Şimdi Ara

Seashell kullanıcıları!!!(1001ha, 1005ha, 1008ha, 1101ha, 1201x) 131 kişi olduk!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.227
Cevap
11
Favori
173.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Seashell kullanıcıları, burada buluşalım, görüşlerimizi ve sorunlarımızı burada paylaşalım

Kurucu üye : dikmenibo --- 1005HA-P

Onur üyesi : jay jay justified

Kullanıcılar :

1005HA (88 üye)

NosWagen (eski kullanıcı, yeni 1215n kullanıcısı)

elrohiremre

kimani21

cemoki

azawarai

osmanyasar

l_a_b

Murtado

gyradel

gkhnballi

PesimistChe

Cool Boy

gorgonzol4

chaos7

DeadNight

erencbulut

heredot90

sercos

minero

yorfa

tayfunckrk

glazer

NILCAN

simay_simay

Lilko

slicer

trtunc

smscetin

canilyas

hicaz76

rocker35

nordsee

axisios

fofer

vakur42

planck2002

phuth

demonizer

gezginrich

pars27

sumeha

darkredanger

!XİR

homebird

mephbp

sinekbeyi

emre d.

turkay23

sahbaz061

vurdi

sercibenim

drfunal

Trezequet

Jackalss

Sofokles2000

Gok_tenri

Ch0sen

Alpkara

cosane

akifguzen

spring24

psikoer

karatech

darkcube

ruzigar

gorgoaxion

ozansah

inboxstore

cağlayan

iron_man

a_anak

radarradars

sp@wn

telf10

sekobaba

Anemona

cağlayan

sarboy

mertkansimsek

DoguK@N

neckfresh

muri78

jotunepitaph

ekow

nacar

bysalwador

1008HA (7 üye)

ugur32508

dix1

cycloner

shallow

mufuso

ozkolo

bdogan2002

sinan127

1101HA (20 üye)

mgk42

oguzgursel

alpduman

kartalkaya19

terran48

competan4

areena34

asklepi

double h

huk

Carpe1500

Umrankeke

Racist28

AnarKin

cemark

eteksen

yusufhamza

Rëaksiyon

DnR

hknncgl

1001HA (16 üye)

Cenkozgen

Cahitdikici

Alligatoremr

peace2life

PointeR.

One-Turk

cehennemli

gcanturk

kronikyorgun

as1000

jackal21

SPaCeLoRD

cahitdikici

fadike

fatih_sniper23

1201x (1 üye)

knnkst --- 1201t

Overclock programları :

GMA Booster ( Ekran kartı overclok aracı)

Eeectl(İşlemci overclock aracı)

overclock sonucu oluşabilecek zararlardan sadece siz sorumlusunuz!!!

Fan hızı kontrol aracı

Overclock rehberi (Yorfa'nın emeğiyle)

Isınma ve fan sesi derdi olmadan overclock :

-Öncelikle bu linkten SetFSB programını indiriyoruz.
    http://www.softpedia.com/progDownload/SetFSBTray-Download-121303.html

-Programı kurun (Win7 için uyumluluk modu secmenize gerek yok! Direk kurabilirsiniz.)

-!!!Programı kullanacağınız süre boyunca Asus'un OC programı SHE ya silinmiş, yada kapatılmış olmalıdır, aksi halde 2 program çakışabilir, yaptığınız işlemler başarısız olabilir.!!!

-Kurulumdan sonra setfsb.exe yi bulup programı açın, aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak karşınıza. İlk başta bu ekrandan 'SETTINGS' de bulunan 'ENABLE OVERCLOCK' seçilmesi gerekiyor (Resimdeki gibi olmalı). İşaretlenen yerleri mutlaka aynı yapın! Burada tray'de görünmesini istediğiniz sekmeleri seçiyorsunuz. HIGH-LOW-MEDIUM gibi... Ayrıca laptopu aç-kapa, uyku modu gibi seçenekler de mevcut.

Seashell kullanıcıları!!!(1001ha, 1005ha, 1008ha, 1101ha, 1201x) 131 kişi olduk!!!

