de birim fiyat olarak aynı ücretle hesaplanmış.

16 Mesaj
11 Eylül 2011; 12:56:26 

sayın ustalar... 8 ay önce makel akıllı sayac taktırdım şimdide ekranı donmuş elktr.memuru sayac değişecek diyor nasıl iş anlamadım.bu ekran donmasına karşı yapılacak bir şey yok mu..?

merhabalar..

67 Mesaj
23 Kasım 2011; 17:23:13 

arkadaşlar 12 dairenin bulunduğu apartmana akıllı sayaçlar bağlandı.yalnız yaşıyorum.45i geçmeyen elektrik faturam 105 geldi.ne çamaşır ne bulaşık makinam ne de elktrikli sobam falan var.bana fazla geldi.

akıllı sayacı test etme yöntemi veya başkasının benden kaçak kullanıp kullanmadığını kontrol etme yolu varmı ?

üstüne kırmızı bir tuş var sadece o ne işe yarar?

yardımcı olursanız memnun olurum...

6689 Mesaj
26 Kasım 2011; 0:01:03 

Değerli arkadaşlarım üçlü tarifenin tek avantajı 22 - 06 saatleri arası kullandığınız T 3 elektrik biraz ucuz iken T 2 akşam 17 - 22 tarifesinin aşırı BİNDİRİMLİ olması....T 1 Gündüz 06 - 17 tarifesi ise aşağı yukaru tekli tarife ile aynı geliyor...GECE 22 den sonra ÇOK ELEKTRİK TÜKETMEYENLER BAYKUŞ HAYATI SÜRMEK İSTEMEYENLER , KOMŞULARINDAN KÜFÜR YEMEK İSTEMEYENLER az para ödemek istiyorsanız TEKLİ TARİFEYE GEÇİN...24 saat harcadığınız bütün elektrik tek fiyattan fatura ediliyor..Daha az elektrik fat.. Ödeyin..saygılarımla.. ÜÇLÜ TARİFE SANAYİ KURULUŞLARI İÇİN UYGUN ÇOK ELEKTRİK ÇEKEN BÜYÜK ÖLÇEKLİ ÜRETİM YAPAN BÜTÜN MAKİNALARINI 22 - 06 ARASI ÇALIŞTIRIYORLAR... Evlerde öyle bir durum yok..En çok 2 , 3 saat çamaşır yıkanır..Ve az soğuk yerlerde ısıtma amaçlı kılima çalışır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 26 Kasım 2011; 9:20:04 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

790 Mesaj
7 Ocak 2012; 23:07:07 

tekli tarifede yahut uclu tarifede oldugumuzu nasıl anlarız acaba

pdr

Uzaklaştırılmış
8 Ocak 2012; 0:22:54 

quote:

Orijinalden alıntı: pdr42

Bağlı bulunduğunuz elektrik idaresine müracaat ile, bizede üçlü tarife gibi ayrıntılı fatura geliyordu apartmana hiç kimse üçlü tarife istemedigi halde aa biz üçlümü olduk diyerek apartmandan biri hemen tedaşa gitti sorduki değilmişiz ayrı ayrı yazılmasının nedeni bilgilendirme imiş, dilekçe vermeden üçlü tarifeye geçilmiyormuş.

790 Mesaj
8 Ocak 2012; 1:03:41 

tesekkürler 1yıldır kiradayım ev sahibine sordum akllı dedi ama sayacın akıllı olması ise yaramıyor malummm:)

pdr

Uzaklaştırılmış
8 Ocak 2012; 1:13:55 

quote:

tesekkürler 1yıldır kiradayım ev sahibine sordum akllı dedi ama sayacın akıllı olması ise yaramıyor malummm:)

12165 Mesaj
9 Ocak 2012; 0:31:47 

quote:

Elektrik faturanızdan anlayabilirsiniz. Gündüz, puant ve gece kısımlarında ayrı ayrı değerler yazıyorsa üçlü tarifedesinizdir.

Uzaklaştırılmış
9 Ocak 2012; 0:46:25 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Elektrik faturanızdan anlayabilirsiniz. Gündüz, puant ve gece kısımlarında ayrı ayrı değerler yazıyorsa üçlü tarifedesinizdir.

