Klima tavsiyesi
28250 Cevap2039706 Görüntüleme162 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     248 [250] 252 253 254 255 256 257      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4138 Mesaj
18 Şubat 2012; 19:08:05 

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

hocam yukarıdaki sataşma konusunu size yazmamıştım ama benden az bir süre önce mesaj yazmışsıız sanki sözüm sizeymiş gibi olmuş

ama hala katılmadığım konu voltaj aralığı konusu

benim elektrik bilgime ters bir durum ve geçen sene ve bu seneki deneyimlerimle de sabit

bizim bölgemizde geçen sene voltaj 250 lileri buluyordu o dönemde klima fanı daha hızlı ve daha çok ısı veriyordu ancak bu sene voltajları güzel ayarlamışlar (210-239 volt) şimdi mecburen fan hızı hep yüksek kullanarak geçen seneki değerlere erişebiliyorum

tabii benim cihaz hindistanlı olduğu için bu böyle değilse

diğer konu yüksek voltajda sistemi devreden çıkarmak sizin anlattığınız şekilde de olabilir ama daha gelişmiş bir devre ile tam koruma sağlanması daha iyidir diye düşünüyorum ama bu durumda da maliyet biraz artabilir

lakin elektriklerin bazen flash şeklinde çokça gitgel olduğunda o devrenin yanmasını engellemek zor oluyor

şu elektrik konusunda birol ustanın bir yazısını hatırlıyorum ama bulamam tabi. regülatör önerisinin sadece düşük voltaja etkili olabileceğini yüksek voltajda iş göremyeceğini yazmışlardı sanırım buda sizin sözünü ettiğiniz durum.

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

5673 Mesaj
18 Şubat 2012; 19:23:55 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetk26

klimayı aldığımız bayiyi aradık iade etmek istediğimizi söyledik. bayi sahibi kendiside gelip görmek istiyormuş klimayı.

şimdi birşey soracağım. bu iade olaylarında şart şurt var mı araştırdım ama göremedim 7 iş günü içinde mi iade alınıyor acaba bunun hakkında bilgisi olan var mı ? bu cihaz kuruldu geri almayız deme hakları var mı? 3 gün oldu takılalı.

servis takmaya geldiğinde takmadan önce odaya baktığında bu cihaz burayı hamam gibi yapar demişti. bugün de bu kadar ısıtır diyor. acaba dediğiniz gibi servis montajını yapamamış olabilir mi ondan ısıtmıyor olabilir mi acaba?

geri almak zorunda ,ilkeli bir firma bana ne demez zaten üstelik size çok iyi ısıtacağına dair taahhütde bulunmuşlar ,belki siz onlar ısıtmaz demesine rağmen ben bu şartlarda kabul ediyorum deyip servis formunuda bu şartlarda imzalamış olsaydınız belki sorun çıkabilirdi ama dediğim gibi malına sahip ilkeli bir firma her şartta sizinle ilgilenir hiç merak etmeyin ya hatalı montajları varsa onu düzeltecekler yada komple yeni cihaz verip montesini düzgün yaparak müşteri memnuniyetini sağlayacaklar ,onların inverterdir ancak bu kadar ısıtır gibi deme hakları yok

12 Mesaj
18 Şubat 2012; 19:26:57 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

bu adam sığırmı affedin kendi ölçüm derecesi yok ve sizin dijital derecenizi kullanıyor. kardeş o klima o evi fırın yapar. hemen merkez servisi arayınız. klima normalde 45C den aşağı üfelmemesi lazım bendeki 12000 inverter me salınım sıcaklığında bile 47-49C üflüyor. zibro mideada hemen hemen aynı. birol usta fazla takmayın diyor ağız sıcaklığına ama o ilk çalışmadaki tepe sıcaklığına diyor. yanlışmı birol usta.

klasik klima daha iyi ısıtır demeleri ille doğru değil doğruluk payıda olsa durum şudur bana göre çok az bir şey sanki biraz daha sıcak üflüyor. belki bu psikoliktir. ama devamlı yüksek derecede ısıtmaya pragramlı. olduğu için kendini kısmayınca tabiki daha iyi ısıttığı gerçeği var. ama ben bu yıl oldukça basit bir inverter klima ile aşırı derecede test yaptım ısıtıyormu ısıtmıyormu diyerek bir ay boyunca eve gelmesemde klimayı açık tuttum karlı havalarda bile şismedi bu klima. neden ısıtmıycakmış inverter yok öyle mantık.

güzel kardeşim sharp güçlü klimadır fan hızı yüksektir seslidirde bu yüzden. siz orta yara alın klimanızı sıının değiştiğini bile görüsünüz kalimanızda bir arıza yoksa.

yanlız sizden ricam kesinlikle plasmcluster özelliğini çalıştırmayınız bu konuda cengizumur arkadaşın yazısını okuyunuz. bunun aksini kimse ıspat edemedi henüz. çünkü avrupada abd de ve tüm dünya ülkekelrinde yok iyon faydalıdır diye pazarlama etkniği yokmuş bu klimaları. iyon demek ozon demek ozon demek çamaır suyu demek. yani güçlü elektrikle bir tür çamaışı suyu elde edip odaya salgılıyorlar. sizin bebeğinize değeil faydası Allah korusun zararaı bile olur.

sizin yapacağını tek şey klimanız devamlı çalışacak inverter kapanmaz. arkadaşlarda söylemiş. allah bebeğinizi analı babalı bütsün.

demek öyle plasmcluster özelliği. Allah Allah bize de bebek için bunu veriyoruz bilmem ne dediler. konuyla ilgili bilgimiz olmayınca denilene inandık gerçi araştırmada yapmıştık ama gözümüze böyle bir bilgi çarpmadı. biz o zaman kesin iade edelim. sırf o özellik var diye 2000 tl para verdik madem öyle daha ucuz bi cihazın 12000 liğini alsak olacakmış mış. bebekle ilgili iyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkürler.

5673 Mesaj
18 Şubat 2012; 19:40:51 

quote:

naber abi birazdan birolun canını okuycam korkma sen birol hep pakistanla şurayla burayla uğraşır ama kendi tanzanyalıymış aslında

sağol hocam sen nasılsın

diğer mesajından ayrıca alıntı yapmadan ona da buradan cevap yazayım

voltaj regülatörleri çok çeşitlidir ama hiçbir zaman sonsuz sınırlayıcı değildir ,misal voltaj 160 civarlarına düştüğünde kusursuz 220 voltlar civarına çıkaranları olduğu kadar 200 volt altına düşünce sapıtanlarıda var

aynı şekilde 250 voltlarda regüle sağlayan hatta 300 voltlarda dahi regüle edenlerde var 250 lerde dahi sapıtanı dahi var

her zaman dediğimiz gibi ne kadar ekmek o kadar köfte olayı ,işte bu nedenle evlerimize çok kaliteli bir voltaj regülatörü taktıramıyoruz ,ha yeni yapılan bazı binaların ana panolarında takıldığı söyleniyor ve böylece tek tek regülatör alıp takma derdi de olmuyor

ancak inverter olayı birol hocamın da anlattığı gibi biraz farklı bir olay ,misal 12 volt verip 220 volt çıkış alabiliyorsunuz benim anlatmaya çalışığım olay bu değil tabiki 160 volt verip 220 volt çıkış yapabilirsiniz ama baştada dediğim gibi bu iş sınırsız değildir ve sistemler buna göre yapılmalıdır/yapılır

çok büyük aralıklarda çalışacak bir devre yapılabilir ama maliyet çok olacağından ben 160 voltlarda çalışan bu kadar ucuz cihazlar yapmış olduklarına inanmıyorum ve dediğim gibi sadece kart değil o sistemde çalışan tüm parçaların o voltaja dayanıklı olması şart

misal mercedese reno şanjımanı takarsanız aracı zorladığınızda şanzıman parçalanır ama normal hızlarda çalışabilir gibi gibi

4138 Mesaj
18 Şubat 2012; 19:47:53 

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Arkadaşlar bu inverter işininde bo....u çıkmaya başladı artık.Kademeli inv. tanımlaması biraz yanlış.İnverter in anlamı devir kontrolu aslında AC inv. 10-20-30 40 diye giderken ,DC inv. 10,11,12.....35,36.....70 diye gidiyor. İşin buradan sonra püf noktası alt ve üst değerler.50 hz orta sı yani nominali, alt frekans 20 olması ile 30 olması klimanın düştüğü alt kapasiteyi belirliyor,yani 2000 Btu/h ile 4000 btu/h arasındai fark gibi.Buradaki farklılıklar ise iki sebebe bağlı .

1. sebep kullanılan kompresörün sınırları yani çalışma frekans aralığı,
2. ise ki asıl iş burada bitiyor.(yandınız artık herkes soracak bu klima ılcallımı,elek.expansion mu diye) iki tip inv.var yada 2.tip inv. icat oldu.Aslında inv.makinalar Elektronik expansiyon(sogutucu akışkanın püskürmesini kontrol eden kısma elemanı) iken ,son zamanlarda Kılcallı inv. makinalar türedi.Şimdi birileri diyecekki yok o marka yok bu marka,hepsinde var bu tür inv. makinalar.Elektronik expansion olanlar min. ve mak. ları yüksek makinalar yada tüm VRF sistemler böyle çalışıyor.

İyimi kötümü bu derseniz ,bu ayrı bir tartışma .Elek.Exp. modeller çok hassas ısı ayarı var ,ama ona göre dış fanlarda inv. olmak zorunda basınç kontrolu için buda maliyet ve aynı zamanda arıza riski artıyor tabiki.

