Şimdi Ara

Bilgisayar Mühendisleri Kod Yazmak Ne Demek?(Mezun oldum)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
57
Favori
55.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Türkiyenin durumu işte daha bilgisayar mühendisi olmak istiyorsun diyip gülüp hevesini kırdığı adam şu an silikon vadisinde kahvesini yudumluyor merak ettim sen noldun
  • Uyarı gelince hatırladım yeniden böyle bir konu olduğu. Şu anda 4. sınıfın ilk dönemi bitmek üzere. 2. döneme çok az ders bıraktım daha çok kendimi geliştirebilmek için ve sağlam bir bitirme projesi için.

Bitirme projesi olarak google maps kullanan ve bir çok özelliği olan bir android projesi yapıyoruz. Biraz bilgi vermem gerekirse ilk sene çok zorlanmıştım java öğrenirken ve ilk programlama derslerimi düşük notla geçmiştim. Daha sonra bu işin böyle olmayacağını anladım ve gerçekten önem vermeye başladım.

2. sınıfta C++'a geçtik ve veri yapıları dersini bu dille aldık. İnanılmaz zorlayıcı olduğunu söyleyebilirm. Ancak azim ettim ve c++, veri yapıları gibi şeyleri oldukça iyi öğrendim. Aynı sene yaz okuluna kalıp java dersini bir daha aldım ve notumu yükselttim. Object oriented programming, programing languages ve algorithms gibi dersleri iyi notlarla geçtim ve artık iyice donanımlı olduğumu düşünüyorum.

Cs 101(bilgisayar mühendislerinin programlamaya giriş dersi, java ile) ve cs 113(endüstri mühendislerinin programlamaya giriş dersi, matlab ile) derslerinde labda asistan olarak çalıştım, cv me katabilceğim bir şeyler olsun diye.

Geçen yaz Innova Bilişim bu yaz ise Turkcell Arge'de staj yaptım. Ancak kendimi çok geliştirmedim bu sırada. Verilen işlerden pek memnun kalmamıştım ve önemsemedim çok.

Tabiki sadece dersle olmaz geçen senenin bahar döneminde Londra Kingston üniversitesine erasmus öğrencisi olarak gittim ve 5 ayımı orda kaçırdım. İngilizcem konuşma olarak inanılmaz derecede gelişti. Üniversiteye kadar, hatta Londra'ya gidene kadar ingilizceden hep çekinmiştim.

Şu an 3 üstü bir ortalamaya sahibim ve okulu bu sene bitireceğim. Seneye Amerika'daki bazı okullara master başvurusu ve iyi şirketlere iş başvurusu yapmayı düşünüyorum. Türkiye'deki iş ortamını gördükten sonra kesinlikle burda çalışmak istemediğime karar verdim. Şu an ne olacak ne olacak hiç bilmiyorum, ama insanın karşısına hep bir fırsatlar çıkıyor. Ümitle bekliyorum bakalım.

Sormak istediğiniz başka şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım.
    Niye bu kadar onyargılı konustugunuz anlmayıorum.Siz kac tane anadolu fen lısesınden mezun olmus kısının kod yazarak uni.de tercıh yaptıgını gordugunuz?Kac tane makına muhendısının makınalardan cok ıyı anlayarak basladıgını ya da ee muhendıslerının cok iyi elektronık devreler yaparak uni.ye basladıgını gordunuz.Nedır bu yargı??

Sen benı ne kadar tanıyorsun da olabılcegımı sanmıyorsun onu anlamadım.Evet bılg. ıstıyorum kod yazmanın ne demek oldugunu bılmıyorum nolmus.Benım basarılı olamayacagımı nasıl ıdda edıyorsunkı?

Emınım sız uni.ye gırerken her seyı cok iyi bılıyordunuz.Ben fen lısesı mezunuyum kac yıl yatılı okulda okudum.Emın ol fırsatım olsa bende bunları bılıyor olurdum.oyle ıgrenc bır egıtım sıstemı varkı malesef bunları bılmemek benım elımde degıl.Su anda elımde flash oyun programlamasıyla ılgılı bır kıtap var onu okuyorum mesela ne tarz seyler oldugunu ogrenmek ıcın.