Ne yazık ki öyle değilmiş, 3 ay önce apartmanımızın bütün saatleri bizim isteğimiz dışında değişti, adamlar çekti gitti, benim zaten üçlü tarife kimseninde saatine bakmadığım için (benimkisi sanırım 5 yıldır falan üçlü tarife).
Bir gün kapı çaldı apatmanın kimse yok ben açmak zorunda kaldım tedaşdan saat okumak için gelmişler (fatura için) yanına gittim baktımki herkesin üç ayrı zamanlı faturası var hayret kimse müracaat etmedi ama neden böyle merak ettim okuyanda bilmiyorum dedi. Sizin yazdıgınız gibi idi gündüz, puant, gece, apatmanda yukardada kardeşim oturuyor onun faturası aldım baktım aa üçlü hemen gittim sizde buna geçmişsiniz dedim hemen ertesi gün tedaşa gittiler değilmiş o ayrı ayrı yazmalarının sebebi bilgilendirme imiş dilekçe vermeden üçlü tarife olmuyormuş. Emin değilseniz müdürlüğe soracaksınız.

12165 Mesaj
9 Ocak 2012; 1:03:09 

Bunu bilmiyordum, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yani akıllı sayaç takıldığında her halukarda üç saat diliminin de bilgisi yer alıyor o zaman.

Uzaklaştırılmış
9 Ocak 2012; 1:14:12 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Bunu bilmiyordum, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yani akıllı sayaç takıldığında her halukarda üç saat diliminin de bilgisi yer alıyor o zaman.

Evet bende yaklaşık 5 yıldır var üçlü kullanıyorum, apartmanında gene yaklaşık 3 ay önce 9 adet daha saati değişti kimse farkında değildi bende şans eseri gördüm başkalarının faturasını inceleme huyum olmadığı için kardeşim faturasını vereyim derken fark ettim.
Eğer müracaat edilmezse tam olarak bilinmiyor. Artık saati okumayan gelen bilirmi bir danışın, kardeşim gittiğinde sizinkisi normal tarife sadece bilgilendirmek için öyle üçlü yazıyoruz demişler tedaş müdürlüğünden.

Not; bir kaç mesaj yukardada yazmışım aynı şeyleri zaten.

4742 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:13:30 

Güncel 3 zaman tarifesinin vergi dahil kw başı ücretlendirmesini verebilecek var mı?

Üç zamanlı tarifeye geçtikten sonra memnun kalmayıp tek zamana dönmek istesek ertesi ay hemen geçebilir miyiz? Şart koşuluyor mu?

Son olarak elektrik faturam eski ev sahibi üzerine, kendi üzerime alsam ne kadar abone bedeli ödeyeceğim? Eski kullanıcının borcu varsa nasıl olacak?!...

203 Mesaj
20 Ocak 2012; 22:50:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Blur

Güncel 3 zaman tarifesinin vergi dahil kw başı ücretlendirmesini verebilecek var mı?

Üç zamanlı tarifeye geçtikten sonra memnun kalmayıp tek zamana dönmek istesek ertesi ay hemen geçebilir miyiz? Şart koşuluyor mu?

Son olarak elektrik faturam eski ev sahibi üzerine, kendi üzerime alsam ne kadar abone bedeli ödeyeceğim? Eski kullanıcının borcu varsa nasıl olacak?!...

bende bu aralar kafayı taktım bu elektirik faturalarına evde doğru dürüst bişey çalışmıyor 65 civarı geliyor manuel saatle
evet 3 zaman tarifesi ne kadar acaba faturamda puantların hepsi sıfır görünüyor sanırım eski tek tarife makelin akıllı sayacını alıp 3lü tarife faturalarımı düşürürmü ??

502 Mesaj
25 Ocak 2012; 12:34:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Evet bende yaklaşık 5 yıldır var üçlü kullanıyorum, apartmanında gene yaklaşık 3 ay önce 9 adet daha saati değişti kimse farkında değildi bende şans eseri gördüm başkalarının faturasını inceleme huyum olmadığı için kardeşim faturasını vereyim derken fark ettim.
Eğer müracaat edilmezse tam olarak bilinmiyor. Artık saati okumayan gelen bilirmi bir danışın, kardeşim gittiğinde sizinkisi normal tarife sadece bilgilendirmek için öyle üçlü yazıyoruz demişler tedaş müdürlüğünden.

Not; bir kaç mesaj yukardada yazmışım aynı şeyleri zaten.

