TOBB Etu hakkında
521 Cevap45008 Görüntüleme9 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

336 Mesaj
22 Haziran 2009; 12:59:04 

Bu sene öss ye girdim ve iyi bir sonuç aldım. Tercih aşaması yaklaşıyor. Mühendislik düşünüyorum ve birçok üniversiteyi araştırdım. Puan sıralamasında Tobb dikkatimi çekti. burslu bölümlerinin puanları hep ilk 5 içerisinde. Sitesini bi inceledim ve ilk 500 e 950 tl burs verdiklerini gördüm
Yanlış bi tercih yapmak istemiyorum. Boğaziçi bilkent varken Tobb a gitmek mantıklı mıdır? Sonuçta yeni bi üniversite gelecekte ne olacağı bilinmez. Bu üniversite hakkında bilgisi olan, fikir beyan etmek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

4529 Mesaj
22 Haziran 2009; 13:39:05 

Üstün başarı bursunda 1.5 ila 2.5 milyar arası deişen bir miktar bile alabiliyorsun..

Bizim bir üst dönemden bi eleman gitmişti geçen sene TOBB a.. Alanı eşit ağırlıktı ama sözelden derece yapmıştı.. Ya 1.5 ya da 2.5 gibi bir miktar alıyordu yalan olmasın..

Yeni açılmış bir yere gitmek her zaman risktir ama tobb kalifiye eleman alıyor ve akademik kadrosu da gayet iyi sanırım.. Bence bu riski almaya değer..

Ben İstanbul' da oturuyorum ve Ankara düşünmüyorum.. Ankara' da okumak istiyorsan korkmadan tercih edebilirsin.. İstanbul dışında okumak isteseydim kesinlikle TOBB gidebileceğim yerlerin başında olurdu..

Adamların imkanları da gayet geniş.. Geçen sene adamlar bizim okul için özel uçak kaldırıp TOBB a gezdirmeye götürmüştü..

Sonuç kesinlikle düşünülebilir.. Pişman olmazsın..

İşbu dogtag; sadece 36 kişide açık olup, birinin sahibi bu imzayı kullanmaktadır.

5117 Mesaj
22 Haziran 2009; 14:09:33 

TOBB iyi bır unıversite.Arkasına kuvvetli bir kurumu almıs ve sureklı gelısmeye acık bır yer.Ancak maddi olarak sıkıntınız yoksa bılkent ve odtu gibi uni.ler varken tobbu tavsıye etmem.Ayrıca bılgıdım kadarıyla bılkent burslu ogrencılerıne aylık 300 lira gıbı burs saglıyor.Bu da az para sayılmaz.

782 Mesaj
22 Haziran 2009; 14:18:04 

Her ne kadar özel okullardan nefret etsem de

Bilkent'in burslu öğrencilerine gerek yurtdışı gerek yurtiçinde sonsuz imkanlar, olanaklar tanıdığına kimsenin şüphesi yok.

432 Mesaj
22 Haziran 2009; 14:54:29 

TOBBda staj imkanları çok geniş ve mezun olana kadar oldukça fazla deneyim kazanabiliyorsun. Düşün derim.

824 Mesaj
23 Haziran 2009; 23:44:53 

Bu okulda okuyorum ve bu konuda biraz seni aydınlatmak bnaa düşüyor sanrırım..

Bahsettiğine göre puanın gayet iyi..

Fakat bu okula gelmeden önce kafana yazman gereken bir kaç şey olucaktır...

Birincisi çok sıkı bir hazılrık dönemi geçireceksin....Yeri gelecek söyleneceksin ben 1 yıl öss ye bu kadar kasmadım bu ne böyle diye...
(devamsızlık saatleri sınırlı,dersler agır, yeri geliyor haftanın 6 gunu ders) (toefl denen bir bela var biraz araştırırsan detaylı bilgi bulabilirsin)

Neyse ben ilngilizceyi bir şekilde hallederim bolume geçerim diyosan da dusunmen gereken bir konud haftada 40 saate yakın ders göreceksin(özellikle muhendisliklerde) artı cts ve pazar gunleri de sınavlar olucak...

Kaba bir hesapla Yılın 10-11 ayını okula gidip gelerek geçireceksin......

Şimdi sana soruyorum alacagın para için bu durumları göze alırmısın????

Zira maddi durumunda iyiyse bu okulu hiç düşünme bile derim...

Lamba cininin "Dile benden ne dilersen" cümlesine "Canının sağlığı" cevabını verebilecek mahcup insanların hatırı için dönüyor dünya..

824 Mesaj
23 Haziran 2009; 23:48:57 

Okulun iyi ya da kotu yonlerinde her zaman yrdımcı olmaya çalışırımm arkadaşım.aklına takılan bir şey varsa sorabilirsin buradan...

Lamba cininin "Dile benden ne dilersen" cümlesine "Canının sağlığı" cevabını verebilecek mahcup insanların hatırı için dönüyor dünya..

336 Mesaj
24 Haziran 2009; 9:58:25 

(p.m. den atmıştım ama buradan cevaplarsanız herkes bilgi sahibi olur)

1negatheef
Merhabalar, Tobb Etu konusunda yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
okulla ilgili bir kaç sorum olacak,

-Tobb daki ortak eğitim programı ilgimi çekti. Bu sadece tobb da mı var? Sonuçta okul bittiğinde mesleğinle ilgili bi tecrübeye sahip oluyorsun. Bu diğer okullara göre ciddi bi avantaj sağlıyor mu?

-Okulun 3 dönem olduğunu duydum doğru mu? Hangi aylarda tatilleri var?

-Okuldaki ideolojik yapı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Yönetimde iktidarın düşünce yapısı hakim diye biliyorum. Okulda bunu sezebiliyor musunuz? Yani siyasi görüşler öğrencilere yansıyor mu? Çünkü bu işlerden uzak bi okul seçmek istiyorum.

-Bi de Ankara düşündüğüm için büyük ihtimal Bilkent veya Tobb olacak. Size tekrar tercih hakkı verselerdi hangisini seçerdiniz?

vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli. tekrar çok çok teşekkür ediyorum...

