Şimdi Ara

IMEI KLONLAMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
11.693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta buraya w580 model telefonumun simkartı görmediğiyle ilgili bir balık açmıştım. Telefonu servise verdim ve teknik servis raporunu görünce beynimden aşağı kaynar sular boşaldı. Telefonumun imei numarası alyamadığım bir şekilde klonlanmış. Ben bu telefonu 2 sene önce teknosadan almıştım ve telefonu benden başkada kimse kullanmadı. Böyle birşey nasıl mümkün olabilir?

• Belki yurtdışından ithal edilen başka bir telefondaki imei numarası senin imei numaranla aynıydı veya herhangi bir şekilde imei numaran başkasının eline geçti ve klonladı. Belki başka şekilde olmuştur. Ama sonuçta imei numaran başka bir telefonda da var. Sistemde aynı imei numrasına ait birden fazla telefon olursa hepsi kapatılıyor. Elinde faturası olan gidip açtırabiliyor telefonu. Açıyorlar ama tüm hatlarla kullanamıyorsunuz. Bir telefon numrası veriyorsunuz o telefon numrası ile telefonunuzu eşleştiriyorlar. O numara haricindeki hiç bir kartla kullanamıyorsunuz telefonu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akay635

Belki yurtdışından ithal edilen başka bir telefondaki imei numarası senin imei numaranla aynıydı veya herhangi bir şekilde imei numaran başkasının eline geçti ve klonladı. Belki başka şekilde olmuştur. Ama sonuçta imei numaran başka bir telefonda da var. Sistemde aynı imei numrasına ait birden fazla telefon olursa hepsi kapatılıyor. Elinde faturası olan gidip açtırabiliyor telefonu. Açıyorlar ama tüm hatlarla kullanamıyorsunuz. Bir telefon numrası veriyorsunuz o telefon numrası ile telefonunuzu eşleştiriyorlar. O numara haricindeki hiç bir kartla kullanamıyorsunuz telefonu.

Evet hocam o telefon numarası olayını duyunca iyice sinirlerim gerildi zaten. Şu anda telefonun faturasını bulmaya çalışmaktayım, bulamazsam ne halt edicem onu düşünüyorum kara kara
  • Faturayı bulamazsan, satın aldığın yerde yedeği vardır faturanın, oradan alabilirsin.

Üzücü bir durum ama sağlık olsun yine de. Bu şekilde mağdur olan çok insan var.
    Doğru düzgün planlamadan, gerekli önlemleri almadan bir yasa çıkarttılar insanlar böyle mağdur oluyor işte.
  • quote:

Faturayı bulamazsan, satın aldığın yerde yedeği vardır faturanın, oradan alabilirsin.

Üzücü bir durum ama sağlık olsun yine de. Bu şekilde mağdur olan çok insan var.
    Doğru düzgün planlamadan, gerekli önlemleri almadan bir yasa çıkarttılar insanlar böyle mağdur oluyor işte.

Peki yasal yollara başvursam bi sonuş çıkarmı? Yorulduğuma değer mi? Ben önce bu telekomünikasyon kurumunu , ardındanda imei yi çalan şahsiyetsizi mahmkemeye vermek istiyorum
  • Eğer faturanı bulursan tek numara üzerine telefonunu açtırabilirsin. Sanırım bu husus tamam.

Tüketici mahkemesine başvurabilirsin. ''Faturalı telefonum vardı, imeisi klonlu olduğu gerekçesi ile kapatıldı. Telefonu açtırma imkanım varmış ama sadece tek bir numara ile kullanabilecekmişim'' bu durum kullanıcıları mağdur ediyor; şeklinde bir şikayette bulunabilir.

İmei çalındı da öyle mi klonlandı, yoksa teknik bir hatadan dolayı mı klonlu duruma düştü; bunları tespit etmen sanırım imkansız. Bu nedenle imei' yi çalanı veya klonlama işini yapanı bulman imkansız gibi.
  • Klonlanmış bir telefonun faturalı sahibi, faturasını ibraz ederek telefonu açtırabiliyor ama telefon tek bir numaraya kayıtlanıyor diye şikayet ediliyor ya da bir olumsuzluk olarak yazılıyor. Bu zamana kadar teknolojik olarak eskidiği için 11 telefon değiştirdim. ama hiç bir zaman numaramı değiştirmeyi düşünmedim. Hepsini aynı numara ile kullandım. Klonlanmış bir telefonum çıksaydı faturayı ibraz eder aynı numaramı verir devam ederdim. Sağlıkla kalın.
  • quote:

Eğer faturanı bulursan tek numara üzerine telefonunu açtırabilirsin. Sanırım bu husus tamam.

