- x
TUVTÜRK muayenesindeki hafif kusurlar...
55 Cevap36333 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2059 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:19:26 

TUVTÜRK muayenesi sonucunda ; aracımızda tesbit edilen hafif kusurları, bir daha ki muayenede haletmemiz gerekiyor mu?

Mesela aracımızı muayeneye soktuk. İlk girişte 2 tane ağır kusur ve 4 tane de hafif kusur tesbit edildi.

Maueyenden geçmek için 2 ağır kusuru halletmemiz gerekiyor ve sonucunda 4 tane hafif kusurla geçiyoruz.

1. Camlarda film...

2. Motor yağ kaçakları...

3. Şanzuman yağ kaçakları...

4. İlk yardım çantası standartlara uygun değil...vs... gibi...

Dört tane hafif kusurla geçtik diyelim...

2 yıl sonunda ( ticari araçlarda 1 yıl ) tekrar muayeneye gireceğimiz zaman ; bir önceki muayenedeki hafif kusurların yaptırılması gibi bir şart var mı ? Aynı hafif kusurlar, bir sonraki muayenede yine başgösterse, araç muayeneden geçer mi?

Bilgisi, tecrubesi olan varsa sevinirim...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2059 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:24:22 

Konuyu yanlış yere açmışım, moderatörler "otomobil genel" bölümüne taşıyabilir mi?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Haziran 2009; 21:24:23 

O hafif kusurları sanırım 1 ay'dı o süre içerisinde halledip tekrar muayene istasyonuna gidiyosunuz ve aracınızın muayenesini yaptırıyosunuz.

Bizde de hafif kusur cıktı yaptırdık 15 gün sonra götürdük muayeneden geçti araç

3996 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:28:16 

quote:

Orjinalden alıntı: adri99

O hafif kusurları sanırım 1 ay'dı o süre içerisinde halledip tekrar muayene istasyonuna gidiyosunuz ve aracınızın muayenesini yaptırıyosunuz.

Bizde de hafif kusur cıktı yaptırdık 15 gün sonra götürdük muayeneden geçti araç

Ağır kusurdur o.

Araç ilk girişte muayeneden geçemezse bir hakkınız daha var. 2.de de geçemezse tekrardan 125 TL ödeme suretiyle bir daha muayeneye giriyorsunuz.

Bu arada araç hafif kusurla geçtiyse 2 yıl sonraki muayenede düzeltmiş olmanız gerekiyor diye hatırlıyorum.

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5S 16GB

12545 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:32:48 

olay bayağı ciddi gibi gözüksede.çatlak camlı aracı biraz para karşılığı,bu muayeneden geçiren birilerini tanıyorum..
quote:

Orjinalden alıntı: Energetic

Ağır kusurdur o.

Araç ilk girişte muayeneden geçemezse bir hakkınız daha var. 2.de de geçemezse tekrardan 125 TL ödeme suretiyle bir daha muayeneye giriyorsunuz.

Bu arada araç hafif kusurla geçtiyse 2 yıl sonraki muayenede düzeltmiş olmanız gerekiyor diye hatırlıyorum.

3325 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:36:45 

hafif kusur muayeneden geçmeye engelmi?
LPG stickerları cama yapıştırılmak zorundamı? hafif kusurmu ağır kusurmu? kesinlikle yapıştırmak istemiyorum çünkü.

Bu memleket dünyanın beklemediği, asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu. Bu sahne en az 7 bin senelik bir Türk beşiğidir. Beşik doğanın rüzgarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk doğanın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı; Onların oğlu oldu. Birgün o doğa çocuğu, Doğa oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu... Türk budur. YIldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

11680 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:44:29 

orta ton cam filmi,LPG stickerları,stepne hafif kusur olarak geçiyor hafif kusurlarda 1 ay içinde falan halledildiğini sanmıyorum o ağır kusurdur birde lpg varsa o lpg etiketini yapıştırmak zorunlu yoksa hafif kusur oluyor ama geçiyor yalnız diğer yani 2 seneki muayenede onların olması gerekiyormu onu bilmiyorumki bence öyledir

Daihatsu Sirion 1.0 12v 69 hp+lpg tasarrufta son nokta...

