Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (964. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
27 Misafir (2 Mobil) - 25 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.182
Cevap
701
Favori
4.426.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
57. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 962963964965966
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: .Antika, kocausta*, mbirol Ustalar

26. M. Kare oda ve değişken koşullar oraya 12000 zor.

cevap için teşekkür ederim klima kapasitelerine göre 25metrekare bir alana yeter diye düşünüyorum ustalarım ben şimdiki vereceğim değerlere göre alana göre hesapladım Alanım 25 metrekare
    Klima Hesabı
    Klima Hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok alt özellik ve etmen vardır.

Klima Hesabını kendi kendinize yapmanız tam olarak doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacak olsada, bu konuda klima hesabını daha kesin sonuçlarla yapması için klima servisinize veya klima merkezinize sormanız gerekse de aşağıda örnek olarak basit ayrıntılarla klima hesabı anlatılmıştır.

Klima Hesabının Ayrıntıları ve Örneklemeler

Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
    25/2,2 *1000 = 11.36 btu/h buda demektirki 12000 btu/h yeterlidir.

Biraz daha teknik olan pratik klima hesabına görede (keşif ekipleri bunu kullanır)

Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir.

Bölge katsayıları şöyledir:

Akdeniz:445
    Doğu Anadolu:308
    Ege:423
    Güneydoğu Anadolu:462
    İç Anadolu:346
    Karadeniz:385
    Marmara:385
    Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Akdeniz'de oturduğunuz varsayarsak klima hesabı;
    25 x 445 = 11,125 Btu/h
    4 kişi için = 4 x 600 = 2400 Btu/h
    Aydınlatmam iki adet 11Watt lık tasarruf ampul olduğu için 500W üzerinde olmadığından bunun için ilave yapmıyorum.

11.125 + 2400 = 13.525 Btu/h buda demktirki 12 Btu/h yeterli olacağını sanıyorum zaten btu değerleri kitapçıklarında daha üst seviyelerde yazıyor ortalama 12 BTU diye yazılmış.

Gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hemde kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden sesden daha fazla rahatsız oluruz)

A sınıfında enerji tüketimi daha azdır. İnverter olması ayrı bir artı baktıuğım klimaların tamamının genelde cop değerleri güzel aşırı bir elektrikte oynama yapacağını zannetmiyorum bazıları sadece broşüründe o değerleri verdiğini düşünüyorum burada benim için kullanıcı ve montajını yapan ustalar önemli etken olacaktır aylık benim kullanımımda bu odada artı ne kadar elektrik faturaya yansır en az bana hangisi yansıtır bu benim için daha önemli, tabiikide servisi dayanıklılığı verdiğim parayı hakedecek bir ürün olması gerekiyor buradaki ölçü ne ise hepimize genel bir fikir verecektir ortalama ölçülerde biğr klimayı ben ayrı süzme saat koyarak agünlük ahaftalık aylık testlerini de yapmak istiyorum hatta en sıcak yaz aylarında bile değerlerini burada paylaşmak isterim elektrik.

Ben de Elektronik ve bilgisayar bilgim ve ustalığım vardır şimdi burada ses, ışık ve görüntü sistemleri üzerine çalışmaktayım, yani ben de bir ustayım Adana AEG PROFİLO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE İKİ YIL BEYAZ EŞYA ÜZERİNE DE ÇALIŞTIM SONRA PROFİLO BOSCH OLDU KEŞKE AYRILMASAYDIM ELEKTRONİK TARAFIM BİRAZ AĞIR BASTI BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİK DEVAM ŞİMDİLİK.

