- x
EN BASİT YAKIT HESAPLAMA NASIL OLUR.
55 Cevap131876 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1139 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:00:26 

tam öğrenemedim yada ben gerçekten çok yaktırıyorum.lpg var.şimdi tam boşalmadan gaz alıyorum.yani yeşil ışık bire inince son dişte yada son 2 dişte gidip alıyorum.nasıl hesaplıyacaz.

AHMAK İNSAN,BİR ETEK DOLUSU PARA VERİP TE,ŞEYTANDAN DERT SATIN ALIR.

12 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:06:19 

Bu şekilde hesap yapamazsınız. Benzinde yakıt sarfiyatı depoyu tam doldurup, bir miktar gittikten sonra yine tam doldurup alınan litreyi gidilen yola bölünerek hesaplanır. LPG de ise depo tam bitirilip, benzine geçtikten sonra, bir miktar gaz alınır, tekrar bitip benzine geçene kadar gidilir. Yine alınan litre gidilen yola bölünür. Depolardaki şamandıra ve göstergeye güvenerek hesap yapmak mümkün değildir.

1139 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:27:16 

yani gazın bitmesi demek kırmızı ışık yanması demek değilmi.şimdi acemi olduğum için olsa gerek gazdan benzine maalesef geçemiyorum aslında anlattılar ama uygulamıyorum.o yüzden tam bitmeden gaz almak zorundayım.yani yeşil diş en sondaysa ben gazcının yolunu tutuyorum acilen.

2256 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:31:02 

depoyu fulle gidecegin yere git dönüste işin bittiginde yeniden fulle aradaki fark yaktıgın yakıttır.

bunu kmye bölersen 1 kmde yaktıgın yakıttır.

en dogru hesaplama yöntemşde budur.

New Astra Edition

triger

1420 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:41:39 

en basit hesap
gaz/benzin alirken kac litre alindigina dikkat et, depoyu fulle en basta
arabayi benzinciden cikarmadan once kilometre saatini sifirla
belirli bir sure sonra yine depoyu fulle
bu sefer kac litre aldigina dikkat, yaptigin yol da belli
litreyi km'ye bolersen
senin arabanin km'de yaktigi yakiti bulursun
o cikan degeri de bir litre yakit fiyati ile carparsan da
parasal karsiligi ortaya cikar

1139 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:41:44 

triger şunu misali dökermisin.örnekleme yaparmısın.not alıcam.ama bu arada defoyu fulledikde içinde kalan gaz nolcak.ne kadar kaldığınuı bilmiyoruz ki.

1420 Mesaj
24 Haziran 2009; 11:52:23 

hesap yaparken kalan gaz seni ilgilendirmiyor, sadece eksilen gazi hesaplayip, gittigin yola boleceksin

2266 Mesaj
24 Haziran 2009; 12:01:06 

Sarfiyat = Verdiğin para / Harcadığın yakıt

Depo doldurulur, yol gidilir, depo bir daha doldurulur. Hesap yapılır. Yakıttan kalanlar bizim işimize yaramaz.

.oO°Oo.

Athlon II X3 450 - ASUS M4A78-VM - ATI Radeon HD 5750 - Samsung 226BW - Kingston 3GB - WDC WD20EARS-00MVWB0 - Lite-On Combo SOHC-5232K - Asus SDRW-08D2S-U External - AsusTA9 - A4Tech_F KR-73 - Logitech G500 - Inca6800i - Billionton BT - CanonMX340 - AirTies RT5341
Honda Civic Elegance 2012 Otm Füme + BRC 24MY11 - Navitech NX-220r - Samsung GT-I9300 Galaxy S III 32GB Pebble Blue +Sandisk 64GB Cl10 µSD - Panasonic P55ST50E NeoPlasma - LG BH6730T Home Theater - Next Minix HD Cool Sat. - Canon A510 - Kodak Z915 - Bursaspor - Galatasaray - Kdz.Ereğli

3106 Mesaj
24 Haziran 2009; 12:05:12 

kademe kademe, örnekleyerek şöyle anlatayım ben (:

Benzinliğe gittin. Dedin ki, birader depoyu doldur. Doldurduktan sonra Km'nin genelde hemen üstünde bulunan, sıfırlanabilen bir yer var. Ondan sonra yola çıktın. Diyelim 500 km gezdin, baktın tekrar yakıt alman gerekiyor. Yine gidip depoyu fulletiyosun. Aracının LPG deposu da 100 YTL'lik LPG aldi. Bu durumda, 100 TL'lik LPG ile 500 km yol yapmış oldun.

