Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (769. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
57.077
Cevap
697
Favori
4.415.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 767768769770771
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Birol usta, bak buda panasonic, bunda pek dürüst davranılmamış galiba.
    Değerler olması gerektiği gibi de...

http://www.galeribeyaz.com/panasonic-kit-ye-12-mkx-inverter-klima.html_148.html

Usta biri Çin deki üretim,birisi Malezya ben panasonic in kendi sitesinden baktım 2 veride doğru.Etherna düşük veriyor.Çinli yüksek fark nerede anlayamadım bende.Ama benim bildiğim şu var %30 un altında COP düşüyor.Bu şu demek değil Nominalde COP 4 se,%50 lere gerilediğinde COP 4,5 lara gelebilir.Ama daha aşağısı verim düşmeye başlıyor.

Önceden TR çevirisi sırasında rakamların yeri değişmiş sandıydım, ama diğer ülkelerde de öyle.

Her inverter, yani değişken devirli kompresör en düşük kapasitesinde en verimli transferi gerçekleştirir, bu teorik olarak ta böyle: aynı değişim bölgesinde (kılcal veya exp) daha az basınçla daha az miktarda soğutkan form değişimine zorlanıyor.
    Her ayrıntılı veri veren markada da bu böyle, sistemin çalışma mantığı bu.
    Bunun marka ile ilgisi yok.
    Haa, A markasında bu oran X'dir; B markasında Y olur, orası ayrı.
    Şu marka alet min kapasitede 70 watt çekip 370 watt ısı aktarıyordur ve bunun pratikte önemi olmaz, orası ayrı.
    Ama o alet o aşamada o verimle çalışır, işimize yaramasa da; en azından çevrim devam ettiriliyordur.

Gerçek bir Panasonic'çinin bunu anlatması lazım.

Aklıma gelen başka birşey var, acaba o mu diyorum.
    Bu Etherea biraz fazladan marifeti olan bir alet ya.
    Acaba bu aletin o fazladan işlevleri her kapasitede belli sabit bir ceryan çekiyor, bu nedenle de min kapasitedeki toplam ceryan tüketimi bu nedenle mi yüksek oluyor diye düşündüm.
    Hani bir işletme tam kapasitede 100 kişi çalıştırır, düşük kapasiteye inerek 50 kişiye inebilir, işçilik maliyeti düşer ama bazı sabit büro masrafları-yer kirası falan hep aynıdır, gibilerden.

Usta detay giriyoruz biraz ama soğutucu akışkanlar öyle her basınçta,her sıcaklıkta aynı davranışı sergilemezler.Yani devir düştü basınç düştü,iş kalitesi belirli seviyenin altına inince değişkenlik gösterebilir.Sana aynen senin dilinden yazayım,otomobiller nasıl belirli devirde max. torka ulaşıyorsa,yakıt tüketimi/yapılan iş yani verimlilik,yani COP en iyi nokta orası ise.Siz düşük devirde otomobili kullanınca aslında verimsiz ve aynı kilometrede daha fazla yakıt harcarsınız.Klimayıda aynı değerlendirin.Şu%30-%70 kapasiteyi ben söylemiyorum bizzat Mit.Heavy VRF sistemlerini yapan Japonlar söylüyor ve çoklu VRF kombinasyonlarında makinaların bu şekilde çalışması ve COP yi olabildiğince yüksek tutmak için yazılım geliştirmişler ve bunu bizzat baskı yaparak anlatıyorlar.
    Bir de burada ilğinç bir detay var.Ethera Elektronik Exp. lı yani tam bir inverter,Çinli ise Kılcallı inv. Exp. gaz geçişini sistemin gereksinimi kadar kısıp açarken,kılcallı sistem sabit aslında.Ama ne yazıkki burada sanki kılcallı sistem daha iyi gibi görünüyor.Bence verilerin çıkış noktasında bir sıkıntı var.Bu konuya takıldım inceleyeceğim.
  • Ustam bak bu söylediklerimi Tos. da son nesil VRF sinde anlatmış.Detayları sayfayı indirip okuyabilirsin.Grafikte dikkat edersen %30 dan sonra aşağıya düşüş başlıyor COP de.En tepe nokta %50 ler.
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/brosur/ToshibaVRF_SMMS_brs.pdf

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]
  • benim gibi delinin biri kuyuya bir taş atıyor ondan sonra 40 tane akıllı çıkaramıyor....

r718 bildiğimiz su üzerinde çalışıyorlar yarı hermetik sistemler tasarlanıyor.. yani motor bobinlerine ulaşması engellenmesi için çalışmalar yapılıyor..

birde karbon dioksit üzerine çalışmalar var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

benim gibi delinin biri kuyuya bir taş atıyor ondan sonra 40 tane akıllı çıkaramıyor....

r718 bildiğimiz su üzerinde çalışıyorlar yarı hermetik sistemler tasarlanıyor.. yani motor bobinlerine ulaşması engellenmesi için çalışmalar yapılıyor..

birde karbon dioksit üzerine çalışmalar var

Ona bakarsan amonyağın bile r bilmemkaç diye bir kodu vardı, r717 mi r919 mu neydi
  • Demekki bizim Musta Bey(Pıhlıs) işi biiyormuş!