Kılcallı sistemler(tüm standart klimalar,buzdolapları böyle çalışır) alt değerler sınırı yüksek,ama sorusuz çalışır,çok extra donanım istemez ve çok ekonomik

Hadi bakalım uyraşın durun artık....

bizde seninmi diyelim kufürmü ediyon uleynn. hadi bakalım madem ortaya atıyorn ex tansiyon meselelerini açıkla bakalımım herkesler bilsin.

hocam dediklerinden az çok ağnadım. şimid seni uğraştırayım. yani siz artık diyorsunuzki buzamana kadar elektronik expansion lu klimalar vardı. bu klimalarda dış fanda dc olmak zorundaydı. peki hocam bu kılcallı inverterler çıkmadan önce bu durum bu şekildemiydi. mesela fujitsu sitesinde bazı üst seri modellerde ve 18 den itibaren veya yüksek btu inverterlerde ALL DC yazdığını görürdüm. ama birçok modelindede yazmazdı.

yani hem e. exp. olup hemde dış fanı ac olarak felan kulllnmalaı mümkünmğüydü. mesela bendeki zibrodan daha evvel bahsetmiştiniz büyük ihtimal kılcallı bu klima çünkü ses durumunu kılcallı inverterin kılcal borunun eşit mesafede aynı klaınlık kullnılmadığından olduğunu felan yazmıştınız. hatta ben en son bu durumu (sesi) 2 adet diamondu olan sendomi nickli arkadaşa sordum. klimalarında ses olmadığını söyledi hatta benim videoyu izlemiş eski klasik klimalarındaki sesten bile beter dedi bana. neyse konumuz şimdi bu değil o işe hava biraz ısınınca bakcaz. ben burda kılcallı inverter meselesinden bhasettiğiniz için yazdım bu ayrıntıyı.

diğer kulllandığım inverter mszgc 12 serisindede ne zamanında all dc yazısı gördüm nede broşürlerinde vardı. şimdi diycem fujitsu şişirmişmi durumu ama adamlar her modeline bu all dc logo gibi yazıyı basmamış.

mesela hc kılcallı sistem demişsin aşağıda bir yerdeki yazınızda burdada ifade etmişsiniz. ozaman tamirat konusunda bir artıdır bu durum. düşünürsek daikin me i bile 200 btulara düşen cihaz üretmiyor. varsın olmasın bencede şuanki türkiye şartlarına uygun değil hala elek gibi tuğrladan yapılan binalarda yaşadığımıza göre nasıl kıssınki klima kendisini. yanlışlarım vardır mutlaka sen açıklarsın hocam selam.

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

4138 Mesaj
18 Şubat 2012; 20:01:53 

quote:

sağol hocam sen nasılsın

diğer mesajından ayrıca alıntı yapmadan ona da buradan cevap yazayım

voltaj regülatörleri çok çeşitlidir ama hiçbir zaman sonsuz sınırlayıcı değildir ,misal voltaj 160 civarlarına düştüğünde kusursuz 220 voltlar civarına çıkaranları olduğu kadar 200 volt altına düşünce sapıtanlarıda var

aynı şekilde 250 voltlarda regüle sağlayan hatta 300 voltlarda dahi regüle edenlerde var 250 lerde dahi sapıtanı dahi var

her zaman dediğimiz gibi ne kadar ekmek o kadar köfte olayı ,işte bu nedenle evlerimize çok kaliteli bir voltaj regülatörü taktıramıyoruz ,ha yeni yapılan bazı binaların ana panolarında takıldığı söyleniyor ve böylece tek tek regülatör alıp takma derdi de olmuyor

ancak inverter olayı birol hocamın da anlattığı gibi biraz farklı bir olay ,misal 12 volt verip 220 volt çıkış alabiliyorsunuz benim anlatmaya çalışığım olay bu değil tabiki 160 volt verip 220 volt çıkış yapabilirsiniz ama baştada dediğim gibi bu iş sınırsız değildir ve sistemler buna göre yapılmalıdır/yapılır

çok büyük aralıklarda çalışacak bir devre yapılabilir ama maliyet çok olacağından ben 160 voltlarda çalışan bu kadar ucuz cihazlar yapmış olduklarına inanmıyorum ve dediğim gibi sadece kart değil o sistemde çalışan tüm parçaların o voltaja dayanıklı olması şart

misal mercedese reno şanjımanı takarsanız aracı zorladığınızda şanzıman parçalanır ama normal hızlarda çalışabilir gibi gibi

eyvallah abi, çok sağol idare ediyoruz elhamdülüllah.

voltaj regülatörü konusuna sonuna kadar katılıyorum normal bir ara ben kendi kendime hesap yapıyordum iş yerindede arkadaşlara soruyordum kimi 5kVA yeter derken kimi 15kVA al komple daireye kullan. az para değildiki abi 7,5luklar 600 tl den başlıyordu sonra birde abi öyle basit ufak al duvara tarzında şeyler değilki söz gelimi 15kVA aldın diyelim adama manyak demeleri işten değil. sağolsun zamanında birol ve kendi klimacımın ikazı ile nerden baksan 5 ile 7,5 luk parasından kurtuldum. çünkü düşükten kork yüksekten çok korkma fazla yükselemez normalde 240 lık üretilir klimalar 250 opsiyonu oluyor lafları ile yeni bir salaklık yapmaktan kurtuldum. umarım hiç ihtiyaç duymam bundan sona tek korkum köye felan gidersem ozaman sizden bilgi alabilirim.

tedaş konusunda abi zamanında bir yerde çalışıyorum hemde fena bir yer değil istinye sarıyer. tedaş ilgilenmediği için firma yemin ederim 8-10m2 bir oda büyüklüğünde regülatör kurdu kendisi pehh diyorum hala.

5673 Mesaj
18 Şubat 2012; 20:44:23 

quote:

eyvallah abi, çok sağol idare ediyoruz elhamdülüllah.

voltaj regülatörü konusuna sonuna kadar katılıyorum normal bir ara ben kendi kendime hesap yapıyordum iş yerindede arkadaşlara soruyordum kimi 5kVA yeter derken kimi 15kVA al komple daireye kullan. az para değildiki abi 7,5luklar 600 tl den başlıyordu sonra birde abi öyle basit ufak al duvara tarzında şeyler değilki söz gelimi 15kVA aldın diyelim adama manyak demeleri işten değil. sağolsun zamanında birol ve kendi klimacımın ikazı ile nerden baksan 5 ile 7,5 luk parasından kurtuldum. çünkü düşükten kork yüksekten çok korkma fazla yükselemez normalde 240 lık üretilir klimalar 250 opsiyonu oluyor lafları ile yeni bir salaklık yapmaktan kurtuldum. umarım hiç ihtiyaç duymam bundan sona tek korkum köye felan gidersem ozaman sizden bilgi alabilirim.

tedaş konusunda abi zamanında bir yerde çalışıyorum hemde fena bir yer değil istinye sarıyer. tedaş ilgilenmediği için firma yemin ederim 8-10m2 bir oda büyüklüğünde regülatör kurdu kendisi pehh diyorum hala.

hocam yine bir yanlışlık var

yüksekten korkma düşükten kork sözü tam doğru değil

bence her ikiside büyük risktir ,düşük olduğunda uzun süre kullanmazsanız bir problem olmayabilir ama yüksek voltaj çok kısa sürede birçok yeri yakabilir bu nedenle keşke hepimizde kaliteli regülatör olsa ,250 voltun üstüne çıkmaz demeyin yanlışlıkla 1 faz yerine 2 faz kullanılırsa evdeki bütün cihazlar çok kısa sürede gümler

dediğimiz gibi bu değerleri sağlamak görevi aslında elektrik kurumunun ama burası türkiye ve bu ülkede at oynatma cirit atma gibi olaylar pek anormal görülmediği için millette alışmış normal gibi geliyor

diğer mesajda yazdığınız AC-DC olayını bende tam çözmüş değilim ,firmalar sanki DC yeni keşfedilmiş gibi hatta asrın buluşuymuş gibi anlatıyorlar ,yahu eskiden kullandığımız teyp motorları DC değilmiydi ? hız kontrolu-randımanı daha önce bilinmiyormuydu ?

sonra AC yi DC ye çevirmek çokmu zor ,4 tane diyotla bile halledilen bu DC neden önceleri kullanılmamış ,bence bu olay yeni buluştan öte bir düzeltme gibi geliyor

ve çok kafa karıştırıcı şekle sokuluyor ,DC ayrıdır -inverter ayrıdır , 1 diyotla dahi AC yi DC ye çevirirsiniz ama bu DC teknolojisi diye abartma nedir , 1 motorun devir sayısı aralığını artırmak istersen DC de daha kolay olacağı yıllar öncesi biliniyordu ama daha öncede dediğim gibi bu sonsuz olamaz ,çünkü sonsuzda motorun dönmeyeceği veya zorlanarak döneceği sınırlar içindedir ve bence imkansızdır aynı zamanda gereksizdir

tahminim 2000 btu altındaki değerler türkiye şartlarında gereksizdir ama hava atmak için olabilir, bak benim cihaz binlere düşüyor gibi

anlattıklarım yanlış anlaşılmasın ,sonsuz motor devri dışında diğerleri elbette yapılabilir ama bütün parçaları buna uygun olmalı aynı zamanda gerek varmı gibi bir takım sorulara cevap verdikten sonra

4138 Mesaj
18 Şubat 2012; 21:25:12 

hocam katılıyorum yüksek meseleside doğru tabi ama her hepsi risk benim demek istediğimde 250 üstüne çıkmamasıydı. ama neolur ne olmaz dediğiniz gibi türkiye burası neden türkiye çünkü herşeyi kabullendiğimiz için türkiye bari türkiye kelimesini kullanmasak derlerya bilmem n panya veya muz cumhuriyetimi desek

yukarda güzel açıklamışsınız parayı veririz sonda şikayet etmeye utanırız sanki azdır o para. hocam biz kim üst gelir seviyesi olmak kim. ben ancak 250-300 e klima lırsam bunun peşine düşmem. yoksa 700-800 de az para değilki arçelik için koy üstüne 200-300 daha en kral klasik klimayı al. bu durumda arçelik veya vestel vs ucuz değildir. hele inverterleri ise kalite markalrdan 2-3 yüz işin harlı zamanlarıysa kalite markalarla aşık atarlar en fazla indirimli oldukları zamanlarsa ölü zamalardır. herzaman denk gelmez. bence bir arçeliğe vestele 1200 tl verilmez git 1600-1700 tl ye düzgün marka al. verdiğin 1200 tl az para değil bu parayı verenin elinden bu klima patlarsa az paramı çöpe gider hocam sonra gider iyisini almak zorunda kalınca o klimanın maliyeti sana 3000 tl ye gelir. yazık günah bunları düşünmek lazım. benim iki türk markasına garezim yok düzgün çalışsınlar onları alalım neden olmasın.

