Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1702. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: oracal , oracal Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 10 Misafir - 11 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.239
Cevap
703
Favori
4.431.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
18. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 17001701170217031704
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: farmer6767

Bu gün ME gf60 klimamın montajı yapıldı. Montaj sonrasında 20dk vakum yapıldı. Dışarısı şu an 10 derece. İçeriyi ölçme imkanım olmadı internetten aldigim sıcaklık ve nem ölçer alet kargoda.

Hiç klima deneyimim olmadığını belirterek ilk izlenimlerim.

Klima 31 dereceye ayarlı ve 1 saat önce çalıştırdım. 18 metrekare salonda. 1 saat sonunda çok az ısı değişimi hisssedilyir ama sanki ilk açtığım anki gibi hızlı çalışmıyor dinlenme durumunda gibi.

Bu durum normal mi? İstenilen sıcaklığa gelirken bir kaç derece yükseltip dinlenip öyle mi devam eder yoksa hiç yavaşlamadan sürekli çalışmalı mı o ısıya gelinceye kadar ?

Çok büyük bir dış ünitesi var camın 2 metre Sol üst tarafında bahçe duvarına Monte edildi. Camı açınca anca duyulabiliyor sesi v

Hocam dışarısı 10 derece ancak muhtemelen iç ortam ısısı halk dili ile oda sıcaklığı boyutundadır, ben 21-22 diye tahmin ederim.

Sistemin çalışma prensibi gereği 5 ayrı sensörden gelen bilgiler doğrultusunda kompresör sıkıştırıldığı için belli oranda ısıtma yapıp alt frekansa geçmiştir diye düşünüyorum. ŞU içerisinde bulunduğumuz mevsim koşulları geçiş dönemleridir bu dönemlerde klimaların performanslarını test edebilmek pek mümkün olmuyor.

İnverter klimalarda en gıcık olduğum şey sistemin sizin yerinize düşünüyor olmasıdır Ben diyorum ki ''Çok üşüdüm çok ısıt'' o bana diyor ki '' Yok yok sana bu kadar sıcak yeter'' gel de gıcık olma, ''yahu sana ne makine, ben senin sıcak üflemeni istiyorum diyemiyorsun maalesef

Çalışma şekli şudur hocam, siz ısıtma veya soğutma komutu verdiğinizde, sistem tabi ki önce çalışma moduna geçer. Önce iç ortam, sonra da dış ortam sensöründen sıcaklık değerlerini alır, aradaki farkı sentezleyerek kompresöre uygun frekansta çalışma talimatı gönderir, kompresör her zaman en alttan başlar yükselişi ise ortam ısı farklarına göre kendisi seçer. çalışma sürecinde sensörlerden sürekli bilgi akışı olması nedeniyle sürekli sentez durumundadır, eğer en üst frekansta çalıştırdıysa kompresörü, ısı farkı kapanmaya başladığında aşağıya doğru çeker, ısı farkı biraz daha kapanınca daha aşağı, biraz daha kapanınca daha aşağı şeklinde çalışır ve istenilen ısı düzeyine geldiğinde minimal döngüde çalışmaya devam eder. eğer dış ortam sıcaklığı ile setlenen iç ortam sıcaklığı arasındaki farkı çok fazla görürse sistem hiç kapanmaz yani kompresör durmaz. ancak örnek vereyim dışarısı 15 derece içerisi 25 derece ve ısıtma modu ise sistem bunu ''bu şartlarda çalışmaya gerek yok'' olarak değerlendirip kompresörü belli bir süre kapatabilir.

İşin aslı şudur hocam, bu kodları yazan sonuçta bir insan, sizin yerinize düşünüp EN İDEAL çalışma prensibi doğrultusunda epromu yazarlar, sistem de bu doğrultuda çalışır.

• Mersan17 M kullanıcısına yanıt
    Klimanın tam karşısında yatak odası var orayı da hesaba katınca bu yeterli gelir dediler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ado kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Dün akşam o kadar soğuktu ki üşüdüğünü hissediyorsun kemiklerine kadar. Bende kemiklerime kadar ısınmak istedim. Klima deneyimim olmadığı için çalışma prensibini bilmiyorum. İlk yarım saat çok az bir ısı artışı oldu. Sıcak sıcak üflemedi ılık ılık anca. Açık bıraktım 27 dereceye ayarladım 1 saat daha geçti işte o an İçerde ısındığımı hissettim. Klima alt katta yeni ev düzüyorum. Boş ev eşya dahi yok.

Bu sabah yine açtım klimayı eşyalar gelecekti onları beklerken. Kemiklerime kadar ısındım 2 saatten sonra terlemeye başladım 24 e düşürdüm.

• Mersan17 M kullanıcısına yanıt
    Herkesin kendine göre bir hesabı bir fikri var. Ben bir iki seneliğine bu evde oturmayı planlıyorum. Sonrasında daha büyük bir salonda bu cihazı kullanmak istiyorum.