824 Mesaj
24 Haziran 2009; 22:05:24 

Öncelike pm alıp gönderemiyorum kusura bakma arkadaşım telefon dogrulasında problem yaşadım burdan yazayım cevabını

Ortak eğitim porgramı turkiyede sadece tobb etude var gerçekten faydalı bir sistem..Buyuk bir artı oldugu kesinlikle dogrudur..Okulu bitirdiğinde Yaklaşık 1 yılllık iş tecbrubesine sahip oluyorsun ayrıca bu yaptıcagı staj da fotokopi çekme vb gibi işler yaptıgın staj değil tamamen bolumunle alakalı oluyor.Ve iyide maaş alıyorsun gittiğin yerde.Gel gelelim bu sistemin de hatalı noktaları var.Staj komisyonunda yuzde 80 tanıdık torpil davaları donuyor.Ya komisyonda bir tanıdgın olursa yada hatrı sayılır bir akraban falan varsa stajın gerçekten iyi yerlere çıkıyor ve bu da kariyerinde önemli bir adım oluşturuyor.

Yok benim tanıdıgım falan dersende hatrı sayılır bir not ortalaması gerekiyor.Aksi taktirde staj dönemin bir kabusa dönüşüyor...

Okulun 3 dönem oldugu dogrudur..
Tatil demişsinaçıkcası ben pek tatil diye bahsedebilecek bir zaman göremiyorum..:)

Şuan ben hazırlık sınıfındayım geledcek senenin akademik takvimi açıklandı 1.sınıflar için eylul 20-agustos 10 arası olarak belirlenmiş..Resmi tatiller ve bayram tatilleri dışında tatil yok..Her dönem arasında 1 er haftalık tatilcikler var sadece :=)

Gelelim 3..meseleye duydugun kesinlikel dogrudur ama okul içinde ogrenciler arasında bir siyası tarştırşma veya buna baglı bir gerilim oldugunu görmedim duymadım.Herkes kendi havasında takılıyor bu konuda.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın tarzında....

Bilkent mi tobb mu konusuna gelince ben ne kadar yorum yapsam yinede karar sana kalıyor..
en başta iki okulun ortamı çok farklıdır..Bilkentte genelde parantez içinde elit kesim takılır altında son model arabası cebinde milyarlık kredi kartları olan tarzdan tipler...Bilkentin buyuk kısmı bu şekilde.Bu kişilere ayak uydurmak zor gelebilir çogu insana...

Bilent in avantajı bi kere kampusu olması universite gibi universite olması bu çok önemli bir faktör bence..Tobb etu de bana kalırsa universite havası yok.Bildiğin bir kolej havasında ilerliyor..
Tatil durumunda buyuk sıkıntı var tobb etu nerdeyse yılın 11 ayı okulda çalışarak geçirmen gerekebilir(yeri gelicek cumartesi pazarlar dahil) bilknette ise boyle bir durum yok kısmen de olsa tatil sureleri daha uzundur..

Gelelim alıcagın burs a kesinlikle derece yaptıgın durumda(ilk 1000) Ulkemiz şartlarında çok harika bir para alırsın eline tobb da.Fakat ne derece rahat edersin bunu düşünmen gerek..Eger maddi imkanın varsa okuldan alıcagın bursu hiç düşünmeden tercihini yapmanı ben sana tavsiye ederim......

Şuan benim yazabilecegim sana bu kadar..Eger daha fazla bilgi istersen yada aklına takılan noktalar olursa buradan sana yardımcı olmaya çalışırım......

336 Mesaj
24 Haziran 2009; 22:28:24 

İlgin için gerçekten çok çok teşekkürler. Aklımdaki soru işaretlerini giderdin.
Temmuz ayı içerisinde Ankaraya gelip okulları yakından incelemeyi düşünüyorum. Ondan sonra bi karar verip gidecez artık hayırlısı..

516 Mesaj
25 Haziran 2009; 20:47:35 

Bir kaç yorumda ben yazmak isterim. Özellikle iktisadi idari birimler fakültesi ile alakalı bölümler yazılcaksa bu tip üniverstieler öss tercih listesinde kesinlikle yazılmalı. Örneğin Tobb etu üniv, İzmir Ekonomi üniv, İstanbul Ticaret üniv bu tip üniversitelerin öss de burslu puanları çok yüksekdir. Bu üniversitelerin en büyük avantajı, öğrencilerine diğer üniversitelere göre çok rahat iş imkanı sunabilir çünkü doğrudan yada dolaylı olarak pekçok işletmeyle alakalıdır. Örneğin googleda izmir ekonomi-tesco kipa diye bi araştırma yaparsan dediğimi çok rahat anlayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi svs -- 25 Haziran 2009; 20:51:41 >

5 Mesaj
13 Temmuz 2009; 0:39:58 

ben tobb etü öğrencisiyim 3. sınıf makine.. okulun verdiği imkanlar bir öğrenci için yeterli imkanlar hatta fazlası bile.. yalnız dersler ağır bunu söylemek lazım.. akşamları sınava girmeye, yoğun ve ağır bir hazırlık okumaya, haftasonlarını okulda geçirmeye razı mısın öncelikle bunu sor kendine..

eğer razı isen şunları söyleyebilirim, güzel bir ortamı var üniversitenin kampüs alanı büyük olmasa da... hem hepsinden ötesi yurt inşaatı tamamlanıyor okulun hemen yanında, böylelikle ulaşım problemin ortadan kalkacak..

konu başlıklarıyla aklıma gelenleri yazayım

LAPTOP->her öğrenciye laptop veriliyor, bu çok güzel bir paylaşım ağı oluşturuyor öğrenciler arasında, üniversitenin içinde her noktada wireless var hem de bağlantı hızı oldukça yüksek ve 3 yıl boyunca da garanti kapsamında olduğu için laptopun, bozulduğunda senin için bir sıkıntı olmuyor veriyorsun servise hallediyorlar. derslikler oldukça modern, projeksiyon her derslikte veya amfide var...

PARA->derecen iyiyse çok güzel burs imkanı sağlayacak okul sana ailenden + olarak para almana gerek kalacağını zannetmiyorum. verdiği bursun yanında, yurt tamamlanana kadar her öğrenciye ev yardımı da veriyordu fakat yurt tamamlandıktan sonra bedava kalacağın için yurtta, artık vereceklerini zannetmiyorum.

STAJ->okul 3 dönemden oluşuyor 2. sınıf ve sonrası için.. (1. sınıfta isteğe bağlı) ve 2. 3. 4. sınıflar olmak üzere her yıl 3buçuk ay ortak eğitim kapsamında staj yapıyorsun okulun anlaşmalı olduğu yurt içi veya yurt dışı firma, şirketlerle. bu sana iyi bir iş deneyimi kazandırıyor ve hepsinden ötesi maaş alıyorsun en az asgari ücret eğer yurt dışına gidersen 1000 euroya kadar para alırsın..

