Şimdi Ara

Matematik bölümü iyi midir, iş olanakları nasıldır ve mezunları ne yapabilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
92
Cevap
2
Favori
170.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tercihlerime matematik bölümünü de yazmayı düşünüyorum. (Mühendisliği ve öğretmenliği değil. Fen / Fen-Edebiyat olarak.)

Bu bölüm nasıldır? Mezunların iş bulma olasılıkları ve çalışma alanları tam olarak nedir? YTÜ, 9 Eylül, Ege, Marmara yazabilirim.

Uygulamalı matematik altında yazılım dersleri alıp firmalarda, kurum ve kuruluşlarda yazılımcılık yaptıklarını duyuyorum sürekli, meslek rehberlerinde de hep öyle yazıyor. Bu açıdan önerir misiniz matematiği?

Bir de formasyon alıp öğretmen olabilme olayı burada da geçerli midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 15 Temmuz 2009; 11:37:20 >

• Öğretmen olabilirsin.
    Dersanedeki hocam Odtü Matematik mezunuydu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AnotheRDie

Öğretmen olabilirsin.
    Dersanedeki hocam Odtü Matematik mezunuydu.

"Matematik öğretmenliği" değil yani, klasik matematik? İyiymiş o zaman.

Zaten başlıca alanlarda iş bulamazsam yöneleceğim şey öğretmenlik olacak.
  • Bende matematiği çok seviyorum ve hatta düşünüyordum ama formasyon felen uğraşamam hocam.

Makine mühendisliği ideal benim için , gel buraya boşverr
  • Gazi İnşaat nasıldır acep ?
  • Açıkça söyleyeyim matematik okuyupta öğretmenlik dışında iş yapan ancak %10'dur. Nerden mi biliyorum ODTÜ Matematik'te 1 yıl okumuştum. Sonrasında ilerisi için önümün açık olmadığını düşündüğüm için Havacılık ve Uzay Müh.ne yatay geçiş yapmıştım. Bu sene arkadaşlarım matematikten mezun oldu. İş bulma oranları inanın çok az. Bir kaç kişi ancak bankalarda iş bulabildi. Diğerleri ise halen iş aramakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 15 Temmuz 2009; 11:33:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: hasan_hzl

Açıkça söyleyeyim matematik okuyupta öğretmenlik dışında iş yapan ancak %10'dur. Nerden mi biliyorum ODTÜ Matematik'te 1 yıl okumuştum. Sonrasında ilerisi için önümün açık olmadığını düşündüğüm için Havacılık ve Uzay Müh.ne yatay geçiş yapmıştım. Bu sene arkadaşlarım matematikten mezun oldu. İş bulma oranları inanın çok az. Bir kaç kişi ancak bankalarda iş bulabildi. Diğerleri ise halen iş aramakta.

Peki bu yazılımcılık olayı hakkında bilgin var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ::AlacaKaranlıkT!M::

quote:

Orjinalden alıntı: hasan_hzl

Açıkça söyleyeyim matematik okuyupta öğretmenlik dışında iş yapan ancak %10'dur. Nerden mi biliyorum ODTÜ Matematik'te 1 yıl okumuştum. Sonrasında ilerisi için önümün açık olmadığını düşündüğüm için Havacılık ve Uzay Müh.ne yatay geçiş yapmıştım. Bu sene arkadaşlarım matematikten mezun oldu. İş bulma oranları inanın çok az. Bir kaç kişi ancak bankalarda iş bulabildi. Diğerleri ise halen iş aramakta.

Peki bu yazılımcılık olayı hakkında bilgin var mı?

Az da olsa var. Bazı arkadaşlar uygulamalı matematik alanında master için bilişim sistemleri mi ne öyle bir şey seçtiler. Sanırım oradan mezun olunca 2 yıl sonunda bazı firmalar işe alabiliyormuş. Ama çok fazla detay bilmiyorum.

• özel dersten parayı kırabilirsin sırf özel ders vererek evlenip araba ve ev alanlar var.Tabi burda üniversite önemli.Boğaziçi mezunundan matematik dersi deyince fiyat iki katına çıkıo.Saati 100 milyona ders verenler var
  • bu arada formasyon alıp devlet okulunda çalışmanız zor.. bir okadar matematik ogretmeni varken açıkta veya birsekilde size sıranın gelmesi zor.. bizim dersanedeki mat hocamızda mat ten mezun.. ancak ozel ders ve dersane hocalıgı mantıklı geliyor..
  • Uygulamalı matematik nasıl peki? Haliç Üniversitesinde var. Neler farklı? Aynı şekilde Mat-Bilg. bölümü hakkında da bilgisi olan varsa yazsın lütfen.
  • Öğretmen olmaktan başka şansın yok sayılır.Okul bitince formasyon falan uğraşırsın.Matematik mezunu için herşey zor formasyonda rakiplerin yine matematikçiler olacak.Öğretmen olsan da dershanelerde üç kuruş paraya sürüneceksin.Milli egitime atanmadıkça öğretmenliğin kıymeti yok.Matematik bölümünü gözünde büyütme özel ders falan bunlardan iyi para kazananlar mezunların çok küçük bölümüdür.Meslek rehberinde orada çalışabilir şurada çalışabilir dediğine bakma hep dolaylı şeyler.Gerçek meslek veren bir bölüme git mühendislik gibi yoksa puanına yazık olur.
  • Anladım arkadaşlar. Dershane öğretmenliğinden başka adam gibi alternatif yok sanırım. O da şu ekonomik krizde riskli bir iş hâline geldi.

Yazılımcılık olayı hâlâ kafamı kurcalıyor ama. Yazılım dersleri de alıyorlarmış, ben 4 yıllık lisans müfredatlarına baktım da. Uygulamalı matematik alanında uzmanlaşanların yazılımcılık yapabileceği söyleniyor. Hatta şahit de oldum.
  • quote:

Anladım arkadaşlar. Dershane öğretmenliğinden başka adam gibi alternatif yok sanırım. O da şu ekonomik krizde riskli bir iş hâline geldi.

Yazılımcılık olayı hâlâ kafamı kurcalıyor ama. Yazılım dersleri de alıyorlarmış, ben 4 yıllık lisans müfredatlarına baktım da. Uygulamalı matematik alanında uzmanlaşanların yazılımcılık yapabileceği söyleniyor. Hatta şahit de oldum.

Bilader benm dersanedeki hocam ankara üniversitesi matematik bolumu mezunu idi..
    Sene başında bizi bırakıp amerika'ya gitti bilgisayar mühendisliginde masterımsı bişiler yapacakti

• quote:

Orjinalden alıntı: canberk3113

quote:

Anladım arkadaşlar. Dershane öğretmenliğinden başka adam gibi alternatif yok sanırım. O da şu ekonomik krizde riskli bir iş hâline geldi.

Bilader benm dersanedeki hocam ankara üniversitesi matematik bolumu mezunu idi..
    Sene başında bizi bırakıp amerika'ya gitti bilgisayar mühendisliginde masterımsı bişiler yapacakti

Vay be...

• Bölümü bitirip ögretmen olmakta kolay olmuyor.. Karşındakine hitap tarzında başarılı olmak lazım.. Konuları herkes bilir ama anlatma işini yapmak yetenege kalmış.. Eger sağlam anlatırım diyorsan bence tercih listene eklemelisin.. Degişen sistemde daha çok özel ögretmene ihtiyaç olacaktır (Bence)
  • Açıkcası ben fen fakültelerini önermiyorum.Nedeni Türkiyede fen fakültelerine yeteri kadar önem gösterilyor.Olabileceğin büyük ihtimal ya üniversite hocası master ve doktora yaparsan yada matematik öğretmenliği.Geçenlerde biri diyordu burada galiba adamın teki İTÜ Matematik Mühendisliği bitirmiş ve Endüstri ile çift anadal yapmış işe alınmamış.Türkiyenin gerçek fotografı bu işte.Bu ülke adam olmaz.
  • Üniversite hocalığı, öğretim görevliliği, Master, doktora... Uçtuk gibi? (Bunlar torpil istiyor biraz da.)

Açıkçası bu bölüm için asıl hedefim yazılım sektörüydü. Uygulamalı matematik dalında ilerleyip yazılıma atılmak. Ama bu da bölümün risklerine giriyor galiba ülkemizde? Olmazsa, dershanede matematik öğretmenliği yapmatı; ama o da şu kriz ortamında (Bu ortamın daha süreceğini düşünüyorum ki Türkiye hiçbir zaman doğru dürüst ekonomik refah içinde olamıyor zaten.) riskli iş, dershaneden geliriniz ne kadar olabilir ki?

Sanırım bu bölümü tercih listemin ta en sonlarına yazsam, mühendisliklere yönelip ağırlık versem iyi olacak.

Gereken yanıtları aldım sayılır arkadaşlar. Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 15 Temmuz 2009; 13:33:56 >

• Bir de şöyle bir şey var , kimse lisans eğitimini aldığı gibi iş bulacağını zannetmesin.Örneğin öğretim üyeleri falan ( Teoman senin için ) eğer az buçuk zeki olduğunuza kanaat getirdiyseniz matematik okuyun sonra istediğiniz ve kazanamadığınız bölüm üzerine yüksek lisans yapın diyor.Yani Matematik okuyup güzel bir dereceyle fakülteyi bitirirsen Yazılım Mühendisliğinde,Bilgisayar Mühendisliğinde,İşletmede,.... ve hatta Genetik Mühendisliğinde bile başarılı olabiliyorsun.

Tanıdıklarım / bildiklerim var bu yolu seçen
  • bu sene ing hazırlıktaki sınıf arkadaşım matematik okuyacak. oda yazılımcılık filan hevesi var ama sadece 4. sene yazılım dersleri veriyorlarmış bu da ne kadar yeterli olur bilemiyorum. bu arada okul ytü.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.