Şimdi Ara

Velodyne Turkey Club (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
272
Cevap
8
Favori
14.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O grafike gore bana dd10-12 gayet yeterli gibi. Peki NAİM sublar 2hz e kadar inebiliyor diye okudum bir spec.da.Bu ne derece fayda/zarar saglar?Bu tercih icin ne derece onemli?
  • İnsan kulağı 22hz in altını algılayamaz.
    DD15 te 15hz yazıyor ama
    ben 20hz e aldım kalıbrasyonda.
    15 hz de kaldığında öyle zamanlar oluyorki. ben ses işitmesemde organlarımın titrediğiniz hissettiriyor.
    Sanırım bu durumda bulunulan mekanın dışarısınada gider frekanslar.

Mekandaki eşyaların sağlam monte edilmemiş olmaları halinde rezonans nedeni ile istenmeyen seslere neden olabilir.
    Kabiliyeti iyi olsada işitemediğimizden faydası olurmu bilemem.
  • Bu hesaplar yapılırken sinema sisteminin olduğu oda mı? yoksa oda içinde sinema sistemi için ayrılan bölgemi önemli?
    Benim kafama bu konu daha ok takılırdı açıkcası.
    100m2 lik bir salon olsa buraya 5-6 tane DD18 icap eder, ama 100m2 lik salonun 20-25m2 sini kullanıyorsak o zaman 5-6 tane DD18 haddinden fazla etmezmi?

Ben bu hesaplamanın kullanılacak odadan ziyade oda içinde kullanılan alana göre yapılmasını daha doğru buluyorum.
    Siz ne dersiniz?
  • Bu hesaplamada BGG(Duvardan geri yansıma) de önemli olduğundan.
    Oda büyüklüğü dikate alınmalıdır, kanatimce.
    Nedenine gelince at frekansların yönününü tayin edemeyeceğimizden oda büyüklüğü daha önemli. SW için
    diye mantık yürütmekteyim açıkcası.
  • Duvardan yansıma hesabı odaya göre sub seçimi içinmi? yoksa kalibrasyonda doğru sesi yakalayabilmek için mi gerekli bunuda sorgulamak lazım sanki.
    Tekrar ediyorum ki.. 100m2 lik bir salonda 25m2 lik bir alanı kullanıyorsanız kaç adet ve hangi sub. dan alırsınız?

Ben 5-6 adet DD18 almam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oronra

Duvardan yansıma hesabı odaya göre sub seçimi içinmi? yoksa kalibrasyonda doğru sesi yakalayabilmek için mi gerekli bunuda sorgulamak lazım sanki.
    Tekrar ediyorum ki.. 100m2 lik bir salonda 25m2 lik bir alanı kullanıyorsanız kaç adet ve hangi sub. dan alırsınız?

Ben 5-6 adet DD18 almam.

Elbette 5-6 tane dd18 tuhaf kaçabilir senin extrem örneğinde.
    ancak 100m2 lık bir alanın 25m2 kullanılıyor diyerek te dd10 da tercih edildiğinde zayıf kalabilir.

neticede alt frekansları direk sw den değil yansımalardan dolayı duyup hissediyoruz.
    sencede öyle değilmi.

Senin örneğine göre(100m2 lık alanın 25m2 si kullanılıyorsa)
    belki kullanılan alanın duvarlarla mesafesi düşünülerek oluşabilecek kayıplarda dikkate alınarak
    30-50m2 gibi düşünülerek tercih edilebilir.

• Tabi konuya sorgulayabilmek adına uç noktalarda örnekler vermeye gayret ediyorum, aslında çokta uç nokta değil ama.. herkezinde 100m2 salonu yok. Burda vurgulamak istediğim salonun tamamının bu iş için kullanılmayacağıydı.

Dediğine katılıyorum, 100m2 lik bir alanın tablodaki göstergesi 5-6 adet DD18 gibi gözüksede, kullanılacak alanın 25m2 civarlarında olması yüzünden 1 adet D10 da küçük kalacaktır. Bu durumda bence yinede sadece 1 adet DD15 yeterli gibi gözüküyor.

Yansıma konusuna gelince ise alanın büyük olması yüzünden illa çok yada daha büyük sub. yerine mevcut sub ın kalibrasyon sonraki haline bakmak lazım. Yansıma her zaman en uzak noktadan olmuyor bildiğin gibi. Sub. ın konumlanacağı yere göre (en yakın) 2 yada belkide 3 duvardan da sonuç alınabilir. Herkesin bildiği gibi alt frekanslar uzak noktalarda daha hissedilir olduğundan alanın büyük olması sebebiyle çoklu sub çılgınlığına gitmememk lazım sanırım. Ben eminimki senin DD15 50m2 lik bir salondada oldukça yeterli ve verimli çalışabilir. Doğru konumlandırmak daha önemli gibi geliyor bana..

Benim çok büyük bir alanım olsaydı (mesela 100m2) ve sinema sistemini kullandığım alanda 25m2 olsaydı, bir adet DD18 i uzak ama en uzak olmayan bir noktadan kalibre ederdim. Yada iki adet DD10 u en verimli şekilde konumlandırmaya çabalardım.

Kısacası vermiş olduğun tablo bana çok gerçekçi gelmedi, birazda pazarlama stretejisi kokuyor gibi..
    Çünkü ufak bir hesap yapıldığında senin "evi başıma yıkacak" dediğin DD15, yer yer kalibre ederken sıkıntı yaşadığın ve sesiyle birlikte bir çok ayarını kıstığın DD15 için tabloda senin oda için en ideal ürün gözüküyor. (Ki.. bence DD10 bile senin odan için yeterli.) Sen bu tabloya bakmadan önce DD15 in senin odan için en verimli olduğunu düşünüyormuydun? Yoksa imkanın olsaydı daha ufak bir ürün tercih edermiydin? Ki.. bence ederdin

Yakın zamanda örneğinide verdiğimiz gibi.. altında ferrari var ama gazlayacak yolun yok misali. İş bu sebeplerden tablonun biraz ticari kaygılar içerdiğini düşünüyorum.

Fakat herşeye rağmen gazlayacak yolun olmasada altında ferrari olması güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 11 Ağustos 2010; 23:08:00 >

• Nihayet BAE'de Velodyne saticisi bulabildim. Dubai'deki bayi kapanmis sadece AbuDhabi'de mevcutmus. DD-12 ve DD-15 icin fiyat istedim, bakalim ne diyecekler ?

Elimde Martin Logan Descent I ve Depth I icin fiyat var. Kullanilan teknolojilerin fiyatlari acisindan guzel bir kiyaslama olacak diye dusunuyorum.
  • quote:

Oronra

Kısacası vermiş olduğun tablo bana çok gerçekçi gelmedi, birazda pazarlama stretejisi kokuyor gibi..
    Çünkü ufak bir hesap yapıldığında senin "evi başıma yıkacak" dediğin DD15, yer yer kalibre ederken sıkıntı yaşadığın ve sesiyle birlikte bir çok ayarını kıstığın DD15 için tabloda senin oda için en ideal ürün gözüküyor. (Ki.. bence DD10 bile senin odan için yeterli.) Sen bu tabloya bakmadan önce DD15 in senin odan için en verimli olduğunu düşünüyormuydun? Yoksa imkanın olsaydı daha ufak bir ürün tercih edermiydin? Ki.. bence ederdin

Yakın zamanda örneğinide verdiğimiz gibi.. altında ferrari var ama gazlayacak yolun yok misali. İş bu sebeplerden tablonun biraz ticari kaygılar içerdiğini düşünüyorum.

Fakat herşeye rağmen gazlayacak yolun olmasada altında ferrari olması güzel
    Hangi insan altında ferrarisi varken gücünü görmek için uygun yol aramaz.
    Geçen yıl, yılbaşında bende ev sinema hobisi için yeni ev bakıyordum hatta buldum villa
    ama olmadı.Apt.dairesinde kaldık.

Gelelim tablodan önceki düşünceme; Evet çok büyük almışım. Acaba 2 tane SPL1200r mi yoksa 2 tane DD10 mu alsaydım acaba diye.
    Taki bu tabloyu velodyne sitesinde görene kadar.
    Tabloyu asıl eklememdeki sebep bana 1 SW yaptığı etkinin aynısını ilave edebilmek için(1sw nin etkisini 2 ye katlayabilmek için) 5 tane daha sw ilave etmek gerektiği idi.
    Tabloda öyle gözüküyor.

Örneklemek gerekirse;
    1adet DD15 40 birim iş çıkarıyorsa!
    Bu işi 80 e çıkarmak için 2 Adet DD15 yetmediği bun yanında 80'e çıkamak için tablodan 5 adet DD15 gerekli olduğu
    Anlaşılıyor. Bu da bana bugüne kadar olan düşüncelere ters gelmişti.
    Hem bu bilgiyi paylaşmak tı amaç hemde mekanın büyüklüğüne göre alacağımız SW nin gücü hakkında bilgi sahibi olmamıza yaracak düşüncesi ile paylaşma gereği hissettim.

Ben tablodan şunu anladım.

Asıl etkiyi ilk SW yapıyor. ikinci SW fiyatı 2 e katlar ama performans %20 artar.
    Bu nedenle F/P olarak çoklu SW düşünmektense tek SW ile isteği karşılamak doğru olan.

• bravoecho

Tabloyu inceledin sanırım. Bence dd12 tabloya göre 30m2 lık alan için duruyor olsada.
    kullanacağınız ortama göre 50m2 lık alanlara kadar yeterli gibi gözüküyor.

Oronranın; benim DD15 için birçok değerini kısarak dediği olay doğru.
    Ancak şu da var. evin duvarları alçı sıva yansıma doğal olarak çok. Zemin seramık kış aylarında komle halı kaplanır yaz aylarında sade seramık kalır.
    Geriye yansımaları sadece mobilyalar azaltır. Bu nedenle SW nin kışlık performansı ile yazlık performansı farklı.
    Kışın daha derli toplu, yazın daha çok alt frekans yoğunluğu hissettiriyor.
    Kış aylarında(halı) Velodyne 22 volume de kullanılırken
    yaz aylarında halısız ken 18 volume de kullanılarak benzer etki alınıyor.

Bu nedenle yaz aylarında kapı pencereninde açk olması ile Haziran-eylul arası keyif ten fedakarlık yapıyorum hissine kapılıyorum.(Halı olmaması ve kapı pencere açık olması nedeni ile komple hoparlörlerin verdiği etkide değişmekte hepimizin bildiği gibi)

Bunları yazdımki en doğru ölçüde SW alımına katkıda bulunabileyim.

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terms -- 14 Ağustos 2010; 11:12:50 >

• @Ahmet,

Detayli yorum icin cok tesekkurler

Nerdeyse seninkiyle ayni malzemelerle mutahap olacak benim sub. Benim dusuncem de su anki hacim ihtiyacima denk gelen sub'in bir ust kademesi olan sub'i almak. Cunku ilerde bundan daha genis bir odada sistemi kurmam gerekecek. Tekrar degistirmektense, kapasiteyi dusuk degerde kullanamak maddi anlamda uygun olacak gibi.

Bahsettigim Velodyne bayisinden fiyatlar geldi:
    DD10 ------------- 2853$
    DD12 ------------- 3315$
    DD15 ------------- 3750$

Martin Logan Descent I ise 3295$

Fiyat ve modelleri yorumlamadan once ihtiyac hesabimizi yapalim:

Oda olculeri: oturulan alan 3,90x5,10x2,90=57,681 m3 = 2036,985 cubic feet .....(Kirmizi cizgi)
    Oda olculeri: hacimsel alan 6,20x5,10x2,90=91,698 m3 = 3238,280 " ......(Yesil cizgi)

Otruma odasi ile mutfak birlesik lakin mutfak duvari ustundeki servis penceresi ve odadan antre'ye gecis bu mahallerin hacim anlaminda birlesmesine sebep oluyor.

Verdiginiz tabloya islersek:
     Velodyne Turkey Club

bu durumda DD-12 mi DD-15 mi sorusu cok enteresan hale geliyor Velodyne'in sevdigim tarafi Roomcorrection yapabilmesi, ML'de bu yok bildigim kadariyla.

Arkadaslar sizler ne dersiniz?

Alternatif goruslerinizi paylasirsaniz memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bravoecho -- 14 Ağustos 2010; 22:14:06 >

• bravoecho

Oronra'ya cevaben yazdığım son mesaj artı size yazdığım cevaplar ışığında ve sizin verdiğiniz ölçülere göre
    dd10 bile yeterli gözüküyor.

Bununla beraber SW nin hoparlörlerinizin yanında geri kalma/öne çıkma durumlarının da önemi var.
    Diğer yandan SW sürücü çapı ne kadar büyükse o kadar derinden hissettirir düşüncesine yönlendiriyor.

Mevcuttaki maknın hacim ölçülerine göre DD10 kafidir. DD12 de olabilir ama birtakım ayarları ben gibi kısmak zorunda kalırsınız.
    İlerde sistemi taşımayı düşündüğünüz mekan 40m2 den daha büyük olacaksa dd10 u unutun.
    o vakit 12 mi 15 mi diye düşünürsünüz.

Ben 38m2 ile dd15 fazla geliyor. keşke dd12 almalıymışım diye düşündüğüm oluyor.
    Oto room kalıbrasyon çok önemli. Evin diğer ucundaki bir pencerenin açık/kapalı olması kalıbrasyon değerlerini değiştiriyor.
    Bu nedenle oto kalıbrasyon mekanın durumuna göre pik yapacak frekansları kısıp zayıf kalanları yukselterek
    daha derlitoplu çalışmasını sağlamaktadır.
    Manuel yapmak sanırım çok zordur.
    DD seri 15-200Hz arasını oto ayarlamaktadır.

Düzenleme, 1-200hz yazmışım yanlışlıkla onu düzelttim 15-200hz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terms -- 15 Ağustos 2010; 20:13:22 >

• O tabladaki verilere güvenmediğimi daha öncede yazmıştım.
    Ben ısrarla 50m2 lik bir odaya bile DD15 in fazla fazla yeteceğini düşünüyorum. Bu demek değil ki.. 35-40 m2 lik odada daha küçük bir şey kullanılsın, yine DD15 kullanılabilir. Tekrar etmek gerekirse gazlayacak yol olmasa bile altında ferrari olması güzel. Belki gün gelir gazlayacak yolunuz olur, o zaman kadar yarım gaz gidersiniz.

bravoecho
    DD15 yada 15 derim.
    DD18 haddinden fazla büyük, DD10 ise ileride yolun olduğunda gazlamana mani olabilir.

Ahmet, DD15 benim oda için büyük diyor ama ileride daha büyük bir oda için kullanıcak olsa iyiki DD15 almışım diyebilir hali ile. Ki.. bencede DD15 alması daha iyi bir seçimdi. Odası küçükse bile sesi ve ayarları kısarak 30-35m2 den tutunda sesi ve ayarları normale alarak 50-60m2 lik bir alanda bile kullanılabilir. Joker gibi bir cihaz

• Büyük mekanlarda birden fazla üst seviye sub kullanılmasının ses şiddetine etkisi olacağı konusunda hiçbir tereddütüm yok ama bass kalitesine katkı sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüphelerim var. Özellikle bass yansımalarını kat be kat arttıracağından kontrol altında tutmak zorlaşacak ve setup'ı profesyonel cihazlarla yapma zorunluluğu doğacaktır.

Bence 2 veya 3 üst sınıf sub alınacağına 1 adet high-end bir sub alınıp daha kontrollü ve kaliteli bass sesler elde edilebilir.

100m2 bir oda için sanırım Velodyne DD1812 tek başına yeterli gelir

Ayrıca diğer markalardan JL AUDIO GOTHAM dinledim ve kesinlikle başka bir dünyadan.İmkanınız olursa Extreme Audio Maslak showroomonda dinleyin daha doğrusu hissedin. İnsan kendisini gördüğünde bile filmde sağlam bir bass pasajı gelmesin diye dua ediyor

Bu arada PARADIGM SUB2 'de unutulmamalı...

• JL AUDIO 'yu o kadar da abartmayın. 2 hafta üst üste gidip 4 kişi dinledik. Nuri'ye 600-700 Mt yakınlıkta zaten. O Sub'a o parayı ben vermem. Bana göre hiç de öyle aman aman bir sub değil. Aynı şeyi Drfeelgood'a, Mericu'ya, Nuri'ye, Adnan Tiryakiye de sorabilirsiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: Hi-def-man

Büyük mekanlarda birden fazla üst seviye sub kullanılmasının ses şiddetine etkisi olacağı konusunda hiçbir tereddütüm yok ama bass kalitesine katkı sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüphelerim var. Özellikle bass yansımalarını kat be kat arttıracağından kontrol altında tutmak zorlaşacak ve setup'ı profesyonel cihazlarla yapma zorunluluğu doğacaktır.

Bence 2 veya 3 üst sınıf sub alınacağına 1 adet high-end bir sub alınıp daha kontrollü ve kaliteli bass sesler elde edilebilir.

100m2 bir oda için sanırım Velodyne DD1812 tek başına yeterli gelir

Ayrıca diğer markalardan JL AUDIO GOTHAM dinledim ve kesinlikle başka bir dünyadan.İmkanınız olursa Extreme Audio Maslak showroomonda dinleyin daha doğrusu hissedin. İnsan kendisini gördüğünde bile filmde sağlam bir bass pasajı gelmesin diye dua ediyor

Bu arada PARADIGM SUB2 'de unutulmamalı...

• Sizin seçiminiz ne olurdu Teknika ? Bu range 'de bir sub için?

Birden fazla DD serisi mi yoksa bu seviyelerde bir hi-end sub mı?
  • Ben seçimimi zamanında 2000 Dolarlık Supercube reference'dan yana yaptım zaten ve bu paraya bu sub'a rakip tanımam ben.

Üstelik bahsini yaptığınız Sub. Samimiyetle dürüst olarak söylüyorum ki o paraları bana göre kesinlikle etmez. Alan alır o ayrı mevzu tabiki. Ama 3000 doların üzerinde bir rakamı bir Sub'a vermem ben. Vermedim de zaten.

Orada da dinletiyi yaptığımız da 4 kişiydik ve oradan çıkıp Nuri Baras'ın villasına gidip orada da sistem demosu yaptık. Yemin ederim Nuri Baras'daki performans dinleti yaptığımız sistemin yanında muhteşem. Muhteşem. Bendekini zaten bahsetmiyorum bile.

İyi ki zamanında ben tercihimi bu şekilde yapmışım. Yalnız birileri hemen demesin şimdi içinden, ben de memnunum diye. Herkes memnun olabilir ya da olmayabilir! Ama ben bu lafı abartısız yüzlerce sistem dinledikten sonra yazıyorsam, vardır bir sebebi. Boşuna ve körü körüne taraflı yazmam.

• Yanlış anlamıyorum bu subwoofer'ı Supercube Reference ile kıyaslamıyorsunuz değil mi?Bu arada hangi konularda size göre eksik kaldı?

The Gotham g213 produces state-of-the-art bass that will improve the highest of high-end systems. I’ve heard no other subwoofer that can match it.
    ULTRAAUDIO

There is apparently information in the subsonic region that fills out the sound of a concert hall. Once you’ve heard it, you can’t go back.
    TONEAUDIO

Velodyne Turkey Club
  • O yorumlar o kadar önemliyse o zaman bu reviewlere ve yorumlara da dikkat etmek gerekir. Üstelik bunu 2000 Doalr civarında bir rakama alabiliyorsunuz.

http://www.definitivetech.com/documents/articles/SCubeRef_TPV5604.pdf

http://www.definitivetech.com/documents/articles/ScubeRef_DVD1103.pdf

http://hometheaterreview.com/definitive-technology-supercube-reference-subwoofer-reviewed/

• Merhabalar
    Bende bir DD12 alarak klube katıldım
    Haftasonu kurulumunu yapıcam
    Tavsiyelerinizi bekliyorum
    Selamlar
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.