Hangi tarifede olup olmadığımızı tedaşa gitmeden öğrenme imkanı var mı acaba?

edit: Luna marka akıllı sayaç nasıl? Bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polkol -- 25 Ocak 2012; 12:36:07 >

Uzaklaştırılmış
26 Ocak 2012; 0:03:49 

quote:

Orijinalden alıntı: polkol

Hangi tarifede olup olmadığımızı tedaşa gitmeden öğrenme imkanı var mı acaba?

edit: Luna marka akıllı sayaç nasıl? Bilgisi olan var mı?

Biz giderek öğrendik, eğer telefonunu biliyorsanız elektrik idaresinin danışınız.

Ben köhler iyi diye biliyorum.

33 Mesaj
28 Ocak 2012; 19:10:25 

bende bu elektirik faturasından çok rahatsızım yeni eve geçtim ve 100tl nin altında fatura gelmez oldu eskiden 50 60 gelen fatura 100 unaltına düşmüyor en son bu ay 280 tl geldi. Köhler marka saat var ve acaba bozuldumu diye şüpheleniyorum ama binadilerede aşırı fatura geliyormuş onlarda rahatsızlardı bu konudan neler yapabilirim acaba ?

Xbox Live Gamertag : oktay1925

2836 Mesaj
30 Ocak 2012; 9:46:35 

Elektrik idaresine sayacınızı kontrol ettirin,tesisatınızı da elektrikçiye kontrol ettirin.

32 Mesaj
17 Şubat 2012; 14:41:29 

Aslında herkesin kendi durumuna göre karar vermesi gereken bir seçenek. Ben altı senedir kullanıyorum ve benim için faturada %15-20 oranında daha kârlı. Akıllı sayaç kullanan ya da üçlü tarifeye geçmeyi düşünenlerin öncelikle şu hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde fatura oldukça kabarık gelecektir:

1- Sarfiyatınızı hesaplayarak karar verin. Puant diye tabir edilen zaman diliminde (yaz için 17:00-22:00) çokça akım çekecek cihazlar (çamaşır, bulaşık makinesi, ütü, elektrikli soba vb.) kullanıyorsanız tek tarife idealdir, üçlü tarifeden kesinlikle vazgeçin.

2- Elektronik sayacınızın saatini mutlaka kontrol edin. Zira tarife sayacın saatine göre kayda geçiyor.

3- Tarifeler yaz ve kış saatine göre değişiyor. Mesela; yazın indirimli saat 22:00-6:00 saatleri arasındaysa, kışın 21:00-5:00 arasında.

638 Mesaj
17 Şubat 2012; 23:51:50 

Kış mevsiminde 21:00 - 05:00 olduğundan emin misiniz? Elektrik dağıtım şirketlerinin sitelerinde hiç bir açıklama bulamadım.

Ne Mutlu Türküm Diyene

4742 Mesaj
18 Şubat 2012; 0:15:10 

quote:

Orijinalden alıntı: TekBozok

Kış mevsiminde 21:00 - 05:00 olduğundan emin misiniz? Elektrik dağıtım şirketlerinin sitelerinde hiç bir açıklama bulamadım.

aynen ben de cevap bekliyorum

32 Mesaj
18 Şubat 2012; 13:08:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Blur

aynen ben de cevap bekliyorum

Kış ve yaz saati uygulamasına göre sayaç saatlerinin değiştiğini zamanında araştırmış öğrenmiştim. Kaynak isteyenler için:

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/248576.asp

http://www.kohlersayac.com.tr/Tr/Arge.html

638 Mesaj
18 Şubat 2012; 21:16:07 

Bu konuyu zaten biliyoruz, sizin ifadeniz 21:00 - 05:00 şeklinde. Zaten akıllı sayaçlar, yaz saati uygulamasına göre kendilerini 1 saat ileri veya geri alıyorlar. Sayacın üzerinde görünen saat ile gerçek saatin her halukarda aynı olması lazım.
Verdiğiniz linklerde de 22:00 - 06:00 ibaresi var.

Ne Mutlu Türküm Diyene

32 Mesaj
18 Şubat 2012; 23:33:10 

Öncelikle 3. maddedeki verdiğim yanlış bilgilendirme için özür diler, yanlışı düzelten arkadaşlara teşekkür ederim. Düşününce hatırladım; benim başıma gelen olay, bundan önceki kullandığım saatin otomatik olarak yaz-kış ayarını yapmamasından kaynaklanıyordu. Zaten sonunda arıza yaptı. Değişince o sorun ortadan kalktı ama benim aklımda öyle kalmış. Evet doğrusu; indirimli saatin yaz-kış 22:00-6:00 saatleri arası olduğudur.