5673 Mesaj
18 Şubat 2012; 21:38:44 

quote:

hocam katılıyorum yüksek meseleside doğru tabi ama her hepsi risk benim demek istediğimde 250 üstüne çıkmamasıydı. ama neolur ne olmaz dediğiniz gibi türkiye burası neden türkiye çünkü herşeyi kabullendiğimiz için türkiye bari türkiye kelimesini kullanmasak derlerya bilmem n panya veya muz cumhuriyetimi desek

yukarda güzel açıklamışsınız parayı veririz sonda şikayet etmeye utanırız sanki azdır o para. hocam biz kim üst gelir seviyesi olmak kim. ben ancak 250-300 e klima lırsam bunun peşine düşmem. yoksa 700-800 de az para değilki arçelik için koy üstüne 200-300 daha en kral klasik klimayı al. bu durumda arçelik veya vestel vs ucuz değildir. hele inverterleri ise kalite markalrdan 2-3 yüz işin harlı zamanlarıysa kalite markalarla aşık atarlar en fazla indirimli oldukları zamanlarsa ölü zamalardır. herzaman denk gelmez. bence bir arçeliğe vestele 1200 tl verilmez git 1600-1700 tl ye düzgün marka al. verdiğin 1200 tl az para değil bu parayı verenin elinden bu klima patlarsa az paramı çöpe gider hocam sonra gider iyisini almak zorunda kalınca o klimanın maliyeti sana 3000 tl ye gelir. yazık günah bunları düşünmek lazım. benim iki türk markasına garezim yok düzgün çalışsınlar onları alalım neden olmasın.

hocam arçelik örneğini verirken hata yapmışım

doğru söylüyorsunuz asla ucuz olmuyorlar ,hatta muadillerinden bile çok fazla pahalı oldukları doğru ,anlatırken o kısmına dikkat etmemişim

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
10 gün 23 sa. 16 dk. kadarı kaldı.
18 Şubat 2012; 23:03:23 

Millet selamlar

-Yüksek Voltajda bir o kadar tehlikelidir!
2 sene kadar önce bizim sokaktaki harici hat kablosundan,bir tanesi kopunca kısa devre yatırdı,bir kaç Apt.da aşağıdaki
Panolar yandı,bir sürü insanın cihazları bir şekilde yandı(özellikle elektronic kartlı olanlar!!)benimde Salon daki
18lik Vestelin Anakartı yanmıştı
Servis daha sonra Garanti kapsamında değiştirmişti(ama bazı cihazların Garantisi bunu kabul etmeyip git TEDAŞ ı Dava edin demişti )

Kısaca bu Voltajların düşüğüde bok yükseğide aynı bok

Ama dam gibi bu işi bizim memlekette yapamıyorlar,ülen Dansöz gibi oynuyor bu meret

++

2012 de "Yılın Kliması" ne olacak acaba varmı adaylar filan?

++

Satıcılar yine bazılarını "yemiş"

++
Bugün Elektrik Faturaları geldi;sanırım Antalya TEK "yolsuz" kalmış ve 3 Haftada elemanı göndermiş
bana 90 kağıt geldi(geçen ay ise 120 kağıt gelmişti),ME Inv.kullanan 2 Daireye ise;birisine 240 kağıt diğerine
220 kağıt geldi,adamlar yine "isyanda"
Bu arada Soğuklar geri döndü 2 gündür Poyraz/Yıldız çok sert esiyor vede acaip üşütüyor!
Şuanda Isı 5 Derece/Nem %28

+

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 18 Şubat 2012; 23:12:32 >

3669 Mesaj
18 Şubat 2012; 23:23:21 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetk26

merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum. kendim konu açmayı beceremedim klima ile ilgili bir problemim vardı ben de burdan cevap yazayım belki yardımcı olan olur diye yazıoyorum.

Antalya da oturuyorum yeni bebeğimiz oldu. yatak odamıza klima almak için araştırmalar yaptık forumun da çok faydası oldu bu konuda. Kuzeye bakan 14-15 metrekare iki penceresi olan ebeveyn banyosuda olan gündüz gece termometre koydum 15 derece olan yatak odama sharp 9000 btu luk inverter klima aldım aldıgım yerdeki arkadaşlar bunu yeterli olacagını söyledi fakat ben ısıtmasından memnun degilim klimanın ve sadece ısıtma amacıyla aldım bu klimayı yazın zaten serin oluyor evimiz. klima 32 derecede fanı en üst seviyede 1 saattir çalışıyor sanki biraz ılık üflüyor ve termometre koydum 20 derece bile olmamış oda ki ben 25-26 derece olmasını istiyorum bebeğimiz için. iklimsa dan aldıgım bu klimaya servis gelip bakacak ama sorun yoksa da ısıtmasından memnun degilim acaba daha büyük kapasiteli bir alet mi almalıydım ya da başka marka mı almalıydım ben plasmacluster özelliğinden dolayı almıştım bu aleti ama ısıtması iyi degil. iade edebilirmiyim iade edersem ne tavsiye edersiniz?

O mekanda 25-26C istediğiniz için 9 bin BTU'luk (modelini belirtmemişsiniz, nominal ısıtmasının 10-11 bin BTU olduğunu kabul edelim) biraz zayıf gelmesi normal.
Ama zorlandığında ısıtması gerekirdi, fazla ceryan tüketme pahasına da olsa.
Ancak ebeveyn banyosu da var diyorsunuz, bununla beraber ısıtılacak alan 20 m2 falan oluyorsa ısıtamaz.

Sonraki mesajınızda yazdığınız servisin davranışları/söyledikleri garip geldi.
Klimayı açtıktan sonraki 20 dakika sonunda, oda sıcaklığı 20C ise ağız üfleme sıcaklığı 50C civarı olmalıdır, orta üfleme hızında.
Servisin 42C'yi normal görmesi "anormal".
Klima aldığı havaya kabaca 30C eklemelidir orta fan hızında.

Bir ihtimal, klimayı devamlı 32C'ye ayarlı kullandığınız için dış ünite buzlanmış olabilir, ondan ılık üfler; ki böyle ise o klimayı hemen geri verin derim.

Profili gizli olan özel mesaj atmasin.

3669 Mesaj
18 Şubat 2012; 23:42:29 

quote:

hocam arçelik örneğini verirken hata yapmışım

doğru söylüyorsunuz asla ucuz olmuyorlar ,hatta muadillerinden bile çok fazla pahalı oldukları doğru ,anlatırken o kısmına dikkat etmemişim

Komutan bir geldi pir geldi

Hemen herkese de lafını yetiştirdi, (Arçelik'çileri unutmadı bu arada)

albani bize oltaya geldiniz diyor ama olsun, ben bilerek yazdım.
Ne zamandır unuttuyduk, neşe olsun biraz

5673 Mesaj
18 Şubat 2012; 23:55:09 

quote:

Orijinalden alıntı: albani

Millet selamlar

-Yüksek Voltajda bir o kadar tehlikelidir!
2 sene kadar önce bizim sokaktaki harici hat kablosundan,bir tanesi kopunca kısa devre yatırdı,bir kaç Apt.da aşağıdaki
Panolar yandı,bir sürü insanın cihazları bir şekilde yandı(özellikle elektronic kartlı olanlar!!)benimde Salon daki
18lik Vestelin Anakartı yanmıştı
Servis daha sonra Garanti kapsamında değiştirmişti(ama bazı cihazların Garantisi bunu kabul etmeyip git TEDAŞ ı Dava edin demişti )

Kısaca bu Voltajların düşüğüde bok yükseğide aynı bok

Ama dam gibi bu işi bizim memlekette yapamıyorlar,ülen Dansöz gibi oynuyor bu meret

++

2012 de "Yılın Kliması" ne olacak acaba varmı adaylar filan?

++

Satıcılar yine bazılarını "yemiş"

++
Bugün Elektrik Faturaları geldi;sanırım Antalya TEK "yolsuz" kalmış ve 3 Haftada elemanı göndermiş
bana 90 kağıt geldi(geçen ay ise 120 kağıt gelmişti),ME Inv.kullanan 2 Daireye ise;birisine 240 kağıt diğerine
220 kağıt geldi,adamlar yine "isyanda"
Bu arada Soğuklar geri döndü 2 gündür Poyraz/Yıldız çok sert esiyor vede acaip üşütüyor!
Şuanda Isı 5 Derece/Nem %28

+

hocam ben hala ME kullananlara 240-220 tl. gelmesine ve isyan etmelerini anlayabilmiş değilim,sonuçta bu cihazların tüketimi belli

bu arada bende kendimden örnek vereyim bu ay faturam 134 tl. geldi ve normal zamanlara göre 1 hafta da önce gelmesine rağmen

bu benim için bir rekor çünkü bugüne kadar hiç bu kadar yüksek fatura ödememiştim ama benim bu ayki beklentim 150 tl. olacağı yönündeydi ama dediğim gibi nerdeyse 1 hafta önce fatura gelmesi o tahminimi eksik bıraktı

faturayı inceleme fırsatı bulamadım ama galiba zamlı da olabilir

faturanın neden bu kadar çok geldiğine gelelim ;

havaların çok soğuk gitmesi + oda kapısı çoğunlukla açık bırakıldı (koridor ve mutfakta ılınması için) +evde bilgisayar ve lamba vs. kullanmının artması + geçen sene çok kısa 26 derece çalıştırmama rağmen bu sene çoğunlukla 26 derece ve bazen en yüksek fan hızında kullanım + misafirler olması nedeniyle pasta börek işleri +çamaşır,bulaşık makinası normalden çok kullanılması gibi faktörler normal olarak faturayı yükseltti ve beklediğim miktarda bir fatura geldi

şimdi benim anlamadığım o sizin komşularınız niye isyan ediyor sonuçta aşırı kullanım var demektir yok diyorlarsa tesisatlarını ve saatlerini kontrol ettirmeleri gerek ama bence çok fazla elektrik kullanıyorlar heleki 3 tarifeli sayaçları var ve saat 17:00 ila 22:00 arası çok kullanım yapıyorlarsa isyan etmeleri anlamsız gibi geliyor

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 0:00:06 

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Komutan bir geldi pir geldi

Hemen herkese de lafını yetiştirdi, (Arçelik'çileri unutmadı bu arada)

albani bize oltaya geldiniz diyor ama olsun, ben bilerek yazdım.
Ne zamandır unuttuyduk, neşe olsun biraz

aynen yaktım çıranızı

misafirler gitti bilgisayar başına çöreklendim gelene geçene mesaj bombardımanı yapıyorum ,bu arada arçelik örneği hiç kaçmaz hocam ama sizde sanki sizin firmanıza laf söylüyormuşum gibi alınıyorsunuz

atın o aletleri gelin sizide üst sınıfa alalım göğsünüzü gere gere yorum yapmaya başlayın

3669 Mesaj
19 Şubat 2012; 0:05:35 

Geçmiş olsun hocam

Mal dandik ama servis zehir gibi.
Alet ilk arızasını yaptı bile, aynı günde servis gelip teşhisini yaptı, 1 hafta sonra da parça gelip takıldı.

Haa, "iki sene sonra ne olacak" dersen, artık Pakistan taraflarına yol görünür derim

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 0:16:41 

quote:

Geçmiş olsun hocam

Alet ilk arızasını yaptı bile, aynı günde servis gelip teşhisini yaptı, 1 hafta sonra da parça gelip takıldı.

Haa, "iki sene sonra ne olacak" dersen, artık Pakistan taraflarına yol görünür derim

sağolun hocam

zaten tek övündükleri servis imkanları ama garanti dışı olursa 75-100 kaattan aşağı aldıkları da pek görülmüyor ,daha önce anlatmıştım komşunun bulaşık makinasının santrifüj pompası arızasında 1 tl.lik kondansatör yerine komple pompayı 100 kaata değiştirdiklerini ,yani servisleri türkiyenin her yerinde var ve garanti kapsamında ise sorun da olmuyor ama sonrasında acısını çıkarıyorlar

gel pakistan/hindistan mits. mallarına rahat et nasılsa hepsi çin malı ama iyi çin malı

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
10 gün 23 sa. 16 dk. kadarı kaldı.
19 Şubat 2012; 0:57:15 

yaw şu Hint/Pakistan muhabbeti nedir onu anlamadım

Bahsettiğiniz MH mi yoksa ME mi??

ülen bu işinde çivisi çıktı gari,kalite giderek düşmekte,aynı olayı bizim Panel işlerinde
yaşıyoruz çünkü,parçalar/işçilik v.s Çin e kaydıkça vede maliyeti aşağıya çekebilmek adına
kalite ünanılmaz düştü/düşüyor;3/5 yıl önce bu kadar değildi,hesapta teknoloji ilerledi ama
kalite ve kalite kontrol adeta "yerlerde"
ülen Bandtan ne çıksa hooop kutuya konup aynen dehleniyor

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 1:55:44 

ahmet26 kardeşim aslında özellik güzel bir özellik plazma özelliği. biz bu özelliği oda boşken kullanıyoruz. bu konuda iadeyi düşünmeyiniz ararsınız sonra. zaten bu özellik fonksiyonel. kapattınızmı normal klima çalışmasına engel değil. plasmacluster özelliği zararlıymış bunu geri alın derseniz onlar ters davranabilir çünkü eğitimleri bu yönde. gerçekten kendilerinin bulduğu ve patenti sharpta olan güzel bir sistem. bu yüzden sistemlerine laf söyletmezler.

sadece türkiyede pazarlama şekli yanlış. yok iyonizer yaralıymış yok bahar kokusu yayarmış. başımızda bu durumları düzenleyeceğine fruktoz şurup üretimine artış veren bir anlayış olduğunca. şirketler bu reklamları yaparlar. önemli olan arkadaşlar olarak birbirimiz uyarmamız. bu yolla gitmeyiniz üzerlerine yanlış olur. siz şimdi onlara deseniz plazma iyon vs zararlıymış adam hemen aktif savunmaya geçer. hani garanti bankasının aptal tavuk reklamı varya VALLA SİZİN İÇİN SÖYLÜYOM diye banka milleti salak görüyor kendi körünü görmeden. aslında dalga geçiyorlarda affedin yazan akıllıda kabahat. aynı meseleye çıkar şimdi siz onalara plasma kötü derseniz adam hemen tavuk gibi başlar körükörüne savunmaya.

bence sizin klimanızda arıza olabilir. yoksa o alanı klimanın ıstmaması mümkün değil. bizim klimanın konumuda kuzey ve izolasyonu hoş olmayan bir ortamda çalışıyor. istanbul üstelik kaç günden beri hissedilen sıcaklık -5 felan rahat vardır çocuğun beşiğini sıcak alana yaklaştırın biraz üfleme alanını görmeyecek şekilde. mesela kocusta yazmış aşağıda demiş 32C de çalışmaktan buz yapıyorsa hemen geri verin.. evet kesinlikle böyle bişe varsa iade edin. çünkü klimayı sokağa kursanız bile klima defrost yapar. yapmazsa o klima sorunludur. defrost yapan klimanın dış ünitesinde buz olmaz hafif kar olur. ve 10dk içinde klima normal çalışmaya başlar. 32C sen buz yap dış ünitene diye konmamış üstüne.

servis gelince dikkat edin klimanız kapanacak 15-20 dk beklenecek sonra orta fanda açılacak ağzına derecenin probunu takar servis elinde daha kalite bir cihaz yoksa dikkat edin ilk çalışmada 10 dk içinde yavaş yavaş yükselir ısı en az 55C olsun 52-53C kurtarır deniyor klimacı arkadaşlarla. bu derecelerden sonra yavaş yavaş düşmeye başlar ısı. en http://www.amandamall.c...er-c-f-1303_p24920.html termo higro metre (derece)görsel. üstteki in yazan sıcaklığı takip edin. 45te falan kalmasın sakın en az net 48i geçsin dediğim gibi 50C geçerse klimanızda problem yoktur ve bu ölçümü mutlaka yapar gelecek adam. sakın gelecek olan adam sizin dereceyle felan ölçücem demesin.

odanızdaki derecede nem ölçer yoksa. bir tane nem ölçerli derece alın üstteki gibi. herhangi bir klimacıya gidin malzemeciye gönderir sizi. antalya klima cenneti çünkü. evde nem %50 den düşükse hepiniz üşürsünüz çocuk daha çok üşür tabi. nemi %60 tan aşağı düşürmeyin kesinlikle. çünkü ortam ısındıkça oda içöinde nem azalır bu kez üşür insan. ve nemin düşmesi özellikle çocuğun solunum yolları için çok tehlikelidir. soğuk veya sıcak bir nem makinesi alın mutlaka. odada nem dengesini sağlayın. %60 nemle en az oda sıcaklığınız 2C ykselir önemli bir rakamdır küçük gözüksede bu ayrıntı.

soğuk buhar makinelerini doktorlar daha çok öneriyorlarmış okuduğuma göre. ben pek inanmıyorum ama doğru olabilir. fakat en az 2 günde bir sirkeli ile iç temzilik yapmanız gerekli hatta hergün temizlik öneriliyor kullanım kılavuzlarında. yani soğuk buhar makinesi dikkatle kullanılacak bir cihaz. almak zorunda kalırsanız her su doldurduğunuzda eczaneden gliserin alın 2 damla deposuna damlatın. gliserinin mikrop kırma özelliği var. aynı zamanda soğuk cihazların kireç yapma özelliği var özellikle eletrikle çalışan cihazlarınız beyaz boyar hele tv niz siyah renkliyse.

sıcak buhar elektrodlu makineler var piyasada pek kalmadı gerçi norditalia nembo vs . bunlar çok ceryan tüketirler. fakat alış fiyatları uygundur. chicco denen kazıkçı zalim firmanın mamy isimli ılık buharını 150 tl ye alabilirseniz bence iş görür bakteride üretmez ve haftada bir temizleseniz yeter. 200 Watt enerji tüketimi vardır. odada nem dengesi sağlanınca tırnaklı veya dijital zaman ayarlı bir prizle 15dk çalıştırma otomatiğine alıp saate yarımsaat çalıştırarak 100W düşürebilirsiniz yeterli gelirse.

her durumda ben klimanızın ısıtacağına inanıyorum yeterki arıza olmasın. ille sharp ı geriğ vercem diyede uğraşmayın sorun yoksa. klimanız güzel klima çünkü.

quote:

demek öyle plasmcluster özelliği. Allah Allah bize de bebek için bunu veriyoruz bilmem ne dediler. konuyla ilgili bilgimiz olmayınca denilene inandık gerçi araştırmada yapmıştık ama gözümüze böyle bir bilgi çarpmadı. biz o zaman kesin iade edelim. sırf o özellik var diye 2000 tl para verdik madem öyle daha ucuz bi cihazın 12000 liğini alsak olacakmış mış. bebekle ilgili iyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkürler.

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 2:01:13 

quote:

ülen bu işinde çivisi çıktı gari,kalite giderek düşmekte,aynı olayı bizim Panel işlerinde
yaşıyoruz çünkü,parçalar/işçilik v.s Çin e kaydıkça vede maliyeti aşağıya çekebilmek adına
kalite ünanılmaz düştü/düşüyor;3/5 yıl önce bu kadar değildi,hesapta teknoloji ilerledi ama

hocam sen MHİ nin sjpz ve iklimsadaki dxk serilerinin pakistan malı olduğunu bilmiyonmu gari ++
bir bak görsellere dış ünite neadar sevimli pakistan ve hindistan sanatıyla donatılmış. kocausta keşfetti harbbiden

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 2:03:26 

quote:

Geçmiş olsun hocam

geçmiş olsun hocam bendende. tam üstüne gelmiş konu affedin haberimiz yoktu tabi. yokse ben biliyorum arçelik demek aydemir çelik demek severim o markayı

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 2:11:05 

quote:

sağolun hocam

zaten tek övündükleri servis imkanları ama garanti dışı olursa 75-100 kaattan aşağı aldıkları da pek görülmüyor ,daha önce anlatmıştım komşunun bulaşık makinasının santrifüj pompası arızasında 1 tl.lik kondansatör yerine komple pompayı 100 kaata değiştirdiklerini ,yani servisleri türkiyenin her yerinde var ve garanti kapsamında ise sorun da olmuyor ama sonrasında acısını çıkarıyorlar

gel pakistan/hindistan mits. mallarına rahat et nasılsa hepsi çin malı ama iyi çin malı

hocam birkeresinde bizim evdeki 2-3 yıllık şofbeni uyuz bir usta söküp götürmüştü komple bozulmuş diye. bir birimize girmiştik adi herflerle. tabi iyi bir para çıktıydı cepten çok eski zamanda. daha sonr o şofbenden daha kötüsünü ben 5 yıl kullndım doğalgaz aldım gittim eskiciyle elimdeki şofbeni değiştim ondan doğalgazlısını aldım yolda getirirken içinden oluk oluk pislik aktı dedim moku yedik. o durumdayken bağladık çalıştı hemede süper 3 yıl tık demedi. sona söktük kombi takılınca. 15 tlye sattım gitti:)) aynı sizin araba gibi. benim para istediğimde yoktu denk gelmedi kimse. tam ben elden çıkardım bir tanıdık ya bir şofben vardı dedi dedik gitti gel al deyince alcaksınız

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 2:37:19 

quote:

kocausta ile 9 köy benimle kafa buluyorlar

mhi güya süslüymüş ,hani pakistanlıların her tarafı süslü püslü otobüs/kamyonları var ya sözde onlara benziyorlarmış

birde ben bu cihazın ısıtmada satış sitelerinde A ,eurovent de C sınıfı olmasına taktım ya buldular bir açık habire kafa buluyorlar

hele kocausta kendinde ki arçelik/demirdökümlere bakmıyor bizim mits.lerle kafa buluyor

yahu hocam Allah aşkına mits.lerin neresi süslü/püslü

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 2:59:45 

albani hocam kliması mhi bile değil diyor kocausta bak aşağıda orijinal markası var
[/quote]

0

[/quote]

0

aynı diilmi albani hocam şimdi kocaustanın ne günahı var nerde görülmüş böyle süslü fan modeli benim zibroda bile yok yani

1486 Mesaj
19 Şubat 2012; 3:01:12 

abiler merhabalar. Herkes iyidir umarım. Size bir sorum olacak. Benim klima dış ünite balkonda üzerinden kombinin borusu geçiyor. Borunun ucu yukarı bakıyor haliyle 100 C sıcaklıktaki gazi dışarı tahliye ediyor. Ev dubleks olduğu için üst katı kombi ile işitiyorum. Kombinin borusunun ucunu aşağı çevirince tam klimanın dış ünitesine geliyor ve dış üniteyi isitiyor. Böyle yaparsam kombinin ısıtmasi açısından faydasi olur mu. Odaya gaz girer mi girerse bu gaz zehirler mi risk almaya değer mi. Sıcak sıcak ölmek istemiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 3:19:34 

quote:

Orijinalden alıntı: zanaks

abiler merhabalar. Herkes iyidir umarım. Size bir sorum olacak. Benim klima dış ünite balkonda üzerinden kombinin borusu geçiyor. Borunun ucu yukarı bakıyor haliyle 100 C sıcaklıktaki gazi dışarı tahliye ediyor. Ev dubleks olduğu için üst katı kombi ile işitiyorum. Kombinin borusunun ucunu aşağı çevirince tam klimanın dış ünitesine geliyor ve dış üniteyi isitiyor. Böyle yaparsam kombinin ısıtmasi açısından faydasi olur mu. Odaya gaz girer mi girerse bu gaz zehirler mi risk almaya değer mi. Sıcak sıcak ölmek istemiyorum

merhaba zanaks kardeşim umarım sende iyisindir.

kombinin borusu aşağı yukarı dönmesi meselesi nasıl hocam bende klasik hermetik kombi var yoğuşmalı değil. hiç dikkat etmedim yoğuşmalı kombilere. fakat normal kombilerde aşağı yukarı dirsek yoktur. bacalı kombi olsa genelede baca çatıdadır tam anlayamadım istersen bir ara bir resmet hocam ona bakalım.

şayet fana doğru çeviricem diyorsanız kombinin ağzını içeri gaz felan almaz ama orda baya ısı oluyor fana zarar verebilirsiniz bu konuya klimacı ustalar cevap verse daha iyi olur.

aslında kombinin borusu klimanın altından geçse büyük avantaj olurdu. üstten fazla olmaz.

buarada nemlendirici aldınmı geçende yazıcaktım vaktim olmadı kocusta yazmış odanın ortasına büyükçe kapta su koy demiş. onun faydası olmaz ben chicconun sana tavsiye ettiğim ılık cihazlarından aldım bir tane http://www.imrebebe.com...inasi_Higrometreli.aspx yerinden ahmet26 sende bak bu siteye çok kazık satıyorlar heryerde 160tan aşağı değil. manyaklar 279 tl ye satıyorlar dolu sitede aslı 30-40 tl bile etmez kış başında 80-90 tlye satmıulardı hatta gerbera isimli arkadaş bana sormuştu oda almadı galiba. kaçırmayın ellerinde varsa derim ben aldığımda depoya bakmamız lazım dediler hal gözüküyor sitelerinde. selamlar

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 3:24:18 

quote:

albani hocam kliması mhi bile değil diyor kocausta bak aşağıda orijinal markası var

0

0

aynı diilmi albani hocam şimdi kocaustanın ne günahı var nerde görülmüş böyle süslü fan modeli benim zibroda bile yok yani

hocam öyle mesajlar yazıyorsun ki sayfa yapısı bile bozuluyor senin mesaj ile benimki birleşmiş aşağıda yazılanlar bana ait üstekiler 9 köye aittir deme mecburiyetinde kaldım

o halde aşağıya linkini verdiğim siteyi bir incele hadi bizi kandırıyorlar diyelim peki bu verdiğim site hangi ülkeye ait birde onu incele ve cevap ver bakalım

http://www.ktt-heizunge...m_virtuemart&Itemid=109

yalnız benim anlamadığım aynı klima değişik model numarası ile iklimsa da nasıl satılıyor üstelik eurovent sitesinde her iki klima ayrı ayrı görülüyor ama ne hikmetse bütün değerleri aynı

sonra keşke pakistanlılar da bu kalitede klima üretebilse daha iyi değilmi , ne yani size göre pakistanın buluşunu üretimini yaptığı klimayı japonlar patent ücreti vererek kendileride mi üretiyorlar, yok artık bende uzay mekiğini biz bulduk abd.ye patent ücreti karşılığında verdik diye sallarım olur biter ,gerçi inanan bazı arkadaşlar çıkarsa da şaşmam doğrusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alptuğ56 -- 19 Şubat 2012; 3:28:01 >

1486 Mesaj
19 Şubat 2012; 3:32:12 

aydemir abi zarar etmez zannetmiyorum zaten fan çıkan gazi çekip dışarı veriyor hemen. Abi sana digital termometre baktım bugün yok hiçbiryerde kızılayda arzum mağaza vardı oraya da bakacağım bi. Abi gazi dış üniteye çevirsem faydasi olur mu zehirlemeyeyim kendimi:)

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 3:46:07 

quote:

0

0

hocam öyle mesajlar yazıyorsun ki sayfa yapısı bile bozuluyor senin mesaj ile benimki birleşmiş aşağıda yazılanlar bana ait üstekiler 9 köye aittir deme mecburiyetinde kaldım

o halde aşağıya linkini verdiğim siteyi bir incele hadi bizi kandırıyorlar diyelim peki bu verdiğim site hangi ülkeye ait birde onu incele ve cevap ver bakalım

http://www.ktt-heizunge...m_virtuemart&Itemid=109

yalnız benim anlamadığım aynı klima değişik model numarası ile iklimsa da nasıl satılıyor üstelik eurovent sitesinde her iki klima ayrı ayrı görülüyor ama ne hikmetse bütün değerleri aynı

sonra keşke pakistanlılar da bu kalitede klima üretebilse daha iyi değilmi , ne yani size göre pakistanın buluşunu üretimini yaptığı klimayı japonlar patent ücreti vererek kendileride mi üretiyorlar, yok artık bende uzay mekiğini biz bulduk abd.ye patent ücreti karşılığında verdik diye sallarım olur biter ,gerçi inanan bazı arkadaşlar çıkarsa da şaşmam doğrusu

abovv güzel çalışma ama biz demiyozki almanyada mhi yok tüm avrupada mhi var sadece japonyada beaver ve bir zamanda daiya olarak satılımıştı. japonyada mitsubishi klima markasını kullanma hakkı mitsubishi electric inmiş. yani ben yanlış yazmışım senin klima mhi demekte yanlış çünkü mhi de bir mitsubishi. senin klima mitsubhi bile değil

aman hocam takılıyorum ha kızma kızarsan kocausta daha çok kızdırır

hocam iklimsada satılan klimanın sağsol yönlendiricleri yok demişti koç volkan kardeşimiz. o model euroventte yok zaten. kaç yıl önceki iklimsa dxk z3 model numarı girmiş eurovent e. ne halt ettikleri belli değil birol usta güvenin diyor eurovent e ama bende soğudum senin gibi. general klimaların 2 yıl önce euroventte tüm modelleri hemen hemen vardı şimdi sadece ismi var. iklimsadaki sharplarında çoğu yok euroventte. ama ne olursa olsun mhi iyi bir klima eski iklimsalar bile euroventte olmasalrda canavar gibilerdi. zaten çok takmamak gerekir.

inanılmayacak hiç bişe olmaz hel ebizim memlektte malesef üzülerek biz gırgır yapıyoz ama adamlar atom bombası yaptı be. yalanmı hocam. acaba abd biryerlere karşımı izin verdi yoksa tamamen kendilerimi yaptı bilmem bildiğim 1999 ta felan denediler

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 3:52:25 

quote:

hocam merhaba

sizin cihazın o kadar yüksek değerlerde nasıl çalıştığını anladık galiba ,tahminim kombi borusu dış üniteye bir miktar ısı sağlıyor böylece klimanızda sık defrost yaparakta olsa çalıştı yoksa ben hala o cihazın - 22 derecelerde sorunsuz çalışabileceğine pek inanamıyorum

yalnız anlayamadığım siz kombinin ısıtmasına faydası olurmu diye soruyorsunuz galiba ,bence kombiye değil kış günlerinde klimanın dış ünitesine etkisi olabilir ,kışın faydası olabileceği gibi yazın kullanımda klimaya negatif etki edebilir gibi geliyor

hermetik kombi için o boruya ters rüzgar gelmesi iyi olmaz diye düşünüyorum ,yine bildiğim kadarıyla o boru hem yanmış gazı dışarı atıyor hemde dışarıdan oksijen sağlıyor bu nedenle pek iyi olmaz gibi geldi

dikkat ederseniz hep galiba diye cevap vermek zorunda kalıyorum çünkü ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum bu nedenle tam emin olamıyorum

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 4:00:55 

quote:

aydemir abi zarar etmez zannetmiyorum zaten fan çıkan gazi çekip dışarı veriyor hemen. Abi sana digital termometre baktım bugün yok hiçbiryerde kızılayda arzum mağaza vardı oraya da bakacağım bi. Abi gazi dış üniteye çevirsem faydasi olur mu zehirlemeyeyim kendimi:)

fana zararı olmadıktan sonra bencede çok bişe ifade etmez. ama genede net bişe demem yanlış olur.
dış üniteye çevirirsen boru ağzını klima bu gazın çıkışını engellemezse zehirlenmezsiniz ama genede tehlikeli bence mutlak kombicilere ve klimacı arkadaşlara sorun bunu. tekirdağlıya birola pm yapın kombi forumndada değerli arkadaşlar var şuan hatırladığım direk mesleğin içnde abd1984 var ona bir pm yapın mutlak resimli iletin maillerini alın. banada bir ileti yaparsan fikrimi söylerim.

ya arzumun derecesini ben istemedim zaten senden sakın gönderme dedim. ne diye bakıyosun. ben sadece burda bende bulursam alırım rakam iyiymiş dedim. sen ille göndericem diyosun. çok sağol aldım kabul ettim.

zaten bu tür cihazları kargo ile almak dahi yanlış aslında. kargo şirketleri çatur çutur atıyorlar her şeyi. bu gibi şeyler çok hassas cihazlar. birkez düşürmeye gelmez. ben annemlerdeki düştü bozuldu onun için esas yerine gidene kadar arzum bulursam alırım demiştim. yoksa ben kendi kullandığım kibnt eurofrost vb orta ayar amatör prof diyim:)) cihazları burdan bazı arkadaşlara önerdim ama genel olarak çevrenizden alın diyorum. bu yüzden kendini üzme düşüncen için teşekkür ederim.

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 4:03:50 

9 köy hocam seninde gördüğün gibi mesajlarımız birbirine girdiği için buradan cevap vereyim

atom bombasını nasıl yaptıkları konusunu tam bilmiyorum ama taaaa bizim çocukluğumuzdan beri söylenen türkler ile pakistanlılar atom bombası yapıyor sözleri hala kulaklarımda ,demekki doğruymuş diyebiliyorum hatta bu durumda türkiyenin de atom bombasına sahip olma ihtimali hiç hayal gibi görünmüyor

dxk z3 olayını tam anlayamadım ,euroventte DXK12Z2-S var ve zannederim srk35zjp nin muadili aynı zamanda tüm değerleri aynı

link burada http://www.eurovent-cer...s=AC1+%2F+A+%2F+S+%2F+R

bu arada me ile mhi konusunda da sataşmışsın ama bu dediklerinin doğru olmadığını sende biliyorsun hatta hangisi gerçek mits. diye bir başlık var orada teferruatlı anlatımlar var ve bana neki ben niye kızayım ben cihazın performansına bakarım milletine değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alptuğ56 -- 19 Şubat 2012; 4:09:39 >

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 4:25:46 

quote:

9 köy hocam seninde gördüğün gibi mesajlarımız birbirine girdiği için buradan cevap vereyim

atom bombasını nasıl yaptıkları konusunu tam bilmiyorum ama taaaa bizim çocukluğumuzdan beri söylenen türkler ile pakistanlılar atom bombası yapıyor sözleri hala kulaklarımda ,demekki doğruymuş diyebiliyorum hatta bu durumda türkiyenin de atom bombasına sahip olma ihtimali hiç hayal gibi görünmüyor

dxk z3 olayını tam anlayamadım ,euroventte DXK12Z2-S var ve zannederim srk35zjp nin muadili aynı zamanda tüm değerleri aynı

link burada http://www.eurovent-cer...s=AC1+%2F+A+%2F+S+%2F+R

bu arada me ile mhi konusunda da sataşmışsın ama bu dediklerinin doğru olmadığını sende biliyorsun hatta hangisi gerçek mits. diye bir başlık var orada teferruatlı anlatımlar var ve bana neki ben niye kızayım ben cihazın performansına bakarım milletine değil

ya evet bende şaşırdım başka bir bölümden aldıydım fotonun birini ondanmı oldu anlamadım bu karışıklık.

hocam 1999 da patlattı bombayı http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=894936 şimdi yazdım buldm ama ardında gene abd var yazıyı okuyamadım tam. bizi bırak biz bi amerikanın bir rusyanın peşinde meymun olmuşuz sağcısıda solcusuda orata bir ülke olduğumuz için birinden birine bağlanmak zorundayız der hep öyle diye diye iranı bir delsinler sıra bizde ama inşaAllah delemezler.

euroventte evet dxkz2 yanlış yazmışım. iklimsadaki modeller dxkz3 bunlar euroventte hala yok. abi bunuda yazimde geç oldu uyuyalım senide tuttum.

hatırlarsanız size ben bu dxkz2 lerin a-a sınıfı olduğunu iletmiştim. sizin klimanında a-a olduğu zamanlarla birlikte. aynen o değerlerde değişmiş c ye düşmüş 12 likler. neyapıyor bu adamlar harbiden ya. kimbilir bu seriyi kime ürettiler acaba. aynı fujitsu fuji electric general meselesi abi ya. ısıtıp soğutuyosa en güzel klima odur hangisyse zaten eurobent fransanın kuruluşu sarkozy varya http://resim.yilmazbari...****-obama-sarkozy.html

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 4:33:43 

quote:

ya evet bende şaşırdım başka bir bölümden aldıydım fotonun birini ondanmı oldu anlamadım bu karışıklık.

hocam 1999 da patlattı bombayı http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=894936 şimdi yazdım buldm ama ardında gene abd var yazıyı okuyamadım tam. bizi bırak biz bi amerikanın bir rusyanın peşinde meymun olmuşuz sağcısıda solcusuda orata bir ülke olduğumuz için birinden birine bağlanmak zorundayız der hep öyle diye diye iranı bir delsinler sıra bizde ama inşaAllah delemezler.

euroventte evet dxkz2 yanlış yazmışım. iklimsadaki modeller dxkz3 bunlar euroventte hala yok. abi bunuda yazimde geç oldu uyuyalım senide tuttum.

hatırlarsanız size ben bu dxkz2 lerin a-a sınıfı olduğunu iletmiştim. sizin klimanında a-a olduğu zamanlarla birlikte. aynen o değerlerde değişmiş c ye düşmüş 12 likler. neyapıyor bu adamlar harbiden ya. kimbilir bu seriyi kime ürettiler acaba. aynı fujitsu fuji electric general meselesi abi ya. ısıtıp soğutuyosa en güzel klima odur hangisyse zaten eurobent fransanın kuruluşu sarkozy varya http://resim.yilmazbari...****-obama-sarkozy.html

uykun geldiği belli oluyor verdiğin linkte bu yazıyor

Sayfa bulunamadı
Üzgünüz, aradığınız sayfa RESİMLERİ KARİKATÜRÜ adlı blogda yok.

ayrıca zaman gazetesinin yazısını şimdi okudum ,artık orada anlatılanlar ne derece doğru bunu bilmemiz mümkün değil ama iyi bildiğim gerçek tarih hiçbir zaman tarih kitaplarında anlatılan değildir sözünden yola çıkarak doğru da olabilir olmayabilerde diyeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alptuğ56 -- 19 Şubat 2012; 4:42:51 >

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 4:42:11 

http://resim.yilmazbari.../2011/12/bu-var-ya-tam-****-obama-sarkozy.html

maçlarda hakemlere denilen kelime yazıyor

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 4:46:47 

quote:

http://resim.yilmazbari.../2011/12/bu-var-ya-tam-****-obama-sarkozy.html

maçlarda hakemlere denilen kelime yazıyor

tamam o arada **** olduğu için site açılmıyor ama google da arattığımda şöyle birşey buldum " BU VAR YA TAM **** "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alptuğ56 -- 19 Şubat 2012; 4:47:48 >

3669 Mesaj
19 Şubat 2012; 11:48:37 

quote:

Şuna çok dikkat edin:

*Eğer kombinin borusundan çıkan gazı klima dış ünitesi "çalar" ve peteklerin arasından geçirirse, o petekler çok kısa zamanda çürüyebilir.
Bu ihtimal uzak değil, çünkü dış ünite fanı çok güçlüdür ve yakınından geçen bir borunun havasını kapabilir.

*Oradan klima vasıtasıyla ev içine baca gazının girmesi sözkonusu olmaz.
Klima dışardan içeriye hava alıp vermez çünkü.

*Bu arada sizin klimanın çok soğuklarda niye defrost yapmadığı da anlaşıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 19 Şubat 2012; 11:52:24 >

1486 Mesaj
19 Şubat 2012; 11:51:47 

ya alptuğ abi sizin kadar sabit fikirli insan görmedim. Birşeyi diyorsak sizin kafanızdaki ile örtüşmese de doğru olabilir. Kombi borusu buz gibi dışarısı eksi 20 olsa kombi borusu en fazla eksi 15 civarıdir. Zaten kombi 2 dk çalışsa 10 dk çalışmıyor.

1486 Mesaj
19 Şubat 2012; 12:21:53 

kocausta klima defrost yapıyor

3669 Mesaj
19 Şubat 2012; 12:27:44 

quote:

kocausta klima defrost yapıyor

Yapıyor da, -22C demiştin bir ara.
O derecelerde o klima safi "frost" olarak kalır normalde
Demek etraftan biraz ılık hava çekebiliyordu ki oradan ısı alıp içeriye verebiliyor, veya en azından "çalışabilir halde" kalabiliyor.

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 20:39:47 

quote:

ya alptuğ abi sizin kadar sabit fikirli insan görmedim. Birşeyi diyorsak sizin kafanızdaki ile örtüşmese de doğru olabilir. Kombi borusu buz gibi dışarısı eksi 20 olsa kombi borusu en fazla eksi 15 civarıdir. Zaten kombi 2 dk çalışsa 10 dk çalışmıyor.

asıl sen okumuyorsun bile ben senin iyiliğin için bir şeyler yazıp bilgilendirme yapmak istiyorum ama sen hep tersini düşünüyorsun,benim yazdığımı tekrar oku neresinde sabit fikir var ,ben tamircilik ve tekolojiye yıllarımı vermişim bazı tecrübeler edinmişim sen çıkıyorsun her defasında en iyisini ben bilirim diyorsun ,ben hiç avukatlık hakkında ileri geri konuştummu ,peki senin her söylediğine senin gibi yok olmaz sen anlamazsın ben bilirim yada başkaları bilir dedimmi

üstelik aynılarını bak kocaustada yazmış ona niye aynı tarz cevaplar vermiyorsun

sayın arkadaşım bu sana yazdığım son mesajımdır bundan böyle asla hiçbir mesajına cevap yazmayacağım,zaten insanlara zorla bilgi verme gibi bir durum da elbette abes olur ama şunu iyi bilki ben değil sen sabit fikirlisin çünkü benzer tür yazanlara birşey demiyorsun ama bana her defasında terbiye sınırlarını aşarak cevaplar veriyorsun

5233 Mesaj
19 Şubat 2012; 20:58:21 

quote:

@altug56

hocam yine bir yanlışlık var

yüksekten korkma düşükten kork sözü tam doğru değil

bence her ikiside büyük risktir ,düşük olduğunda uzun süre kullanmazsanız bir problem olmayabilir ama yüksek voltaj çok kısa sürede birçok yeri yakabilir bu nedenle keşke hepimizde kaliteli regülatör olsa ,250 voltun üstüne çıkmaz demeyin yanlışlıkla 1 faz yerine 2 faz kullanılırsa evdeki bütün cihazlar çok kısa sürede gümler

dediğimiz gibi bu değerleri sağlamak görevi aslında elektrik kurumunun ama burası türkiye ve bu ülkede at oynatma cirit atma gibi olaylar pek anormal görülmediği için millette alışmış normal gibi geliyor

diğer mesajda yazdığınız AC-DC olayını bende tam çözmüş değilim ,firmalar sanki DC yeni keşfedilmiş gibi hatta asrın buluşuymuş gibi anlatıyorlar ,yahu eskiden kullandığımız teyp motorları DC değilmiydi ? hız kontrolu-randımanı daha önce bilinmiyormuydu ?

sonra AC yi DC ye çevirmek çokmu zor ,4 tane diyotla bile halledilen bu DC neden önceleri kullanılmamış ,bence bu olay yeni buluştan öte bir düzeltme gibi geliyor

ve çok kafa karıştırıcı şekle sokuluyor ,DC ayrıdır -inverter ayrıdır , 1 diyotla dahi AC yi DC ye çevirirsiniz ama bu DC teknolojisi diye abartma nedir , 1 motorun devir sayısı aralığını artırmak istersen DC de daha kolay olacağı yıllar öncesi biliniyordu ama daha öncede dediğim gibi bu sonsuz olamaz ,çünkü sonsuzda motorun dönmeyeceği veya zorlanarak döneceği sınırlar içindedir ve bence imkansızdır aynı zamanda gereksizdir

tahminim 2000 btu altındaki değerler türkiye şartlarında gereksizdir ama hava atmak için olabilir, bak benim cihaz binlere düşüyor gibi

anlattıklarım yanlış anlaşılmasın ,sonsuz motor devri dışında diğerleri elbette yapılabilir ama bütün parçaları buna uygun olmalı aynı zamanda gerek varmı gibi bir takım sorulara cevap verdikten sonra

Komutan öncelikle yüksek voltajı önlemenin yolu yok malesef,regülatör bu işi yapmaz.

İnverter ve DC olayına gelince;

Öncelikle İnverter bir açıklayalım.Elektronik devre ile dönüştürücü ,ayarlayacı diyebiliriz.AC den DC ye veya DC den AC ye sabit veya değişken gerilim aralıkları olabilir.Buna örnek yeni nesil şarj aletleri veya 12-24 Volt DC akımı 220 AC ye çeviren oto aksesuarları.Yani inverter Gerilim ayarlayıcı kısacası.

Şimdi gelelim DC kompresör olayına;

Sizin bahsettiğiniz teyp motorları DC dir evet ama o tip motorlar fırçalı motorlardır,yani kömürlü motorlar.Bu tip motorlar yağın ve sogutucu akışkanın yer aldığı sistemlerde kullanılamaz.
Bizim klimalarda kullanılan DC kompresörlere gelince;
Normal bir elektrik motorunun yapısı ortasında Rotor(manyetikleşme için trafo gibi preslenmiş saclardan oluşur)dış kısmında ise Stator ise elektrik bobininden oluşur.monofazede ana ve yardımcı devre bobin olur.Bu motor AC gerilimle çalışır.Bunlarda inverter klima için kullanıldı daha önceleri.Yani sabit hızlı (2800 devir kompresörler) Gerilimin Freakansı ayarlanarak hızları kontrol edildi ve klima kapasitesi değişkenleşti.

Şimdi ise yeni nesil daha iyi hız ayarı yapılabilen ve daha verimli çalışan motorlar.Bunların yapısı Rotor kısmı tamamen manyetik materiyal(mıknatıs),Stator olan kısım ise otomobillerin şarj motrounun bobinine benzer şekilde sargılara sahiptir.Bunlara aslında yalancı trifaze motorlarda denebilir.Sargı yapıları trifaze gibidir.

Şimdi bu iki sistemi birleştirelim.Yani şebeke gerilimini AC den DC ye çeviriyoruz daha sonrada ortam ısısının istendiği derecelere getirilmesi için gerekli kapasiteyi iç ünite kartından verilen emirler doğrultusunda DCvoltajı 3 faz olarak kompresöre gönderiyorsunuz.Kompresörün devrine görede gaz basınçlarını elektromekanik olarak denetliyorsunuz.

Bu arada İnverter klima adı aslında kısa yoldan adlandırdığımız bir şey.Hatta İnverter ile klima olgusu bütünleşti gitti.
Bu işlevi olan klima sisteminin adı yada tam tanımlaması İnverter kontrollu DC gerlimli kompresörle donatılmış Klima sistemi

Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Mevlana Celaleddin Rumi

6 Mesaj
19 Şubat 2012; 21:03:00 

Slm geçen gün hareretli tartışmaların içinde kaldığı için mesajı kimsenin görmediğini düşünerek tekrar yazıyorum.

Klima konusunda tecrübeli arkadaşlara birkaç sorum olacak yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

1) Samsung marka klima almayı düşünüyorum. Markanın klimalarını genel olarak değerlendirebilir misiniz?

2) Ankara'da oturuyorum evim güney cephe önü açık ve ara kat yaklaşık 12-13 metre kare olan oturma odama öncelikle soğutma amaçlı bir klima düşünüyorum. Ev kombili belki çok soğukta sadece bu oda için yardımcı ısıtıcı olarak da kullanabilirim. Ancak yaz akşamlarında odanın kapısını açıp özellikle y.odasınıda serinletmek (serinletmekten kasıt 20-25 derece arası bir sıcaklık) istiyorum iki oda arasında yaklaşık 7 metrekare (1,25*5,6 gib uzun bir hol ucunda yaklaşık karşılıklı kapılar sözkonusu) bir hol var y.odası ise 16 metre kare civarı.

a- Öncelikle sizce ne kapasiteli bir cihaza ihtiyacım var?

b- İnventer bir cihaz mı yoksa klasik bir klimamı kullanım için daha uygun olur (klimayı haftasonları hariç akşam 18:00 sonrası kullanacağım sürekli kullanım düşünmüyorum) Bütçe olarak ise 1.500 TL yi aşmak istemiyorum

3) Son olarak bahsettiğim oturma odası balkona açılıyor ve dış üniteyi buraya koydurmayı düşünüyorum balkonu ise kapattırmak gibi bir niyetim var (cam balkon tabir edilen şekilde) bu durumda dış ünitenin balkonda olması sıkıntı oluşturur mu?

5673 Mesaj
19 Şubat 2012; 21:54:35 

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Komutan öncelikle yüksek voltajı önlemenin yolu yok malesef,regülatör bu işi yapmaz.

İnverter ve DC olayına gelince;

Öncelikle İnverter bir açıklayalım.Elektronik devre ile dönüştürücü ,ayarlayacı diyebiliriz.AC den DC ye veya DC den AC ye sabit veya değişken gerilim aralıkları olabilir.Buna örnek yeni nesil şarj aletleri veya 12-24 Volt DC akımı 220 AC ye çeviren oto aksesuarları.Yani inverter Gerilim ayarlayıcı kısacası.

Şimdi gelelim DC kompresör olayına;

Sizin bahsettiğiniz teyp motorları DC dir evet ama o tip motorlar fırçalı motorlardır,yani kömürlü motorlar.Bu tip motorlar yağın ve sogutucu akışkanın yer aldığı sistemlerde kullanılamaz.
Bizim klimalarda kullanılan DC kompresörlere gelince;
Normal bir elektrik motorunun yapısı ortasında Rotor(manyetikleşme için trafo gibi preslenmiş saclardan oluşur)dış kısmında ise Stator ise elektrik bobininden oluşur.monofazede ana ve yardımcı devre bobin olur.Bu motor AC gerilimle çalışır.Bunlarda inverter klima için kullanıldı daha önceleri.Yani sabit hızlı (2800 devir kompresörler) Gerilimin Freakansı ayarlanarak hızları kontrol edildi ve klima kapasitesi değişkenleşti.

Şimdi ise yeni nesil daha iyi hız ayarı yapılabilen ve daha verimli çalışan motorlar.Bunların yapısı Rotor kısmı tamamen manyetik materiyal(mıknatıs),Stator olan kısım ise otomobillerin şarj motrounun bobinine benzer şekilde sargılara sahiptir.Bunlara aslında yalancı trifaze motorlarda denebilir.Sargı yapıları trifaze gibidir.

Şimdi bu iki sistemi birleştirelim.Yani şebeke gerilimini AC den DC ye çeviriyoruz daha sonrada ortam ısısının istendiği derecelere getirilmesi için gerekli kapasiteyi iç ünite kartından verilen emirler doğrultusunda DCvoltajı 3 faz olarak kompresöre gönderiyorsunuz.Kompresörün devrine görede gaz basınçlarını elektromekanik olarak denetliyorsunuz.

Bu arada İnverter klima adı aslında kısa yoldan adlandırdığımız bir şey.Hatta İnverter ile klima olgusu bütünleşti gitti.
Bu işlevi olan klima sisteminin adı yada tam tanımlaması İnverter kontrollu DC gerlimli kompresörle donatılmış Klima sistemi

hocam sözlerinize tamamen katılıyorum ayrıca teferruatlı bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum

aslında bazı konularda birebir aynılarını söylüyoruz ama internet ortamında yazarken ya eksik kalıyor yada tam anlatamıyoruz hatta bazen yanlış anlaşılmalarda olabiliyor

ben klimacı değilim bunu her defasında söylemek zorunda kalıyorum ,bizim sizin kadar klima konusunda bilgi sahibi olabilmemiz imkansız ama siz sadece satıcı değil bu konuda mümkün olduğunca eğitim/araştırma ve çabalama göstermiş olduğunuz her yazdığınızdan anlaşılıyor ,çünkü çoğu kişi elektrik/elektronik/mekanik konularda ileri düzey bilgi sahibi olmuyor bu ancak özel çabayla olabiliyor bu nedenle tekrar tebrik ederim

ben trafoyla yüksek gerilime tam çare olunur anlamında söylemedim ama sizde biliyorsunuz ki tam otomatik kontrollü regülatörler voltajı bir değerde tutarak cihazları koruyor ancak tam koruma için UPS türü cihazlar gerekiyor çünkü ani voltaj dalgalanması ve kesintilere asıl çözüm ups türü cihazlar ama kw değerleri yükseldikçe fiyatlar korkunç derecede yükseliyor aynı zamanda bu cihazlarda akü türü besleyiciler kullanıldığından onlarında sürekli bakımı ve bozulması durumunda değişimi gerekiyor

teyp motorlarını DC ye örnek olsun diye söyledim yoksa aynı şekilde yapıp kullanmak tabiki olmazdı

asıl en son yazdığınız benim ismini arayıpta bulamadığım DC+İnverter birleşimine " İnverter kontrollu DC gerlimli kompresörle donatılmış Klima sistemi" siz tam anlam kazandıran cümleyi vermiş ve son noktayı koymuşsunuz ,evet bende işte tam bunu demek istiyordum

677 Mesaj
19 Şubat 2012; 22:45:46 

quote:

şimdi anlaşıldı mesele yani klasik on/off klimanın nasıl oluyorda eksi -20 lerde ısıttığı meselesi aydınlanmış oldu

yoksa mmümkünatı yok bu şartlarda ısıtması

oraya aynı klimanın olduğu yere en dandik demirdöküm yada arçelik veya vestel klimayı bile taksan ısıtır...

doğalgaz bacasından çıkan buhar sürekli klimanın dış ünitesini doğal olarak defrost yapıyor ...

ama atladığın bi şey var klima sürekli buhara maruz kaldığı için kısa sürede arıza yapacak olması kaçınılmaz..

265 Mesaj
19 Şubat 2012; 23:13:01 

Selam arkadaşlar,inverter klimam 30 derecede ""düşük ve orta fanda"" saatlerce çalışsa bile ılık üflüyor sıcak üflemiyor..Yüksek fan hariç,yüksek fandada ciddi ses yaptığından düşük ve orta fanda kullanıyorum veya auto modunda.. İnverterlerin bir özelliğimi yoksa klimada sorunmu var..?

Ayrıca 1 haftadır servis halen gelip bakacak..Tavsiyem en iyi klima bile alsanız servis iyi değilse,servis ağı yaygın bir firmanın orta kalite klimasını veya herhangi bir ürününü almak daha mantıklı..

Mitsubishi'nin hyper dizayn serisini almışım, oda şuan soğuk çalıştırmıyorum..Tavsiyem bu klimanın ısıtmasındanda yararlanıp alacak arkadaşlar var ise almasınlar.
Forumdaki bir klima satıcı arkadaşta bana siz 24 metrekarede kullandığınız için sıcak hava üflemiyor dedi(Ne alaka..? ) Fakat serviste sizin oda tam sınırda 12 btu da aşırı bir soğutma beklemeyin demişti keşife gelirken bende o yüzden 18.000 btu tercih etmek durumunda kalmıştım.

Arkadaşlar klimanızı 30 derece de 10 dk düşük ve orta fanda çalıştırıp bir bakarmısınız klimanız sıcak üflüyormu eğer imkan var ise ağız çıkış sıcaklığınıda belirtirseniz sevinirim..

949 Mesaj
19 Şubat 2012; 23:22:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Serhat6363

Selam arkadaşlar,inverter klimam 30 derecede ""düşük ve orta fanda"" saatlerce çalışsa bile ılık üflüyor sıcak üflemiyor..Yüksek fan hariç,yüksek fandada ciddi ses yaptığından düşük ve orta fanda kullanıyorum veya auto modunda.. İnverterlerin bir özelliğimi yoksa klimada sorunmu var..?

Ayrıca 1 haftadır servis halen gelip bakacak..Tavsiyem en iyi klima bile alsanız servis iyi değilse,servis ağı yaygın bir firmanın orta kalite klimasını veya herhangi bir ürününü almak daha mantıklı..

Mitsubishi'nin hyper dizayn serisini almışım, oda şuan soğuk çalıştırmıyorum..Tavsiyem bu klimanın ısıtmasındanda yararlanıp alacak arkadaşlar var ise almasınlar.
Forumdaki bir klima satıcı arkadaşta bana siz 24 metrekarede kullandığınız için sıcak hava üflemiyor dedi(Ne alaka..? ) Fakat serviste sizin oda tam sınırda 12 btu da aşırı bir soğutma beklemeyin demişti keşife gelirken bende o yüzden 18.000 btu tercih etmek durumunda kalmıştım.

Arkadaşlar klimanızı 30 derece de 10 dk düşük ve orta fanda çalıştırıp bir bakarmısınız klimanız sıcak üflüyormu eğer imkan var ise ağız çıkış sıcaklığınıda belirtirseniz sevinirim..

Mesajını aldığımda klima 26 c en yüksek fanda çalışıyordu. mesajı aldım dediğiniz şekilde 30 c en düşük fana aldım. 10 dakika bekledim gayet sıcak üflüyordu. termometreyle ölçmedim ama gayet iyiydi. benim klima sadece odayı istediğim sıcaklığa getirince ılık üflüyor. mesela klimayı 26 c ye ayarladım odayı 26 c yapınca ılık üflüyor. Bu da normal olan herhalde. (toshiba ras18skv)

Öğretmenin Kral olduğu zaman öğrenciydik, Öğrencinin kral olduğu zaman Öğretmeniz.

4138 Mesaj
19 Şubat 2012; 23:25:28 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetdemirr

Slm geçen gün hareretli tartışmaların içinde kaldığı için mesajı kimsenin görmediğini düşünerek tekrar yazıyorum.

Klima konusunda tecrübeli arkadaşlara birkaç sorum olacak yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

1) Samsung marka klima almayı düşünüyorum. Markanın klimalarını genel olarak değerlendirebilir misiniz?

2) Ankara'da oturuyorum evim güney cephe önü açık ve ara kat yaklaşık 12-13 metre kare olan oturma odama öncelikle soğutma amaçlı bir klima düşünüyorum. Ev kombili belki çok soğukta sadece bu oda için yardımcı ısıtıcı olarak da kullanabilirim. Ancak yaz akşamlarında odanın kapısını açıp özellikle y.odasınıda serinletmek (serinletmekten kasıt 20-25 derece arası bir sıcaklık) istiyorum iki oda arasında yaklaşık 7 metrekare (1,25*5,6 gib uzun bir hol ucunda yaklaşık karşılıklı kapılar sözkonusu) bir hol var y.odası ise 16 metre kare civarı.

a- Öncelikle sizce ne kapasiteli bir cihaza ihtiyacım var?

b- İnventer bir cihaz mı yoksa klasik bir klimamı kullanım için daha uygun olur (klimayı haftasonları hariç akşam 18:00 sonrası kullanacağım sürekli kullanım düşünmüyorum) Bütçe olarak ise 1.500 TL yi aşmak istemiyorum

3) Son olarak bahsettiğim oturma odası balkona açılıyor ve dış üniteyi buraya koydurmayı düşünüyorum balkonu ise kapattırmak gibi bir niyetim var (cam balkon tabir edilen şekilde) bu durumda dış ünitenin balkonda olması sıkıntı oluşturur mu?

samsung almayın canım kardeşim. çok şikayet var size 12000 kalite marka bir inverter yeter bana göre. koridorunuz açısından söylüyorum. yoksa sizin odaya 9000 btu gayet rahat yeter. fakat yatak odanız için istenen verimi alamazsınız kırarmı kırar bence. zaten ankara çok nemli değildir o açıdan düşüncem bu yönde.. ama işin aslı 2 adet 9 luk klima almanız en güzeli. kesinlikle keşif yaptırınız.

cam balkona klimanın tam karşısına genişçe cam açmak şartıyla dış üniteyi kurabilirsiniz yoksa olmaz. buna firma karar vermeli bir çizim yaınlarsanız arkadaşlar yardımcı olurlar yine.

677 Mesaj
19 Şubat 2012; 23:30:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Serhat6363

30 derece çok yanlış bir kullanım uygulaması bilhassa invertırlar için çok yanlış ayarı 24 dereceye ayarla fan hızınıda otomatiğe al cihaz kendi iç dinamikleriyle kendini iç ortamın ısısına göre fan hızını yükseltip alçaltıcaktır..

eğer cihaz doğru yapıldıysa yani vakum doğru yapıldıysa ısıtmaması için hiç sebeb yok..

bu anlattığım şekilde dene sonucu yaz .. en az 24 saat bu şekilde çalışması lazım...

265 Mesaj
19 Şubat 2012; 23:41:06 

quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı