Şimdi Ara

FIAT GRUBU İLE İLGİLİ BUTUN SORUNLARIN CEVABI BURADA...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
243
Cevap
15
Favori
144.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Fiat yetkili servisinde mekanik ustası olarak çalışıyorum. Aracınız ile olan bütün sorunları burada paylaşabilirsiniz.

Elimden geldiğince buradan yardımcı olacağım sizlere...

Gündüz serviste olduğum için sorularınızı akşam 19:00 dan sonra cevaplayabileceğim.

Hepinize arızasız günler dilerim...

• slm öncelikle hayırlı kandiler ilk soru benden bu son bahara doğru bir brava almayı düşünüyorum benim öyle yüksek bir gelirim yok keza olsa başka araba alırdım sorum şu bravaların artı ve eksileri kronik sorunları bkımları hangi zaman aralıgında yapılır ve rutin bakım maliyetleri nelerdir bazı yerlede okuduğum kadarıyla parçalara çok fahiş fiayatlar verilmiş bunlar servistede aynımıdır benim bildiğim fiat parçası en uygun araçlardan olmalı.
    ve bir usta olarak bravayı ne kadar tavsiye edermisin yada o fiyat aralaığnda başka tercihin olabilirmi ? şimdiden çok teşşekürler
  • Merhabalar,

benim de bir sorum olacaktı. Otomatik vites punto almayı düşünüyorum. bu konuda bana tavsiyeleriniz yada uyarılarınız var mı?

Teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ser_or

slm öncelikle hayırlı kandiler ilk soru benden bu son bahara doğru bir brava almayı düşünüyorum benim öyle yüksek bir gelirim yok keza olsa başka araba alırdım sorum şu bravaların artı ve eksileri kronik sorunları bkımları hangi zaman aralıgında yapılır ve rutin bakım maliyetleri nelerdir bazı yerlede okuduğum kadarıyla parçalara çok fahiş fiayatlar verilmiş bunlar servistede aynımıdır benim bildiğim fiat parçası en uygun araçlardan olmalı.
    ve bir usta olarak bravayı ne kadar tavsiye edermisin yada o fiyat aralaığnda başka tercihin olabilirmi ? şimdiden çok teşşekürler

slmlar öncelikle sizinde geçmiş kandiiniz kutlu olsun
    eski kasa brava yakıt konusunda sizi biraz üzebilir en önemli eksilerinden birisi bu zaten. performans olarak yeterli olanı sunuyor. üst devirlerde ateşli bir motoru mevcut. parça olarak kronik arızaları motor devir sensörü ve gaz kelebek potansiyometresidir. fiyatları da ortalama gaz kelebeği potansiyometresinin komple 400 tl civarında. bozulduğu zaman 30 tl lik içindeki sensör değişimi ve temizlik ile de kurtulabiliyor. krank devir sensörü fiyatı da ortalama 70 tl civarı.

başka çok sorun çıkartan parçası bulunmuyor brava nın.

bakımları 20 000 km de bir yapılmakta .ancak malum istanbulda trafik şartları nedeni ile araç daha çok yoruluyor. Benim tavsiyem her 10 000km de bir yağ ve filitre değişimi yapılması aracın ömrünü uzatıp yakıt konusunda da bakımsız bi araca göre daha ekonomik olduğu yapılan testlerdede kanıtlandı
    periyodik bakım servis dahilinde ortalamaa350/400 civarındadır
    daha uygun fiyatlar için özelden iletişime geçebilirsiniz

bence iyi bakılmış ve yorulmamış bir araç bulabilirseniz tavsiye ederim ama dediğim gibi yakıt konusunda kafanıza yatar ise alınız
    başka bi sorunuz varsa yardım cı olayım iyi günler iyi çalışmalar
    quote:

Orijinalden alıntı: ryAn_1910

Merhabalar,

benim de bir sorum olacaktı. Otomatik vites punto almayı düşünüyorum. bu konuda bana tavsiyeleriniz yada uyarılarınız var mı?