Adam R22 diyor başka bir şey demiyor

yaw maksat insanları bir şekilde "yemek"!

yok o gazı yok bu gazı v.s filan herkes bir şekilde çıkış yolu bulup
    buradan malı götürmenin peşinde!

vahşi kapitalizm yani olay
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Ustam bak bu söylediklerimi Tos. da son nesil VRF sinde anlatmış.Detayları sayfayı indirip okuyabilirsin.Grafikte dikkat edersen %30 dan sonra aşağıya düşüş başlıyor COP de.En tepe nokta %50 ler.
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/brosur/ToshibaVRF_SMMS_brs.pdf

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Baktım, o broşüre de baktım.
    Evet, anladığıma göre Toshiba'nın o 3 inverterli modelinde %40 kapasitenin altında eğri yön değiştiriyor, optimum bölge %40-60 arası gibi.
    Karşılaştırma yapılan diğer ikisinin eğrileri kesilmiş, ama onlar da sanırım sana MHI'cilerin dediği gibi aşağı dönüyordur.

VRF'lerde bu tür ayarlama aklıma yatıyor.
    Sistemde 40 tane alıcı (iç ünite) çalıştığı için, en çok ihtiyaç duyulduğu kapasite bölgesinin bu şekilde belirlenmesi normal.

Ama başımızı ağrıtan bu Etherea'da bu tür bir şey olmadığını düşünüyorum.
    Niye herkesin kliması min kapasitesinde en iyi COP ile çalışıyorken bunlarınki çok kötü bir değerde, bunun nedenini hala anlamış değilim.
    Toshiba ve MHI'nin o verilerinin sallama olduğunu da düşünmüyorum.

Benim konudan (motordaki tork değeri) örnek vermeni anlıyorum.
    Ama bizim orada torku ekileyen önemli faktörler sürtünme ve merkezkaç kuvvetlerin etkileri. Çünkü orada krank mili gibi ters bir alet var, verimliliğin içine eden. Bir motora bakıyorsun, çap stroktan büyükken alt devirlerde tork alınabiliyor, başka birinde tersi durumda da alınabiliyor.

Klimada böyle etkiler yok, olsa da kompresör daha yavaşladığında sürtünme etkisi de azalacak.
    Ee, bu alette üstelik elektronik exp. varmış, niye ayarlayamıyor ki?
    Ötekinde herifler kılcalla bile daha iyi verim alırken...
  • Usta gazların yani akışkanların davranışı, klima dizaynınız ister 10 000 Btü olsun ,ister 100 000 Btü aynı basınç ve ısıl degerlerde davranışları değişmez.Zaten akışkanların yaptığı iş klimaların büyüklükleri ile ilgisi yok.Sistem büyüdükçe kompresörünüz ve sistem hacminiz büyür.Basınç ve ısı degerleri aynı karekteriste çalışır.

Yani usta 1 litre 1 m3 teki tüpgaz ile 100 lt 100m3 teki tüpgaza aynı ısıyı uygularsan ikisinin tüp içi basıncı aynı olur ,patlatmak istersen ikisine de aynı ısıyı uygularsın.

İster 1 litre su ister 1000 litre su deniz seviyesinde 2 side 100 derecede kaynar.sadece uygulayacağın ısının miktarı artar,yani birine piknik tüp,birine sanayi ocagı lazım..Soğutucu akışkan,yada akışkanların mekaniği dir bu.
  • iyi günler herkese..benim bir ricam var siz ustalardan. yakında klima almak istiyorum ve değerli önerilerinizi bekliyorum. izmirde arakat evimin salonuna klima düşünüyorum. evim güney cephe 110 m2 salon ise 25-27 m2. dogalgaz kombisi ile ısınıyorum fakat salonda petekten randıman alınamıyor bu sebeble hem ısıtması hem soğutma bakımından iyi bir klima olmalı. fiyat aralığım ise 2000-2500 arası ama bu rakamlar biraz esnek olabilir. ayrıca inverterlı olsa daha iyi olur herhalde. bu arada yakında eve bebek gelicek inş. ona da uygun olmalı filtre ve iyonizer açıdan. çok karışık oldu sanırım kusura bakmayın degerli yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürlerrr
  • arkadaşlar forumda baya bir gree klimalar övülmüş bende almayı düşünüyorum fakat koçtaş ta sadece 1399 tl ye 21.000 btu olan kalmış bense 17.000 btu olanından almak istiyorum
    başka bir sitede de 18.000 btu inverter olanı var onunda fiyatı peşin 1740 tl taksitli 1999tl.
    17.000-18.000 btu standartı nerden bulabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0785A3856 -- 16 Mart 2012; 23:03:26 >
  • 18.000 btu inverter olanı nerde var. Gree olduğundan eminmisiniz.

