- x
Matematik bölümü iyi midir, iş olanakları nasıldır ve mezunları ne yapabilir?
77 Cevap107309 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:20:51 

Tercihlerime matematik bölümünü de yazmayı düşünüyorum. (Mühendisliği ve öğretmenliği değil. Fen / Fen-Edebiyat olarak.)

Bu bölüm nasıldır? Mezunların iş bulma olasılıkları ve çalışma alanları tam olarak nedir? YTÜ, 9 Eylül, Ege, Marmara yazabilirim.

Uygulamalı matematik altında yazılım dersleri alıp firmalarda, kurum ve kuruluşlarda yazılımcılık yaptıklarını duyuyorum sürekli, meslek rehberlerinde de hep öyle yazıyor. Bu açıdan önerir misiniz matematiği?

Bir de formasyon alıp öğretmen olabilme olayı burada da geçerli midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ::AlacaKaranlıkT!M:: -- 15 Temmuz 2009; 11:37:20 >

3699 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:22:47 

Öğretmen olabilirsin.
Dersanedeki hocam Odtü Matematik mezunuydu.

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:24:43 

quote:

Orjinalden alıntı: AnotheRDie

Öğretmen olabilirsin.
Dersanedeki hocam Odtü Matematik mezunuydu.

"Matematik öğretmenliği" değil yani, klasik matematik? İyiymiş o zaman.

Zaten başlıca alanlarda iş bulamazsam yöneleceğim şey öğretmenlik olacak.

3699 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:28:08 

Bende matematiği çok seviyorum ve hatta düşünüyordum ama formasyon felen uğraşamam hocam.

Makine mühendisliği ideal benim için , gel buraya boşverr

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

1286 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:31:20 

Gazi İnşaat nasıldır acep ?

Eski nick : FahrenheiT

2246 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:32:40 

Açıkça söyleyeyim matematik okuyupta öğretmenlik dışında iş yapan ancak %10'dur. Nerden mi biliyorum ODTÜ Matematik'te 1 yıl okumuştum. Sonrasında ilerisi için önümün açık olmadığını düşündüğüm için Havacılık ve Uzay Müh.ne yatay geçiş yapmıştım. Bu sene arkadaşlarım matematikten mezun oldu. İş bulma oranları inanın çok az. Bir kaç kişi ancak bankalarda iş bulabildi. Diğerleri ise halen iş aramakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 15 Temmuz 2009; 11:33:20 >

Geri sayım sen doğduğunda başladı !
Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin ölümden !
Bil ki (7) düvele sultan dahi olsan yerin (6) mekan olacak sana.
En fazla (5) metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini !
Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsan da nafile.
Ecel geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak.

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:36:33 

quote:

Orjinalden alıntı: hasan_hzl

Açıkça söyleyeyim matematik okuyupta öğretmenlik dışında iş yapan ancak %10'dur. Nerden mi biliyorum ODTÜ Matematik'te 1 yıl okumuştum. Sonrasında ilerisi için önümün açık olmadığını düşündüğüm için Havacılık ve Uzay Müh.ne yatay geçiş yapmıştım. Bu sene arkadaşlarım matematikten mezun oldu. İş bulma oranları inanın çok az. Bir kaç kişi ancak bankalarda iş bulabildi. Diğerleri ise halen iş aramakta.

Peki bu yazılımcılık olayı hakkında bilgin var mı?

2246 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:38:14 

quote:

Orjinalden alıntı: ::AlacaKaranlıkT!M::

Az da olsa var. Bazı arkadaşlar uygulamalı matematik alanında master için bilişim sistemleri mi ne öyle bir şey seçtiler. Sanırım oradan mezun olunca 2 yıl sonunda bazı firmalar işe alabiliyormuş. Ama çok fazla detay bilmiyorum.

En fazla (5) metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini !

316 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:45:01 

özel dersten parayı kırabilirsin sırf özel ders vererek evlenip araba ve ev alanlar var.Tabi burda üniversite önemli.Boğaziçi mezunundan matematik dersi deyince fiyat iki katına çıkıo.Saati 100 milyona ders verenler var

161 Mesaj
15 Temmuz 2009; 11:54:31 

bu arada formasyon alıp devlet okulunda çalışmanız zor.. bir okadar matematik ogretmeni varken açıkta veya birsekilde size sıranın gelmesi zor.. bizim dersanedeki mat hocamızda mat ten mezun.. ancak ozel ders ve dersane hocalıgı mantıklı geliyor..

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

743 Mesaj
15 Temmuz 2009; 12:28:19 

Uygulamalı matematik nasıl peki? Haliç Üniversitesinde var. Neler farklı? Aynı şekilde Mat-Bilg. bölümü hakkında da bilgisi olan varsa yazsın lütfen.

2222 Mesaj
15 Temmuz 2009; 12:36:59 

Öğretmen olmaktan başka şansın yok sayılır.Okul bitince formasyon falan uğraşırsın.Matematik mezunu için herşey zor formasyonda rakiplerin yine matematikçiler olacak.Öğretmen olsan da dershanelerde üç kuruş paraya sürüneceksin.Milli egitime atanmadıkça öğretmenliğin kıymeti yok.Matematik bölümünü gözünde büyütme özel ders falan bunlardan iyi para kazananlar mezunların çok küçük bölümüdür.Meslek rehberinde orada çalışabilir şurada çalışabilir dediğine bakma hep dolaylı şeyler.Gerçek meslek veren bir bölüme git mühendislik gibi yoksa puanına yazık olur.

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 12:44:17 

Anladım arkadaşlar. Dershane öğretmenliğinden başka adam gibi alternatif yok sanırım. O da şu ekonomik krizde riskli bir iş hâline geldi.

Yazılımcılık olayı hâlâ kafamı kurcalıyor ama. Yazılım dersleri de alıyorlarmış, ben 4 yıllık lisans müfredatlarına baktım da. Uygulamalı matematik alanında uzmanlaşanların yazılımcılık yapabileceği söyleniyor. Hatta şahit de oldum.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Temmuz 2009; 12:58:36 

quote:

Orjinalden alıntı: ::AlacaKaranlıkT!M::

Anladım arkadaşlar. Dershane öğretmenliğinden başka adam gibi alternatif yok sanırım. O da şu ekonomik krizde riskli bir iş hâline geldi.

Yazılımcılık olayı hâlâ kafamı kurcalıyor ama. Yazılım dersleri de alıyorlarmış, ben 4 yıllık lisans müfredatlarına baktım da. Uygulamalı matematik alanında uzmanlaşanların yazılımcılık yapabileceği söyleniyor. Hatta şahit de oldum.

Bilader benm dersanedeki hocam ankara üniversitesi matematik bolumu mezunu idi..
Sene başında bizi bırakıp amerika'ya gitti bilgisayar mühendisliginde masterımsı bişiler yapacakti

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 13:00:05 

quote:

Orjinalden alıntı: canberk3113

Bilader benm dersanedeki hocam ankara üniversitesi matematik bolumu mezunu idi..
Sene başında bizi bırakıp amerika'ya gitti bilgisayar mühendisliginde masterımsı bişiler yapacakti

Vay be...

88 Mesaj
15 Temmuz 2009; 13:00:45 

Bölümü bitirip ögretmen olmakta kolay olmuyor.. Karşındakine hitap tarzında başarılı olmak lazım.. Konuları herkes bilir ama anlatma işini yapmak yetenege kalmış.. Eger sağlam anlatırım diyorsan bence tercih listene eklemelisin.. Degişen sistemde daha çok özel ögretmene ihtiyaç olacaktır (Bence)

Geçmiş günü beyhude yere yad etme
Bir gelmemiş an için de feryad etme
Geçmiş gelecek masal bütün bunlar hep
Eğlenmene bak ömrünü berbad etme..

153 Mesaj
15 Temmuz 2009; 13:22:48 

Açıkcası ben fen fakültelerini önermiyorum.Nedeni Türkiyede fen fakültelerine yeteri kadar önem gösterilyor.Olabileceğin büyük ihtimal ya üniversite hocası master ve doktora yaparsan yada matematik öğretmenliği.Geçenlerde biri diyordu burada galiba adamın teki İTÜ Matematik Mühendisliği bitirmiş ve Endüstri ile çift anadal yapmış işe alınmamış.Türkiyenin gerçek fotografı bu işte.Bu ülke adam olmaz.

