- x
Metalurji Mühendisi ne kadar maaş alır?
34 Cevap45584 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4137 Mesaj
17 Temmuz 2009; 15:27:11 

en az ve en fazla ne kadar maaş alır?

GaLaTaSaRaY 1905 tarih yazar
Şereftir Seni Sevmek Senle Ağlayıp Gülmek

3696 Mesaj
17 Temmuz 2009; 15:35:30 

Hocam severek yapacaksan kendini bu meslekte geliştirceksen çok tatlı bi para alırsın yani tamamen sana kalmış şeyler ama tam olarak ne kadar aldıkları için özellikle bu krizde iş ilanlarını takip etmeni tavsiye ederim çok etkili oluyor

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

14193 Mesaj
17 Temmuz 2009; 15:38:43 

En az 800 en ortalama 2000 en çok 5000-10000 , daha üstü de var yerine göre.

360 Mesaj
17 Temmuz 2009; 15:40:40 

parayı salla seveceğin işi yap

#9 - Johan Elmandeer!

4131 Mesaj
17 Temmuz 2009; 16:09:55 

Tamamen sana ve çalışacağın yere-bölgeye-firmaya bağlı. İlk işe girişte pek birşey bekleme, sonrasında adamlar seni kaçırmak istemezlerse zam yaparlar. Yoksa ellerinden geldiği kadar düşük ücrete çalıştırılar.

I can feel the flame

315 Mesaj
17 Temmuz 2009; 16:14:44 

hocam sen şimdiden maaşa taktın önce mesleği bi tanı doğru dürüst

What we do in life echoes in eternity.

4137 Mesaj
17 Temmuz 2009; 16:54:27 

mesleğimi seveceğimden eminim...o konuda sorun yok...800 lira maaş çok az değil mi yaw...?

3937 Mesaj
17 Temmuz 2009; 17:12:00 

Başlangıç o. Üniversiteden mezun tecrübesiz bir elemanı 1500 lira maaşla mı başlatacaklarını düşünüyorsun...

2001 FIAT BRAVO 1.6 SX

374 Mesaj
17 Temmuz 2009; 17:44:51 

Meslek rehberinden bi alıntı yapayım;

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Metalurji ve malzeme mühendisleri;
- Kamu veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında, metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, mühendislik ve araştırma-geliştirme alanlarında, standartlar, tasarımlar vb. konularla ilgili olarak bürolarda, bakır ve ferro alaşım üretim sektörlerinde, özel dökümhaneler, haddehaneler, ısıl işlem ve metal işleme fabrikalarında, seramik, refrakter endüstrilerinde ve cam sektöründe, hammadde alımı ve mühendislik firmalarında ürünlerin pazarlanması alanlarında çalışırlar.
- Ülkemizden ve yurt dışındaki eğitim kurumlarından Metalurji ve Malzeme Mühendisi unvanı alan meslek elemanlarından Metalurji Mühendisleri odasına kayıtlı olanların sayısı yaklaşık 2700 kişidir. Türkiye genelinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerine 2000-2001 eğitim döneminde 661 öğrenci alınmaktadır.
- Bunun mühendislik öğrenimine başlayan toplam öğrenci sayısına oranı % 2 civarındadır. Bu oran da gösteriyor ki, bu alan ülkemizde yeterince tanınmamakta ve üniversite öğrencilerince tercih edilmemektedir. Ancak mezunlarının tamamına yakını özel veya kamu sektöründe kolaylıkla ve yüksek ücretlerle iş bulmaktadırlar.
- Dünyada ve Türkiye'de, otomotiv sanayii, inşaat sanayii devam ettiği sürece Metalurji ve Malzeme Mühendisliği güncelliğini kaybetmeyecektir. Ayrıca seramik metalurjisindeki ve cam metalurjisindeki gelişmeler ve yeni teknolojik gelişmeler bu mesleğin önemini daha da artırmaktadır.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE
Eğitim süresince, Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim ve harç kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
EĞİTİM SONRASI
Eğitim sonrası, özellikle demir-çelik sektöründe oldukça yüksek ücret alınmaktadır. Döküm sektöründe daha kolay iş bulma imkanı vardır. Ücretler diğer mühendislik dallarıyla kıyaslandığında oldukça yüksektir.

G- MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.
Ayrıca işyerlerinde yeterli aktivite ve başarıyı gösterenler şeflik, müdürlük gibi yönetici kadrolarda da görev alabilirler.

