Şimdi Ara

HP'den 27-inç boyutunda yeni LCD monitör; 2709m

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
4.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dünyanın en büyük sistem üreticilerinden HP, kendi fiyat segmentindeki en büyük LCD monitörünü duyurdu. Firmanın 2709m kod adlı yeni monitörü, 27-inç panel kullanıyor ve doğal 1080p çözünürlük desteği sunuyor. 16:9 formunda olan yeni monitör 1920 x 1080 piksel çözünürlük desteğine ek olarak 3ms tepki süresine ve 400 cd/m2 parlaklık seviyesine ve 1000:1 karşıtlık oranına sahip.

Çift HDMI, bir VGA ve bir adet te DVI konnektörüne sahip olan monitör, %92 renk gamı desteğine sahip. 2 Watt'lık iki entegre hoparlöere sahip olan HP 2709m, tilt desteği ile kullanım yeri ve amacına göre eğilebiliyor. 30.000:1 olarak açıklanan dinamik karşıtlık oranı ve yansıma önleyici yapısı ile 27-inç boyutundaki monitörün keskin görüntü sağlama konusunda iddialı olduğu belirtiliyor.

HP'nin 27-inç boyutundaki yeni modeli 2709m, 500$'lık yurt dışı satış fiyatıyla kullanıma sunuluyor.

• tn panel gibi gorunuyor, ben 24" hp kullanıyorum renk derinliğinden hiç memnun değilim, benimki de %92 renk gamı desteğine sahip
  • fıyat olarak fena sayılmazzz
  • tn panel olunca noluyor herkes kötülüyorda bilmediğimden soruyomda öğrenmek için
  • quote:

Orijinalden alıntı: husNUKE

tn panel gibi gorunuyor, ben 24" hp kullanıyorum renk derinliğinden hiç memnun değilim, benimki de %92 renk gamı desteğine sahip

tn panel olunca noluyor herkes kötülüyorda bilmediğimden soruyomda öğrenmek için
  • ne LCD monıtor u LCD TV bu xD
  • 16:9 olması benim için işi bozan birinci sebeplerden...
  • TN panel her açıdan aynı renkleri veremez, LCD tvlerde tn panel kullanmazlar mesela, bu nedenle her açıdan izleyebilirsiniz. 19" monitorde tn panel sorun çıkartmaz. Çünkü monitoru karşısına oturarak kullanırsınız. Renklerin bozulması için ekrana dik olmayan açı ile bakmanız gerekir. Ama monitor buyudukçe 24" ve uzerine çıkınca, ekranın karşısına oturup baksanız bile, ekranın altı ve ustune ya da sağına ve soluna aynı açı ile bakamazsınız. Monitor buyudukçe ekranın uç kısımlarına baktığınızda dik açıdan uzaklaşırsınız. 19" de de dik açıdan uzaklaşırsınız belki ama bu 24" monitordeki kadar olmaz. TN panel bu açılarda renkleri bozmaya başlar. Kendi monitorumden örnek vermem gerekirse,forumun arka plan renki tek tonda turuncu. 24" monitore geçince ekranın altını ve ustunu aynı tonda gormemeye başladım. Renk ustte koyu , altta açık gorunuyor.

Bir diğer sorun ise renk derinliği, tn paneller 8bit oluyor genellikle, yani her rengi 8 bit ile ifade ediyor, 3 ana renk olduğu için toplamda 24bit renk derinliği sağlıyor. IPS, PVA denilen diğer paneller ise, 10 ya da 12 bit oluyor, yani 30-36 bit renk derinliği sağlıyorlar. Bu nedenle tn panellerde ara tonlar oluşmuyor ve bazı görüntüler çizgifilm gibi görünüyor.

Basit bir örnek vermek gerekirse, benim kullandığım monitor tn panel olmasına rağmen her rengi 10 bit ile ifade ediyor ve gamut denilen bir renk paletinin %92sini verebiliyor. Normal tn panellerde bu oran %76 civarında. Nec, Eizo gibi kaliteli lcdler(TN panel kullanmayanlar) %95-117 arasında verebiliyor. Profesyonel modellerde bu oran %130'un ustune çıkıyor. CRT yani tuplu monitorler ise %110 civarında verebiliyor.

quote:

Orijinalden alıntı: tuning_vw

tn panel olunca noluyor herkes kötülüyorda bilmediğimden soruyomda öğrenmek için

• Widescreen neden yaparlarsa anlamam kare istiyoruz arkadaş inceleme için teşekkürler Fx57 sağolasın
  • kare ?