Ege Üniversitesi Makina Mühendisliği
Nokia NSeries N78
Multimedia Telefonu

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 13:33:20 

Üniversite hocalığı, öğretim görevliliği, Master, doktora... Uçtuk gibi? (Bunlar torpil istiyor biraz da. )

Açıkçası bu bölüm için asıl hedefim yazılım sektörüydü. Uygulamalı matematik dalında ilerleyip yazılıma atılmak. Ama bu da bölümün risklerine giriyor galiba ülkemizde? Olmazsa, dershanede matematik öğretmenliği yapmatı; ama o da şu kriz ortamında (Bu ortamın daha süreceğini düşünüyorum ki Türkiye hiçbir zaman doğru dürüst ekonomik refah içinde olamıyor zaten. ) riskli iş, dershaneden geliriniz ne kadar olabilir ki?

Sanırım bu bölümü tercih listemin ta en sonlarına yazsam, mühendisliklere yönelip ağırlık versem iyi olacak.

Gereken yanıtları aldım sayılır arkadaşlar. Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ::AlacaKaranlıkT!M:: -- 15 Temmuz 2009; 13:33:56 >

1746 Mesaj
15 Temmuz 2009; 13:40:46 

Bir de şöyle bir şey var , kimse lisans eğitimini aldığı gibi iş bulacağını zannetmesin.Örneğin öğretim üyeleri falan ( Teoman senin için ) eğer az buçuk zeki olduğunuza kanaat getirdiyseniz matematik okuyun sonra istediğiniz ve kazanamadığınız bölüm üzerine yüksek lisans yapın diyor.Yani Matematik okuyup güzel bir dereceyle fakülteyi bitirirsen Yazılım Mühendisliğinde,Bilgisayar Mühendisliğinde,İşletmede,.... ve hatta Genetik Mühendisliğinde bile başarılı olabiliyorsun.

Tanıdıklarım / bildiklerim var bu yolu seçen

3270 Mesaj
15 Temmuz 2009; 14:24:14 

bu sene ing hazırlıktaki sınıf arkadaşım matematik okuyacak. oda yazılımcılık filan hevesi var ama sadece 4. sene yazılım dersleri veriyorlarmış bu da ne kadar yeterli olur bilemiyorum. bu arada okul ytü.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

3805 Mesaj
15 Temmuz 2009; 14:34:37 

Herhangi bir mühendisin işsiz kalma durumu söz konusu olabilir ama emin ol matematik mezununun işsiz olması çok çok zor. Hadi oldu diyelim sadece özel ders vererek çok büyük paralar kazanabilrisin. Matematik her yaştan insana gerekli olan bir şey. 1.sınıf öğrencisi de ders alır lise öğrencisi de. Okuması biraz zor deniliyor ama genele bakarsak her bölümün kendine göre zorluğu var. Bence puanın yeterse düşünmeden yaz.

Akşamlar sensiz geçmez Dilara !!

923 Mesaj
15 Temmuz 2009; 14:40:27 

Teoman yazma matematiği. Hatta bölüm okuma bence. Mühendislikte çabalarsan iş bulabilirsin ama matematik mezunun iş bulması için mühendisin çabaladığının 10 katı çabalaması kendini geliştirmesi gerekir.

2246 Mesaj
15 Temmuz 2009; 14:44:38 

quote:

Orjinalden alıntı: ArkandayIM

Herhangi bir mühendisin işsiz kalma durumu söz konusu olabilir ama emin ol matematik mezununun işsiz olması çok çok zor. Hadi oldu diyelim sadece özel ders vererek çok büyük paralar kazanabilrisin. Matematik her yaştan insana gerekli olan bir şey. 1.sınıf öğrencisi de ders alır lise öğrencisi de. Okuması biraz zor deniliyor ama genele bakarsak her bölümün kendine göre zorluğu var. Bence puanın yeterse düşünmeden yaz.

Öğretmenlik dışında ne gibi işlerde çalışıyorlarmış acaba? Hani o kadar matematikçi tanıdığım var onlara önereceğim.

