Şimdi Ara

AMD'nin 785G yonga seti de 'çekirdek aşırtma' desteği sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
6.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin 4 Ağustos'da duyurmaya hazırlandığı yeni yonga seti 785G için geri sayım başladı. Entegre grafik perofrmansıyla öne çıkması beklenen yeni yonga seti için farklı üreticilerce hazırlanmış yeni anakart modelleri de yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. 785G yonga seti için merak konusu olan önemli detaylardan birisi de SB750 köprüsüne sahip 790GX/790FX yonga setleriyle gerçekleştirilebilen "çekirdek aşırtma" işleminin yeni yonga setinde de mümkün olup olmadığı idi. Bilindiği üzere AMD'nin çift ve üç çekirdekli Phenom II X2 & X3 işlemcilerinde doğal tasarıma gitmek yerine mevcut dört çekirdekli zar tasarımında kırpma veya üretim aşamasında tek veya çift çekirdeği kısmen daha zayıf olan çekirdekleri kapama yoluna giderek X2 ve X3 serisi altında pazara sunması "çekirdek aşırtma" işlemini de beraberinde getirmişti.

MSI 785GM-E65

AMD'nin 785G yonga setinde yer verdiği SB710 köprüsü de aynı SB750'de olduğu gibi Advanced Clock Calibration teknolojisini desteklemekte. Bu sayede 785G yonga setini taşıyan anakartlarda elverişli işlemcilerde çekirdek aşırtma işlemcinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyacak gibi görünüyor. SB750 yongasından farklı olarak RAID 5 desteğine sahip olan SB710 takviyeli 785G yonga setinin kullanıldığı MSI 785GM-E65 ile çekirdek aşırtma işlemci başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Çift çekirdekli Phenom II X2 550 işlemcisi üzerinde yapılan çalışmada ACC teknolojisi BIOS üzerinde "Auto - Otomatik" modundan "Enable - Aktif" moduna alınarak diğer iki çekirdeği de açılan Phenom II X2 550 işlemcisi bununla da yetinilmeyerek 3.609 GHz'e (18 x 200 MHz, 1.344 V) hız aşırtıldı.

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Hem çekirdek aşırtılan hem de 3.609GHz seviyesine hız aşırtılan Phenom II X2 550 işlemcisinin Orthos ile yapılan stabilite testlerinde de oldukça stabil olduğu gözlemlendi. Bu arada merak edenler veya yeni yonga setinin özelliklerini hatırlamak isteyenler için 785G'nin DirectX 10.1 desteği sunan ayrıca yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma yapababilen Radeon HD 4200 IGP'si ile geldiğini ayrıca mevcut en hızlı entegre grafik çözümünden %15'e varan oranda daha hızlı olacağı söyleniyor. Soket AM3 ve AM2+ işlemcilerle kullanılabilecek yeni yonga setinde Crossfire desteği ise bulunmuyor.

• Haber için teşekkürler...
  • arkadaşlar bu güne kadar amd ati cephesinde sonra çıkan chipsetler hep yüksek oldu

740-780-790 gibi

790 dan sonra çıkan 785 in 790 dan - leri varmıdır?

grafik ve raid olarak + ları var gibi

acaba bilen varsa 790 ile 785 arasındaki farkları yazabilirmi
  • Resimde neden SB750 gözüküyor?
  • fiyatı güzel olursa alınır bu anakart
  • 790 chipsette crossfire desteği var 785 de crossfire desteği yok
  • SB750 ile SB710 arasındaki tek farkta

Raid5 yok bitek SB710'da.
  • Sb710 köprülü, alt seviye anakartların çoğunda firewire "ıeee 1394" portu yok..

Bence firewire portu çok önemli, ve her anakartta bulunması şart..

Acaba Sb710 köprüsü ile firewire portu uyumsuzluk mu yapıyor? yoksa ek masraftanmı kaçıyor şirketler?
  • Bu anakarttaki o port Firewire degil mi ? Lan girisinin solunda kalan giris ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Bu anakarttaki o port Firewire degil mi ? Lan girisinin solunda kalan giris ?

