- x
Su Ürünleri Mühendisliği okunur mu?
44 Cevap11950 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

203 Mesaj
15 Temmuz 2009; 17:00:24 

Merhaba arkadaşlar su ürünleri mühendisliği okunur mu acaba ege de ?

bazen Vefa semt adı değildir 14 yıl kan kusup ölümüne arkasında durmaktır
her şartta yıkılmaz bir duvarcasına..
en kötü gün bugünse bugünde daha yüksek sesle GALATASARAY

2733 Mesaj
15 Temmuz 2009; 17:17:40 

su urunlerı okuyacağına gıt açıkogretım işletmeye,bırde iş bul,piyasayı tanı okulun bıtıncede işletme mezunuyum dersin,pıyasayıda bılmış olursun cebınde az bucuk parada olur.

sakın ha derım,bızım bır arkadas vardı su urunlerınden yapmadıgı muamele kalmadı hocalarına unıversıteye kapaği atmak ıcın,megerse bolumdekı butun hatunlar aynı muameleyı yaparlarmıs,okulu bıtırelı 7 yıl oldu,koca bulduda ıs aramaz oldu,iş bulan yok

haa istanbul su urunlerının bınası çok guzel o ayrı,o sınıflarda nıce muhendısler okumuyor

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Temmuz 2009; 18:04:24 

Gecen bi eleman gormustum tv'de gecen dedigim epey oldu
su ürünleri mühendisiydi ve rusya'da deniz ürünleri fabrikası gibi bişiyi vardi. Paraya para demiomuş yani..
Ama bu durumun bi su ürünleri mühendisine rastgelmesi milyonda 1

5266 Mesaj
15 Temmuz 2009; 18:11:28 

quote:

Orjinalden alıntı: canberk3113

Gecen bi eleman gormustum tv'de gecen dedigim epey oldu
su ürünleri mühendisiydi ve rusya'da deniz ürünleri fabrikası gibi bişiyi vardi. Paraya para demiomuş yani..
Ama bu durumun bi su ürünleri mühendisine rastgelmesi milyonda 1

Bunu sırf su ürünleri mühendisliğinde değil, diğer mühendislik dallarında da çok duyuyorum.

"Benim bir akrabam/arkadaşım vardı. Bilmem nereye gitti, kendi işini/fabrikasını kurdu. Şimdi paraya para demiyor."

Kolay işler değil bunlar. Mümkün olduğunca bölümün Türkiye şartlarında iş yapabilirliğini düşünmek lazım, eğer işiniz mezun olur olmaz direkt Türkiye'den gitmek değilse.

Bence de böyle bir su ürünleri mühendisine rastlamak zordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ::AlacaKaranlıkT!M:: -- 15 Temmuz 2009; 18:11:41 >

385 Mesaj
15 Temmuz 2009; 18:17:53 

dünyanın gidişatı çevreyi min. kirleterek max. verim alma olduğundan deniz üstüne sanayileri veya işte balık üretim tesislerinde bu tip yerlerde iş bulabilme ihtimali vardır.

samsung'un en ince incisi D900 samsung cLuBfAn

203 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:05:24 

cevapladıgınız için teşekkürler birde açaba su ürünleri mühendisi ne iş yapar ?

bazen Vefa semt adı değildir 14 yıl kan kusup ölümüne arkasında durmaktır
her şartta yıkılmaz bir duvarcasına..
en kötü gün bugünse bugünde daha yüksek sesle GALATASARAY

884 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:22:53 

quote:

Orjinalden alıntı: deep_water

Su ürünleri fabrikasında mesela Dardanel diyelin gelen ton balıklarini inceliyeceksintest yapacaksın falan filan

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Temmuz 2009; 19:43:18 

quote:

Orjinalden alıntı: deep_water

Akvaryumda balık besler

4823 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:52:00 

Okunur okunmasına da öylesine girecekseniz boşuna masraf yapmayın dört sene.Öyle az bir zaman aralığı değil bu zaman aralığı.Kapağı atayım gerisi gelir düşüncesi çok yanlış,hangi bölümü istiyorsanız oraya gidin,ben kapağı atayım düşüncesi içinde olanlardandım tercih yaptım ve şimdi ikinci senemi bitirdim Makine bölümünde ama pişmanım.Ben de mi aynsıınız yaşamak zorundayım derseniz bunun bir istinası görmedim ben bir çok bölümdeki arkadaşlarımdan gözlemlediğim kadarı ile.Aynı durumu sizin yaşamanız da olası.

DT

148 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:53:08 

diplomalı balıkçı

0 Mesaj
15 Temmuz 2009; 20:52:30 

istanbulu kazanırsan gel..gerisini boşver..iyi bölüm aslında..açıkçğretimi yine oku..

