- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Klima tavsiyesi
Bu konudaki kullanıcılar:
 
32593
Cevap
217
Favori
2730703
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: <<     309 [311] 313 314 315 316 317 318      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Mesaj


4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 16:06:57 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet

quote:

Orijinalden alıntı: stunc63


9köy hocam merhaba.
sizin bu yazınızı okuyunca eski klimam geldi aklıma.
daha önceki oturduğum evimde (mersin de) 25m2 salonda (üst kat çatı yok, düz beton dam tavanı acayip ısınırdı ve yalıtım yok) 9000 butu luk mitsıko marka (japon malıydı) klima ile (13yıl önce almış ve 10 yıl kullanmıştım.) yaz kış kullanmıştım. şu an piyasada yok. bulsam yine alırım. evi 3 yıl önce değiştirdiğimde klimayıda sökmedim öylece evi sattım. o eve klima keşif yaptırsanız kesin 18 lik önerirlerdi. fakat 9 luk klima yetiyordu. 3 senedir oturduğum evimde klima yok. geçen 2 sene yazı klimasız vantilatörle geçirdim ve bu sene sıcaklar yüzünden klima arayışına girdim. araştırdım ve araştırdıkça battım resmen. klima seçemiyorum. klima markasından geçtim kaç butuluk klima alacağımı şaşırdım resmen. evim çift cam pimapen ve panjurlu. yer parke duvar kalınlığı 25cm. den fazla, diğer evin durumunu düşününce burası zırhla kaplı diyebilirim. gelelim klima taktırmayı düşündüğüm salona. L sason ve amerikan mutfak. mutfak deyince yaz için düşünüldüğünde bir eksi fakat kaç saat ocak yakıyorsunuz ki 24 saat yemek pişmiyor nihayetinde. ben mutfağı sorun olarak görmüyorum. kışında bir avantaj gibi gözüksede oda bir avantaj değil. yani komple bir oda olarak düşünüyorum. salon 30m2 ve yükseklik 2,45m hacim 75m3. buraya klima keşfi yaptırsam 18000 butu diyecekler. fakat yaptığım araştırmalar neticesinde 1m3 ü ısıtmak için gerekli kcal hesaplamak için katsayının 30 veya 33 olduğunu ve 1kcal =4 butu= 0,0012 kw olduğundan, hesabı bu katsayıya göre yaptığımda,
75X30=2250 kcal bir güce ihtitaç var bu 2,70kw ve =9000 butu luk bir güç yapar. yani bu 9000btu veya 2.7kw nominal değer oluyor. böyle hesaplara dalıncada gelde klima seç. siz ne öneriyorsunuz. hesapta bir yanlışım varmı.

stunc63 dostum aşağıda baya faydalı açıklamalar yapılmış sizde katılmışsınız. zaten kendiniz durumu çözmüşsünüz ve deneyiminizlede perçinlemişsiniz. hemde yalıtımsız bir alanda kullandığınız oldukça eski klasik bir klima ile bu verileri elde etmişsiniz.

ben yazımı çok fazla cesaretli yazamadım tartışma olmaması açısından. seçilen mekan orta yalıtıma sahip olsun dedim. halbuki ben şuan kullandığım. me ve daikin klimamı, 2-3 yılda çatı yalıtımsız kullandım. duvarlarsa uyduruk bir yalıtım vardı ozamanlar. ha şimdi çokmu iyi tabiki değil. herzaman derim dünyada soğuk ve sıcak fark etmeden genelde 16cm strafor kullanılıyor. (hiç yalıtım olmasın demiyorum yanlış anlaşılmasın mutlak çok önemli yalıtım. hangi madde olursa olsun kullanılacak olan madde. belirlenen ısı geçirgenliği hesap edilip kalınlığınca dünya standartlarına yalıtım şart tabiki)

şuan size öenerbileceğim 9000 btu kullancaksanız hava debisi yüksek olan bir marka seçmenizde fayda var. çünkü eski klimanız mutlaka klima gibi klimadır. gerçekten orijinal japon olup olmaması mühim değil eski klimalar hep baba klimalardı. şimdiyse orasından burasından kısıp A + vs durumlara girince klimaların özünü çalmaya başladılar. bunu iyi hesap edin ben çok hesaptan anlamam çünkü. xrytr arkadaşta güzel hesap yapıyor istişare edersiniz. düzgün bir makine alırsınız kafanızıda çok karıştırmayın. taş çatlasa en fazla alcağınız 12000 btu geçmesin.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 16:18:58 

quote:

Orijinalden alıntı: xraytr


Daha öncede yazmış ve tablolarıda eklemiştim bu mesajım tekrar gibi olacak ama aynı şekilde tablo ekliyorum. Aynı seri makinenin bir 7000 lik olanı birde 18000 lik olanın güç tablosu. 7000 lik için olan tablodan dış 35C iken içeride 1600W -5460 btu- %80 soğutma gücünde çalışırken harcadığı enerji 260W verimlilik ise 6,15 w/w olmaktadır.

Aynı serinin 18000 lik tablosundan aynı sıcaklık değerinde 1500W %30 gücü okursak , harcadığı enerji 240W verimlilik ise 6,25 w/w dır.

Yani burada cihazın yüzdesel yük durumuna göre bir verimlilik artışı azalışı sözkonusu değildir. yaklaşık olarak 5500 btu için 250 W tüketmiştir ve ister 7000 lik olsun ister 18000 lik olsun farketmemiştir.

Yani sarfiyat açısından cihaz kapasitesi sorun değildir. Sarfiyatı yapan ortamdaki ısıkazancı/ısıkaybı miktarı ve kullanım tarzıdır.

Sizin ortamınızda düşük btu lar ile karşılanabilecek bir ısıkazancı varsa bu yüksek bir verimlilikle karşılanmakta, btu ihtiyacı artıkça verim düşmektedir.

xray dostum teşekürler. kafam nekadar kalın olsada bşraz daha iyi bakkınca az çok çözebildim. aslında kendinizi tuzağa atıyorsunuz. bir takarsam bunları öğrenemek için siz yandınız ozaman kılı çöpü sorarım. o açıdan şuan kolaycılık edip tek tek sormayı tercih ediyorum tembelliğimide bozmuyorum tabiki bir ara basit birkaç şey sorarım yine hocam.

hocam ben şunu belirtmek istiyorum. zaten 18 lik klimanın tüketim açısından zarar açacağını söylememiştimde. siz şimdi 18000klimanın %30 güçle çalışması demişsiniz. hocam şunu sormak istiyorum. bu güçle bu klima çalışmazki bana göre. nasıl mesela siz 27-28derecelerde klimanızla 70 wattaları yakalıyorsunuz. ama yeterli gelmediği için mecburen gün içinde 23-24C lerde kullnmak zorunda kalabiliyorsanız. budurmu öyle değerlendirebilirmiyiz. ilk alım maliyetini bir kenara bırakırsak.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


 
80 Mesaj
17 Eylül 2012; 16:38:17 

sayın stunc63 gibi bende secim konusunda tereddütte kalıyorum 28m2 salonum icin özellikle ısıtmada kullanmak üzere klima bakıyorum toplam hacim 70 m3 bircok firmayla konustum her biri ayrı telden calıyor 9600btu diyende var 18000 btu diyende suan kullanmakta oldugum klima r22 gazlı vestel 12000btu ne yalan söyliyim ısıtmasıda sogutmasıda fena degil ancak r22 gazlı oldugundan +5c altına düstümü ısıtmıyor dıs ünite sesi ise duvarın arkasında kücük bir helikopter var sanırsın
klima secimi icin (doğrusu budur demiyorum) buradada farklı bir hesap var ilgilenenler bir göz atabilir KW cinsinden

http://www.environment....u/energy/coolchoose.htm< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stoll -- 17 Eylül 2012; 17:31:15 >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 16:43:20 

quote:

Orijinalden alıntı: stunc63


dışardan hava almak mutlaka mutlaka enerji kaybına sebep olacaktır. fakat ısı kazanımlı havalandırma sistemleri

http://www.arcelik-lg.c...-geri-kazanim-cihazlari
veya
http://www.klimaplus.co...avalandirma-cihazi.aspx

bu cihazılar için klima santrallerine lüzum yok galiba.