3325 Mesaj
29 Haziran 2009; 21:57:22 

quote:

Orjinalden alıntı: dkerem2

orta ton cam filmi,LPG stickerları,stepne hafif kusur olarak geçiyor hafif kusurlarda 1 ay içinde falan halledildiğini sanmıyorum o ağır kusurdur birde lpg varsa o lpg etiketini yapıştırmak zorunlu yoksa hafif kusur oluyor ama geçiyor yalnız diğer yani 2 seneki muayenede onların olması gerekiyormu onu bilmiyorumki bence öyledir

hafifle geçiyorsa sorun değil. hafiflerin bir sonraki seferede engel teşkil edeceğini sanmıyorum hafif kusurun ağır kusura dönüşecek hali yok sonuçta. teşekkürler bilgi için.

Bu memleket dünyanın beklemediği, asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu. Bu sahne en az 7 bin senelik bir Türk beşiğidir. Beşik doğanın rüzgarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk doğanın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı; Onların oğlu oldu. Birgün o doğa çocuğu, Doğa oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu... Türk budur. YIldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

2059 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:02:40 

Kesin olarak ben de tam bilmiyorum prosüdür nasıldır ama bence bir sonraki muayenede o hafif kusurlarında yaptırılması gerekiyordur.

1966 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:15:24 

tüvtürk sitesinde sss kısmında motor no okunmaması için ki okunmuyor ise ilerde de okunmaz "hafif kusur olark geçmekte bir daha muayeneye ihtiyaç duyulmamaktadır dolayısı ile sizin için sorun teşkil etmez" denmiş

www.t-m-t.info www.ozeldersci.com SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN
note 3 n9005
samsung ativ 700t pro

1966 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:19:05 

net cvp üzgünüm;

Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.
• Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
• Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
• Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir. Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
• Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

note 3 n9005
samsung ativ 700t pro

2059 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:27:00 

Evet... beklenen cvp geldi.

1966 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:30:53 

beklene cvp ama bir önceki yazdıgım da ne olacak??? motornosu okunmuyorsa okunmuyordur? bir çelişki var gibi

note 3 n9005
samsung ativ 700t pro

2059 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:36:59 

Motor no okunmuyorsa nasıl hafif kusur oluyor ki? Garip

Belki motor numarası change ????

Garip valla. . . Yurdumun işlerine akıl sır ermiyor.

2059 Mesaj
29 Haziran 2009; 22:48:21 

quote:

Orjinalden alıntı: boramat

net cvp üzgünüm;

Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.
• Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
• Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
• Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir. Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir
.

194 Mesaj
29 Haziran 2009; 23:54:25 

evet bende okudum bunu http://www.arac.muayene...nesi-nasil-yapilir.html
bu raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekir daha çok yapmanız sizin yararınıza olur gibi en azından şimdilik çünkü Tüvtürk araç muayene işlemine başlayalı 1 yıldan fazla oldu arkadaşında dediği gibi ticari araçlarda muayene bir yıl sonra olduğuna göre hafif kusur meselesinin kokusu çıkardı şimdiye artı olarak tüvtürk muayenesini muayene kusur listesine göre yapıyor ve hafif kusur hafif kusurdur ve muayeneden geçmeye engel teşkil etmez. Bunlar benim eldeki kaynaklara göre yorumum tabi isterseniz katılmayabilirsiniz. kaynak http://www.arac.muayenesi.com/muayene-liste.html

quote:

Orjinalden alıntı: boramat

net cvp üzgünüm;

• Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

7077 Mesaj
29 Haziran 2009; 23:58:02 

quote:

Orjinalden alıntı: dainesee

Motor no okunmuyorsa nasıl hafif kusur oluyor ki? Garip

Belki motor numarası change ????

Garip valla. . . Yurdumun işlerine akıl sır ermiyor.

evet

FIRE (Fully Integrated Robotized Engine)

615 Mesaj
30 Haziran 2009; 0:11:54 

Peki bu muayeneden sonra plakaya yapıştırılan bant göze hoş gelmiyor.Bilerek biz söksek yada 2yıl içinde yıkanıp gitse ki olması muhtemel 2sene sonra geldiğimizde bir sorun teşkil edermi acaba?