Evet o port Firewire.
    Ama nedense bugüne kadar bana hiç lazım olmadı. Anakartımda olduğu halde 1 kere bile kullanma ihtiyacı hissetmedim. Bana göre çok gereksiz bir şey Firewire.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Bu anakarttaki o port Firewire degil mi ? Lan girisinin solunda kalan giris ?

Alt seviye sb710 köprülü anakartlarda firewire olmadığını belirtmiştim..heralde gözünden kaçtı.

quote:

Orijinalden alıntı:cinowell

Evet o port Firewire.
    Ama nedense bugüne kadar bana hiç lazım olmadı. Anakartımda olduğu halde 1 kere bile kullanma ihtiyacı hissetmedim. Bana göre çok gereksiz bir şey Firewire.

Nasıl gereksiz olur ?
    -DVcam lerden görüntüyü firewire sayesinde atılıyor.
    -Özellikle Notebook Pc ler ile firewire portundan, kolayca ağ kurup yüksek hızda dosya transferi ve İnternet bağlantısını sağlayabiliyorsun.
    Bu işlemler gereksiz mi yani.?
    Senin için gereksiz olabilir.Saygı duyuyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarnat1985 -- 2 Ağustos 2009; 15:30:47 >

• firewire kablo usb ye göre çok daha hızlı aktarım sağlar.Bilgisayara harici bir cihaz takmak isteniyorsa ve hızlı olması isteniyorsa bunu en iyi firewire girişinden sağlayabilirsiniz.Örn:harici hard disk
  • Ayrıca anakart gerçekten harikaymış matx formunda iyi bir alternatif olabilir.
  • Testlerdeki bir başka ilginçlik dikkatimi çekti. On board ekran kartı kullanılarak bu kadar overclock yapılmış. DH nin 790GX yonga setli bir anakartın on board ekran kartı kullanıldığında, işlemcinin overclock potansiyeli kısıtlanıyordu. Gereksiz bir detay gibi görülebilir ama dikkatimi çekti. İşlemciye hızaşırtan bir kişi on board vgayı kullanmaz herhalde.
  • tarnat1985 tamam , haklisin gozumden kacmis :) gozumu actin, sag ol :)
  • kuzey köprüsünün ısınması ve fiyatları nasıl olacak acaba. merak ediyorum

yeni anakart alma olayını erteledim, bunları bekliyorum
  • çekirdek aşırtmanın suyu cıktı , haberleri bile bunu başarandan kullanıcı sayısından daha fazla misal forumda 80tane x2 yada x3 kullanan gördüysem bunu başrabilen sadece 3-4 kullanıcı var , yani anca % 3-5 gibi şanslısını gördüm
  • çıktımı bu kart gören duyan varmı?
  • trde gormedım daha dısarda mevcut sanırım cogu fırmanın sıtesınde modeller yer aldı .
    ama stoklarda rastlamadım.
    bavul ıle getıren fırmalarda ılk yerını alır yakında :)
  • müjdemi isterim agustos 28 gibi stoklara geliyor 785g ler ama çok cezbetmedi benı
    "Kod adı RS880 olan 785G, umulduğu gibi 45nm olarak üretilemeyecek; 55nm olarak üretilecek. 780G gibi, UVD yine geliyor, ancak bu sefer 2.sürümüyle. HyperTransport 3.0 güncellenmeden devam ediyor."
    gigabyte ın 3 modeli var
    GA-MA785GMT-UD2H
    GA-MA785GPMT-UD2H
    GA-MA785GT-UD3H
    acc sadece GA-MA785GT-UD3H modelinde var neden anlamadım.
    stok ilk partide GIGABYTE
    GA-MA785GM-US2H
    SC-940,AMD 770,SES,LAN,SATA,DDR2 1200 bu modeli var arenadan baktım yanlış kod yazmıslar :) ddr2 dıyor ama sıtede ddr 3 hepsi :)
    GA-MA785GPMT-UD2H sideport memoryde var harici bir vga almak istemeyenler için oldukça güzel
    AMD 785G 3D Graphics Performance Upgrade- up to 3DMark 2006 3000 marks!!
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.