100TL/500km = 0.20 TL/Km, yani km'de 20 kuruş yakmış aracın demektir.

En net sonuca, aracının deposunu ilk olarak hangi benzinlikte doldurduysan, ikinci sefer de aynı benzinlikten ve mümkünse aynı pompadan doldurarak ulaşırsın. Bu sayede pompaların olası yakıt ikmali farklarından da kurtulmuş olursun.

Bir de, bizim benzinliklerdeli pompacılar sanki ödemelerin çok büyük bir kredi kartıyla yapılmıyormuş gibi depoyu yuvarlak rakamlarda doldurmaya (86 Tl'yi 90 Tl'ye tamamlamak gibi) ve arabanın benzin deposunun altını yakıtla kirletmeye çok meraklılar. O yüzden bu ölçümü yaparken, aracının başında durup pompa kendi kendine attığı zaman pompacının fazladan yakıt eklemesine engel olursa, bu durumdan doğacak farkı da engellemiş olursun.

J.F.I.P. (37°23'44.58"N - 27°12'49.71"E)

2256 Mesaj
24 Haziran 2009; 12:33:12 

örnegin sizin lpgli aracınızda.

petrole gidip pompaya yanaştıgınızda günlük kmyi sıfırlayın
sonra gaz alın
aracınız litresi 1.50 den 30lt gaz aldı diyelim tutar= 45 tl
siz 260 km yol yaptınız diyelim.
tekrar ( mümkün ise aynı petrolden aynı pompadan ) gaz alın bu defada 28 lt aldı aracınız 42 tl tutu işte asıl bu noktada aldıgınız< yakıt 260 kmde yaktıgınız yakıttır.

42.000/ 260 = 161.000ykr 1 kmde yaktıgınız kr.

bu durumda 28 lt ile aracınız 260 km yaparsa 100 kmde aracınız ne kadar yakıt yakmıştır.
28*100/260= 10.7 lt yakıt yakmışsınızdır.

New Astra Edition

triger

1139 Mesaj
24 Haziran 2009; 13:14:26 

doğru anladıysam eyvah.ben çok ama çok yakıyorum o zaman.araba lada samara şehir içi 160-170 yakarmış.şimdi dayımla benzinciye girdik.kaç paralık aldın dedi 35 tl.km kaç dedi söyledim.böl dedi 400 lira falan çıkmıştı.sonra yok ya böyle hesalanmaz demiştim.kendimce uğraştım.dün babamla uğraştık yine çözüm bulamadık.
şimdi en son fullettim 40 liralık oldu.km sıfırladım.tekrar fullettim(içinde gaz olsada değilmi tamamen boşalmadı yani)kaç para 35 liralık doldu diyorsunizki 35/km=km başına yaktığın gaz.tamam kaale alıcam.o zaman bende ciddi sorun var.ama iyi kullandığımı düşünüyorum elbet fazla yaktırıyorumdur sonuçta 6 aylık kullanıcıyım ama en fazla 200 lira olmalıdır diye düşünüyorum.

1139 Mesaj
24 Haziran 2009; 13:18:50 

hepinizine yürekten teşekkür ederim.

20703 Mesaj
24 Haziran 2009; 13:28:03 

O zaman bizim araç abimin hesaba göre 0,145 kuruş yakmakta. Gerçi bu ilk depo daha.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

641 Mesaj
24 Haziran 2009; 14:52:12 

yaw beyler konu acılmısken bende birşey sorayım. benım arabanın deposu 55 litre. gecen kırmızı yanıyordu benzinlige girdim fulle dedim. tam 55 litre benzin aldı. ben biraz kıllandım. içinde hiçmi yakıt yoktu aracın 55 litre aldı. yoksa rezerve gibi bir kısım felanmı var yada havamı bastılar. cünkü sıfır degildi ibre. araç a3