DH ESOGU
Öğrencileri

3696 Mesaj
17 Temmuz 2009; 17:47:14 

quote:

Orjinalden alıntı: Khán

mesleğimi seveceğimden eminim...o konuda sorun yok...800 lira maaş çok az değil mi yaw...?

Başlangıçta ne bekliyorsun hocam ? Yerine göre bu devirde bazen maaş bile alamayabilirsin

Ama mühendislik budur yani iş ilanlarında gördüğüm şudur herkes tecrübeli eleman arıyor az bi sürede değil 5 yıllık tecrübe diye ilan vermiş adamlar.
Yani şimdiden bu kadar takılmamanı öneririm ilerde şartlar dahada kötüleşirse moralin bozulur hep.

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

4137 Mesaj
17 Temmuz 2009; 18:05:18 

800 lira maaşla başladım diyelim...ne kadar devam eder bu?

3718 Mesaj
17 Temmuz 2009; 18:19:08 

quote:

Orjinalden alıntı: Khán

800 lira maaşla başladım diyelim...ne kadar devam eder bu?

Bilgim yok ama iş ilanlarında gördüğüm üzere en azından 2 yıllık bir tecrübe arıyorlar . Yani bir 2 yıl veya senin performansına göre daha kısa bir süre bu maaşı alırsın sanırım.
bu arada makina mühendisi tanıdığım bir komşumuz var. bayan. 30 yaşını geçmiş bir bayan kendisi , şuan aldığı maaş 1.500-2000 gibi bir miktardı. bu tarz mühendisliklerde büyük firmalara giremedikten sonra maaşlar zaten belli. 2000 den üzerini yerine göre zor verirler.

Didier Yves Drogba Tébily

1576 Mesaj
18 Temmuz 2010; 12:26:24 

güncell

Selçuk İnan Galatasaray'da

. . . ~ Endüstri Mühendisliği ~ . . .

581 Mesaj
18 Temmuz 2010; 13:04:50 

kaynak mühendisliği sertifikası alıp 10bin+ maaşla çalışan malzeme mühendisleri var. ama mühendislikte herkes büyük paralar kazanmaz 1500 lirayada çalışabilirsin yeni bir malzeme bulup patentini alıp milyon dolarlarda kazabilirsin

My eyes seek reality

###SAMSUNSPOR###

1576 Mesaj
18 Temmuz 2010; 13:25:36 

quote:

Orijinalden alıntı: SP3ctr3

kaynak mühendisliği sertifikası alıp 10bin+ maaşla çalışan malzeme mühendisleri var. ama mühendislikte herkes büyük paralar kazanmaz 1500 lirayada çalışabilirsin yeni bir malzeme bulup patentini alıp milyon dolarlarda kazabilirsin

hocam sakarya üni. malzeme ve metalurji müh. hakkında düşüncelerin nedir ?

o bölümü ytü itü odtü de okumak tabiki seni bir adım öne atar ama sakarya üni. de bu bölümü okusam - kendimide geliştirsem - iş bulma ve maaş konusunda geri kalırmıyım ?

Selçuk İnan Galatasaray'da

. . . ~ Endüstri Mühendisliği ~ . . .

76 Mesaj
18 Temmuz 2010; 13:42:58 

bu sene ytu mezunu arkadaşlarım 1300-2000 tl arası maaşlarla işe başladılar, işe girmeyenlerin de bir çoğu da itü de yüksek yapıyorlar.

7 Mesaj
18 Temmuz 2010; 13:45:08 

quote:

Orijinalden alıntı: samsungstar10

hocam sakarya üni. malzeme ve metalurji müh. hakkında düşüncelerin nedir ?

o bölümü ytü itü odtü de okumak tabiki seni bir adım öne atar ama sakarya üni. de bu bölümü okusam - kendimide geliştirsem - iş bulma ve maaş konusunda geri kalırmıyım ?

kardeşim saü met-malz müh piyasada adından söz ettirir.kocaeli den iyi olduğu söylenir

1185 Mesaj
5 Ekim 2010; 2:10:52 

quote:

Orijinalden alıntı: semtist

kardeşim saü met-malz müh piyasada adından söz ettirir.kocaeli den iyi olduğu söylenir

ama öyle değildir.

3804 Mesaj
5 Ekim 2010; 13:13:39 

öncelikle met ve malzeme müh hakkında bayaa bir bilgim var bunu belirteyim. Şimdi açıklamalarımı yapıyım.