5 Mesaj
20 Şubat 2012; 16:54:15 

Bedaş'a mail attım tarife fiyatları:

Sn. Ersoy Bey;
06:00-17:00:0,290 krş (bundada indirim yok +kdv binerse 0,30 krş)
17:00-22:00:0,527 krş (normal tarifiyede kdv dahil kW başı 0,30 krştur.) 2 katı oluyor
22:00-06:00:0,124 krştur.Bilginizi rica ederiz. %50 düşüyor

203 Mesaj
5 Mart 2012; 17:52:03 

quote:

Orijinalden alıntı: avsasitesi

Bedaş'a mail attım tarife fiyatları:

Sn. Ersoy Bey;
06:00-17:00:0,290 krş (bundada indirim yok +kdv binerse 0,30 krş)
17:00-22:00:0,527 krş (normal tarifiyede kdv dahil kW başı 0,30 krştur.) 2 katı oluyor
22:00-06:00:0,124 krştur.Bilginizi rica ederiz. %50 düşüyor

ups cihazımı alsak ne yapsak 22-06 arası şarj ederiz 06-22 arası ups kullanırız :)

250 Mesaj
6 Mart 2012; 17:59:22 

sivasta öğrenciyim evi ısıtmak için elektrikli ısıtıcı kullanıyoruz 2 kişiyiz 2 oda da ısıtıcı var. arkadaşım gece 12 gibi gelip sabah saat 11 gibi gidiyor. bende genelde 16 17 gibi evden çıkıp 21 22 gibi eve geliyorum.evde bir tane buzdolabı ve birtane masaüstü pc sürekli çalışır konumda.onun dışında şofben elektirikli ve çamaşır makinesi var. sizce 3lü tarifeye geçmek mantıklımı mantıksızmı olur (ısıtıcıları evden çıkarken kapatıyoruz tabiki )

SİYAH BEYAZ ÖLÜM YAŞAM

129 Mesaj
8 Mart 2012; 16:07:29 

fatura çok gelir tabiki nedeni , bu sayaçlar elektronik olduğundan

Örnek ;mesela en az akım çeken bir telefon sarjı ,ufak bir gece lambası , veya STby da bekleyen bir TV düşünün eski sayaçlar bu tip az akım çeken cihazlardan etkilenmiyordu ve dönmüyordu ama elektronik sayaçlar öyle değil işte , en ufak akım çeken bir cihazı dahi faturaya yansıtıyor ..

Yani adından da belli olduğu gibi akıllı bir sayac bunlar ve oldukçada hassas lar ...!!!!!!!!!!!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dentv -- 8 Mart 2012; 16:11:36 >

1930 Mesaj
21 Nisan 2012; 14:40:11 

Takip

2013, f/p 1.4 tsi. leon, 140 hp. 250 nm. tork.

5243 Mesaj
24 Nisan 2012; 11:51:35 

Bizdede alfatech marka elektrik sayacı var.. 2006da elektrigi baglattık.. 5-6 ay kadar düzgün 3 tarife yazdı soran hep gündüze yazmaya başladı..
yaklaşık 300 kilowatt kullanıma 90 lira para ödüyorum her ay.. 45-50 lirası kullanım, geri kalanı KK bedeli, dagıtım bedeli, hizmet bedeli, ilet sis kullanım bedeli, trt bedeli, enerji fonu, elektrik tüketim vergisi, üstüne kadeve .. haram zehir zıkkım olsun..

adamlar 12-13 lira dagıtım bedeli alıyor.. ama elektirige sahip cıkıp kacagı önleyemiyor onuda bize fatura ediyor.. yatacak yeriniz yok..

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

63 Mesaj
25 Nisan 2012; 13:31:58 

quote:

Orijinalden alıntı: ozcandurak

sayaç markası vık mesken yani ev
son iki adet faturam biri 251 tl diğeride 324 tl geldi
faturadaki endekslere baktığımda doğru yazıldığını gördüm
sizce sayac mı arızalanmıştır yoksa baska bir problem mi vardır

not son 3 yıllık elektirik tüketimim aylık 70 tl gibi birden son iki fatura uçuk geldi.

arızalı ise nasıl bir yol izliyeyim.