69 Mesaj
24 Haziran 2009; 14:53:43 

Hesaplama yaparken depon dolu olacak km yi sıfırlayacaksın en az 100km yol yapacaksın bu km yi karışık değilde sadece öğrenmek istediğin ş.içi-ş.dışı yolda yapman gerekir.Gereken km yi yaptığın zaman aynı pompaya gidip depoyu dolduracaksın ödediğin tutarı yaptığın km ye böleceksin km de yaktığın çıkar.
Kısaca Depo full,km sıfırla,en az 100 km yol yap(sadece ş.içi veya ş.dışı),aynı pompaya git fulle ödediğini yaptığın yola böl ve sonuç bu kadar basit

6373 Mesaj
24 Haziran 2009; 17:44:06 

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

20703 Mesaj
24 Haziran 2009; 18:04:28 

quote:

Orjinalden alıntı: cooler

yaw beyler konu acılmısken bende birşey sorayım. benım arabanın deposu 55 litre. gecen kırmızı yanıyordu benzinlige girdim fulle dedim. tam 55 litre benzin aldı. ben biraz kıllandım. içinde hiçmi yakıt yoktu aracın 55 litre aldı. yoksa rezerve gibi bir kısım felanmı var yada havamı bastılar. cünkü sıfır degildi ibre. araç a3

Genelde araçlarda rezerve + depo miktarı olur. Yani araç 55 diye tam 55 değil. Yaklaşık 3 - 4 litre falan da rezervesi oluyor diye biliyorum.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

345 Mesaj
8 Temmuz 2011; 23:17:35 

Petrole ödenen para:100 TL

Aracın km kaç olmuş:200 km

100TL/200Km=0.50

Litreye bölünmez.Litrenin karşılı olan parasal değere bölünür

hsevik by ESK.TKN

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Temmuz 2011; 23:42:22 

en sağlıklı veriyi almak istiyorsan depoyu fulleyeceksin 50 km gideceksin yine fulleyeceksin kaç litre yakıt aldıysan iki ile çarpıcaksın ve 100 km de kaç litre yaktığını öğreneceksin

1152 Mesaj
9 Temmuz 2011; 0:52:45 

Niye 50 km?
100 neden değil?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

In theory, there is no difference between theory and practice. But, in practice, there is.

190 Mesaj
10 Aralık 2012; 4:34:30 

quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

en sağlıklı veriyi almak istiyorsan depoyu fulleyeceksin 50 km gideceksin yine fulleyeceksin kaç litre yakıt aldıysan iki ile çarpıcaksın ve 100 km de kaç litre yaktığını öğreneceksin

Hocam peki lpg tankinin kac litre oldugunu nasil bulacaz? Marka modele gore degisiyor mu depo kapasitesi?

176 Mesaj
7 Mayıs 2013; 9:40:16 

quote:

Orijinalden alıntı: SilverBlue

en basit hesap
gaz/benzin alirken kac litre alindigina dikkat et, depoyu fulle en basta
arabayi benzinciden cikarmadan once kilometre saatini sifirla
belirli bir sure sonra yine depoyu fulle
bu sefer kac litre aldigina dikkat, yaptigin yol da belli
litreyi km'ye bolersen
senin arabanin km'de yaktigi yakiti bulursun
o cikan degeri de bir litre yakit fiyati ile carparsan da
parasal karsiligi ortaya cikar

evet bu yaptığınız hesaplama biçimi doğru fakat şöyle birşey var..depoyu fullerken pompacı kusuratı tamamlamak için depoya fazla basabiliyor.ilk fullerken ile ikinci defa fullerken arasında depoyu doldurma arasında fark oluşursa bunu nasıl anlayabiliriz..aynı şekilde doldurulması gerekiyor ama bunu ayarlaması zor bence..yinede yol bilgisayarına güvenelim en iyisi:)) saygılar

176 Mesaj
7 Mayıs 2013; 9:54:23 

aklıma gelmişken şunuda paylaşayım..aslında arabam km de şu kadar krş yakıyor diye hesap etmek yanlıştır..km de kaç lt yaktığını hesaplamalı..neden derseniz,ben burda alıyorum mazotu 4,11 tl den,memlekette 4,08 tl. başka yerde daha fazla veya daha az..her defasında hesapladığınızda farklı rakam çıkar karşınıza..ama kaç lt yaktığı daha belirleyici olur..dolayısıyla depoyu fulleyipte bir süre kullandıktan sonra tekrar fullediğinizde aslında kaç tl lik yakıt aldığımıza değil kaç lt yakıt aldığımıza dikkat etmeliyiz..bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum..saygılar