Her mühendislik gibi işe başlama maaşları 800-1000 TL arası olur fakat bu metalurji mühendisine özel değildir. Hemen hemen tüm mühendislikler böyle başlar. İstisnalar olabilir tabi ama normali dediğim gibi 800-1000 TL civarındadır. Ama bunu sorun yapmamalısınız çünkü tecrübe kazanmak için mecbur çalışmak zorundasınız. Ayrıca öyle 2 yıl filan çalışmadan alacağınız fiyat artacaktır.

Demir çelik sektörü için konuşursam en çok para bu sektörde dönmektedir. ( Türkiye genelinde ) Zaten dikkat ederseniz borsada en tepede her zaman demir çelik firmaları yer alır. 6-7 yıl sonra bennim tanıdıklarım 4000-5000 civarında çalışmaya başladılar. Ve bu miktarda sabitlediler. Yani tecrübeli olursanız bayaa iyi bir fiyat alabilrisiniz.

Demir - çelik sektöründe ise şu dezavantaj var. Çalışanların kanser olma riskleri çok fazla. O metallerin eritildiğinde açığa çıkan kimyasal gazlardan falan filan kanser oranı yüksektir. İşte bu da sektördeki kişilerin yüksek maaş almasında etkilidir. Kimse 2000 tl için kanser olma riskini göze almaz.

Otomotiv sektöründe de bu kadar olmasa da iyi para var. Özellikle ünlü bir firmaya girdiğinizde iyi paralar alabilirsiniz.

Şu da bir gerçek ki kendinizi geliştirmezseniz bu paraları geçelim iş bile bulamayabilirsiniz. İş ilanlarını baktığımızda tüm mühendislerde aranan özellikler vardır.
Bunlar MS Office programlarını çok iyi kullanmak , ingilizceyi çok iyi bilmek gibi özelliklerdir. Bunların üstüne 2-3 de program öğrendiğinizde çok kişinin önüne geçersiniz.

Metalurji müh için AutoCAD , CATIA , Solidworks gibi programlar çok önemlidir. İş başvurularında bu programları bilenler çok daha şanslıdır işe girme konusunda.

Akşamlar sensiz geçmez Dilara !!

3804 Mesaj
5 Ekim 2010; 13:16:50 

quote:

Orijinalden alıntı: semtist

Kocaeli üniversitesindeki metalurji bölüm başkanı Şadi Karagöz'dü ilk kurulduğunda. Peki bu adam kimdir desek dünyaca ünlü bir profesördür ve Türkiyenin ilk zırhlı çeliğini üreten kişidir. Kocaeli üniversitesinde bu bölümü açtığında biraz da ismi olduğundan dolayı bu bölüme çok yatırımlar yapmıştır üniversite ve lablar aşırı derecede kalitelidir. Bir çok makina vardır. Lab bakımından YTÜ den bile iyi olabilir fakat YTÜ nün ismi var tabi. Sakarya üni den bayaa bir kalitelidir. Yani o söylentilere inanma.

Akşamlar sensiz geçmez Dilara !!

409 Mesaj
5 Ekim 2010; 18:32:40 

her mühendis 1000 lirayla işe başlar diye bir durum yok. abim odtü bilgisayar mühendisi son sınıfta gate elektronikte staj yaptı ve orda çalışma teklifi aldı part time. 2.5 gün 750 lira 1.5 gün 500 lira. mezun olup full time başlayıncada başlangıç olarak 1800 lira veriyorlarmış.

579 Mesaj
5 Ekim 2010; 20:17:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Devoure

her mühendis 1000 lirayla işe başlar diye bir durum yok. abim odtü bilgisayar mühendisi son sınıfta gate elektronikte staj yaptı ve orda çalışma teklifi aldı part time. 2.5 gün 750 lira 1.5 gün 500 lira. mezun olup full time başlayıncada başlangıç olarak 1800 lira veriyorlarmış.

1800 normal geldi itü bilgisayardan yeni mezun olup 2300-2900 arası başlayan 4-5 tane tanıdğım var gerçi hepsi iyi öğrenciler

bilişim sektörü yeni mezuna gayet güzel veriyor.