385 Mesaj
15 Temmuz 2009; 21:44:48 

iş olarak mesela balık üretim tesislerini denetleme yapılabilir sonra plajlara denize girilebilir rapoları vs. gibi düzenlemelere imza atma yetkisi var sanırım ayrıca yem üreten firmalara danışmanlıkta yapılabilir.Bİde çok emin değilim ama yurtdışında bu balık avlama filolarında bu mühendisin iş yüküne ihtiyaç var diye duymuştum netten araştırabilir ilgilenenler

samsung'un en ince incisi D900 samsung cLuBfAn

0 Mesaj
1 Eylül 2009; 16:58:15 

Merahaba arkadaşlar ben i.ü su ürünleri öğrencisiyim...mesleği bilmeyen insanların bu bölümle ilgili yorum yapmasından sıkıldım artık...ben bu bölüme isteyerek geldim ve memnunm da çnkü istediğim eğitimi alabiliorum istediğim şey ztn laboratuvarda eğitim alabilmekti ve okulumuz da bize laboratuvarda bolca geçirecek vakit sunuyor.su ürünleri bölümü son sınıfta dallara ayrılıyor...bunlar avlama ve işleme,yetiştiricilik ve hastalıklar,deniz ve iç sular biyolojisidir.

Deniz Biyolojisi Dalı

Deniz Biyolojisi Anabilim Dalında, denizlerimizdeki biyolojik çeşitlilik, balık göçleri, ekonomik önemi olan türlerin stoklanması, nesli azalan türlerin korunması ve izlenmesi çalışmaları yürütülmektedir.

Ayrıca, türlerin koleksiyonu ve bu türlere ait DNA veri bankası oluşturulması, temel ve moleküler taksonomik çalışmalar, su kalitesi ve denizdeki biyolojik kirliliğin mikrobiyal ve moleküler biyoteknoloji kullanılarak tespiti, akuatik mikrobiyoloji konuları da geleceğe yönelik hedefler içinde yer almaktadır.

İçsular Biyolojisi Dalı

Ülkemiz iç su kaynakları bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Günümüzde doğal göller, baraj gölleri, gölet ve akarsularımızdaki biyoçeşitliliğin belirlenmesine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Fakültemizde içsular biyolojisi anabilim dalı olarak, su ürünleri stoklarımızın korunmasına, verimli işletilmesi ve balık avcılığının düzenlemesine yönelik bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca bu su kaynaklarımızdaki balık faunasının ve floranın tespiti, planktonik ve bentik organizmaların belirlenmesi, su kalitesi ve kirliliği, ötrofikasyon gibi çalışmalar, anabilim dalımızın çalışma konularını oluşturmaktadır.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Dalı

Anabilim Dalımız; İçsu ve denizlerdeki sucul canlıların kültürü ile yetiştiriciliği yapılan balık türlerinin beslenmesi ve yem teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalar; yetiştiricilik tekniklerinin geliştirilmesi, yetiştiriciliğe alternatif türlerin kazandırılması, su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve çevre ile uyumlu yetiştiricilik faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik çalışmalardır. Ayrıca Akdeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörle de bilimsel araştırmalar, sektörel sorunların çözümü, sektöre bilimsel ve teknik hizmet gibi alanlarda çalışmalar yapılaktadır.

Balık Hastalıkları Dalı

Balık hastalıkları kültür balıkçılığında en önemli sorunlardan bir tanesi olup, çevre, hastalık ve balıkların karşılıklı etkileşimlerinin bir sonucu olarak gelişmektedir. Balık hastalıkları ile ilgili olarak hastalıkları tanımlama, balıkların bağışıklık sistemi, tedavi ve kontrol, infeksiyöz hastalıklar , beslenme bozukluklarından kaynaklanan hastalıklar yanı sıra kabuklu su ürünlerinin hastalıkları konulu derslerin verildiği Hastalıklar Anabilim Dalı, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü içerisinde yer almaktadır.

Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Dalı

Anabilim dalımız, genelde Türkiye özelde ise Akdeniz balıkçılığının ve balıkçılık teknolojisinin geliştirilmesi ile ilgili konularda faaliyet göstermektedir.

Denizlerimizdeki biyolojik çeşitlilik, ekonomik önemi olan türlerin stoklarının belirlenmesi, balıkçılık kaynaklarının korunması ve bu kaynaklardan sürdürülebilir bir avcılığın gerçekleştirilmesine yönelik olarak, avlama teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulama olanaklarının araştırılması ile balıkçılık yönetimi ve av yasaklarının belirlenmesi konularında çalışmalar yapmaktadır.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Dalı

Su ürünlerinin avlanması ve üretilmesinin yanı sıra üreticiden en sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaştırılması çok önemli bir konudur. Ülkemizde avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerinin tüketiciye hijyenik koşullarda ulaştırılması için gerekli araştırmaları yapmak anabilim dalının temel amacıdır. Bu amaç doğrultusunda su ürünlerinin kimyasal içeriği, tazeliği, HACCP kurallarına uygunluğu hijyen koşulları, tuzlama, kurutma, dumanlama, soğuk depolama, konserve teknolojisi, ürünlerin sınıflandırılması, paketlenmesi, soğuk zincir kuralına göre taşınması konularında çalışmalar yapmaktır.

Lütfen bu bölümü araştırarak öyle gelin fakültelere...son tercihiniz buraları olduğunda tercih yapmayın.yapmayın ki bu bölüm hakettiği insanlar tarafından okunsun ve değer görsün.sürünmesin puanları yerde....ne kolay ya insanların bilmediği şeyler hakkında yorumlar yapması...
ve bu kadar da maddiyetçi olmayın önce yapcağınız işi seçin sevmeyi öğrenin ve onu hakkyla yapmaya çalışın zaten başarı ve para da gelecektir o konuda şüpheniz olmasın...