176 Mesaj
7 Mayıs 2013; 14:06:13 

quote:

Orijinalden alıntı: uğur bey

aklıma gelmişken şunuda paylaşayım..aslında arabam km de şu kadar krş yakıyor diye hesap etmek yanlıştır..km de kaç lt yaktığını hesaplamalı..neden derseniz,ben burda alıyorum mazotu 4,11 tl den,memlekette 4,08 tl. başka yerde daha fazla veya daha az..her defasında hesapladığınızda farklı rakam çıkar karşınıza..ama kaç lt yaktığı daha belirleyici olur..dolayısıyla depoyu fulleyipte bir süre kullandıktan sonra tekrar fullediğinizde aslında kaç tl lik yakıt aldığımıza değil kaç lt yakıt aldığımıza dikkat etmeliyiz..bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum..saygılar

ben böyle yazdım ama fiyata göre aldığın mazot litresi de değişiyor:)) en iyisi arabanın yol bilgisayarına inanmak:))))

57 Mesaj
20 Haziran 2013; 0:12:12 

işinize yarar mı bilemiyorum ama bu siteden de yakıt benzin hesaplaması yapabilirsiniz.
www.birdepobenzin.com

Ortalama Yakıt / Benzin, mesafe ve taksimetre ücreti hesaplama sitesi
http://www.birdepobenzin.com

70 Mesaj
23 Temmuz 2013; 0:11:53 

bunun en sağlıklı yolu aracınızın 100 km de kaç lt yakıt tükettiğini hesaplamaktır. her depo dolduruşunda km. sıfırlanır. mümkünse aynı bayiiden ve aynı pompadan yakıt alınır. aldığınız lt / yaptığınız yol. yani 30,53 lt yakıt aldınız, yaptığınız yol ise 488 km. 30,53 / 488 = 0,0625 lt 1 km de tükettiğiniz yakıt. bunu da 100 ile çarpıp, 100 x 0,0625 = 6,25 lt, 100 km de lt bazında harcadığınız yakıt. bunu da yakıtın lt fiyatı ile çarpıp, 100 e bölerseniz, km kaç tl yaktığını bulursunuz.

474 Mesaj
23 Temmuz 2013; 1:09:04 

quote:

Orijinalden alıntı: cooler

şamandıranız bozuk olabilir. güvenlik için deponun %80 dolmalıdır. Ya da senin depo 55 lt den daha büyüktür.

474 Mesaj
23 Temmuz 2013; 1:10:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Hey Dude!

Hocam peki lpg tankinin kac litre oldugunu nasil bulacaz? Marka modele gore degisiyor mu depo kapasitesi?

lpg tankının üstünde yazıyor.

3198 Mesaj
23 Temmuz 2013; 11:18:41 

her iki depoyu doldur.
gez-dolaş, istediğin kadar.
istediğin anda bir daha depoları doldur.
iki doldurma arasında kaç km yapmışsın?
ve 2. doldurmaya ne kadar vermişsin?
verdiğin parayı, katettiğin yola bölersen.
kaç liraya kaç km gitiğini öğrenmiş olursun.

İstisnaları saymazsak ülkemde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Etrafınıza bakın, mutlaka göreceksiniz. Kendimizden başlayarak DÜZELTELİM!
suç işleyenleri affetmek, insanları suç işlemeye teşvik eder ve suç işlemeyenlere haksızlık yapılmış olur. DEVLETİMİZİN, SUÇU VE SUÇLUYU AFFETMESİNE KARŞIYIM.

3749 Mesaj
23 Temmuz 2013; 11:30:20 

Yazmışlar ama aldığın yakıt fiyatını gittiğin yola bölmen lazım.