İlk sahıbı 2004 model 10 yıllık Palio 1.2 16v Go kullanıcısı (SATILDI) Peugeot 3008 2010 model 1.6VTİ LPG premıum kullanıcısı (HALEN)İlk sahıbı Peugeot 407 2006 model 1.6 HDI comfort kullanıcısı (AİLENİN)

5464 Mesaj
30 Haziran 2009; 0:15:41 

Tepee Premium

Çatlak camla muayeneden geçmek için "para" vrmeye gerek yok. benim cam çatlaak hafif kusurla geçtim. değiştirmek dert değil ama yok yan sanayi takrız orjinal olursa şu olur yok alavere dalavere uğraşmak istemiyorum.

İmzanız kural dışıdır! ||Gonuşma

11680 Mesaj
30 Haziran 2009; 11:39:44 

quote:

Orjinalden alıntı: MAJAY

Peki bu muayeneden sonra plakaya yapıştırılan bant göze hoş gelmiyor.Bilerek biz söksek yada 2yıl içinde yıkanıp gitse ki olması muhtemel 2sene sonra geldiğimizde bir sorun teşkil edermi acaba?

kimde varki o etiket yırt gitsin

Daihatsu Sirion 1.0 12v 69 hp+lpg tasarrufta son nokta...

2059 Mesaj
30 Haziran 2009; 12:18:18 

Ben yırtmadan, güzelce özenerek söktüm, ruhsatın arasına koydum. İlerde ne olur ne olmaz diye....

652 Mesaj
3 Nisan 2011; 18:56:26 

Benim aracımın sis farında xenon far var normal farlar osram H7 white serisi bide araçta cam filmi var ama koyu değil 1 numara sizce geçer mi ? Büyük bi ihtimal İstanbul-Esenyurt'a götüreceğim ?

Citroën C4 Sedan 1.6 HDI 110 HP
Önce gönlün kayar,Sonra hayatın..!

1384 Mesaj
3 Nisan 2011; 23:43:19 

Muayeneye sokmadan 1 gün önce aracımı özel bir Ford servisinde kontrol ettirdim, eksikleri giderildi ve yaklaşık 2 saat fln sürdü, ertesi gün muayenede sol far aydınlatması yüzünden hafif kusurlu geçtim halbuki far ayarıda yapılmıştı... Enteresan!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biturbo -- 3 Nisan 2011; 23:44:10 >

Ford Focus TDCI(109)

1552 Mesaj
4 Nisan 2011; 0:08:57 

Kaç kişi kısursuz geçiyor merak ediyorum. Dün bana da "kısa hüzmeli far yönü hatalı" yazmış.
2 yıl önce de "motor no okunmadı, yangın tüpü tarihi eski" ile geçmiştim. Motor no ne olmuş ki 2 yıl sonra okunmaya başladı?
Yangın tüpünü ödünç almıştım. Almasaydım aynı tüple geçemeyecek miydim merak ettim şimdi.
Veya 2 yıl sonra da kısa hüzmeli far yönü hatalı olursa geçemeyecek miyim? Bilelim de ona göre gidelim.

Siyah akar Zonguldağın deresi; Yüz karası değil, kömür karası; Böyle kazanılır ekmek parası. -OrhanVeli-

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Nisan 2011; 0:37:35 

Aynen. 2 yıl önce kısa far yüksek diye hafif kusur yazmışlardı.
İki yıl içinde aracın farlarına hiç müdahale yaptırmadık. 20 gün önceki muayenede kusursuz geçmiş araba

10941 Mesaj
4 Nisan 2011; 10:27:38 

quote:

Orijinalden alıntı: boramat

net cvp üzgünüm;

• Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir. •
Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

Renkli olarak belirttiğim madde ölü madde. Hiç bir zaman uygulanmıyor. Daha 20 gün önce muayeneden geçirdim arabamı. Önceki muayenenin raporu yoktu bende. Önceki sahibi kaybettiyse de bilmiyorum. Bana vermedi. Önceki raporda nelerin hafif kusur olduğunu da bilmiyorum. Buna rağmen 7 hafif kusurla geçti. Belki de bazı hafif kusurlar önceki muayenede de vardı. Bilmiyorum. Ama geçti araba.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

788 Mesaj
5 Kasım 2011; 15:28:58 

Şimdi ise,

Hafif Kusurlu: Yapılan muayene sonrasında aracın, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.
Bu durumda, aracın ön bölümünde yer alan plakaya muayenenin geçerlilik süresini belirleyen etiket yapıştırılır.
“Trafik Belgesi” onaylanarak hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
Detaylı bir muayene raporu verilir.
Muayene raporunun bir sonraki muayene tarihine kadar saklanması gerekmektedir.

