Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: caliskansahis44 , caliskansahis44 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 6 Misafir - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.080
Cevap
697
Favori
4.415.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
97. Sırada  bugün en iyi #6
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: DELTA__84

Bence BEKO nun klimalarida en az Mitsubishi ve benzer fiyat araliklarindaki klimalar ile ayni kalitede ve fiyat olarak daha cok esneklik taniyorlar. Servisi de cabasi.

eger sen bu kelimeyi mıtsubıshı electric için kullandıysan bence sen bu klimalardan kullanmamışsın lg beko diger beko klimalara göre daha uzun ömürlü ve daha verimli ama mıtsubıshı electrıc ile kıyaslanmasına karşıyım ve asla böyle bir şey olamaz
  • "Bir de Teknosa nın sattığı Mitsubishi Heavy.
    Burada okuduğuma göre Mitsubishy Electric
    olanı tercih edilmeliymiş.
    Kim getiriyor Mitsubishi Electric'i?"
    Izzet arkadasimizin sorusunu cevaplayim ilk önce:
    http://www.klimaplus.com.tr
    KlimaPlus A.Ş. Genel Müdürlük
    Adres: Ferhatpaşa Mah. G.99 Sok.No:46 Samandıra KARTAL-İSTANBUL
    Telefon: 0216 66 100 66
    Faks: 0216 661 44 47
    Email: info@klimaplus.com.tr
    gerekli cevaplari bulabilirsin. Heavy adi üstünde agir sanayi de üretilen mitsubishi klimalardir. a sinifidir.Japonya bu tür klimalari kore ve taylandda toplar. Electric ise civatasina kadar japonyada üretilir. Daha kalitelidir. a+ sinifidir.
    Bana soracak olursan klima denince daikin ve hitachiden ödün verme...
    daikinin servis agi simdilik türkiyede yetersiz oldugu icin (malum teba iflas etti) hitachiyi tercih et derim.
  • *Herşeyden önce dikkat edilmesi gereken, alınacak aletteki COP değeri. yani klimanın ne kadar elektrik harcayıp ne kadar ısı transferi yapabildiği; başka bir deyimle "verimliliği".
    *Bundan sonraki de, firmanın/servisin durumu.
    *Tabii şartlanacak mekanın durumu için doğru kapasitenin seçilmiş olduğunu varsayıyoruz.

Genelde tanınmış markalar, bir eski teknolojiyi (düşük COP değerli) oldukça yüksek fiyatlara satıyorlar. Yakın çevremde Arçelik/Beko, Vestel, Daikin gibi markalarda bunu çok gördüm.
    Yani "markaya" değil "mala" bakın.

Özellikle ısıtmada iken, iç ünitenin üfleme hızı çok önemli.
    İçerisi yeterli dereceye ulaşmış olduğu halde, yüksek üfleme hızı "vantilatör etkisi" ile insanın soğuk hissetmesine neden olabilir.
    Genelde iç ünite küçük (kısa) olduğunda üfleyici hızı yüksek olarak dizayn edilmiş oluyor. Bu, aynı zamanda daha yüksek ses te demek.

Kapasite olarak, 30 m2ye kadar normal blok tuğla arakatlarda 12000 btu 3 COP (KCal.) yeterli. (Tabii bu kişinin sıcaklık duygusuna bağlı ama, böyle bir sistem bu tür bir binada içeriyi dışarıdan 20-25C daha sıcak tutabilir. Ölçü bu.
    20 m2ye kadar da 9000 btu.
    Binanız-pencere izolasyonunuz-çatı izolasyonunuz kötü ise, bir üst kapasite daha iyi olacaktır.
    Ama gereksiz yere büyük kapasite; size gürültü-titreşim-ilk kalkıştaki voltaj dalgalanması olarak geri dönecektir:)

Isınma amacı ile kullanacaklar, dış sıcaklığın -5C den aşağı olduğu yerlerde klimaya (bugünkü teknolojisi ile) pek bel bağlamasınlar derim.