Bu kadar yıl okuduktan sonrada bır yerı yazmıs olmak ıcın yazmam emın olun.

Yardımcı olan arkadaslara cok tesekkur ederım.
    Ders niteliğinde bir mesaj yazmışsınız gerçekten. Bu arkadaşta büyük ihtimal bir baltaya sap olmuştur ama yaptığı şeyin savunulur bir tarafı yok bu tip hevesimizi kursağımızda bırakma gayreti içindeki insanların ne yazdıklarını ve düşündüklerine pek ehemmiyet göstermeyip başarılı olmak istediğimiz alanda kendimizi geliştirme gayreti içinde olursak konuyu açan arkadaş gibi hem kendimiz için hem de başkaları için örnek teşkil etmiş oluruz diye düşünüyorum.
  • Öyle konuyu tesadüfen okurken 7 sene önce kendi yazımı da gördüm. Destek olmuşum sana. İyi ki de olmuşum. Gayet güzel aşamalar kaydetmişsin, gurur duydum seninle de.
  • Uyarı gelince hatırladım yeniden böyle bir konu olduğu. Şu anda 4. sınıfın ilk dönemi bitmek üzere. 2. döneme çok az ders bıraktım daha çok kendimi geliştirebilmek için ve sağlam bir bitirme projesi için.

Bitirme projesi olarak google maps kullanan ve bir çok özelliği olan bir android projesi yapıyoruz. Biraz bilgi vermem gerekirse ilk sene çok zorlanmıştım java öğrenirken ve ilk programlama derslerimi düşük notla geçmiştim. Daha sonra bu işin böyle olmayacağını anladım ve gerçekten önem vermeye başladım.

2. sınıfta C++'a geçtik ve veri yapıları dersini bu dille aldık. İnanılmaz zorlayıcı olduğunu söyleyebilirm. Ancak azim ettim ve c++, veri yapıları gibi şeyleri oldukça iyi öğrendim. Aynı sene yaz okuluna kalıp java dersini bir daha aldım ve notumu yükselttim. Object oriented programming, programing languages ve algorithms gibi dersleri iyi notlarla geçtim ve artık iyice donanımlı olduğumu düşünüyorum.

Cs 101(bilgisayar mühendislerinin programlamaya giriş dersi, java ile) ve cs 113(endüstri mühendislerinin programlamaya giriş dersi, matlab ile) derslerinde labda asistan olarak çalıştım, cv me katabilceğim bir şeyler olsun diye.

Geçen yaz Innova Bilişim bu yaz ise Turkcell Arge'de staj yaptım. Ancak kendimi çok geliştirmedim bu sırada. Verilen işlerden pek memnun kalmamıştım ve önemsemedim çok.

Tabiki sadece dersle olmaz geçen senenin bahar döneminde Londra Kingston üniversitesine erasmus öğrencisi olarak gittim ve 5 ayımı orda kaçırdım. İngilizcem konuşma olarak inanılmaz derecede gelişti. Üniversiteye kadar, hatta Londra'ya gidene kadar ingilizceden hep çekinmiştim.

Şu an 3 üstü bir ortalamaya sahibim ve okulu bu sene bitireceğim. Seneye Amerika'daki bazı okullara master başvurusu ve iyi şirketlere iş başvurusu yapmayı düşünüyorum. Türkiye'deki iş ortamını gördükten sonra kesinlikle burda çalışmak istemediğime karar verdim. Şu an ne olacak ne olacak hiç bilmiyorum, ama insanın karşısına hep bir fırsatlar çıkıyor. Ümitle bekliyorum bakalım.

