- x
Arçelik Full Automatic Serisi-Genel
298 Cevap91311 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

12161 Mesaj
10 Ağustos 2009; 9:08:42 

quote:

Orijinalden alıntı: ber11

Candoğan bana LV 43'ün kullanma kılavuzunu atarmısın çok merak ettim yha

Kılavuz PDF formatında değil, elimde kağıda basılı olarak var. Ama müsait bir zamanda taratıp yollarım tabiki.

1780 Mesaj
10 Ağustos 2009; 13:13:23 

LV 43 Bizim kiracıda var bildiğim kadarıyla
1:Ön yıkamalı program beyazlar/renkliler 30-95
2:Ana yıkama '' '' 30-95 E95 te E tuşuna basarsanız dahaetkin bir temizlik sağlarsınız.program yaklaşık 30-40dk uzar
3:koyu renklilere kısa program 30-50
d
u
r
u
l
a
m
a
4:son durulama/yumuşatıcı
5:kuvvetli sıkma 1000devir
6:Sentetiklere Ön yıkama 30-60(Perdeler için)
7:'''' Ana yıkama 30-60
8:Narin/yünlü yıkama 30-50(Kazaklarda ipten üçgengibi bi simge var yünlü simgesi ona basın daha hassas yıkama sağlarsınız.
9:Narin kısa yıkama 30
10:hassas kısa sıkma 600
11:pompa

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

225 Mesaj
10 Ağustos 2009; 13:31:12 

Bu makinenin bende bir önceki serisi vardı merak ettim kılavuzunu candoğan'da varmış o yüden stedim yoksa kullanmayı biliyorum yinede teşekkür ederim

12161 Mesaj
10 Ağustos 2009; 23:42:23 

quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

LV 43 Bizim kiracıda var bildiğim kadarıyla
1:Ön yıkamalı program beyazlar/renkliler 30-95
2:Ana yıkama '' '' 30-95 E95 te E tuşuna basarsanız dahaetkin bir temizlik sağlarsınız.program yaklaşık 30-40dk uzar
3:koyu renklilere kısa program 30-50
d
u
r
u
l
a
m
a
4:son durulama/yumuşatıcı
5:kuvvetli sıkma 1000devir
6:Sentetiklere Ön yıkama 30-60(Perdeler için)
7:'''' Ana yıkama 30-60
8:Narin/yünlü yıkama 30-50(Kazaklarda ipten üçgengibi bi simge var yünlü simgesi ona basın daha hassas yıkama sağlarsınız.
9:Narin kısa yıkama 30
10:hassas kısa sıkma 600
11:pompa

7 programına kadar doğru, 8 de hassas yumuşatma kolalama programı; 9 ise hassas sıkma programıdır. 10 ve 11 bulunmuyor.

9 Mesaj
11 Ağustos 2009; 21:23:33 

gökoş, sana da tesekkur ederım katkın ıcın. ama gercekten yaka silkiyorum bu makıneden. saatlerdır su almıyor. oyle duruyor garıb bır hırıltı cıkararak. sanırsınız birazdan yıkayacak. ama 2 saat oldu. arada bır orta hızda dönuyo sonra duruyo.bıktım valla

9 Mesaj
11 Ağustos 2009; 22:24:49 

su almıyor arkadaslar, küsmüş bu yıne! 2 gun önce yıkayan makıne nıye sımdı su almaz, kımsede vanayla uğraşmadıkı....

12161 Mesaj
12 Ağustos 2009; 1:21:52 

quote:

Orijinalden alıntı: kutlaar

gökoş, sana da tesekkur ederım katkın ıcın. ama gercekten yaka silkiyorum bu makıneden. saatlerdır su almıyor. oyle duruyor garıb bır hırıltı cıkararak. sanırsınız birazdan yıkayacak. ama 2 saat oldu. arada bır orta hızda dönuyo sonra duruyo.bıktım valla

5 programına alınca su boşaltıp sıkma yapıyor mu? Yanlışlıkla sıcak su alma tuşuna basmış olabilirsiniz bir de. Musluğu ve su giriş hortumunu sökerek kontrol etmekte fayda var.

1691 Mesaj
16 Ağustos 2009; 3:00:43 

İşte 2100'ün en orijinal hali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afacan! -- 16 Ağustos 2009; 3:00:44 >

3149 Mesaj
31 Aralık 2009; 2:07:40 

Ben de Bosch V449 diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotica -- 6 Mayıs 2010; 13:28:05 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
31 Aralık 2009; 10:28:55 

quote:

Orijinalden alıntı: !brahim

Ben zamanında arçelik bayisi yanında çalışırdım o zamanlar bize söylenen böyleydi; İtalyan olduğuna dair. Hatta direkt oradan paketli halde geldiği söylenirdi. Yanlış bilgilendirme de yapılmış olabilir, bişey diyemem. Azıcık araştırma ruhum var ama makinadan elimde yoktur; sağına soluna bakmak için, bilginize...

işte her firma çalışanına tipik örnek, adam arçelikte çalışmış ne sattıgını bilmiyor, ona öyle söylenmiş, azıcık araştır sana ne derlerse yapacanmı bu hayatda,

1780 Mesaj
31 Aralık 2009; 18:37:08 

Arçelik 2100-2200-2300 bu 3 makine arçelik in en iyi;yıkayan,en sağlam,en kullanışlı valla bu makineler şimdikilere taş çıkartır.Bi de arçelik 5500E makineyi bileniniz var mı?Bi tanıdığa tavsiye ettim...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3149 Mesaj
31 Aralık 2009; 23:06:12 

quote:

Arçelik 2100-2200-2300 bu 3 makine arçelik in en iyi;yıkayan,en sağlam,en kullanışlı valla bu makineler şimdikilere taş çıkartır.Bi de arçelik 5500E makineyi bileniniz var mı?Bi tanıdığa tavsiye ettim...

5500E... Zamanında çok temiz bir tane bulmuştum. Ama alamadık. Çok içimde kaldı o makine.

309 Mesaj
30 Ocak 2010; 16:08:56 

Arkadaşlar, bizde ARÇELİK FULL AUTOMATIC 2200 çamaşır makinesi vardı, geçenlerde yenisini aldığımız için bir köşede duruyor şu anda, motoru, amortisörü, kazanı vs. bütün parçaları sağlam. Sadece sık sık atık su borusu açılıyordu, dışarı su akıyordu. O da tabi makinenin sarsıntısından oluyordu galiba. Ama dediğim gibi işe yarar bütün parçaları sağlam. İsteyene ptt kargo ile çok ucuz bir kargo fiyatına gönderebilirim. Karşılığında da artık ne verirseniz.. Mesela ben İpod shuffle arıyorum elden düşme filan. Varsa elinizde bu parçalar karşılığında görüşebiliriz.

