Şimdi Ara

Exel İle İlgili. Yardım Ederseniz Sevinirim.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
12
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar hiç ellemeyince artık kafa durmuş ki zaten böyle bir şey de denememiştim.

Şimdi exel de bir hesap tablosu oluşturmam lazım. Haftanın her günü için alınan toplam gazete miktarı.

Sorun şu.

Yaklaşık 500 müşterimize gazete servisi veriyoruz. Bunlar farklı farklı gazeteler alıyorlar.

Yani Hur- Sab- Mil- Vat- Aks- gazetelerimiz olsun diyelim. ( Daha fazla çeşit var. )

Müşteri isimleri sadece listelemede görmek için gerekli yani müşteri bazında hesap olmayacak. ( Müşterilerin gazete bilgilerini görebilmek için. )

Müşteri isimleri A sütünuna yukarıdan aşağıya satırlara yazılacak.

Her müşteri isminin karşısında yan yana 8 hücre olacak.

8 hücreden 7 si her günki gazeteler için olacak. Hücrelere sadece o sütunun ait olduğu gün için aldığı gazeteler yazılacak. ( Pazartesi > Sab + Aks , Çarşamba > Mil + Sab ya da Cuma > Gazete Yok gibi )

8. hücre ise tatil hücresi. Bu hücreye tatil yazınca sanki o satır yokmuş gibi işlemden işlem dışı kalacak.

Örnek Dersek.

Sayfa 2 de ise haftanın günleri gene yatay olarak yerlerini alacak sayfa 1 deki gibi.

Ama bu sefer müşteri isimleri yerine Gazeteler gelecek. Ve bir önceki sayfadaki girilen gazetelre göre günlük toplam.

Hur Aks Pos gibi gazete satış sayılarını verecek.

Mesela yukarıdaki tablo için Sayfa 2 şu şekilde olmalı

Tatil kısmına Tatil Yazarsak o satır hesaplanmayacak. Yani Bir EĞER şartı olacak.

Bunu kodlamam için bir arkadaş yardımcı olur ise minnettar olurum. Zaten tek bir satır için kod yazılacak.

Yardımcı olursanız çok büyük sevaba girersiniz.

Şurada 3-5 tane bile karışık görünüyor. Her gün 500 müşteriyi hesaplamak ise ayrı bir dert. Sürekli açık kovalamaktan bıktık.

He Exel ile olmaz diyip program yazabilirim diyen de çıkabilir belki ona da ayrı minnet duyarım.

Bunun dışında uygun bir başlık bulamadım. Bu yüzden buraya koydum kusura bakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 5 Ağustos 2009; 9:07:22 >

• YAPTIĞIM TABLO UMARIM İŞİNİ GÖRÜR.
    1 GÜNE 13 ADET GAZTE YE GÖLDÜM YANİ BİR MÜŞTERİN 13 ADET GAZETE ALABİLİR.SADECE HANGİ GÜN GAZETE VE HANGİ GAZETEYİ ALIYORSA GAZETE KISALTMALARININ ALTINA X İŞARETİNİ KOY.FORMÜL BİR MÜŞTERİNİ HAFTADA KAÇ GAZETE ALDIĞINI HESAPLAYACAK AYRICA GÜNLERİM ÜSTÜNDE DE HANGİ GÜN HANGİ GAZETEDEN KAÇ ADET SATTIĞINI GÖRECEKSİN.

http://r a p i d s h a r e .com/files/265400255/GAZETE.rar.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihan841 -- 9 Ağustos 2009; 13:21:33 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.