-Sonra alttaki resimdeki işaretli yerleri aynıları olacak şekilde seçin. Bu ayarlar deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş olup farklı sayılar girmeniz halinde hata verecektir. (Rakamaları tek tek açıklamaya gerek duymuyorum,sonuçta seçimleri resimdeki gibi yaparsanız sorunsuz kullanırsınız). özellikle HIGH seçeneğini 115 den 116 ya getirseniz bile donmalar ve takılmalar yaşanıyor. !!DİKKAT:bu sayılardan farklı sayılar girdiginizde laptop kendini kapatıyor ve hata veriyor.!!

-Ve son olarak seçimleri yaptıktan sonra SAVE+EXIT e basarak programı tray olarak sağ alt köşeye atıyoruz.

-Son resimdeki gibi tray e yerleşen programa sağ tıklayıp istediğimiz modu seçiyoruz.

-Everest (overclock bölümünde yazıyor ve %15 overclock yapılmış yazıyor), cpu-z vs gibi programlarla işlemcideki değişimi görmeniz mümkün. Tray den seçiminizi yaptıktan 2 saniye sonra hız değişimi görebilirsiniz.

-Eğer ki herşeyi resimlerdeki gibi yaptıysanız hiçbir sorun olmaz. Windows başlangıcında kendi otomatik calışır ve son bıraktığınız modda başlar. Sadece netbook un fişi çekildiğinde ve bataryayla kullanırken işlemci saat default ayara döner onu da tray den tekrar gelip istediğiniz modu seçerek halledebiliyorsunuz.

-Şimdi gelelim işin en can alıcı noktasına :) Bu program sadece Atom N280 de denenip, sorun çıkarmamıştır, N270 lerde de çalışır tabi ama onlardaki 'clock generator' nedir ve carpanları nedir bulmak lazım :)

!!!.NET Framework gerektirir, güncel versiyonları indirdiğinize emin olun!!!

!!!Oluşacak hasarlardan kendiniz sorumlusunuz!!!

Seashell modellerinin farkları:

1005ha:
    +10.5+ saat şarjsız pil ömrü
    +parlak ekran
    +kullanımı kolay klavye
    +3usb çıkışı

!!! yeni modeller arasında 250gb hdd'ye sahip, win7 kurulu ve daha yüksek ekran çözünürlüğüne sahip modeller gelmiştir

1008ha:
    +6 saat şarjsız pil ömrü
    +kasanın altına gizlenmiş vga çıkışı
    +yeni nesil hafif ve çevreci pil
    -2usb çıkışı
    -pil kasaya dahil, kullanıcı değişim yapamıyor

1101ha:
    +internette gezinmeyi kolaylaştıran büyük 11.6 inç ekran
    +11 saatlik pil süresi
    +artan boyuta nazaran çok artmayan ağırlık
    +nerdeyse tam boyutlu klavye ile rahat kullanım
    -diğer modellere göre güçsüz işlemci
    +diğer modellere göre güçsüz olan işlemciyi o modellere yetiştirmek için sunulan %30 a varan oc imkanı (pil süresi kısalıyor, sıcaklık artıyor, performans n280 performansına terfi ediyor)

Önemli notlar:

** Recovery işlemini f9 tuşunu kullanarak, yada support dvd yi kullanarak yapabilirsiniz. detaylı bilgi, kullanım kitapçığında system recovery başlığı altında bulunmaktadır

vakur42@ ye teşekkürler :

a- recovery yapabilmek için önce 1005ha açılırken f2 ye basıyor ve biosa giriyoruz, boot booster seçeneğini disabled yapıyor kaydediyor ve çıkıyoruz
    b- sistem açılırken f9 a basarak recovery olayına geçiyoruz, basit bir kaç yönergeyle ghostu kurmaya başlıyor (yaklaşık 5-10dk), (recovery sonrasında sadece c sürücüsündeki bilgiler siliniyor).
    c- daha sonra sistem yeniden başlıyor ve aldığınız günkü haliyle karşınıza çıkıyor.

