Şimdi Ara

İran uzay araştırmaları için AMD Opteron işlemcili HPC sistem hazırladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
4.647
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İran Uzay Araştırmaları Endüstitüsü yaptığı açıklama ile çift çekirdekli AMD Opteron işlemcilerden güç alan yeni bir HPC yani yüksek performanslı bilgi işlem sistemi hazırladığını duyurdu. Yayımlanan bültene göre araştırma enstitüsünün yeni sistemi 48 işlemcili (96 işlemci çekirdeği) yapısıyla 192 GigaFLOP'luk işlem gücü sunuyor ve işletim sistemi olarak SUSE Linux kullanıyor. Her ne kadar Amerika'nın uyguladığı ambargo nedeniyle yüksek teknoloji cihazlarının ülkeye gyasak olsa da enstitütü hazırladığı HPC sistemi kullanmayı planlıyor.

Uygulanan ambargo çerçevesinde İran'ın AMD işlemcileri nasıl elde ettiği tartışılırken firmadan gelen bilgiye göre AMD, İran da dahil olmak üzere ambargo uygulanan ülkelerin hiç birine doğrudan veya dolaylı olarak işlemci satışına izin vermediğini açıkladı.

• İran yakında kendi işlemcisini de yapar. ABD herşeyi yapsın İran'a gelince ambargo. Tövbe, tövbe. Daha yazmayacağım, zaten yazsam mesajım silinir.
  • abd ye bak ya
  • abd nin yaptığı her şekliyle yanlış. ne kadar kısıtlasada iran bunu öyle yada böyle her şekilde elde eder.
  • 40 senelik ambargo iran'a fazlasıyla yaramış.. kendi uydusunu yollayıp, kendi arabasını üretiyor, bir aralar casus uçakları olduğu söyleniyordu, bir de aids'e (sanırım) çare bulduğunu iddia ediyor.. yakında kendi işlemcisini de üretirse şaşırmamak gerek. (:
  • Ambargo bir tek havacılık sanayi için çalışıyor. İran'da coca cola fabrikası var, bilgisayarlar tıpkı türkiye'de olduğu satılıyor. Bir tek özel veya askeri amaçlı olsun uçak satmıyorlar. Havayolları da onu uçak kiralama yöntemiyle çözmüşler. iranlı arkadaşımın bana söylediği buydu ambargo konusunda

Ayrıca bu başlıktaki haber amd için iyi mi kötü mü bilemedim
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    Uygulanan ambargo çerçevesinde İran'ın AMD işlemcileri nasıl elde ettiği tartışılırken firmadan gelen bilgiye göre AMD, İran da dahil olmak üzere ambargo uygulanan ülkelerin hiç birine doğrudan veya dolaylı olarak işlemci satışına izin vermediğini açıkladı.

quote:

Ambargo bir tek havacılık sanayi için çalışıyor. İran'da coca cola fabrikası var, bilgisayarlar tıpkı türkiye'de olduğu satılıyor. Bir tek özel veya askeri amaçlı olsun uçak satmıyorlar. Havayolları da onu uçak kiralama yöntemiyle çözmüşler. iranlı arkadaşımın bana söylediği buydu ambargo konusunda

????

• kötü dost insanı arayışa itermiş, eh bu arayış için ne kadar donanımlı isen okadarda başarı şansın olabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: MÜŞAVİR

????

Arkadaşa sordum bunu, siz nasıl bilgisayarlar kullanıyorsunuz sonuçta çoğu donanım firması amerikan kökenli diye, bana aynen yukarıda yazdığım şeyi söyledi. Ben de şaşırmıştım duyunca

Amerika hem neden kendi pazarını engellesin ki?
  • Opteron işlemci bulmak zor mu ki.Gir newegg e ver siparişini gelsin.İşlemcinin ambargosumu olur yahu töbe töbe
  • Şimdi bu iran teknolojide bizden ileride mi geridemi?
  • ehh intel alıp israile calışacak hali yok ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: djkubi

Şimdi bu iran teknolojide bizden ileride mi geridemi?

Bilmiyorum ama ileri gibi duruyor. Hem teknolojide hem de petrol nükler enerji gibi üstünlükleriyle ekonmide.
    Bir biz üretemiyoruz heralde.
  • AMD, 3. Dünya Savaşının sebebi olabilir :) Uzay çalışmaları için değil de daha çok nükleer roket çalışmaları için olabilir.
  • iranın gidipte yahudi mali intel işlemci almasını beklemezdim zaten. :D
  • ABD çok masum bir ülke ya... o yüzden kendi yapınca oluyor başkasına gelince ambargo... umarım uzay çalışmalarında biryerlere gelirler...
  • İranı bu kadar abartmayın lütfen tama dış ülkelerde yetişmiş insan gücü vs var ama teknoloji&sanayi o kadar gelişmiş değil.Sanırım füze denemesi olarak gösterdikleri büyük 'kız kaçıran' ı hiç biriniz seyrtemediniz
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

AMD, 3. Dünya Savaşının sebebi olabilir :) Uzay çalışmaları için değil de daha çok nükleer roket çalışmaları için olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheViperadix -- 24 Haziran 2009; 4:17:55 >
  • Akademik ortamlarda yayınlanan makale sayılarına bakarsanız Türkiye iran'dan on kat daha fazla dünya bilimine katkıda bulunmaktadır.
    Halkın tepesine binip, aç bırakıp roket yapmak, nükleer santral işine girişmek bilimin geliştiği bir ülke anlamına gelmez.

Türkiye'nin sadece cerrahi tıp biliminde yayınladığı makale sayısı bölgedeki bir kaç tane arap ülkesin tüm yaptıklarından fazla.
  • İran'ın hali bizim ambargo yıllarımızdaki gibi. Sürekli orduyu silahları yürütüp hava yapıyorlar ama fazla bir numara yok. İç istikrarı devam ettirmeye yönelik hareketler bunlar. Allah'a çok şükür biz büyük ölçüde kurtuluduk bunlardan, bu günün Türkiye'si ile İran kıyaslanamaz, belki Özal öncesi. Nükleer güce takılanlar olmuş. Bunu kolayca üretecek teknoloji var zaten ülkede önemli olan hava gücünü güçlendirmek oda oluyor yavaş yavaş...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.