Teşekkürler...

son derece güzel bir seçim aklınızdaki araç benzinlimi dizelmi öncelikle bunu kesinleştirin .Dizel aracın üzerindeki mta otomatik şanzıman benzinli aracın üzerindeki şanzımana göre daha sorunsuz
    ayrıca seçtiğiniz motor seçeneğine göre şanzıman seçenekleri de değişİyor
    performans ve aerodinamik olarak oldukça iyi bir yapıya sahip yakıt sarfiyatında ise sınıfındaki araçlara göre oldukça cimri
    size almanızı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim
    çok önemli bir nokta varki ikinci el olarak alacaksanız serviste ekspertiz yaptırmanızı tavsiye ediyorum
    iyi günler saygılar

• benzinli araçta hangi şanzıman kullanılıyor? MTAnın açılımı nedir?
    Daha sorunsuz derken tam olarak ne kastettiniz? Benzinlide ne gibi sorunları tipik olarak adlandırabiliriz?

ben 1.4 fire active 77bg düşünüyorum.

teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ryAn_1910 -- 20 Temmuz 2009; 17:24:10 >
  • cevabınız için teşşekürler bravanın yakıt konusu beni biraz düşündürüyor ama lpg ile bu iş hallolur sanırım ama lpg de şikayetçi olan ve çok memnun olan arkadaşlar var bu konuda ne tavsiyede bulunabilirsiniz sonuç itibariyle lpg harici bir sistem ve sonradan araca bağlanıyor yani araç yapılırken hesapta olmayan birşeyi araca uyduruyorsunuz muhakkak eksileri olacaktır bu durumda lpg arzaları tetiklermi yoksa doğru kullanıldığında normala benzinle çalışma maliyetlerinimi çıkarır kusura bakmayın biraz karışık oldu sanki ama umarım ne demek istediğimi anlatabildim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ryAn_1910

benzinli araçta hangi şanzıman kullanılıyor? MTAnın açılımı nedir?
    Daha sorunsuz derken tam olarak ne kastettiniz? Benzinlide ne gibi sorunları tipik olarak adlandırabiliriz?

ben 1.4 fire active 77bg düşünüyorum.

teşekkürler

sizin almayı düşündğünüz araçta 5 ileri MTA yanİ normal manuel şanzıman üzerine bir robot yerleştirilerek otomatik olma vasfı verilmiştir piyasada dualogic şanzıman olarak bilinir fiat da MTA olarak geçiyor

daha sorunsuz dan kastım 1.4 8v 77hp de 5 ileri 1.4 16v 95 hp de 6 ileri 1.3 mjet90 hp de 6 ileri şanzıman mevcut
    6 ileri şanzımanda 5 ileriye göre vites aralıkları olsun vites geçişleri olsun sonderece sorunsuz ve rahat bir kullanım söz konusu
    5 ileri buna nazaran biraz daha vites geçişleri nde sarsıntı hissettiriyor.
    motor gücünün bariz bi farkı olmasından dolayı (ortalama 20hp) kalkış ve gaz tepkimeside farklı
    söylediklerim sizi korkutmasın ama ancak alabilirseniz 1,4 16v 95 hp almanızı tavsiye edebilirim çok daha fazla menun olucaksınız emin olun
    tipik olarak bir sorunu yok diyebilirim ama özellikle çok sıkışık trafikte kalır iseniz bütün mta yani duallogıc şanzımanlarda olduğu gibi debriyaj aşırı ısınma hatası verir oda araç biraz soğutulduğunda sorun ortadan kalkar
    araçta dediğim gibi kronik bi arıza yok ama bir sorun çıkar ise servisler en ince ayrınttısına kadar ilgileniyor garanti çok kapsamlı ve sorunsuz işliyor
    umarım kafanızda ki soru işaretlerini bir nebze giderebilmişimdir
    iyi geceler saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdrozturk -- 21 Temmuz 2009; 12:04:20 >

• kadir usta benim çok yakın bir arkadaşımdır. İşinin ustası bir bir insandır. Oto Elektrik ile ilgili sıkıntılarınızı da burada paylaşabilirsiniz. ben de elimden geldiğince yardımcı olurum arkadaşlar....
  • 2.0 HLX için rölanti dalgalanmasının çözümü, araç soğukken ilk çalıştırmada çat pat ses gelmesinin fakat gaz verince kesilmesinin ve malum plastik olan emme manifoldunun neden patlayabileceğini öğrenmek istiyorum
  • quote:

cevabınız için teşşekürler bravanın yakıt konusu beni biraz düşündürüyor ama lpg ile bu iş hallolur sanırım ama lpg de şikayetçi olan ve çok memnun olan arkadaşlar var bu konuda ne tavsiyede bulunabilirsiniz sonuç itibariyle lpg harici bir sistem ve sonradan araca bağlanıyor yani araç yapılırken hesapta olmayan birşeyi araca uyduruyorsunuz muhakkak eksileri olacaktır bu durumda lpg arzaları tetiklermi yoksa doğru kullanıldığında normala benzinle çalışma maliyetlerinimi çıkarır kusura bakmayın biraz karışık oldu sanki ama umarım ne demek istediğimi anlatabildim.