587 Mesaj
6 Ekim 2010; 13:55:10 

Khan sen gemi makineleri işletmede değil miydin ? Ne oldu yatay geçiş falan mı düşünüyorsun ? Bölümünde çok iyi para var ama zorlugu da çok biliyorsundur.O bölümden metalurjiye geçmen mantıksız olur.Başka geçebileceğin bölümler de vardır heralde sen benden daha iyi bilirsin , ama metalurjiye geçme bence.Burada yazılanları da pek sallama , çoğu uyduruyor biliyormuş gibi , mesjaların tezatlıgından da anlaşıldıgı gibi , bölüm mezunlarıyla konuşsan o zaman gerçek bilgiye ulaşabilirsin.Ama benim görüşüm , şu an ki bölümünden metalurji yerine daha iyi bölümlere geçme imkanın varsa onu yap , çünkü metalurji ismi abartılan ve pek parlak olmayan bi mühendislik diyorlar , fakat dediğim gibi ben de bişey bilmiyorum dogru düzgün mezunlarını bulup sor bölüm değişeceksen.Hayırlısı olsun.

641 Mesaj
6 Ekim 2010; 22:41:29 

quote:

Orijinalden alıntı: ArkandayIM

Metalurji müh için AutoCAD , CATIA , Solidworks gibi programlar çok önemlidir. İş başvurularında bu programları bilenler çok daha şanslıdır işe girme konusunda.

Metalurji Müh. o programları ne için kullanıyor peki bilgiinizvarmı ? Catia-Solidi biz kalıp tasarımında kullanırdık.
Makine Müh-Metalurji Müh kıyaslaması yapılsa hangisinin iş imkanı fazla getirisi yüksekdir acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 6 Ekim 2010; 22:42:26 >

aziz-i kavim, aziz-i millet, aziz-i vakit idik, a'da zelil kıldı bizi...

11 Mesaj
7 Ekim 2010; 10:59:55 

Tabiki makine müh. gir kariyer.net gibi iş sitelerine kaç tane makine müh arıyan var kaçtane metalurji müh arıyan var ama tabiki iyi okullardan mezun olmuşsan yine girersinde odtü itü ytü gerisini sallıyan yok bence

1950 Mesaj
7 Ekim 2010; 12:19:30 

kocaelide şadi hoca efsanedir, sanırım bıraktı ama okulu.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

409 Mesaj
7 Ekim 2010; 13:35:47 

quote:

Orijinalden alıntı: MasterYodaa
Tabiki makine müh. gir kariyer.net gibi iş sitelerine kaç tane makine müh arıyan var kaçtane metalurji müh arıyan var ama tabiki iyi okullardan mezun olmuşsan yine girersinde odtü itü ytü gerisini sallıyan yok bence

cok sacma bi genelleme. her universitede 100-150 kontenjanli makine muhendisligi varken bi kac okulda metalurji muh. var. o kadar fark olmasi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2364 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Sensation +
7 Ekim 2010; 21:28:19 

Bi arkadaş kanser riskinden söz etmiş tamda bu meslek ilgimi cekmişken soğudum. Biraz daha açabilirmisiniz

24 / Band of Brothers / Battlestar Galactica / Blue Mountain State / Breaking Bad / Chuck / Da Vinci's Demons / Damages / Deadwood / Dexter / Entourage / Fargo / Friends / Fringe / Game of Thrones / Generation Kill / Homeland / House M.D / House of Cards / How I Met Your Mother / Lost / Luther / Mad Men / New Girl / Person of Interest / Prison Break / Rome / Sherlock / Six Feet Under / Spartacus / Suits / The Mentalist / The Sopranos / The Walking Dead / The Wire / True Detective / Vikings

1 Mesaj
8 Ağustos 2012; 4:46:24 

aynen beyler nedir şu kanser olayı ya?

İ.D. Bilkent Üniversitesi #2012#
Computer Technology and Information Systems

3455 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Reasonable
9 Ağustos 2012; 12:31:15 

Kanser olayını o kadar abartmayın arkadaşlar. Arkadaş yukarıda baya abartmış. O kadar fazla bir tehlike söz konusu değil. Artık firmalar bu konuda gerekli önlemleri alıyor soğutma sistemleri olsun filtre sistemleri olsun vs. Öyle bir durum olsaydı bu sektörde binlerce işçi çalışıyor sürekli birilerinin öldüğü haberlerini duyardık bu sebepten dolayı... Tuzlada her gün biri iş kazasından ölüyor aynı şekilde kot taşlama atolyelerinde vs. Bu olay bu kadar basit olsaydı mutlaka haberimiz olurdu hiç duydunuz mu birinin döküm atolyesinde çalıştığı için kanserden öldüğünü?

You are weak. Why are you weak? Because you lack... hatred!!

1 Mesaj
17 Ekim 2012; 12:49:07 

Google da aramalarda üst sıralarda bu konu bulunuyor ve düzeltilmesi gereken bilgiler içeriyor.

