Şimdi Ara

Nvidia'nın DirectX 11 destekli ilk ekran kartları Aralık ayında mı geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GeForce 8800 serisi ile DirectX 10 destekli ekran kartlarını pazara sunan ilk üretici olma başarısını yakalayan Nvidia, DirectX 11 konusunda rakibi AMD-ATi'nin gerisinde kalacak gibi görünüyor. Bir süre öncesine kadar DirectX 10.1 desteğine sıcak bakmadığı konuşulan ancak AMD-ATi'den yaklaşık 1.5 yıl sonra GeForce 200M serisi mobil grafik işlemcileriyle DirectX 10.1 desteği sunmaya başlayan Nvidia, DirectX 11 destekli ilk jenerasyon ekran kartlarını Windows 7 lansmanına yetiştiremeyebilir.

Hatırlanacağı üzere daha önceki haberlerimizde AMD-ATi'nin DirectX 11 destekli RV870 GPU'sunu temel alan ilk jenerasyon ekran kartlarını (muhtemel isimlendirme: Radeon HD 5800 serisi) Windows 7 lansmanıyla eş zamanlı olarak hatta bir miktar daha öncesinde duyurabileceğinden bahsetmiştik. AMD-ATi'nin aksine Nvidia ise DirectX 11 destekli GT300 GPU'sunu kullanacak GeForce 300 serisi yeni nesil grafik kartlarının sene sonuna doğru, Kasım sonu veya Aralık ayı içerisinde lanse edebileceği konuşuluyor.

Mevcut bilgiler çerçevesinde AMD-ATi'nin Radeon HD 5800 serisi, Nvidia'nın GeForce 300 serisinden bir veya iki ay önce pazara giriş yapması beklenebilir.

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    Mevcut bilgiler çerçevesinde AMD-ATi'nin Radeon HD 5800 serisi, Nvidia'nın GeForce 300 serisinden bir veya iki ay önce pazara giriş yapması beklenebilir

benim anlamadığım niye nvıdıa geç çıkarıyor mesela ati çıkarıyor nvıdıa alıp test edip bi derece üstünümü çıkarıyor çözemedim birisi çıkarıyor diğeride bi üstünü çıkarıyor öbürü o.c olanını çıkarıp geçiyor öbürüde o.c. yapıyor sonra yeni serilere geçiliyor çok fenalar çokk anlaşmalı bunlar ati ilk çıkarıp pazarı ele geçirdikten sonra nvıdıa 2 ay sonra yeni vga alacakları kaçırırsa çok canı yanar maliyet önemli tabi 58** serisi berbat olacak diye tahmin ediyorum 4890 o.c. ile arasında abartı fark yoksa atı kalakalır..

• ati dx11 kartlarını çıkardıda ne oldu :) daha dx10 dan bişey anlayamadık... ati olsun nvidia olsun bi şekilde zorla satmayı başarıyorlar
  • DX10 destekli ekran kartı çıkarmak için ilk oyun yapımcıları ile anlaşmak lazım optimizasyon vs vs vs.

Başka nerede üstünlük sağlayacak ki DX10-DX11 film izlerken efektlermi artıyor :D Hayır.

o yüzden ilk DX11 oyunlar artacak sonra kartlar çıkacak.
  • DirectX11 i filan bilmem ama 5870 modeli piyasaya iyi bir fiyattan girerse almak isterim... Şu an 4870 kullanıyorum, bütün oyunlarda çok rahat ettim, 5870 çıkana kadar yeni oyunlar gelmiş olur, o zaman da 4870i satıp 5870e terfi edersem fena olmaz. 2-3 sene bekleyip zar zor yeni sistem toparlamaktansa her sene fiyat/performans kartını almak daha mantıklı gibi...
  • Kesinlikle aynısını düşünüyorum. Ben de GTX275 alacaktım ama az daha bekleyip 58XX serisi bi kart almayı düşünüyorum. Bu arada da para da artmış olur...
  • GDDR5 e geçiyormu nvidia asıl mesele bu brakın directx 11 i 12yi falan oyunmu var simdi çıkmış olsa kaç yazar
  • @ıhtıyardelikanli diyelim ki geçiyor ne olcak onun yerine 1024bit gddr3 kullansa olmaz mı sence ddr5 olunca geçikme zamanları çok olmaz mı sence dolamışsın bi azına gddr5 kullandın mı acaba ne gibi artısı gördün kullanırken cvp bekliyorum????(hiç sorma sen kullandın mı diye forumu araştır)
  • quote:

Orjinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

GDDR5 e geçiyormu nvidia asıl mesele bu brakın directx 11 i 12yi falan oyunmu var simdi çıkmış olsa kaç yazar

Evet ddr5'e geçiyor hemde 512bit ile.
  • Yok arkadaş anlaşmalı bunlar anlaşmalı, Ati çıkarıyor piyasayı yokluyor sağlam iş çıkarsa nVidia çıkarıyor. Baktın çıkmadı nVidia iki üç o/c li sürüm üretiyor dünyanın en hızlı gpu'sunu yaptık diyor her halükarda götürüyor parayı
  • Bu Nvidia'yı anlamak oldukça zor. Yaz sonu GT300'lerin çıkacağından bahsedildi bir çok haber kaynağında şimdi ise aralık ya da kasım ayı deniliyor. Bunlar beni ati'ci yapacak yakında hangisi ilk çıkarsa onu alacam bende
  • yaa arkadaslar bu tek pcb lı gtx 295 ler bu ayın sonunda cıkıcak denıyodu ama herhangı bı haber yok tr ne zaman gelıcek bı bılgısı olan varmı param hazır yenı gtx 295 ten almayı planlıyorum
  • cvp verıcek kımse yok galıba
  • quote:

Orjinalden alıntı: eneshatipoglu

yaa arkadaslar bu tek pcb lı gtx 295 ler bu ayın sonunda cıkıcak denıyodu ama herhangı bı haber yok tr ne zaman gelıcek bı bılgısı olan varmı param hazır yenı gtx 295 ten almayı planlıyorum

Yakın zamanda gelir. Newegg.com, yeni GTX 295'leri satışa sunmuş
  • eyvallah ustam sagolasın umudum kalmamıstı valla kımse yazmıo cvp dıye sagolasın hemen gırıp bakayım cok sagol
  • ustam newegg de 530 dolar dıyor bızım ulkeye geldıgınde 900 lırayı gecermı kı nakıt 850 lıram var cunku
  • Nvidia Ar-Ge bütçesini ve mühendislerini tegra, ion platformu,cuda, gpcpu vs. yoğunlaştırmış durumda. Bu alandan CEO'larının
    tahminine göre 20 Milyar dolar kazanmayı planlıyorlar(haber DH'da çıkmıştı sanırım). Nvidia'nın kartları ısıtıp,ısıtıp piyasaya
    sürmesi maliyetleri düşüremeyip zarar etmesi hep bu yüzden. Yoksa Nvidia 40 n.metreye yada DX11'e ATI'yle aynı anda
    geçerdi sanırım. Bu şirketin şu anki genel stratejisi ha doğrudur değildir onu zaman gösterecek. Bunlar benim donanım sitelerinden
    okuduğum bilgiler. Sektörün içinden deneyimli arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi verebilirler sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: eneshatipoglu

ustam newegg de 530 dolar dıyor bızım ulkeye geldıgınde 900 lırayı gecermı kı nakıt 850 lıram var cunku

Onu bilemem. Yalnız şu an ki GTX 295'lerden bile pahalı fiyattan gelebilir. Bunu dikkate al

Ya da Directx 11 arefesinde idarelik bir kart alabilirsin. Çünkü Directx 11 ile beraber bu tip kartların fiyatlarının ne olacağı belli değil. Bir anda yarı fiyatına da düşebilir. Sonradan üzülme
  • evet fıyatlar dusucek umuyorumkı cok dusmesın aldıktan sonra bunun acısı ıcıme otutur yoksa:)valla ınsallah fıyat ıyı olur toptancıdan alıcam zaten tanıdık aracılıgla
  • nvdia gecikecek yine...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.