ŞEKLİNDE YAZMAKTADIR.

Link: http://www.tuvturk.com....ne-degerlendirmesi.aspx

Yine de hafif kusurların bir sonraki muayaneye kadar giderilmesi yönünde bir açıklama bulamadım. Var mı?

5240 Mesaj
5 Kasım 2011; 17:10:29 

Eylül'de muayeneden geçen aracımda "Ön sis farı ayarsız" şeklinde bir hafif kusur bulundu.

Daha sonraki muayenede aynı şey tekrarlansa yine muayeneden geçer diye düşünüyorum.

4319 Mesaj
5 Kasım 2011; 17:15:40 

bende batuhan abi yeni mesaj attı zannettim.2009 un konusunu hortlatmışsınız,helal olsun valla

K.Atatürk

4677 Mesaj
5 Kasım 2011; 17:46:43 

Konu hortlamışken bir yanlışı düzeltmek isterim.

Muayeneden geçtiğinizde verilen raporda yer alan hafif kusurların (far ayarı, motor ve şanzıman yağ kaçakları, cam filmi vb.) diğer muayeneye kadar yapılması zorunluluğu yoktur. Orada yazılan maddeler teoride kalmaktadır. Diğer muayeneye gittiğinizde elinizde raporun olması zorunluluğu da yoktur. Hafif kusur, hafif kusurdur. Yaptırmanız/düzeltmeni sizin lehinizedir ancak bir mecburiyet yoktur.

Yani, cam filmi (orta derece) yağ kaçakları, far ayarı vb gibi hafif kusurlarla 10 defa da muayeneye gitseniz geçersiniz.

Aynı şey LPG sticker'ı için de geçerlidir. Yapıştırma zorunluluğu yoktur, hafif kusurla geçersiniz.

Ağır kusurlar için ise,
muayeneden geçemediğiniz için size 1 ay içinde bir randevu daha veriliyor (ücretsiz) ve bu muayene hakkı 1 kez veriliyor, Eğer gitmezseniz ya da yine muayeneden yine ağır kusurla geçemezseniz bir daha muayene hakkı verilmiyor. Paranız yanıyor.

Çoğunlukla yazılan hafif kusurları listeledim. Bunları dert etmeyin, genellikle araçların bir çoğuna yazıyorlar.

Motor ve şanzıman yağ kaçakları
Egzos pası
Far ayarı (Beni en çok ayar eden )

>> Dizel partikül filtresi (DPF) ve EGR'yi lütfen iptal ettirmeyin, insan sağlığı birkaç bin liradan çok daha değerlidir...
Hiçbir yakıt tasarruf cihazına inanmayın, dolandırıcılara para kaptırmayın ! Çocuğunuzun rızkı cebinizde kalsın...

1331 Mesaj
5 Kasım 2011; 18:46:28 

bugün bende hafif kusurlu geçtim.lpg sticker, cam filmi, uzun far ayarı, ve stepne sabit olmaması gibi kusurlarla halbuki arka camda lpg stickerı vardı ama.

97 COROLLA 1.6 XEİ ATİKER FAST

788 Mesaj
5 Kasım 2011; 19:19:49 

Çok teşekkür ederim. Fakat bu bilgilerin resmi olanı da var mı? Yani ola ki muayenede vay sen bunları niye yaptırmadın derlerse...

4677 Mesaj
5 Kasım 2011; 20:00:42 

quote:

Orijinalden alıntı: Taceddin

Çok teşekkür ederim. Fakat bu bilgilerin resmi olanı da var mı? Yani ola ki muayenede vay sen bunları niye yaptırmadın derlerse...

Demezler merak etme, son iki seferdir bizim muayene raporunda yağ kaçakları ve egzos pası yazıyor, 1 ay önce yaptırdığım muayenede de yine yazdılar ve geçtim. Önemli olan ağır kusurlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

>> Dizel partikül filtresi (DPF) ve EGR'yi lütfen iptal ettirmeyin, insan sağlığı birkaç bin liradan çok daha değerlidir...
Hiçbir yakıt tasarruf cihazına inanmayın, dolandırıcılara para kaptırmayın ! Çocuğunuzun rızkı cebinizde kalsın...