Marka tavsiyesi olarak:
    İzmir/Bornova'da, çatısız en üst kattayım. Dağın rüzgarı yaz kış doğrudan vuruyor, bereket pencereler pimapen.
    Bu şartlarda, rüzgara tam açık 27m2 salonda Airfel 12000 btu alet, dışarısı hızlı rüzgarlı iken içeriyi 22C yapıyor. Yani tam sınırda. Çok soğuklarda 2-3 defa buzlanıp yarım saat durdu, o kadar. (Bu aletin sadece fan sesinden şikayetçiyim, servisi eğer Sanko'ya şikayet ederseniz çok iyi oluyor:)
    Güney cephesindeki Blueline 9000 btu alet, yarı çalışmayla 15 m2 odayı en soğuklarda 25C yapıyor. Çok sessiz, servisin durumunu henüz öğrenemedik:)
    Her iki makina da Çin malı fason-ucuz imalat, ama COP değerleri KCal olarak 3'ün üstünde. Yani tüketim oldukça düşük.

Bilgi olarak: BTU değerini KCal'ye çevirmek için yaklaşık 4'e bölün.
    COP değeri KCal olarak 3 veya daha büyük olmalı, daha az ise eski teknolojidir; uzak durun, markası ne olursa olsun.

Halihazırda, dış sıcaklığı -5C'den aşağı olmayan yerlerde klima ile ısınmak, kömürden sonra en ekonomik yol. İsteyen İgdaş'ın sitesinde doğalgaz bölümünde KCal/YKR maliyetlerine bakıp, doğalgazdan bile ucuz olduğunu görebilir.
    http://www.igdas.com.tr/index_konutabone_w.asp?link=tarife
  • mıtsubishi electric,,toshiba ınverter serisi ve daikin
    evimizde 3 tane toshiba var 1 tanesi 16inverter 2 tanede 10 luk var süperler...

quote:

Orjinalden alıntı: sersel

"Bir de Teknosa nın sattığı Mitsubishi Heavy.
    Burada okuduğuma göre Mitsubishy Electric
    olanı tercih edilmeliymiş.
    Kim getiriyor Mitsubishi Electric'i?"
    Izzet arkadasimizin sorusunu cevaplayim ilk önce:
    http://www.klimaplus.com.tr
    KlimaPlus A.Ş. Genel Müdürlük
    Adres: Ferhatpaşa Mah. G.99 Sok.No:46 Samandıra KARTAL-İSTANBUL
    Telefon: 0216 66 100 66
    Faks: 0216 661 44 47
    Email: info@klimaplus.com.tr
    gerekli cevaplari bulabilirsin. Heavy adi üstünde agir sanayi de üretilen mitsubishi klimalardir. a sinifidir.Japonya bu tür klimalari kore ve taylandda toplar. Electric ise civatasina kadar japonyada üretilir. Daha kalitelidir. a+ sinifidir.
    Bana soracak olursan klima denince daikin ve hitachiden ödün verme...
    daikinin servis agi simdilik türkiyede yetersiz oldugu icin (malum teba iflas etti) hitachiyi tercih et derim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DELTA__84

Bence BEKO nun klimalarida en az Mitsubishi ve benzer fiyat araliklarindaki klimalar ile ayni kalitede ve fiyat olarak daha cok esneklik taniyorlar. Servisi de cabasi.

Burda bir düzeltme yapayım BEnde de var LG&Beko ve hiç memnun değilim inanmazsanız odamdaki klimanın fotolarını yükliyeyim.Diğer markaları kullanmadım ama Beminkinden memnun değilim.
  • kocausta;

Yazdığınıza göre, klima yani elektrikle ısınmak, doğalgaz'dan daha ekonomik oluyor. Çünkü o tabloda hesaplanan verim 0,99. Oysa ki klimanın verimi ortalama 3. Bu da demek oluyor ki, tablodaki 0,99 yerine 3 koyacağız.
    0/(860*0,99)*1.000
    0/(860*3)*1.000 = 0,0495 YTL. Doğalgaz ile ısınmada bu değer 0,059113 YTL. Arada 1 YKR fark var. Klima ile ısınmak daha ucuz.

Buradaki COP değerini hesaplamak için; COP değeri = Alınan enerji / Verilen enerji. Yani 1200Watt ile çalışan bir klima, 3600W ısınma enerjisi veriyorsa, COP değeri 3 oluyor.