Tüketici mahkemesine başvurabilirsin. ''Faturalı telefonum vardı, imeisi klonlu olduğu gerekçesi ile kapatıldı. Telefonu açtırma imkanım varmış ama sadece tek bir numara ile kullanabilecekmişim'' bu durum kullanıcıları mağdur ediyor; şeklinde bir şikayette bulunabilir.

İmei çalındı da öyle mi klonlandı, yoksa teknik bir hatadan dolayı mı klonlu duruma düştü; bunları tespit etmen sanırım imkansız. Bu nedenle imei' yi çalanı veya klonlama işini yapanı bulman imkansız gibi.

Bu imei numarasını elde edebilecek sadece birkaç müessese var. Bunlardan bir tanesi arızadan dolayı girdiği teknik servis, diğeri ise kullandığım gsm operatörü. Şöyle de bir olay cereyan etti onuda hemen aktarayım. Benim kullandığım iki adet avea hat vardı. Bu hatlardan birtanesini turkcelle taşıdım yaklaşık 10 gün önce ve 10 uncü günün sonunda telefon bu simkart hatasını vermeye başladı. Telefonum şu anda sadece elimdeki diğer kontörlü avea hat ile çalışmakta o günden beri. Sizce bu bir tesadüf mü? Yoksa ben paranoyamı yapıyorum?
  • Aşağıda telekomun imei sorgulama sitesi var. Sorgulama yap bakalım ne çıkacak sonuç.

http://imei.tk.gov.tr/sorgu/imeisorgu.php

Eğer hatlardan birisi çalışıyorsa telefonun kapalı değildir. Çünkü kapatıldığı zaman hiç bir hatla çalışmaz. Oparatörlerle ilgili bir sorun olabilir.
    Başka simkartları taıp deneme imkanınız varsa bir deneyin bakalım (Türkcell, Vodafone ve Avea) ne olacak.
  • quote:

Aşağıda telekomun imei sorgulama sitesi var. Sorgulama yap bakalım ne çıkacak sonuç.

http://imei.tk.gov.tr/sorgu/imeisorgu.php

Eğer hatlardan birisi çalışıyorsa telefonun kapalı değildir. Çünkü kapatıldığı zaman hiç bir hatla çalışmaz. Oparatörlerle ilgili bir sorun olabilir.
    Başka simkartları taıp deneme imkanınız varsa bir deneyin bakalım (Türkcell, Vodafone ve Avea) ne olacak.

Hocam birsürü değişik değişik simkartlarla denedim telefonıu. Sadece elimdeki kontörlü avea hatla çalışmakta cihaz. Kim tanımlamış bu hattı telefona, nasıl tanımlamış?

İmei sorgusu sonunda da kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz olarak gözükmekte sitede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeanne dArc -- 26 Temmuz 2009; 10:44:05 >
  • Evet, imei numarasında problem var.

İmei sorgulamada ''kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz'' diye çıkmış. Acaba bu imei' nin klonlu olduğu anlamına mı geliyor; onu öğrenmek lazım. Sanırım telefonun klonlu değil, yani aynı imei numarası başka bir telefonda yok. Fakat telefonun orjinal imei numarası başka bir numara ile değiştirilmiş.
    Telefonda *#06# YES' i tuşla, ekrana çıkan imei numarası ile pil yuvasında yazan imei numarası aynı mı bak bakalım.
    Kimlik bilgisinin değişmesi olayı teknik serviste meydana gelmiş olabilir.
    Avea ve Türkcell' in abone merkezlerine gidip, problem nedir, nasıl çözülür öğrenmek lazım.
  • quote:

Evet, imei numarasında problem var.

İmei sorgulamada ''kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz'' diye çıkmış. Acaba bu imei' nin klonlu olduğu anlamına mı geliyor; onu öğrenmek lazım. Sanırım telefonun klonlu değil, yani aynı imei numarası başka bir telefonda yok. Fakat telefonun orjinal imei numarası başka bir numara ile değiştirilmiş.
    Telefonda *#06# YES' i tuşla, ekrana çıkan imei numarası ile pil yuvasında yazan imei numarası aynı mı bak bakalım.
    Avea ve Türkcell' in abone merkezlerine gidip, problem nedir, nasıl çözülür öğrenmek lazım.

Telefonun arkasında imei numarası yok yalnız kutu üzerindeki numara ile telefon ekranında çıkan numaralar birbirini tutmakta. Bana teknik servisin söylediği cihazının imei numarası klonlanmış.
  • servise danıştınız mı ne yapmanız gerektiği ile ilgili
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeanne dArc

quote:

Evet, imei numarasında problem var.

Telefonun arkasında imei numarası yok yalnız kutu üzerindeki numara ile telefon ekranında çıkan numaralar birbirini tutmakta. Bana teknik servisin söylediği cihazının imei numarası klonlanmış.

Hakikaten karışık bir durum. Klonlu olduğunda telefon tamamen kapatılıyor. Hiç bir hatla kullanılamıyor. Ama senin telefonda Avea açık. Acaba Avea kendi kendine eşleştirme mi yaptı? Aşağıdaki linkten telefonunun herhangi bir numara ile işleştirilip eşleştirilmediğini öğrenebilirsin. (''Hat no'' kısmına şu anda telefonunda çalışan sim karta ait telefon numarasını yazacaksın). Bunların dışında Avea ve Türkcell ile görüşmende fayda var.

http://www.mckstk.gov.tr/sorgu/eslesmissorgu.php
  • quote:

Hakikaten karışık bir durum. Klonlu olduğunda telefon tamamen kapatılıyor. Hiç bir hatla kullanılamıyor. Ama senin telefonda Avea açık. Acaba Avea kendi kendine eşleştirme mi yaptı? Aşağıdaki linkten telefonunun herhangi bir numara ile işleştirilip eşleştirilmediğini öğrenebilirsin. (''Hat no'' kısmına şu anda telefonunda çalışan sim karta ait telefon numarasını yazacaksın). Bunların dışında Avea ve Türkcell ile görüşmende fayda var.

http://www.mckstk.gov.tr/sorgu/eslesmissorgu.php

Bu sorgulamayı ben daha önce yaptırmıştım hocam. Elimdeki diğer ave hatla eşleşmiş görünüo telefon. Ben,m esas anlamadığım bu hattı bu telefonla kim eşleştirdi. Ben aveadan şüpheleniyorum ciddi ciddi
  • Durum netleşti o zaman. Telefon klonlu. Ve eşleştirme yapılmış. Eşleştirme işleminin nasıl olduğu meçhul tabi. Normalde eşleştirme işini telefon sahibinin fatura ile bizzat başvurarak yaptırması gerekiyor. Avea' ya sormak lazım bu hususu.
  • bi an önce faturanı bulup açtırmalısın
  • quote:

Durum netleşti o zaman. Telefon klonlu. Ve eşleştirme yapılmış. Eşleştirme işleminin nasıl olduğu meçhul tabi. Normalde eşleştirme işini telefon sahibinin fatura ile bizzat başvurarak yaptırması gerekiyor. Avea' ya sormak lazım bu hususu.

Onlara sorsam elbette ben yaptım demezler amma bu işin peşini bırakmayacağım. Eğer bunu gerçekten avea yaptıysa (kıllanıyorum ama yinede düşük bi ihtimal) onları öyle bir süründürücem ki akılları şaşıracak. Rezil rüsva edicem heryerde
  • Avea' nın, telefonun klonlanması ile bir ilgisi yoktur. Eşleştirmeyi belki Avea yapmıştır. Eşleştirmeyi yapan bir anlamda dolaylı olarak sana yardımcı olmuş ama kendi kafalarına göre iş yapmamaları gerekir tabiki. Belki kullanıcı başka bir numara ile eşleştirecekti.
  • Aynı durum bizim başımızda da var.İki sene evvel aldığımız telefon geçenlerde kapandı.Sorgulattım imei klonlanmış diyor.Fakat tlf hiç kimsenin eline geçmedi yani imei numaramı nasıl elde edebilirler.Ayrıca tlf faturalıydı fakat faturası kayıp aldığımız telefoncuda kapanmış.Ne yapmak lazım şimdi...

Ayrıca bu şekilde gerizakalıca,aptalca ve salakça bu sistemi getiren ve uygulayan idiotlar artık kimse Allah onu bildiği gibi yapsın.İnsanlar bu kadar mağdur edilmez.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.