20. yy. geride kaldı, haber vereyim dedim.
    -----------

Fiyat fena değil ama TR de ne kadar bindirirler acaba ?
  • kare monütörü ne yapcaksın arkadaşım ayıptır sorması?
  • husNUKE arkadaşım açıklaman için çok teşekkürler. Çok aydınlatıcı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: husNUKE

TN panel her açıdan aynı renkleri veremez, LCD tvlerde tn panel kullanmazlar mesela, bu nedenle her açıdan izleyebilirsiniz. 19" monitorde tn panel sorun çıkartmaz. Çünkü monitoru karşısına oturarak kullanırsınız. Renklerin bozulması için ekrana dik olmayan açı ile bakmanız gerekir. Ama monitor buyudukçe 24" ve uzerine çıkınca, ekranın karşısına oturup baksanız bile, ekranın altı ve ustune ya da sağına ve soluna aynı açı ile bakamazsınız. Monitor buyudukçe ekranın uç kısımlarına baktığınızda dik açıdan uzaklaşırsınız. 19" de de dik açıdan uzaklaşırsınız belki ama bu 24" monitordeki kadar olmaz. TN panel bu açılarda renkleri bozmaya başlar. Kendi monitorumden örnek vermem gerekirse,forumun arka plan renki tek tonda turuncu. 24" monitore geçince ekranın altını ve ustunu aynı tonda gormemeye başladım. Renk ustte koyu , altta açık gorunuyor.

Bir diğer sorun ise renk derinliği, tn paneller 8bit oluyor genellikle, yani her rengi 8 bit ile ifade ediyor, 3 ana renk olduğu için toplamda 24bit renk derinliği sağlıyor. IPS, PVA denilen diğer paneller ise, 10 ya da 12 bit oluyor, yani 30-36 bit renk derinliği sağlıyorlar. Bu nedenle tn panellerde ara tonlar oluşmuyor ve bazı görüntüler çizgifilm gibi görünüyor.

Basit bir örnek vermek gerekirse, benim kullandığım monitor tn panel olmasına rağmen her rengi 10 bit ile ifade ediyor ve gamut denilen bir renk paletinin %92sini verebiliyor. Normal tn panellerde bu oran %76 civarında. Nec, Eizo gibi kaliteli lcdler(TN panel kullanmayanlar) %95-117 arasında verebiliyor. Profesyonel modellerde bu oran %130'un ustune çıkıyor. CRT yani tuplu monitorler ise %110 civarında verebiliyor.

bir lcd monitöre baktığımızda tn panel olup olmadığını neresinden anlarız bide oyunlarda ve filmlerde en iyi performansı hangi panel çeşidi verir

quote:

Orijinalden alıntı: tuning_vw

bir lcd monitöre baktığımızda tn panel olup olmadığını neresinden anlarız bide oyunlarda ve filmlerde en iyi performansı hangi panel çeşidi verir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuning_vw -- 2 Ağustos 2009; 22:47:57 >

• fiyatı uygun gibi..

gerçi ülkemizde bu fiyattan satılmaz..
  • güzel bir ürün 1080p olması daha başka bir hava katmış yalnız tr fiyatı ne olur bilinmez???
  • valla ben kendi HP'imden çok çok memnunum. sadece 16:10 olması film izlerken aşırı canımı sıkıyor. çift monitör kullanıyorum diğeri 17" küçük kalıyor bu aralar yanına 300-400tl'Lik bir 16:9 monitör alicam hem filmleri onda izlerim oyunlardaki performansını pek takmıyorum.
  • çok tutlacak bir moel olaz bence. 27inc ve 16:9, büyüklüğünü tahmin bile edemiyorum. Bu kadar büyük ekranın normal bir kullanıcıya ne gibi bir artısı olabilir ki (2-3 film dışında)??? proların bunla hiç işi olmaz zaten
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.