Bu arada ben hala bir klima seçemedim. :)
    Saygılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: erosm

kocausta;

Yazdığınıza göre, klima yani elektrikle ısınmak, doğalgaz'dan daha ekonomik oluyor. Çünkü o tabloda hesaplanan verim 0,99. Oysa ki klimanın verimi ortalama 3. Bu da demek oluyor ki, tablodaki 0,99 yerine 3 koyacağız.
    0/(860*0,99)*1.000
    0/(860*3)*1.000 = 0,0495 YTL. Doğalgaz ile ısınmada bu değer 0,059113 YTL. Arada 1 YKR fark var. Klima ile ısınmak daha ucuz.

Buradaki COP değerini hesaplamak için; COP değeri = Alınan enerji / Verilen enerji. Yani 1200Watt ile çalışan bir klima, 3600W ısınma enerjisi veriyorsa, COP değeri 3 oluyor.

Bu arada ben hala bir klima seçemedim. :)
    Saygılar.

Hesaplarken biraz "kulağı ters taraftan göstermek" gibi olmuş ama zararı yok
    Doğalgazdaki sitede verilen birim maliyete yıllık diğer kesintileri de eklerseniz 0.59>0.65-70'i buluyor.
    Elektrik fiyatını 10.5ykr/kWs alırsanız 3 civarı COP değerli aletlerde 0.45 0.50 civarı bulunur.

Bu arada "ilk yatırım maliyeti"ni hesaba katmadık daha.
    Ve ileride doğalgaz fiyatının nereye varabileceğini de tabii

Migrostaki Blueline'ı tavsiye ederim. Boşuna etikete bissürü para verme.
  • ben bi baktım da hepsiburada da Ariston klima var acaba Ariston nasıldır benim buzdolabı ondan ve bi sorunu yok anlayan varsa bi cevap lütfen
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoMPuTeRCa

ben bi baktım da hepsiburada da Ariston klima var acaba Ariston nasıldır benim buzdolabı ondan ve bi sorunu yok anlayan varsa bi cevap lütfen

bildiğim kadarıyla Ariston klimalar çinden geliyor.
    bence pek bakma
    her markanın her ürünü iyi olmuyor.
  • white westinghouse önerirmisiniz arkadaslar
  • Arkadaşlar ben 16 aydır sharp inverter kullanıyorum ne alırsanız alın diyeceğim ama inverter alın sizin anlayacağınız inverter alırsanız 5 vites otomobil yoksa 1 vites otomobil ile 180 km hız yaparsanız motor kaç devir olup ne kadar yakıt yakar sa aynı derece elektrik harcanır inverter bir teknoloji adı kaliteli markalar da var diğerleri daha yapama dı sharp + plasma cluster yani ortama negatif ion yayıyor ben çokk mennunum kimsenin reklamı değil ancak tavsiye ortamın havasını temizlerken iç havayı kurutur eğer varsa nem dengeleyici veya fresh taze hava veren modeli varsa onu tercih edin ama mutlaka inverter +mitsubishi+sharp+daikın+hitachi+general electric tercihiniz olsun verdiğiniz paranın farkını 1-2 sene için de geri kazandırır ve kışın başka klimalar serinletirken onlar ısıtır...
  • Bir seçim yapmak zorundayım.. Evim studio daire.. 65 m2 ve odalar girişe bakıyor.. Büyük ihtimal giriş kısmına koyup odaların kapısını açmak kapamak süretiyle sadec soğutma yapacağım.. Isıtma kesinlikle yapmam çünkü merkezi sistem var ve kalaorifer çok iyi ısınıyor... Anladığım kadarı ile kaliteli klimalar hem tasarruf hem ısıstma için gerekli.. Isıtmanın yapılmayacağı bir ortamda ne tip bir klima ve kaç btu gücünde bişey kullanmalıyım. 2 cepheli ve tüm cepheler güneş görüyor.. sabah ve akşam..camlar pimapen cift cam ve arakat..yER DENİZLİ.. 2 gündür 37 derece sıcaklık var.. insanlar burda balkonda yatıyor.. 12000 yeterli olurmu ben deli gibi soğuk hastası değilim arabada bile 23-24 e ayarlıdır klima..Burada Denizlide mitsubishi klima yetkili servis yok.. bayii var ancak.. ve diğer markalardan ne öneririsiniz.. Arkadaşım seg 12000 den aldı 2 yaz dır kullanıyor.. deli gibi soğutamıyor ama fena da değil..elektrik sarfiyatı ne bilmiyorum.... Öneri ve fiyatları bekliyorum sizlerden..