Kullanacağınız alan kaç metre.
  • evet buyrun linki

http://klimafiyatlari.net/gree-tac-18-chsabu-18-000-btu-inverter-duvar-tipi-split-klima/

kullanacağım alan 24 metre kare salon camlar pvc
  • quote:

Orijinalden alıntı: aragorn01

arkadaşlar forumda baya bir gree klimalar övülmüş bende almayı düşünüyorum fakat koçtaş ta sadece 1399 tl ye 21.000 btu olan kalmış bense 17.000 btu olanından almak istiyorum
    başka bir sitede de 18.000 btu inverter olanı var onunda fiyatı peşin 1740 tl taksitli 1999tl.

Gree olarak bulamazsanız bunlara bakın, aynı mallardır:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag18-0929r2-r410a-klima-fiyati,748360.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-daylux-ds18-0927r2-klima-fiyati,430392.html
  • 17.000-18.000 btu standartı biraz zor bulunur. Arkadaşım 24 - 25 metrelik salonuna 21000 btu olanını aldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratoto

17.000-18.000 btu standartı biraz zor bulunur. Arkadaşım 24 - 25 metrelik salonuna 21000 btu olanını aldı.

aslına bakarsanız 21.000 btu luk istiyorum ama iç dış ünite devasa hale geliyor bulunduğum kat ara kat pvc cam olduğundan yeteceğini düşnüyorum
  • quote:

quote:

arkadaşlar forumda baya bir gree klimalar övülmüş bende almayı düşünüyorum fakat koçtaş ta sadece 1399 tl ye 21.000 btu olan kalmış bense 17.000 btu olanından almak istiyorum

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag18-0929r2-r410a-klima-fiyati,748360.html

hocam aynı firmam mı üretiyor bu cihazları
  • quote:

Orijinalden alıntı: tansu8285

iyi günler herkese..benim bir ricam var siz ustalardan. yakında klima almak istiyorum ve değerli önerilerinizi bekliyorum. izmirde arakat evimin salonuna klima düşünüyorum. evim güney cephe 110 m2 salon ise 25-27 m2. dogalgaz kombisi ile ısınıyorum fakat salonda petekten randıman alınamıyor bu sebeble hem ısıtması hem soğutma bakımından iyi bir klima olmalı. fiyat aralığım ise 2000-2500 arası ama bu rakamlar biraz esnek olabilir. ayrıca inverterlı olsa daha iyi olur herhalde. bu arada yakında eve bebek gelicek inş. ona da uygun olmalı filtre ve iyonizer açıdan. çok karışık oldu sanırım kusura bakmayın degerli yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürlerrr

Bunlara bakın:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-klima-fiyati,449082.html
  • quote:

quote:

quote:

Auer, Zass, Daylux, Airfel, Gree... daha birkaç tane olacaktı; hepsi Airfel-Gree.

Gazın da R22 veya R410 olmasına takmayın.
    Aslında bulursanız R22'lisini alın.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: muratoto

17.000-18.000 btu standartı biraz zor bulunur. Arkadaşım 24 - 25 metrelik salonuna 21000 btu olanını aldı.

aslına bakarsanız 21.000 btu luk istiyorum ama iç dış ünite devasa hale geliyor bulunduğum kat ara kat pvc cam olduğundan yeteceğini düşnüyorum

Düz tip klima alırken yeterli olandan daha büyüğünü almayın.

Hem ilk alımda fazla ödersiniz, hem kullanımda fazla gürültü olur, dur-kalklarda darbesi büyük olur...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Auer, Zass, Daylux, Airfel, Gree... daha birkaç tane olacaktı; hepsi Airfel-Gree.

hocam burdaki yorumlarda genelde r410 gaz öneriliyor çalışma sıcaklığı bazında daha iyi diye

neden r22 gaz acaba
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hocam burdaki yorumlarda genelde r410 gaz öneriliyor çalışma sıcaklığı bazında daha iyi diye

neden r22 gaz acaba

Orası uzun hikaye de, kullanıcı olarak bizim için 22 daha avantajlı.

Bir sayfa önce de konu hakkında birşeyler yazılmıştı, bakıverin.
  • 
Sayfa: önceki 767768769770771
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.