811 Mesaj
15 Temmuz 2009; 14:56:37 

Dershanedeki matematikçi stajyerlerle konuşmuştum..

Üniversitedeyken kriptoloji bölümünde uzmanlaşmak istersen 5 seneliğine amerikaya yolluyor.Ama 5 sene dönemiyorsun,sana 100.000 dolar da veriyor.(o konuları tam bilmiyorum)

Geliyorsun, 1 üniversitede yrd. doçent oluyorsun

Ya da bankalarda şifreleme,algoritma bölümünde çalışıyorsun.

Böyle yani, dershanecilikten başka tek güzel yanlardan biri gibi.

337 Mesaj
15 Temmuz 2009; 15:21:55 

arkadaslar bende matematik bölümü düsünüyorum ankara matematik tutuyor ama bi aksilik falan olursa diye altina da bi tercih yazayim diyorum bu da büyük ihtimalle hacettepe istatistik olcak istatistik hakkindaki düsünceleriniz neler? biraz konuyu dagittim gibi oldu ama belki konuyu acan arkadasta dusunebilir istatistik

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 15:42:50 

quote:

Orjinalden alıntı: sspartacuss

arkadaslar bende matematik bölümü düsünüyorum ankara matematik tutuyor ama bi aksilik falan olursa diye altina da bi tercih yazayim diyorum bu da büyük ihtimalle hacettepe istatistik olcak istatistik hakkindaki düsünceleriniz neler? biraz konuyu dagittim gibi oldu ama belki konuyu acan arkadasta dusunebilir istatistik

Yok dostum, düşünmüyorum. Ama sor tabii ki de.

Matematikle ilgili kafamda belli düşünceler oluştu arkadaşlar, teşekkür ederim.

Yazılım işi için, bir mühendisten daha fazla uğraşacakmışım gibi geliyor. Dershane öğretmenliği ve özel kurs da yazılıma alternatif olabilir benim için. Ancak, sanırım tercih listemde mühendislikten önce gelmeyecek. Bunların dışında da iş bulmak zor.

Mühendisliğe yöneleyim. Tercih listemde başta mühendisliğe ağırlık verip, sonlara matematiği yazarım.

10039 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:29:58 

quote:

Orjinalden alıntı: Sayeh-eh Khodah

Bir de şöyle bir şey var , kimse lisans eğitimini aldığı gibi iş bulacağını zannetmesin.Örneğin öğretim üyeleri falan ( Teoman senin için ) eğer az buçuk zeki olduğunuza kanaat getirdiyseniz matematik okuyun sonra istediğiniz ve kazanamadığınız bölüm üzerine yüksek lisans yapın diyor.Yani Matematik okuyup güzel bir dereceyle fakülteyi bitirirsen Yazılım Mühendisliğinde,Bilgisayar Mühendisliğinde,İşletmede,.... ve hatta Genetik Mühendisliğinde bile başarılı olabiliyorsun.

Tanıdıklarım / bildiklerim var bu yolu seçen

Yüksek Lisans,Akademik kariyere açılan bir kapıdır.Orada bilgine bilgi katarsın,akademik geleceğini şekillendirmeye başlarsın.Piyasada çalışacak olan bir insan için Lisans bilgileri zaten yeterlidir.Ancak Türkiye'de yaşıyoruz popüler olan şeyleri herkes yapmak ister.Yüksek Lisans'da popülerliğinden dolayı tercih sebebidir...

--

Teoman sende yaz abi Matematiği ama zaten oraya gelene kadar üst tercihlerine girersin

3805 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:36:03 

quote:

Orjinalden alıntı: hasan_hzl

Öğretmenlik dışında ne gibi işlerde çalışıyorlarmış acaba? Hani o kadar matematikçi tanıdığım var onlara önereceğim.

Mesela bankalarda çalışabilir. Mesela bilgisayar şirketlerinde çalışabilir.

Akşamlar sensiz geçmez Dilara !!

5307 Mesaj
15 Temmuz 2009; 19:40:43 

Kararımı verdim ya.

Matematiği yazmayacağım başlara. Bu durumda zaten matematiğe gelene kadar üst tercihlerden (Bunlar da mühendislik olur.) birine denk gelirim, @Shady'nin dediği gibi.