1 Kilometrede Harcadığın Para = Yakıt Parası / Son Gittiğin Yol

Ortalama Tüketim = (Aldığın Yakıt Miktarı / Gittiğin Yol) x 100

176 Mesaj
19 Ağustos 2013; 16:32:39 

quote:

Orijinalden alıntı: derememo

her iki depoyu doldur.
gez-dolaş, istediğin kadar.
istediğin anda bir daha depoları doldur.
iki doldurma arasında kaç km yapmışsın?
ve 2. doldurmaya ne kadar vermişsin?
verdiğin parayı, katettiğin yola bölersen.
kaç liraya kaç km gitiğini öğrenmiş olursun.

merhaba..aslında ideal hesaplama yöntemi bu ama pompacılar normal düzeyde depo dolunca bıraksalar olacak ama kusuratı tamamlamak için hala basmaya devam ediyorlar..bu durumda her iki depo dolumundada aynı şekilde deponun doldurulmuş olması gerekiyor doğru bir ölçüm için..yoksa yanıltıcı olur diye düşünüyorum...ben de 2008 toyota corolla D-4D var..yol bilgisayarına göre hareket ediyorum...saygılar..

18308 Mesaj
19 Ağustos 2013; 16:49:39 

depoyu fulle gez, sonra tekrar depoyu fulle, lpgye verdiğin parayı kmye böle yada tam tersi böylece kmde ne yaktığını bulursun

3198 Mesaj
20 Ağustos 2013; 9:57:09 

quote:

Orijinalden alıntı: _u_Ğ_u_R_

merhaba..aslında ideal hesaplama yöntemi bu ama pompacılar normal düzeyde depo dolunca bıraksalar olacak ama kusuratı tamamlamak için hala basmaya devam ediyorlar..bu durumda her iki depo dolumundada aynı şekilde deponun doldurulmuş olması gerekiyor doğru bir ölçüm için..yoksa yanıltıcı olur diye düşünüyorum...ben de 2008 toyota corolla D-4D var..yol bilgisayarına göre hareket ediyorum...saygılar..

ben pompacıya özellikle belirtirim, tabanca atınca bırak, küsüratı tamamlama derim.
ben bu yönetmi aracı ilk aldığımda denedim, baktım yol bilgisayarı ile bu yöntem birbirine çok yakın, ondan sonra hep yol bilgisayarına göre hareket ettim.
bu yöntemi, konuyu açan arkadaşa yardımcı olmak için yazdım.

İstisnaları saymazsak ülkemde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Etrafınıza bakın, mutlaka göreceksiniz. Kendimizden başlayarak DÜZELTELİM!
suç işleyenleri affetmek, insanları suç işlemeye teşvik eder ve suç işlemeyenlere haksızlık yapılmış olur. DEVLETİMİZİN, SUÇU VE SUÇLUYU AFFETMESİNE KARŞIYIM.

176 Mesaj
21 Ağustos 2013; 21:33:51 

quote:

Orijinalden alıntı: derememo

ben pompacıya özellikle belirtirim, tabanca atınca bırak, küsüratı tamamlama derim.
ben bu yönetmi aracı ilk aldığımda denedim, baktım yol bilgisayarı ile bu yöntem birbirine çok yakın, ondan sonra hep yol bilgisayarına göre hareket ettim.
bu yöntemi, konuyu açan arkadaşa yardımcı olmak için yazdım.

bende hep yol bilgisayarıyla diğer ölçüm arasında fark varmıdır diye merak ederdim..mesajınız içimi rahatlattı:) saygılar

238 Mesaj
17 Ekim 2013; 5:40:24 

Arkadaşlar bende yakıt tüketimi nasıl hesaplanır tam bilmiyorum söyler misiniz, mesela bi tır 1.000 km yolu 500 litre mazot harcayarak gitti.
Bu tır 100 km'de kaç litre yakmış oluyor ve 1 litre mazotla kaç km gidebiliyor?

80 Mesaj
17 Ekim 2013; 6:28:48 

quote:

Orijinalden alıntı: FFFaust

Arkadaşlar bende yakıt tüketimi nasıl hesaplanır tam bilmiyorum söyler misiniz, mesela bi tır 1.000 km yolu 500 litre mazot harcayarak gitti.
Bu tır 100 km'de kaç litre yakmış oluyor ve 1 litre mazotla kaç km gidebiliyor?

100km de 50lt mazot tüketmiş
Düzeltme : 2 Litre mazot ile 1 KM yol yapmıştır. ( Bu verdiğim linkte hesaplamaz Gerekte yok zaten )

Mazot 4.38 liradan hesaplayarak, 1kmde 2.18 lira tüketmiş. (2 Lira 18 kuruş)

Çok pratik bir çözüm için bu linki kullanabilirsiniz.Gayet başarılı

http://www.olcaysurucukursu.com/tuket.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M4RLB0RO -- 17 Ekim 2013; 6:32:10 >

501 Mesaj
17 Ekim 2013; 11:03:11 

quote:

Orijinalden alıntı: omer_

Bu şekilde hesap yapamazsınız. Benzinde yakıt sarfiyatı depoyu tam doldurup, bir miktar gittikten sonra yine tam doldurup alınan litreyi gidilen yola bölünerek hesaplanır. LPG de ise depo tam bitirilip, benzine geçtikten sonra, bir miktar gaz alınır, tekrar bitip benzine geçene kadar gidilir. Yine alınan litre gidilen yola bölünür. Depolardaki şamandıra ve göstergeye güvenerek hesap yapmak mümkün değildir.

En doğru hesap budur. LPG şamandıraları güvensiz.

Ayrıca çok daha sağlamı, eğer vakit varsa ve bu tüketim olayına vatan-millet meselesi gibi bir yaklaşım sergiliyorsak uzun vadede tüketim hesabı yapmaktır. Benim gibi 2800 küsür km gidip bu zaman boyunca aldığınız benzin fişlerini ortaya döküp hesabınızı yaparsınız

LPG için de 4-5 defa doldur boşalt yaparak gerçekten kuruşu kuruşuna ne tükettiğinizi milimetrik olarak hesaplayabilirsiniz.

33 Mesaj
6 Aralık 2013; 0:37:03 

mrb lar 242 km 23 litre gaz aldım 23 litre gaz 68.50 tl tuttu şimdi benim yakıt değerlerim nedir şehir içi kullandım 1 litre ile ne kadar gitmişim yada kaç kuruş yakmış nasıl hesaplayabilirim?

61 Mesaj
11 Ocak 2014; 1:03:53 

benzinde depoyu sıfırlayıp 20tl benzin alsam onuda bitene kadar kullansam litre hesabına göre tatmin edici bir veri elde edebilirmiyim. depoyu fullemek işime gelmez... renoult9 deposu kaç litre?

Bol miktarda akvaryum balığı...

61 Mesaj
11 Ocak 2014; 3:57:44 

quote:

Orijinalden alıntı: akvaristhb

benzinde depoyu sıfırlayıp 20tl benzin alsam onuda bitene kadar kullansam litre hesabına göre tatmin edici bir veri elde edebilirmiyim. depoyu fullemek işime gelmez... renoult9 deposu kaç litre?

aracı benzinle denedim. 2lt benzinle ortalama 18-20km gitti...
1lt benzin ile 9-10km.(şehiriçi)
100km de 10-12lt (şehiriçi) yakar herhalde...

1lt gaz ile 6km gidiyor.(şehiriçi)
100km de 17lt yakıyor.(şehiriçi)

Bol miktarda akvaryum balığı...

1426 Mesaj
16 Ocak 2014; 17:42:44 

quote:

Araç ne ki bu kadar yakıyor ?

2004 Honda Jazz 1.4 LS

3348 Mesaj
16 Ocak 2014; 18:31:44 

En sağlıklı hesaplama için tüketilen menzilin sağlıklı bir ortamda yapılması lazım,yani sadece şehir içi trafikte sıkışık halde alınan menzil doğruyu vermeyebilir,keza stabil hızda uzun yol kullanımı da gerçeği vermez.Önemli olan doğaçlama bir menzil bulabilmek.

Arkadaşların da değindiği gibi depo fullenecek,alınan yakıt lt bazında hesaplanacak;ardından 100 km tüketilecek,tekrar depo fullenip o anda alınan benzim miktarı depo fullken olan rakamdan çıkacak,çıkan lt rakamı 100 km'lik sarfiyatınızı gösterecek,ama üstteki şartın sağlanması lazım.

Tek bir hayatın var,ona göre seçimini yap,ıssız dağ yamacındaki bir ot gibi ölmektense;dolu dolu yaşa,namın senden sonra yaşasın.

1 Mesaj
30 Nisan 2014; 20:47:44 

MERHABA ARKADASLAR.YENİ ARAÇ ALDIM.lpg kullanıyorum.75 tl ile fulledim depoyu.yola çıktım.162 km sonra baktım tekrar lpg istasyonuna yanaştım fulle dedim.46 tl ye lpg deposu doldu.şimdi benim araç km de ne kadar gaz yakıyor .yardımcı olursanız şimdiden çok teşekkür ediyorum.