slm kusura bakmayın mesajınızı geç farkettiğim için üzgünüm bi karışıklık oldu yada farkedemedim
    sizin almayı düşündüğünüz araca biliyorsunuz ki fiat orjinal olarak servis garantisi dahilinde LPG montajı yapmakta. Fiat LPG montajı yaptığı her arac modelini öncelikle kapsamlı bir test aşamasına tabi tutuyor
    ortalama 200 000 /250 000 km lpg li olarak bu araçlar kullanılıyor artıları ve eksileri göz önünde bulundurularak garanti kapsamında takılır yada takılmaz raporu veriliyor
    sizin sahibi olmayı düşündüğünüz aracın motoru (1.6 16v)şu anda halen daha ticari taksilerde LPG li olarak kullanılmakta ve lpg takılmasında sakınca yoktur raporunasahiptir
    Ancak şunu belirtmeliyimki lpg montajı yapan firmanın bağlantı yaparken aracın enjeksiyon tesisatına zarar vermeden ve gerekli LPG montaj bağlantı söketlerini kullanarak işin ehli kişilerce yapılır ise benzinli kullanımdan pek bir farkı olmaksızın sorunsuz kullanılabilmektedir yani bana sorarsanız iyi bir marka sıralı LPGSİSTEMİ TAKTIRABİLİRSİNİZ AMA ÖZELLİKLE BİR MARKA SORARSANIZ BRC Marka lpg sistemlkeri fiat markasından tam tescillidir
    umarım anlattıklarım sorduklarınıza cevap olmuştur
    iyi akşamlar saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: hi-jackers

2.0 HLX için rölanti dalgalanmasının çözümü, araç soğukken ilk çalıştırmada çat pat ses gelmesinin fakat gaz verince kesilmesinin ve malum plastik olan emme manifoldunun neden patlayabileceğini öğrenmek istiyorum

iyi akşamlar öncelikle msjınıza geç cvp verdiğim için üzgünüm işler biraz yoğun olduğu için foruma giremedim
    sorduğunuz soruların cevabı şöyle
    rolanti dalgalanması öncelikle ilk olarak rolanti kumanda görevi yapan gaz kelebek gövdesi yada üzerinde bulunan steper motor olabilir onlarla ilgili bi problem yok ise sistem komple bütün olarak incelenmesi gerekir
    emme manifoldunun patlaması ancak yakıt enjektörlerinin işemesi yani istenen zamanların aksindede ekstra olarak damlatma yapmasından kaynaklanmaktadır
    Bu damlatma motor içinde düzensiz yanma ve bu yanmanın akabinde emme manifolduna sıçraması dolayısıyla emme manifoldunda basınç artışı ve patlama meydana getirmektedir
    malum plastik manifoltlar basınca çok dayanıklı değildir dolayısıyla parçalanması kaçınılmazdır
    ilk çalıştırmada gelen ses için yardımcı olmamın tek yolu sesi duymam ve ona göre yorum yapmam neticesinde olur sesi duymadan size şundn geliyor desem inanın atmasyon olur
    Anlattığınız sesdi yapabilecek okadar çok parça varki hepsine girerek sizinde kafanızı karıştırmak istemem
    en güzeli arızayı görerek yorum yapmak olur
    umarım yardımcı olabilmişimdir
    iyi geceler saygılar

• cevapların için çok teşşekürler ustam bilgilerin çok faydalı oldu kafama takılan birşey olursa tekrar sorarım brc aklımdaki ilk marka zaten çok randımanlı bir sistem lduğu kanısındayım
  • Cevaplarınız için teşekkürler
  • 2001 Marea HLX'im var. Lambda sensörünü iptal ettim . Arabam bozulur mu ?
  • bendede 2001 marea hlx var.154 hp lik olanlardan.
    sorum bir kaç tane...cevaplarsanız sevinirim.

1.) açık hava filtresi taksam hava debimetresini bozarmıyım.?

2.) birde arkadaşlar son susturucuyu 1.6 ların son susturucu ile değiştirip araba biraz daha farkedilir güç artışı yakalayabileceğimi söylediler siz ne dersiniz.

3.) 485 km yolda 100 tl lik benzin yakıyor sizce bu değer normalmidir.?( klima 250 km açık kaldı,arabada 2 kişi vardı,90-100 km süratte kullanıldı ortalama,485 km nin tamamı şehir dışı uzunyolda yapıldı )

4.birde lambda sensörünü iptal etsem ne zararı olur.?

şimdiden teşekkürler.
  • quote:

cevapların için çok teşşekürler ustam bilgilerin çok faydalı oldu kafama takılan birşey olursa tekrar sorarım brc aklımdaki ilk marka zaten çok randımanlı bir sistem lduğu kanısındayım

herzaman elimden geldiğince yardımcı olurum
    iyi geceler saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: hi-jackers

Cevaplarınız için teşekkürler

rica ederim elimden geldiğince dilimin döndüğüce yardımcı olmaya çalışacağım iyi geceler
    saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sympatique

2001 Marea HLX'im var. Lambda sensörünü iptal ettim . Arabam bozulur mu ?

lambda sensörü aracın enjeksiyon sisteminin can damarlarından biri diyebiliriz aslında
    arabanız bozulmaz ama size hissettirmeden keyifsiz ve huzursuz çalışmaya başlayacaktır
    sizde bunu performans ve yakıt sarfiyatındaki negatif etkilerden hissedeceksiniz
    arızanın açıklamasıda şöyle beyin fazla yada az yakıt gönderdiğini ve yanmanın nekalitede olduğunu lamda sensörü yardımı ile kontrol etmektedir
    siz lamda sensörünü iptal ederek bir nefi motorun gözlerini kör etmiş olursunuz diyebilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratde35

bendede 2001 marea hlx var.154 hp lik olanlardan.
    sorum bir kaç tane...cevaplarsanız sevinirim.

1.) açık hava filtresi taksam hava debimetresini bozarmıyım.?

2.) birde arkadaşlar son susturucuyu 1.6 ların son susturucu ile değiştirip araba biraz daha farkedilir güç artışı yakalayabileceğimi söylediler siz ne dersiniz.

3.) 485 km yolda 100 tl lik benzin yakıyor sizce bu değer normalmidir.?( klima 250 km açık kaldı,arabada 2 kişi vardı,90-100 km süratte kullanıldı ortalama,485 km nin tamamı şehir dışı uzunyolda yapıldı )

4.birde lambda sensörünü iptal etsem ne zararı olur.?

şimdiden teşekkürler.

slmlar
    1)öncelikle açık hava filtresinin sisteme doğru bağlanması durumunda hiç bir zararı olmamaması ile birlikte daha sağlıklı ve rahat bir hava girişi sağladığından performans ve yakıt tasarrufu sağlar ancak sesine kapılıp gereksiz gaz pedalına ani yüklenme yapmaz iseniz

2)son susturucu yerine aracın orta kısmında bulunan katalitik konvertörün iptali durumunda ortalama 4/5 hp güç artışı elde edebilirsiniz daha etkin bir çözüm olur ancak onu da işin ehli biri yapması gerekir ve işin ustası yapar ise ayrıca aracınızda direk hava filitresi ile uyumlu tatlı bir abart egzost sesine sahip olabilirsiniz

3)bahsetmiş olduğunuz yakıt sarfiyatı citten şehir dışı için biraz fazla gerçekten aracın değerlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir

4)Lambda sensörü aracın enjeksiyon sisteminin can damarlarından biri diyebiliriz aslında
    arabanız bozulmaz ama size hissettirmeden keyifsiz ve huzursuz çalışmaya başlayacaktır
    sizde bunu performans ve yakıt sarfiyatındaki negatif etkilerden hissedeceksiniz
    arızanın açıklamasıda şöyle beyin fazla yada az yakıt gönderdiğini ve yanmanın nekalitede olduğunu lamda sensörü yardımı ile kontrol etmektedir
    siz lamda sensörünü iptal ederek bir nefi motorun gözlerini kör etmiş olursunuz diyebilirim

umarım yardımcı olabilmişimdir iyi akşamlar saygılar

• hocam cevaplar için teşekkür ederim.ama 1 soruma istediğim cevabı alamadım.100 tl ye 485 km yol gittim gerçekten fazlamı tüketim değerim.0,206 krş yakmışım km.de.pek fazla gibi gelmedi benim gözüme.araba hlx olduğundan dert etmedim ben bunu.şehir içinde güzel ve fazla yakıyor ama şehir dışlı çok ekonomik geldi bana.

size göre ne kadar yakması gerekir acaba.?usta gözüyle bir bildiğiniz vardır.

şimdiden tekrar teşekkürler.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.