1336 Mesaj
5 Kasım 2011; 20:12:32 

hafif kusurlara hiçbirşey diyemezler.
ama araç ağır kusurlu ise zaten seni muayeneden geçirmiyorlar.
bu olan ağır kusurları (artık ne ise) 30 gün içerisinde düzelttirip tekrar ücretsiz(sadece 1 ücretsiz hakkı tanıyorlar) yaptırabilirsin.

ağır kusurlarım ABS ışığımın yanması ve sol arka frenimin tutmaması sonucu sapmanın fazla çıkmasıyla ağır kusur.
serviste ABS ışığını söndürttüm.
Bu arada ABS lambasını SERVİS lambasına bağlatıp araç kontağı açılırken yanan lamba servis ışığı sönünce otomatik sönüyormuuş. lamba yanmadığı için görevli sorun görmüyormuş. ama araç ABS ile değil normal kara fren ile frenliyormuş. bunu sanayide söylediler.
frenlerimi frenciye gidip ayarlattım. ve mutlu son muayeneden geçtim. olan hafif kusurları tamamladınmı diye sordu bende hiç bakmadım onlara dedim görevliye.

2972 Mesaj
27 Kasım 2011; 4:29:15 

1992 model Broadway aracım ile 1.5 ay gecikmeli Afyonda muayeneye gittim 11 kasımda,çok güveniyordum geçeceğine ancak egzozu en arkada tutan demirin takılı olduğu lastik kopmuş ve demir boşa çıkmış,ben de farketmemişim,egzoz bağlantısı kırık yazılarak ağır kusurla kaldı,plaka lambalarının birinin çalışmaması,lpg etiketleri ve far yönünün ayarsızlığı da hafif kusur yazıldı.

O lastik 2 liraymış ve egzozcu 5 dakikada taktı para da almadı.Tekrara götürdüm,far ayarına baktılar ama hafif yazılmadı,diğer ikisine hiç ellemedim ve soran da olmadı,sadece egzozu yaptırdın mı diye sormuşlardı girişte,elbette ki yaptırıp gittim.

2 sene önce Eskişehir'deki muayenede ise gitmeden önce bildiğim iki ağır kusuru vardı,biri far camında delik vardı ve lpg borusu egzoza yakındı,şansımı deneyeyim diye gittim,ikisini de oradaki teknisyen arkadaş çıkışta içeri çağırıp söyledi,şunlar var ama yazmıyorum,bunları yaptır dedi.Hafif kusurlarda ise o zaman motorda ve şanzımanda yağ kaçakları ile motor numarasının okunmaması yazılmıştı,ama lpg etiketleri o zaman da yoktu.Afyonda bu seferde hiç biri yazılmadı yalnız motor numarasını söyledim lpg su hortumlarının altında kalıyor,biraz yana çekersen görürsün dedim.Egzoz bağlantısını da çıkışta aslında yazmasak da olurdu ama içeriye de bakıp yapamıyoz işte abi diye söyledi.Muhtemelen bu da istasyon amirine kalan bir olay,bazı ağır kusurların görülüp görülmemesi.

18 Mesaj
15 Aralık 2011; 17:02:10 

muayenemi dün yaptırdım 13 tane falan hafif kusur çıktı ama gene de geçti. Bazıları çok iddaa ediyor yangın tüpü olmazsa geçmez diye, bende ne yangın tüpü var ne trafik seti hepsi hafif kusur.

255 Mesaj
10 Ocak 2012; 22:10:46 

bende bu cumartesi aracımızı götürcem fiorino aracımızı fakat suan için 2 kusuru 1.cisi stepneyi çalmışlar yok 2.cisi ruhsat yapışmış fakat okunuyor sıkıntı yok yazılarında silinti yok sadece üstte yazan alt yaprağada biraz yapışmış ama dediğim gibi silinti yok rahat okunuyor bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

255 Mesaj
10 Ocak 2012; 22:14:23 

bu şekilde geçermi acaba muayeneden

175 Mesaj
7 Mart 2012; 12:39:58 

bende ön cam onaysızmış
cam değişimi yapılaçak
e2 onaylı olaçakmıs
benim camda laminated yazıyo :(

birde ruhsat dolmuş

21253 Mesaj
7 Mart 2012; 13:17:50 

Tüvtürk egzost muayenesinde görevli "Abi senin egzost muayeneden geçmez ama şimdilik onay vereyim" dedi ve geçti.
Sonra muayene girdiğimde 3 adet jant yamuk diye muayeneden geçirmediler. Hemen yanında ki sanayide 3 jant düzeltmek için 45TL verip yeniden muayeneye soktum 1 saat sonra. Bu sefer muayeneden geçti.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

8742 Mesaj
7 Mart 2012; 17:06:10 

LPG sızdırmazlık raporu istiyorlar mı şimdi yoksa kalktı mı?