• farmer6767 F kullanıcısına yanıt
    Hocam makinanın sağ altında ilk açtığında iki yeşil led yanar...İstediğin sıcaklık değerine geldiğinde ledlerden biri söner.
    Birde powerful tuşu var kumanda da istediğin sıcaklığı ayarlayıp o tuşa basrsan klimanın iç ve dış tüm kapasitesini sonuna kadar kullanıp biran önce o ısıya getiriyor.
    Şahsen tavsiye ederim.Vücut ısını düşürdüğünce yükseltmen daha zor:)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • farmer6767 F kullanıcısına yanıt
    Benim dusuncem sorun olmadigi yonde zira inverter teknolojisinin bize sundugu tek nimet ekonomi degil ayni zamanda frekansa ortama ve setlenen degere gore calisma performansini kendisi ayarlamasidir. Teknik olarak btu anlaminda buyuk olmasi bana gore iklimlendirmede sorun cikartmayacaktir zira bunurunler tasarlanirken ILLA KI 24000 BTU kapasitede calisacaksin anlami icermiyor. Makine 8000 btu ile 24000 btu araloginda calisma kabiliyetine sahip. Bu durumda ortamin gerekliligi 11000btu ise sistem kompresoru 11000btu performansa gore calistiracaktir. Bu demek degil ki her 9000btu ihtiyaci olan gidip 24000btu alsin, sadece teknik anlamda size sakincasi yok demek istedim.

Isinma konusunda da aklinizda soru isareti kalmamis o halde haydi size hayirli olsun artik

• quote:

Orijinalden alıntı: mc33

Hocam makinanın sağ altında ilk açtığında iki yeşil led yanar...İstediğin sıcaklık değerine geldiğinde ledlerden biri söner.
    Birde powerful tuşu var kumanda da istediğin sıcaklığı ayarlayıp o tuşa basrsan klimanın iç ve dış tüm kapasitesini sonuna kadar kullanıp biran önce o ısıya getiriyor.
    Şahsen tavsiye ederim.Vücut ısını düşürdüğünce yükseltmen daha zor:)

Yeşil ışıkları farkettim. PowerFull tuşunu okudum ama kullanmadım. Hava cidden soğuk bu günlerde. Gündüz deneme amaçlı bi kaç saat çalıştı hem Salon hem odada ısındı. Soğuk havalarda ne olacak bakalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Benim dusuncem sorun olmadigi yonde zira inverter teknolojisinin bize sundugu tek nimet ekonomi degil ayni zamanda frekansa ortama ve setlenen degere gore calisma performansini kendisi ayarlamasidir. Teknik olarak btu anlaminda buyuk olmasi bana gore iklimlendirmede sorun cikartmayacaktir zira bunurunler tasarlanirken ILLA KI 24000 BTU kapasitede calisacaksin anlami icermiyor. Makine 8000 btu ile 24000 btu araloginda calisma kabiliyetine sahip. Bu durumda ortamin gerekliligi 11000btu ise sistem kompresoru 11000btu performansa gore calistiracaktir. Bu demek degil ki her 9000btu ihtiyaci olan gidip 24000btu alsin, sadece teknik anlamda size sakincasi yok demek istedim.

Isinma konusunda da aklinizda soru isareti kalmamis o halde haydi size hayirli olsun artik

Klima ile ısınabilecegime ikna oldum. Forumdaki yüzlerce yazışmayı da okudum hepinize teşekkür ederim.

• bende bir süre araştırdıktan sonra ve buradaki yorumlar ışığında baymak elegant plus 12 almış bulunuyorum. koçtaş sitesinden 1600 liraya aldım. (%10 indirim kodu verdi site) koçtaşın gönderim süreci dışında bir sorunla karşılaşmadım. servis talebinde akşam 5 civarında bulundum ve bir gün sonra 5 te servis geldi ve kurulumu gerçekleştirdi. vakum yapacak mısınız sorusuna standart işlemimiz zaten diye cevap vermeleri çok memnun etti beni. Genel olarak hem personel hem de uygulanan işlemden memnun kaldığımı söyleyebilirim. Adana şu sıralar ne soğuk ne sıcak olmadığı için deneme şansımız çok olmadı ama küçük bir deneme yaptığımızda ortamı çok kısa bir sürede soğuttu. Bunda havanın serin ve akşam saatleri olması etkili oldu muhtemelen. Yüksek fanda ses bariz duyuluyor ama alt kademelerde yok denecek kadar az. dış ünite sesi, pencerenin hemen altında olmasına rağmen içeriye hiç gelmedi. klimanın en sevdiğim yönü kumandası oldu sanırım. Küçücük vestel klimasından sonra fazlasıyla kullanışlı geldi klima. En sevmedğim yönü de dışarıya sarkan ve prize takılması gereken klima kablosu. çok çirkin bir görüntüye sebep oldu. ama servis elektrikçiye kabloyu kestirip sigorta taktırabileceğimizi söyleyince bugün hallettik ve şu anda gayet iyi oldu. Baymak almak isteyenler için öneri olaiblir düşüncesinde yazdım. kullanıkça elektrik sarfiyatı ve diğer konularda yine bilgilendirme yaparım.