MUHTEMELEN SAYACIN ARIZALI YADA EVİN İÇİNDE ELEKTRİK TOPRAĞA AKIYOR KONTROL ETTİRMEN LAZIM İÇ TESİSATINI VE SAYACINI..

www.facebook.com/sametsekerfan

8605 Mesaj
20 Haziran 2012; 11:23:55 

Bugün bir telefon geldi. Kendilerini ‘Enerji Tasarrufu Genel Müdürlüğü’ diye tanıtan şirket elektrik abonelerini arayıp bir şekilde güven ortamı yaratarak kart bilgilerinize ulaşmaya çalışıyor. Buna alet olmayın. Elektrik faturalarınızı bundan sonra %30 düşüreceğiz gibisinden saçma şeylere inanmanızı sağlıyorlar.

Fakat çok güzel güven ortamı yakalamaya çalışıyorlar. Güvenliğiniz için bu görüşme kayıt altına alınıyor yada birazdan soracağımızı bilgileri kimseyle paylaşmayın filan diyorlar. Bende madem öyle siz niye soruyorsunuz deyince biz güvenilir bir kuruluuz diyor. Nereden bileyim deyince saçmalamaya başladılar ve neredeyse telefonu yüzüme kapadılar.

Bu tip kişilere aldanmayın. Kredi kartı bilgilerinizi kendi bankanızın sesli yanıt sistemi sorsa bile tamamını vermeyin... Selamlar...

Not: Biraz araştırma yaptıktan sonra foyalarının ortaya çıktığını gördüm. Aman DİKKAT...

http://ekonomi.habertur...er/654412-dikkat-carpar

2012 Megane EDC - 140 HP - 300 NM by Megachips

9 Mesaj
16 Aralık 2012; 18:50:53 

Arkadaşlar sayaç okumayı bilmiyorum, komşumuza ödeme yapmam lazım. evde akıllı saat var üzerinde şu değerler var hesaplamayı nasıl yapabiirim ?

T : 1037,482
T1 : 446,513
T2 : 244,452
T3 : 346,517

P : 5,972 kW

Lütfen bilen kişiler yardımcı olabilir mi ?

480 Mesaj
23 Ocak 2013; 8:07:18 

quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Bugün bir telefon geldi. Kendilerini ‘Enerji Tasarrufu Genel Müdürlüğü’ diye tanıtan şirket elektrik abonelerini arayıp bir şekilde güven ortamı yaratarak kart bilgilerinize ulaşmaya çalışıyor. Buna alet olmayın. Elektrik faturalarınızı bundan sonra %30 düşüreceğiz gibisinden saçma şeylere inanmanızı sağlıyorlar.

Fakat çok güzel güven ortamı yakalamaya çalışıyorlar. Güvenliğiniz için bu görüşme kayıt altına alınıyor yada birazdan soracağımızı bilgileri kimseyle paylaşmayın filan diyorlar. Bende madem öyle siz niye soruyorsunuz deyince biz güvenilir bir kuruluuz diyor. Nereden bileyim deyince saçmalamaya başladılar ve neredeyse telefonu yüzüme kapadılar.

Bu tip kişilere aldanmayın. Kredi kartı bilgilerinizi kendi bankanızın sesli yanıt sistemi sorsa bile tamamını vermeyin... Selamlar...

Not: Biraz araştırma yaptıktan sonra foyalarının ortaya çıktığını gördüm. Aman DİKKAT...

http://ekonomi.habertur...er/654412-dikkat-carpar

Gereken banka bilgilerini yani size sorgukları bilgilere zaten sahipler inanmaz iseniz deneyin aradıklarında zati sizin bilgileriniz ellerinde olduğu için sizi arıyorlar, asıl amaçşarı ise size ürünü aldığınızı teyit ettirmek

8605 Mesaj
23 Ocak 2013; 8:34:47 

quote:

Orijinalden alıntı: LORD OF CASHMONEY(ŞANSLI)

Gereken banka bilgilerini yani size sorgukları bilgilere zaten sahipler inanmaz iseniz deneyin aradıklarında zati sizin bilgileriniz ellerinde olduğu için sizi arıyorlar, asıl amaçşarı ise size ürünü aldığınızı teyit ettirmek

Peki bu bilgileri nereden elde ediyorlar, bankam vermezse nereden bilecekler? O zaman bankada bir pislik var.

2012 Megane EDC - 140 HP - 300 NM by Megachips

480 Mesaj
23 Ocak 2013; 14:46:59 

quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Peki bu bilgileri nereden elde ediyorlar, bankam vermezse nereden bilecekler? O zaman bankada bir pislik var.

Bu gibi call centerlar data olarak bu bilgileri alırlar yani sizin kredi kartı numaranızda telefonunuzda vs data olarak sistemlerinde bulunur ve bu datalardaki kişiler ki genelde anlaşmalı oldukları bankaların müşterilerini hedef alarak satış yapmaya çalışırlar adamlar 50 60 liralık elektrik tasarruf cihazı denen aleti 240tl ye kaktırıveriyor Allah miss gibi ceplerine kalıyor para karlı iş vallaha...

1930 Mesaj
23 Ocak 2013; 23:37:42 

Yıllardır aynı terane, akıllanan Yok. Yıllarcada devam edecek, Arz talep meselesi...

2013, f/p 1.4 tsi. leon, 140 hp. 250 nm. tork.

1 Mesaj
30 Ocak 2013; 12:06:13 

merhaba ,
Konuyu okudum fakat çelişkide kaldığım bir durum var , bizim sayacımızda akıllı sayaç ,faturaya baktığımızda hangi tarifede olduğumuzu göremedim ,fakat , elektirik kurumunun üst düzey bir yöneticisinin geçtiğimiz aylarda akşam haberlerinde , akşam saat 10 'dan sonra elektirik kullanmalarına rağmen yüksek fatura ödeyen vatandaşların durumuna özel yaptığı açıklamada şunları söylediğinş çok iyi hatırlıyorum ; Akıllı sayaç takılmış olsa bile vatandaşlarımız bizzat gelip başvurmadıkları sürece düz tarifede olucaklarını ,ve akşam ucuz tarifesinden yararlanamayacakları için faturalarının üksek geldiğini bildirmişti. Forumda okuduklarım beni tarifemi öğrenmem gerektiği konusunda çelişkiye düşürdü , çünkü beni bilgim ve talebim olmadan 3'lü tarifeye veya x bir tarifeye geçirmeleri durumunda elektirik idaresini haksız düşürücektir .Belki ben elektirği gündüz daha fazla tüketiyorum ...

17 Mesaj
31 Ocak 2013; 11:13:35 

Merhaba

benimde taşındığım yeni evimde akıllı sayaç mevcut.. üzerindeki güncel saati de kontrol ettim, 3 dk yanlış sadece:)

elektrik faturam alt kat ile ortak, onda süzme saat var.

gelelim elektrik faturama..
saatim akıllı olmasına rağmen elektrik tarifem tek zamanlı yani üç zamanlı değil.
o yüzden zamana göre elektrik harcama durumu söz konusu değil.
ancak benim yıllardır alışkanlığım her gece saat 10dan sonra çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırırım, klimayı yükseğe alırım..

faturam...
1- t1 gündüz .. 06:00 - 17:00..... 353kw
2- t2 puant .... 17:00 - 22.00 ..... 428kw
3- t3 gece ..... 22:00 - 06:00 ..... 437kw
toplam 1218 kw..
fatura toplamı = 435TL

gelelim 3 zamanlı tarife olsaydı bu rakamlarla fatura
413TL olurdu..

dikkat etmememe rağmen böyle.. biraz daha dikkatli davransak 3 zamanlı tarifenin ne kadar avantajlı olduğunu göreceksiniz...

arsi

5696 Mesaj
6 Şubat 2013; 1:12:49 

teklı tarıfeye gecme sansımız varmı bu akıllı sayaclar takıldı takılalı fatura 130 140 tl seyredıyor !!!!guya evde hersey a+ sınıfı

''Vatan savunmasında gereğinden fazla merhamet,
vatana ihanettir..." 👉👉 Mustafa Kemal ATATÜRK

4652 Mesaj
6 Şubat 2013; 15:52:52 

quote:

Orijinalden alıntı: lazpanyol

teklı tarıfeye gecme sansımız varmı bu akıllı sayaclar takıldı takılalı fatura 130 140 tl seyredıyor !!!!guya evde hersey a+ sınıfı

Tedaş' a başvurarak tekli tarifeye dönebilirsiniz. Elektriği akşamları çok kullanıyorsanız 3'lü tarife zarar ettirir. Saygılar.

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

5696 Mesaj
6 Şubat 2013; 17:34:52 

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Tedaş' a başvurarak tekli tarifeye dönebilirsiniz. Elektriği akşamları çok kullanıyorsanız 3'lü tarife zarar ettirir. Saygılar.

Bilgi icin sagolun