**1101ha ya 2gb ram takılması durumunda overclock işlemi başarısız olmaktadır, herkesin dikkatine

**mevcut wireless problemlerinin (wpa2 bağlantısı) çözümleri 11. sayfada Tıkla (chaos7 ye teşekkürler)

**cihazlarda 1gb 800mhz lik ramler bulunmaktadır, 2gb a terfi ederken 667mhz in altında ram almamaya dikkat etmek gerekiyor,aksi taktirde sorun yaşanabilir

**BIOS güncelleme : (yorfa'nın anlatımıyla)

-Güncel BIOS'u indirip zipten çıkarın
    -Flash belleği FAT olarak biçimlendirin
    -Zipten çıkan .rom dosyasını flash belleğe 1005ha.rom (netbook modeline göre değiştirin) diye adlandırıp atın
    -Netbook'u kapayın, açarken alt+f2 kombinasyonuna basın
    -Herşey doğru yapıldı ise, BIOS güncelleme başlayacaktır, hiçbir tuşa basmayın
    -sistem kapanıp açılınca yeni BIOS'unuz hayırlı olsun

DİKKAT: BIOS güncelleme tehlikeli bir işlemdir, herhangi bir hata sonucu netbook unuzu bir daha kullanamayabilirsiniz, bu nedenle tüm işlemleri doğru yaptığınıza emin olun, netbook un pili takılı iken ayrıca şarja bağlayın. Oluşan hatalardan kendiniz sorumlusunuz!!!

Kısa incelemem:

1005ha-p kullanıyorum
    amerikadan, amazon.com üstünden satın aldım

ürünün yanında touchpad in kullanma klavuzu, garanti belgesi, netbook un kullanma klavuzu, kurtarma dvd si, şarj aleti ve koruma kılıfı geldi

üründe 1.3mp kamera, n280 işlemci, 1gb 800mhz ram, 6 hücreli 63watt pil( 10.5+ saat kullanım süresi vaadediliyor) var.

pil tam doluyken ve herşey kapalıyken 12 saat 15dk gösteriyor pc. sadece wireless açık, ekran parlaklığı %30, internette gezinirken 10 saat civarı gösteriyor ( + - 25dk). pil konusunda çok tatmin edici.

ısınma sorunuyla karşılaşmadım.zaten atom işlemciler çok fazla ısı üretmiyor, ufak bir fan tedbir amacıyla konmuş diye düşünüyorum çünkü sistemi tam performansta kastırmadıkça fan çalışmıyor.

touchpad parmağıma garip bir his veriyor, keşke üstünde ufak noktacıklar olan anlamsız tasarım yerine düz birşey koysalarmış. shift tuşuna alışmam vakit aldı ama genel anlamda klavyesine alışmak vakit almıyor.

160gb lık hdd nin performansı yerinde hdd eşit şekilde 2 ye ayrılmış. bir yarısı tamamen boş

gma booster yükledim, ama denemedim, şu an kullanmam gereken bir durum görmedim. eeeuser forumunda kullananlar bir sorun yaşamamış.

720p filmleri sorunsuz izlemek adına codec pack indirdim, k-lite. hiç bir 720p de sorun yaşamıyorum.1080p denemedim, gelen yorumlar, yeterli performans görülemeyeceği yönünde, şimdilik 720 likler iyi..

kamera gayet güzel çekim yapıyor. netlik iyi, ışık geldiği zaman kamaşma olmuyor

!!asus, super hybrid engine (SHE) ile overclock imkanı sunuyor!!
    maksimum 1.66ghz de çalışan işlemci, super high performance seçildiğinde 1.72ghz e hızaşırtılıyor. çok fazla bi değer olmasa da asus un bizi ufaktan mutlu etmesi güzel

ürünün parlak kısmı çok kolay parmak izi gösteriyor ama gözlük camlarını temizlediğimiz ufak bezler ile çok rahat temizleniyor.

netbook un ufak olduğunu, estetik bir görüntüye sahip olduğunu, ayrıca baya hafif olduğunu(1.27kg) çok fazla vurgulamama gerek yok heralde

2 parmak kullanarak zoom in-out yapabiliyorsunuz

1 yıl sonraki yorumum:

Cihazı alalı neredeyse 1 yıl oldu

Hiç formatlamadım, pil tamamen bitmeden şarj etmedim, sıcakta bırakma gibi işkencelerden geçirmedim

Kasa sağlam, kullanıma bağlı boya dökülmesi, renk değişimi gibi olaylar yok, klavyedeki tuşların yazıları ilk günkü gibi. Asus'un yine kaliteli bir iş çıkardığını söyleyebilirim..
    Ekran yalama olmadı, bir tek sol mouse tuşu çok kullanıldığını belli ediyor

Dikkatimi çeken, pil performansı %8-10 civarı düştü bu bir senede, ilk aldığım zamanki yorumumda 12 saat 15 dakikalık bi performans gösterebiliyor demiştim, şu an 11 saatten biraz fazla görebiliyorum aynı ortam şartlarında.

