- x
İKTİSAT mı İŞLETME mi KAMU YÖNETİMİ mi ?
107 Cevap44141 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

299 Mesaj
23 Temmuz 2009; 18:41:14 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

hangisi öncelikli arkadaşlar bir sıra yaparsak ?

105 Mesaj
23 Temmuz 2009; 20:21:06 

hangisini daha çok istiyorsan.

kamu yönetimi ve işletmenin iş bulması daha zor sanırım.

299 Mesaj
23 Temmuz 2009; 20:25:36 

kamuda devlet memurluğu için hangisini seçmem daha doğru olur ?

1402 Mesaj
23 Temmuz 2009; 20:28:24 

kamu yönetimi tabiki

0 Mesaj
23 Temmuz 2009; 20:48:18 

sıralama iş açısından..1,işletme2,iktisat 3.kamu yönetimi

1396 Mesaj
23 Temmuz 2009; 23:01:11 

peki ders yoğunluğu, sınavların kolaylığı açısından sıralarsak hangisi daha iyi?

375 Mesaj
24 Temmuz 2009; 1:07:44 

İş açısından işletme ve iktisat sıralaması yaparım. Kamu yönetimini sıralamaya bile koymam. O bölüme gidenlerin hayali kaymakamlık filan ama bu devirde devlet iş bulmak torpilsiz imkansız. 5 senedir kpssye girip iyi puanlar yapıp iş bulamayanlar var. Ayrıca ders programı da işletme-iktisata göre daha kötü, yani banka sınavları için ekstra çalışma yapman gerekir.

Normalda iibf çatısı altında bölümler aynı işe başvurabilir, teknik olarak. Ama bilgi olarak işletme ve iktisat her zaman diğerlerine göre tercih edilir. mümkünse kamu yönetimi düşünme derim

2225 Mesaj
24 Temmuz 2009; 1:56:44 

İşletme ve iktisat iyi.En azından muhasebeci olursun üç kuruş para geçer eline.Kamu yönetimi devlete yönetici yetiştirmek için kurulmuş ancak çok mezun olduğundan iş bulmak zor.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Temmuz 2009; 2:51:06 

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

İşletme ve iktisat iyi.En azından muhasebeci olursun üç kuruş para geçer eline.Kamu yönetimi devlete yönetici yetiştirmek için kurulmuş ancak çok mezun olduğundan iş bulmak zor.

bu nasıl bi cevap .. 3 kuruş ne demek ?? eğer ing bilgisayar birde diploma getir 2 den asağı maaş almassın. düz mezun olursan 1 tl alırsın. bilip bilmeden konusma ha 3 kuruş derken 2 bın 3 bın tl den bahsedıyosan o zaman haklısın.

ben işletme okuyorum 2. sınıfa geçtim sadece bir örnek veriyim konuyu acan arkadasa.. fakultenın içinde askeriyenin hangi bölümden ne kadar öğrenci alacagıyla ilgili bir ilan vardı butun bölümlerin ismi vardı ama iktisatta 2 farklı işe alım varken işletmeden 7 8 farklı yere girilebiliyordu askeriyede. artık burdan anla işletmenin önü herzaman daha açıktır.

iktisatcıların yapacagı iş bellidir banka muhasebe vs.. ama işletmede bunlarıda yaparsın ayrıca hukuk gb. alanlardada çalışabilirsin çünkü fakültedeki nerdeyse bütün dersleri alıyorsun her konu hakkında bilgin oluyor. ayrıca işletmenin okunması iktisattan daha kolaydır. hata etme işletme seç geleceğini garantiye al etraftan öten cırcır böceklerinede aldanma etraf işletme dolmuş olabilir ama kendini geliştirdinmi önünde ne tıp ne muh nede baska bişe olur....

