Şimdi Ara

FORD TRANSİT TAKIMI (connect hariç) (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
962
Cevap
11
Favori
305.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: F..D..

Hocam arka sol lastik demişsin yanlışlık olmuş resimde sağ arka lastik sökülmüş. Bizde lastikleri vize yaptırmadan önce Mart ayında değiştirtik. Aracın üzerinde gelen lastikler Michelin di. Yeni aldıklarımız Lassa bu lastikler araca daha iyi oturdu. Michelinler biraz küçük gibiydi sanki aşındıklarından dolayı da olabilir.

Düzenledim uyarın için sağol.

Ben bu zamana kadar 4 takım michelin eskitmiş biri olarak bu saatten sonra kolay kolay başka marka lastik kullanmam herhalde. Resimde ne kadar belli oluyor bilemem ama, aracın üzerindeki lastikler şu an 50ç000 km. yol yaptı ve inanırmısınız ara. yıkanıp temizlendiğinde lastikler parlatıldığında, lastikleri yenimi değiştirdin diye soran var. Sende zamanla kulllandıkça michelin ile lassa arasındaki farkı burada paylaşıp bizi bilgilendirirsen sevinirim.

Bu arada aracı bugün servise verdim avansta bozukluk vardı. Aracın çalışması değişmiş, yakıt tüketimi artmış, sabahları çalışması zorlaşmış ve aşırı derecede beyaz duman atmaya başlamıştı. Bugün serviste söküp bakıldı. Triger zincirinin problem çıkarttığını aracın bütün dengesini bunun bozduğunu gördük. Şimdi triger zincirimiz değişecek. Bu arada lastiklerimize nitrojen doldurulup klimamıza gaz basılacak. Masrafıda yaklaşık 800 tl cik. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hoca1677 -- 25 Haziran 2010; 19:23:52 >

• Lastikleri değiştirmeye karar verince ilk olarak michelin lastik almak istedik. Ama lassa ile fiyat karşılaştırması yapınca lassa daha uygun geldiği için onu tercih ettik. Bizim arac fazla yol yapmadığı için çin malı olanları bile alsak farketmezdi aslında Lastiklere nitrojen basılması riskli diye duymuştum. Lastikleri hafifletiyormuş, siz memnun musunuz?

Bütün bu işlemler için mi 800 TL cik istediler. Yaptırmadan önce bence birkaç yere sorun. Geçen hafta biz aracı altından ses geldiği için yetkil servise götürdük. Servistekiler sorunun rotillerde olduğunu söylediler. Değişmesi için işçilik dahil 110 TL dediler. Başka bir özel seviste 80 liraya hallettik hatta adamlar debriyajda ayarsızlık vardı onun telinide değiştiriverdiler.

• Başka bir özel servise sorsam illaki fiyat bundan daha düşük olacaktır. Mesela 500 yada 600 gibi. Fakat ben daha önceki araçlarımda çektiğim sıkıntılardan sebep buradaki yetkili servisten başka bir yere aracımı bırakamıyorum gönlüm el vermiyor yaptığı işçilikten oldukça memnunum. Sağolsunlar aracı servise bırakıyorum ne yapılması gerekiyorsa telefonla bilgi verip yapıyorlar ve daha sonra aracı yıkayıp pırıl pırıl yapıp kapıma kadar getiriyorlar. Eee insan daha ne ister değilmi. Bugün aracı kapımdan teslim aldım fakat daha bir kuruş ödeme yapmadım kendileri ile görüştüm 1 hafta içinde ödemeyi yapacağım. Fiyatın bu kadar yüksek olmasının sebebi; aklıma gelmeyen ekstra birçok işlemin yapılması ve ayrıca triger zinciri ile beraber zincir yatağı, gergileri, motor ön kapağı (ismini hatırlayamadım şimdi) ve 4 kızdırma bujilerinin hepsinin değişmesi. Lastiklere basılan nitrojen ile normal havanın arasında gördüğüm tek fark, nitrojen oksijen gibi arada bir inmiyor benide uğraştırmamış oluyor. Hepsi bu..

Bugün aracımız işlemler bitip toplanmaya başlamış ve son olarak klima gazı basılırken;

FORD TRANSİT TAKIMI (connect hariç)

• arkadaşlar 330m 2.4 100ps araba 2010 fabrika çıkışı 9 km de bana geldi full depo 535 km yaptım ve 68 litre mazot aldım bu normalmidir ban biraz fazla geldi de ikinci olarak kapalı kasa arkada yük yok ve çok fazla sallıyor önemli olan kışın karda buzda sorun yaşayacam gibi 100-150 kg kadar kum torbası koysam yeterli olurmu vey başka bir çözümü varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buzu -- 29 Haziran 2010; 20:42:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: buzu

arkadaşlar 330m 2.4 100ps araba 2010 fabrika çıkışı 9 km de bana geldi full depo 535 km yaptım ve 68 litre mazot aldım bu normalmidir ban biraz fazla geldi de ikinci olarak kapalı kasa arkada yük yok ve çok fazla sallıyor önemli olan kışın karda buzda sorun yaşayacam gibi 100-150 kg kadar kum torbası koysam yeterli olurmu vey başka bir çözümü varmı

Öncelikle hoşgeldiniz..

Tam depo 80 litre alıyor buda yaklaşık 250 tl civarı yapıyor. Ben şehriçinde bir depo ile 800 lm. yol yapıyorum. Km. başına 31 kuruş civarı yakmış oluyor. Sizin aracınız vermiş olduğunuz verilere göre km. başına 39 kuruş yakmış. Standartın biraz üstünde. Ama bu aralar ticari araç olduğu için yakıt tüketimi aracın durumuna ve kullanıma göre değişiyor. Yakıtı her zaman aynı yerden ve full depo olarak alırım ve her seferinde de hesaplarım. Bugün hesapladığımda 31 kuruş yakarsa başka zaman 34 yada 35 kuruş yaktığıda olabiliyor.

-----------

İkinci husu olarak aracınızın arkası uzun süre boş gezerse sallama illaki yapar. Çünkü bu araçları üretirken kasa zaten dolu olacağıd düşünülerek sallamaması için herhangi bir tedbir alınmamaıştır gerekte yoktur. Ancak aracınızın kasası genelde boş geziyorsa, arka sağ sol tekerleklerin üzerine 1 er kum çuvalı yada benzeri bir ağırlık koymanız faydalı olacaktır.

• Aracı bir ara elimden çıkarıp model yükseltmeyi yada farklı bir marka araç almayı düşünmüştüm. Ama daha sonra bu kararım almak istediğim araç satılınca değişmişti. Son olarak araca yapılan masraflardan sonra, (triger vs.) motorumuz her ne kadar bugün 100.000 km. ye ulaşmış olsada şu an itibari ile ilk günkü sıhhatine kavuşmuş oldu. Duman atma zor çalışma vs. hiçbir şey kalmadı. Sabahları neredeyse anahtarı gösterir göstermez çalışacak gibi oldu diyebilirim.

Motoru hallettik ve sıra şimdi kaportada dedik ve her sene yaptığımız gibi bu sene yaz başlangıcı aracı boya korumaya soktuk;

Önce aracımız iç-dış cilalı yıkama ile pırıl pırıl yapılıp özel bölmeye alındı;

Daha sonra ilk etapta araçtaki ufak tefek çiziklerin giderilmesi için pasta, ardından aracın pırıl pırıl parlaması için cila uygulaması yapıldı;

Pasta ve cila uygulamasından sonra araca boya korumak için kullanılan madde uygulandı ve araç bu şekilde belirli bir zaman bekletildi;

Zaman dolduktan sonra aracın üzerinde bekleyen madde özel bir bez ile silinerek temizlendi.

İlk fotoda araç cilalı yıkama yapılmış hali. bu fotoda ise pasta-cila ve boya koruma yapılmış hali.

İşte beklenen sonuç;

--------------------

Dün araç boya korumada iken aklıma bir şey daha geldi. Matlaşan ön ve arka tamponlarıma ne yapabilirim diye düşünüyordum ve buldum. Kısa zaman içinde ön ve arka tamponumu gayet parlak güzel bir siyah boya ile boyatıp aracın dıştan görünüşünü oldukça güzelleştirmek istiyorum. Gövde rengine boyanmış halini gördüm hiç beğenmemiştim. Sanırım metalik siyah boyalı tamponlar aracı çok daha güzel gösterecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hoca1677 -- 30 Haziran 2010; 14:54:00 >

• Hocam aracın süper olmuş "MAŞALLAH". Allah kaza bela vermesin. Arka cama bi nazar boncuğu yakışır.:)

Geçen hafta bu pasta cila işine bende girştim. Ama öyle serviste değil.

Yarım kilo pasta fiyat 10TL, bir kutu da cila o da 10TL ve biraz da üstübü. Önce aracı bi güzel yıkadım. Ardından pastayı sürmeye başladım, öyle bir iki sefer ovmakla olmuyormuş. Araca yaklaşık 3 saat bi güzel pasta yaptım. Pastanın ardından cila yapılacak benim kollar durdu.:) 1 saat bekledikten sonra cilaya geçtim. Allahtan bu cila işi kısa sürdü. Aractaki çok küçük çizikler, sonradan bulaşmış boyalar falan çok güzel çıktı. [Sinek pislikleri dahil..:))

Yorulduğuma değdi aracın boyası süper oldu. Fakat ne kadar böyle parlak kalır bilmiyorum. Sizinde söylediğiniz gibi tamponlar sönük kaldı. Ben tamponları arac rengine boyatmak istiyorum. Ama beyaz renkli aynalar beyaz tampon uyarmı sizce.

Sizin aracın benzeri tamponu gövde rengi boyalı olanı var şu ilanda bence güzel olmuş.http://www.hurriyetoto.com/oto/ticari/detay.php?ilan_id=3295619

Son olarak hocam senin transite yeni kasa transitlerin bazılarında olan basamaklı arka tampon çok güzel olur bence. Veya arka ve ön tampon korumalık

Not: İlan bilgi vermek amaçlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F..D.. -- 1 Temmuz 2010; 10:56:04 >

• Senin aracın son fotosunu paylaşda bakalım son hali nasıl olmuş. Gövde rengi boyalı tamponu olan bir journey var bizim burada. Ara sıra geçerken görüyorum. Üzerinde benimkine benzer jantda var. Araç güzel duruyor fakat sıradan duruyor. Ben farklı şeyleri seviyorum. O yüzden parlak siyaha boyatmak şu an için kafamdaki düşünce. Arkadaki basamaklı tampon aşağıdaki tampondan değilmi? Eğer bundansa servise siparişini vermiştim kısa zamanda gelecekti. Ne oldu bir dahada sormadım. Boya ile beraber bu tamponu taktırmak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hoca1677 -- 1 Temmuz 2010; 12:40:32 >

• @hoca1677 dostum saol yakıt tüketimi bendende biraz kaynaklanmış olabilir biraz sert kullandım 30-35 civarını artık normal sayacaz.. bagaja 100 kg luk 2 tane beton blook koyup sabitleyecem kum gördüm arkadaşlarda hep parçalanmış yıkarkende sorun oluyor .... son olarak kitabcıgı bulamadım silecek kolunun üstündeki ayar dügmesi ne işe yarıyor kurcalamadımda şimdi aklıma geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: buzu

@hoca1677 dostum saol yakıt tüketimi bendende biraz kaynaklanmış olabilir biraz sert kullandım 30-35 civarını artık normal sayacaz.. bagaja 100 kg luk 2 tane beton blook koyup sabitleyecem kum gördüm arkadaşlarda hep parçalanmış yıkarkende sorun oluyor .... son olarak kitabcıgı bulamadım silecek kolunun üstündeki ayar dügmesi ne işe yarıyor kurcalamadımda şimdi aklıma geldi

Kolda bulunan bu ayar düğmesi; sileceğin ilk kademede istediğiniz sıklık aralığı ile çalışmasını ayarlamanızı sağlıyor. Mesela ister 3 saniyede bir siliyor, isterseniz 10 saniyede siliyor. Bizim araçlarda bu özellik yok olsa çok güzel olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hoca1677 -- 2 Temmuz 2010; 20:02:47 >
  • @hoca1677 tekrar saol yeni yeni alışıyorum fazla bakma şansım olmadı ilk gün klima yı çalıştırıncaya kadar 1 saat ugraştım fan ayar dügmesine biraz kuvvetli basınca çalışıyormuş biraz daha orjinal bir şey yapsalar olurmuş
    98 model 15 kişilk olanıda var onuda kullanıyorum ama ön konsol un hiç alakası yok ondan biraz zorluk yaşadık birde eski modeller sanki birazdaha oturaklı gibi bunlar yüksekmi havalelimi virajalarda adamı ürkütüyor
  • Resimlerini daha çekmedim ama yakında çekip paylaşırım.

Evet bahsettiğim tampon resimdeki gibi.

Sayın buzu yeni transitlerde ilk binince eskilere göre sanki yüksek gibi duruyo ama kullandıkça insan alışıyor.
    Bizim bi akrabada 2008 model 120 T350 M kamyonet olan modeli var. Dediğiniz gibi boşken virajlarda sanki savrulacak gibi oluyor. Birde bizim eski transitlerde direksiyon çok büyük eskiden inip yeniye binince direksiyona alışmakta zaman alıyor. Ford yenilenen transitlerin benim bildiğim kadarıyla hepsinin direksiyonunda da değişiklik yapıyor. 2012 de çıkacağı duyrulan transitinde direksiyonunda değişiklik yapılabilir belki.
  • 2012 de çıkacak olan model tamamen yenilenmiş olacak. Büyük ihtimal direksiyon değişir.
  • İşte bir resim cila dan 2 hafta sonra....

[simage]http://img704.imageshack.us/img704/3285/transit100v.jpg[simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F..D.. -- 5 Temmuz 2010; 21:40:03 >
  • Sanırım hata olmuş..

Oldukça parlak duruyor. Emeğine sağlık.
  • Resmi düzenlediğin için sağol hocam.

Aslında boya daha iyi duruyo ama resimde böyle gözüküyor.

Hocam bizim aracın 2002 model olanını veya km si az olan temiz bir satılık transit olursa bana haber verirmisin.
  • Arkadaşlar bu renk TRansit Türkiye'de var mı? Varda ben mi görmedim

• Photoshop olarak bu sayfada var. Başkada yok.
  • Araç bizim buralardan birinin heralde.:) Plakadaki adı yazan firma Uşak'ta. Ama kim yaptıysa iyi yapmış..:)
  • Yapan arkadaş bizim transitin son resminede bir el atarsa iyi olur. Tamponları piyano siyahına boyatmak istiyorum (parlak siyah) Photoshop'la önceden görüp karar versem iyi olacak.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.