Aşağıda da ikinci el forumuna açmış olduğum ilanın linki var;

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#37436746

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...

8002 Mesaj
30 Ocak 2010; 22:43:05 

1970 - 1997 yılları arasında Arçelik ÇAYIROVA ÇMİ de babam çalıştı.
Tamir bandında . yani hatalı makinalar babamın bandına gelir tamir eder kontrole gönderirdi O makinalar yüzünden bel fıtığı bile oldu
Eski tip Toç ve Yoç modellerinin hepsini gördü 20 sene kadar tamirciydi fabrikada
O kadar ki fabrika müdürlerinin makinası arızalanınca direk babamı alır götürürdü evine, yaptırır eve bırakırdı o kadar söyleyeyim.
Kardeşimin birisi ARÇELİK Arge de prorotip atölyesinde 3 sene staj yaptı.3 sene sonra cıkacak makina modelleri tasarlıyorlardı
Arçelik ten ayrıldı , 3 - 5 sene sonra yeni çıkan ürünleri kardeşim derdi bunları biz tasarladık daha yeni çıkıyor diye..

Ben de babamın sayesinde Arçelik 2 ad Yan sanayilerinde çalıştım Kalite Kontol olarak ( DE-KA elektroteknik ve Kabel )
http://www.de-ka.com/yukle/deka_katalog.pdf katalog ürünlerinin % 90 nunda çalıştım
Linteki Video benden hemen sonra çekildi. ve videodakilerin hepsi gerçekten yapılan üretim ve testlerdir

http://www.de-ka.com/?fuseaction=urunler.liste&ID=2&harf=A

Dolayısıyla Arçelike çok sık girip çıkardım 1996 - 1997 senelerinde Arçelik 1 . ödüllerimiz vardı.
2002 den sonra sektör değiştirdiğim için şimdiki Arçelik nasıl emin değiilim
Konuyu babama soracam ama
Arçelik hiç bir zaman ÇMİ ( Çam Mak İşlt ) de dışardan getirdip de ambalaj değiştirmedi.
Bu işlemi müzik seti ve vb eşyalarda yapmış olabilir belki.
Bazı modelleri marka ve modelini değiştirir BEKO olarak yaptırır Avrupaya satardı.

21 ve 22 serisini ben de hatırlıyorum
içindeki çoğu parçalar alman malıydı anahtarlar italyan malıydı
Motor türk malıydı Koç firmalarından biri yapıyordu adı dilimin ucunda :))

Isıtma rolelerini ( Orj alman malıydı ) Arçelik in zorlu denetimlerinden sonra % 10 nun imalatını biz almıştık
Sonra 1 sene içinde % 100 e doğru geçtik Yıl 1993 - 1994
Ama öyle bir kontrole tabii tutuyordu ki aklınız şaşardı,
Önce Kalite denetimi sonra ürün denetimi yapıyordu ve ardından gerekli testleri hem bize hem de kendisi yaptırıyordu
1995 den sonra mak üzerindeki italyan ( Molveno marka )anahtarları da biz almaya başladık
Biraz italyan biraz bizim malları kullandı , 2 sene sonra tamamen yerliye döndü

Ama Arçelik ürün denetimi ile alakalı basit iki örnek vereceğim
2100 ve 2200 Mak üzerindeki 2 önemli parça ısıtma rolesi ve anahtar grubudur
Istma rolesi rezistansın yükünü çeker

Anahtar tamamen mak yükünün hepsini çeker, modeline göre mak üzerinde sayıları 5 e kadar çıkıyordu o dönemlerde
Ama on / off düğmesi ve ısıtma rolesi çok önemliiydi.

Ben elek laboratauvarında her gün en az 3 ad anahtarı ömür testine bağlardım
Anahtarlar mak üzerinde max 10 - 11 A akım çekerler ve 10 senede yapacakları saykıl 2000 i geçmez isteyen hesaplasın
Biz yaptığımız aparatlarla role ve anahtarlara 16 amper ve düşük volt veriyorduk ve 10 bin kere açma kapama yaptırıyordum
Bizzat testleri ben yapar ölçümler alırdım 3 sn on / 3 sn off olacak şeklinde zaman ayarı vardı ( Kim deli gibi evindeki makinaya bu tür bir işkence yapar )
Bitmedi ; Arçelikten boş gövde alır anahtarı onun üstüne takardım sonra da 5 li anahtarın karşısına pnomatik otomatik sistem bağlardık
Sonuçta her gün min 10 anahtar ömür deneyine tabii tutulurdu Devre kontrolu zaten % 100 yapılırdı
Bu elektrik parçalarının içinde çekeceği yüke göre gümüş kontaklar vardır,
Ve anahtarın her birine farklı yonlerden basma şekli uygulardık ( Kuvvetli, boyu kısa, uzun her türden insanın zarar verebileceği konumlarda mekanik testler ) Ve gene basma kuvveti ile ilgili Arçelik şartları vardı.

Isıtma rolelerinin % 100 elek kontrollerini öncelikle ben yapardım özel ayarları vardı
Arçelik fabrikasında bizim ürünlerden en ufak hatada deposundaki o partiye ait makinalar sökülür
ve faturası da hangi yan sanayi yaptıysa onun hesabından düşülürdü. Çoğu kez Arçelik depolarında günümü tamamladım

Sonrasında gösterge ışıkları buzdolapları butonları süpürge butonları fırın sivicleri vs hepsini bizim işletme alırdı
Ve her biri için Arçelik mutlak denetimler yapardı.
Fişli kablolarını 1994 ben işe girdiğimden beri bizim firma yaptı halen de yapıyorlar
Bizim firma ürün çeşidini ve müşteri markaları geliştirdi arttırdı
Şu anda ARÇELİK ev eşyalarının elektrikli parçalarının çoğunda DEKA adı vardır
Beyaz eşyanız varsa fişine bakın DEKA yazar. ( Bul , Çam , Süp , Buzd , Fırın , küçük ev aletleri vs vs )