2225 Mesaj
24 Temmuz 2009; 3:05:41 

quote:

Orijinalden alıntı: djnone

bu nasıl bi cevap .. 3 kuruş ne demek ?? eğer ing bilgisayar birde diploma getir 2 den asağı maaş almassın. düz mezun olursan 1 tl alırsın. bilip bilmeden konusma ha 3 kuruş derken 2 bın 3 bın tl den bahsedıyosan o zaman haklısın.

ben işletme okuyorum 2. sınıfa geçtim sadece bir örnek veriyim konuyu acan arkadasa.. fakultenın içinde askeriyenin hangi bölümden ne kadar öğrenci alacagıyla ilgili bir ilan vardı butun bölümlerin ismi vardı ama iktisatta 2 farklı işe alım varken işletmeden 7 8 farklı yere girilebiliyordu askeriyede. artık burdan anla işletmenin önü herzaman daha açıktır.

iktisatcıların yapacagı iş bellidir banka muhasebe vs.. ama işletmede bunlarıda yaparsın ayrıca hukuk gb. alanlardada çalışabilirsin çünkü fakültedeki nerdeyse bütün dersleri alıyorsun her konu hakkında bilgin oluyor. ayrıca işletmenin okunması iktisattan daha kolaydır. hata etme işletme seç geleceğini garantiye al etraftan öten cırcır böceklerinede aldanma etraf işletme dolmuş olabilir ama kendini geliştirdinmi önünde ne tıp ne muh nede baska bişe olur....

3 kuruş tabiki.Elinde işletme diplomasıyla git bakalım bir muhasebe bürosuna asgari ücret verecekler mi?Muhasebe büroda öğrenilir.Bürolarda hangi üniversite mezunu olduğun pek önemli değildir.Çünkü orada herşeyi yeniden öğrenirsin derste anlatılandan farklıdır.İngilizce işe yarar ancak mali müşavir olacaksan bazı firmalar istiyor.İşletme bitirip iyi bir maaşla işe başlama imkanı çok az kişiye nasip olur özel sektör için konuşuyorum.Dediğim gibi muhasebede pek para yoktur satış-pazarlamada iyi para kazanılır ancak risklidir 2-3 senede ya atılırsın yada şef olursun.Bankada gişe memurluğuna girmek kolay sayılır daha üst mevkilere girmek oldukça zordur.İşletme bana göre karma bir program herşey var ama tam olarak değil.Biraz hukuk,biraz iktisat,biraz pazarlama,muhasebe...

527 Mesaj
24 Temmuz 2009; 3:09:12 

arkadaşlar özel sektör için bölüm ayrımı kalmadı ki sadece isimleri farklı oldu...

823 Mesaj
24 Temmuz 2009; 3:37:09 

Kamu en avantajlısı. İktisat en kötüsü.

arasortac.blogspot.com

4536 Mesaj
24 Temmuz 2009; 8:32:26 

EA2 de hukuk hepsini döver..

İşbu dogtag; sadece 36 kişide açık olup, birinin sahibi bu imzayı kullanmaktadır.

299 Mesaj
24 Temmuz 2009; 8:49:03 

arkadaşlar ben özel sektörde değilde devlette çalışmak istiyorum kamu yönetimi uygun mu benim için illa kaymakam olucam diye girmicem zaten uzman veya müfettiş olmak istiyorum

1396 Mesaj
24 Temmuz 2009; 8:58:20 

kesinlikle iktisat .

131 Mesaj
24 Temmuz 2009; 11:34:49 

yahu yokmu bir bilir kişi her kes birşey sölüyor. Peki ya iş bulmadan ziyade iş alanı nedir bu bölümlerin yani ne olunabilir hangi sınavlara girilebilir mesela iktisat yada işletme mezunları kaymakamlık sınavlarına girebilirlermi

131 Mesaj
24 Temmuz 2009; 12:00:06 

yokmu :D arkadaşlar gerçekten sıkıldım bu konudan yaw ne kadar zamandır soruşturuyorum birisi iktisat diyor birisi işletme. Net bir şey yokmu bu bölümlerin iş alanlarıyla ilgili

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackDestiny -- 24 Temmuz 2009; 12:01:45 >

375 Mesaj
24 Temmuz 2009; 12:45:20 

Ben oldukça iyi biliyorum, akademik hayattayım.
temel olarak iibf çatısı altındaki bölümler arasında işe başvurma açısından bir fark yok.
Mesela banka müfetişşi yrdmcilığı sınavı açtığında herkes başvurabilir ama sınav içeriğine baktığımızda işletme-iktisatın kamuya göre daha avantajlı olduğunu görürsünüz. Benim tavisyem kesinlikle kamu yazma.
İşletmenin iş alanı çok geniş ama bir o kadar da rekabete yoğun bir iş sahası var. Kendini dil,pc bilgisi gibi konularda geliştirerek fark yaratman lazım.

Şu andan itibaren kafanıza devlet-özel sektör diye ayrım yapmayın, zaman neler gösterir belli olmaz. Kamu yazıp devlet olur diye beklerken, devlette iş bulamazsan (ki büyük ihtimal) özel sektörde çok zor iş bulursun. Ayrıca devlette torpilsiz iş bulmak bir sorun, atama sorunu var, maaşlar nispeten düşük

Şöyle düşünelim, özel şirkette müdürsün. Kamu yönetimi ve işletme mezunu iş başvuırusu yapıyor. Biri işletmenin tüm fonksiyonların ait dersler almış, biri ise kamu yönetimi ile ilgili bilgiye sahip, sen hangisini işe alırsın?

299 Mesaj
24 Temmuz 2009; 12:58:45 

Galiba en iyi tercih işletme olucak ama ben devlette çalışmak istiyorum kamu yönetimine de rahat puanım yetiyor herkes de kamu yönetimi yazma dedi napıcağımı bilmiyorum

147 Mesaj
24 Temmuz 2009; 13:07:34 

bu sabah TV8'de erkan tan'ın programına eğitmen-yazar süleyman beledioğlu katıldı. işte ordan burdan muhabbet ederken konu kamu yönetimine geldi. ben hocadan istediğiniz yeri yazın demesini beklerken, hoca kamu yönetiminin artık işlevselliğini yitirdiğini, türkiye'de tercihlerde yazılmadığını, zaten artık yazılmaması gerektiğini; mezun olduktan sonra iş konusunda çok zorluklar olduğunu söyledi. iyisi mi ben de uluslararası ilişkiler yazmayı düşünüyordum. bu yıl tutuyor puanım ama o sırada da erkan tan demez mi ben uluslararası ilişkiler mezunuyum, türkiye'deki siyasal bilimler fakültelerindeki ders içerikleri iş bulmayı kapsamıyor, bu yüzden ben bölümümün işini aramama rağmen bulamadım, şimdi TV'de sunuculuk yapıyorum. babam da kaymakam dedi.
yani; kamuda tanıdığın varsa torpil işe yarar anlayışı var ya bizde, babası kaymakam olan bir insan dahi uluslararası ilişikilerden iş bulamamışsa biz ne yaparız bilemiyorum. bu sabah tüm umudum çöktü. ya kamu ya uluslararası ilişkiler yazarım derken, bu konuşmadan dolayı içime kurt düştü. ne yaparım, ne ederim bilmiyorum ama uluslararası ilişkiler mezunu en az 2 dil bilmesine rağmen iş bulamıyorsa, demek ki kamu yönetiminin işi gerçekten zor.

131 Mesaj
24 Temmuz 2009; 13:22:13 

tamam kamu yönetimini eledik ya işletme ile iktisat hangisi daha avantajlı hangisinin iş alanı daha geniş tabiki kendini geliştirmek lazım ama hangisini bitirdikten sonra kendimizi geliştirirsek daha avantajlı duruma düşeriz

48 Mesaj
24 Temmuz 2009; 13:26:38 

Çeko hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ( Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri )

147 Mesaj
24 Temmuz 2009; 13:35:10 

quote:

Orijinalden alıntı: AcHy

Çeko hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ( Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri )

çeko abbas güçlü'nün sitesinde de dogrutercih.com'da da en çok rağbet gören bölüm olarak yazılmış. son2 yıldır o bölüme yönelme fazla imiş. çünkü iktisat ve işletmenin yanısıra çevre bilimlerini de içeren ders içeriğine sahipmiş. "iş bulmamak imkansız" bölümlerden biri yani ;)

48 Mesaj
24 Temmuz 2009; 13:46:16 

quote:

Orijinalden alıntı: marmara59

çeko abbas güçlü'nün sitesinde de dogrutercih.com'da da en çok rağbet gören bölüm olarak yazılmış. son2 yıldır o bölüme yönelme fazla imiş. çünkü iktisat ve işletmenin yanısıra çevre bilimlerini de içeren ders içeriğine sahipmiş. "iş bulmamak imkansız" bölümlerden biri yani ;)

eyw hocam çok sağ ol

147 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:01:20 

quote:

Orijinalden alıntı: AcHy

eyw hocam çok sağ ol

rica ederim. :) ben de bu bölümleri çok fazla araştırdım, araştırmaya da devam ediyorum. o yüzden bildiğim şey varsa paylaşayım :)

48 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:03:48 

valla hocam çeko için ne biliyorsan paylaşırsan sevinirm =)

213 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:17:39 

Bölümün en iyi iki bölümü iktisat , işletme.Ders zorluğu açıından soruyorsan iktisat , işletmeden daha zor.Ayrıca iş bulamazsın safsatalarını da hiç sallama.İyi derecede bir 2.dil ve bilgisayar biliyorsan her türlü iş bulursun.Maalesef bizim memlekette insanlar üni. mezunu olunca iş bulacaklarını zannettikleri için bu bölümlere ''diplomalı işsiz''ler bölümü olarak görüyorlar .Sorunda burada zaten

Zulme tapmak adli tepmek hakka hiç aldırmamak; Kendi âsûdeyse, dünyâ yansa, baş kaldırmamak;
Ahdi nakzetmek yalan sözden tehâşî etmemek; Kuvvetin meddâhı olmak aczi hiç söyletmemek;
Mübtezel birçok merâsim: İnhinâlar, yatmalar, Şaklabanlıklar, riyâlar, muttasıl aldatmalar;
Fırka, milliyyet, lisan nâmıyla dâim aynlık; En samîmî kimseler beyninde en ciddî açık;
Enseden arslan kesilmek cebheden yaltak kedi... Müslümanlık bizden evvel böyle zillet görmedi!

299 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:20:09 

arkadaşlar özel sektör istemiyorum devlette çalışmak istiyoum biliyorum zor ama yinede kpssde yüksek puan almaya bakar bu iş. Sizce devlette çalışmak için kamu mu işletme mi iktisat mı ?

131 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:29:52 

anladığım kadarıyla iktisat işletmeden daha iyi? işletmenin puanlarıda derslerinin iktisadin derslerine göre daha kolay olmasından dolayı daha yüksek?

1251 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:48:38 

arkadaşlar kafamda şu 2 bölüm var

anaodolu üniv ing işletme
anadolu üniv. ing iktisat

bana bu 2 bölümden hangisini öneriyorsunuz. Gönül rahatlığıyla git diyormusunuz. Orada göreceğim ingilizce mezuniyetten sonraki başvurularda bana ne derece fayda sağlar? Hangi bölümü bitirdiğimde beni ne bekler?

Arkadaşlar lütfen tek kelimeyle "şuraya git süper" tarzı mesajlar istemiyorum klavye başından bilmeden sallayan sallayana. Hayatımın şekilleneceği son 10 gün karar verme aşaması için. Mümkünse akademik tecrübesi olan bir abimiz bi arkadaşımız cevaplarsa çok memnun olurum.

Akademik tecrübesi olan dedikse kesin şart koşmadım bi bildiğiniz varsa paylaşmakta çekinmeyin arkadaşlar lütfen zaman daralıyor.

Teşekkürler

147 Mesaj
24 Temmuz 2009; 14:52:42 

quote:

Orijinalden alıntı: 4190fth

Bölümün en iyi iki bölümü iktisat , işletme.Ders zorluğu açıından soruyorsan iktisat , işletmeden daha zor.Ayrıca iş bulamazsın safsatalarını da hiç sallama.İyi derecede bir 2.dil ve bilgisayar biliyorsan her türlü iş bulursun.Maalesef bizim memlekette insanlar üni. mezunu olunca iş bulacaklarını zannettikleri için bu bölümlere ''diplomalı işsiz''ler bölümü olarak görüyorlar .Sorunda burada zaten

bence safsata derken bir daha düşünmelisin. geniş çaplı bir araştırma yaparsan, rehber hocalarıyla görüşürsen ve bu işin kurdu olmuş insanları tv'lerde radyolarda dinlersen, gazetelerde okursan nerenin iş bulabileceğini, nerenin bulamayacağını anlarsın. safsata deyip, 2.dil+bilgisayar olsun iş bulursun dersen bilgisayar mühendislerini örnek veririm sana. kışın göstermişti, bilgisayar mühendisi ama madem ocağına girmek için uğraşıyordu. onu bunu takma da denmez, her olumlu ya da olumsuz yorumları okumak zorundalar. çünkü nereden baksan hayatının en az 5 yılı o bölümü okuyarak geçirecek, iyi bir araştırma yapmayıp, o bölüme girilirse; sonra 2. ya da 3. sınıfta ahh keşke derse, bu safsataların gerçekliği ortaya çıkar.

3317 Mesaj
24 Temmuz 2009; 15:26:53 

quote:

bu sabah TV8'de erkan tan'ın programına eğitmen-yazar süleyman beledioğlu katıldı. işte ordan burdan muhabbet ederken konu kamu yönetimine geldi. ben hocadan istediğiniz yeri yazın demesini beklerken, hoca kamu yönetiminin artık işlevselliğini yitirdiğini, türkiye'de tercihlerde yazılmadığını, zaten artık yazılmaması gerektiğini; mezun olduktan sonra iş konusunda çok zorluklar olduğunu söyledi. iyisi mi ben de uluslararası ilişkiler yazmayı düşünüyordum. bu yıl tutuyor puanım ama o sırada da erkan tan demez mi ben uluslararası ilişkiler mezunuyum, türkiye'deki siyasal bilimler fakültelerindeki ders içerikleri iş bulmayı kapsamıyor, bu yüzden ben bölümümün işini aramama rağmen bulamadım, şimdi TV'de sunuculuk yapıyorum. babam da kaymakam dedi.
yani; kamuda tanıdığın varsa torpil işe yarar anlayışı var ya bizde, babası kaymakam olan bir insan dahi uluslararası ilişikilerden iş bulamamışsa biz ne yaparız bilemiyorum. bu sabah tüm umudum çöktü. ya kamu ya uluslararası ilişkiler yazarım derken, bu konuşmadan dolayı içime kurt düştü. ne yaparım, ne ederim bilmiyorum ama uluslararası ilişkiler mezunu en az 2 dil bilmesine rağmen iş bulamıyorsa, demek ki kamu yönetiminin işi gerçekten zor.

+1

Kamu yönetimi ve uluslararası ilişkileri bitirdi benim için. Ama adam çok net açıklamalarda bulundu.

Michael Jackson - 1958 ve daima...

1630 Mesaj
24 Temmuz 2009; 17:05:57 

quote:

rica ederim. :) ben de bu bölümleri çok fazla araştırdım, araştırmaya da devam ediyorum. o yüzden bildiğim şey varsa paylaşayım :)

valla ne biliyosan paylaş

çeko işletmenin veya iktisadın yapabildiğini yapabiliyo mu? ne bilim ben hep çeko yu insan kaynakları olarak algıladım buda bana itici geldi

DH 2005

if you want to make it for a living, your number 1 aim should not be how to maximize your profit, but how to minimize your risk.

8177 Mesaj
24 Temmuz 2009; 17:34:55 

İktisat. Ben de tercihimde iktisat yazmıştım.

...

525 Mesaj
25 Temmuz 2009; 16:43:02 

Buradaki yorumları okuduktan sonra kamu yönetiminden vazgeçer gibi oldum. Bir devlet kurumuna girmek istiyordum ama ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Fakat beni korkutan tek şey, gerçekten de her tarafın işletmeci ve iktisatçı olması. Ve şunu sormak istiyorum, işletme veya kamu yönetimini bitirdikten sonra, kpssye girdiğimiz zaman, aldığımız derslerin sınavda bize yardımcı olması bakımından, hangi bölüm daha kolaylık sağlar bize? Çünkü şöyle bir şey var, kamu yönetimi okuyorsan eğer, bir devlet kurumuna kapağı attın gibi bir düşünce hakim ülkemizde. Ben de bunu merak ediyorum işte. İşletme okuyan adam da Kpss'ye giriyor, kamu yönetimi okuyan adam da kpss'ye giriyor? Bunun arasındaki ince fark nedir? Yani bir devlet kurumunda müfettiş olmak isteyen bir adamın gireceği sınavda, kamu yönetimi okuması daha mı kolaylık sağlar ona?

Sarı&Kırmızı

525 Mesaj
25 Temmuz 2009; 16:46:41 

Yukarıda bir arkadaş sormuş ama, tekrar sormak istiyorum, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri hakkında ne düşünüyorsanız paylaşır mısınız? İş bulma konusunda tabii ki de...

Sarı&Kırmızı

1621 Mesaj
25 Temmuz 2009; 17:01:36 

2010'da sınava giricek biri hangi puan türünde sorular çözsün ki işletme kazansın

750 Mesaj
25 Temmuz 2009; 17:08:47 

Peki ekonometri hakkında ne düşünüyorsunuz?

1630 Mesaj
25 Temmuz 2009; 21:38:02 

quote:

Orijinalden alıntı: RuiNatioN

Yukarıda bir arkadaş sormuş ama, tekrar sormak istiyorum, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri hakkında ne düşünüyorsanız paylaşır mısınız? İş bulma konusunda tabii ki de...

+1

insan kaynakları fln diyorlar ya ama isminden hiç insa kaynakları gibi gelmiyo...

DH 2005

if you want to make it for a living, your number 1 aim should not be how to maximize your profit, but how to minimize your risk.

0 Mesaj
26 Temmuz 2009; 0:09:57 

üniversiteyi bitirdiğinde bi bilim öğrenmiş olmak istiyorsan tabikide iktisat olmalı.iş bulma açısından işletme iyi tabi.kamu yönetimi okuyunca iş alanın iyice daralıyor bence tabi üniversitesine bağlı.

981 Mesaj
26 Temmuz 2009; 0:15:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Pink86

üniversiteyi bitirdiğinde bi bilim öğrenmiş olmak istiyorsan tabikide iktisat olmalı.iş bulma açısından işletme iyi tabi.kamu yönetimi okuyunca iş alanın iyice daralıyor bence tabi üniversitesine bağlı.

Yanıyorum söndürelim mi? Tabi tabi

1531 Mesaj
26 Temmuz 2009; 0:17:05 

quote:

Orijinalden alıntı: RuiNatioN

Üniversiteyi ucundan kazanmış insanların gittiği bölüm olarak tabir edilir.Pek bir şey bekleme.

527 Mesaj
26 Temmuz 2009; 0:18:29 

ona bakarsan sağlam okullar dışında kalan bütün iibf ler öyle...

1630 Mesaj
26 Temmuz 2009; 12:14:50 

quote:

Orijinalden alıntı: emure

+1

insan kaynakları fln diyorlar ya ama isminden hiç insa kaynakları gibi gelmiyo...

DH 2005

525 Mesaj
26 Temmuz 2009; 13:20:18 

Bir diğer merak ettiğim konu şu. Kamu yönetimi değil de işletme okursam, kaymakamlık sınavında veyahut mülakatında, benimle aynı okuldan kamu yönetimi mezunu birinden bir adım geride olur muyum? Esas merak ettiğim nokta bu. Aldığımız dersler bakımından zaten geride olacağım, onu biliyorum. Ama önemli olan mülakatta ne olacağı

Sarı&Kırmızı

2049 Mesaj
30 Ocak 2010; 2:19:48 

bilgimiz varsa paylaşalım arkadaşlar... güzel bir konu olmuş ve devam etmesi burdaki birçok insana yarar sağlayacaktır.

2225 Mesaj
30 Ocak 2010; 7:59:45 

Yine aynı konu yine yorumumu yapacağım.Daha önce dediğim gibi bu bölümlerin hepsi birbirine benzer sadece sözel derslerde farklılıklar vardır.İktisat ders içeriği bakımından biraz farklıdır sayısal dersleri fazladır ve daha zordur.Aslında 3'ü de eşeği bağlasan 4 yılda bitecek bölümlerdir.6-7 yılda bitirenler hocayla takışmış veya psikopat bir hocaya denk gelmiş bu yüzden okulu uzatan kişilerdir.Kaymakamlık için lisans diploması üzerine yüksek lisans gerekir çünkü abimden biliyorum ankaradaki mülakatlarda odtü,boğaziçi her türlü üniversiteden seçmece mezunlarla yarışacaksın.En önemlisi okul bitmeden yabancı dili halletmek.

3157 Mesaj
30 Ocak 2010; 15:28:52 

Bence Iktisat en iyisi. Isletme iktisattan sonra gelir. Kamu yonetiminin ekonomiyle alakasi ne?

Encinaar

4334 Mesaj
30 Ocak 2010; 16:50:04 

Kesinlikle iktisat. İşletme ve Kamu Yönetimi mezunu çok fazla çünkü bitirmesi kolay bölümler. İktisat ise sayısal ağırlığı yüksek bir bölüm. İş olanağı daha fazla. Bankalarda çalışanlar genellikle iktisat mezunudur.

Nokia Şarjı Bulunur
Çağrılık Kontör Mevcuttur
Okeye 4. Tavlaya 2. Olunur
Adres Tarif Edilir.

2160 Mesaj
30 Ocak 2010; 18:04:52 

iktisat ve işletme için konuşuyorum. iktisat daha sayısaldır ve dersleri işletmeye göre daha zordur. ama mezun olunca bir unvan sahibi olursunuz en azından.(ekonomist) benim tercihim iktisattan yana olur.

bu bölümleri alelade bir üniversitede okursanız işsiz kalmanız çok olası. ciddi mezun var bu bölümlerden ve aralarından sıyrılmanız için iyi bir üniversite şart. boğaziçi, bilkent, odtü iktisat işletme bölümlerinden mezun olmanız önünüzde baya kapı açıcak, bu mezun ordusu içinde sıyrılmanızı sağlayacaktır. bu üniversiteler zaten ingilizceyi size paşa paşa öğretecektir. bunun yanında ek bir yabancı dil daha öğrenir biraz da bilgisayar programlarında (ms office gibi) kendinizi yeterince geliştirirseniz iş imkanları oldukça fazladır. mezun ordusu arasından baya bir sıyrılır zaten geniş olan iş olanaklarında kendinize bir yer edinebilirsiniz.

gerçi türkiyede her bölümde fazlası ile mezun veriliyor. bu dediklerim sadece iktisat işletme için geçerli değil tabi. ihtiyaçtan çok fazlası mühendis de mezun oluyor mimar da. bir şekilde aralardan sıyrılmak tamamen size bağlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vatal -- 30 Ocak 2010; 18:06:38 >

2049 Mesaj
30 Ocak 2010; 19:00:28 

teşekkürler...

peki bu bölümlern yanında "çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri" bölümünün artıları eksileri nelerdir?

ktü veya sakarya'dan çıktığımı varsayarsanız ne önerirsiniz?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Ocak 2010; 22:17:25 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi öğrencisi olan Sendromkaan arkadaşımıza sormuştum bunu,sağ olsun çok içtenlikle cevapladı.Onun cevabını yapıştırayım buraya(umarım kendisi için sakıncası yoktur.):
Bir kere işletme gibi çok pratik gibi görünen ama aslında dikkatli bakıldığında çok fazla bir şey öğrenmediğin bir bölüm değil. Biraz teori ağırlıklı, daha çok şey öğreniyorsun; tabii hepsi işine yarayan şeyler değil. Fakat iktisat okumak, adı üstünde ekonomi, bu bağlamda kendini geliştirebildiğin takdirde inanılmaz bir bilgi birikimine yol açar. Mezun olduktan sonra klasik olarak bankalar, borsacılık, devlet kademesinde uzmanlık görevleri, kişiye bağlı olarak kaymakam, vali, bakan, başbakan yani pek çok meslek sahibi olunabilir. Bir kere özel şirketlerde iktisat mezunu, çok avantajlıdır. Önemli görevler alabilirler. CEO'ların çoğu iktisat mezunudur.

1036 Mesaj
30 Ocak 2010; 22:30:26 

kesin iktisat dersleri görenler bilir ama bitirmesi tam çile

2225 Mesaj
31 Ocak 2010; 0:23:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Vatal

iktisat ve işletme için konuşuyorum. iktisat daha sayısaldır ve dersleri işletmeye göre daha zordur. ama mezun olunca bir unvan sahibi olursunuz en azından.(ekonomist) benim tercihim iktisattan yana olur.

bu bölümleri alelade bir üniversitede okursanız işsiz kalmanız çok olası. ciddi mezun var bu bölümlerden ve aralarından sıyrılmanız için iyi bir üniversite şart. boğaziçi, bilkent, odtü iktisat işletme bölümlerinden mezun olmanız önünüzde baya kapı açıcak, bu mezun ordusu içinde sıyrılmanızı sağlayacaktır. bu üniversiteler zaten ingilizceyi size paşa paşa öğretecektir. bunun yanında ek bir yabancı dil daha öğrenir biraz da bilgisayar programlarında (ms office gibi) kendinizi yeterince geliştirirseniz iş imkanları oldukça fazladır. mezun ordusu arasından baya bir sıyrılır zaten geniş olan iş olanaklarında kendinize bir yer edinebilirsiniz.