Ben bu değerleri gözönüne alarak hesapladım hem fazla enerji harcamak istemiyorum hem de btu büyüdükçe fiyat artıyor benim cep bunu karşılamaz hem alım gücü olarak hem de elektrik tüketimi olarak ustalar ilerisi için tamam da ilerisi için bundan daha büyük bir salonu olan ev bulmak zor burası öylesine benim bu yılki şansıma antalyada böyle büyük salonlu ev bulmak gerçekten zor ama baksanıza beni ve kesemi hep negatif yönde etkileyecek, dahada olmazsa oturma odasına düşünürüm ama 25 metrekare alana antalyada montaj yaptıran ve kullanan yokmu 4 kişi baz alarak hesapladım alanı da koyunca tam sınırda çıkıyor hesap, başka olumlu düşünen yokmu ne dersiniz kararsız kaldım kış bastıracak 1.5 yaşında bir oğlum var evin içinde koşturup duruyor ufak odada zaptedemiyoruz onu ancak bu salonda rahat çocuk :)))) evde soba da var kurdum fakat soba kullanmak istemiyorum aşırı soğuklarda takviye yapmayı düşünüyorum evdeki çöp çöpel tahta kağıt kürek ne varsa yumurta kolisi falan arada bi tutuşturmasını seviyorum ben :))))) onun yeri başka kestane falan pişireceğimiz zaman ateşlerim arada bir, bana düzgün karar vermemde yardımcı olun lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07Mavi -- 9 Kasım 2012; 19:38:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 07Mavi

quote:

cevap için teşekkür ederim klima kapasitelerine göre 25metrekare bir alana yeter diye düşünüyorum ustalarım ben şimdiki vereceğim değerlere göre alana göre hesapladım Alanım 25 metrekare
    Klima Hesabı
    Klima Hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok alt özellik ve etmen vardır.

Klima Hesabını kendi kendinize yapmanız tam olarak doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacak olsada, bu konuda klima hesabını daha kesin sonuçlarla yapması için klima servisinize veya klima merkezinize sormanız gerekse de aşağıda örnek olarak basit ayrıntılarla klima hesabı anlatılmıştır.

Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
    22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h buda demektirki 12000 btu/h yeterlidir.

Biraz daha teknik olan pratik klima hesabına görede (keşif ekipleri bunu kullanır)

Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir.

Ege'de oturduğunuz varsayarsak klima hesabı;
    22,46 x 423 = 9500 Btu/h
    Aydınlatmanızın 500W üzerinde olduğunu düşünmüyorum bunun için ilave yapmıyoruz.

9500 + 2400 = 11900 Btu/h buda demktirki 12000 Btu/h yeterlidir.

(gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hemde kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden sesden daha fazla rahatsız olursunuz)

A sınıfında enerji tüketimi daha azdır. Size katkısı ne kadar kullandığınıza bağlıdır.

Ben bu değerleri gözönüne alarak hesapladım hem fazla enerji harcamak istemiyorum hem de btu büyüdükçe fiyat artıyor benim cep bunu karşılamaz hem alım gücü olarak hem de elektrik tüketimi olarak ustalar ilerisi için tamam da ilerisi için bundan daha büyük bir salonu olan ev bulmak zor burası öylesine benim bu yılki şansıma antalyada böyle büyük salonlu ev bulmak gerçekten zor ama baksanıza beni ve kesemi hep negatif yönde etkileyecek, dahada olmazsa oturma odasına düşünürüm ama 25 metrekare alana antalyada montaj yaptıran ve kullanan yokmu 4 kişi baz alarak hesapladım alanı da koyunca tam sınırda çıkıyor hesap, başka olumlu düşünen yokmu ne dersiniz kararsız kaldım kış bastıracak 1.5 yaşında bir oğlum var evin içinde koşturup duruyor ufak odada zaptedemiyoruz onu ancak bu salonda rahat çocuk :)))) evde soba da var kurdum fakat soba kullanmak istemiyorum aşırı soğuklarda takviye yapmayı düşünüyorum evdeki çöp çöpel tahta kağıt kürek ne varsa yumurta kolisi falan arada bi tutuşturmasını seviyorum ben :))))) onun yeri başka kestane falan pişireceğimiz zaman ateşlerim arada bir, bana düzgün karar vermemde yardımcı olun lütfen.

O alıntıladığınız yer sanırım inverter klimalar yokken yazmış o bilgileri.
    Orada yazılan "büyük klimanın fazla ses yapacağı" doğru, en azından içerdeki fan sesi fazla olacaktır.
    Ama "gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmanın tüketimi arttıracağı..." bilgisi her durumda geçerli değil.
    Şimdiki PAM-PWM modüllerina sahip (gerçek) inverter klimalar için ise tersine olarak geçerli.

Burada bahsettiğimiz durum, 12 binliğin "sınırda" olacağı ve bu nedenle nominalinden yüksek bölgede çalışacağı sebebiyle fazla tüketim yapacak olması; bu nedenle bir üst kapasitenin ikamesi.
    Sizin yeriniz gibi normalden fazla ısı kaybı olan 25-26 m2 bir mekanda 18 binlik bir inverter 12 binlik bir inverterden daha az enerji tüketerek aynı ısıyı aktaracaktır.

Haa, 12lik ile 18lik arasında 500 lira fiyat farkı varsa, sizin de kullanımınız yoğun olmayıp ayda 5-6 (yılda 30-40) liralık tüketim farkı sözkonusu olacaksa; ve bu klimayı da 10-15 sene kullanamayacaksanız, 12lik almak mantıklı olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: 07Mavi

quote:

Klima Hesabı

25/2,2 *1000 = 11.36 btu/h buda demektirki 12000 btu/h yeterlidir.

Akdeniz'de oturduğunuz varsayarsak klima hesabı;
    25 x 445 = 11,125 Btu/h
    Aydınlatmam iki adet 11Watt lık tasarruf ampul olduğu için 500W üzerinde olmadığından bunun için ilave yapmıyorum.

11.125 + 2400 = 13.525 Btu/h buda demktirki 12 Btu/h yeterli olacağını sanıyorum zaten btu değerleri kitapçıklarında daha üst seviyelerde yazıyor ortalama 12 BTU diye yazılmış.

Gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hemde kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden sesden daha fazla rahatsız oluruz)

A sınıfında enerji tüketimi daha azdır. İnverter olması ayrı bir artı baktıuğım klimaların tamamının genelde cop değerleri güzel aşırı bir elektrikte oynama yapacağını zannetmiyorum bazıları sadece broşüründe o değerleri verdiğini düşünüyorum burada benim için kullanıcı ve montajını yapan ustalar önemli etken olacaktır aylık benim kullanımımda bu odada artı ne kadar elektrik faturaya yansır en az bana hangisi yansıtır bu benim için daha önemli, tabiikide servisi dayanıklılığı verdiğim parayı hakedecek bir ürün olması gerekiyor buradaki ölçü ne ise hepimize genel bir fikir verecektir ortalama ölçülerde biğr klimayı ben ayrı süzme saat koyarak agünlük ahaftalık aylık testlerini de yapmak istiyorum hatta en sıcak yaz aylarında bile değerlerini burada paylaşmak isterim elektrik.

Ben de Elektronik ve bilgisayar bilgim ve ustalığım vardır şimdi burada ses, ışık ve görüntü sistemleri üzerine çalışmaktayım, yani ben de bir ustayım Adana AEG PROFİLO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE İKİ YIL BEYAZ EŞYA ÜZERİNE DE ÇALIŞTIM SONRA PROFİLO BOSCH OLDU KEŞKE AYRILMASAYDIM ELEKTRONİK TARAFIM BİRAZ AĞIR BASTI BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİK DEVAM ŞİMDİLİK.

Arkadaşım hem hesap etmişsiniz 13.525 Btü çıkarmışsınız,sonrada 12 000 btü lük yeter diyorsunuz.Bu hesap kitaplar +7-+35 dereceler için geçerlidir,yani bu hava şartlarının dışında çalışmada birde kayıplar olacaktır,yani bu hesapların sonunda çıkanın bir miktar üzerinde seçim yapmak baş ağrıtmaz.

En basit ve en isabetli hesak m3x(160-180-200) dür.(izoalasyonlu ara kat-orta düzey ara kat-kötü yalıtım çatı vs) benim hesap diyor ki 25 m2 için 12150 Btü. Yani 12 lik seri sınır.İş burada benim tecrübeme ve müşterinin kullanım alışkanlığına kalmış. Eğer bir evde 2 veya daha fazla klima varsa ve devamlı kullanılacaksa 12 seriyi veririm,yine müşterinin 24saat kullanacağına inanırsan yine veririm 12 lik.

Ama 2 cephesi açık,evde tek klima,işten gelince açacağım derse vermem.Başın belaya girer.

Eğer ki yeter yetmez tartışıyorsak,ben köşe daire 90 m2 net,ara kat,güneş pek görmez 1 adet 10 luk Diamond inv.(12 yıllık),1 adet Zibro 2035 le tüm evi ısıtıp soğutuyorum.Tabi 24 saat açık. Bu atrz kullanacaksan al 12 lik.

• 9köylü ye itafen yazılmıştır

quote:

gerekirse daşırız gene. ikide bir deyipte kapaklar bir tıpadır. tamam dediğin doğrudurda kıl adam ordaki konuya senin oğlana yazdırmak ne oluyor. burdaki bu körünü düşündünmü hiç zorla söyletiyorsun beni kaba dama gorgüzüsmüsün sen burda dolu usta adam var senin çocuğa yazdırman o ustaların ustalıklarını hiçe sayıp benim oğlan bile sizin hepinizden usta demekten başka bişe değil kıro adam aldınnı şindi sen ağnadınmııııı!!!!!!!!!!!!!!!!! kızdırma beni açma bidaa bu konuyu.. sen siteni düzelttiysen diğer konuştuğumuz işi hızlandır kafamı bozma

Ulen köylü benim oğlan zaten benim çırak,hatta kalfa bile diyebiliriz.Yani benim adıma yazmıyor,kendi bilgisine dayanarak yazıyor.Biz ustaları 5 yaşıdan itibaren yetiştiriyoruz.Örnekte vermiştim daha önce ,yine link vereyim,reklam sanılmasın ama.Bu arada oradaki vana kapaklarının kapalı olmadığını oğlana ben söylemedim,arada bir forumu takip eder ,kendi bizzat fark etmiş bana sordu yazayım mı diye ,yaz dedik sonuçta herkese açık konu.Babam olsa torpil yok bende ,hele oğluma hiç kıyağım olmaz.Yapacağım bu tarz bir kıyak ona zara verir ileriye yönelik.

O iş yakında tamamdırrrr...Kafamı bozmmaaaaaa haaaa. boz ulen boz,neydi len o laf,cürmün kadar yer yakarsınmıydı ,işte ondan....

Bak asana usta..

http://www.facebook.com/photo.php?v=3720964175555&set=vb.139355672821859&type=3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbirol -- 9 Kasım 2012; 22:05:13 >

• Sigma klima kullanan var mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: antısekurıt

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kiral33

quote:

quote:

Inverter klimalarda en tasarruflu mod quit modumudur?

Quiet (sessiz) modu kastettiyseniz, verimliliğin en düşük olduğu moddur.
    Genelde fanların yavaş çalıştığı durumlarda verim düşer.
    Her ne kadar inverterde bu durum dengelense de, aletin kalitesine bağlı olarak belli bir verim düşüklüğü sözkonusu olur.

Düz tip klimalarda en hızlı ve en yavaş fan hızlarındaki verim farkı daha belirgin olur.

cevabınız için teşekkürler. ben elektrik tüketimi bakımından sormuştum. o zaman mantıken 1. fan tüketiminden daha az bir elektrik tüketimi olur.

Bu nu daha önce de belirtmiştik,iç ünite fanı nekadar kısarsanız ürün istenilen dereceye iç mekanı okadar geç ısıtır yada soğutur buda kompresörün yüksek devirlerde çalışması tüketmesi demektir.

Fan hızı düşerse iç üniteden içeri verilen ısı azalır (ısıtma modunda). Bu durum ortamı ısıtma süresini artırır, iç ünite radyatörü üzerindeki sıcaklık (ortam değil,ısıtma modunda) fan hızı düşük olduğu için daha çabuk yükselir. Kompresörde daha kısa süre çalışır. Saygılar.

Bu arada sen iç ünite boru sensörünün görevini yazmışssın.İç ünite ısınsada hava emiş sensörü kumandadan set edilen değer ile arada +2 tolerans var ise kompresör görevine devam eder set edilen değeri yakalamak için.

Kompresörün düşük fan hızında yüksek fan hızına göre daha fazla çalışması(belirli bir periyotta çalışma sonunda 1 saat gibi) mümkün değil hocam. Verimliliği konusunda bişey diyemem firma verilerine bakmak lazım. Saygılar.

Bakın genç arkadaşım, antisekurit izah etmeye çalışmış:
    Amaç serpantinlerin şu dereceye ısınması değil, oradan ortama ısıyı aktarabilmek.
    Serpantinde biriken ısıyı aktaramadığınız ölçüde basınç artıp kompresör daha fazla akım çekecektir.

İnverterin kerameti zaten burada, serpantin sıcaklığı/basınç/iç ve dış fan hızlarının en seri şekilde değiştirilip optimum değerlerde tutulabilmesi.

Klima ne kadar kaliteli olursa, auto modda çalıştığındaki verim o derece de iyi olur; ama pratikte en hızlı fandaki verimi yakalaması zor.

Bahsettiğim konu inverter klima ile alakalı değil. Klasik dur-kalk kompresörlü sistemde siz eğer fan hızını minimumda tutuyorsanız klimanız 1 saat süre içerisinde fan hızının en yüksek olduğu duruma göre daha az enerji çekecektir. Verimle ilgili bir şey zaten belirtmedim. Saygılar.

Senin için fanın az tüketip,kompresörün daha fazla tüketmesi verimlilik ise bilemem.Sana anlatamadığımız sistem kapalı devre çalışıyor fana az tüketim yaptırırsan komresör çok tüketir.

Daha önce verimden bahsetmediğimi defalarca söyledim. Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xanu

quote:

Orijinalden alıntı: aganta7

quote:

Orijinalden alıntı: Xanu

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

xanu, bak kocausta kızmış aman abi tamam 25lik alsın arkadaş. şimdi dycen gene inadına yazıyor bu adam.

ama bence yeter oraya 7000 btu daikindende garanti alırsanız praoblem kalmaz gerçi gerek yokta.

Yok canım, 7 binlik te olur da; Daikin olmaz.

Nedense kazıkçılara fena gıcığım var

xanu kim yahu köylü??

xanu kim yahu köylü??
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

evet bende fena kızıyorum. aslında ama 7000 lik yok kolay kolay piyasada. şu generalr baksa arkadaş diycem asha 07lgc ucuz bulabilse.

Mitsubishi ZJX serisini tek gecerim aslinda verimlilik ve konforu mukemmel salonumda var 18binlik ,ben aldigimda 2700 lu rakamlaraydi ve sankodaydi ozaman MHI su an iklimsada ve internet site;erinde 5000 lerde rakam, iklimsa bayine giderseniz eski serileri oneriyorlar neymis efendim daha yeniymis yani iklimsa ile irtibatim azalsin diyerek daikina yoneldim 9000 lik ZJX lere 3000 lu rakamlar cekiyorlar ki bu fark iklimsa farki olsa gerek, 1700 e mitsubishiyi internetten alsam ve en ufak bir sorun ciksa muhattap gene iklimsa aradaki farki ilk firsatta cikaracaklar benden diye korkuyorum :), benim muhattabim olan bayi su an sankodan dolayi daikin oldugundan daikina yoneldim hem servisten hem iscilikten cok memnundum sonucta, iklimsa gozumun icine baka baka yalan soyleyince acaip sogudum MHI dan , daikin icin FTX20JV (1850TL),FTX25JV(2000TL) fiyatlar fazla diyorsaniz onu gider hallederim ama sanki piyasaya gore iyi gibi fiyarlar , en azindan daha ucuza ben bulamadim.

arkadaşım daikin'in (yada airfelin) artık sanko ile bir ilişkisi yok daikin airfeli satın aldı ve daikin türkiye oldu ve ayrıca hala airfel ithalatı bir MHI alırsanız ki srk 25 zj-s modelleri 1650 tl. civarından başlıyor internette muatabınız bir arıza durumunda iklimsa değil daikin olacaktır.

öncelikle değerli fikir ve yardımlarını edsirgemeyen herkese teşekkürler

daikin ftx20jv de karar kıldım, montajı yapıldı cihazla ilgili izlenimlerimi biraz kullandıktan sonra paylaşırım sizlerle.

2. konu elimdeki mhi srk50zjx için iklimanın 444 lü numarasını arayarak bilgi aldım, ürünü yaklaşık 2sene önce sanko bünyesideyken satın aldığımı belirttim kimin garantisinde olur bu durumda diyede sordum, telefondaki arkadaş 1-2 dakika beklememi rica etti ve tekrar bana döndüğünde klimanız iklimsa garantisinde dedi, 1 sorum daha var dedim bugün türkiyenin neresinde olursa olsun satın alacağım mhi bir klimanın ücretsiz kurulumu tarafınızdanmı yapılacak yoksa farklı firmalarda varmı dediğimde, cevap iklimsa kurulum yapacak şeklinde oldu, satıcı firmayıda aradım klimanız kimin garantisinde dedim onlarda iklimsa dedi yani sanko airfell mhi drn bağlarını koparmışlar.

arkadaşım size yanlış bilgi vermişler,airfel firmasının getirip sattığı MHI klimaların sorumluluğu yine ithal eden firmanındır kurulumuda garantiside onundur diğer firma(iklimsa) ile bir alakası yoktur,siz işinizi görmüşsünüz ama treddütte kalan birisinin doğru bilgi işine yarar belki.

• aganda7 arkadaşım güzel bilgi vermişsiniz de meret zaten arıza yapmıyorki :)

şaka bir yana şimdi airfelin sattığı/montajını yaptığı klimalara yine airfelmi bakacak ?

bana satan arkadaşa bir ara uğrayıp görüşeyim bakalım o ne diyecek merak ettim doğrusu
  • Bende Fujitsu ASYG24L inverter klima Aldım.
    bu klima iç oda sıcaklıgı 24 dereceye ayarlı dısarıda hava 14 derece ve ıcerıye bellı bır sure sonra soguk uflemeye baslıyor nedenı ne olabılır acaba bılgı verırsenız sevınırım.
    son olarakta nasıl bır klıma verdıgım ucrete degermı acaba???
    TESEKKURLER.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Her ne kadar inverterde bu durum dengelense de, aletin kalitesine bağlı olarak belli bir verim düşüklüğü sözkonusu olur.

Düz tip klimalarda en hızlı ve en yavaş fan hızlarındaki verim farkı daha belirgin olur.

cevabınız için teşekkürler. ben elektrik tüketimi bakımından sormuştum. o zaman mantıken 1. fan tüketiminden daha az bir elektrik tüketimi olur.

Bu nu daha önce de belirtmiştik,iç ünite fanı nekadar kısarsanız ürün istenilen dereceye iç mekanı okadar geç ısıtır yada soğutur buda kompresörün yüksek devirlerde çalışması tüketmesi demektir.

Fan hızı düşerse iç üniteden içeri verilen ısı azalır (ısıtma modunda). Bu durum ortamı ısıtma süresini artırır, iç ünite radyatörü üzerindeki sıcaklık (ortam değil,ısıtma modunda) fan hızı düşük olduğu için daha çabuk yükselir. Kompresörde daha kısa süre çalışır. Saygılar.

Bu arada sen iç ünite boru sensörünün görevini yazmışssın.İç ünite ısınsada hava emiş sensörü kumandadan set edilen değer ile arada +2 tolerans var ise kompresör görevine devam eder set edilen değeri yakalamak için.

Kompresörün düşük fan hızında yüksek fan hızına göre daha fazla çalışması(belirli bir periyotta çalışma sonunda 1 saat gibi) mümkün değil hocam. Verimliliği konusunda bişey diyemem firma verilerine bakmak lazım. Saygılar.

Amaç serpantinlerin şu dereceye ısınması değil, oradan ortama ısıyı aktarabilmek.
    Serpantinde biriken ısıyı aktaramadığınız ölçüde basınç artıp kompresör daha fazla akım çekecektir.

İnverterin kerameti zaten burada, serpantin sıcaklığı/basınç/iç ve dış fan hızlarının en seri şekilde değiştirilip optimum değerlerde tutulabilmesi.

Klima ne kadar kaliteli olursa, auto modda çalıştığındaki verim o derece de iyi olur; ama pratikte en hızlı fandaki verimi yakalaması zor.

Bahsettiğim konu inverter klima ile alakalı değil. Klasik dur-kalk kompresörlü sistemde siz eğer fan hızını minimumda tutuyorsanız klimanız 1 saat süre içerisinde fan hızının en yüksek olduğu duruma göre daha az enerji çekecektir. Verimle ilgili bir şey zaten belirtmedim. Saygılar.

Senin için fanın az tüketip,kompresörün daha fazla tüketmesi verimlilik ise bilemem.Sana anlatamadığımız sistem kapalı devre çalışıyor fana az tüketim yaptırırsan komresör çok tüketir.

ooo senin demek istediğini anladım klimanın eve sadece iç ünitesini montaj yapıp vantilatör gibi kullanmaktan bahsediyorsun.Nekadar az devir okadar az tüketim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ooo senin demek istediğini anladım klimanın eve sadece iç ünitesini montaj yapıp vantilatör gibi kullanmaktan bahsediyorsun.Nekadar az devir okadar az tüketim.

Hayır ondan bahsetmiyorum, neyse sizde beni anlamadınız sanırım. Saygılar.

• Merhabalar,

Isı kaybı fazla olan 14m2 civarinda bir oda icin (ahsap dograma pencere falan) keşfe gelen arkadaslar ısıtma btu 12000 olan bir klima tavsiye ettiler. Inverter olmasinin da tuketim anlaminda tasarruflu olacagini ve marka olarak mitsibushi'yi dusunmemizi belirttiler. Klimayı sadece ısıtma icin kullanacagiz.

Mitsubishi Heavy DXK 12 Z3 (4) S - isimizi gorecek gibi. fiyatı 2500 TL civarında ama acikcasi fiyat olarak daha uygun bir urun almayi tercih ederim. Mitsibushi'ye alternatif olabilecek daha uygun fiyatli bir klima tavsiye edebilir misiniz?

Airfel'in AS12-0933 / INV modeli var mesela? Ne dersiniz?

Simdiden tesekkurler yardimlariniz icin.
  • Arkadaşım o zaten mitsubishi değil ki sadece öle yazıyor.O ürünle aynı fiyatı daha ucuz olsun diyorsan panasonic kıt-ye12mkx ye bak hiç değilse 17000btu ısıtması var
  • Merhaba, yaklaşık 15 metrekare bir oda için klima almak istiyorum, ancak hiç fikir sahibi olmadığım bir konu. Adana'dayım, oda evin güneyinde, üstü boş. Klima yaz-kış kullanılacak.

Hangi modelleri tavsiye edersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eldiven

Merhaba, yaklaşık 15 metrekare bir oda için klima almak istiyorum, ancak hiç fikir sahibi olmadığım bir konu. Adana'dayım, oda evin güneyinde, üstü boş. Klima yaz-kış kullanılacak.

9 bin BTU (25'lik) bir inverter tip klima almanız mantıklı olur, çünkü kullanım süreniz uzun.

1. sınıf olanlar 2 bin lira civarı, biraz "mütevazi" olanlar 1200-1500 lira arası gibi.

Uzak durmanız gereken markalar Demirdöküm, Vestel, Arçelik grubu.

Yakınınızdaki satıcı/servis durumu iyi olanlardan almanız daha iyi olur.
  • quote:

quote:

Merhaba, yaklaşık 15 metrekare bir oda için klima almak istiyorum, ancak hiç fikir sahibi olmadığım bir konu. Adana'dayım, oda evin güneyinde, üstü boş. Klima yaz-kış kullanılacak.

9 bin BTU (25'lik) bir inverter tip klima almanız mantıklı olur, çünkü kullanım süreniz uzun.

1. sınıf olanlar 2 bin lira civarı, biraz "mütevazi" olanlar 1200-1500 lira arası gibi.

bütçeniz nedir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

quote:

bütçeniz nedir ?

Bütçe 1000-1200 TL civarı, maalesef pek yüksek değil.

@kocausta*

Teşekkür ederim önerileriniz için.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

quote:

bütçeniz nedir ?

Bütçe 1000-1200 TL civarı, maalesef pek yüksek değil.

@kocausta*

Teşekkür ederim önerileriniz için.

airfel olabilir mesela

• quote:

Orijinalden alıntı: supy

abi verdiğin örnekler için çok teşkkür ederim ve hiç kapatmamayı da deniyeceğim. aklımda;) bu arada merkezi sistem açık olduğunda klimayı kapatmadan ısıtma da kaç derece de tutmaylıyım 21-22 mi?
    bir de örneklerinde 15 dk dakika sonra bu kadar kıtı 30 dakika sonra bu kadar elektirk çekmeye başladı yazmışsın bunları nasıl takip ediyorsun ben de takip etmek istiyorum nasıl yapabilirim hem hepimiz içinde faydalı olur bana nasıl yapılacağımı söylersen abi.

ricaederim kardeşim. ben şunu demek istemiştim merkeiz sistem çalışırken klimanız açıak olsa dahi fan çalışrı genelde binde bir devreye girer havayıda daha iyi dolaştırır isterse 26-237C fazla bir sarfiyat olmaz. sen her iki türlü denersin.

takip meselesi, ben buraya birkaç video ekledim. şimdi bulamam ha deyince. birde bilgisayarda problem var frefox ve expolorer vs devamlı çöküyor zar zor yazıyorum bulduğum an hemen işlerim aha buldum:))

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=64021287

burda açıklama var sen me servise sor de bu klimanın kablsounu fişliye çevirsek olurmu 18 lik olduğu için olmayabilir. belki birde me bu konularda fişli klima yapmıyor belli bir kesit kabloyla direkt bağlantı öneriyor. ben şahsen kendim çevirdim videoda görülür siz daha düzgününğ bir leeketrikçiye yaptırın derim izin alırsanız. ama bir arkadaş vardı ismini unuttum şuan. 18lik mhi klimasını fişliye çevirmiş. onunda bir videosu vardı. bu vieolardan fayadalınırsın öğrenmiş oldun:)) cihzın aynısını bulamazsın ama aşağı yukarı hepsi aynı işi görür çokta fazla para verme en fazla 50 tl felan eder bu cihazlar. ben tchibodan 36 tl ye birini aldım 2 tanesini indirim varken 23 tlden aldım birnde 4tl kargo ödedim. aynısını bira ra 60 tlye gitti gidiyorda satıyorlardı. etmez bu para yazık günah. bizim millet bulunmaz hit kumaşı gibi bu tip şeylerde kazık atmayı sever. söyle isin şirketteki elektrikçilere onalr bile sana bulur getirir uygun fiyata. olmaza bir gün perşembe pazarı veya necatibey bankalar caddesinden alırsınız selam.

• selam ben geldim bende sizilere yardımcı olabilirim
  • 
Sayfa: önceki 962963964965966
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.