2079 Mesaj
3 Eylül 2009; 4:15:33 

Kuzenim ege su ürünleri mezunu mesleğinde düzgün bir iş bulmadı.Okul bittikten sonra mesleğiyle alakalı alakasız başvurmadığı yer kalmadı şimdi üvey abisiyle birlikte yazlık yerlerde cam kapı pencere işi yapıyor kazancı oldukça iyiymiş.4 yıl boşuna okudu diyebilirim.

1274 Mesaj
3 Eylül 2009; 9:21:32 

bence ileride mutlaka gelisecektir ama suan icin bilgim yok.

AMD PHENOM II X3 720 B.E 2.8 GHZ@3.2/ SAPPHİRE 780G PURE BOARD/ATI RADEON HIS 5870/SAMSUNG XL2370 LED MONITOR/PATRIOT 2*2 1066 MHZ RAM/LOGITECH MX3200/HIGH POWER PERFORMANCE 600W/1 T.B C.B HDD

70 Mesaj
3 Eylül 2009; 23:32:40 

Valla ben Atatürk Üni. yerleştim bu sene Su Ürünleri Müh.liğine hiçde pişman olmam en kötü ihtimalle 4 yıllık diplomam olacak KPSS'ye üniversite mezunu olarak girecem , üniversite ortamını görmüş olacam ki bunlar en kötü ihtimalde bile kazançlarım. Gelişmiş ülkeler deli gibi su ürünleri mühendisi arıyor herkes türkiye gibi sadece hamsi yemiyor. Bölümdaş/Meslektaşlarıma önerim şudur onun bunun lafına bakmayın , bir insan kendini geliştiremezse makine mühendisi de olsa işsiz inşaat mühenedisi de olsa işsiz(bknz: 4,5 milyon üniversite mezunu işsiz).İş imkanı yokmuş da cartmış da curtmuş akıllı olana her zaman iş var . Saygılar.

Katılım zamanı: 25 Ağustos 2005

2276 Mesaj
3 Eylül 2009; 23:50:21 

bende ege de okuorum su ürünleri müh.3 e geçtim kendini geliştirirsen hertürlü iş vardır giren arkadaşların sorunlarına elimden geldiğince cevap veririm

0 Mesaj
4 Eylül 2009; 14:20:53 

merhaba arkadaşlar:) meslektaşlarımı görmekten çok memnun oldum:) egeli meslektaşım staj yapabildin mi sen...ben gönüllü staj yapmak istiorum da nerelerde yapcam bulamadım...bi tavsiye versen=)

2276 Mesaj
4 Eylül 2009; 15:19:18 

quote:

Orijinalden alıntı: blue_fly

merhaba arkadaşlar:) meslektaşlarımı görmekten çok memnun oldum:) egeli meslektaşım staj yapabildin mi sen...ben gönüllü staj yapmak istiorum da nerelerde yapcam bulamadım...bi tavsiye versen=)

Selamlar...staj yapmadım daha zorunlu staj biliorsun ki 3 ten 4 e geçerken yapılıyor ancak 20 iş gününe düşürüldü bizde staj eskiden 30 iş günü idi ben hocanın yanında yapmayı düşünüyorum oda kabul oluyormuş..yada bi pet shop ta da yapabilirsin arkadaşım pınarda yapmış anasını ağlatmışlar hiç tavsiye etmiyorum o yüzden başarılar

265 Mesaj
4 Eylül 2009; 15:29:55 

eşitağırlığın işletmesi gibi bişey

Ete kemiğe büründüm,zayef diye göründüm.
BalıkesirSpor

2276 Mesaj
4 Eylül 2009; 15:36:10 

quote:

Orijinalden alıntı: zayef-

eşitağırlığın işletmesi gibi bişey

komik bi yorum daha geldi işte mühendislik arkadaşım anlayabiliyormusun mühendislik ağır dersler yani işletmeyide bilioruz elmayla armutu kıyaslama

2079 Mesaj
4 Eylül 2009; 16:30:55 

quote:

Orijinalden alıntı: TwiNChiL

komik bi yorum daha geldi işte mühendislik arkadaşım anlayabiliyormusun mühendislik ağır dersler yani işletmeyide bilioruz elmayla armutu kıyaslama

Bence işletmeden kötüdür işletme en azından her yerde iş bulabiliyor hiç olmadı muhasebeci olursun.Su ürünleri balık çiftliklerinden başka nerede çalışıyor?Egede 150-300 civarı kontenjan vardı.Diyelim 150 kişi aynı yıl mezun oldu bunları işe alacak çiftlikler nerede?1 yılda 1000 kişi mezun olsa+önceki yıllarda mezun olanlar nerede çalışacaklar kaçı mesleğinde iş bulacak?Kpss açından işletmenin 100 kat gerisindedir.Her yıl devlet kadrolarına binlerce iibf mezunları alınırken su ürünlerine 3-5 kişi kontenjan veriyorlarsa yine iyidir.