Benim bu ay muayenem var LPG sızdırmazlıkta zamanı geldi. İkisi için TÜV'e gitsem yetiyor mu?

308 GP Yarışı, 91 Zafer, 155 Podyum, 68 PP, 77 EHT, 7 Şampiyonluk, Tek Kral Michael Schumacher

Novitec Bravo 1.4 T-Jet 170PS Sport

255 Mesaj
9 Mart 2012; 10:48:06 

@dxm06 : istiyorlar diye biliyorum ama tam emın degılım

8009 Mesaj
13 Mart 2012; 18:10:42 

Muayeneyi kaç gün geçirince ceza veya müeyyidesi var.?
Mesela 2 - 3 hafta gecikirsek işlerden dolayı sorun oluyor mu?

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.

5 Mesaj
4 Eylül 2013; 15:28:48 

Hafif kusurlara tekrar bakılmaz, tüvtürk müşteri hizmetlerinden sorup öğrendim, ağır kusurları gidermiş olmanız yeterli muayene tekrarlarında.

serkan kemal

502 Mesaj
6 Ekim 2013; 16:22:47 

quote:

Orijinalden alıntı: kemalserkan

Hafif kusurlara tekrar bakılmaz, tüvtürk müşteri hizmetlerinden sorup öğrendim, ağır kusurları gidermiş olmanız yeterli muayene tekrarlarında.

Üstad ben simit lpg yaptırdım. Stepneyi gelişigüzel bagaja tıkıştırıp götürmeyi düşünüyorum. Normalde taşımayacağım yanımda. Bir de lpg stickerini yapıştırmak istemiyorum. Bunlar sorun teşkil eder mi, bilginiz var mı?

9555 Mesaj
6 Ekim 2013; 17:14:40 

quote:

Orijinalden alıntı: leidenfrost

Üstad ben simit lpg yaptırdım. Stepneyi gelişigüzel bagaja tıkıştırıp götürmeyi düşünüyorum. Normalde taşımayacağım yanımda. Bir de lpg stickerini yapıştırmak istemiyorum. Bunlar sorun teşkil eder mi, bilginiz var mı?

Bagaja koyup götürün kusur sayılmaz ama bagajda olmassa hafif kusur sayılabilir.

İntel Core i7 4790K - Asus Sabertooth Z97 Mark 1 - Evga GTX 760 SC Dual Bios - Seasonic X-750 - Corsair H100i - Samsung PRO 840 256 GB - Corsair Obsidian 750D - Asus Transformer Book T100 Atom 3775

502 Mesaj
6 Ekim 2013; 17:22:18 

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Bagaja koyup götürün kusur sayılmaz ama bagajda olmassa hafif kusur sayılabilir.

Teşekkürler

4182 Mesaj
6 Ekim 2013; 18:10:47 

Cam filmi sürekli hafif kusur yazılıyor bana bir kere de sök gel diyen olmadı. Hafif kusurların düzeltilme gereği yok kısacası.

Ayrıca TuvTürk'te bolca başınıza gelebilecek olaylar:

KMnin yanlış yazılması,
Motor yağ kaçağı var yazılması,
Motor no okunamıyor yazısı,
Far ayarı hatalı yazısı

gibi sallamasyon bir çok hafif kusur ekleniyor. Kmnin yanlış yazılmamasına dikkat edin özellikle babamın 40 bini görmemiş aracına rakamları ters olarak 38 yerine 83bin yazmışlar. Ne yaptı en son bilmiyorum ama ben olsam sağlam tartışırdım.

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

9555 Mesaj
6 Ekim 2013; 18:40:38 

quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

Cam filmi sürekli hafif kusur yazılıyor bana bir kere de sök gel diyen olmadı. Hafif kusurların düzeltilme gereği yok kısacası.

