Şimdi Ara

Intel 21 yıl sonra ilk defa çeyrek bazlı kayıp açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzunca bir süredir yarıiletken pazarının zirvesinde yer almayı başaran ve bu pozisyonunu korumayı sürdüren Intel, 21 yıl sonra ilk defa çeyrek bazlı zarar açıkladı. 2009 yılının ikinci çeyrek mali rakamlarını açıklayan yarıiletken devi, Avrupa Komisyonu tarafından Anti-tröst uygulamaları nedeniyle kesilen 1.45 milyar dolarlık ceza nedeniyle geride bıraktığımız üç aylık çeyrek dilim için 398 milyon dolarlık net kayıp açıklayan firma, Avrupa Komisyonu tarafından kesilen ceza hariç tutulduğunda ise beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi.

Avrupa Komisyonu tarafından kesilen ceza hariç tutulduğunda, Intel ikinci çeyrekte hisse başında 18 centlik kazanç (1 milyar dolar) elde ederek, analistler tarafından öngörülen 8 cent beklentisinin 2+ kat üzerine çıkmayı başardı. Yılın ilk çeyreğine göre gelirlerinde artış olduğu açıklanan Intel, ikinci çeyrekte 7.28 milyar dolarlık gelir açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelirlerde %15 kayıp yaşansa da 2008 sonunda patlak veren küresel krizin tüm segmentlerde satışlara ciddi darbe vurduğunu da unutmamak gerkeiyor.

Intel tepe yöneticisi Paul Otellini yaptığı açıklamasında, Intel'in operasyonel verimlilik merkezinde yeni teknolojilere ve yenilikçi ürünlere yatırım yapmaya devam edeceğini açıkladı. 3. çeyrekle ilgili finansal beklentisini de açıklayan Intel, küresel ekonomik krizle birlikte sezonsal nedenlere bağlı düşüşün yaşandığı üçüncü çeyrekte 8.5 milyar (+/- 400 milyon dolar) gelir elde etmeyi, yaklaşık %53 brüt kâr marjı elde etmeyi ve araştırma ve satın almalar için 2.8 milyar (bir önceki çeyreğe göre +200 milyon dolar) harcaacağıynı tahmin ediyor.

• intel her zman her yerde küresel bir tekel
  • İntel gibi bir firmanın bu kadar kayıp vermesi üzücü.
  • İşlemcilere o kadar para biçerse zarara uğrar tabi.
  • Doodlezz yazının tamamını okudun mu? Kesilen ceza haricinde işler gayet iyi gidiyor işte. Ne alakası var yaptığın yorumun?
  • başlığı okuyup yorum yapanlar komik olmuş
  • beter olsun
  • Yazıyı okumadım. Başlığa göre ilk kez yorum yazdım ve sonu kötüymüş.

Ailecek Intel kullanıyoruz oda ayrı konu...
  • Sabah cnbc-e de Selim Atalay İntelin bilançosu beklenenden iyi geldi, hisseleri prim yaptı diye haber geçiyordu, önümüzdeki 6 ay için de durumunu olumlu görüyormuş analistler.
  • Belki tarhinde en kötü dönemlerinden birini yaşıyor, ama gene de beklenenlerin üstünde gelirleri. 2010'un ortasına kadar böyle gider bence.
  • ceza kesilmese yine zarar yok yani :) vay be amd'ye ceza kesilse galiba kepenkleri kapatırlar :D
  • kenan arkadasın yorumuna çok güldüm acıkcası :D iyi olmuş bence intele milleti kazıklayıp duruyodu zaten..
  • İddaa ediyorum intel dizüstü sayesinde ayakta duruyor burayı kaybederse ........

2009 yılı Masaüstünde ........amd
    Her zaman Dizüstünde ...........intel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 15 Temmuz 2009; 21:04:00 >
  • az bile. intel pc üreticilerine ve satıcılarına her fırsatta teşvik pirimi vererek şike yapıyor. ülkemizde "parayı veren düdüğü çaldığı" için herhangi bir yaptırım yok.
  • intel malini iyi pazarliyo...
  • Core2Duo mimarisiyle yakaladığı satış başarısını i7'lere yanstamadı ancak intel için bu büyük bir kayıp sayılmaz,c2d tabanlı sistemler sayesinde son yıllarının en karlı dönemlerini yaşıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yenerbalcı

İddaa ediyorum intel dizüstü sayesinde ayakta duruyor burayı kaybederse ........

2009 yılı Masaüstünde ........amd
    Her zaman Dizüstünde ...........intel

rüya görüyorsun sen bir bak bakalım komple masaüstü hazır pc üretenlere yüzde kaçı intel ben sana diyeyim yüzde 90ı intel

birde bu parayı kim kazandı yani kasasına kimin girdi? dehşet bir para ...
    Avrupa Komisyonu tarafından Anti-tröst uygulamaları nedeniyle kesilen 1.45 milyar dolarlık ceza
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.