383 Mesaj
3 Haziran 2014; 23:17:02 

merhaba arkadaşlar,
aracım 117665 km de bugün depoyu fulledim 47.14 litre benzin aldı 5.02 tlden 236.64tl tuttu kmyi sıfırladım ikaz ışığı yanıyordu benzin almaya gittiğimde şimi nasıl bir uygulama yapayımda benzin hesaplaması yapayım bir daha doldurmam imkansız sırf hesap yapayımda LPG ye gerek varmı diye fulledim nasıl hesap yapayım benim iş yeri servis şoförü depoyu birtirene kadar kaç km yaptığına bak dedi çünkü araç 1 kişiyle farklı 3 kişiyle farklı yakar diyor

2925 Mesaj
3 Haziran 2014; 23:39:57 

quote:

Orijinalden alıntı: zazaca

merhaba arkadaşlar,
aracım 117665 km de bugün depoyu fulledim 47.14 litre benzin aldı 5.02 tlden 236.64tl tuttu kmyi sıfırladım ikaz ışığı yanıyordu benzin almaya gittiğimde şimi nasıl bir uygulama yapayımda benzin hesaplaması yapayım bir daha doldurmam imkansız sırf hesap yapayımda LPG ye gerek varmı diye fulledim nasıl hesap yapayım benim iş yeri servis şoförü depoyu birtirene kadar kaç km yaptığına bak dedi çünkü araç 1 kişiyle farklı 3 kişiyle farklı yakar diyor

depoyu fulleyip , kmyi sıfırlayacaksın .

Belli bir süre kullanıp tekrar fulleyeceksin.

Yaptığı km ile aldığı yakıtı 100 km'de yaktığı litre olarak oran-orantı ile hesaplayacaksın .

Örneğin ; Depoyu fulledik diyelim . 350 km yol gittik sonra da .

Tekrar fulleyince 21 Lt benzin aldı diyelim .

350 km'de 21 lt yakarsa
100 km'de x litre yakar diye formülize ederiz .

Sonuç: 100 km'de 6 lt benzin yakmıştır.

Kuruş hesabı yapacaksanız da 6x5.02:30,12----> 100 kmde yaktığı ;

Bu sonucu da 100'e bölerek km'de 30.12 krş yaktığı sonucunu buluruz

Edit: Benzin ve mazotta depoyu 2 defa fulleyip aradaki km ve yaktığı yakıtı ölçmek lazım .

Lpg'de ise boş depoya belli bir miktar gaz alıp , depo tekrar boşalana kadar kullanmak lazım .

Çünkü lpg her dolumda farklı miktarda alıyor , fullemek hataya neden olur .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Disconnectus_Erectus -- 3 Haziran 2014; 23:43:41 >

Bazı insanlar onları dinlemediğim için bana kızıyorlarmış galiba , ya da öyle bir şeydi tam dinlemedim.

383 Mesaj
4 Haziran 2014; 9:50:12 

PEKİ kardeşim bu günlük kmyi sıfırladım çalışıyor ama bu doğru sonuç verir mi aracım km si ile günlük km farklı olabiliyormu hangisine inanmak lazım
eve geldiğimde benzinlikten 117667 araç km si benzinlikte bakmayı unutmuşum benzinlikte günlük km yi sıfırlamıştım eve geldiğimde günlük km 2 km yapmış benzinlikten eve bende araç kmsi 117665 miştir dedim bu hesap üzerinden doğru yoldamıyım 236.64 tl ye fulledim 100 km yapınca tekrar fulleyim aynı pompadan bakalım ne çıkacak

79 Mesaj
4 Haziran 2014; 10:28:34 

Depoyu fullemekten kastiniz pompa atinca cekmek mi yoksa depo taşan a kadar doldurmak mi

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
3 gün 17 sa. 17 dk. kadarı kaldı.
4 Haziran 2014; 10:49:44 

quote:

Hey maşAllah

3198 Mesaj
4 Haziran 2014; 10:57:14 

162 km de 46 tl yaktı ise 1 km de 0,283 tl yakmış demektir. yani km de 283 kuruş yakmışsınız.

Bu mesajda bahsedilenler: sezerbey

3198 Mesaj
4 Haziran 2014; 10:59:10 

pompa atsın yeter,
pompa attıktan sonra asla doldurtmayın, müsade etmeyin.
pompa attıktan sonra doldurmaya devam etmek hem ölçümü bozar, hem de sağlıklı değil bence.

3198 Mesaj
4 Haziran 2014; 11:01:22 

o kadar kısa mesafede ne yaktığını ölçmek pek sağlıklı değil.
şehir içi birkaç gün kullanın(hatta 1-2 hafta), öyle bir ölçüm yapın,
birde şehirlar arası yola çıkmadan önce fulleyip bir de öyle ölçüm yapın.
böylwelikle hem şehir içi ne yaktığını bilirsiniz,
hemde şehirler arası ne yaktığını bilmiş olursunuz.

Bu mesajda bahsedilenler: zazaca

3198 Mesaj
4 Haziran 2014; 11:03:30 

b yöntem yanıltıcı olur, işe yaramazx.
doğru yöntemi, ben ve diğer arkadaşlar yazmış, depoları full doldurmak ve km lere bakmak lazım.

Bu mesajda bahsedilenler: akvaristhb

2925 Mesaj
4 Haziran 2014; 13:53:31 

quote:

Orijinalden alıntı: zazaca

PEKİ kardeşim bu günlük kmyi sıfırladım çalışıyor ama bu doğru sonuç verir mi aracım km si ile günlük km farklı olabiliyormu hangisine inanmak lazım
eve geldiğimde benzinlikten 117667 araç km si benzinlikte bakmayı unutmuşum benzinlikte günlük km yi sıfırlamıştım eve geldiğimde günlük km 2 km yapmış benzinlikten eve bende araç kmsi 117665 miştir dedim bu hesap üzerinden doğru yoldamıyım 236.64 tl ye fulledim 100 km yapınca tekrar fulleyim aynı pompadan bakalım ne çıkacak

Günlük km derken ? Aracın gösterdiği km dışında alternatifimiz yok . İlla ki hata payı olacaktır.

Ama aşağı yukarı bilgi verir , yazdığım yöntemi uygulayın , herkesin yaptığı bu.

Ayrıca yeni nesil araçların yol bilgisayarı çok hassas.

Ben kendi aracımla yaptığım ölçümlerde sapma oranını 0.1 lt buldum , artık pompadan ölçmeye gerek duymuyorum

Bazı insanlar onları dinlemediğim için bana kızıyorlarmış galiba , ya da öyle bir şeydi tam dinlemedim.

2925 Mesaj
4 Haziran 2014; 13:56:02 

quote:

Orijinalden alıntı: cesetff

Depoyu fullemekten kastiniz pompa atinca cekmek mi yoksa depo taşan a kadar doldurmak mi

Depo taşana kadar çok sağlıklı olmaz . Pompa atınca bırakın .

İlla en hassas ölçümü isterseniz, aynı pompadan tekrar fulleyin

1551 Mesaj
4 Haziran 2014; 14:31:21 

Depo fulleyemediğime göre

Benim hesabım deponun dibi ile:
Kırmızı ışık yandığında günlük km sayacını sıfırlıyorum. belki 10-15 km sonra (bu arada yaktığımız yakıtı borç olarak düşünelim) 100Tl'lik benzin alıyorum.
Işık tekrar yandığında 100'liralık yakmış oluyor, 10-15 km'lik borcumuz depoya kalıyor.

Belki her pompanın hassasiyeti aynı olmayabilir. Ama benim aracım hep aynı seviyede kırmızı ışık yakar. Bu hesap bana fullemekten daha doğru geliyor.

Siyah akar Zonguldağın deresi; Yüz karası değil, kömür karası; Böyle kazanılır ekmek parası. -OrhanVeli-

2630 Mesaj
4 Haziran 2014; 14:44:31 

gaz aldıktan sonra trip sıfırlanır

gaz alınır

alınan gaz/ trip yapılır

kuruş cinsinden sana ne kadar yaktıdını gösterir

sadece gaz değil, benzin dizelde aynı

yapılan hata ise genelde ilk alınan gidilene bölünüyor, burdada sıkıntı cıkıyor

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » EN BASİT YAKIT HESAPLAMA NASIL OLUR.
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.547