0 Mesaj
4 Eylül 2009; 17:56:06 

öncelikle twinchil teşekkür ederim yanıtladığın için:D evet bizde de aynı sizin gibi 3.sınıftan 4.sınıfa geçişte....

bu arada bazı arkadaşlar tam çalışma alanlarını bilmiolar galiba sadece çiftliklerden ve kpssden bahsetmişler...
- su ürünleri işleme fabrikalarında (örnek firmalar;nordzee, fjoord, pakyürek, dardanel ton, pınar v.b.)
- çipura, levrek, orkinos ve yeni gündeme gelen balık türlerini yetiştiren balık çiflikleri
- balık kuluçkahaneleri.
- ağ ve su ürünleri yan ürünlerini üreten tesisler
- yem fabrikaları
- alabalık tesisleri
- mikro alg (yosun v.b. ) üreten tesislernde iş bulabilirizz...
aynı zamanda kendimizi,ticaret yada işletme alanında da geliştirirsek şirketlerde ihracattan sorumlu departmanlarda çalışabiliriz...

ayrıca aldığımız derslerden bazıları da malzeme bilgisi,mühendislik mekaniği,akışkanlar mekaniği,deniz meteorolojisi,limnoloji,mukavemet,su omurgasızları,plankton bilgisi,balık sistematiği,balık fizyolojisi,av araçları yapım tekniği,genel mikrobiyoloji,oseonoloji,besin kimyası,su ürünleri işleme teknolojisi,su ürünlerinde kalite kontrol,iç su balıkları yetiştirirciliği,balıkçı gemileri donanımı,deniz canlıları yetiştiriciliği,su ürünleri ekonomisi vs vs vs...

0 Mesaj
4 Eylül 2009; 18:39:19 

"Arkadaşım bilmiyorum ne derece araştırma yaptın bu meslek ve üniversite hakkında. Ben de isteğimle gelmedim. Ek kontenjanda geldim ve ne sinop üni hakkında ne de su ürünleri hakkında pek bi bilgim yoktu. Yalnızca sana şunu söyleyebilirim Su Ürünleri dendiğinde Türkiye genelinde en kaliteli eğitimi veren 3. okuldur Sinop Su Ürünleri Fakültesi. Buradan mezun olmakla kendi dalında Türkiyenin en iyi 3. eğitimini veren okuldan mezun oldum diyerek ilk üç haricindeki meslektaşlarına göre 1-0 önce başlayabilirsin hayatına. FKB dalında eğitim veren bi okuldur sonuçta ki balıkçılık diyerek geçilmemelidir asla.. Maddiyat ve iş alanındaki korkuna gelince. Herşeyin başı çalışmak. İleride işsiz kalacağından mı korkuyosun, o zaman çok çalış kardeşim. Ver ALES'i hakkınca okulda kal, yolun açık olsun profesör ol.. Yapamadın mı onu, üzülme. Çok çalış KPSS için, yap 80-90 arası bi puan, atan devletin herhangi bi bölümüne mühendis olarak. ( Canlı örnek vereyim, eşi öğretmen olan ve Tarım ve Köy İşlerinde mühendis olan bi tanıdığımla ilgili. Eşi 950-1000 Ytl civarında maaş almakta, kendisi de su ürünleri mühendisi olarak 1850 Ytl maaş almakta. En düşük hesapla aylık ailevi gelir 2800 Ytl.. Bu bana yetmez diyosan orası beni aşar. ) Hadi o da olmadı, memur da olamadın. Al devletten kredini, aç çiftliğini.. Hakkını vererek işlet. Bak sonra gelen paraya.. Onu da yapamadın diyelim, bankaya gir mühendis olarak, kredi isteyen mühendisin evrağına at imzayı, al paranı.. O iş de mi sarmadı seni, git yerleşim planı üzerine çalışan sektöre, çiz iki kata varan ev-ofis-bina-çiftlik-havuz planını, masa başında paranı kazan. O da olmazsa özel sektördeki firmalardan birinde çalış... Tüm bunlar bi su ürünleri mühendisinin yapabileceği işler.. Hala işsiz kalırım diye düşünüyosan, bırak kardeşim okulu, ek kontenjan açılsın. Hiç yerleşemeyen biri yerleşsin, onun ekmeğine mani olma..
Saygılar."
ayrıca bu yazıyı da dolaşırken buldum paylaşmak isterim....

1269 Mesaj
4 Eylül 2009; 18:43:38 

Migros da balık reyonunda çalışabilirsin

3229 Mesaj
4 Eylül 2009; 20:25:55 

Bence geleceğin bölümlerinden biri, ilerki dönemlerde su yüzünden savaşlar cıkabileceğini düşünürsek suyun olumlu kullanılması konusunda eğitim almış insanların değeri cok önemli olacaktır. Bu yorumu yaptım ama git desen gitmem

||Samsung NP530U3C-A01TR - Nokia Lumia 720 - Sansa Clip||

772 Mesaj
5 Eylül 2009; 1:47:39 

balık mühendisi

When my days have come to an end, you shall be king..

204 Mesaj
5 Eylül 2009; 5:36:09 

Çok iyi bir üniversitede okumadıktan sonra bölüm vs çok önemli değil.Bu aşamadan sonra araya torpil ve kendini geliştirmek gelir.Yabacı dil adabanın,bilgisayar abanın,çevre abanın kendinizi geliştirin.