• fairstars kullanıcısına yanıt
    İyi günlerde kullanın
    teşekkür ederim :) önerileriniz içinde ayrıca teşekkürler
  • Bim kliması 24-25 metrekarelik ahşap doğramali, ustu teras olan, tüm gün güneş goren panjurlu pencereleri olan, izolasyonsuz, İzmir konumlu bir evi ısıtmak için yeterli olur mu? Tek kişiyim saat beşten sonra çalışacak klima. 22 derece yapsa yeter. Belki çok soğuklarda elektrik sobasiyla da destekleyebilirum. Yoksa 18 binlik bir klima mi bakayım?

• subway2 S kullanıcısına yanıt
    İzolasyon konusu dezavantaj olsa da, bahsi geçen klima rahat rahat sizi ısıtır. ısıtmayı başaracağına göre soğutmadan bahsetmiyorum dahi :)
  • ado hocam benim yazlık için 27 m2 çatı kat için yazın ideal klima çalıştırma sıcaklığı kaç olmalı
    ben genelde izmirde evde 26 / 27 de çalıştırıyorum ev 13 m2 13,000 btu klima var beko 7605 d modeli

yazlık 27 m2 olduğuna göre daha mı düşükte çalıştırmam gerekli

izmir de evdeki klimam da bu

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• derya78 kullanıcısına yanıt
    kişisel görüşüm bu işlerde İDEAL olgusunun KİŞİSEL kullanımlarda farklılık gösterdiği yöndedir.

Bana göre ideal ortam ısısı 24 derecedir. ancak enteresan olanı şudur ki yaz dönemi 24 derece beni üşütürken kış dönemi de 24 derece beni üşütüyor

Şuradan örnek vereyim, bütün yaz klima çalıştırdım ve 28 de çalıştırdım, derece hep masamdadır, 28 olduğunu görmeme rağmen üşüyerek rahatsız olduğum gün de oldu, ''Bu ne yaaaa klima yetmiyor mu acaba?'' dediğim gün de oldu.

Söz konusu ısı ise bunda etken sayısı biraz fazladır, havadaki nemj durumu, esinti durumu, insanın o an ki ısı eşiği vb gibi. yani iki farklı günde derece aynı olmasına rağmen birinde üşürken diğerinde sıcak bastığını bilirim.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda tekrar ediyorum ki ben ''Şu derecede kullanın'' diye tavsiyede bulunmayı pek gerekli görmüyorum, bunlar tamamen deneme yanılma usulü kendinizin karar vereceği koşullardır.

• ado hocam

lg beko 7605 d model klimam güzel mi ?

7 yıllık klima eski tip klima olmasına on / off olamasına rağmen

günde 12 / 13 saat çalışmada 6 / 8 kw elektrik tüketimi var nasıl elektrik tüketimi normal mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derya78 -- 26 Eylül 2016; 19:37:14 >
    haklısınız hocam, yaz sıcaklarında 26 civarıydı ev ve şortla dolaşıyorduk, şu an klima kapalı, içerisi 27.5 derece ve hafif ürperti veriyor. Dün aynı konu benim aklımdan da geçmişti, bu gidişle gece ısıtıcı modunda açarız filan diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: agtr

haklısınız hocam, yaz sıcaklarında 26 civarıydı ev ve şortla dolaşıyorduk, şu an klima kapalı, içerisi 27.5 derece ve hafif ürperti veriyor. Dün aynı konu benim aklımdan da geçmişti, bu gidişle gece ısıtıcı modunda açarız filan diye

izmirde evin içi 27 derece nem % 45 ben terliyorum

herkese göre değişiyor ado hocanın dediği, gibi

• S.A
    Aşağıda krokisini çizdiğim evim için klima düşünüyorum. Klima koridorda boyalı yerde olacaktır. Yazın tüm kapılar kapalı sadece içinde bulunduğumuz odanın kapısı açık olacak şekilde soğutma amaçlı kullanılacaktır. Çoluk çocuk olduktan sonra birden fazla odayı kullanmak zorunda olduğumuzda yine koridora 2 yazan yere küçük bi klima alıp desteklemek istiyorum Kışın ise salonun kapısı kapalı diğer odaların kapısı açık olacak şekilde ısıtma amaçlı kullanılacaktır. Koridor hariç tüm odalarda radyatör var. Klimayı yardımcı olarak çalıştırmayı düşünüyorum. Ev ara kat, güneydoğu cephe, Öğlene kadar güneş alıyor öğleden sonra sürekli gölgede kalıyor. Yalova'da bu koşullarda hangi özellikte klima önerirsiniz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 17001701170217031704
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.