THANX
  • split Klima da Alarko-Carrier tarafından satılan ''carrier'' marka split klimalar çok kalitelidir...
    Ayrıca İthal çünkü ALARKO-CARRİER fabrikasında split klima üretilmiyor...
  • evet arkadaşlar.. üst sınıf ürünlere giren en azından fiyat olarak Mitsubishi electric (18000 btu" ve Toshiba (18000 btu) arasında hangisini şeçmek iyidir. Mitsubishi 100-150 ytl daha pahalı aynı modeller içinde. Ancak Toshibanın sadece soğutma için olan modeli (demek istediğim çok soğuk havalarda soğutma yapmayan normal klimalarda ki gibi olan modeli) 400 ytl daha ucuz.. Benim amacımda zaten sadece soğutma yapmak.. Ama ileri için belki ısıtma gerekli olur anacak Denizli için bu sözkonusu değil..:) Sizce hangisi mantıklı seçim olur.. Toshiba mitsubishi ?? Toshiba zeolit denen bir filtre sistemi var ancak ses olarak mitsubishi çok seszi diyorlar.. Thanx yardımalrınız için..
  • bu klima seçim olayı çok zor bnde kaliteli fiyat/performası ii olan bi klima istiyorum sadece salonda 25m2 civarı soğutma amaçlı kullanmak istiyorum acaba kaç btu luk almam lazım ve hangisini tercih etmeliyim 700 civarı iyi bir makine bulabilirmiyim
  • quote:

Orjinalden alıntı: cncrd

quote:

Orjinalden alıntı: CoMPuTeRCa

ben bi baktım da hepsiburada da Ariston klima var acaba Ariston nasıldır benim buzdolabı ondan ve bi sorunu yok anlayan varsa bi cevap lütfen

bildiğim kadarıyla Ariston klimalar çinden geliyor.
    bence pek bakma
    her markanın her ürünü iyi olmuyor.

Neredeyse her klima Çin'den geliyor.
    Tüm anlı-şanlı markalar da aletleri orada imal ettiriyorlar, marka meraklısı enayilere benzerlerinin 2-3 misli fiyata satıyorlar.
    Zaten ana parça kompresördür (aynı dizellerdeki enjeksiyon sistemi gibi), bunu dünyada 3 veya 4 firma imal eder, herkes te bunları alıp kullanır.

Teknik olarak verimlilik katsayısına bakın, görüntü olarak zevkinize kalmış, ek özelliklere bakın (polen filtresi vs.), servis-garanti için getiren firmaya bakın, gürültü-işçilik kalitesine bakın.

Bunun gerisi geyik muhabbeti veya "bak ben şu kadar pahalı aldım" tarzı etrafa hava basmaktır. (Veya gazlandım diyerek mi?)
  • quote:

Orjinalden alıntı: BestSony

evet arkadaşlar.. üst sınıf ürünlere giren en azından fiyat olarak Mitsubishi electric (18000 btu" ve Toshiba (18000 btu) arasında hangisini şeçmek iyidir. Mitsubishi 100-150 ytl daha pahalı aynı modeller içinde. Ancak Toshibanın sadece soğutma için olan modeli (demek istediğim çok soğuk havalarda soğutma yapmayan normal klimalarda ki gibi olan modeli) 400 ytl daha ucuz.. Benim amacımda zaten sadece soğutma yapmak.. Ama ileri için belki ısıtma gerekli olur anacak Denizli için bu sözkonusu değil..:) Sizce hangisi mantıklı seçim olur.. Toshiba mitsubishi ?? Toshiba zeolit denen bir filtre sistemi var ancak ses olarak mitsubishi çok seszi diyorlar.. Thanx yardımalrınız için..

kesinlikle mıtsubıshı electrik
  • ne kadar ilginç... Kime sorduysam ve bu forumda dahil herkes Mitsubishi electric diyor.. Herkes diyorsa vardır bir hikmedi.. Kutuların üzerinde made in Taiwan yazıyordu.. Sony dahil tüm japaon firmaları artık dışarda imal ediliyor.. Evdeki Sony tv made in Spain.. ne alaka ise..
  • valla arçelik bosh falan hikaye mıtsubıshı den başka tanımam..

birde onun fabrikasından çıkan airvell var oda kullanlar çok iyi diyor..

ama alınacaksa mıtsubıshı
  • toshiba inverter seriside iyidir...
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.