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

70 Mesaj
18 Eylül 2009; 2:45:10 

bölümümüz hakkında birsey bilmeden , uzerinde gereksiz insanların yorum yapması hoş olmuyor , bilmiyorsanız susun adam sansınlar bari.. migrosta tezgahtar olurmuş da balık mühendisiymişte.. peh

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLADEEEE -- 18 Eylül 2009; 2:48:41 >

Katılım zamanı: 25 Ağustos 2005

336 Mesaj
18 Eylül 2009; 11:40:55 

Bence boşu boşuna 4 sene okuma en iyi ünilerden mezun olanlar bile iş bulamıyor

437 Mesaj
21 Eylül 2009; 16:22:42 

japonyada, norveçte, kanada da tıp ile aynı düzeyde bir meslektir. türkiyenin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın bu kapasitesinin sadece %5 ini kullanıyor. 2011 yılından itibaren türkiyede 35m üzerindeki tüm balıkçı gemilerinde su ürünleri mühendisi bulundurma zorunluluğu gelicek. bu yasalaştı.
gelecek 5-6 yılda türkiyede su ürünleri mühendisi ihtiyacı katlanacak.

sen kimsin derseniz ben sinop su ürünleri fak. 2. sınıf öğrencisiyim.

ayrıca okulu 4 senede bitirmediğin takdirde hiçbir mühendislikte iş bulamazsın. kendini geliştirmeyen aynı şekilde evinde oturup iş bana gelsin derse babayı alır.

abuk sabuk mesajlar atıp bilgisi olmadığınız şey hakkında yorum yapmayın !!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eL1te -- 21 Eylül 2009; 16:24:02 >

Samsung R520 Intel Core 2 Duo T9600, Sandisk Extreme 120 GB SSD
Canon EOS 650D 18-55mm IS II + 50mm f/1.8
Apple iPhone 5s - 16 GB Gold - iOS 7.1.1 - GameCenter: s3ck1n
Clash of Clans: s3ck1n - Clan: TOKMAKERS

236 Mesaj
21 Eylül 2009; 16:44:41 

boğaziçi'nde olsa üzerine para verseler gitmem desem :) kriterlerime uygun değil :)

26 Mesaj
22 Eylül 2009; 15:12:38 

öncelikle yapılan yorumlara dikkat edelim.Bilip bilmeden görmeden ,alaycı,küçümseyici yorumlar yapmayalım.Bugün dünyanın refah seviyesi en iyi ülkesi Norveç' de su ürünleri mühendislerinin durumu nedir araştıralım.Orada diplomalı balıkçı geçmiyor aquaculture engineer olara geçiyor tabi. adamlar konuya verdikleri önem ile sektörde bir numara zaten.Ben ege üniversitesi su ürünleri mühendisliğinden mezunum.Türkiye' de mesleğin kıymeti pek bilinmese de dünyada çok çok geçerli bir meslek. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede sektörün gelişmemiş olması gerçekten üzücüdür.Balık mühendisi,diplomalı balıkçı,migrosta balık reyonu görevlisi vs.şeklinde konuşanlar dönüp kendilerine bir baksınlar.İşletme ile karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmaktan kötüdür.Sanılanın aksine dersler inanılmaz derecede zordur.Girmesi kolay çıkması zordur.Ders müfredatını bir inceleyin.Sonuçta kendini geliştirmek önemlidir.Bana çok şey kattı.Üniversite mezunu olmanın yanında erasmus ile Portekiz' e gidip 6 ay eğitim gördüm.İyi seviye de ingilizce ve Portekizceye sahip oldum. Askerde avantaj.Bu size kalmış adam gibi çalışırım diyorsanız gidin yok yan gelip yatarım diyorsanız 7 sene de bitiremezsiniz sonra bazılarına söz söyleme hakkını verirsiniz ki hiç gitmeyin daha iyi derim..Odtüden,hacettepeden mezun olup çöpçülük yapanlar çıkmıştı televizyonlarda.Konu hakkında merak edenler olursa cevaplandırabilirim.

437 Mesaj
23 Eylül 2009; 20:59:39 

quote:

Orijinalden alıntı: romantic707

öncelikle yapılan yorumlara dikkat edelim.Bilip bilmeden görmeden ,alaycı,küçümseyici yorumlar yapmayalım.Bugün dünyanın refah seviyesi en iyi ülkesi Norveç' de su ürünleri mühendislerinin durumu nedir araştıralım.Orada diplomalı balıkçı geçmiyor aquaculture engineer olara geçiyor tabi. adamlar konuya verdikleri önem ile sektörde bir numara zaten.Ben ege üniversitesi su ürünleri mühendisliğinden mezunum.Türkiye' de mesleğin kıymeti pek bilinmese de dünyada çok çok geçerli bir meslek. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede sektörün gelişmemiş olması gerçekten üzücüdür.Balık mühendisi,diplomalı balıkçı,migrosta balık reyonu görevlisi vs.şeklinde konuşanlar dönüp kendilerine bir baksınlar.İşletme ile karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmaktan kötüdür.Sanılanın aksine dersler inanılmaz derecede zordur.Girmesi kolay çıkması zordur.Ders müfredatını bir inceleyin.Sonuçta kendini geliştirmek önemlidir.Bana çok şey kattı.Üniversite mezunu olmanın yanında erasmus ile Portekiz' e gidip 6 ay eğitim gördüm.İyi seviye de ingilizce ve Portekizceye sahip oldum. Askerde avantaj.Bu size kalmış adam gibi çalışırım diyorsanız gidin yok yan gelip yatarım diyorsanız 7 sene de bitiremezsiniz sonra bazılarına söz söyleme hakkını verirsiniz ki hiç gitmeyin daha iyi derim..Odtüden,hacettepeden mezun olup çöpçülük yapanlar çıkmıştı televizyonlarda.Konu hakkında merak edenler olursa cevaplandırabilirim.