0 Mesaj
15 Temmuz 2009; 21:08:54 

odtü matematiği bu alemde tek geçerim..tercih 1,,

143 Mesaj
15 Temmuz 2009; 21:10:03 

Burada kaç kişi matematik bölümünde okudu ya da mezun oldu acaba? O kadar ileri matematik dersleri görüp de gidip dershane öğretmenliği yapmak, üçgenin içaçılarının 180 derece olduğunu öğretmek... insanın kendine hakaret etmesi gibi bir şey bunu da biliniz...

Bir de 7 Mayıs 2009 Haberini ekleyeyim buraya gerisini siz düşünün:

ODTÜ Matematik Bölümü mezunu genç öğretmen Erkan Karakaya, işsizlikten dolayı girdiği bunalım sonucu intihar etti.

“ODTÜ Matematik Bölümü mezunu genç öğretmen Erkan Karakaya, işsizlikten dolayı girdiği bunalım sonucu intihar etti. 1 Mayıs günü toprağa verilen genç öğretmenin ailesi ve arkadaşları, olup biteni anlamakta zorlanıyor.”
Erkan’ın ağabeyi, “ODTܒyü bitirince kesinlikle işsiz kalmaz sanıyordu herkes, biz de öyle sanıyorduk. Ablaları ve annem çalışarak, bin bir zahmetle okuttu onu. Erkan da her fırsatta ‘Size ben bakacağım, sizi çok iyi yaşatacağım’ derdi. Ama okul bitti, iş bulamadı, annesine ablalarına karşı mahcubiyet yaşadı galiba. Dayanamadı işsiz kalmaya. Ablaları çok zor şartlarda okuttu, Erkan da iş bulamamayı yediremedi kendine. Böyle olmamalıydı...” diye konuşuyor, kardeşinin cenazesinde. Arkadaşlarıysa “eften püften” sebeplerle Erkan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söylüyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WTtr -- 15 Temmuz 2009; 21:14:54 >

Acer 5024WLMi 100gb 5400rpm hdd 1gb ddr 333 ram 128mb Ati x700 Titan G3T soğutma

0 Mesaj
16 Temmuz 2009; 10:12:22 

bu kişi için üzüldüm..ama böyle ufak şeler yüzünden intihar etmemeli..deymez yani..odtü matematik süper bölüm..ama ülkenin kaderi bu..kpssyi kazanamazsan istwer boğaziçili ol boşta kalırsın..arkadaşlar okul hayatıyla iş hayatını kıyaslamayın çok farklı şeyler..hata burda..kral matematikçi mühendis ol..para etmeyebilir..nice ilkokul mezunları..parayla oynuyo..yani okullla gerçek hayat farklı..odtü matematik tek bu alemde..

2246 Mesaj
16 Temmuz 2009; 10:33:51 

quote:

Orjinalden alıntı: ArkandayIM

Mesela bankalarda çalışabilir. Mesela bilgisayar şirketlerinde çalışabilir.

herkes böyle diyor ama durum böyle değil işte. Bir iktisatçı dururken, banka gidip mat.çi almaz. Aynen bir bilgisayar müh. dururken, bir şirketin mat.çi almadığı gibi. Ben bunları kulaktan dolma bilgilerle söylemiyorum. Bizzat gördüğüm, yakından tanık olduğum şeyler (Hatırlatırım, bir sen ODTÜ matematikte okudum). Ha, hiç mi bankaya ya da bilgisayar şirketine giren yok? Var tabi... Amam inan bana en fazla %5-10'dur bu yüzde.

Öyle ODTÜ Matematik kraldır, falan hikaye bunlar (Akademisyen olacağım diyorsan, o zaman en kral bölümdür evet.). Orada okuyup, yaşananları görmeden olmaz. Bu ülkede fen-edebiyat okuyupta mutlu ve bol paralı işlerde çalışan insan sayısı inanın çok azdır. O yukarıda intihar ettiğinden bahsedilen arkadaşta benim tanıdığım birisiydi. Pırıl pırıl, çalışkan bir arkadaşımızdı.

Fazla uzatmaya gerek yok. Tercih yapacak arkadaşın aklını karıştırmayalım. İnşallah istediği yere rahatça yerleşir.

0 Mesaj
16 Temmuz 2009; 14:09:07 

formasyon alırsan süper olur..öğretmenlik garanti..krizden etkilenmeyen tek bölüm..iş hayatı kısmet işi biraz da..matematik tercih 1 bnm fikrim..paraya para demezsin..

337 Mesaj
17 Temmuz 2009; 10:35:19 

peki 2 yıl iktisat veya isletme de okusak sirketlerde ise girmek yine zor olurmu?

0 Mesaj
9 Şubat 2010; 17:42:51 

quote:

Orijinalden alıntı: hasan_hzl

kardeş ya ben de bölümler arası yatay geçiş yapmak istiyorum beni bu konuda biraz bilgilendirebilir misin acaba? şimdiden teşekkürler

517 Mesaj
11 Şubat 2010; 1:24:32 

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Uygulamalı Mat. Mezunuyum 2009 yılında mezun oldum Şimdi bir devlet lisesinde Ücretli mat. öğretmenliği yapıyorum.
Uygulamalı mat. ile ilgili soruların olursa yaz cvplamaya çalışırm

3,2 liter 6 cylinder 338 horse power @ 7900 rpm Bu alana reklam verebilirsiniz :))) 0-100 km/h: 4.6 seconds top speed 303 km/h
length 4491 mm height 1372 mm weight 1,549 kg

41 Mesaj
10 Nisan 2010; 0:45:53 

Konuyu tekrar canlandırcam.

Matematik bölümü mezunu birisi özel sektörde matematikçi olarak çalışabiliyor mu?
Özel sektörde çalışabiliceği pozisyonlar neler? (yazılım, bilişim..vb dışında)

1271 Mesaj
10 Nisan 2010; 1:18:36 

Bi abim bu bölümü 8 senede bitirdi. Hayatından bezmişti vallahi. Bi arkadaşım da şuan gazi matematik öğretmenliği okuyor(Bildiğim kadarıyla öğretmenlik daha kolay)çok pişman seneye bir daha girecek öss ye tıp okuyacam diyo. Çok zor akıl işi değil burda okumak diyo.Ve de matematikle arası çok iyiydi küçüklükten beri matematik öğretmeni olacam derdi. Demek istediğim şu ki bölüm tercihi önemlidir. İyi düşünün yazık etmeyin gençliğinize. Matemarik bu şakası olmaz.

T.C.
İstanbul Üniversitesi
Hukuk Fakültesi

2222 Mesaj
10 Nisan 2010; 19:44:00 

quote:

Orijinalden alıntı: BetulSahin

Konuyu tekrar canlandırcam.

Matematik bölümü mezunu birisi özel sektörde matematikçi olarak çalışabiliyor mu?
Özel sektörde çalışabiliceği pozisyonlar neler? (yazılım, bilişim..vb dışında)

Dershanede öğretmen olursun 3 kuruşa süründürürler.Özel ders verirsin öğrenci bulursan.Devlette öğretmen olursun ama o hiç kolay değil.Çünkü karşındaki rakiplerin senin gibi matematik mezunları olacak rekabet sağlam olur.

805 Mesaj
10 Nisan 2010; 20:47:40 

hocalar devamlı gaz veriyor matematikçisiniz her işi yaparsınız diye bakalım ne olacak mezun olunca

2222 Mesaj
10 Nisan 2010; 22:03:19 

quote:

Orijinalden alıntı: bilbar

hocalar devamlı gaz veriyor matematikçisiniz her işi yaparsınız diye bakalım ne olacak mezun olunca

Sakın inanma her bölümde böyledir.Son sınıfa kadar hep gaz.Okul bitince ne halin varsa gör derler.Bu konuda üniversiteden biri hocayı çok sıkıştırdık biz size hepiniz öyle olacaksınız demedik önünüzdeki imkanları gösterdik dediler.Harç parasını verelim okulu bırakmayalım diye böyle diyorlar diye düşündüm.

0 Mesaj
2 Eylül 2010; 12:55:49 

arkdşlar,mat bölümünden mezun olupta öğrtmen olan mı, yoksa mat öğrtmenliğinden mezun olan mı öğretmenlikte daha avantajlıdır,daha iidir?birde mat bölmünden mezun olan birinin dersaneyle beraber bilgilerini kullanabileceği başka alanlarda da çalışabilir mi?

1 Mesaj
2 Eylül 2010; 13:13:00 

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

dostum bil.müh. okuyunca bile mezunlar %100 yazılımcı olurum diyemiyor kendilerini yetersiz görüyorlar millet tutturmuş yok bişe yapamazsan yazılım yaparsın EE bitir iş bulamzsan yazılım yaparsın sadece milleti kandırıyolar ve avutuyorlar başka bişe yok ODTÜlü arkadaş örnek vermiş işte bitirenlerin %90 ı ayda 700 liraya dersanede öğretmen olur devlete de atanamaz yazılım işi ise o kadar basit değil yok matematik bitir fizik bitir EE endüstri bitir yaparsın demek saçma yıllarca kurslara binlerce dolar verirsin sonra işe gircem diye 1000 takla atarsın

32 Mesaj
2 Eylül 2010; 16:34:11 

Konu hortlamış adamın imzası İTÜ - Bilgisayar Müh.:)
Bu arad tebrikler zira burda matematik yazsam mı diye tartışırken İTÜ Bilgisayar gerçekten aşama kaydettiğinin kanıtı.
(matematiği küçümsediğimden değil elbette)

Avatar : The Last Airbender Fan Club

265 Mesaj
2 Eylül 2010; 17:32:38 

quote:

Orijinalden alıntı: stoudomaire

arkdşlar,mat bölümünden mezun olupta öğrtmen olan mı, yoksa mat öğrtmenliğinden mezun olan mı öğretmenlikte daha avantajlıdır,daha iidir?birde mat bölmünden mezun olan birinin dersaneyle beraber bilgilerini kullanabileceği başka alanlarda da çalışabilir mi?

bölüm mezunları daha donanımlıdır

Ete kemiğe büründüm,zayef diye göründüm.
BalıkesirSpor

5307 Mesaj
2 Eylül 2010; 17:42:24 

Bu konu neden arada bir hortluyor yahu?

Vay be; geçen yıl neler düşünüyormuşum, şimdi ne oldu...

@DeStAn_YaZaNvidia
Çok teşekkür ederim.

@stoudomaire
Konuyu bir şekilde bulup hortlatabildiğin için tebrikler ve teşekkürler öncelikle.

Tabii ki Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği mezunları daha avantajlıdır. Çünkü FEF mezunlarının devlette öğretmenlik yapabilmesi için bir de formasyon almaları gerekiyor; ama eğitim fakültesinde bu formasyon olayı zaten veriliyor. Bir de FEF daha çok bilim üzerine eğitim verirken eğitim fakülteleri branş öğretmenliği üzerine eğitim veriyor.

FEF Matematik Bölümü mezunları dershanelerde öğretmenliğin yanısıra vakti olursa matematik ile ilgili diğer işleri de yapabilir, kısıtlama yok. Ancak geçen yılki iletilerde de tartışmışız. Türkiye'de matematik bölümü mezunlarının eğitim sektörü dışında yapabileceği iş olanakları maalesef çok geniş değil.

0 Mesaj
2 Eylül 2010; 17:53:51 

formasyon almadan nerelerde öğretmenlik yapar bölm mezunları

5307 Mesaj
2 Eylül 2010; 17:58:28 

quote:

Orijinalden alıntı: stoudomaire

formasyon almadan nerelerde öğretmenlik yapar bölm mezunları

Formasyon devlette öğretmenlik için gerekiyor. Ancak dershane öğretmenliği veya özel ders için formasyon şart değil.

Eğitim fakültesi mezunları zaten formasyonlu mezun oluyor. Ancak devlette çalışmak isteyen FEF bölüm mezunlarının ek formasyon derslerini alması şart.

0 Mesaj
19 Kasım 2011; 0:41:33 

yazma lanet olsun matematiğe
inşallah değiştircem bu yıl:)

0 Mesaj
18 Ocak 2012; 18:27:51 

ya bu fef matematik okuyanların çok zor iş bulabilceklerini iddia edenler neye göre sylüyolar acaba.zaten belli yerlerde bulunmak için iyi üniversitelerden mezun olmak gerekir.neden çoğu kişi byle düşünüyo merak ediyorum

3586 Mesaj
18 Ocak 2012; 18:56:29 

quote:

Orijinalden alıntı: haticce

yazma lanet olsun matematiğe
inşallah değiştircem bu yıl:)

10 Mesaj
20 Ocak 2012; 11:49:35 

hakkaten ibretlik adam matematik düşünürken itü bilgisayara girmiş, baya bi aşama kaydetmiş.

1396 Mesaj
22 Ocak 2012; 0:05:21 

quote:

Orijinalden alıntı: ayse1809

ya bu fef matematik okuyanların çok zor iş bulabilceklerini iddia edenler neye göre sylüyolar acaba.zaten belli yerlerde bulunmak için iyi üniversitelerden mezun olmak gerekir.neden çoğu kişi byle düşünüyo merak ediyorum

İstanbul üniversitesi matematik bölümünde okuyorum. Mezun olunca iş olanakları oldukça kısıtlı, ya dershanede yok pahasına 800 900 tl için kendini paralayacaksın yada formasyon alıp kpssye girip devlette öğretmen olmak için uğraşacaksın. Kendini geliştirip özel sektörde de bir şeyler yapabilirsin. Bölümü bitirmek oldukça zor aklı olan bulaşmasın derim. Girenlerin yarısı bırakıyor zaten okulu 2 3 sene içerisinde ve bölümdekilerin %80 i matematiği seçtiğinden dolayı pişmanlar.

11 Mesaj
22 Ocak 2012; 0:34:01 

aynen bende öyle :)

10 Mesaj
27 Ocak 2012; 4:45:11 

Bölümü okumak gerçekten zor.Bitirince elinde öyle ahım şahım güzel birşeyde geçmiyor.Özel ders falan imkanları da öyle kolay değil.Şu anda matematik 3. sınıfım ilk geldiğimizde sınıf 80 kişi idi.10u 2.sınıfa geçmeden bıraktı.10 tanesi 2. sınıfa geçerken bıraktı.2.sınıf bitiminde de Bizim ünide 1-3 barajı var ona takıldığı için bıraktı zaten tekrar lys öss başvurularında bulunmuşlardı.Aklı olan eğer matematik benim ideal mesleğim olsun demeyenler bu bölüme adımını bile atmasın.iş imkanları bildiğim kadarıyla zaten yukarıda da yazılmış.Yüksek lisans için bundan iyi bir bölüm bulunamaz.Ancak gel gelelim 80 kişiden sadece 1 kişi ileriye yönelik çalışabilir.Sadece Yüksek lisans yapmakla bitmiyor onun bir daha sınavı var.Diğer sınıftaki geri kalanlar ise 40 kişi falan kaldı şimdi bunlarda kimisi öğretmenlik planlıyor kimisi dershane kimisi babasının yeri var orayı çalıştıracak.Başka da öyle ahım şahım yer yok zaten.bulaşmamak ve mühendislik okumak en akıl karı.Tabi o da mühendisliğin hangisi olduğuna bağlı.

22 Mesaj
31 Ocak 2012; 16:31:04 

Arkadaşlar sakına matematik bölümü yazmayın ben şuanda matematik bölümünden bu sene mezun oldum ve formasyon almaktayım aman diyorum psikolojiniz bozulur ama ben artık girdim bu yola ve bil.müh.yüksek lisans yapmayı planlıyorum bilginize...

0 Mesaj
22 Şubat 2012; 12:41:56 

ben matematik son sınıf öğrencisiyim, bilişim yazılım sektörüne yonelmek istiyorum, okulu bitirdikten sonra bu konuda bir kursa gitmeyi veya 2yıllık bilgisayar programcılığı okumayı düsünüyorum, ama söylediğin gibi bilgisayar muhendisliginden yuksek lisans yapabildiğimizi bilmiyordum, fen edb. mezunu olarak muhendislik fakültesinden yuksek lisans yapabiliyormuyuz? umitslam bilgisayar ve programlamayla ilgili yuksek lisans yapabilidiğimiz alanlar hakkında bilgin varsa yazabilirmisin

1478 Mesaj