Sormak istediğiniz başka şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: EvoRoncatto

Bu konuyu arada bir uplamak lazım. 25 bin kişi görüntülemiş 7 yıl içinde. Adama zamanında yapamazsın demişler gayette yapmış o yapamazsın diyen arkadaşların şu anki konumlarını merak ediyorum.Okulu iyi ortalamayla bitirmiş, erasmus, iyi yerlerde stajlar, projeler falan yapıp mezun olmuş. Şu an da bildiğim kadarıyla Carnegie Mellon veya Virginia Tech gibi top amerikan okullarından birince master veya doktora yapıyor. Helal valla hocam.

Bende saçma bir şekilde yapamazsın diyenlerden biriyim ne mutlu ki arkadaş beni haksız çıkarmış:). Adına çok sevindim umarım daha da başarılı olur. Bende o sıralarda foruma uçak ehliyeti nasıl alınıyor diye konular açıyordum şimdi pilot oldum. Arkadaşla kaderimiz benzeşiyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: jokernikov

Ama bilgisayar mühendisi olabileceğini sanmıyorum.
    Çünkü böyle işlerle uğraşmayı sevmediğin belli kod yazmak hakkında hiçbirşey duymamışsın

hocam şuan ne düşünüyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante`

Çünkü böyle işlerle uğraşmayı sevmediğin belli kod yazmak hakkında hiçbirşey duymamışsın

Niye bu kadar onyargılı konustugunuz anlmayıorum.Siz kac tane anadolu fen lısesınden mezun olmus kısının kod yazarak uni.de tercıh yaptıgını gordugunuz?Kac tane makına muhendısının makınalardan cok ıyı anlayarak basladıgını ya da ee muhendıslerının cok iyi elektronık devreler yaparak uni.ye basladıgını gordunuz.Nedır bu yargı??

Sen benı ne kadar tanıyorsun da olabılcegımı sanmıyorsun onu anlamadım.Evet bılg. ıstıyorum kod yazmanın ne demek oldugunu bılmıyorum nolmus.Benım basarılı olamayacagımı nasıl ıdda edıyorsunkı?

Emınım sız uni.ye gırerken her seyı cok iyi bılıyordunuz.Ben fen lısesı mezunuyum kac yıl yatılı okulda okudum.Emın ol fırsatım olsa bende bunları bılıyor olurdum.oyle ıgrenc bır egıtım sıstemı varkı malesef bunları bılmemek benım elımde degıl.Su anda elımde flash oyun programlamasıyla ılgılı bır kıtap var onu okuyorum mesela ne tarz seyler oldugunu ogrenmek ıcın.

• Ne güzel konu olmuş

Şu anda Bilkent'te ikinci sınıf bitmek üzere, vay anasını ya nerden nereye. Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet//

Kod yazmak ne demek bilmiyorsun ve bilgisayar mühendisi oluyorsun İçinde olmalı bilgisayar mühendisliği
    Zaten zibilyon tane bilgisayar mühendisi var artık.
    Neyse
    Bilgisayarlara iş yaptırmak istiyorsun ve bilgisayarın anlayacağı dile çeviriyorsun
    Bunun içinde çeşitli algoritmalar var
    hacı şunu yap yandan yıldız efektleri gelsin diyerek iş yaptıramıyorsun ne yazık ki bilgisayara.
    Salak bir çocuğa anlatır gibi her şeyi onun diline çevirerek en ince ayrıntısına kadar yazıyorsun
    Private Sub Form_Load() 
    Timer1.Interval = 100
    Label1.Caption = "Donanımhabe"

End Sub

Private Sub Timer1_Timer()
    Label1.Caption = Mid(Label1.Caption, 2) + Left(Label1.Caption, 1)
    End Sub

Böyle şeyler yazıyorsun işteAma bu kadar basit değil
    Bu sadece kayan yazı yazdırmak için bir koddu.Daha karmaşık işler için binlerce satır kod yazman gerekir

Ders niteliğinde bir mesaj yazmışsınız gerçekten. Bu arkadaşta büyük ihtimal bir baltaya sap olmuştur ama yaptığı şeyin savunulur bir tarafı yok bu tip hevesimizi kursağımızda bırakma gayreti içindeki insanların ne yazdıklarını ve düşündüklerine pek ehemmiyet göstermeyip başarılı olmak istediğimiz alanda kendimizi geliştirme gayreti içinde olursak konuyu açan arkadaş gibi hem kendimiz için hem de başkaları için örnek teşkil etmiş oluruz diye düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A5D1A0F50

quote:

hocam şuan ne düşünüyorsun?

Niye öyle bir şey yazmışım hiçbir fikrim yok, ergenlik işte.
    Hayırlı olsun

o değil de adam şuan google'da çalışıyor

• Arkadaşlar tercıhler başladı ben hala bilgisayar mı elektrık elektronık mı karar veremedım.Bu kod yazmak lafını cok duyuyorum.bu ısle cok hasır nesır olcakmısız bılg. muh. de.

Teknık ayrıntılarına gırmeden anlıyabılcegım dılde bırısı bana bunun ne demek oldugunu acıklayabılr mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 23 Kasım 2014; 16:18:38 >

• Kod yazmak ne demek bilmiyorsun ve bilgisayar mühendisi oluyorsun İçinde olmalı bilgisayar mühendisliği
    Zaten zibilyon tane bilgisayar mühendisi var artık.
    Neyse
    Bilgisayarlara iş yaptırmak istiyorsun ve bilgisayarın anlayacağı dile çeviriyorsun
    Bunun içinde çeşitli algoritmalar var
    hacı şunu yap yandan yıldız efektleri gelsin diyerek iş yaptıramıyorsun ne yazık ki bilgisayara.
    Salak bir çocuğa anlatır gibi her şeyi onun diline çevirerek en ince ayrıntısına kadar yazıyorsun
    Private Sub Form_Load() 
    Timer1.Interval = 100
    Label1.Caption = "Donanımhabe"

End Sub

Private Sub Timer1_Timer()
    Label1.Caption = Mid(Label1.Caption, 2) + Left(Label1.Caption, 1)
    End Sub

Böyle şeyler yazıyorsun işteAma bu kadar basit değil
    Bu sadece kayan yazı yazdırmak için bir koddu.Daha karmaşık işler için binlerce satır kod yazman gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet// -- 23 Temmuz 2009; 17:14:16 >

• Arkadaslar konuyu sayenizde okudum, yil yil hayatimin ozeti gecmis cok garip geldi. Eskiden de pek kotu yazıyormuşum foruma ama ergenlik iste. Resmen bir film seridi gibi 8 yillik caba gecti gozumun onunden, bakalim bir kac yil sonra durumlar ne gostericek.
  • Bu konuyu arada bir uplamak lazım. 25 bin kişi görüntülemiş 7 yıl içinde. Adama zamanında yapamazsın demişler gayette yapmış o yapamazsın diyen arkadaşların şu anki konumlarını merak ediyorum.Okulu iyi ortalamayla bitirmiş, erasmus, iyi yerlerde stajlar, projeler falan yapıp mezun olmuş. Şu an da bildiğim kadarıyla Carnegie Mellon veya Virginia Tech gibi top amerikan okullarından birince master veya doktora yapıyor. Helal valla hocam.
  • tamam he he yaparsın diyeyim de yap
  • Aktif olarak 3 proje geliştiren bir bilgisayar mühendisi olarak diyebilirim ki (DivFix++, project_Meteorite, wxHexEditor...) bilgisayar mühendisi demek kod yazar demek değil. Nice kod yazan adamlar gördüm. Hex Editörü gibi bir sistemde boğulur kalır. Patlar. Debug bile edemez hale gelir kendi kodunu. Hele araya koddan uzak geçen 1-2 ay girdim mi... O kodu at çöpe.

Gavurlar bu işi inşaat sektörüne benzetmişler. Sizde aklınıza gelen her sorunu oradan benzetme yolu ile algılayabilirsiniz. Kod yazmak, duvar örmektir. Yani ameleliğidir bu işin. Biri çok güzel kod yazamadığı halde, kimsenin yapamadığı çok güzel binalar vücuda getirebilir. İş duvarların ne kadar güzel olduğunda değil, yapının nasıl tasarlandığında biter. Çünkü duvar duvardır kullanıcı için.

Programlama derslerinde öğretirler önemli olan şeyin algoritma olduğunu. Yani binanın mimarisi. Bence mimar olmaya bakın derim, çünkü piyasada çok fazla sayıda amele var :) Ayrıca şunuda hatırlamanız gerekir ki amele olmak için hiçbir eğitime ihtiyacınız yok. Bilgisayar mühendisi olupda kod yazarsanız, bu bir mimarın amelelik yapıp harç karmasına benzer. Ha ben yapmıyor muyum? Yapıyorum, ama zevk için. Kendi ihtiyacımı gidermek için. Sanırım başarılıyım ki insanlar programlarımı çekiyor...

Ayrıca bir arkadaş yukarıda değinmiş "zibilyontane bilgisayar mühendisi var artık" diye. Bizim sınıfın mevcudu 70 di. Alttan ve üstten sınıflardan da pek çok insan tanıdım. Ama bildiğim bilgisayar mühendisi sayısı 10-20 arasındadır. Bilgisayar Mühendisi diploması alan her insan bilgisayar mühendisi değildir. "Mühendislik" ayrı bir olay. Bu bölümü bitireyim de kod yazayım, para kazanayım mantığı ile okula gelen adamdan mühendis olmuyor malesef. Onlar anca programcı olurlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: CThirty

Ne güzel konu olmuş

Şu anda Bilkent'te ikinci sınıf bitmek üzere, vay anasını ya nerden nereye. Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.

Bende sizin ilk haliniz gibiyim. Bu konuyu araştırırken sizin konuya denk geldim. Bilgisayar mühendisliği istediğim bölümler arasında ve kod yazmakla ilgili en ufak bir fikrim yok. Bende fen lisesini bitirdim. Lisede kimse kod yazmıyor veya bi şeyler bilmiyor dediğiniz gibi. Tercih etmeli miyim sizce önerileriniz neler, siz nasıl geliştirdiniz kendinizi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneMoreChance -- 3 Temmuz 2013; 13:03:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 422422werker

Yeni okudum bu postu 8 sene önce acılmış senin yorumuda gördüm ilk başta okurken senin gibi olumsuz yazanlara acayip sinir oldum çünkü bnde şuan bilg müh okuyorum acaba sen görüyormusun bu yorumları derken en aşşağı indim dün yorum atmışsın 😂😂 kRdeş şimdi sen neler yapıyorsun meslek nedir

Almanca öğretmenliğinden mezun oldum, 4 dilim oldu. Üzerine eklemeye çalışıyorum. Ve evet haklısın o şekilde yorumlar gerçekten fazlasıyla sinir bozucu
  • İbret alınılası bir konu
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: John Coffey

quote:

Orijinalden alıntı: Tun4

quote:

Orijinalden alıntı: Dante`

haklısın hocam ama hakketen ilgin varsa bu bölüme git bi de yazın boş durma bence programlama dillerine bak derim çünkü bu bölümlere küçüklükten beri bilgisayarla uğraşan kod yazmayı az çok bilen insanlar da gidiyo geri kalmamış olursun onlardan

kardeş beni yanlış anlamışsın..
    eğer bu yaşa kadar bu işlerle hiç uğraşmadıysan olmaz diyorum
    ben lise2 ye gidiyorum.oyun oynamayı çok seviyorum fakat yinede bu işi öğrenmek içn zamanımı ayırıyorum.
    yeterince açıklayıcı olduysa..

Bende böyle düşünüyordum. Hobi olarak bir şeyi seven, erkenden öğrenen daha başarılı olur, olmak zorunda diye düşünüyordum fakat konuda da görüldüğü üzere bir şeyi erkenden yapmak veya hobi olarak uğraşıyor olmak demek alanında en iyisi olabilirsin demek değil.

Ben lise 2'de programlama ile tanıştım ( anadolu teknik lisesi ) şuan ben neredeyim konu açan bireyimiz nerede.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.