Şimdi Ara

Hususi, Ticari tanımları ve Boğaziçi Köprüsü Geçişleri. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
92
Cevap
0
Favori
157.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • peki günün her saati kamyonet ile fsm den geçilebiliyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbette.
  • Arkadaşlar bir konuda Yardımınıza ihtiyacım olduğu için konuyu hortlatıyorum.

Detayları bir kenara bırakarak,

Şirket aracı yanlar camlı 3 kapılı fiorino. Son 2 haftadır birkaç defa 1. Köprüden geçtim. Bu bir kenara dursun.

Plakaya elle yazılmış 2 ayrı ceza geldi ve ikisinde de O-Y sait çiftçi katılım noktası trafik işaret ve levhalarına uymamaktan dolayı. Bahsedilen yeri bilenler için söylüyorum muhtemelen Yıldız teknikten hemen sonra sağdan köprüye bağlanan yol. Burada tabela vs. yok zaten gerek de yok.

Bahsedilen cezalar köprüye girmemesi gereken ticari araç sebebi ile gelmiş olabilirmi. Ancak 88 lira ve trafik levhaları sebebi yanlış olmaz mı? Ben geçerken ekranda kaçak geçiş 46 tl yazıyor oysaki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARCadaS -- 22 Ocak 2015; 14:59:20 >
  • Merak ettiğim bir soruya cevap buldum, paylaşım için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARCadaS

Arkadaşlar bir konuda Yardımınıza ihtiyacım olduğu için konuyu hortlatıyorum.

Detayları bir kenara bırakarak,

Şirket aracı yanlar camlı 3 kapılı fiorino. Son 2 haftadır birkaç defa 1. Köprüden geçtim. Bu bir kenara dursun.

Plakaya elle yazılmış 2 ayrı ceza geldi ve ikisinde de O-Y sait çiftçi katılım noktası trafik işaret ve levhalarına uymamaktan dolayı. Bahsedilen yeri bilenler için söylüyorum muhtemelen Yıldız teknikten hemen sonra sağdan köprüye bağlanan yol. Burada tabela vs. yok zaten gerek de yok.

Bahsedilen cezalar köprüye girmemesi gereken ticari araç sebebi ile gelmiş olabilirmi. Ancak 88 lira ve trafik levhaları sebebi yanlış olmaz mı? Ben geçerken ekranda kaçak geçiş 46 tl yazıyor oysaki.

Cezalar 47/1c den kesilmiş. Eğer başka bir levha yoksa büyük ihtimalle kamyon ve kamyonetin köprüye giremeyeceğini gösteren bir tabela var yol üzerinde. Köprüden geçerken durdurulanlara 54/1b den kesiliyor, 179 lira.

• Aynen 47/1'den kesilmiş ve bugün 2. Ceza geldiğini öğrendim aynı yer aynı kişiler aynı sebep.

Peki nereden bilecek ki şirket aracı olduğunu. Fiorino ama arkalar camlı. Gişe geçişlerinde de Kaçış 46 tl yazıyordu. Hem ona hem de ona ayrı ayrı cezamı çakacaklar bize ne dersiniz?

• merhabalar.bende 2011 camlı yeni kasa kango var.ruhsatta kamyonet yazıyor.4senedir 1.köprüyü kullanıyordum.bugune kadar ne durduruldum ne de ceza yedim.fakat 02.01.2015 tarihinde maddesi 47/1-c olan 88tl'lik ceza geldi.belirttiği mevki boğaz köprüsü katılımı.levhada kamyon ve kamyonet giremez levhası.durdurmadanda plakaya ceza geliyor yani.
     Hususi, Ticari tanımları ve Boğaziçi Köprüsü Geçişleri.

• Iste aynen bu bendeki de... 2. Defa geldi bana.

1-Benim anlamadığım bu araçların hepsimi ticariye giriyor adam ruhsata bakmaya gerek duymuyor demekki.

2-Ayrıca Köprüyü kullanmak 88 lira cezamı demek. Ben geçerken ekranda 46 tl ýaziyor!

3-Cezada neden trafik tabelası sebep olarak yazıyor. O zaman hem bu ceza hemde kaçak geçiş cezası gelir.

• ARCadaS A kullanıcısına yanıt
    Fiorinoların çok büyük bir çoğunluğu kamyonettir. Sadece panorama modelleri otomobil diye geçiyor. Polis de acaba bu otomobil ruhsatlı mı diye düşünmez, yapıştırır cezası. Eğer otomobil ruhsatlıysa mahkemeye başvurur cezayı düşürtür sürücü.
    Ayrıca hgs ya da ogs yoksa ya da bakiyesi bitikse evet bir de kaçak geçiş cezası gelecek.
  • quote:

Iste aynen bu bendeki de... 2. Defa geldi bana.

1-Benim anlamadığım bu araçların hepsimi ticariye giriyor adam ruhsata bakmaya gerek duymuyor demekki.

2-Ayrıca Köprüyü kullanmak 88 lira cezamı demek. Ben geçerken ekranda 46 tl ýaziyor!

3-Cezada neden trafik tabelası sebep olarak yazıyor. O zaman hem bu ceza hemde kaçak geçiş cezası gelir.

Biraz daha genişleterek cevap vereyim.

1- Aracınızın ticari ya da hususi olmasının hiçbir önemi yok. Tamamen kamyonet olmasıyla ilgili. Kamyonet ve kamyonlar 1. köprüyü kullanamazlar.
    http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/KisitlamalarKanunlar.aspx burad a7. maddede yazıyor.