gerçi türkiyede her bölümde fazlası ile mezun veriliyor. bu dediklerim sadece iktisat işletme için geçerli değil tabi. ihtiyaçtan çok fazlası mühendis de mezun oluyor mimar da. bir şekilde aralardan sıyrılmak tamamen size bağlı.

İktisat bitirmekle nasıl ekonomist olursun?İktisat-işletme bunları okuyup bitirmekle hiçbir ünvanın olmaz.Ekstra sınavlara girip ünvan kazanırsın.Okuldan alacağın diploma bu sınavlara girmek için bir belge.Derslerin temelini okulda alırsın ancak sadece okulda öğretilenler yetmez.

2160 Mesaj
31 Ocak 2010; 12:00:13 

quote:

İktisat bitirmekle nasıl ekonomist olursun?İktisat-işletme bunları okuyup bitirmekle hiçbir ünvanın olmaz.Ekstra sınavlara girip ünvan kazanırsın.Okuldan alacağın diploma bu sınavlara girmek için bir belge.Derslerin temelini okulda alırsın ancak sadece okulda öğretilenler yetmez.

mühendislik bölümlerini nasıl bitirip şak diye mühendis oluyorsan iktisat bitirip de şak diye ekonomist olabilirsin kafana takma.

3157 Mesaj
31 Ocak 2010; 14:17:23 

quote:

Iktisat ekonominin temel bilimidir. Dolayisiyla mezun olan ekonomisttir. Kendisiyle alakali her turlu ust duzey pozisyonda iktisat mezunlari vardir. Ornek: Bakan, CEO, genel mudur...vb. Cunku iktisat daha makro goruse sahiptir.

Encinaar

2225 Mesaj
31 Ocak 2010; 17:55:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Ata

Iktisat ekonominin temel bilimidir. Dolayisiyla mezun olan ekonomisttir. Kendisiyle alakali her turlu ust duzey pozisyonda iktisat mezunlari vardir. Ornek: Bakan, CEO, genel mudur...vb. Cunku iktisat daha makro goruse sahiptir.

İyide iktisat oldukça geniş bir alan mikrosu-makrosu birçok dersle beraber 4 yılda tamamen öğrenilemez.İktisat bölümünde sadece iktisat olsa neyse bir sürü ek ders var.İşletmede temel olarak gösterilir iktisat bölümünde daha detaylı.Bence ekonomist demek için yüksek lisans ve doktora yapmak gerekir.

0 Mesaj
31 Ocak 2010; 23:22:22 

İktisat okuyan biri oalrak hiçbiri bence.
Ancak sınavlar yönüyle incelersek genel kanının aksine iktisat değilde kamu yönetmi derim.
kamu yönetiminde makro-mikro iktisat dersleri alırsın ve bu kpss a iktisatının %60 ını teşkil eder.hukuk yönünden çok avantajlı olursunuz.derslerin çoğu hukuk.
ancak iktisat bölümünde yeteri kadar hukuk verilmez.Zımbırtı çok ders vardır.
Çok idealist değilseniz bnce iibf okumayın.Açıjtan okuyun daha iyidir.aynı işlevi görür çünkü.Ama iyi derece yaparım-kasarım-hedefim bddk-spk-kaymakamlık diyorsanız bnce şehir faktörünün göz önüne alın.Büyükşehirde okuyun.bana kalırsa

1.sınıf iibfler==Boğaziçi-koç-Odtü-Bilkent-Ankara siyasal
2.sınıf iibfler==Hacettepe-marmara-istanbul-gazi-ege
3.sınıf iibfler==d.eylül-anadolu-uludağ-selçuk

gerisi vasattır.(Çukurova ünivde okuyan biri oalrak söylüyorum)

315 Mesaj
1 Şubat 2010; 0:57:26 

Bizim zamanımızda İşletmeye puanı yetmeyenler İktisata, her ikisine de puanı yetmeyenler ise Kamu yönetimine giderdi.