Şimdi Ara

Intel çift çekirdekli Pentium E6500 modelini kullanıma sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD'nin çift çekirdekli Athlon II X2 245 ve 250 modellerini duyurmasından sonra gözlerin çevrildiği Intel cephesinde hareketlilik başladı zira gelen haberlere göre firma çift çekirdekli Pentium E6500 modelini önümüzdeki hafta duyurmaya hazırlanıyor. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Wolfadale tabanlı yeni işlemcinin 2.93GHz'de çalışacağı açıklanırken 2MB seviye 2 bellek birimine sahip olduğu belirtildi.

LGA775 formunda olan ve 1066MHz FSB desteği sunan çift çekirdekli yeni işlemcisinin ısıl güç tasarımı yani TDP seviyesi ise 65 Watt olarak belirlenmiş. 9 veya 10 Ağustos'ta lanse edileceği belirtilen Pentium E6500 modelinin yurt dışında 84$ seviyesinden kullanıma sunulacağı belirtilirken rakibinin bu hamlesine AMD'nin herhangi bir yeni fiyat indirimiyle yanıt verip vermeyeceğiz ise henüz bilinmiyor.

• 11 çarpanla geldiğine göre 1333 fsb destekleyen anakartlarda bile çok rahat 3.66 ghz de kullanılabilir günlük. Hatta 4.00 ghz de günlük kullanılması da büyük bir olay olmayacaktır. Buda bir çok uygulama için son kullanıcılara yetecektir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 5 Ağustos 2009; 13:53:23 >
  • 11x400 olur mu acaba fsb de sorun yasıyor mu bu yenı 6x serısı ama sanmıyorum sorun yasıcagını 400fsb de gelıstırılmıs olucaktır cunku bakalım gorucez
  • Kesin yine virtualization desteği yoktur!
  • e-5200 ile farkı ne acaba bendeki de wolfdale bu da; bendeki de 2mb cache bu da; bu default 11x266 ile görüyor e bendeki de oc ile 4.00 ghz oluyor (2.93 ısınmadan kullanılabilir) farkı sadece oc yapmadan kullananlar için olacaktır sanırım bide daha yeni revizyon olabilir

başka fark görebilen varsa bana da söylesin
  • neden bu kadar paragöz ki bunlar Allah doyursun bugün Berat Kandili dua edecem bu aç gözlü insanların gözünü doyurması için Mevlaya...
  • neden bu kadar paragöz ki bunlar Allah doyursun bugün Berat Kandili dua edecem bu aç gözlü insanların gözünü doyurması için Mevlaya...
  • Oc yapmayı az çokbilen birisi için , E5200 den sonra E7400 e kadar olan modelleri almak mantıksızlıktır.
  • e7400 bıle 1mb la aynı mhzde ucup kacmıcaktır.

e8400 desek daha dogru olur bence
  • E8400 dicektim biliyomusun , ama şimdi hölelele diye gelirler diye demedim.
    Birde E7400 1mb bellek farkı ile aynı hızlarda %10 civarında daha hızlı olacaktır,bu yüzden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cluber00

E8400 dicektim biliyomusun , ama şimdi hölelele diye gelirler diye demedim.
    Birde E7400 1mb bellek farkı ile aynı hızlarda %10 civarında daha hızlı olacaktır,bu yüzden.

1mb dan dolayı %10 bı fark herzaman olmaz hem % 10 bıle deseık 100 fps - 110 fps.. 60 fps 66 fps .. 40 fps 44 fps .. 30 fps 33 fps .. gıbı bır fark olur ne kadar hıssedılır ?

ve 1mb ^%10 ıse 4 mb fark %40 mıdır ozaman e8400 le aynı mhz de 100 fps 140 fps - 50 fps 70 fps onda da ole bır fark ben daha gormedım duymadım 200-300mhz gıbı bır ekstra hız asırtma ıle e8400 e gore bıle %90 her oıyunda yer yer de gececek sekılde on bellek farkını e5 ve e6x serısı kapatır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Ağustos 2009; 8:41:27 >
  • 1mb-2mb önbellek arası performans farkı oldukça hissedilir derecede.
    2m-3mb arası çok fazla hissedilir degil ama var.
    4mb- + zaten hissedilmez gibi birşey.

Biryerde şunu okumuştum , 2mb önbellekli bir cpu ile her 200mhz hızaşırttıgında digerine yaklasıyor.
    Yani şu gibi , 3.2ghzde E5200 = 3ghzde E7400 gibi.Nekadar dogru bilemem ama 2mb tan sonra önbellek farkının çok olmadıgı dogru.
    Uygulamasına göre yer yer %10 fark oluyor.Buda dogru.
  • quote:

1mb-2mb önbellek arası performans farkı oldukça hissedilir derecede.
    2m-3mb arası çok fazla hissedilir degil ama var.
    4mb- + zaten hissedilmez gibi birşey.

Biryerde şunu okumuştum , 2mb önbellekli bir cpu ile her 200mhz hızaşırttıgında digerine yaklasıyor.
    Yani şu gibi , 3.2ghzde E5200 = 3ghzde E7400 gibi.Nekadar dogru bilemem ama 2mb tan sonra önbellek farkının çok olmadıgı dogru.
    Uygulamasına göre yer yer %10 fark oluyor.Buda dogru.

yanı aslında pek te efektıf goz boyadıkları kadar bır fark deıl daha cok kafa ve gonul rahatlıgı dıe bılırız ıyı oclenmıs 2 sıstem arasında e5200 le daha ust sevıye core2 serısı arasındakı farklara

ama tabıkıde ekstra bellek genel rahatlama acısından fps veya perfomans olmasa bıle ıslem yurute bılme kapasıtesı acısından dahac fark edecek daha sorunsuz bır yuklenme kapasıteesı verecektır mutalaka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Ağustos 2009; 8:48:50 >

• 4mb tan sonra fark %2-%3 civarlarında oluyor,bunuda kullanıcı hissedemiyor dogal olarak.
    Oyun için 4mb bellekli bir işlemci gayet iyi olur , 2mb da iş görüyor zaten o 1mb lık e2*** ler bitti.
    E5200 3.8 civarında kullanılırsa iyi işler çıkarıyor fiyatına göre.

Şu Q8*** serisi iyi oc olsaydı tam oyun pc leri için olacaktı be , intelin iyi oc olan quad ihtiyacı var şuan ,, amd phenom II X4 lerinn karşısına konumlandırmaya lazımlar.
  • quote:

4mb tan sonra fark %2-%3 civarlarında oluyor,bunuda kullanıcı hissedemiyor dogal olarak.
    Oyun için 4mb bellekli bir işlemci gayet iyi olur , 2mb da iş görüyor zaten o 1mb lık e2*** ler bitti.
    E5200 3.8 civarında kullanılırsa iyi işler çıkarıyor fiyatına göre.

Şu Q8*** serisi iyi oc olsaydı tam oyun pc leri için olacaktı be , intelin iyi oc olan quad ihtiyacı var şuan ,, amd phenom II X4 lerinn karşısına konumlandırmaya lazımlar.

q9400 @ q8400 @>3.8 rahat oluyo ztn hatta al yapalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Ağustos 2009; 8:57:18 >
  • Bu Q8400 lerin yeni revizyonlarımı çıktı yoksa ben mi karıstoroyorum , bunları ben 3.4te çakılıyo sanıyorum takoz diyordum ha

hmmm , 3.8de günlük kullanuıılıyo yani bu Q8400 , du ben arastırayım bi bunu.
  • şimdi karşılaştırma yapacak olsak E7400 e o kadar para vermektense E6500 tercih edilebilir mi ? Şöyle HD 4770 li E6500 lü bir sistem nasıl olurdu?
  • şimdi karşılaştırma yapacak olsak E7400 e o kadar para vermektense E6500 tercih edilebilir mi ? Şöyle HD 4770 li E6500 lü bir sistem nasıl olurdu?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.