Sakarya Üni ve Kocaeli Üni Metalurji konularında sürekli gerekli gereksiz bilgilerden bahsedilir fakat Gerek akademik kadro gerekse Lab. ortamı açısından SAÜ gayet iyi koşullarda buna inanabilirsiniz. Sektöre girdiğinizde illaki SAÜ mezunu insanlarla karşılaşıcaksınız bunun nedenlerinden birisi SAÜ metalurjinin 80li yıllarda İTÜ den ayrılması ve şuan üst düzey yöneticilerin bir kısmının burada okumasıdır.Ayrıca bu sebepten dolayı akademik kadronun çoğunluğu İTÜ mezunudur. Akademik kadro kıyaslamasına girmek gerekirse şuan SAÜ metalurjide 11 Prof görev almaktadır. KOÜ metalurjide ise 2 Prof bulunmaktadır. İTÜ ODTÜ YTÜ SAÜ akademik kadrolar aşağıdaki linklerde var dilerseniz bir gözatın ...

http://www.mme.sakarya....tr/p/481/Akademik-Kadro

http://metalurji.kocaeli.edu.tr/personel.php

http://mete.metu.edu.tr/people

http://www.mem.yildiz.e...akademik_kadro.php?id=1

http://www.mme.itu.edu.tr/kadrolar.php?drm=1

0 Mesaj
14 Ağustos 2013; 15:45:09 

Hocam siz mezun olmuşunuzdur artık :D Mezun olduktan sonra sıkıntı yaşadınızmı bu mühendislikle ilgili?

Bu mesajda bahsedilenler: John Coffey

0 Mesaj
19 Ekim 2013; 19:24:18 

Konu biraz eski ama ben bu sene ODTÜ Malzeme ve Metalürji Mühendisliği okuma hedefindeyim.(İnşallah daha yükseği olur ama hani olmazsa :)) 5 sene sonra ne olacağını kimse bilemez tabi ama sizce 2019 da Malzeme ve Metalürji den mezun olduktan sonra (inşallah) kaç ücretle başlarım?
Birkaç yere siteye baktım ama orada fiyat belirtilmemiş.
Bir de iş koşulları ağır mı sizce? Eleman arayan işyerlerinin isteklerine falan baktım tabi oralarda çok şey istiyorlar.

Sizce ODTÜ Metalürji'ye gidersem pişman olur muyum?

1 Mesaj
16 Şubat 2014; 11:00:34 

Konu baya eski kalmış ama ben Sakarya Üniversitesi Mezunuyum İlk işe başladığımda 2600 ile başladım bu ücretler bilginize göre değişir nerede olursanız olun önce hangi alanda uzmanlaşacaksanız ona karar verin stajları ona göre yapın bitirme ödevinizi de çok iyi bir araştırmacı olun iyi düzeyde İngilizce ve 3 boyutlu bir çizim programı öğrenin Kocaeli, Sakarya, ODTÜ, İTÜ, YTÜ bunlar iyi üniversiteler tabi ODTÜ'den mezun olup bomboş mezun olanda var teknik üniversiteden mezun olmak iş işe giriş serüvenini etkiliyor sadece gerisi senin çabaların ve yeteneklerine kalıyor ayrıca not olarak askerliğimi de yapmadım 2600 ile başladım her yerin ücret politikası farklıdır nereden mezun olursanız olun önce çok iyi düzeyde İngilizce sonra uzmanlaşcağınız alan üzerinde ki çalışmalarınızı yapın nereden mezun olduğunuz değil ne kadar donanımlı mezun olduğunuz önemlidir. Birde Sanayi bilgelerinde okuyun bu bölümü mutlaka faydasını çok görürsünüz ;)

1 Mesaj
31 Mayıs 2014; 23:46:40 

Merhaba arkadaslar . 2013 itu metalürji ve malzeme mühendisliği mezun uyum. Akici İngilizce konusamadiktan sonra şuan için üniversitelerin farki pek yok. Üretim ve arge sektöründe teknik üniversiteler 2400_2700 civarinda talep görüyor fakat, üretim yapan firma çok değil. Satis için ise maksimum 2000 civari bulabilirsiniz. 5 sene sonra mezun olacaklar için nano teknoloji ülkemizde yayginlasirsa. Alacaginiz rakamlar 4 sifirlara ulasir. Cunku nano malzeme bilgisi bir tek bizim branşa veriliyor.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Eğitim ve Sınavlar] » Üniversite Eğitimi ve Yüksek Lisans, Doktora » Metalurji Mühendisi ne kadar maaş alır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.391