Şimdi Ara

Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P ve OCZ Special Ops Urban Elite Uyumsuzluğu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 hafta önce Vatandan Gigabyte GA-MA-790FXT-UD5P anakart
    OCZ Special OPS urban Edition 4 GB (2*2GB) bellek ve Phenom II 550 işlemci aldım..

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=35116

Sonuç? Hüsran... Çalışıyor gözüküp de çalışmayan sorun yaratan bellek gördünüz mü hiç?

15 gündür ramleri lanse edildiği gibi DDR3-1600 8-8-8-24@ 1.9V zamanlama
    bir yana .. aynı zamanlamalarla DDR3-1333 de bile zar zor çalıştırdım..Herşey çalışıyor
    gözüküyor.... HCI memtest 2 saat çalışıyor (2 farklı adet 768mb test edecek şekilde).. sorun
    yok... Prime95 Blend ile yükleniyorsun 1024K testini bazan geçemeden çakıyor
    bazen de geçer geçmez 8K testinde çakıyor..
    CPU-NB voltajını bile artırıp denedim fayda etmedi..

En son nasıl olur böyle birşey diye inanmakta zorlandığım için OCZ forumunu etüt ettim resmen.. İlgili
    anakart ve "Special ops urban edition" laflarının geçtiği tüm mesajları okudum.. Güya
    6-6-6-24-27 zamanlamayla bile çalıştıranlar varmış.. Mümkün değil.. voltaj azalt artır
    hiçbiri fayda etmiyor.. Sonuçta 15 gündür kasayı ayağa kaldıramayınca Vatanın değişim
    süresi bitmeden bugün gidip OCZ'leri verip Corsair DDR3-1600 6 GB (3*2GB) aldım..

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=37769

Aslında Intel i7 için 3 kanal (3*2GB) tasarlanmış bellek.
    Modül üzerinde DDR3-1600 8-8-8-24 zamanlamasıyla hem de OCZ den 0.25V aşağıda 1.65V
    ile çalıştığı belirtilmiş. Fiyat farkıda çok değil, OCZ'ye göre (35TL) daha üste verip fazladan
    2GB modül daha almış oldum.

Düzgün çift kanal testlerini yapabilmek için anakarta 2 adet takıp BIOS
    ayarlarını komple sıfırlayıp sistemi açtım. Açılışta DDR3-1333 olarak gördü,
    OCZ'leri 1066 olarak görüyordu.. Standart zamanlamalar gevşek ayarlanmış
    tabi 9-9-9-27.. Modül üzerinde yazdığı gibi DDR3-1600 8-8-8-24 @1.65V
    ayarları yapıp windowsu boot ettim.. Direk prime95 blend teste girdim...
    3 saattir test ediyor daha tık demedi.. 1024k testler bitti , 8k .. 10k..

Olay budur.. OCZ sanırım adam gibi bellek üretemiyor.. bir daha da almam..

__root__

• quote:

hocam olabilir boyle seyler yanlis bir dusunce bu.o model kotu olabilir anakartla uyumsuzluk yapmis olabilir hem her markanin bir falso'su olmustur hepsinden sayayim corsair dahil.

3. rami tak oyle test et kullan bakalim amd sistemde i7 ramleri nasil kullaniliyormus?iyiyse giga anakartlara alsinlar ama ariza olan ocz degil giga.giga ve ram sorunlari hic duymadin mi forum agladi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

quote:

hocam olabilir boyle seyler yanlis bir dusunce bu.o model kotu olabilir anakartla uyumsuzluk yapmis olabilir hem her markanin bir falso'su olmustur hepsinden sayayim corsair dahil.

3. rami tak oyle test et kullan bakalim amd sistemde i7 ramleri nasil kullaniliyormus?iyiyse giga anakartlara alsinlar ama ariza olan ocz degil giga.giga ve ram sorunlari hic duymadin mi forum agladi.

valla anakartla çok ilgisi olduğunu sanmıyorum donanımsal olarak.. yazılımsal (BIOS) yönüyle olabilir elbette.. Ancak unutmamak lazım
    ki bu bellekler artık doğrudan CPU'ya bağlı.. CPU -NB ya da IMC .. (Internal Memory Controller) .. ve dünden bu yana şunu gördüm
    ki AMD IMC resmen OCZ'den nefret ediyordu ..
    RAM'e voltajı dayamışlar 1600 diye satıyorlar.. 1.9V .. standartın 0.4V üstü tamı tamına..
    Şu anda işlemci daha az ısınıyor desem inanır mısın? Üstelik 3800'de arada bir tekleyen hızaşırtma RAM'ler değişince daha iyi "oturdu"..

__root__

• quote:

ve dünden bu yana şunu gördüm
    ki AMD IMC resmen OCZ'den nefret ediyordu

ya hocam birak basindan bir olay gecti diye kesip atmissin.3 kit kullandim ben amd ile hic de kotu degildi su andaki de canavar gibi calisiyor ocz amd ile iyi calisir esas ama ddr3 dedigin ayri bir olaydir.nvidia anakartla ocz gold kullandim costu alet.baska da hic bir anakartta o sekilde oc olmadi.anakartin hic islevi yok dersen yanilirsin.1600 ramlerin 1.9v olmasi normali anormal olan triple kitlerin 1.65v olmasi.amd sisteme triple kit almissin hic bir savunman yok bence ddr3'lerden anlamiyorum bulamadim uyumlu bisi de anlayalim.kullanacan mi simdi o 3 rami single olarak?yoksa ordegi butun gun filan filan malzemelerle sarapta yatirin sonra ordegi atin kalan sosu.. hesabi birini takmayacak misin?phenomlar 3 rami dual calistirir ama am3'lerde tek kontrolcu var single olacak.

• .45 ACP hemen yakalamışsın olayı ama niye kötümser bakıyorsun? Bir triple kit de arkadaşa alıyoruz. 1'ini __root__'a satıp 2'sini kullanacak o da. Böylece birimizde 4 birimizde 8 GB bellek olacak. 1600 MHz'de, dual olarak ve CL8'de çalışıyormuş işte bellekler mis gibi. Hem de 1.65 voltta. Daha ne olsun?
  • quote:

quote:

ve dünden bu yana şunu gördüm
    ki AMD IMC resmen OCZ'den nefret ediyordu

ya hocam birak basindan bir olay gecti diye kesip atmissin.3 kit kullandim ben amd ile hic de kotu degildi su andaki de canavar gibi calisiyor ocz amd ile iyi calisir esas ama ddr3 dedigin ayri bir olaydir.nvidia anakartla ocz gold kullandim costu alet.baska da hic bir anakartta o sekilde oc olmadi.anakartin hic islevi yok dersen yanilirsin.1600 ramlerin 1.9v olmasi normali anormal olan triple kitlerin 1.65v olmasi.amd sisteme triple kit almissin hic bir savunman yok bence ddr3'lerden anlamiyorum bulamadim uyumlu bisi de anlayalim.kullanacan mi simdi o 3 rami single olarak?yoksa ordegi butun gun filan filan malzemelerle sarapta yatirin sonra ordegi atin kalan sosu.. hesabi birini takmayacak misin?phenomlar 3 rami dual calistirir ama am3'lerde tek kontrolcu var single olacak.

vaktiyle de DDR2-1066 ramlerin 2.2V olması normaldı bu mantıkla bakarsan.. 1600 ramlerin 1.9V olması kullandıkları bellek chiplerinin kalitesinin
    düşük olmasından başka birşey değil.. Anormal olan triple channel belleklerin 1.65v olması demişsin.. bence bunda bir anormallik yok
    Corsair amcalar seçmiş kaliteli chipler ve triple channel modül yapmışlar.. Core i7'deki IMC'nin voltaj kısıtlaması yüzünden sanırım.. 1.65v
    olayında kasıyorlar..

http://forum.corsair.com/forums/showthread.php?t=68811

Bendeki modüllerin üzerinde V3.2 yazıyor.. sayfanın altındaki listeye bakınca ne görüyoruz?

TR3X3/6X Kits for ALL Tri channel Kits CM3X1024/CM3X2048-1333-2133CX/D /HX
    .........................XMSXX0Xv 1.X Qimonda......64/128Mx8
    .........................XMSXX0Xv 2.X Elpida .........64/128Mx8
    .........................XMSXX0Xv 3.X Micron ........128Mx8
    .........................XMSXX0Xv 4.X Samsung......128Mx8

-- Micron 128Mx8 chiplerden oluşmuş...

Daha da fazla söze gerek yok sanırım.. OCZ'nin 1.9V luk "çakma" DDR3-1600 modüllerini savunup durma.. Üstelik bunlar daha
    ucuz.. triple channel yani 3*2GB modüle 260 TL .. OCZ Urban 2*2GB 225 TL..

Şimdilik 3*2GB olarak kullanacağım.. ahmetcan44'den alacam tek modül zaten o zaman 4*2GB = 8 GB kullanacam

__root__

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __root__ -- 28 Haziran 2009; 23:21:57 >

• quote:

Core i7'deki IMC'nin voltaj kısıtlaması yüzünden sanırım

her halde i7 limiti yuzunden babalarinin hayrindan degil.diger ddr3'ler de cakma degil.ayni kitten mi verecek?am3 aletlerde 4 tane ddr3 takinca bir bug mu ne davasi vardi ilk ciktiginda hayirlisi.
  • siteden bile uzaklastirilmama kadar giden bir mevzu bu malesef. bir arkadas demis ki ; '' ben i7'de 1600mhz'lik ocz gold kullaniyorum. Defaullta iken 1066 , 3.6 ghz overclocklu iken 1400 kusur , 3.8 iken 1600 gorduler. cok da memnunum. '' ben de i7 920 2.67 ghz defaultta kullaniyorum Corsair XMS3 CL8 1600mhz 3*2 , islemci default iken Corsairlar 1600mhz de calisiyorlar. overclock'a gereksinim duymadan. Simdi islemciye dokundugunda 1600mhz goren ram mi onemli ki zaten standart 1600 olarak satiliyorlar, yoksa islemci default haldeyken hali hazirda 1600mhz gorup sistemde rahat rahat isinmadan calisan Corsairlar mi daha iyi.. XMP destegi de var standart 1333/1600 leri hangi degerlerde calistirman gerektirdigini cpu-z den gosteriyor. OCZ Gold ise kafasindan salliyor 1333 1600 falan gostermiyor islemciye dokunmadan su kadar yapabilirsin max falan diyor.. e ben almisim 1600mhz lik kit. Illa islemciye dokunmam mi gerekiyor hem bu kadar da para vermisim ?

Bir de sadece bu forumda degilim diger yabanci sitelerin forumlarinda da bu konuyu bahsettim gerekli moderatorlere, orada moderatorler de sogutma olsun anakart olsun islemci olsun ram olsun her konuda yardimci oluyorlar siteden uzaklastirmadan evvel teknik yardimda bulunuyorlar bunu da delikanlica belirtiyorum. Bu sorunu yasayan sadece biz Turk kullanicilari degiliz yani. Mesela OCZ Blade kitlerine gecen bir kullanici bu kitler ile sorunlarindan kurtulmus. yani OCZ'nin de her modeli problem yaratmayabiliyor. Benim amacim islemci default halde iken verdigi degeri stabil calistiran bir ram kullanmak. Bunu da bana corsair sagladi. P5QL-E , P5Q-E , M3N-HT DELUXE , MSI X58 PRO .. bunlarda OCZ nin denedigim modelleri max degerlerinde stabil calismadi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GrkmAdr -- 28 Haziran 2009; 23:53:35 >

• quote:

quote:

Core i7'deki IMC'nin voltaj kısıtlaması yüzünden sanırım

her halde i7 limiti yuzunden babalarinin hayrindan degil.diger ddr3'ler de cakma degil.ayni kitten mi verecek?
    am3 aletlerde 4 tane ddr3 takinca bir bug mu ne davasi vardi ilk ciktiginda hayirlisi.

core i7'nin IMC voltaj duyarlığı işimize yaradı demekki... hem 1.65V DDR3-1600 8-8-8-24 belleklerin daha yukarı OC olması
    ya da daha aşağıda çok sıkışık zamanlamalarla çalışması olasılığı 1.9V modüllerden yüksektir emin ol..

Zaten biraz önce Corsair'lerin 1333'de ..6-6-6-18 testlerini tamamladım hem de 1.65v ile ..
    OCZ'de 1333'de 6-6-6-24 olabilir denmiş kendi forumunda ama mümkünatı yoktu yaptığım denemelerde..
    4 modül ile 1600'de çalıştırma zorluğundan bahsedilmiş birkaç yerde.. ancak son bios sürümüyle çözülmüşte olabilir
    deneyince görecem.. 1600'de çalıştıramasam bile 4 modül ile.. 1333 - 6-6-6-18 hayli hayli yeter bana

Bir de maliyet unsurunu atlamamak lazım.. OCZ 2*2GB modül 225 TL .. yuvarlak hesap tanesi 113 lira..
    Corsair 3*2GB modül 260 lira.. yani tanesi 87 lira.. hem ucuz hem daha iyi

__root__

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __root__ -- 29 Haziran 2009; 0:02:12 >

• hocam bak sana bir alet gostereyim 1.65v 7-7-7-24 dual.de ki bu alet yok tr'de buradakiler dandik.yapiyorlar iste yavas yavas ocz onculugunde.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820227447
  • quote:

hocam bak sana bir alet gostereyim 1.65v 7-7-7-24 dual.de ki bu alet yok tr'de buradakiler dandik.yapiyorlar iste yavas yavas ocz onculugunde.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820227447

Ha işte şöyle.. sadede gelsin OCZ'de.. bu kitten olsa laf etmem OCZ'ye.. ama 8-8-8-24 1.9V yediremedim anakarta bir türlü..
    Aslında bir ara iyice gözümü karartıp 2.0V vereyim dedim sonra da kıyamadım ve iade ettim..

__root__

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.