Performans konusunda sıkıntı yaşamadım bu bir sene boyunca, yeri geldi C++ kodlaması yaptım debug etmelerle uğraştım, yeri geldi okuldan eve dönerken ipod için video convert edip aynı anda film izledim..

Aldığıma memnun muyum?
    Kesinlikle. Cihazın ufak boyutlarda olup hafif olması taşınabilirlik konusunda çok büyük avantaj yarattı benim için, bilgisayarla iç içe yaşamam gerektiği için rahatlık verdi bana. Performans konusunda beni hiç üzmedi diyebilirim (720p lerde ara sıra işlemci hızı konusunda sıkıntı yaşamadım değil). Pil konusunda ise muhteşem, insanlar laptop için şarj aleti ararlarken, yada çantalarına bir de büyük şarj aletleri koyarlarken, ben 1 hafta şarj etmeden cihazı yanımda taşıdım diyebilirim.

Şu an bakacağım modeller ne olur?
    Param varsa nerde nasıl kullanırım bakmadan MacBook Pro alırım Şekil için değil, kullanım konusunda uzun ömürlü cihazlar oldukları için.
    Bir laptop alabilecek bütçem varsa da gider 1201N alırım, elimde kalan parayı da masaüstü bilgisayarıma upgrade için harcarım

edit: bu mesaja eklemek istediğiniz karşılaştırma, fark, tips&tricks gibi şeyleri bana iletirseniz hemen eklerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dikmenibo -- 16 Haziran 2011; 23:34:30 >

• o ne ki ne?
    biz şimdilik karpuzshell'le idare ediyoruz
    aman eşeğin aklına düşürmeyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: achfighter

o ne ki ne?
    biz şimdilik karpuzshell'le idare ediyoruz
    aman eşeğin aklına düşürmeyin

tasarımlarında denizkabuklarından esinlenildiği rivayet edilen ( ki ben pek bi fark göremedim diğer modellerin tasarımlarına göre ) asus un yeni seri netbooklarının genel adı.. şu anlık 3 yada 4 modeli var diye biliyorum, 10 inç ekranlı 1005 ile 1008 ve 11 inçlik 1101.
  • 720p'ler için zaten bundan önceki modellerde de sorun yoktu. Asus olsun Samsung olsun Datron olsun netbook kullanıcıları sorunsuz 720p'leri izleyebiliyordu. Fakat ION platformu hariç diğer modellerde bu sizin model dahil, 1080p izlenebileceğini sanmıyorum. Diğer modellerde deneyenler hüsrana uğramışlardı. Cihazın yetenekleri sınırlı herşeyi beklememek lazım...
  • 2tane 720p videoyu aynı anda oynatabiliyorsa 1080p videoyu da oynatır beceeee...
  • Yeni çıkan netbookların pek yenilenmiş ekstra özellikleri yok.Hatta 1000he modelinde 3 usb olan netbookta yenilerinde 2 usb girişleri mevcut.
    Bence bu modellerin he serilerini beklemek olacak.Diğer türlü şuan en iyi model performans ve fiyat mekanızması 1000he modeli için çalışıyor.
    Bu modele şuan eline su dökecek netbook yok!Tabi kendi görüşürüm.2010 modellerini beklemek gerek.Bir yerde okumuştum şaşırtıcı ve gelişmiş özelliklerle üretimi arttıracakmış asus.
  • ION tabanlı cihazlar 1000HE'nin eline su değil damacana dökerler rahatlıkla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: visceroid

ION tabanlı cihazlar 1000HE'nin eline su değil damacana dökerler rahatlıkla...

Asusun hangi modeli ion?Ben şuan için satışta olacak modeller için söyledim...Damacanada biraz abarttın.
  • 1008ha ile 1000he nin işlemcileri aynı fiyatlarıda aynı.sadece batarya süresi ve tasarım arasında karar vermek kalıyor.
  • 10gb ssd falan yok , internette sanal bir depolama alanınız mevcut
  • JasoNBuraK@

galiba dediğiniz gibi. yanlız anlayamadığım birşey var, biraz karıştırdım ve karşıma backup seçeneği falan çıktı, onun boyutu da 10gb dı, ama herhangi bi upload göstergesi yoktu, sanki laptopa dahilmiş gibiydi, ama hdd ye dahil olmadığına eminim.
    bir de bu sanal depolama alanı için 18 ay deniyor, ülkeye göre de 6 ay uzatma imkanımız varmış. bu sanal depolama alanı ile ne yapabilirim, ne için kullanılıyor??

visceroid@
    aynen dediğin gibi

Bravocuda@
    1008ha da 2usb var ama 1005ha da 3 usb var, 1000he den ortalama 200gr daha hafif, ortalama 10.5 saat çalışma sağlayan pile sahip.geri kalan özelliklerin ikisindede aynı olduğu düşünülürse, 1005ha, 1000he den daha iyi. ama bahsettiğin f/p için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, ben amerikadan aldığım için 1005ha nın fiyatı bana koymadı, ama türkiyeden almak isteseydim, galiba 8.9inç lik modellere yönelirdim..

• quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

10gb ssd falan yok , internette sanal bir depolama alanınız mevcut

evet aynen öle,verilerinizi bu alana yükleyip sitediğiniz yerden ulaşabiliyosunuz.

1000he nin biçok olumlu özelliği var ama tasarım bunlardan biri değildi, asus seashell ile bunu çözmüş görünüyo. hem hafif hem de estetik bir netbook yapmış.

seashell tamamen tasarım odaklı ve uzun pil ömürü vaadeden bir seri.dolayısı ile perfromans anlamında hala bildiğimiz ilk nesil netbook lar ayarında.
    haliyle 720p oynatır ama 1080p oynatamaz diyebiliriz.

1080p için ya IOn platformu yada harici hd video çözebilen yonga bulunduran modeller seçilmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: trulli

1080p için ya IOn platformu yada harici hd video çözebilen yonga bulunduran modeller seçilmeli.

yada 2 çeyrek bekleyip yeni atom platformunu ve ion2 yi görmek gerek..
  • 1-2 Hafta sora bana bi tane 1101HA gelicek inceleme yapıp yazarım buraya...
  • ekliyorum onu da başlığa merakla bekliyorum incelemenizi
  • yukarı!
  • iyi günler bende bugün aranıza katıldım ve 1008ha aldım. Aslında 1005ha alacaktım ama Türkiye'ye gelmesi 2-3 ayı bulacak olması ve yurtdışından almaya pek sıcak bakmadığım için almadım. Eğer netbook alacak veya kararsız kalan arkadaşlar varsa her türlü sorularına yanıt verebilirim.
  • hayırlı olsun eğerki 2 usb bana yeter, 6saat şarj ile de işlerimi rahat rahat görürüm diyorsanız zaten doğru seçim yapmışsınız bence hafif ve tasarımı güzel, yerine çıktığı modellerden de eksiği yok sayılır
  • Teşekkür ederim. Zaten 1005ha dan farkları bunlardı bunları da konuşmuştuk tabiki de 10.5 saatlik pil ömrü 6 saatten iyidir ama dediğiniz gibi benim için yeterli şu anda işimi göreceği için bunu tercih ettim. Tabi şu anda Türkiye'de 1005ha olsa kesinlikle 1005ha yı tercih ederdim o da kesin
  • 1008HA'nın en büyük dezavantajı pilinin değişmiyor olması. Li-Polimer pil kullanılmış, kasaya gömülü durumda, sadece servis değiştirebiliyor. Ve bu değişimin ABD fiyatı 130 dolar.
    Yedek pil taşıma şansınız olmayacak ve 2 sene sonra pilden dert yandığınızda asus'un kapısını çalmak gerekecek.

Bu arada hepsiburada.com 1005ha'nın siparişlerini almaya başlamış. 15 eylülde stoklardaymış.
    Bilginiz olsun: Sattığı model en üst modeli değil. Pili 48 W/h'lik ve webcam 0.3 MP'lik.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.