birde arçelik klima katoloğunu indirip (pdf) 7. sayfasına bakarsanız. burada bahsedilen cihaz ayrıca klima iç ve dış ünitesine takıldığı istenilen zamanda çalıştırılabildiğinden, çalışma sisteminden bahsediliyor. bence güzel bir sistem fakat fiyat konusun bilgi bulamadım.

verdiğiniz linkleri incelemedim. ama siemensten bahsediliyor alttaki mesajda arkadaşımız yazmış o çok basit bir sistemdi. o klimalar elektra idi. hatta bir elektra servisi bana işin hilesini öğretmişti. demişti ama bizden al ama bosch tan al. şunu öğren klima ya içeri temiz hava alır, yada içerden dışarı hava atar. iç üniteyi açıp gayet basit belki borunun kendine bile yetmeyecek bir plastik küçük boruyu ters düz takılıp sökülmesi ile her hangi bir fan olmadan çalışyormuş.. elektra cı servis, bosch bunu tarif etmeyip servis yazar bilginiz olsun demişti. aynen doğruydu

buna göre şayet arçeliğinkiside splitse farklı olacağını sanmam. ME sistemi zaten linki açmadan üstten okudunmu daha kapsamlı olduğu belli. yani noırmal spilt tek klşma değildir mutlak.

splitte bu işi hakıınca yapan sadece ururu sarara var ister 9000 isterse en yüsek btu makinesi olsun. 26m2 odanın havasını 2 saatte değiştiriyor.

bu arada aratırsanız forumda cengizumur arkadaş var evi havalandırmanın basit bir yolunu tarif etmişti siz onu belki resme dökebilirsiniz benim okadar bilgim yok.

demiş olduğu şuydu. normal hermetik kombi ve şofben bacaları içeri hava alarak yanmayı sağlarlar. ama içeri rüzgar ve soğuk almazlar demişti. buna benzere çok basit sistemlerle evinize temiz hava giriş çıkışını sağlayabilirsiniz demişlerdi. ben çizim istemiştim ama bununla ilgili çizimim yok demişti. zaten oldukça meşgul bir arakdaşımız herzaman giremez foruma. şuan belki 1 yıldır yok ortalıkta:)) siz o konuyu bulsanız birşeyler anlatabilirsiniz sanırım:))

şunuda demek isterim cam açmakla okadar büyük ısı kaybı olmuyor ben onuda yaz kış deniyorum mecburiyetten tabiki. e haliyle eve temiz hava girmesi lazım.


4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 16:48:39 

quote:

Orijinalden alıntı: stoll

sayın xraytr gibi bende secim konusunda tereddütte kalıyorum 28m2 salonum icin özellikle ısıtmada kullanmak üzere klima bakıyorum toplam hacim 70 m3 bircok firmayla konustum her biri ayrı telden calıyor 9600btu diyende var 18000 btu diyende suan kullanmakta oldugum klima r22 gazlı vestel 12000btu ne yalan söyliyim ısıtmasıda sogutmasıda fena degil ancak r22 gazlı oldugundan +5c altına düstümü ısıtmıyor dıs ünite sesi ise duvarın arkasında kücük bir helikopter var sanırsın
klima secimi icin (doğrusu budur demiyorum) buradada farklı bir hesap var ilgilenenler bir göz atabilir KW cinsinden

http://www.environment....u/energy/coolchoose.htm

xray arkadaş değil. seçemeyen arkadaş stunc63. sizde aynı yolu izleyin. aslına m3 ile m2 arasında hesap yapmanın çok büyük bir farkı yok. size istanbul için 12000 btu daha uygun olacaktır. şayet yalıtım durumunuz iyi ise servislerin dediği 9000 btu yetebilir. ama garantisde kalmak için 12000 btu. sadece ısıtmada garantide kalmak açısından diyorum.


 
166 Mesaj
17 Eylül 2012; 17:17:24 

sayın 9köy hocam. eski evde havalandırma işini şöyle yapıyordum. salonda baca deliği vardı. o baca deliğine 13cm çaplı bir aspiratör almıştım. tabi direk bağlarsanız çok hızlı dönüyor. devresine dimer veya potansiyometre denilen bir anahtar bağlamıştım ve hızını ayarlıyabiliyordum. o şekilde çok yavaş dönecek vaziyette ayarlıyordum içerdeki havayı çekiyordu. tabi 24 saat çalıştırmıyordum. gerektikçe, hava kalitesinin düştüğünü anlıyorsunuz zaten o zamanlar çalıştırıyordum. çıkan havanın yerinede tabii bir şekilde iç kapı altlarından hava girişi oluyordu onuda aspiratör çok yavaş çalıştığı için hissetmiyorsunuz. baca olmayan odalarda yapılması gereken şey camı deldirip ufak aspiratör taktırmak ve hızını ayarlamak için devreye dimer takmak. pencereyi açmak bir nevi havalandırmadır fakat ne derece havalanır tartışılır. odanın içinde tek pencereyi açıp bırakmak içerdeki havayı tam manasıyla dışarı atmaz. karşısında ya bir kapı veya ters yönde bir pencere olacak açacaksınız ki hava sirkülasyonu olsun. gerçi baca var ise bacanın ağzına bir çakmak yakıp baktığınızda veya sigara dumanı üflediğinizde normalde hava çektiği görülür. şu an oturduğum evde amerikan mutfak olduğu için fırın üsti aspiratör o işi fevkalade yapıyor.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
6 Mesaj
17 Eylül 2012; 17:31:05 

Herkese Selamlar

Kuşadasındaki işyerimin bir odası için üstadlardan klima tavsiyesi rica edecektim; alan 7-8 metrekare müstakil bina üst kat çatı zift kaplı yazın çok sıcak kışın ise çok soğuk yaklaşık olarak klima çalışma süresi 12-14 saat arası en önemli özelliği tasarruflu olması bütçede max 1200tl civarı herkese şimdiden teşekkür
_____________________________ 
166 Mesaj
17 Eylül 2012; 17:51:21 

quote:

Orijinalden alıntı: stoll

sayın stunc63 gibi bende secim konusunda tereddütte kalıyorum 28m2 salonum icin özellikle ısıtmada kullanmak üzere klima bakıyorum toplam hacim 70 m3 bircok firmayla konustum her biri ayrı telden calıyor 9600btu diyende var 18000 btu diyende suan kullanmakta oldugum klima r22 gazlı vestel 12000btu ne yalan söyliyim ısıtmasıda sogutmasıda fena degil ancak r22 gazlı oldugundan +5c altına düstümü ısıtmıyor dıs ünite sesi ise duvarın arkasında kücük bir helikopter var sanırsın
klima secimi icin (doğrusu budur demiyorum) buradada farklı bir hesap var ilgilenenler bir göz atabilir KW cinsinden

http://www.environment....u/energy/coolchoose.htm

merhaba arkadaşım vermiş olduğun linkte ki hesaplama yöntemi benim yukarda ki hesaplama yöntemi ile farklı. alan m2 olarak ve çizelge halinde verilmiş. oda tavan yüksekliği ne kadar kabul edilmiş bilemem. o çizelgeye göre tam yalıtılmış bir ev için m2 başına 0.08kw olarak hesap edilmiş. ben kendi evim için karşılaştırdığımda (30m2 ve 73m3) bu çizelgeye göre tam yalıtımlı evde 2,4kw, orta yalıtımlı ev de 3kw olarak gösteriyor. bende kendi yaptığım hesapla 2,7 kw olarak bulmuştum. yani benim hesap tutuyor diyebilirim. yaptığım hesabı yalıtım konusunda bakınca ne tam yalıtımlı nede orta yalıtımlı, ikisinin arasında olmuş oluyor.
sizin oda 28m2 ise yalıtım durumunuzu bilmiyorum. orta yalıtım olarak kabul edersek 0,1kw olarak hesaplamak lazım 1m2 sini
28X0.1=2.8kw lık bir güç gerekir buda 1kw = 3412butu olduğundan
2,8X3412=9554 butu nominal bir güç gerekmektedir.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stunc63 -- 17 Eylül 2012; 21:06:44 >
_____________________________ 
210 Mesaj
17 Eylül 2012; 18:00:11 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

xray dostum teşekürler. kafam nekadar kalın olsada bşraz daha iyi bakkınca az çok çözebildim. aslında kendinizi tuzağa atıyorsunuz. bir takarsam bunları öğrenemek için siz yandınız ozaman kılı çöpü sorarım. o açıdan şuan kolaycılık edip tek tek sormayı tercih ediyorum tembelliğimide bozmuyorum tabiki bir ara basit birkaç şey sorarım yine hocam.

hocam ben şunu belirtmek istiyorum. zaten 18 lik klimanın tüketim açısından zarar açacağını söylememiştimde. siz şimdi 18000klimanın %30 güçle çalışması demişsiniz. hocam şunu sormak istiyorum. bu güçle bu klima çalışmazki bana göre. nasıl mesela siz 27-28derecelerde klimanızla 70 wattaları yakalıyorsunuz. ama yeterli gelmediği için mecburen gün içinde 23-24C lerde kullnmak zorunda kalabiliyorsanız. budurmu öyle değerlendirebilirmiyiz. ilk alım maliyetini bir kenara bırakırsak.

%30 örnek vermek için kullandığım bir değerdi ancak %30 da çalışır %10 da çalışır. Başka bir konuda inverter cihazların yazılımının güzelliğinden bahsetmiştim. Yani verdiği güçle geri dönen havanın sıcaklığına bakarak yeni güç ayarı yapmakta. Birebir etkileşim var , yada şöyle söyleyeyim ; kullanıcının set değerine 0,5C yaklaşmışsam güç %30 olsun şeklinde çalışmıyor. Bir önceki ölçümde %50 kapasite ile çalışırken fark 2C olsun son ölçümde fark 0.5C olursa sonuna kadar kısar yada fark aynı kalmışsa 2C ise buseferde artırır. Bu senaryo ve rakamlar mantığı anlatmak için rastgeledir rakamlara fazla takılmayın

Mesela etkileşime şöyle örnek vereyim. Kullandığım makine bazı zamanlar benim komutlarıma karşı geliyor!. Uygulamıyor

Bugünlerde klima 24C ye ayarlı ve soğutmada iken, ortam 24C altına indiğinde-tahminim belki inmedi ama çok yakın- fan hızından seçim yapmana izin vermiyor. Fan hızında seçim yaparsan %100 , %70,%40 gibi sabit güç değerlerinde klimayı çalıştırman mümkün ancak bu güç seçimi klimanın yazılımına ters olduğu için onun istediği dahada düşük güç olduğu için sadece Auto hızda çalışıyor. Fakat durmuyor, yani 24C den çok uzakta değilim +veya - olarak. Dereceyi 23C yaparsam, tekrar manuel fan hızı seçimi yapabiliyorum.

Bilmeyen için kumanda bozulmuş, aptal makina istediklerimi yapmıyor gibi görünsede iş öyle değil ortama göre kullanıcı seçiminede yön veriyor. Kısacası dış 26C iç 26C de cihaz kapasitesi 18210 btu (tablosundan bakıyorum) olsa bile eğer ısı kazancı çok düşükse cihaz bunun karşılığını buluncaya kadar güç değerini düşürebiliyor. Benim ölçebildiğim sizinde bahsettiğiniz 70W değeridir.

%100 de yani 18210 btu vermesi için harcaması gereken güç 1300 W iken, kısabildiği 70W yaklaşık %5 gibi bir değere karşılık gelmektedir.

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
166 Mesaj
17 Eylül 2012; 18:03:49 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy


stunc63 dostum aşağıda baya faydalı açıklamalar yapılmış sizde katılmışsınız. zaten kendiniz durumu çözmüşsünüz ve deneyiminizlede perçinlemişsiniz. hemde yalıtımsız bir alanda kullandığınız oldukça eski klasik bir klima ile bu verileri elde etmişsiniz.

ben yazımı çok fazla cesaretli yazamadım tartışma olmaması açısından. seçilen mekan orta yalıtıma sahip olsun dedim. halbuki ben şuan kullandığım. me ve daikin klimamı, 2-3 yılda çatı yalıtımsız kullandım. duvarlarsa uyduruk bir yalıtım vardı ozamanlar. ha şimdi çokmu iyi tabiki değil. herzaman derim dünyada soğuk ve sıcak fark etmeden genelde 16cm strafor kullanılıyor. (hiç yalıtım olmasın demiyorum yanlış anlaşılmasın mutlak çok önemli yalıtım. hangi madde olursa olsun kullanılacak olan madde. belirlenen ısı geçirgenliği hesap edilip kalınlığınca dünya standartlarına yalıtım şart tabiki)

şuan size öenerbileceğim 9000 btu kullancaksanız hava debisi yüksek olan bir marka seçmenizde fayda var. çünkü eski klimanız mutlaka klima gibi klimadır. gerçekten orijinal japon olup olmaması mühim değil eski klimalar hep baba klimalardı. şimdiyse orasından burasından kısıp A + vs durumlara girince klimaların özünü çalmaya başladılar. bunu iyi hesap edin ben çok hesaptan anlamam çünkü. xrytr arkadaşta güzel hesap yapıyor istişare edersiniz. düzgün bir makine alırsınız kafanızıda çok karıştırmayın. taş çatlasa en fazla alcağınız 12000 btu geçmesin.

hocam şu an artık araştırmalarımı sessizlik, err ve cop değerleri, hava debisi üserinde yoğunlaştıracam. orta derecede bir klima için fiyat performans olarak alarco carrier golt gözüme çarpıyor. hayırlısı bakalım..
_____________________________4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 20:56:12 

sn stunc63 herkez için hayırlısı neyse o olsun. alarko carrier xpower serisi klimalarda oldukça güzel kullanan çok forum üyesi var.


4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 21:10:26 

quote:

Orijinalden alıntı: stunc63

sayın 9köy hocam. eski evde havalandırma işini şöyle yapıyordum. salonda baca deliği vardı. o baca deliğine 13cm çaplı bir aspiratör almıştım. tabi direk bağlarsanız çok hızlı dönüyor. devresine dimer veya potansiyometre denilen bir anahtar bağlamıştım ve hızını ayarlıyabiliyordum. o şekilde çok yavaş dönecek vaziyette ayarlıyordum içerdeki havayı çekiyordu. tabi 24 saat çalıştırmıyordum. gerektikçe, hava kalitesinin düştüğünü anlıyorsunuz zaten o zamanlar çalıştırıyordum. çıkan havanın yerinede tabii bir şekilde iç kapı altlarından hava girişi oluyordu onuda aspiratör çok yavaş çalıştığı için hissetmiyorsunuz. baca olmayan odalarda yapılması gereken şey camı deldirip ufak aspiratör taktırmak ve hızını ayarlamak için devreye dimer takmak. pencereyi açmak bir nevi havalandırmadır fakat ne derece havalanır tartışılır. odanın içinde tek pencereyi açıp bırakmak içerdeki havayı tam manasıyla dışarı atmaz. karşısında ya bir kapı veya ters yönde bir pencere olacak açacaksınız ki hava sirkülasyonu olsun. gerçi baca var ise bacanın ağzına bir çakmak yakıp baktığınızda veya sigara dumanı üflediğinizde normalde hava çektiği görülür. şu an oturduğum evde amerikan mutfak olduğu için fırın üsti aspiratör o işi fevkalade yapıyor.

cengiz umurda çift baca yapmaktan bahsediyordu. bri ara yazıyı bulursam basarım buraya. doğru tabi tek başına pencere açmak tam bir havalandırma sağlamaz annca temiz hava alırsınız içeriye. gerçi hepimizin evinde illaki dış kapı altından hava girişi vardır.

mesela ben bu kapıdan hiç hava girişi olmamasını istiyorum zira hava alışverişi benim yönetimimde olması lazım aksi durumda kendi mekanıma göre söylüyorum bunun adına ben ısı kaçağı diyorum. geçen yıllarda kapıyı değiştirmek için kombi bölümünde maxfocus üstad var tam bir uzmandır mobilya konusunda sağolsun çok danışırım kendisine. hemen hemen her konuda olduğu gibi.. bu konudada danışmıştım acaba tam hava alışverişini kesmek için pimapen tarzı tam contalı dış kapı yapılıp kilitleme sistemi aynı pimapen gibi olabilirmi diyerek ama olmuyormuş maalesef. şimdi kısmetse sağlam bir kapı bakıyorum am abir türlü üstünüze afiyet düzelemedim.

şuan bende dış cam artı mutfak aspiaratörü şeklinde durgun havalarda cereyan yaptırmaya çalışıyorum hava değişimi için. hele birde dha kuvvetli sessz bir mutfak aspiartörü bulabilsem. yahu ne fan motorları gördüm yurt dışında burda bulabilsem kendim özel aspiratör yapacağım inanın. veya öyle sanıyorum kendi kafamca. dünyaya aspiratör üretiyoruz ama istediğin aspiaratör yok. belkide iyi aspiratör aynen iyi klimalar gibi sesli olan aspiratördür:))
Buna gelen 1 yanıtı gör.


4134 Mesaj
17 Eylül 2012; 21:18:21 

quote:

Orijinalden alıntı: xraytr


%30 örnek vermek için kullandığım bir değerdi ancak %30 da çalışır %10 da çalışır. Başka bir konuda inverter cihazların yazılımının güzelliğinden bahsetmiştim. Yani verdiği güçle geri dönen havanın sıcaklığına bakarak yeni güç ayarı yapmakta. Birebir etkileşim var , yada şöyle söyleyeyim ; kullanıcının set değerine 0,5C yaklaşmışsam güç %30 olsun şeklinde çalışmıyor. Bir önceki ölçümde %50 kapasite ile çalışırken fark 2C olsun son ölçümde fark 0.5C olursa sonuna kadar kısar yada fark aynı kalmışsa 2C ise buseferde artırır. Bu senaryo ve rakamlar mantığı anlatmak için rastgeledir rakamlara fazla takılmayın

Mesela etkileşime şöyle örnek vereyim. Kullandığım makine bazı zamanlar benim komutlarıma karşı geliyor!. Uygulamıyor

Bugünlerde klima 24C ye ayarlı ve soğutmada iken, ortam 24C altına indiğinde-tahminim belki inmedi ama çok yakın- fan hızından seçim yapmana izin vermiyor. Fan hızında seçim yaparsan %100 , %70,%40 gibi sabit güç değerlerinde klimayı çalıştırman mümkün ancak bu güç seçimi klimanın yazılımına ters olduğu için onun istediği dahada düşük güç olduğu için sadece Auto hızda çalışıyor. Fakat durmuyor, yani 24C den çok uzakta değilim +veya - olarak. Dereceyi 23C yaparsam, tekrar manuel fan hızı seçimi yapabiliyorum.

Bilmeyen için kumanda bozulmuş, aptal makina istediklerimi yapmıyor gibi görünsede iş öyle değil ortama göre kullanıcı seçiminede yön veriyor. Kısacası dış 26C iç 26C de cihaz kapasitesi 18210 btu (tablosundan bakıyorum) olsa bile eğer ısı kazancı çok düşükse cihaz bunun karşılığını buluncaya kadar güç değerini düşürebiliyor. Benim ölçebildiğim sizinde bahsettiğiniz 70W değeridir.

%100 de yani 18210 btu vermesi için harcaması gereken güç 1300 W iken, kısabildiği 70W yaklaşık %5 gibi bir değere karşılık gelmektedir.xraytr arakadşım tabi çalışır. ben çalışmaz derken milletyanlış anlamasın randıman meselesinden bahsetmek açısından direkt yazmışım çalışmaz diyerek. sizdeki klima zaten kısma adımları daha geniş. cop değerleride oldukça yüksek olduğunu hatırlıyorum.

mesela bendeki klima duruyor çünkü cop değeri 3,70 ler gibi bir değer hatırlıyorum. gerçi bunda klimanın alanınında önemi olsa gerek. mesela bnedeki klimanın üflediği alanın genişliği 2m bile değil. mecburen belli bir soğukluğa veya sıcaklığa getirdiğinde emiş yaptığı havayı hissettiğinde duruyor.


 
166 Mesaj
17 Eylül 2012; 21:57:34 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy


cengiz umurda çift baca yapmaktan bahsediyordu. bri ara yazıyı bulursam basarım buraya. doğru tabi tek başına pencere açmak tam bir havalandırma sağlamaz annca temiz hava alırsınız içeriye. gerçi hepimizin evinde illaki dış kapı altından hava girişi vardır.

mesela ben bu kapıdan hiç hava girişi olmamasını istiyorum zira hava alışverişi benim yönetimimde olması lazım aksi durumda kendi mekanıma göre söylüyorum bunun adına ben ısı kaçağı diyorum. geçen yıllarda kapıyı değiştirmek için kombi bölümünde maxfocus üstad var tam bir uzmandır mobilya konusunda sağolsun çok danışırım kendisine. hemen hemen her konuda olduğu gibi.. bu konudada danışmıştım acaba tam hava alışverişini kesmek için pimapen tarzı tam contalı dış kapı yapılıp kilitleme sistemi aynı pimapen gibi olabilirmi diyerek ama olmuyormuş maalesef. şimdi kısmetse sağlam bir kapı bakıyorum am abir türlü üstünüze afiyet düzelemedim.

şuan bende dış cam artı mutfak aspiaratörü şeklinde durgun havalarda cereyan yaptırmaya çalışıyorum hava değişimi için. hele birde dha kuvvetli sessz bir mutfak aspiartörü bulabilsem. yahu ne fan motorları gördüm yurt dışında burda bulabilsem kendim özel aspiratör yapacağım inanın. veya öyle sanıyorum kendi kafamca. dünyaya aspiratör üretiyoruz ama istediğin aspiaratör yok. belkide iyi aspiratör aynen iyi klimalar gibi sesli olan aspiratördür:))


geçmiş olsun sn. 9köy. havalandırma olayı basit iş. duvarı veya cam delindimi birde aspiratör konuldumu olay tamamdır. çok çeşitli boy boy, cam için ve boru için aspiratörler mevcut. http://www.makinabizde....iratorler,LA_155-2.html fakat olay dışardaki hava sıcaklığı çok düşük derecelerde ise içeri giren hava çok soğuk olacağı için enerji sarfiyatı artacaktır.
http://www.klimaplus.co...avalandirma-cihazi.aspx
yukardaki linkte ısı kazanımlı havalandırma cihazını incelerseniz içerdeki 20c deki havayı dışarı atıp dışardan aldığı 0c deki havayı ısıtarak 16c olarak içeri veriyor. amaç temiz hava alalım derken enerji sarfıyatını artırmayalım.
benim dış kapı çelik ve contalı olduğu için dışarıdan koridora hava girmiyor. eski evdede dış kapı mobilya idi. bende dışardan hava girmesini engellemek için kapıya pencere bantı (yapı marketlerde satılan bir tarafı yapışkanlı sünger bant) ile kenarlarını izole etmiştim. kapı kapalı olduğu müddetçe koridora dışardan hava girmiyordu. salon bacasına taktığım aspiratörün odadan çektiği havanın yerinede koridordan ve diğer odalardan, çok az bir açıklığı olan salon kapısı altından hava giriyordu. onuda hissetmiyorduk bile. bu evdede havalandırmayı fırın üstü aspiratörle yaparım diyorum amma dediğiniz gibi bizde iyi aspiratörler sesli galiba :)
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Eylül 2012; 22:46:25 

quote:

Orijinalden alıntı: lacinalper

Merhaba,

mütahit yeni evimize sıva altı klima tesisatı yapmamıs. klima borusunun dogrudan oda icinde gorunmeden dısarı cıkabilecegi tek yer, resimdeki pencere yanı. Ancak 77,3 cm genisliginde duvarın o kısmı resimde de gorulebilecegi gibi kolon mudur ve oraya klima takılamaz mı? yine baca deligini kullanarak mobil klimaya mı talim edecegiz
Cizdiginiz yer kolon,yani oradan disari boru gecisi delinemez.klimanizi inverter secerseniz 18 lige kadar80-85cm boyu olur. Sol yan kirisin altini klimanin ust noktasi yaparsaniz soldan 5 cm bosluk birakip, saga 80 cm klimayi yerlestirince,kolondan7-10 cm saga tasacaktir.Klima boru cikisini o duvara tasan bosluktan yapacaksiniz .


4134 Mesaj
18 Eylül 2012; 0:45:41 

quote:

Orijinalden alıntı: stunc63


geçmiş olsun sn. 9köy. havalandırma olayı basit iş. duvarı veya cam delindimi birde aspiratör konuldumu olay tamamdır. çok çeşitli boy boy, cam için ve boru için aspiratörler mevcut. http://www.makinabizde....iratorler,LA_155-2.html fakat olay dışardaki hava sıcaklığı çok düşük derecelerde ise içeri giren hava çok soğuk olacağı için enerji sarfiyatı artacaktır.
http://www.klimaplus.co...avalandirma-cihazi.aspx
yukardaki linkte ısı kazanımlı havalandırma cihazını incelerseniz içerdeki 20c deki havayı dışarı atıp dışardan aldığı 0c deki havayı ısıtarak 16c olarak içeri veriyor. amaç temiz hava alalım derken enerji sarfıyatını artırmayalım.
benim dış kapı çelik ve contalı olduğu için dışarıdan koridora hava girmiyor. eski evdede dış kapı mobilya idi. bende dışardan hava girmesini engellemek için kapıya pencere bantı (yapı marketlerde satılan bir tarafı yapışkanlı sünger bant) ile kenarlarını izole etmiştim. kapı kapalı olduğu müddetçe koridora dışardan hava girmiyordu. salon bacasına taktığım aspiratörün odadan çektiği havanın yerinede koridordan ve diğer odalardan, çok az bir açıklığı olan salon kapısı altından hava giriyordu. onuda hissetmiyorduk bile. bu evdede havalandırmayı fırın üstü aspiratörle yaparım diyorum amma dediğiniz gibi bizde iyi aspiratörler sesli galiba :)


çok sağolun stunc63 kardeşim.

şimdi verdiğiniz mitsubishi, linkine bakim dedim ama tam inceleyemedim önce link açılmıyordu kendi sitesinden başka sayfa açtım. http://www.klimaplus.co...7aed6456b/homepage.aspx

sizn verdiğini link anca açıldı ama her hepsi aynı değil sanırım. sizin verdiğiniz linkteki seriler daha profesyonel. fakat dğerleride güzel.
hava debisindeki m3 emiş m3 olarak okumamzı gerekiyor sanırım.

cengiz umurun yazısını buldum birazda takıldım ona:))artık incelem size kaldı:))

çelik kapı meseleside dert. ayne klima montajı gibi benzetmek caizze çok iyi vakum yapmak gerekli:)) bizim binalarda sıkça asansör bozulur. merdiven boşlukları hep tasarruflu ampul. çoğuda bozuk. 7 kat aşağı inerken ışık yanmayan katlarda çelik kapıların altından ışık gördümmü. o kapı isterse altın olsun düzgün takılmamıştır. karşı komşum koçtaştan çokta kalite olmayan bir kapı almış inanın bence ne güzel onun montajı yapılmış.

aspiratörleride boşverin gitsin az aramadım. kafamada bazı planlarım var ama yapacak usta bulmak zor. hiç bir ustayada denmiyor usta siz işiniz yaparken bende gelsem yook kabul etmezler. birtane pimapencim var çok iyi ustadır ama adamda pratik zeka yok. yaramak Allaha mahsus tabide hanai derler ya yaratıcı zeka.

elimden gelse paslanmaz sac ustalığı davlumbazın çeliğini çift yapar içini taşyünü ile kaplarım çift boru yapıp aynı izolasyonuboruya yaparım. içinede en güçlü motoru takarım. ama kim benle uğraşırki. adamlar kahveye gidip kahıt oynuyor boş zamanlarında.

benim istediğim normal aspiratör değil resmen mangal yapmak istiyorum mutfakta. normal aspiratör neki en fazla emiş gücü 320m3 bielmediniz 500m2 hespininde motorları naylon. zaten naylonda ben kalite olarkata naylon diyorum.

Buna gelen 2 yanıtı gör.


 
166 Mesaj
18 Eylül 2012; 2:00:13 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy


çok sağolun stunc63 kardeşim.

şimdi verdiğiniz mitsubishi, linkine bakim dedim ama tam inceleyemedim önce link açılmıyordu kendi sitesinden başka sayfa açtım. http://www.klimaplus.co...7aed6456b/homepage.aspx

sizn verdiğini link anca açıldı ama her hepsi aynı değil sanırım. sizin verdiğiniz linkteki seriler daha profesyonel. fakat dğerleride güzel.
hava debisindeki m3 emiş m3 olarak okumamzı gerekiyor sanırım.

cengiz umurun yazısını buldum birazda takıldım ona:))artık incelem size kaldı:))

çelik kapı meseleside dert. ayne klima montajı gibi benzetmek caizze çok iyi vakum yapmak gerekli:)) bizim binalarda sıkça asansör bozulur. merdiven boşlukları hep tasarruflu ampul. çoğuda bozuk. 7 kat aşağı inerken ışık yanmayan katlarda çelik kapıların altından ışık gördümmü. o kapı isterse altın olsun düzgün takılmamıştır. karşı komşum koçtaştan çokta kalite olmayan bir kapı almış inanın bence ne güzel onun montajı yapılmış.

aspiratörleride boşverin gitsin az aramadım. kafamada bazı planlarım var ama yapacak usta bulmak zor. hiç bir ustayada denmiyor usta siz işiniz yaparken bende gelsem yook kabul etmezler. birtane pimapencim var çok iyi ustadır ama adamda pratik zeka yok. yaramak Allaha mahsus tabide hanai derler ya yaratıcı zeka.

elimden gelse paslanmaz sac ustalığı davlumbazın çeliğini çift yapar içini taşyünü ile kaplarım çift boru yapıp aynı izolasyonuboruya yaparım. içinede en güçlü motoru takarım. ama kim benle uğraşırki. adamlar kahveye gidip kahıt oynuyor boş zamanlarında.

benim istediğim normal aspiratör değil resmen mangal yapmak istiyorum mutfakta. normal aspiratör neki en fazla emiş gücü 320m3 bielmediniz 500m2 hespininde motorları naylon. zaten naylonda ben kalite olarkata naylon diyorum.sizin ve cencizumur beyin yazılarını tesadüfen bulabiliyorum. çünki profiliniz kapalı olduğu için eski yazılarınızı araştırırken denk gelirsem okuyabiliyorum. yukarıda belirtilen iç içe geçmiş boru olayı olabilir diyorum fakat bu borunun çok uzun olması gerekir ki verim alınabilsin.
benim verdiğim linkteki pdf dosyasını açıp inceledinizmi adresi bu
http://www.klimaplus.co...0d84c89ae/homepage.aspx
burada dikkat ettiyseniz ust uste geçirilmiş sandeviç yapılı esanjör (losnay çekirdeği dedikleri) ısı değiştirici oluşturulmuş. katmanlar arasından hava geçirilerek bu ısıtılıyor veya soğutuluyor. diğer taraftan geçen havada ısınan veya soğuyan bu esanjör e çarparak ısısı değişerek içeri giriyor.
bu sistemi şöyle düşünüyorum. araçlardaki radyotörleri düşünün. bu radyatörün içinden fan yardımı ile dışarı atılacak sıcak hava belirli aparatlar yaparak geçirilerek radyatör ısınacaktır. yine bir fan yardımı ile bu sefer radyatörün petekleri arasından dışarıdan alınan temiz soğuk hava geçirilerek ısınacaktır. bu ısınan havada içerigireceği için havalandırmada enerji kaybı olmayacaktır. tabi bu sistemi güzel bir kutu içerisine oturtmal gerekir. fakat dediğiniz gibi bunu yapacak usta lazım. tarif etsem ustaya böyle bir şeyi beni kovalar. hal böyle oluncada aspiratöre devam diyorum.

sn 9köy hocam biz konuyu dağıtıyoruz inşallah kovulmayız.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stunc63 -- 18 Eylül 2012; 2:04:02 >
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2012; 10:49:40 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy


çok sağolun stunc63 kardeşim.

şimdi verdiğiniz mitsubishi, linkine bakim dedim ama tam inceleyemedim önce link açılmıyordu kendi sitesinden başka sayfa açtım. http://www.klimaplus.co...7aed6456b/homepage.aspx

sizn verdiğini link anca açıldı ama her hepsi aynı değil sanırım. sizin verdiğiniz linkteki seriler daha profesyonel. fakat dğerleride güzel.
hava debisindeki m3 emiş m3 olarak okumamzı gerekiyor sanırım.

cengiz umurun yazısını buldum birazda takıldım ona:))artık incelem size kaldı:))

çelik kapı meseleside dert. ayne klima montajı gibi benzetmek caizze çok iyi vakum yapmak gerekli:)) bizim binalarda sıkça asansör bozulur. merdiven boşlukları hep tasarruflu ampul. çoğuda bozuk. 7 kat aşağı inerken ışık yanmayan katlarda çelik kapıların altından ışık gördümmü. o kapı isterse altın olsun düzgün takılmamıştır. karşı komşum koçtaştan çokta kalite olmayan bir kapı almış inanın bence ne güzel onun montajı yapılmış.

aspiratörleride boşverin gitsin az aramadım. kafamada bazı planlarım var ama yapacak usta bulmak zor. hiç bir ustayada denmiyor usta siz işiniz yaparken bende gelsem yook kabul etmezler. birtane pimapencim var çok iyi ustadır ama adamda pratik zeka yok. yaramak Allaha mahsus tabide hanai derler ya yaratıcı zeka.

elimden gelse paslanmaz sac ustalığı davlumbazın çeliğini çift yapar içini taşyünü ile kaplarım çift boru yapıp aynı izolasyonuboruya yaparım. içinede en güçlü motoru takarım. ama kim benle uğraşırki. adamlar kahveye gidip kahıt oynuyor boş zamanlarında.

benim istediğim normal aspiratör değil resmen mangal yapmak istiyorum mutfakta. normal aspiratör neki en fazla emiş gücü 320m3 bielmediniz 500m2 hespininde motorları naylon. zaten naylonda ben kalite olarkata naylon diyorum.köylü ne uyraşıyon öyle cam yünü bilmem ne,al sa akustik fan.

http://www.imco.com.tr/ire.html

Bu arada bu konu derin bir konu ayrıca tartışılmalı.Bu işin çözümü Mit.Elec. Losnayy diye adlandırdığı piyasada ise ısı geri kazanım cihazları.Ama bireysel kullanımı yok malesef.Ben 15 sene önce gördüm Mit.Elec. te.

Bu arada ısı geri kazanım plakaları satılıyor aslında uyraşsan yapılamaz bir ürün değil,ama Türkiye de öyle temiz ,taze hava,ısı kaybı vs. para etmiyor daha.

https://www.google.com....EUQsAQ&biw=1024&bih=653

http://www.isitmamarket...M0f_RvrICFdHLzAodfVIAEQ


213 Mesaj
18 Eylül 2012; 12:34:00 

merhaba arkadaşlar cumartesi zibro 7550 kurulumu yapıldı ancak ağız sıcaklığı pek tatmin edici gelmedi izmirde saat 19:00 gibi yani hava gayet serinken 25 derece yüksek fan hızında 16 -17 derece ölçüm yaptım.Turbo modda 17 derecede yarım saatte 9 dereceyi gördüm bu değerler normalmidir.Ayrıca iç ünite alt kanat bariz yamuk plastik kalitesi çok iyi değil makinenin bununla ilgili bayiyle görüşsem faydası olurmu acaba?
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
180 Mesaj
18 Eylül 2012; 12:49:32 

Sn. Stunc63, kanaatime göre hesabınız yanlış değil ama eksik. Mersin ısıtma açısından 1.Bölge, soğutma açısından 3.Bölge. Dolayısiyle katsayıyı ısıtma açısından 33 kabul edersek, soğutma katsayısının 66 olması gerekir. Dolayısıyla kağıt üzerinde sözkonusu alanın ısı ihtiyacı 9000BTU ise soğutma ihtiyacı 18000 BTU enerji gerektiriyor. Klima seçim işinizi daha fazla zorlaştırdığımın farkındayım.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________765 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:24:59 

quote:

Orijinalden alıntı: swerkan

merhaba arkadaşlar cumartesi zibro 7550 kurulumu yapıldı ancak ağız sıcaklığı pek tatmin edici gelmedi izmirde saat 19:00 gibi yani hava gayet serinken 25 derece yüksek fan hızında 16 -17 derece ölçüm yaptım.Turbo modda 17 derecede yarım saatte 9 dereceyi gördüm bu değerler normalmidir.Ayrıca iç ünite alt kanat bariz yamuk plastik kalitesi çok iyi değil makinenin bununla ilgili bayiyle görüşsem faydası olurmu acaba?

İnverter klimalarda normal klimalar gibi sabit sıcaklıkta hava üflemez.Odanın sıcaklığına göre üflediği sıcaklığı azaltıp çogaltır.
Ne tesadüfki bende dün gece benim toshiba 13 skvr nin kaç derece üflediğini ölçmek istedim.Bunun için sıcaklığı 17 dereceye alıp,high power modda fan hızını en düşüğe aldım.Yaptığım ölçümde aynen senin dediğin gibi 9 derece çıktıki bu bence gayet güzel bi rakam.


4709 Mesaj
18 Eylül 2012; 15:09:55 

Sanırım 5-6 kere sordum, kendimi şizofren gibi hissediyorum ama yine soracağım.
Mersinde 18 m2 oda için klima alınacak. Isıtma ve Soğutma kullanılacak fakat bütçe maks. 1000 TL.
Koçtaştan Gree GR11 alınabilir mi?
%5 indirimim mevcut, kargo ücretsiz 950 TL'ye geliyor. Axess'e 2+4 taksit olması düşündürücü o kadar.

http://www.koctas.com.t...a-11000-BTU/6715-11725/
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2012; 15:49:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Nétwork

Sanırım 5-6 kere sordum, kendimi şizofren gibi hissediyorum ama yine soracağım.
Mersinde 18 m2 oda için klima alınacak. Isıtma ve Soğutma kullanılacak fakat bütçe maks. 1000 TL.
Koçtaştan Gree GR11 alınabilir mi?
%5 indirimim mevcut, kargo ücretsiz 950 TL'ye geliyor. Axess'e 2+4 taksit olması düşündürücü o kadar.

http://www.koctas.com.t...a-11000-BTU/6715-11725/

Bütçe o ise alınabilir. İyi montaj olursa sorun yok.


 
166 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:19:47 

quote:

Orijinalden alıntı: testereci

Sn. Stunc63, kanaatime göre hesabınız yanlış değil ama eksik. Mersin ısıtma açısından 1.Bölge, soğutma açısından 3.Bölge. Dolayısiyle katsayıyı ısıtma açısından 33 kabul edersek, soğutma katsayısının 66 olması gerekir. Dolayısıyla kağıt üzerinde sözkonusu alanın ısı ihtiyacı 9000BTU ise soğutma ihtiyacı 18000 BTU enerji gerektiriyor. Klima seçim işinizi daha fazla zorlaştırdığımın farkındayım.

sn. testereci. bölge olarak haklısınız. yazları sıcak. biraz önce dijital termometreyi dışarı koydum, içeride 30 derece olan termometre yarım saatte dışarda gölgede 33,5 dereceyi gösterdi. şu anda içerisi ile dışarısı arasında 3 derece gibi fark var ve kapı pencere açık vaziyette. bizler akdeniz ikliminde yaşadığımız için sıcağa nede olsa diğer bölgelerde yaşayan insanlara göre alışkınız. mesela ben hava sıcaklığı 30-31 dereceyi aştığı zaman sıcak diyorum. tabii bu kişiden kişiye değişir. bazı zamanlarda nem yükseldiği zaman derece 30 da olsa dayanılmaz oluyor. fakat şu an ev içerisi 30 derece ve rahatsız edici bir hava yani nem yok. benim evin konumu, deniz seviyesinden 200m kadar yüksekte ve 10km kadar uzak olduğu için şehir merkezindeki o boğucu ve nemli hava yok. bu tip hesaplarda zannedersem bölge olarak değilde konum olarak hesap yapmak daha verimli olacağı kanaatindeyim. evimin konumunu göz önüne aldığımda 12000 butu luk bir klimanın yeteceğini zannediyorum. daha önceki yazılarımı okuduysanız eski evin durumundan ve orada kullandığım 9000 butuluk klima ile 10 sene yaz kış geçirdiğimi belirtmiştim. şu an oturduğum ev dubleks. bu sene 3. yaz ı geçirmekteyim. geçen 2 yaz evde vantilatörle idare ettik fazla bunalmadık. fakat bu sene havaların durumu malum. herkes şikayetçi. bu sene klima ihtiyacını hissetttim.
_____________________________ 
138 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:21:03 

dostum, sıkıntı yok istediğin kadar sor :-)

herkes bilgi paylaşıyor, bilgi alıyor :-)


BEN ŞAHSEN DC INVERTER TAVSİYE EDERİM.

Bİ BAK SUNA İSTERSEN.

http://www.bekoyetkilis...erter-Klima_2298.html#0

http://www.bekoyetkilis....com/LG-Beko-Klimalar-3
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Eylül 2012; 14:29:58 

[font="Arial"] SYN TEKİRDAĞLI KLİMACI VE KONUYTLA İLGİLENEN KLİMACI ARKADAŞLAR 2 HAFTA İÇERİSİNDE BİR KIZ ÇOCUĞUM DÜNYAYA GELECEK ALLAHIN İZNİYLE BU YÜZDEN ISITMA İÇİN UYGUN BİR KLİMAYA İHTİYACIM VAR ODAMIZ 12 MT KARE BİR APATMANIN ZEMİN KATI ODADACAMLI VE BALKON KAPILI İZMİR DE ALIM GÜCÜM 1000 TL - 1500 TL ARASI BİZE İNVETER TİPİMİ? YOKSA BAŞKA BİR SEGMENT ÜRÜN TAVSİYE EDERSİNİZ? 12000 BT UMU? 9000 BTU YETER Lİ OLURMU VE MARKA MODEL DÖYLERMİSİNİZ? İLGİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK T.EDERİM ALLAHRAZIOLSUN İYİ GÜNLER TOLGA VURAL 0531 0856381
Buna gelen 1 yanıtı gör.


4163 Mesaj
19 Eylül 2012; 22:50:43 

arkadaslar kırada kalan bırı ıcın tasıması kolay bu klıma ıcın yorum yaparmısınız. suankı oda 18 m2

http://www.hizlial.com/...-a-gazli-klima-a-sinifi
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

KİMYACILAR ÖLMEZ SADECE DENGEYE ULAŞIRLAR


2775 Mesaj
19 Eylül 2012; 22:52:53 

quote:

Orijinalden alıntı: atesgede

[font="Arial"] SYN TEKİRDAĞLI KLİMACI VE KONUYTLA İLGİLENEN KLİMACI ARKADAŞLAR 2 HAFTA İÇERİSİNDE BİR KIZ ÇOCUĞUM DÜNYAYA GELECEK ALLAHIN İZNİYLE BU YÜZDEN ISITMA İÇİN UYGUN BİR KLİMAYA İHTİYACIM VAR ODAMIZ 12 MT KARE BİR APATMANIN ZEMİN KATI ODADACAMLI VE BALKON KAPILI İZMİR DE ALIM GÜCÜM 1000 TL - 1500 TL ARASI BİZE İNVETER TİPİMİ? YOKSA BAŞKA BİR SEGMENT ÜRÜN TAVSİYE EDERSİNİZ? 12000 BT UMU? 9000 BTU YETER Lİ OLURMU VE MARKA MODEL DÖYLERMİSİNİZ? İLGİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK T.EDERİM ALLAHRAZIOLSUN İYİ GÜNLER TOLGA VURAL 0531 0856381

12 metrekareye 9000 yeterlidir. Allah Bağışlasın...
_____________________________

İmza Falan Kalmadı.


765 Mesaj
19 Eylül 2012; 23:32:15 

quote:

Orijinalden alıntı: hidrojenperoksit

arkadaslar kırada kalan bırı ıcın tasıması kolay bu klıma ıcın yorum yaparmısınız. suankı oda 18 m2

http://www.hizlial.com/...-a-gazli-klima-a-sinifi

Abim kullanıyor aynısından.Cihaz biraz sesli çalışıyor ayrıca bacasıda biraz sorun.Kullandığı oda biraz büyük olduğu için tam randuman alamıyor ama küçük odada nasıldır orasını bilemem.


 
15 Mesaj
20 Eylül 2012; 0:25:59 

14 m2 ,2m yüksekliğinde bi alan için Toshiba RAS 10 SKVR Daisaikai modelini düşünüyorum.
Ama kafam çok karışık bi iki tane servis buraya en az 12.000 lik bir cihaz olması gerektiklerini söylediler.Kışın ısıtmada sorun yaşayabileceğimden falan söz ettiler.
Satıcılar ticari çıkarları için böyle bir şey söylemiş olabilir mi?

Yeterli olur mu sizce bu alan için bu model klima.
_____________________________ 
28 Mesaj
20 Eylül 2012; 3:58:12 

Merhaba Arkadaşlar
16 metrekare alan,tavan 2.60,cephe güney ve balkon içinde kaldığı için çok güneş görmüyor.Bina dışında yalıtım var ve çift camlı pimapen sürgülü kapı var.Bu odayı öncelikle soğutmak ve kışında belli bir dönem ısıtmak istiyorum.Mitsubishi srk 25 zjp-s yeterli olurmu(fiyat 1700tl)yer Mersin.Cevaplar için şimdiden teşekkürler.(Yer oturma odası ve kapı sürekli açık)
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Eylül 2012; 10:06:00 

peki hocam araştırtıdığım 3 marka var hangisin almalıyım yardımcı olurmusun SAMSUN MALDİVES 9000 BTU? BAYMAK PREMIUMEN 9000 BTU MU ?PANASONİC İNVERTER 900 BTU MU? YOKSA 1000-1500 TL ARASI TAVSİYE EDEBİLCEĞİN Bİ KİLİMA MARKASI VARMI?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atesgede -- 20 Eylül 2012; 10:07:20 >
Buna gelen 2 yanıtı gör.


5706 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:17:32 

arkadaşlar merhaba bu gün itibariyle etheria kıt-e9 nkew model klima siparişi verdim aldığım fiyat 2000tl 12 taksit sizce fiyatı nasıl pahalımı aldım acaba yardımcı olacak arkdaşlar yorum yaparsa sevinirim bide uzun zamandan beri klima araştırıyorum buna karar verdim iyi bir seçim yapmışmıyım teşekkürler
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________550 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:20:51 

quote:

Orijinalden alıntı: atesgede

peki hocam araştırtıdığım 3 marka var hangisin almalıyım yardımcı olurmusun SAMSUN MALDİVES 9000 BTU? BAYMAK PREMIUMEN 9000 BTU MU ?PANASONİC İNVERTER 900 BTU MU? YOKSA 1000-1500 TL ARASI TAVSİYE EDEBİLCEĞİN Bİ KİLİMA MARKASI VARMI?

Panasonicle bu 2 markayı nasıl kıyaslarsın ,oldumu hiç.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

BEN NE KLİMALAR GÖRDÜM İÇİNDE EXPANSİON VALF YOK.


550 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:22:00 

quote:

Orijinalden alıntı: web101

arkadaşlar merhaba bu gün itibariyle etheria kıt-e9 nkew model klima siparişi verdim aldığım fiyat 2000tl 12 taksit sizce fiyatı nasıl pahalımı aldım acaba yardımcı olacak arkdaşlar yorum yaparsa sevinirim bide uzun zamandan beri klima araştırıyorum buna karar verdim iyi bir seçim yapmışmıyım teşekkürler

Doğru seçim
_____________________________

BEN NE KLİMALAR GÖRDÜM İÇİNDE EXPANSİON VALF YOK.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Eylül 2012; 14:07:22 

quote:

Orijinalden alıntı: antısekurıt


Panasonicle bu 2 markayı nasıl kıyaslarsın ,oldumu hiç. 
460 Mesaj
20 Eylül 2012; 16:00:17 

quote:

Orijinalden alıntı: atesgede

peki hocam araştırtıdığım 3 marka var hangisin almalıyım yardımcı olurmusun SAMSUN MALDİVES 9000 BTU? BAYMAK PREMIUMEN 9000 BTU MU ?PANASONİC İNVERTER 900 BTU MU? YOKSA 1000-1500 TL ARASI TAVSİYE EDEBİLCEĞİN Bİ KİLİMA MARKASI VARMI?

cevap basit. samsung bayisine sorarsan SAMSUNG
baymak satan yere sorarsan BAYMAK
bu işin uzmanı tarafsız kişilere sorarsan PANASONİC...
_____________________________ 
16 Mesaj
21 Eylül 2012; 11:00:56 

Arkadaşlar acil yardım panasonic 12000 btu inverter 1850 tl general 12000 btu inverter 1900 tl sizce hangisini alayım fiyatlar nasıl< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 3 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Eylül 2012; 14:54:27 

DEMİR DÖKÜM ALACAK ARKADAŞLARA TAVSİYEM !!!
UFAK ÇOCUĞUNUZ VAR İSE, KOMŞULARINIZLA KLİMANIN MOTORUNUN TAKILACAĞI YER YAKIN İSE VE KOMŞULARINIZLA KAVGA ETMEK İSTEMİYORSANIZ

KIŞIN 18MTKARE BİR ODA İÇİN İNVERTER 12000 DEMİRDÖKÜM ALIRSANIZ ENAZ 175TL ELEKTRİK PARASI ÖDEMEK İSTEMİYOSANIZ,
AYRICA DEMİR DÖKÜMÜN PLASTİK KALİTESİNDEN DOLAYI SICAKLIK ARTIP AZALDIKÇA ÇAT ÇUT TAK TUK SESLERİNİN GECENİN BİR YARISI DUYMAK İSTEMİYORSANIZ

DEMİR DÖKÜM KLİMANIN MONTAJI BİTTİKTEN SONRA AYLAR SONRA DIŞ ÜNİTENİN TAKOZ VİDALARININ HİÇ SIKILMADIĞINI FARKETMEK İSTEMİYORSANIZ (O VİDALARIN BİRAZ GEVŞEK BIRAKILDIĞINI BİLİYORUM AMA ADAMLAR HİÇ SIKMAMIŞ BE KARDEŞİM)

DEMİR DÖKÜM KLİMAYI SATIN ALIP 1YIL KULLANIP MEMNUN KALMAYIP KONULA İLGİLİ ŞİKAYETİ ŞİKAYETVAR...COM ADRESİNE YAZIP SİZİ 2GÜN İÇİNDE ARAYIP MÜŞTERİ HİZMETLERİ ARDINDA AKŞAMIN 8İNDE SİZE BİR SERVİS GELMESİNİN İSTİROSANIZ ve GLEN SERVİSE ŞİKAYETİNİZ NEDİR DİYE SORDUĞUNUZDA ? VERDİĞİNİZ CEVAP DIŞ ÜNİTEDEN BUKADAR SES GELİYOR İÇ ÜNİTEDEN ISINIP SOĞUYUNCA TAK TUK SESLERİ GELİYOR DİYE CEVAP VERDİĞİNİZDE BUNLAR NORMAL ŞEYLERDİR BU KADAR OLCAK DİYE CEVAP DUYMAK İSTEMİYORSANIZ

ÇALIŞARAK HELALALİNDEN KAZANDIĞIN PARANIN ZEBİL ZİYEN OLMASINI GÖRMEK İSTEMİYOSAN

DEMİR DÖKÜM KLİMA ALMAYIN ARKADAŞLAR BEN O HATAYI YAPTIM; Ama Gittim KLİMAYI İKİNCİ EL SPOT SATAN BİR YERE 12000BTU LUK İNVERTER DEMİRDÖKÜM KLİMAYI VERDİM ŞİMDİ YERİNE AİRFEL 9000BTULUK KLİMA ALDIM ŞİMDİ SES YOK - GÜRÜLTÜYOK - ELEKTRİK FATURAM 175 DEĞİL 85-120TL ARASI GELİYOR - ISITMA 100 ÜZERİNDEN 95
YANİ ANLADIMKİ YERLİ MALI YURDUN MALI FİLAN FALAN BUNLARIN HEPSİ BOŞMUŞ
BEN ÜLKEM KAZANSIM MARKAM KAZANSIN DEDİM AMA BEN KAYBETTİM ÇOK ŞÜKÜR DOĞRUYU BULDUM< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atesgede -- 4 Ağustos 2014; 18:33:55 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Eylül 2012; 16:09:33 

Isıtma süper, beni güldürdün Allahda seni güldürsün.
Ne ara ısıtmayı test ettin DD klasik aldınsa yandın.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


 
951 Mesaj
21 Eylül 2012; 22:40:42 

quote:

Orijinalden alıntı: mbrk

Arkadaşlar acil yardım panasonic 12000 btu inverter 1850 tl general 12000 btu inverter 1900 tl sizce hangisini alayım fiyatlar nasıl

7 yil once 12000 Panasonic inverter aldim. Gayet sessiz ve enerji sarfiyati cok cok dusuk. Isitma, sogutma super...
Ama beni cok ugrastirdi. Simdiki aklim olsaydi almazdim.
Basta ilk kis isitmadi, ilk yazin yarisinda sogutmadi. Servis rezalet, vakum yapmamislar. Sonra bazi parcalar degisti. Siparisten 2 ay sonra Japonya'dan parcalar geldi. Hayati arizalar degildi. Servis yanlis teshis koydu ve yanlis parca siparis verdi. Bosch servisi komsum dogru teshis koydu ve ben Turkiye distrubutorunu dogrudan arayarak parca getirttim, montajini Boschculara yaptirdim. Panasonic cok cok iyi bir klima, hatta dunyanin en cok satan klimasi diye biliyorum ama biraz narin yapmislar. 5 yildir Mitsubishi Elk kullaniyorum. Tas gibi saglam. 3 aydir da 2 adet Auer kullaniyorum, cok memnunum. Panasonic te epeydir sorun cikarmiyor gerci.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maviufuklar -- 21 Eylül 2012; 22:44:30 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Hayatta önemli olan hiç düşmemek değil, her düşüşten sonra ayağa kalkabilmektir.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Eylül 2012; 22:55:33 

quote:

Orijinalden alıntı: maviufuklar


7 yil once 12000 Panasonic inverter aldim. Gayet sessiz ve enerji sarfiyati cok cok dusuk. Isitma, sogutma super...
Ama beni cok ugrastirdi. Simdiki aklim olsaydi almazdim.
Basta ilk kis isitmadi, ilk yazin yarisinda sogutmadi. Servis rezalet, vakum yapmamislar. Sonra bazi parcalar degisti. Siparisten 2 ay sonra Japonya'dan parcalar geldi. Hayati arizalar degildi. Servis yanlis teshis koydu ve yanlis parca siparis verdi. Bosch servisi komsum dogru teshis koydu ve ben Turkiye distrubutorunu dogrudan arayarak parca getirttim, montajini Boschculara yaptirdim. Panasonic cok cok iyi bir klima, hatta dunyanin en cok satan klimasi diye biliyorum ama biraz narin yapmislar. 5 yildir Mitsubishi Elk kullaniyorum. Tas gibi saglam. 3 aydir da 2 adet Auer kullaniyorum, cok memnunum. Panasonic te epeydir sorun cikarmiyor gerci.

Burada sorun klimada değil servisde ve her markada karşılaşılacak sorunlar.

Forumda alarko, MH şikayetleri kaynıyor.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


550 Mesaj
22 Eylül 2012; 11:36:09 

quote:

Orijinalden alıntı: tutankemon


Burada sorun klimada değil servisde ve her markada karşılaşılacak sorunlar.

Forumda alarko, MH şikayetleri kaynıyor.

200000 tl lik araç alıyorsun yağ koymuyorsun suç kimde arabada mı sende mi.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

BEN NE KLİMALAR GÖRDÜM İÇİNDE EXPANSİON VALF YOK.


550 Mesaj
22 Eylül 2012; 11:38:25 

quote:

Orijinalden alıntı: atesgede

tmm arakadaşım kilamamı aldım DEMİR DÖKÜM 12000 BTU KLİMA SÜPER KRUYLUM SÜPER ISITMA SÜPER SES YOK MAŞALLAH HAKKINI ALDIM PARAMI BU BANA YTER HERKESE T.EDERİM

sıcak havada klimayı ısıtmadamı çalıştırdın,o devreye bile girmeyip ortam ısısını üflemiştir sana
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

BEN NE KLİMALAR GÖRDÜM İÇİNDE EXPANSİON VALF YOK.


550 Mesaj
22 Eylül 2012; 11:40:43 

quote:

Orijinalden alıntı: mbrk

Arkadaşlar acil yardım panasonic 12000 btu inverter 1850 tl general 12000 btu inverter 1900 tl sizce hangisini alayım fiyatlar nasıl

ikiside iyi ürün garanti süresi olarak panasonic derim.
_____________________________

BEN NE KLİMALAR GÖRDÜM İÇİNDE EXPANSİON VALF YOK.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Eylül 2012; 12:58:38