2- Köprü kullanım ücreti bu konunun tamamen dışınca. Siz köprüyü kullandığınız ve köprü kullanım ücreti olan 3.40 lirayı ödemediğiniz için 46 lira ceza kesilmiş. Ayrıca 2. köprüyü kullanmanız gerekirken 1. köprüden geçtiğiniz için 88 lira cezanız daha var. Yine şanslısınız ki bu ceza köprünün üzerinde kesilmiş olsa 179 lira olacaktı, köprüye katılım yolunda kesildiği için 88 lira.

3- Kamyon ve kamyonetin belirtilen yola giremeyeceğini gösteren tabelaya rağmen yolu kullandığınız için ceza yediniz.

• Bilgi ve emeginiz için Teşekkür ediyorum. Ancak bir noktada eksik bilgi mevcut. Hgs ve bakiyemiz mevcut olmasına rağmen 46 tl kaçış uyarısı vardı ekranda. Aynı sebepten hem tabelaya uymadan köprüye girdi hemde 1.Köprüyü kullandı diye 2 ayrı ceza gelmez inşallah. Bu memlekette o da olur şaşırmam.

O 46 tl nasıl ve ne zaman karşımıza çıkabilir? Hgs' den sorgulama yaptığımda son 3 gün yansıtılmamıştır diyor ancak borçta gözükmüyor?

Tekrar Teşekkürler.

• quote:

Bilgi ve emeginiz için Teşekkür ediyorum. Ancak bir noktada eksik bilgi mevcut. Hgs ve bakiyemiz mevcut olmasına rağmen 46 tl kaçış uyarısı vardı ekranda. Aynı sebepten hem tabelaya uymadan köprüye girdi hemde 1.Köprüyü kullandı diye 2 ayrı ceza gelmez inşallah. Bu memlekette o da olur şaşırmam.

O 46 tl nasıl ve ne zaman karşımıza çıkabilir? Hgs' den sorgulama yaptığımda son 3 gün yansıtılmamıştır diyor ancak borçta gözükmüyor?

Tekrar Teşekkürler.

Hgs mevcutsa sıkıntı yok, o an için okumamıştır. Hesaptan otomatik olarak düşer, kafanıza takmayın. Ben etiket bile yapıştırmadım, hesabım var her gün geçiyorum, kaçak yazıyor sonra hesaptan düşüyor.
  • Verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkür ediyorum Burhan bey.

• yararlı bir konu olmuş
  • Kamyonet olan araçlar için K2 belgesi yada Yıldızlı *K2 belgesi gerekmiyormu ? Ticari amaçla kullanılmasa bile örneğin memleketten 1 çuval patates aldık attık bağaja ve bildiğim kadarıyla bu yüzden ceza yazabiliyorlar.
    Hatırlarsanız fiat doblo alana K2 belgesi hediye gibi bir kampanya yapılmıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rapzedee

Kamyonet olan araçlar için K2 belgesi yada Yıldızlı *K2 belgesi gerekmiyormu ? Ticari amaçla kullanılmasa bile örneğin memleketten 1 çuval patates aldık attık bağaja ve bildiğim kadarıyla bu yüzden ceza yazabiliyorlar.
    Hatırlarsanız fiat doblo alana K2 belgesi hediye gibi bir kampanya yapılmıştı.

Hayır, K belgesi Ticari bir işletme adına kayıtlı araçlar için gerekmektedir. Yani örneğin ruhsatınızda isim soy isim tc yazıyorsa ve kullanım şekli hususi diyorsa bu belge gerekmez. Ama ticari ünvan ve vergi no yazıyorsa K belgesi gerekir. Zaten K belgesinin yanında SRC ve psikoteknik zorunluluğu da var.

Şu anda hafif ticari sınıf diye adlandırılan "doblo, kango, connect, caddy, transit, transporter, vito, h100, L300 vb." ruhsatında kamyonet yazan araçları şahıs adına alıp hususi olarak kullanmanız, herhangi bir otomobilden yetki ve belge olarak farksızdır.
    Bir otomobil ile arasında 4 fark bulunur.
    1- Her yıl muayeneye girmeniz gerekir. (otomobiller 2 yılda bir)
    2- Farklı vergi diliminden MTV ödenir. (Yüksek motor hacimlerinde daha düşük, küçük motor hacimlerinde daha yüksek vergi söz konusu olur. Örneğin sıfır alınan 2000cc otomobilin vergisi 2.626,00 TL iken, kamyonetin 1.286,00 TLdir. Ancak bir alt vergi dilimine geçme süresi otomobillerde 3. yıldan sonra iken, kamyonetlerde 6. yıldan sonradır.)
    3- Karayolunda hız sınırları, otomobilden daha düşüktür. (Örneğin otoyolda otomobilin hız sınırı 120 iken, kamyonetin 95dir.)
    4- Boğaziçi köprüsünü kullanamaz.

• Benim merak ettiğim husus, ben sırf zevkine sürmek için tır araç alsam bununla 1. köprüden geçebilir miyim? Tabi dorsesiz bir şekilde. Bir kaç gündür araştırıyorum Scania tırlara hayranım hayalim tır sahibi olmak artık
  • Mercedes citan'ın otomobil ruhsatlı olanı varmi. Yoksa hepsi kamyonet mi. Ilanlarda kimisi kamyonet kimi otomobil işaretlenmiş

• quote:

Orijinalden alıntı: ymetu

Mercedes citan'ın otomobil ruhsatlı olanı varmi. Yoksa hepsi kamyonet mi. Ilanlarda kimisi kamyonet kimi otomobil işaretlenmiş

Kamyonet.
  • Bir de camli van olanlarin artik otomobil olacagini duydum.Bi arkadas 2 senedir 1. Kopruden geciyorum ceza falan yazan yok diyor.
    Boyle bi kanun degisikligi duyan var mi acaba ?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.