Arçelik daima önce yurt içinde kendisi üretime gider parçalarını da mümkün mertebe yerli malı kullanır
Sadece önemli parçaları türkiyede yapan yoksa dışarıya yaptırır ve alırdı
Yani işe talip olanları önce denetler yapabilcek durumdaysa ona maddi ve teknolojik destek verir ayağa kaldırırdı bize çok yaptı.
Bugun forumlarda nedense kulaktan dolma saçma bilgiler ve 2 - 3 deneyimle fikir sahibi olup kötüleme yapabiliyor insanlar,
Yok şans işi, yok uzak durun para etmezz.
Çayırovadaki binlerde insanın emeği bir anda yok sayılıyor düşünün.
Bir yandan yabancı markaların gelmesiyle artan rekabet ve bir yandan da çalıştırdığı sendikalı işçilere vermesi gereken haklar
Yaaa tabii ki kar ediyor zaten kar etmese kimsenin gözünün yaşına bakmazlar.
Ama kötülediğiniz her yerli firmanın ürününde dışa bağımlı olacağımızın göstergesi sayılır.
Yani beğenmeyebiliriz ama kökten beş para etmez tarzındaki düşünceler hangi firma için olursa olsun hoş olmuyor

Ben ve kardeşlerim ARÇELİK ekmeğiyle büyüdük ve bir şeylere sahip olduk
İlk renkli TV 1989 da babam fabrikadan gece vardiyası ile 24:30 da getirdi ve servis noktasından kardeşimle almaya gitmiştik
Bu tip pek çok Arçelik anımız var ama konusu değil kafa şişirmeyelim..

Yani biz de Arçelik dışında ürünler kullandık evde istediğimiz özellikler ve fiyat uygun olmayınca başka markalara yöneldik
3 katlı müstakil Evimizdeki Arçelik ürünleri : Buzdolabı 3 ad - Süpürge 2 ad - TV 2 ad - fırın 1 ad - Çam mak 2 ad - aspiratör
Çam Mak 7 sene sonra bozuldu, Kamp ile Samsung aldım

Günümüzde ÇAM MAK hepsi dijitale döndüğü için çabuk bozuluyor

Soldaki Isıtma Rolesi Sağdaki Anahtar Roleyi siz görmezssiniz ancak Anhatr üzerine başlık takılp makinaya öyle takılıyor
0
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 30 Ocak 2010; 23:13:40 >

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.

309 Mesaj
31 Ocak 2010; 13:19:42 

Hocam çok güzel söylemişsin, bizim evde de birçok arçelik-beko marka aletler var. Mesela çamaşır makinesi bildiğim kadarıyla benden daha yaşlı, ben 22 yaşındayım, daha yeni emekliye ayırdık makineyi. Keza fırın da öyle, hala kullanıyoruz fırını, televizyon, buzdolabı vs. birçok makine kullandık arçelik marka. MAkineler çok güzeldi ama sadece burası ufak bir ilçe olduğu için servisinden çok memnun değildik o kadar. Yoksa aletler hala canavar gibi çalışıyorlar. Hele dediğin gibi yerli üretime bu kadar önem veriyorsa, Arçelik'e saygım bir kat daha arttı.

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...

Uzaklaştırılmış
31 Ocak 2010; 13:47:55 

TİSKE

siz nasıl arçelikle ilgili yerde ailece çalıştınız bilmiyorumki,
2100 ve 2200 çamaşır makinelerinin arkasına bakmanız yeterli orada siemens patenti ile üretilmiştir yazar 1988 senesinde aldım, arada sorun çıkarsada (pompa motoru bozuldu, esas motor bozuldu, sular kesikken çalışmaya devam etti, arçelik eli degince olanlar) kullandım ama açık göz arçelik bu seneden sonra kalite ile oynamaya başladı nasılmı önce kapaklarını plastik yaptı, arkasından tuş takımını bozdu,

siz diyorsunuz arçelik elektronik yani tv, müzik setinde dışardan getirdiginin üstüne ismini basar ama beyaz eşyada bunu yapmaz sonrada çamaşır makinesinin içindeki en hayati parçaları sıralıyorsunuz hepsi yabancı siz ne yazıdgınızı biliyormusunuz, arçelik yaptıgı herşeyi dışardan alan yada kopyalana firma hiç bir şeyi kendisinin yaptıgı yok, acaba beyaz eşyalarının hangisinde eletkronik olarak kendi buldugu şey var, motor demeyin türkler motormu buldu oda dıştan kopyalama yada devri bitimiş türkiyeye al ne yaparsan yap motor onlar eger türkler motoru kendileri buldularsa buda arçelige aitse tamam, erbakancı gördüm sizi onunda uçak motorları yapan saçma fikirleri vardı,

ben asıl ölümüne yerli malcıyım ama yokki.

8002 Mesaj
31 Ocak 2010; 14:45:08 

Yani böyle bir konuyu da siyasete çektin ya pes doğrusu
Sen siyaset yap usta senin dilinden anlamıyorum ben..

Senin gördüğün 2 tane örnek
ben sana 20 yılık bir iş hayatından bahsediyorum
Arçelik in laboratuvar ve üretim hatlarından bahsediyorum aralarından pek çok kere dolaştım gezdim incelerdimm

Ben 94 EKİM de başladım / 2002 Krizine kadar çalıştım
Babam + kardeşlerim ve kendi yaşadıklarım gördüklerim, uygulamalar var
Arçelik depolarında ve Giriş Kontrol alanında bekleyen yarı mamuller var hepsi yerli firmalar
Kaçınız Arçelik gibi bir firmanın içini gördü gezdi neler yapılıyor gördü , Çam makinası nasıl yapılır hiç izlediniz mi
Kulaktan dolma bilgilerle böyle kafadan yorumlar hoş değil

1988 de ilk yapılanlar dediğiniz gibi olabilir belki babamı daha görmedim soracamm
21 - 22 serisi makinalar bayağı uzun süre üretildi.
Simens patentinden kurtuldu demek ki ben başladığım zamanlarda

Tek bildiğim program cihazlarını ve termostatları TR de yapan yok onlar dışardan gelirdi.
Çünki program cihazlarını ve Termostatları kablolara biz monte edip ARÇELİK e yollardık direk bize gelirdi Ambalajından bilirim
1990 öncesi ile şimdiki arasında cok fark var
Şu anda Küçük hassas elektronik parçalar Yurtdışından geliyor olabilir dijital panolar dışardan olabilir,

Ama üretilen parçaların % 90 yerlidir , çünki o zamandan bu yana bildiğim benim eski firmam da dahil pek çok yan sanayi halen çalışıyor
Benim eski firma GEBZE den başka Manisa ve Eskişehirde de fabrika açtı,

İşte hep türk kafası türk mühendisi deriz de onların içinde kendimizi nedense bir türlü dahil edemeyiz.
Orada amaç maliyet düşürmek ve yerli üretime geçiş yapmanın aşamalarıdır. Hiç bir firma kalite düşürmek istemez

Benim gördüğüm çalıştıklarımın binde birini gördün mü sen?

Günde yaptığı 1500 makinadan sen sadece birinin arkasını görmüşsün
Yani benim yaşadıklarım yaptıklarım, Hiç bir şey yapmassan da DEKA nın sitesini incele müşterilerini ve ürünlerini gör

Şu anki firmamda bile dolaylı olarak ARÇELİK e parça veriyoruz
Ama işte bazıları o kadar basit bir şekilde sadece muhalefet olsun diye yazarlar.

Dediğin gibi olsa neden onlarca testlerden geçirsin? Alır adını değiştirir satar, Kim ne karışır
Dediğin gibi olsa hepsi yurt dışı olsa neden tamir bandı kursunlar
ARÇELİK fabrikasında 3 farklı tipte çam mak aynı anda üretilirdi ,
Hepsi % 100 kontrol edilir sorun olanlar tamir bandına gönderilirdi Babamın tamir ettiği makinalar bunlar
Tamir dedimse arızalı parça tesbit edilir sonra değiştirlerdi
Senin mantığına göre hepsi dışardan geliyorsa arızalı ürün alır mı hiç

Birazcık kendi insanının yaptığına sahip çık ona değer ver..
1980 li yıllar yabancı endüstrinin bizi sömürdüğü yıllardı, 1990 dan sonra bundan kurtulmaya başladılar
Size diyorum role ve anahtar yabancıydı bize destek verdi biz üretmeye başladık
Her gün 1300 role elimden geçerdi, Halen de öyledir, bu 2 örnek . Bunun gibi diğer parçaları da düşünün,
Roleli makinalar kalmadı ,ROLE üretimi durdu anahtar devam ediyor

Artık bu yazdılarımdan sonra da siz neye istiyorsanız inanın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 31 Ocak 2010; 15:09:07 >

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.

Uzaklaştırılmış
2 Şubat 2010; 13:55:28 

Dün izmir teb bankası şubasinden kredi çekerken bir beyefendi ile tanıştım kendisi tam 39 yıl arçelik tesislerinde çalışmış ve bana öz olarak dedigi asla eve koç ürünleri sokulmaz ben zaten biliyordum bunu bir çalışanın demesi hoşuma gitti, arkadaşın dedigine göre hiç bir şeyi kendisi yapamayan çinden getirtip burada montaj yapan bir firma imiş (bunu zaten bilen biliyor) kendisine süpürge fabrikası olayından bahsettim evet haklsın bir sürü insanı işinden ettiler sözde türk şirketi olacak fabrikayı kapadı çinden süpürge getiriyor dedi (bunu zaten bilen biliyor)aynen bizim dedigimiz gibi ben hiç bir şey demeden kendisi anlatdı arçelik 2100 ve 2200 çamaşır makşnelrinin siemens oldugunu, klimada ise LG montajını burada yaptıgını her şeyi anlatdı kısacası arçelik markasının alınacak hiç bir kendi ürünü yok.

20 Mesaj
25 Şubat 2010; 22:32:55 

ben de arçeliğin plastik kapaklı beyaz panelli 2200 modelini kullanıyorum.nerdeyse 15 senesi dolmak üzere sadece kapağında ufak bi sararma dışınma maşallah şeytan kulağına kurşun çok güzel çalışıyor. sadece hiç sorun olmadığı halde rulmanlarını ve körük lastiğini değiştirdim sesi eskisinden daha az çıkıyor.uzun yıllar da gider bana :)

3149 Mesaj
28 Nisan 2010; 20:14:36 

Candoğan bey, bana 5500e nin kullanım kılavuzunu göndermeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.

12161 Mesaj
29 Nisan 2010; 13:42:02 

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Candoğan bey, bana 5500e nin kullanım kılavuzunu göndermeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.

http://www.dosya.tc/ar_elik5500E.pdf.html

Yukarıdaki linke yükledim, buradan indirebilirsiniz.

Arkadaşlar 2200 modelinden memnunsunuz ama onun Arçelik ile tek ilgisi üzerinde Arçelik yazması :) Onlar 80'li yılların Alman Siemens makineleri.

177 Mesaj
6 Mayıs 2010; 14:04:05 

2100 var bizde de emektar ama bir süredir kullanılmıyor ,yüksek "takırdama" yapması nedeniyle imiş.
ama şimdi ihtiyaç doğdu bir çamaşır makinesine tamiri lazım.Arçelik Şirinevler servise yazdırdım yarın keşife gelecekler ama
hiç de umutlu değilim Arçelik'in servis-parça fiyat politikasını düşününce.Tavsiye edebileceğiniz bir usta yada tamirci varsa
müteşekkir kalırım .Saygılar

177 Mesaj
7 Mayıs 2010; 11:43:47 

evet servis geldi ve sonuç:
pompa değişmesi gerekir 50 tl
amortisör takımı değişmeli (5 adetmiş) 92 tl

bu şartlarda ne yapmalı canım 2100 ü sizce . the 2100 goes toooooo..........

125 Mesaj
9 Mayıs 2010; 13:18:31 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Kapağın tutamak kısmına sağlamca vurun. Büyük ihtimalle kapı kilidinde problem var. En soldaki çalıştırma tuşuna bastığınızda ışık yanıyor ama makine çalışmaya başlamıyor ve kapak kilitlenmiyorsa kapak kilidinde sorun var. Durumu yazarsanız yardımcı olurum.

Ya bizim arkadaşında ev aldı içinen bu çıktı yani arçelik 2200 yanlız ışığı yanıyor hiç bir haraket yok .Daha önce yarı bele kadar su basmış acaba zarar vermişmidir? bende kapak sensöründen şüpheliyim oraya bir tornavida falan soksak çarpılmayız herhalde...

2165 Mesaj
2 Haziran 2010; 13:55:44 

Bu makineyi hiç görmemiştim. Sanırım kurutmalı. Arçelik 21-22 serisine benziyor.

http://www.sahibinden.c...amasir-makinesi-2/detay

1780 Mesaj
3 Haziran 2010; 0:31:16 

Makine süper fiyatıda süper bu makineye 50TL vermek makineye haksızlık olur 150-250TL olsa ne iyi olurdu.Dış görünüş olarak muhteşem arçelik 2100-2200-2300 serisi arasında böyle bir model görmüştüm modelini pek hatırlamıyorum ama galiba 2250'ydi.Deterjan çekmecesi niye yamulmuş hala anlamadım?Ayrıca Eski-Yeni Kurutmalı çamaşır makineleri nasıl kurutma yapıyor bileniniz varmı?..

0

0

0

Ekteki dosya (3)

1780 Mesaj
3 Haziran 2010; 0:36:53 

Fonksiyon tuşlarında IVS ve üstünde dalgalar olan;Programda sıkmada Narin sıkma uygulamak için Kurutmada ise dalgalı olan normal kurutma
S olan tuş bence Schleudern Trocknen yani sıkarak kurutma(Mieledeki model gibi)Rezistanslar devreye giriyor ve sıkılmış çamaşırlar tekrardan en yüksek devirde rezistanslar devredeyken sıkılıyor.

2165 Mesaj
3 Haziran 2010; 7:10:17 

Fiyatı gerçekten çok iyi.Arçelik 2100-2200 bile bazı ikinci el dükkanlarda 100TL.Deterjan çekmecesi ısıdan yamulmuş gibi duruyor.Arçelik'in dediğiniz modelini merak etim şimdi.Eski gazete arşivlerine baktım sadece 21-22 serisinin reklamları var.Arçelik'in bu makineye benzer modelinin resmini paylaşan olursa sevinirim.

3149 Mesaj
3 Haziran 2010; 11:06:07 

quote:

Orijinalden alıntı: sinan_15

evet servis geldi ve sonuç:
pompa değişmesi gerekir 50 tl
amortisör takımı değişmeli (5 adetmiş) 92 tl

bu şartlarda ne yapmalı canım 2100 ü sizce . the 2100 goes toooooo..........

Aşırı yüksek fiyat çekmişler.

Herhangi bir arçelik servisi 40 50 ye yapar.

12161 Mesaj
5 Haziran 2010; 20:26:20 

Benim bildiğim kadarıyla 2250 diye bir model yok. Bosch'un bu serisinin 2100 ve 2200 gibi olanları da mevcut. Deterjan çekmecesinin yamulmasının sebebi ısıtıcı kontakların yapışık kalmasından sanırım.

2 Mesaj
7 Temmuz 2010; 17:04:56 

1 saat 3 dk önce

Seçtiğiniz mesajın linkini aşağıdaki kutudan kopyalayabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=41089891

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar benim arçelik full automatic 2700 makinam var.biraz önce g programında çamaşır yıkadım yıkadı ama son yıkama suyu içinde kaldı sıkmıyor.c sıkmaya getiriyorum.p pompa düğmesine basıyorum ne sıkıyor ne su boşaltıyor.ama ilk yıkama suyunu boşaltırken son suyu niye boşaltmıyor.yardımcı olun lütfennnnn......

12161 Mesaj
8 Temmuz 2010; 1:55:24 

quote:

Orijinalden alıntı: çamaşır

1 saat 3 dk önce

Seçtiğiniz mesajın linkini aşağıdaki kutudan kopyalayabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=41089891

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar benim arçelik full automatic 2700 makinam var.biraz önce g programında çamaşır yıkadım yıkadı ama son yıkama suyu içinde kaldı sıkmıyor.c sıkmaya getiriyorum.p pompa düğmesine basıyorum ne sıkıyor ne su boşaltıyor.ama ilk yıkama suyunu boşaltırken son suyu niye boşaltmıyor.yardımcı olun lütfennnnn......

Makinenizin alt ksımındaki kapağı açın, içindeki yuvarlak kapağı saaat yönünün tersine çevirerek gevşetin ve tüm suyu oradan bir kova içerisine boşaltın. İçerisinde yabancı bir madde olup olmadığına bakın. Bir şey yoksa makineyi P programında çalıştırıp içerideki pervanenin dönüp dönmediğini kontrol edin. Dönüyorsa pompa kapağını tekrar sıkıca kapatın. Dönmüyorsa pompa motoru değişmelidir.

114 Mesaj
13 Temmuz 2010; 13:20:56 

bendede arçelik 2200 var ve masallah tık demedi ama benım bır sorum olcak.yumusatıcı kısmında ki yumusatıcı kullanmıyorum hep su var hep derken calısırken hıc bakmadım.bu normalmıdır.

.:CS:.

1780 Mesaj
15 Temmuz 2010; 13:13:23 

Normaldir, eski-yeni her makinede bu oluyor.Sorunla yakından-uzaktan alakası yok içiniz rahat olsun. Bu arada, Makinenize iyi bakın bir daha böyle makineyi hiç bir markada bulmazsınız(Miele Hariç)..

4921 Mesaj
15 Temmuz 2010; 14:27:54 

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Aşırı yüksek fiyat çekmişler.

Herhangi bir arçelik servisi 40 50 ye yapar.

Amortisörleri ben de ilk önce özel serviste değiştirdim. 5-6 ay sonra amortisörler gene gitti sonra yetkili servis geldi ve orjinal paçalarını taktı. Yan sanayiler iyi değil paranızı boşa vermeyin.

dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü

971 Mesaj
15 Temmuz 2010; 16:57:14 

quote:

Orijinalden alıntı: zaccar

bendede arçelik 2200 var ve masallah tık demedi ama benım bır sorum olcak.yumusatıcı kısmında ki yumusatıcı kullanmıyorum hep su var hep derken calısırken hıc bakmadım.bu normalmıdır.

Yumuşatıcı kısmının zemininde bir miktar su kalıyor. Tamamen suyla dolu değilse normal.

Destek bakımından eksik gördüğüm firmalar: Zyxel, Toshiba-Carrier-Alarko, BOSCH, Goldmaster, Tunçmatik, Philips,DFI,APC, nVidia, realtek, atheros, conexant

2165 Mesaj
15 Temmuz 2010; 20:59:07 

Hiç AEG'lerden bahseden yok.Kimse kullanmamış anlaşılan.Modelini unuttum ama bizde de vardı, ithal modellere benziyordu 1990 model, yerli.Herkes 2200'leri övüyor ama 1990 yılında AEG lavamat 555 vardı Alman malı.Çamaşırın yüküne göre su alıyordu.Eski gazete arşivlerinden reklamlarına ulaşabilirsiniz.

Edit:Resim kötü oldu, kusura bakmayın ;)

local://upfiles/805935/1976A1F59CF14400A07EBA31D0C3B882.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ASUSX51 -- 16 Temmuz 2010; 4:06:18 >

1780 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:04:49 

Bu gün Yeni Arkadaşıma gittiğimde Çamaşır Makinesi çok ilgimi çekti Makinenin Dışı Simli-Yaldızlı Gri, Çelik Kapaklı Modelini görünce çok şaşırdım bildiğimiz emektar Arçelik F-A2200 dü.Çok Şaşırdım Kapağı Tertemiz Çelik-Krom Ayna Deterjan Çekmecesi tutma yeri yine Çelik-Krom ayna, Paneli Koyu simli-Yaldızlı gri Alt Kapağın Köşesinde Çelik-Krom Ayna Çita var.Çift Su girişli Fonksiyon Tuşları Çelik-krom ayna Kaplamalı üstündeki yazılar beyaz Açık Işığının rengi Koyu Turuncu.Yalnız Fonksiyon tuşlarında 2 özellik dikkatimi çekti biri IVS tuşu yerinde Kırışık Azaltma Yazıyordu Diğeri ise 800-650 Hız Düşürme fonksiyonunun yerinde 1300-700 yazısı vardı Makinenin Değişen Özellikleri;
1-)Su Ventili değişmiş Pamuklu Programında(B) Durulamaları Cam hizasına yakın su ile yapıyor Kırışık Azaltma Tuşuna basılırsa su seviyesi cam hizasının yarısına çıkıyormuş
2-)Pamuklu Programındaki(A-B) Arasıkmalar 1300Devirmiş Kırışık Azaltmaya Basılırsa 2 450 Devirde 1 de 700 Devirde Ara sıkma yapıyor(Toplamda 1 durulamada 3 arasıkma)
3-)A(Ön Yıkama)Dan sonra 1 arasıkma yapıyor(700Devirde, Sadece A programında)
4-)Sentetik Programlarında(D-F-G)Ön yıkama Hariç Durulama aralarında Kırışık azaltmaya basılmazsa 450Devirde 1 kere kısa sıkıyor, Son sıkma Kırışık Azaltmaya basılmazsa 900Devir, basılırsa 700Devir.(Makinede 450-900 Devir ile ilgili bir yazı göremedim)
5-)K yani Yünlü Sıkmasını 900Devir yapıyor.
6-)60'C de D-F ve A-B programlarında e ye basılırsa program A-B Toplam 2,5 saat filan D-F 2 Saate Yakın sürüyor.
7-)A Ön Yıkama Programında, eğer ana yıkama sıcaklığı 40-70 arasında ise ön yıkamayı 30'C-35'C 70-95 arasında ise 40'C de yapıyormuş.
8-)D Ön Yıkama Programında 30'C üstü tüm sıcaklıklarda ön yıkamayı 30'C de Yapıyormuş.
9-)Dengesiz Yük Kontrolü ve Yük dengeleme sistemi var.
10-)Sudsclock Sistemi var.
11-)D-F-G Programlarında 70'C den yukarı sıcaklık seçimlerine izin yok.
12-)J Programında 50'C den yukarı sıcaklık seçimlerine izin yok.
13-)Program Anahtarında B den sonra X harfide bulunuyor(Kısa Program) Ayrıca G Harfi F ye Yakınlaştırılmış Koyu Renkli Programı olarak heralde
14-)Su Kesik olduğu zaman Normalde olduğu gibi garip bir ses gelmiyor direk programı Stopluyor.Su seviyesi belli bir yeri geçince Pompa Otomatik Devreye giriyor.
15-)Motor Koruması Var.Motorun dışında kapak var(Hem Koruma, Hem Ses Önlemek için)
16-)Daha Kaliteli, Sert Amortisörler Takılmış böylece kazan dansöz gibi oynamıyor.
17-)Kayış Değiştirilmiş,Motor %100 Yeni
18-)Ayakları Ayarlanabilir.
19-)Tüm Kablolar-Kartlar vs.ler %100 0 Değiştirlimiş-Yeni
20-)Makine Sıkmaya Balance Yaparak geçiyor.700Devirden 1300 Devire Hızlanma yavaş bir şekilde 700>800>900>1000>1100>1200>1300 100'er devirlik aralıklarla.
21-)Yıkama dönme süresi Pamukluda Eski 2200 20sn(54D.). Bunda 13sn(52D.). Sentetik programında Eski 14sn(52D.) yeni 8sn(48D.) Yünlüde değişen bir şey yok Sadece K ile P ayrık program olmuş.
22-)Makinenin Yeknik özellikleri Isıtma 2100W-Yıkama 220W-Pompa 130W(Pompa gücü Artırılmış). Candoğan bir Yorum getir şu makineye ne olmuş böyle Yıkama İncelemelerimi Bir Sonraki Mesajımda yazacağım İyi Geceler..

1780 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:24:20 

Bu gün Beyazları bir Göreyim dedim nasıl yıkıyor Makineyi doldurdu Overload, (Süre Tutmaya Başladım)A Programında 60'C+e fonksiyonuyla A da Ön yıkama Ilıktı 30'C-35'C yaklaşık 25Dk filan sürdü sonra B'de Sırf Sıcak su aldı(En sevdiğim özellik)Başladı yıkamaya Yıkaması güzeldi X'e bayağı bir süre sonra geldi X adımında makinedem tıkı-tıkı-tıkı-tıkı sesler geliyordu hızlı gidiyordu beyin sonra CoolDown Yapmak için cam hizasının az üstünde su aldı(normale göre az)Suyu inanılmaz hızlı boşalttı makine sıkma yapacağı zaman Bosch'lar gibi Balance yapıyordu(Denge sağlıyordu)Sonra sıkmaya geçti camsdan sular akar akmaz hemen durdu(Sudsclock Sistemi)5 sn kadar pompa sustu tekrar çalıştı ve bu sefer sorunsuz sıktı yaklaşık 3dk sıktı ilk önce 700Devir sonra hızlı bir şekilde Kademeli olarak 1300Devire çıktı ve yaklaşık 70sn kadar 1300 devirde sıktı durdu su almaya başladı suyu cam hizasına gelmeyecek şekilde aldı duruladı sonra yine sıktı duruladı-sıktı, Duruladı-Sıktı sonra Yumuşatıcı aldı yumuşatıcı adımında makine cam hizasını az geçkin su aldı ve durulama devri daha Narin dönme süresi biraz daha kısaydı.Sonra yaklaşık 10-15sn durakladı Su atmaya başladı su atarken çok yavaş ve aralıklı dönmeler yaptı makine daha sonra sıkma adımına gelince makine 2 defa 700Devirde 15'er sn. sıktı daha sonra son sıkmada 700Devirde biraz uzuncana sıktı 5dk filan sonra her 100 devirde 5sn. sıkarak hızlanmaya başladı 1300Devire 50sn. ye yakın bir sürede ulaştı.Sesi eski 800Devir sesi kadardı(1300Devirde olmasına rağmen)1300Devirde 3-4Dk sıktıktan sonra yavaşlamaya başladı ve durdu daha sonra 2dk kadar kırışık açma periyodu oldu ve program tamamen bitince Fırın sesi gibi Dınk ses duyuldu BİTTİ.Bu makinenin Videolarını ve Fotolarını çok çekmek istedim ancak sahibi izin vermedi bende bu forumdan bahsettim o da üye olmaya karar verdi eğer üye olursa Makinesinin Foto ve Videolarını paylaşır.Makinenin o hale gelmesi 17gün sürmüş ve yaklaşık 400-500TL arası bir maliyeti olmuş.

3149 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:57:02 

quote:

Bu gün Beyazları bir Göreyim dedim nasıl yıkıyor Makineyi doldurdu Overload, (Süre Tutmaya Başladım)A Programında 60'C+e fonksiyonuyla A da Ön yıkama Ilıktı 30'C-35'C yaklaşık 25Dk filan sürdü sonra B'de Sırf Sıcak su aldı(En sevdiğim özellik)Başladı yıkamaya Yıkaması güzeldi X'e bayağı bir süre sonra geldi X adımında makinedem tıkı-tıkı-tıkı-tıkı sesler geliyordu hızlı gidiyordu beyin sonra CoolDown Yapmak için cam hizasının az üstünde su aldı(normale göre az)Suyu inanılmaz hızlı boşalttı makine sıkma yapacağı zaman Bosch'lar gibi Balance yapıyordu(Denge sağlıyordu)Sonra sıkmaya geçti camsdan sular akar akmaz hemen durdu(Sudsclock Sistemi)5 sn kadar pompa sustu tekrar çalıştı ve bu sefer sorunsuz sıktı yaklaşık 3dk sıktı ilk önce 700Devir sonra hızlı bir şekilde Kademeli olarak 1300Devire çıktı ve yaklaşık 70sn kadar 1300 devirde sıktı durdu su almaya başladı suyu cam hizasına gelmeyecek şekilde aldı duruladı sonra yine sıktı duruladı-sıktı, Duruladı-Sıktı sonra Yumuşatıcı aldı yumuşatıcı adımında makine cam hizasını az geçkin su aldı ve durulama devri daha Narin dönme süresi biraz daha kısaydı.Sonra yaklaşık 10-15sn durakladı Su atmaya başladı su atarken çok yavaş ve aralıklı dönmeler yaptı makine daha sonra sıkma adımına gelince makine 2 defa 700Devirde 15'er sn. sıktı daha sonra son sıkmada 700Devirde biraz uzuncana sıktı 5dk filan sonra her 100 devirde 5sn. sıkarak hızlanmaya başladı 1300Devire 50sn. ye yakın bir sürede ulaştı.Sesi eski 800Devir sesi kadardı(1300Devirde olmasına rağmen)1300Devirde 3-4Dk sıktıktan sonra yavaşlamaya başladı ve durdu daha sonra 2dk kadar kırışık açma periyodu oldu ve program tamamen bitince Fırın sesi gibi Dınk ses duyuldu BİTTİ.Bu makinenin Videolarını ve Fotolarını çok çekmek istedim ancak sahibi izin vermedi bende bu forumdan bahsettim o da üye olmaya karar verdi eğer üye olursa Makinesinin Foto ve Videolarını paylaşır.Makinenin o hale gelmesi 17gün sürmüş ve yaklaşık 400-500TL arası bir maliyeti olmuş.

Çok merak ettim okuyunca şimdi ya

2165 Mesaj
19 Temmuz 2010; 9:20:53 

Bu makineyi ben de merak ettim şimdi.İnşallah burada makinenin fotoğraflarını görürüz. Sahibinden.com'da gri renkli Arçelik 2200 makine vardı yoksa o makine mi?Sahibi 500 lira istiyordu.

1780 Mesaj
19 Temmuz 2010; 10:23:02 

quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

Bu makineyi ben de merak ettim şimdi.İnşallah burada makinenin fotoğraflarını görürüz. Sahibinden.com'da gri renkli Arçelik 2200 makine vardı yoksa o makine mi?Sahibi 500 lira istiyordu.

Evet O makine ufat tefek eklemeler yapılmış vazgeçmiş sonra satmaktan.

3149 Mesaj
19 Temmuz 2010; 13:00:58 

quote:

Evet O makine ufat tefek eklemeler yapılmış vazgeçmiş sonra satmaktan.

Linki alabilir miyiz

971 Mesaj
19 Temmuz 2010; 13:07:31 

Yaklaşık 19-20 senelik 2200 dumanlar çıkararak dün vefat etti.

Destek bakımından eksik gördüğüm firmalar: Zyxel, Toshiba-Carrier-Alarko, BOSCH, Goldmaster, Tunçmatik, Philips,DFI,APC, nVidia, realtek, atheros, conexant

114 Mesaj
19 Temmuz 2010; 13:28:22 

quote:

Orijinalden alıntı: leopars

Yumuşatıcı kısmının zemininde bir miktar su kalıyor. Tamamen suyla dolu değilse normal.

genelde cok az kalıyor.Camasır makinesinden hiç anlamadığımın kanıtını söyle açıklayayım.Bu yaşıma kadar yıkama esnasında tek yönde (saat yönünde) dönerek yıkıyor sanıyordum ama geçen günlerde bir sağa bir sola doğru yıkadığını farkettim
Sonradanda kafama şu takıldı acaba bu eski model diyemi böyle yoksa yeni eeski farketmez bütün çamaşır makinalarımı bu şekilde çalışıyor

.:CS:.

2165 Mesaj
19 Temmuz 2010; 13:37:13 

5500E üzerinde 2200'ün kapağı

http://www.sahibinden.c...makinesi-28464047/detay

225 Mesaj
19 Temmuz 2010; 16:22:07 

candogan62 bana LV 43 ün kılavuzunu gönederecektiniz burayı okuyunca merakım depreşti

1780 Mesaj
19 Temmuz 2010; 22:28:03 

Çok Konuştuk, anlattık Makine bugün Şalteri Attırmış Sıkarken.

410 Mesaj
2 Eylül 2010; 0:33:50 

Merhaba arkadaşlar;

Sorum özellikle bu makinelerden anlayan herkese ;

Bizim evde Beko marka çamaşır makinesi yani diğer adı Arçelik 2100 model makine var.Hala sağlam ve kusursuz çalışıyor.Yalnız bu makine günümüzün makinelerine oranla çok su tüketiyor.Bu makine o zamanın deterjanları baz alınarak tasarlanmış yani o zamanın deterjanları suda kolay kolay çözünmeyen bir maddedir diye tahmin ediyorum.Zira başka güncel makinelere baktığımda tam kapasite çalışırken bile içinde su varmı yok mu belli bile olmuyor.Bizim makinede ise kapağın yarısına kadar su var.Acaba ben bu makineyi tam kapasitede 1/2 su ile çalıştırsam zarar verirmiyim.Böylelikle hem su tüketimim azalır hemde daha az su kullanarak çevreyi kirletmemiş olurum.

Saygılarımla;
kal_sau

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kal_sau -- 2 Eylül 2010; 0:38:26 >

1780 Mesaj
2 Eylül 2010; 1:33:09 

quote:

Orijinalden alıntı: kal_sau

Merhaba arkadaşlar;

Bizim evde Beko marka çamaşır makinesi yani diğer adı Arçelik 2100 model makine var.Hala sağlam ve kusursuz çalışıyor.Yalnız bu makine günümüzün makinelerine oranla çok su tüketiyor.Bu makine o zamanın deterjanları baz alınarak tasarlanmış yani o zamanın deterjanları suda kolay kolay çözünmeyen bir maddedir diye tahmin ediyorum.Zira başka güncel makinelere baktığımda tam kapasite çalışırken bile içinde su varmı yok mu belli bile olmuyor.Bizim makinede ise kapağın yarısına kadar su var.Acaba ben bu makineyi tam kapasitede 1/2 su ile çalıştırsam zarar verirmiyim.Böylelikle hem su tüketimim azalır hemde daha az su kullanarak çevreyi kirletmemiş olurum.

Saygılarımla;
kal_sau

Hiç bir Sorun olmaz Aksine Elektrik, Su ve Deterjandan Tasarruf edersiniz..

410 Mesaj
2 Eylül 2010; 10:53:24 

En kısa sürede deneyiceğim bakalım.Tam yüklü iken yarım su tuşuna basıp çalıştırcam.Umarım deterjan artıkları kalmaz veya makine çamaşırları iyi durular.

Çünkü bu makine harbi çok su tüketiyor.Tam su aldığında kapağın yarısına kadar su oluyor.Yani israf gibi geliyor.En çok üzüldüğüm şey suyun israfı.

Tşkler yardımlarınız için..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kal_sau -- 2 Eylül 2010; 10:56:05 >

4921 Mesaj
2 Eylül 2010; 13:12:08 

quote:

Merhaba arkadaşlar;

Saygılarımla;
kal_sau

Kapağın yarısına kadar suyu durulama esnasında mı, ana yıkama esnasında mı alıyor?

410 Mesaj
2 Eylül 2010; 13:29:21 

durulama suyu esnasında yoksa ana yıkamada su varmı yok mu belli olmuyor.Ama durulamada kapağın yarsına kadar su alıyor.Kardeşimin evinde arçeliğin yeni bir makinesi var öyle iyi bir model olmamasına rağmen duruluma suyu kapağın dibinde görünüyor.

Yani arçelik 2100 ,20 yıl önceki deterjanlar baz alınarak yapılmış ama artık deterjanlarda gelişti ne bileyim konstrematikler var.Suda daha iyi çözünen deterjanlar.

En kötü ihtimal tam kapasitede 1/2 su ile yıkasam, deterjan iyi durulanmamış olur sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kal_sau -- 2 Eylül 2010; 13:30:29 >

4921 Mesaj
2 Eylül 2010; 14:01:58 

Kardeşinizin makinasının kazan hacmi daha büyük olabilir. Şimdiki makinalar 6-7 kg falan yıkıyorlar, eskiler 5kg... Eğer kazan büyük ise su seviyesi düşük kalacaktır.

410 Mesaj
2 Eylül 2010; 14:08:33 

quote:

Orijinalden alıntı: metalok

Kardeşinizin makinasının kazan hacmi daha büyük olabilir. Şimdiki makinalar 6-7 kg falan yıkıyorlar, eskiler 5kg... Eğer kazan büyük ise su seviyesi düşük kalacaktır.

Peki bir soru sormak istiyorum.

Makine su alırken 2 defa su alıyor ana yıkamada.

1. su alışından sonra bir iki tur dönüyor sonra 2. su alışa geçiyor.Sanırım çamaşırlar suyu çektiği için su seviyesi azaldığından dolayı 2. su alışa geçiyor makine.

Şimdi bu su alma olayı programın kendisi mi yaptıryor makineye yoksa bir sensor varda su seviyesini ölçen ona göre su alımını yapıyor.Yani 20 yıllık makinede sensör biraz zor ihtimal ama belki vardır.

Eğer sensör var ise tam kapasitede 1/2 yıkamak mantıklı ama yok ise o zaman deneyip görmek lazım.

12161 Mesaj
3 Eylül 2010; 2:10:29 

2100 2200 gibi eski mekanik modellerde su seviye şalterinde belirli 5-6 adet konum vardır. Yıkamada su belirli bir seviyeye gelince presostat suyu keser. Su o seviyeden aşağı düşerse yeniden su almaya başlar. Çamaşırların suyu emişi pek de etkili olmaz. 1/2 tuşunu çekinmeden kullanabilirsiniz, pek fazla yıkama performansı düşüşü olmayacaktır.

1780 Mesaj
3 Eylül 2010; 10:12:28 

quote:

Peki bir soru sormak istiyorum.
Makine su alırken 2 defa su alıyor ana yıkamada.

1. su alışından sonra bir iki tur dönüyor sonra 2. su alışa geçiyor.Sanırım çamaşırlar suyu çektiği için su seviyesi azaldığından dolayı 2. su alışa geçiyor makine.

Şimdi bu su alma olayı programın kendisi mi yaptıryor makineye yoksa bir sensor varda su seviyesini ölçen ona göre su alımını yapıyor.Yani 20 yıllık makinede sensör biraz zor ihtimal ama belki vardır.

Eğer sensör var ise tam kapasitede 1/2 yıkamak mantıklı ama yok ise o zaman deneyip görmek lazım.

Bu makineler Ana yıkama'da (B ve F)ilk biraz soğuk su alırlar sonra 2 döndürüp sıcak su almaya geçerler 2 kez su almaları bu yüzden.Çocukluğumun makinesi Arçelik FA4500 Öyleydi..

410 Mesaj
3 Eylül 2010; 12:05:56 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

2100 2200 gibi eski mekanik modellerde su seviye şalterinde belirli 5-6 adet konum vardır. Yıkamada su belirli bir seviyeye gelince presostat suyu keser. Su o seviyeden aşağı düşerse yeniden su almaya başlar. Çamaşırların suyu emişi pek de etkili olmaz. 1/2 tuşunu çekinmeden kullanabilirsiniz, pek fazla yıkama performansı düşüşü olmayacaktır.

Tşk ederim candoğan bey,

O zaman makine tam yüklü iken yani 4,5 kilo iken 1/2 tuşuna basıcam peki deterjan ve yumuşatıcı miktarıda yarıyarıya mı olucak? Mantıken deterjanın hepsini koysam sanki durulaması pek iyi olmaz gibi geliyor.

33 Mesaj