Ayrıca TuvTürk'te bolca başınıza gelebilecek olaylar:

KMnin yanlış yazılması,
Motor yağ kaçağı var yazılması,
Motor no okunamıyor yazısı,
Far ayarı hatalı yazısı

gibi sallamasyon bir çok hafif kusur ekleniyor. Kmnin yanlış yazılmamasına dikkat edin özellikle babamın 40 bini görmemiş aracına rakamları ters olarak 38 yerine 83bin yazmışlar. Ne yaptı en son bilmiyorum ama ben olsam sağlam tartışırdım.

Hadi 6 yı 9 u 8, 8 i 6,9 okusalar neysede bunlar numaraların yerinide değiştirirek okumuşlar, işte muayane teknisyenlerinin durumu ortada.

İntel Core i7 4790K - Asus Sabertooth Z97 Mark 1 - Evga GTX 760 SC Dual Bios - Seasonic X-750 - Corsair H100i - Samsung PRO 840 256 GB - Corsair Obsidian 750D - Asus Transformer Book T100 Atom 3775

4182 Mesaj
6 Ekim 2013; 19:04:04 

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Hadi 6 yı 9 u 8, 8 i 6,9 okusalar neysede bunlar numaraların yerinide değiştirirek okumuşlar, işte muayane teknisyenlerinin durumu ortada.

Babam aracı satarken yazacak "38" diye adam mesaj atacak sonra "vay kmyi düşürmüşsün" falan filan. Anlat anlatabilirsen. Malın teki yüzünden uğraş dur. Allah'tan aracın servis kayıtları var da ispatı mümkün.

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

1989 Mesaj
13 Kasım 2013; 0:10:03 

Arkadaşlar, yeni konu açmamak adına bu konu üzerinden sizlere bir sorum olacak. 23 kasım günü aracımın muayenesi var ve araç sileceklerim biraz eski olduğu için doğru düzgün temizlemiyor camı. Öğrenmek istediğim şey, bu durum ağır kusur oluyor mu?

Cibilliyetsize ilim öğretmek, eşkıyanın eline kılıç vermektir.

9555 Mesaj
14 Kasım 2013; 2:27:44 

quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Arkadaşlar, yeni konu açmamak adına bu konu üzerinden sizlere bir sorum olacak. 23 kasım günü aracımın muayenesi var ve araç sileceklerim biraz eski olduğu için doğru düzgün temizlemiyor camı. Öğrenmek istediğim şey, bu durum ağır kusur oluyor mu?

Sileceğin çalışması ve suyunun olması yeterlidir. Silecek performansına bakmıyorlar ama muayane dışında sürüş güvenliğiniz için sileceklerinizi değiştirmenizi öneririm, internet üzerinde 10-15 liraya muz silecek bulmak mümkün

1989 Mesaj
14 Kasım 2013; 12:40:08 

Teşekkür ederim. Doğru söylüyosunuz, biraz ihmalkar davranıyorum ama en kısa zamanda halledecem

Bu mesajda bahsedilenler: donanımcı123

Cibilliyetsize ilim öğretmek, eşkıyanın eline kılıç vermektir.

5 Mesaj
9 Haziran 2014; 16:45:32 

Bende yeni LPG taktım ve işletmeye gidip sticker yapıştırmadım, sorarsa yanımda getirmiştim, sormadı sorun olarak ta yazmadı.

Bu mesajda bahsedilenler: donanımcı123

serkan kemal

1235 Mesaj
9 Haziran 2014; 16:50:36 

quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Muaynede sorun olmaz ama sürüş güvenliğiniz içinde değiştirmeniz daha doğru olur.

97 Mesaj
15 Temmuz 2014; 0:44:55 

arkadaşlar, motosikletlerin yan çanta ve arka çantası bulunması kusur sayılır mı, bilen var mı acaba?

Ölüm dediğin nedir ki,

Ben senin için YAŞAMAYI göze aldım...
En Beğenilmeyen Yorumlar
Tüvtürk egzost muayenesinde görevli "Abi senin egzost muayeneden geçmez ama şimdilik onay vereyim" dedi ve geçti.
Sonra muayene girdiğimde 3 adet jant yamuk diye muayeneden geçirmediler. Hemen yanın... Yoruma Git
Yorumun Devamı TuVNeRa - 7 Mart 2012; 13:17:50 -1
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Trafik ve Biz » TUVTÜRK muayenesindeki hafif kusurlar...
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar