Şimdi Ara

İst. Hukuk mu Odtü İktisat mı ? (Her Fikir Önemlidir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
4
Favori
22.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İkilemde kaldım ne yapsam diye.. Pek çok kişiye de yardımcı olunabilinir..Bu bölümlerde okuyan arkadaşlarımız varsa.

Fikirleriniz önemlidir.İşte benim için artılarıyla ve eksileriyle 2 bölüm (ankarada yaşıyorum)

ODTÜ İKTİSAT

Artıları :

Odtü olması

Kayserili olmam küçük yaşlardan beri ticareti,ekonomiyi sevmiş olmam

Ankara'da, evimin , arabamın olduğu şehirde olması

Full ingilizce olması

Eksileri :

Çok fazla iktisat-işletme mezunu olması..(tabi odtü-boğaziçi-gsü-bilkent başka)

Hukuk kadar iş alanının geniş olmaması

Hiç sevmediğim bir ortama sahip olması (converse giyen + uzun saçlı + uzun sakallı + gotik)

Ailemin,dershane rehberlikçilerimin yazdırmak istememesi

İSTANBUL HUKUK

Artıları :

Hukuk olması

İstanbul gibi dünyanın en güzel şehri olması

Babamın devletin xyz kurumunda genel müd. yardımcısı olmasından dolayı oluşan dehşet-ül vahşet çevresi (kendisi de ist. hukuk mezunu,gerçi 3 ünv. mezunu hayvan)

Hukuk bitirip işletme,iktisat masterı yapılabilinirken, iktisat bitirip hukuk masterının olmaması..

Lisede bir yıllar hayalimi süsleyen bölüm olması

Göbeğimin oraya gömülmüş olması

(Maddi getirilerini saymıyorum)

Eksileri :

Ailemden uzak olması (gerçi annem birlikte eve çıkarız ben sana her hafta gelirim diyor)

İngilizce olmaması (ingilizceden yana derdim yok ama ingilizce hukuk çok önemli)

Hiç bir zaman odtü kariyer günleri gibi şeylere katılamayacak olmam

Hukuk'un oldukça ağır bir bölüm olması

Sevgilim olan matematikten ayrılacak olmam

cevaplarınızı beklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judith -- 15 Temmuz 2009; 14:49:05 >

• Fikrin var güzel ........... buraya böyle donanımla , az da olsa fikir ile gelen yok.

İstanbul HUKUK un artıları fazla gibi geldi . Göbeğin orada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 15 Temmuz 2009; 14:34:43 >
  • İstanbul Hukuk okurdum senin yerinde olsam ( ;
  • gizemini koruyacaksın yani dostum

fill in the blanks diyorum sana lütfen
  • hukuk fakültesini bitirip üzerine işletme master ı yaparsın özel sektör de yöneticilik yolun açık olur, hukuk joker bir bölüm

okurken hukuk ezebere dayalı diğeri daha çok matematiğe dayalı olacak bunu da göz önünde tut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leite -- 15 Temmuz 2009; 14:46:51 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Leite

hukuk fakültesini bitirip üzerine işletme master ı yaparsın özel sektör de yöneticilik yolun açık olur, hukuk joker bir bölüm

okurken hukuk ezebere dayalı diğeri daha çok matematiğe dayalı olacak bunu da göz önünde tut

thats what i m talkin' about..

kralsın

saol.

senin editine edit :

matematikten uzak kalmak beni çok üzüyor.. çünkü türevler,integraller,grafikler,cari açık vs. çok hoşuma giden konular..

Ama hukuk ezber diye bilmiyorum(babamdan) yasa ezberlemiyorsun ki,yorum.

232398239823 tane yasa var,proflara sorsan onlar da bilmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judith -- 15 Temmuz 2009; 14:48:35 >

• hukuk joker bir bölüm ama arkasından büyük bir güruh geliyor...6-7 yıla kadar hukukda sıradanlaşacak...

bence odtü-iktisat oku...harika...odtülü iktisat bir bankanın baş müfettişliğinden tut ta holdinglerde nerelere gelmez...

...
  • ne güruhu başkan ?

Zaten sıradanki, her 15 dakikada bir avukat yetişiyor türkiyede.. Zilyon tane öğrenci alıyor.
  • Düsünmeden yapıstır Hukuk'a Onurm
  • quote:

Orjinalden alıntı: #Unique

Düsünmeden yapıstır Hukuk'a Onurm

kafamı kırarım seni kırmam Efem.
  • quote:

Orjinalden alıntı: judith

quote:

Orjinalden alıntı: #Unique

Düsünmeden yapıstır Hukuk'a Onurm

kafamı kırarım seni kırmam Efem.

Eyw. Saka bi yana harbiden baktım sen söyledikten sonra İstanbul Hukuk'a 5bin kusur ile kapamıs rahat girersin hiç sorun cıkmaz artık zamanı geldi diyorum Show Time

• 1 arkadaş için sormuyoruz Efe baba, emin olmasam açmam böyle konu

teşekkür ederim

artık şovu onlar mı bana yapacak, ben mi onlara zaman göstercek
  • Senin yerinde olsam, hiç düşünmeden ODTÜ İktisat yazardım. Eğer illa ki hukuk istiyorsan da alanında bir numara olan Ankara Hukuk'u tercih et derdim (GSÜ ve Koç Hukuk olmuyorsa). İstanbul Hukuk çok üst düzey bir hukuk değil, ODTÜ İktisat ile kıyas edilemez bana göre. 820 mezun veriyor İstanbul Hukuk, oysa ODTÜ İktisat çok daha az ve iktisat alanında rakiplerin zaten Boğaziçi, Bilkent, GSÜ gibi üniversiteler, o yüzden çok fazla piyasada iktisatçının olması gözünü korkutmasın derim ben.

Hukuk bence geleceği olan bir meslek değil. Yani gitgide sıradanlaşacak arkadaşın dediği gibi çünkü her gün kontenjanı arttırılıyor, bu bir dezavantaj. Hukuka girmek önemli bir başarı tabii ama o alanda istediğin yerlere ulaşmak sanıldığı gibi kolay değil. Hakim-savcı olmak istiyorsan eşek gibi çalışıp sınava gireceksin, avukat olmak için bireysel yeteneklerin ön plana çıkacak, iş yine sende bitecek, okulun çok fazla katacağı bir şey olacağını sanmıyorum.

ODTÜ İktisat ise apayrı. Bir kere ODTÜ mezunu olacaksın. Türkiye'nin en iyi iktisat bölümlerinden birinden mezun olacaksın. İş sahan daha geniş olacak. İngilizce süper olacak. ODTÜ'de çift anadal yapabileceksin. Ankara'da deli gibi çevren olacak iş alanında, çünkü ODTÜ mezunusun. İstanbul'da da kendine çevre yapabilmek adına GSÜ veya Boğaziçi'nde yüksek lisans yapıp iki büyük şehirde kendine iş sahası yaratacaksın ve belki de yurtdışına çıkacaksın. İstanbul Hukuku bitirip de yurtdışına açılman zor ama ODTÜ İktisat ile çok rahat yaparsın.

Uzun lafın kısası, ODTÜ İktisat. Kral gibi üniversitede, kral gibi bölümde, kral gibi yaşarsın kendi şehrinde.

• 140 kişi okumuş yaklaşık 5-6 yorum

enterasan..

herkes mi kararsız acaba

edit : 2. öğretim açılacak 1200 kişi alacak diyorlar istanbul hukuk.

mümkün mü acaba böyle birşey, üniversitede adım atacak yer kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judith -- 15 Temmuz 2009; 15:57:00 >
  • kesinlikle istanbul hukuku ben sana öneririm ,
    artık işletme iktisat alanında da isterse odtü olsun öyle kimseye kolay kolay iş verilmiyor bir çok üniversitenin (ingilizce) işletme ve iktisat bölümleri var. odtü iktisatı bitirince de eğer kamu alanında işe gireceksen onda da sınavlar var. kpss de başarılı olmak ve yülksek mevkilere gelmek artık çok emek istiyor emek etsen de bunun kazanma garantisi yok .özel sektör seni hemen odtülüsün diye işe alacak diye düşünebilirsin bunda da yanılmazsın ancak bakalım senin isteklerin dahilinde mi olacak bu ,yeteri kadar maaş verecekler mi ,, sorun ülkemizde işletme iktisat mezunlarının iş bulma alanlarının zor olması odtüyü bitirmek tabiki çok büyük bir ayrıcalık ama iş hemen ayağına gelecek mi bakalım , tekrar ediyorum burada bahsedilen iş ODTÜ MEZUNU bir bünyeyi tatmin eden bir iş olmalı...

hukuk hakkında ki her şey' hukuk bilgi paylaşım alanın da var. ama neden hukuk diye soracak olursan

Çünkü;
    Hukuk birgün herkese lazım olur.

Hukuk, bir ‘meslek’tir. Hukuk fakülteleri size bir meslek sunar.

• Matematikle aranın iyi olması, iktisatta kesinlikle önemli olan ingilizcenin de kezá iyi olması ve üstüne üstlük bu eğitimi ODTÜ'de alacak olman bence doğru kararı vermen için yeterli sebeplerdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: judith

İkilemde kaldım ne yapsam diye.. Pek çok kişiye de yardımcı olunabilinir..Bu bölümlerde okuyan arkadaşlarımız varsa.

Fikirleriniz önemlidir.İşte benim için artılarıyla ve eksileriyle 2 bölüm (ankarada yaşıyorum)

ODTÜ İKTİSAT

Artıları :

Odtü olması

Kayserili olmam küçük yaşlardan beri ticareti,ekonomiyi sevmiş olmam

Ankara'da, evimin , arabamın olduğu şehirde olması

Full ingilizce olması

Eksileri :

Çok fazla iktisat-işletme mezunu olması..(tabi odtü-boğaziçi-gsü-bilkent başka)

Hukuk kadar iş alanının geniş olmaması

Hiç sevmediğim bir ortama sahip olması (converse giyen + uzun saçlı + uzun sakallı + gotik)

Ailemin,dershane rehberlikçilerimin yazdırmak istememesi

İSTANBUL HUKUK

Artıları :

Hukuk olması

İstanbul gibi dünyanın en güzel şehri olması

Babamın devletin xyz kurumunda genel müd. yardımcısı olmasından dolayı oluşan dehşet-ül vahşet çevresi (kendisi de ist. hukuk mezunu,gerçi 3 ünv. mezunu hayvan)

Hukuk bitirip işletme,iktisat masterı yapılabilinirken, iktisat bitirip hukuk masterının olmaması..

Lisede bir yıllar hayalimi süsleyen bölüm olması

Göbeğimin oraya gömülmüş olması

(Maddi getirilerini saymıyorum)

Eksileri :

Ailemden uzak olması (gerçi annem birlikte eve çıkarız ben sana her hafta gelirim diyor)

İngilizce olmaması (ingilizceden yana derdim yok ama ingilizce hukuk çok önemli)

Hiç bir zaman odtü kariyer günleri gibi şeylere katılamayacak olmam

Hukuk'un oldukça ağır bir bölüm olması

Sevgilim olan matematikten ayrılacak olmam

cevaplarınızı beklerim.

öncelikle geçmiş olsun...keşke herkes sizin gibi bir ikilemde kalabilse...şu anda bir yaşam tarzı seçiminin arefesinde olduğunuzun farkındasınız...ancak iktisat ile hukuk birbirlerinden farklı bölümler...yani hukuk mu yoksa siyasal mı deseydiniz işte o zaman biz size daha kolay yardımcı olabilirdik...dolayısı ile siz öncelikle kişiliğinizi, yetenek ve ilgilerinizi bunun doğrultusunda mesleğinizi sonrasında da hangi üniversitede okuyacağınızı belirlemelisiniz...

bu durumda...her şeyden evvel Matematiğe ilgi duyduğunuzu söylüyorsunuz, ayrıca ticari altyapınız var ve ekonomiyi seviyorsunuz...aslında siz bilinçaltınızda seçiminizi yapmışsınız...iktisatın diğer adı ekonomidir unutmayınız...

Hukuk okumanız halinde ticaret hukukunda da uzmanlaşabilir, belki de büyük firmalara danışmanlık da yapabilirsiniz...

geneldir ama doğrudur...hangi işi yaparsanız en iyisini yapmaya çalışınız...unutmayınız; sevmiyorsanız en iyisi de olamazsınız...

tavsiyeleri alınız ancak içinizdeki sesi dinleyiniz...gönlünüzce olması dileği ile...

• @bacey:

O kadar güzel şeyler yazmışsın ki quote etmeye gönlüm razı olmadı... Öncelikle teşekkür ederim, mezun olarak son girdim, çok acılar çektik ama sonunda iyi kötü birşeyler başardığımız için mutluyum.

Önerileriniz çok güzel, teşekkür ederim.Özellikle ticaret hukuku veya deniz ticareti hukuku ülkemizde önemsenmeyen konular.

Historia Calamitatum

Tam hukuk a ısınmışken, böyle mantıklı açıklamalarla aklımı çeldin yine.Zaten kişilik itibariyle biraz kararsızım.Söz konusu hayat olunca, iş daha başka.

mc_50cent

Kesinlikle...Bir toplulukta mesleğiniz ne dediklerinde "İktisatçı, ekonomist" gibi birşey demek yerine "avukatım" demek daha forslu olur hani bence

Bir laf vardır

"İnsanlık var oldukça, beyaz cübbeliler ile siyah cübbelilere ihtiyaç olacaktır."

• bu ferrarı mı eşşek mı demeğe benzıyor,kıyas yapılacak hıc bır durum yok,odtu ıktısattan çıktıktan sonra dıplomayı kullanarak bır yerlere gelmeyı unut,o dıploma ıle hıc bır kapı sana açılmaz helekı,mezun olduktan 2 sene sonra kımse senın unıversıten ıle ılgılenmez bıle,ne mezunusun dıye sorarlar,sende ıktısat dersın ama odtu derken bıle kapıların saplağı suratında patlamıs olur.

hukuk mezunu ıse once bankaların merkezlerı zorlar,akabınde hukuk burolarını zorlar,bu ıkı yerden bırıne mutlaka yerleşir,hıç olmadımı doner tenha ama kendısının olan tasra kasabasında açar burosunu paşalar gıbı,3tu 5ti kazanır kendı gıbıde bır hatun bulur,ogretmendır,hemsıredır vs.... çoluk çoçuga karısır gıder
  • Biliyorsun ki kararsızlığının sebebi hangisinin daha yararlı olacağını bilememen, fakat şu kesindir ki yeteneğinin olduğu dalda her zaman daha büyük başarılar yakalayabilirsin. Ben de seninkinle benzer bir durumdayım, hukuktan cayıp ingilizcemin avantajını kullanmayı seçeceğim. Hukuk okuyup ya hakim/savcı, ya kamu avukatı ya da serbest avukat olunuyor ve bu üçünden sadece ilkinde terfi söz konusu. Benim hukuktan vazgeçmemenin sebebi bu oldu. Hevesli, yetenekli bir ODTÜ/İktisat öğrencisi için özel sektörde terfiler ardı ardına gelir. Dediğin gibi hayat söz konusu olduğundan yeteneğine göre düşünmelisin, kişisel görüşüm buna yöneliktir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.