+1

Samsung R520 Intel Core 2 Duo T9600, Sandisk Extreme 120 GB SSD
Canon EOS 650D 18-55mm IS II + 50mm f/1.8
Apple iPhone 5s - 16 GB Gold - iOS 7.1.1 - GameCenter: s3ck1n
Clash of Clans: s3ck1n - Clan: TOKMAKERS

1863 Mesaj
24 Eylül 2009; 23:23:42 

bna kalırsa türkiyenin ihtiyacı olan mesleklerden ama mühendislik apayrı bi olay, su ürünleri bilimleri die geçmesini isterdim..burdaki amacım mesleğin kalitesinden bahsetmek,ilerde insanlık için kayda değer birşeyler yapmak, sadece iş bulup bulamama mevzusu değil..unutmayalım ki bu ülkenin sadece mühendislere, doktorlara, mimarlara ihtiyacı yok; berberlere, terzilere, şoförlere de ihtiyacı var

Sony Alpha α230, Minolta Dynax 7000i

G&L Asat Classic Tribute, Zoom G3 Stomp Box

Türbinlerden geçmek yerine şelaleden çağlayan su misali yaşamak...

26 Mesaj
25 Eylül 2009; 9:28:38 

Fakültenin isminin Türkiye' de yanlış olduğu doğrudur.Mühendislik deyince tabi akıllara sadece bilgisayar,makina,inşaat gibi bölümler gelmektedir.Mühendis,mühendislik hesaplamaları yapandır.Zaten su ürünleri yetiştiriciliği dünyada aquaculture engineering diye geçer.Denizel canlıların yaşama şartlarını, yaşama alanlarını ,ortam koşullarının nasıl olması gerektiğini ne kadar yem verilmesi gerektiğini, yumurtadan ne kadar süre sonra çıkacağını,ağ kafes uygulamalarını hep mühendislik bilgilerin ile yaparsın.Tabi ki makina ya da inşaat mühendisliğinden daha farklıdır.Bence uygulama alanında daha bile zordur diyebilirim çünkü canlı ile uğraşıyorsunuz ,tıpkı yeni bir bebeğiniz olması gibi.Ona bebek gibi kadar iyi bakmak zorundasınız yoksa ölür.Kötü sonuçlar ortaya çıkar.Evet sadece mühendise ihtiyacı yok ama okuyan kesimin içinde su ürünleri mühendisine ihtiyaç var.çünkü kısaca dünyada ve Türkiye' de hayvansal kökenli protein ihtiyacı çok fazla ve karasal kaynaklar tükenmekte ya da yetmemektedir.Bu ihtiyacak ancak su ürünlerinden sağlanabilir.Hatırlatırım bir zamanlar kuş gribi,tavuk gribi çıktı kimse tavuk yumurta yemedi,deli dana çıktı et yemedi insanlar.3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu kadar az üretim yapılması zaten düşündürücüdür.Mesleği küçümseyenler de ağızlarına balık ya da midye(sokakta satılan değil ) koymasın lütfen çünkü o balıklar ya balıkçıların (diplomalı) ya da su ürünleri mühendislerinin ellerinden geçiyor
saygılar.

0 Mesaj
19 Nisan 2011; 23:10:17 

Arkadaslar ben 2 sinifta biraktim zararin neresinden donsem kardir dedim istanbul universitesindeydim
Kimseye aldanmayin gerekirse 5 sene hazirlanin gitmeyin o bolume ne akademik olarak bi geleceginiz olur ne ozel sektorde biseler yapabilirsiniz hayatinizda gorebileceginiz en vasat ogrenci topluluguyla derslere girersiniz benim zamanimda zamanimda derken 2 yil once okuyan insanlar avaraj 23 yasindaydi o kadar caresiz olanlarin girdigi bir bolum ben 17 yasindayken ilk tercihimde girip hayatimi kararttim su an mezun olan insanlarla halen gorusuyorum birisi is var sigorta yok para yok diyo digeri hic is yok diyo
yok vasatsaniz kendinizle ilgili hic bi umidiniz yoksa gidin arkadaslariniza katilin yok ben piril piril daha gencim hayallerim var derseniz uzak durun gidin bolumu kurup obunu acmayanlarin birde yuzune tukurun
Bu bolumun bir odasi bile yoktur yuz karasidir utanc vesilesidir surekli asagilanirsiniz hazirlikta bile sapsal bi haraket yapanlara sen su urunlerimi okuyosun diye alayli konusulur kiz arkadasiniz kuzeniniz sokaktaki adam bile dalga gecer
Size size derken ilk tercihinde burayi yazmayi dusunup aa denizi dogayi seviyorum ailem balik kulturunden geliyo diye masum dusuncelerle yazicaksaniz yalvaririm tekrar deneyin !!! Ben hayatimin en buhranli donemlerini o fakulteyi okurken yasadim 2 sene ozurlu insan gibi hiseettim psikolojim kendime guvenim asindi
Hic alakam olmadigi halde buraya sirf gencleri uyarabilmek icin girip uye oldum
su an nerdemiyim cok ama cok daha iyi biryerde hayalerimin pesindeyim ,,,

Ayni paragrafi baska bi basligin altinda yazmistim burayada fit oldugunu gorunce aynen kopyaliyorum soyle bi goz ucuyla bakinca gordum yok norvec mis yok 4 senelik fakulteymis diplomaymis iste siz okuyun gorun bu bolumu secen okuyan insanlarin ideallerinin hayattaki amaclarinin ne kadar mutavazi oldugunu .
Bana uymadi biraktim sizinde bi takim buyuk hayalleriniz varsa yazmayin bu bolumu en azindan arkadas toplumunda utanmadan bolumunuzu soyler 4 yilinizi cope atmazsiniz bu bolume giden insanlar bu bolumu ilk tercih olarak yazip hayal mi etmisler yoksa kendilerine osym tercih piyangosundan bir bolum cikmis yada tutturmuslar tutturduklari seyide kendilerine ait sanip buralarda savunup birnevii bunyelerini tatmin ediyorlar ben okurkende cok vardi bunlardan Okuyanlar gercegi kendinize soylemekten cekinmeyin geleceginiz yok akademisyende olsaniz kassanizda yurt disinada gitseniz geleceginiz yok (cok aziniz disinda ) yuzlesin mezun olunca yem cuvali (dalgiclar ) Dalis tupu tasicaksiniz parasizliktan buldugunuz ilk ise basvurucaksiniz birakin migrosa muduru kasiyer olursaniz sansli sayacaksiniz
Ben 3.50 uzeri ortalamayla bolumu birakirken bunlari yapan yasayan insanlari gordugum icin biraktim

Bari sansi olan genc insanlari bu bataga cekmeyin durust olun hem kendinize hem cevrenize

Alin size bolumu bilen 2. yil icinde okumus birinden cevap saygilar

10572 Mesaj
20 Nisan 2011; 1:19:30 

OKUNMAZ!

İmza: Su Ürünleri Mühendisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 20 Nisan 2011; 1:20:24 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

453 Mesaj
20 Nisan 2011; 18:16:55 

su ürünleri fakültesi mezunum şu an denizcilik lisesinde öğretmenlik yapıyorum. bu da bizim iş alanımıza giriyor.ayrıca tuzlada bı ıkı ay kurs alıp denizcilik belgesi de alabilirsin.denizcilik işletmelerinde ve de kaptan olarak da iş yapabilirsin.dalış seversen dalıcı olarak iş bulabilirsin.

tamam iş bulma olayı çok zor..ama hangi meslekteki insanlar hemen iş bulabiliyor ki? yada hangisi kendi mesleğinde iş yapıyor? türkiyenin bu şartlarında iş bulmak çok çok zor.

ales e girip okulda kalayım desen sınavdaki dolapları geçtim kadro oalyında da bi sürü alengirli işler dönüyor.ah arkam anlıycan..

kpss desen hepsinden beter 4-5 kişilik kadroları var evet su ürünleri muh olarak ama memur olarak gireyim desen bile kpss nın foyasıda ortaya çıktı..

açıkçası devletin hiçbir sınavına güvenim kalmadı benim..allah herkesin yardımcısı olsun inşallah.bu kadar insan mezun veriyorlar ama iş yok..o kadar üniversite açacağına iş alanı yarat fabrika aç..kaç tane su ürünleri fabrikamız var büyük gelişmiş olarak? geliştirmek büyütmek devletin elinde..devlet yapacak ki insanlarımıza iş olanağı olsun..

18 Mesaj
26 Ekim 2011; 22:47:10 

bu sene ordayım insallah liseyi 5 senede bitirdim su ürnleri kaç yılda biter bilemem ama şöyle yaydıra yaydıra bi 6yıl okuyasım var

38 Mesaj
30 Ocak 2012; 8:50:25 

balık neslı hızla tukenıyo.hukumet bunun farkına varmaya basladı.su urunlerı alanına yatırımlar yapılıyor.denızler kırlenıyor ve denız suyu arıtımı yaygınlasacak yakında.gelcegı parlak bı meslek.işsiz kalma korkusu mu yasıosun; al dalgıclık belgesını yada kaptanlık belgesını garantıde bi işin olsun.

Çok şükür ki;çok şükür diyebiliyorum.

227 Mesaj
23 Temmuz 2012; 23:43:15 

Bu kadar güzel bir mesleğe böyle dalgacı yorumların yapıldığını görmek çok üzücü.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

173 Mesaj
3 Mart 2013; 13:31:21 

2005 SDÜ su ürünlerini kazandım bende sizin gibi ne olcam bu nası bölüm diordum.lakabım temel reise bile çıktı.hatta 1. sınıfta defalarca okulu bıraktım.kaçtım.enson dedim birde iş sahasını göreyim. 2. sınıfta çalışmaya gittim ve dedim ben bu işi yaparım.2010'da zor mezun oldum ama 2009'dan beri su ürünleri sektöründe çalışıyorum.sektörün %85'i milas bodrum bölgesinde.geri kalanı ise didim antalya izmir gibi gene çok güzel şehir ve ilçeler.5 senedir çalışıyorum mesleğimden çok memnunum.ne iş yapıyorsun diceksiniz hepiniz.herkezin aklına ilk akvaryum gelicek.evet ama o en basit dalı.bu işin yetiştiriciliği paketlemesi ihracatı üretimi avcılığı gibi bir çok kısmı var.ben deniz üzerinde bodrum bir çiftlikte çalışıyorum.ağ kafeslerde çipura levrek yetiştiriçiliği yapıyorum.şuanda yemiş olduğunuz levrek ve çipurayı benim gibi nice mühendis ve meslektaşlarımın 18 aylık emekleri sayesinde yiyiyorsunuz.yoksa 10 liraya levreği biraz zor yerdiniz ;) ayrıca kaptalık ve dalğıçlık gibi sektörün gerektiridiği meslekleride içine almış bir iş sahası.

2. sorunuzu tahminediyorum.ne kadar maaş alıorsun olm sen diceksiniz.sektörde en düşük maaş 1200 lira gibi bir rakam.benim maaşımı sorarsanız 2200'lira.üstüne evim telefon hattım ve arabam şirketten.yaşım bu arada 26.öle 20 senedir hizmet vermiyorum yani.

şimdi gelelim sonuça.söz konusu su ürünleri mühendisliği okunurmu kesinlikle okunur.devletin şu anda en çok destekleme verdiği bir sektör ki asıl olay sonuçta bir mühendislik okuyacaksınız.benden su ürünleri okuyacak arkadaşlarıma küçük bir tavsiye.eğer denizde çalışmayı seviyorsanız bu bölümü okuyun.sadece denizde değil karadada çok fazla iş imkanı var.paketleme yani işleme, balık sağlığı ve ilaç satışı, yem fabrikası gibi bir çok dalı var.birda alabalık var tabiki.fehtiye ısparta ve genelde doğuda barajlarda yapılıor.fethiye'de ise karada beton havuzlar şeklinde.

daha fazla yazamıcam ama sorusu olana her türlü yardımcı olurum...

Asus N53SV Sx925v

375 Mesaj
14 Nisan 2013; 6:54:25 

quote:

Orijinalden alıntı: eL1te

japonyada, norveçte, kanada da tıp ile aynı düzeyde bir meslektir. türkiyenin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın bu kapasitesinin sadece %5 ini kullanıyor. 2011 yılından itibaren türkiyede 35m üzerindeki tüm balıkçı gemilerinde su ürünleri mühendisi bulundurma zorunluluğu gelicek. bu yasalaştı.
gelecek 5-6 yılda türkiyede su ürünleri mühendisi ihtiyacı katlanacak.

sen kimsin derseniz ben sinop su ürünleri fak. 2. sınıf öğrencisiyim.

ayrıca okulu 4 senede bitirmediğin takdirde hiçbir mühendislikte iş bulamazsın. kendini geliştirmeyen aynı şekilde evinde oturup iş bana gelsin derse babayı alır.

abuk sabuk mesajlar atıp bilgisi olmadığınız şey hakkında yorum yapmayın !!!!
Bu yazdığın o kadar yanlış bir bilgi ki...

109 Mesaj
8 Kasım 2013; 18:44:14 

Arkadaşlar bende Su Ürünleri Mühendisiyim yorumları okudum insanlar doğru veya yanlış bilgilerle açıklamalar yapmış. Öncelikle şunun farkına varın siz üniversiteye neden gitmek istiyorsunuz. Eğer amaç kapağı atmaksa emin olun tıp okusanızda işsiz kalırsınız. Ama amacınız eğitim almak ve ilgi alanınıza uygun kişiliğinizle örtüşen bir öğrenim görmekse ozaman isterseniz Papua yeni gine dili ve edebiyatı okuyun bir işiniz olacak ve hayatta başarılı olacaksınız.

Üniversiteye gidecek olan gençlere hiç söylenmez şu söz " Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo'nun resim yaptığı Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup Burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin."

Soruya gelecek olursam bu bölüm okunur mu? Ders içeriklerine bakın bunu merak ettiğiniz her bölüm için yapın eğer ilginizi çekiyorsa okuyun eğer çekmiyorsa okumayın bukadar net olun kendinize. Para kazanmak için eğitim alınmaz alınmamalı. Eğitim gelişim için alınmalı.

Şunu belirtmeden geçemeyeceğim akışkanlar mekaniği, biyokimya, mikrobiyoloji, işletme ve hukuk derslerinin bir arada bulunduğu başka bir bölüm daha varmıdır? :) Ben şunu söylemek istiyorum iyiki böyle bir bölüm var ve iyiki okumuşum bende, çok yönlü kişiliğimi daha fazla geliştirecek başka bir bölüm daha olacağını sanmıyorum ;)

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.984