ORTALAMA-> burslu gireceksen ortalaman 2.5/4 olmalı en az, ve bunun altına inersen naneyi yersin. ha burssuz girip 3.5/4 yaparsan da okul harcını ödemiyorsun güzel bi imkan bu da...

ha şunu da söyleyeyim, ben burslu değilim. memnun muyum evet ama çok yoruldum çokk...

SİTE-> www.etu.edu.tr

12 Mesaj
18 Temmuz 2009; 1:02:57 

ben de bu yıl sınava girdim tobb etü ee (burslu) mu itü elektronik mi yazsam diye arada kaldım.Tobb un beni en çok çeken yönü ortak eğitim modeli sonuçta tobb özel sektörün kalbi mezun olunca iş sıkıntısı yaşanmaz diye düşünüyorum bunun yanında okul boyunca kazanılan iş deneyimi de fazlasıyla güzel.Beni düşündüren yönleri yaz tatilinin olmayışı(ne kadar doğru bilmiyorum okuyan arkadaşlar cevap verirse iyi olur).Hazırlık sınıfının sonundaki toefl sınavının söylenene göre zor oluşu (ingilizcem şuan temel seviyede ).Yıl içerisinde ortyalamanın 100 üzerinden 60ın altına düşmesiyle üniversiteye borçlanman.Merak ettiğim tobb u burslu kazanıpta ingilizce ve 60 olayında dolayı okuldan ayrılan var mı.Yardımcı olursanız sevinirim.

1897 Mesaj
18 Temmuz 2009; 3:07:00 

Ben bu sene hazırlığı bitirdim ve kendimce cevap vermeye çalışayım.

Hazırlık baya yorucu ve kasvetliydi. İngilizceniz eğer yeterli değilse baya zorlanabilirsiniz. 3. dönem haftada 25 saat ingilizce eğitimi alıyorsunuz ve bu 3. dönemin sonunda hazırlığı geçmek için TOEFL ITP sınavından en az 500 almanız lazım. Daha fazla puan aldığınızda ingilizce derslerinden muafiyet alabilirsiniz. Örneğin 533 puan alırsanız bir muafiyet alıyorsunuz ve ilk senenin ilk döneminde ing. dersinden muaf oluyorsunuz.

Tatil konusuna gelince en çok tatil yaptığınız yıl hazırlık. Eylül başında başlayıp Temmuz ortasında bitiyor ve size 2 ay tatil kalıyor. 1. sınıftada yeni yönetmelikle(ben öyle duydum) okul 3. dönem olacakmış. Ayrıca, 2.3. ve 4. sınıflarda staj ile birlikte okul Ağustos ortasında bitiyor.

Para; eğer çok iyi dereceniz varsa harika paralar alabiliyorsunuz. Sözelden,Eşit Ağırlıktan derece yapıp gelmiş bir sürü arkadaşım var ve milyarlar kazanıyorlar.Maddi durumunuz çok iyi değilse ve dereceniz çok iyiyse gelmenizi öneririm

Yurdun geçen sene yapımı başladı. Seneye bitireceklerdir ve ulaşım sorunu ortadan kalkar.

Okulun TM ve Sözel bölümleri Sayısal'a göre daha iyi. Sayısal olarak geleceksenizde en iyi Sayısal bölüm Makine Mühendisliği'dir. Diğer sayısal bölümlere fazla yatırım yapan bi okul değil.

1. sınıfa yeni geçtim ama bölümden çok arkadaşım oldu, bu bilgileride onların anlattıklarıyla size aktardım. Ben burslu kazanamadım ama yinede bu okula geldiğim için mutluyum. Tatilleri fazla dert etmiyorum, normal bi okula gitsemde yaz okulu vs. yine olacaktı . Bölümüm Makine Mühendisliği

Saygılarımla

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1 Mesaj
18 Temmuz 2009; 3:22:52 

Özellerden Koç, Sabancı, Bilkent, TOBB en üst düzeyleri, sonra Bilgi, Yeditepe, Başkent falan geliyor. Böyle kaliteli bir okulda okumak seni iş hayatında çok iyi yerlere götürecektir. Tabi ne istediğini bilmek de önemli. Ben ÖSS maratonunda çok yoruldum, biraz dinlenmek istiyorum diyorsan TOBB'da okuyan arkadaşların yorumları ortada. Ben Bilkent'i tercih ederdim açıkçası, burs kesilme olayı yok, zorlansan bile bursun kesilmiyor ama TOBB'da ortalamayı tutturman lazım. Bilkent'in yurtdışı bağlantısı çok daha iyi ayrıca.

3143 Mesaj
18 Temmuz 2009; 12:31:57 

Puanım tutsa tereddütsüz giderdim ama malesef puanım tutmuyor.

Encinaar

12 Mesaj
18 Temmuz 2009; 22:38:42 

cevaplar için çok teşekkürler

336 Mesaj
18 Temmuz 2009; 23:13:23 

arkadaşlar gerçekten çok iyi paylaşımlar yapmışsınız. birçok kişiye yararlı olacağını düşünmekteyim.yorum yapan herkese çok teşekkürler.

kendi araştırmalarım neticesinde şu durumda kararım bilkent elektrik elektronikten yana olacak. umarım pişman olmam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seckin01 -- 18 Temmuz 2009; 23:13:55 >

36 Mesaj
18 Temmuz 2009; 23:30:12 

ben de bu sene hazırlığı bitirdim DephroN la da hazırlıkta tanıştık
arkadaşımın da söylediği gibi sayısallar içinde en iyi yatırım yapılan bölüm makina mühendisliği ki en zor bölüm de
bilgisayar mühendisliği için üstten arkadaşlardan duyduğum mühendisliklerin en kolay bölümü bizim okul için
hem hocaları yönünden olsun hem dersler açısından olsun öyle diyorlar..
bir çok özel okulda olduğu gibi ciddi bir hazırlık süreci var eğer varsa hazırlıkta yatarım düşüncen direk kafandan sil
okul 3 dönem 2 dönem okulda 1 dönem stajda deniyor
2. sınıfta staj başlıyor o da 3 dönemi düşün 1. sınıfı okuyorsun 1. ve 2. dönemi sonra yaz döneminde 2. sınıfın 1. dönemini okuyorsun sonra ağustoste 1 ay tatilin var sonraki güz döneminde 2. sınıfın 2. dönemi okuyorsun sonra staja gidiyorsun sonra 3. sınıf vs böyle devam ediyor..
hazırlıkta dönem araları 1 hafta idi bölümde 2 hafta.. hazırlıktan sonra en uzun tatilin olan 2 ay var temmuz ağustos ayları
bir de 29 ekimden ve 19 mayıstan sonra cumartesi günü telafi dersleri oldu hazırlık için
bölümde böyle bir şey pek olmuyormuş zaten cumartesi de ayrıca dersler oluyor pazar günleri de sınavlar oluyormuş
para konusunda da ciddi bi rakam alabilirsin eğer üstün başarılı girersen kesilme durumun hiç bir şekilde yokmuş
bu kadar çalışmaya ve yorulmaya razıysan gel derim okulun ortamı güzeldir kampüsü yok ama yurt inşaatı bitecek seneye devamında da kampüs havasının oluşacağını düşünüyorum ve yeni binalar da gelecektir..
iyi bir mühendis olmak istiyorsan zaten çok çalışmak zorundasın ama bu kadar yorucu bir tempoda olur mu bilemem
gene aklına soru gelirse sorabilirsin
tercihi kendin yapcaksın iyi araştır derim

0 Mesaj
19 Temmuz 2009; 19:07:39 

tobb da 2. sınıf öğrencisiyim. Mühendislik okuyorum. Say-2 de ilk 500 de bu okula girdim. Öncelikle şunu söliim bugüne kadar bu okulu seçme konusunda verdiğim karardan dolayı bi kere bile pişman olmadım. Bunun bir sürü sebebi var. Bikaç tanesini yazayım;
1- Hangi okulda bu kadar sıcak ve ii arkadaşlıkların kısa sürede kurulabildiği bi ortam var
2- Hangi okulda elini kolunu sallaya sallaya hocaların odasına girip muhabbet ediosun ve anlamadığın şeyleri soruyorsun
3- Hangi okulda bu kadar yüksek burs veriyorlar ve otel kalitesinde yurt imkanı sağlıyorlar.
4- Hangi okulda rektöre yada rektör yardımcılarına sorunlarını bu kadar rahat iletebiliosun ve karşılığını alabiliosun
5- Hangi okulda bir yıllık iş deneyimiyle mezun oluosun
6- Hangi okul Ankaranın merkezi yerine (Bahçelievler) 15 dakikada bi servis kaldırıyor.
7- Hangi okul sana 300 dolar karşılığında böylesine spor imkanları sunuyor.(havuz, fitness, basketbol salonları, masa tenisi salonları, sauna, buhar odası, fin hamamı hemde özel hocalar eşliğinde..)
8- Hangi okulda eğitim kalitesi bu kadar yüksek
9- Hangi okulun labında bizdeki gibi trilyonluk malzemeler var.
10- Hangi okulun bu kadar temiz ve düzenli. Görünüşü bu kadar lüks. Devlet üniversitelerinde tuvalatin yanından bile geçemezsiniz. Bizim tuvalatlere ise tabiri caizs bal dök yala.
11- Hangi okulda öğrenciler arasında siyaset bu kadar geri planda. En sağcısıyla en solcusu her zaman yan yana.
Evet doğru okulumuzun birçok sorunu var. Tatilimizin az olması bunlardan biri. Okulun temmuzun sonunda bitmesinden dolayı yaklaşık 40 günlük tatilimiz oluo. Fakat bunun sebebi, sene içinde 4 ayı iş yerlerinde geçirmemizdir. Yani eylülden temmuz sonuna kadar sürekli ders işlemiyoruz. Diğer bir sorun ise okulumuzun yeni olmasından kaynaklanan yönetim sorunları fakat emin olun her geçen gün sürekli gelişmekteyiz ve bu sorunları gidermekteyiz.
Ben kimseye bizim okulumuzu yazın diye bir öneride bulunmak istemem fakat tobb etü diyip geçmemek, üstünde defalarca düşünmek lazım diye düşüüyorum.

794 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Sendromkaan
19 Temmuz 2009; 21:05:43 

çok güzel paylaşımlar, herkese teşekkürler.

336 Mesaj
20 Temmuz 2009; 2:38:19 

yorumları okudum. bende 4400 civarı oldum say da ea tada 1200 civarıyım. iktisat veya endüstri müh. burslu düşünüyorum.şöyle bir sorum olacak. bu ortak eğitim olayı sırasında verilmesi gereken dersleri veremeyince ortalamamıza yansıyormu? sonuçta biz stajdayken o dersleri göremeyecez sınavlarına girincede bilmediğimiz bi konu hakkında bişe yapamayacaz. dolayısıyla beni ortalamanın altında kalıpta bursumun kesilmesi korkutuyor. böyle bir durum olabilirmi?böyle bir durum yaşayan varmı?

LENOVO IDEAPAD Y550 DERNEĞİ
Kaç santim şeysi: http://****/fUZPNa

334 Mesaj
20 Temmuz 2009; 10:21:11 

Ben end 3.sınıftayım artık 4 e geçmek üzereyim.Bölüm hakkında bilgi verebilirim ama akşama:)
Bugün finallerim başladı da.

Ortak eğitimdeyken ders falan almıyorsun.Sadece çalışıyorsun sınav ortalamayı falan düşünme yani.

0 Mesaj
20 Temmuz 2009; 15:06:37 

Arkadaşlar ortam eğitim sizin düşündüğünüz gibi bişi diil. Ben kısaca açıklamaya çalışayım. Bizim okulumuzda diğer okulların aksine 3 dönem vardır. 2. sınıftan itibaren her öğrenci bu dönemlerden 2 tanesini okulda geçirirken birini işyerlerinde ortak eğitimde geçirir. Örneğin 1. dönem 3. sınıflar ortak eğitime gider, 2. dönem 2. sınıflar ortak eğitime gider, 3. dönemde ise 4. sınıflar ortak eğitime gider. Senin normal olarak alman gereken dersler üniversite tarafından sen okuldayken kesinlikle açılır. Yani ortak eğitimdeyken derslere girememe gibi bi durum, dolayısıyla burs kaybı die bi durum kesinlikle yoktur. Ortak eğitim bize ders külfeti getirmez aksine derslerden uzak kalıp dinlenmek için, kendimizi pratikte geliştirmek için bir fırsat tanır. Ortak eğitimdeyken hiçbir dersten sorumlu değilsin... Sadece mesai saatleri içerisinde iş yerinde bulunup stajını tamamlayacaksın.

0 Mesaj
20 Temmuz 2009; 19:13:11 

Hazırlık konusunda da arkadaşlar bişeyler sormuş onları cevaplayayım. Hazırlıkta 3 kur vardır. Herkes ingilizce seviyesine göre bu kurlara yerleşirilir. C kuru en yüksek kurdur. Bu kura ingilizce seviyesi yüksek olan kişiler gider. Bu kişilerin 1 dönem hazırlıkta okuyup 2. dönem bölüme geçme şansı vardır. Tabi aralık ayında yapılacak toefl sınavından başarılı olurlarsa. Başarısız olurlarsa diğer kurdaki kişilerle temmuzun başındaki toefl sınavına hazırlanırlar. A kuru en düşük kurdur. Bunlar B kuruna göre günde 1 saat daha fazla ders işlerler(Toplam 6 saat). Temel seviyeden hiç ingilizce bilmioyormuş gibi başlanır. Temmuz başına kadar normal çalışma temposuyla bu kişiler hazır hale gelir. Tabi temmuzu bekleyemeyenlerde olabilir. Bunlar okuldan bağımsız olarak kurslarada gidip toefl sınavına girebilir. Bu sınavdan başarılı olurlarsa zaten bizim okulda hazırlığı geçmiş sayılır. O derecesini bizim okulda saydırabilir yani.
Diğer bir konusu burs konusu. Hazırlıkta başarısız olan kimsenin bursu kesilmez. Hazırlıkta 2. seneyi okuyan herkesin bursu devam eder.(devamsızlıktan kalmamak şartıyla) Hazırlıkta 2 sene kalan kişiler ingilizceden sorumlu olarak otomatikmen bölüme geçer. Bölümde aldığı ingilizce dersinden başarılı olan kişi hazırlıktan da başarılı olmuş sayılır.

64 Mesaj
20 Temmuz 2009; 19:47:50 

Benim sıralamam 2926 mühendislik düşünüyorum. Endüstri, makina, bilgisayar. Açıkçası hangi bölümü okumak istediğim konusunda kararsızım. Makina yada bilgisayar programları ilgimi çekmiyor. Mecburen endüstri kalıyor. Ama araştırınca fabrikalarda 10 makine mühendisi varsa 1 endüstri mühendisi olduğunu, sektö rde belli bir yerinin olmadığını bilgisine ulaştım. Ne iş yapacak tam olarak belli değil. Ki dört seneyede piyasanın endüstri açığını kapatıp kapatmıyacağınıda muallak. Ama mühendislikler içindede en yakın onu görüryorum. Tobb endüstri ciddi ciddi düşünüyorum. Tabi odtü bilgisayar ve odtü makinede. Tobb endüstri çıkışlı birinin en düşük başlangıç maaşı nedir? Çalışma ortamı nerelerdir? İlerki yıllarda nerelere kadar yükselebilir? Birde ingilizceme pek güvenemiyorum açıkçası.Çalışmak bana zor gellr gibi bir lüksüm yok tabi ama çalışıpta yinede sınavı geçememekte var. Beni tedirgin eden bu konularda bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim. Yardımcı olmak isteyen olursa pmden msn adresimide atabilirim.

334 Mesaj
20 Temmuz 2009; 23:34:53 

Tobb endüstri mezununun diğer endüstri mezunlarından tek farkı(mezun olduğunda) iş tecrübesi piyasayı yakından takip etme imkanı.En azından bana kazandırdıkları bunlar.Türkiye genelinde en çok kalite sistemi oluşturmak, üretim planlama da çalışırsın.Ama kendini başka yönlere sevk edebilirsen daha iyi alanlar bulabilirsin.

Kendimden örnek vermek gerekirse okula başladığımda üretim planlama müdürü olmak benim için top pozisyondu.Ama üretimin içine girince -her ne kadar zevkli de olsa- ve çalışma hayatını yakından tanıyınca mesai kavramının bana ters olduğunu anladım.Bu yüzden gelecek planlarımı sanayide kullanılan erp mrp gibi programların tasarımı, geliştirmesi ve simülasyon gibi işler üzerine kurdum.Okula başlayınca herşey çok değişiyor.

284 Mesaj
19 Ağustos 2009; 16:31:48 

TOBB ETÜ'de okuyan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.
Bu sene yerleştim.ilk sene malum İngilizce hazırlık okuyacağım.İlk sene nasıl geçiyor.kaç saat ders oluyor,bölümdeki gibi 3 dönem mi oluyor,ve mümkünse geçen senelerin sınav soruları var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S3datt -- 19 Ağustos 2009; 16:31:51 >

2746 Mesaj
20 Ağustos 2009; 11:07:29 

quote:

Orijinalden alıntı: ugurtasdel

tobb da 2. sınıf öğrencisiyim. Mühendislik okuyorum. Say-2 de ilk 500 de bu okula girdim. Öncelikle şunu söliim bugüne kadar bu okulu seçme konusunda verdiğim karardan dolayı bi kere bile pişman olmadım. Bunun bir sürü sebebi var. Bikaç tanesini yazayım;
1- Hangi okulda bu kadar sıcak ve ii arkadaşlıkların kısa sürede kurulabildiği bi ortam var
2- Hangi okulda elini kolunu sallaya sallaya hocaların odasına girip muhabbet ediosun ve anlamadığın şeyleri soruyorsun
3- Hangi okulda bu kadar yüksek burs veriyorlar ve otel kalitesinde yurt imkanı sağlıyorlar.
4- Hangi okulda rektöre yada rektör yardımcılarına sorunlarını bu kadar rahat iletebiliosun ve karşılığını alabiliosun
5- Hangi okulda bir yıllık iş deneyimiyle mezun oluosun
6- Hangi okul Ankaranın merkezi yerine (Bahçelievler) 15 dakikada bi servis kaldırıyor.
7- Hangi okul sana 300 dolar karşılığında böylesine spor imkanları sunuyor.(havuz, fitness, basketbol salonları, masa tenisi salonları, sauna, buhar odası, fin hamamı hemde özel hocalar eşliğinde..)
8- Hangi okulda eğitim kalitesi bu kadar yüksek
9- Hangi okulun labında bizdeki gibi trilyonluk malzemeler var.
10- Hangi okulun bu kadar temiz ve düzenli. Görünüşü bu kadar lüks. Devlet üniversitelerinde tuvalatin yanından bile geçemezsiniz. Bizim tuvalatlere ise tabiri caizs bal dök yala.
11- Hangi okulda öğrenciler arasında siyaset bu kadar geri planda. En sağcısıyla en solcusu her zaman yan yana.
Evet doğru okulumuzun birçok sorunu var. Tatilimizin az olması bunlardan biri. Okulun temmuzun sonunda bitmesinden dolayı yaklaşık 40 günlük tatilimiz oluo. Fakat bunun sebebi, sene içinde 4 ayı iş yerlerinde geçirmemizdir. Yani eylülden temmuz sonuna kadar sürekli ders işlemiyoruz. Diğer bir sorun ise okulumuzun yeni olmasından kaynaklanan yönetim sorunları fakat emin olun her geçen gün sürekli gelişmekteyiz ve bu sorunları gidermekteyiz.
Ben kimseye bizim okulumuzu yazın diye bir öneride bulunmak istemem fakat tobb etü diyip geçmemek, üstünde defalarca düşünmek lazım diye düşüüyorum.

Aynen katılıyorum. Her yazdığına satırı satırına katılıyorum. 2. sınıf iktisat öğrencisiyim. Özellikle 11. madde ye tamamen katılıyorum. Kendi arkadaş grubum tamamen farklı görüş ve düşüncelere sahip. Ama daima kolkolayız.

Sheer Driving Pleasure.

109 Mesaj
20 Ağustos 2009; 16:30:54 

ben 2 yıllıktan dgs ile elektronik mühendisliğine geçtim.

elektronik bölümünde okuyan birisi yada bilgisi olan var mı?
intibak senesinde nasıl bir ders programı ve de tutum gösteriliyor size karşı?

Karşıyakalıyız ya o bize yeter.

284 Mesaj
23 Ağustos 2009; 14:27:44 

İngilizce yeterlilik sınavına girmek zorunlu mu?girmezse direkt a kurundan mı başlıyoruz ?

1113 Mesaj
24 Ağustos 2009; 11:48:58 

arkadaşlar benim de sorularım olacak. bu sene tobb etü bilgisayar mühendisliği bölümünü burslu kazandım, hazırlık okuyacağım.

birincisi ayın 2sinde 4ünde ve 7sinde sınavlarım olacakmış, bunlar nasıl işliyor yani ilk sınavı geçersem ikincisine gibi mi yoksa 3üne de girmem zorunlu mu.

ikincisi hazırlık sınıfları için eğitim ayın kaçında başlıyor? yurt dışına çıkmam sözkonusu ona göre kendimi ayarlayacağım, ayın 7sindeki sınavdan çıktıktan sonra bir daha ne zaman okula gelmem gerekecek yani?

üçüncüsü, yurtlar ne zaman bitecek :)

teşekkürler

334 Mesaj
24 Ağustos 2009; 13:35:06 

Hayırlı olsun hocam öncelikle.

Malesef sen tatil işini unut.Ayın 2 sinde ilk aşama sınavı var 3 ile 4 ünde de ilk aşamanın yazma konuşma kısmı varmış.7 sinde ikinci aşama var ilkinde başarılı olursan gireceksin.İkinci aşamaya girmeyeceksen 7 sinde dersler başlıyor.Hazırlıkta bölümlerde.Sadece C kurları -en iyi hazırlık kuru- 14 ünde başlıyormuş.

1113 Mesaj
24 Ağustos 2009; 18:53:25 

teşekkürler hocam

okuyan 2 kişiye de sordum sizin de söyledikleriniz doğrultusunda tatilimi iptal ettim, paşa paşa okula gideceğim.

okuyan arkadaşlardan biri hazırlık sınavlarını salla son kurdan başla yoksa bazı yerleri atlayabilirsin sıkıntı yaşarsın dedi, bu konuda ne düşünüyorsunuz mantıklı mıdır?(orda kurdan başlayabilecek seviyede olduğumu düşünüyorum)

284 Mesaj
24 Ağustos 2009; 19:31:49 

quote:

Orijinalden alıntı: 300üb500

teşekkürler hocam

okuyan 2 kişiye de sordum sizin de söyledikleriniz doğrultusunda tatilimi iptal ettim, paşa paşa okula gideceğim.

okuyan arkadaşlardan biri hazırlık sınavlarını salla son kurdan başla yoksa bazı yerleri atlayabilirsin sıkıntı yaşarsın dedi, bu konuda ne düşünüyorsunuz mantıklı mıdır?(orda kurdan başlayabilecek seviyede olduğumu düşünüyorum)

ben de başlayabilirsem b kurundan başlamayı düşünüyorum.a kurund my name is'den alıyorlarmış.b kuru a kuruna nazaran daha iyidir diye düşünüyorum.b kuruna kalmak için 1.aşada 125 soruluk sınavı vermek yeterliymiş.sen bilirsin yine de.

1113 Mesaj
24 Ağustos 2009; 19:35:43 

sedat hocam sizin bölüm nedir?

sınavların bir bölümünde speaking de varmış acaba o c kuru için olan sınav da mı yoksa tüm sınavlarda var mı? ondan korkuyorum ben gerisini yaparım yoksa.

284 Mesaj
24 Ağustos 2009; 20:36:17 

bölüm tarih.
bildiğime göre 1.aşamada önce 125 soruluk test.ondan sonra speaking+reading sınavı var.speaking+reading'de 200-250 kelimeden kompozisyon yazdırıyorlarmış.
Lise ingilizcesiyle anca 125 soruluk testi geçebiliriz diyorum.konuşma,kompozisyon zor.

1113 Mesaj
25 Ağustos 2009; 12:01:02 

kayıtta verilen bilgisayarı marka ve modelini bilen var mı?

2746 Mesaj
25 Ağustos 2009; 12:19:30 

quote:

Orijinalden alıntı: 300üb500

kayıtta verilen bilgisayarı marka ve modelini bilen var mı?

[font="Trebuchet MS"]
1. bilgisayar kayıt esnasında verilmiyor. okul acıldıktan bir kac hafta (veya ay tam hatırlamıyorum) sonra veriliyor.

2. Marka %99.9 Vestel
[/font]

Sheer Driving Pleasure.

0 Mesaj
25 Ağustos 2009; 16:36:36 

ingilizce sınavı 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümü geçememeniz için çok kötü ingilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Bu bölümde yaklaşık 100 soru soruluyor. Sorularda gramer- reading ve listening var. Test şeklinde bir sınavdır. sorular çok kolaydır. bu sınavda geçme şartı, doğru cevap olarak %50 yada %60 ın üstünde kalmaktır. (tam hatırlayamıyorum). Bu sınavdan başarısız olan otomatikmen a kuruna gönderilir. A kurunda günde 6 saat ders yapılır. Daha sonra 2. sınav yapılır. bu sınavda writing ve speaking vardır. İngilizcenize güvenmiyorsanız bu sınavda tökezlemenizi öneririm:):):)Bu sınavlardan başarısız olursanız b kurunda başlıyorsunuz(bence en ideal kur).. Günde 5 saat ders yapılır. Bu sınavları da geçerseniz okul sizi toefl sınavına sokuyor. Toefl sınavından başarılı olursanız direkmen bölüme, başarısız olursanız ise c kuruna gidiyorsunuz.. C kurunda olanlara okul, bir dönem hazırlık okuyup sonra başarılı olursa bölüme geçme şansı vermektedir.

284 Mesaj
25 Ağustos 2009; 16:44:35 

ugurtasdel yaklaşık 100 soruluk sınavı geçersek diğer sınavlara girmek zorunlu mu yoksa diğerlerine girmesek direkt b kuruna kalabiliyor muyuz? öğrendiğime göre öyleydi bir de sana sorayım?

69 Mesaj
28 Temmuz 2010; 16:47:22 

Peki %50 bursluluk için ne gerekiyor.ÖSYM'nin klavuzunda puan değerleri yazılmamış.Bunun sebebi nedir.Ve de %50 burslu kazananlar ne kadar ödüyor.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

12 Mesaj
28 Temmuz 2010; 17:43:18 

%50 burslu olunca yıllık eğitim ücretinin yarısını ödüyorsun yani 17750 TL'nin yarısını. Puan değerlerinin yazılmama sebebi, böyle bir bursluluk tipi yoktu. Bu yıl ilk kez %50 burslu öğrenciler alınacak. Dolayısı ile ilk taban puanlarını sizler belirleyeceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 28 Temmuz 2010; 18:15:52 >

0 Mesaj
28 Temmuz 2010; 19:08:20 

benim tm2 sıralamam 39086 sizce tobb hukuka girme şansım var mı?
tobb da hukuk okuyanların memnuniyet derecesi nedir?
ya da orda hukuk okumanın avantaj ve dezavantajlarını sayabilir misiniz? (tatil azlığı hazaırlığın çok zor olduğu dışında)

12 Mesaj
28 Temmuz 2010; 20:19:20 

Açıkçası hiçbir fikrim yok aslifb, ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum, benim girdiğim zamanki sistemle şu ankinin alakası yok, tm2, mf3 gibi kavramlar hiçbirşey ifade etmiyor bana :) Sıralaman hakkında yorum yapamıyorum. Taban puanlarına zaten bakmışsındır. Ancak şunu diyebilirim, hukuk fakültesinin kontenjanı geçen yıl 30 gibi bişeydi galiba, bu yıl 44 olmuş. 9 tam burslu, 10 yarı burslu, 25 ücretli şeklinde. Dolayısı ile geçen yılki sıralamalardan daha düşük bir sıralama ortaya çıkabilir.

Bu arada şöyle bir link görüyorum: http://etu.edu.tr/events.php?event=557 Perşembe günü, yarın yani, saat 13.00'de Hukuk fakültesinin tanıtımı varmış. Memnuniyet derecesi vb. konuları ben pek bilemediğim için gelip sorularını hem hocalara hem de öğrencilere sorabilirsin.

http://hukuk.etu.edu.tr/ burayı da ayrıntılı incelersen, zaten incelemişsindir herhalde, her türlü avantaj olabilecek şey yazıyor. Ekleyecek çok birşeyim yok malesef :)

Şöyle bir dezavantaj olabilir, fakülte yeni kuruldu, 2. sınıfa yeni geçti galiba öğrenciler. (hoş üniversite de pek eski sayılmaz :) Çok yeni olmanın getirdiği aksaklıklar olabilir, bunlar da nelerdir, hoca sayısının çok fazla olmaması (örneğin x dersini verecek hoca olmayabilir, bu durumda başka bir üniversiteden yarı zamanlı olarak hoca gelir) aklıma ilk gelen şey.

0 Mesaj
28 Temmuz 2010; 20:38:44 

quote:

Orijinalden alıntı: aslan26

Açıkçası hiçbir fikrim yok aslifb, ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum, benim girdiğim zamanki sistemle şu ankinin alakası yok, tm2, mf3 gibi kavramlar hiçbirşey ifade etmiyor bana :) Sıralaman hakkında yorum yapamıyorum. Taban puanlarına zaten bakmışsındır. Ancak şunu diyebilirim, hukuk fakültesinin kontenjanı geçen yıl 30 gibi bişeydi galiba, bu yıl 44 olmuş. 9 tam burslu, 10 yarı burslu, 25 ücretli şeklinde. Dolayısı ile geçen yılki sıralamalardan daha düşük bir sıralama ortaya çıkabilir.

Bu arada şöyle bir link görüyorum: http://etu.edu.tr/events.php?event=557 Perşembe günü, yarın yani, saat 13.00'de Hukuk fakültesinin tanıtımı varmış. Memnuniyet derecesi vb. konuları ben pek bilemediğim için gelip sorularını hem hocalara hem de öğrencilere sorabilirsin.

http://hukuk.etu.edu.tr/ burayı da ayrıntılı incelersen, zaten incelemişsindir herhalde, her türlü avantaj olabilecek şey yazıyor. Ekleyecek çok birşeyim yok malesef :)

Şöyle bir dezavantaj olabilir, fakülte yeni kuruldu, 2. sınıfa yeni geçti galiba öğrenciler. (hoş üniversite de pek eski sayılmaz :) Çok yeni olmanın getirdiği aksaklıklar olabilir, bunlar da nelerdir, hoca sayısının çok fazla olmaması (örneğin x dersini verecek hoca olmayabilir, bu durumda başka bir üniversiteden yarı zamanlı olarak hoca gelir) aklıma ilk gelen şey.

malesef ankarada değllim katılamıcam 6 sından önce tercihlerimi verirsem tanıtım günlerine katılmayı düşünüyorum tercihlerde ankara dışına çıkmadım terich işi biter bitmez ankaradayım bakalım bilglilerin için teşekkür ederim kendi sitesini incelemiştim daha sonuçlar açıklanmadan böyyle forumlarda araştırıyorum şimdi

12 Mesaj
28 Temmuz 2010; 21:12:51 

Ben de ancak bu kadar yardımcı olabildim hukukla alakam olmadığı için . Rica ederim, başarılar.

69 Mesaj
29 Temmuz 2010; 21:54:13 

Yani bu mesajlardan anladığım şu:Hazırlıkta sınıfta dahi kalınsa burs kesilmiyor.Diğer sınıflarda da daha sonra gerekli ortalama tutturulunca burs devam ediyor.Hiç şüphe kalmasın diye soruyorum.Şimdiden teşekkürler.

284 Mesaj
29 Temmuz 2010; 22:05:17 

quote:

Orijinalden alıntı: ridsl

Yani bu mesajlardan anladığım şu:Hazırlıkta sınıfta dahi kalınsa burs kesilmiyor.Diğer sınıflarda da daha sonra gerekli ortalama tutturulunca burs devam ediyor.Hiç şüphe kalmasın diye soruyorum.Şimdiden teşekkürler.

şüphen olmasın hatta daha da iyisi bu sene girecek olanların bursu kesilmeyecekmiş. hadi gene iyisiniz

284 Mesaj
29 Temmuz 2010; 22:16:02 

quote:

Orijinalden alıntı: hipsdontlie555

bi bilkent öğrencisi olarak bilkent dururken tobb u tercih etmeni önermem. kesinlikle iyi düşün. bilkenti diğer üniversitelerle özellikle mühendislik alanında kesinlikle karşılaştırmamak gerek.

rakip çıktı işin şakası elbette bilkent çok iyi ve gelişmiş bi üniversite. eğer lisans tarih bölümü'de açmış olaydı bende orda olabilirdim amma velakin tobb'dayım. ama yine de tobb iyidir bilkent'in mühendisliğini bilmem ama Tobb mühendisliklerde okulun en iyi bölümleridir

12 Mesaj
29 Temmuz 2010; 22:40:32 

quote:

Orijinalden alıntı: ridsl

Bursun süresi en fazla 5 yıl ve 1 dönemden ibaret, bunu belirteyim. 2. yıl hazırlıkta okuyunca burs alıyor musun ondan emin değilim ama toplamda 5,5 yılı geçmemen gerek. Bursun devamı için de herhangi bir ortalama şartı yok.

7 Mesaj
29 Temmuz 2010; 23:12:37 

öncelikle tam benim aradığım soru sorulmuş ve gerekli yanıtlar verilmiş. teşekkürler herkese fakat ben yine de sorumu soruyum. küçük ayrıntılar var çünkü sorumda. tm1 de sınavda ilk 100 deyim. ilk hedefim boğaziçi işletmeydi. fakat tobbu gördükten ve araştırdıktan sonra (ve de hedeflerimi ayrıntılı inceledikten sonra) tobb iktisat kafama girdi. ilerde de yurtdışında ekonomi bazında iyi üniversitelerin birinde master doktora yapmak istiyorum. bu bakımdan boğaziçi ekonomi yazmam daha mı mantıklı olur. tobb iktisatın hocaları çok iyi tavsiye mektupları büyük değer taşır fakat yurtdışında en tanınmış üniversite boğaziçi. eğitimi ve kültürü kökleşmiş bi üniversite fakat tobb daha 6 yıllık. bu bakımdan tobb yazma riskine girmeli miyim? yorumlarınızı bekliyorum. (tobb iktisatta okuyan öğrenciler varsa yazmadan geçmesinler lütfen)

12 Mesaj
29 Temmuz 2010; 23:44:15 

Seçim olayı malesef çok zor, ben de zamanında yerleşirken tercih formlarının teslimine 2 saat kala sil baştan tercih yapmıştım. Sen benim yaptığımı yapma tabi :) Lafı şuraya getireceğim, seçimini sen yapacaksın, hayat senin hayatın. tobb etü'yü tercih etme meselesinin "risk" olduğunu kendin ifade ediyorsun zaten, uzun bir geçmişi ve yüzlerce binlerce mezunu yok. Bizim "yaz" ya da "sakın yazma" şeklinde görüş belirtmemiz doğru olmaz. Sana diyebileceğim şu ki, "okulu görmeden kesinlikle yazma". Hatta tanıtım ofisinden arkadaşlara rica et, bir şekilde iktisat bölümü hocaları ile görüşmeye çalış. Başta İsmail Sağlam, Serdar Sayan, Fatih Özatay, Süreyya Serdengeçti veya bölüm başkanları ile, herhangi biri ile en azından. Hedeflerini onlara anlat, cevap almaya çalış. Başka üniversiteleri de gez, şehir meselesini de unutma, Ankara mı İstanbul mu? Sonrasında da seçimini yap. Kolay gelsin.

7 Mesaj
29 Temmuz 2010; 23:56:47 

quote:

Orijinalden alıntı: aslan26

Seçim olayı malesef çok zor, ben de zamanında yerleşirken tercih formlarının teslimine 2 saat kala sil baştan tercih yapmıştım. Sen benim yaptığımı yapma tabi :) Lafı şuraya getireceğim, seçimini sen yapacaksın, hayat senin hayatın. tobb etü'yü tercih etme meselesinin "risk" olduğunu kendin ifade ediyorsun zaten, uzun bir geçmişi ve yüzlerce binlerce mezunu yok. Bizim "yaz" ya da "sakın yazma" şeklinde görüş belirtmemiz doğru olmaz. Sana diyebileceğim şu ki, "okulu görmeden kesinlikle yazma". Hatta tanıtım ofisinden arkadaşlara rica et, bir şekilde iktisat bölümü hocaları ile görüşmeye çalış. Başta İsmail Sağlam, Serdar Sayan, Fatih Özatay, Süreyya Serdengeçti veya bölüm başkanları ile, herhangi biri ile en azından. Hedeflerini onlara anlat, cevap almaya çalış. Başka üniversiteleri de gez, şehir meselesini de unutma, Ankara mı İstanbul mu? Sonrasında da seçimini yap. Kolay gelsin.

evet haklısın en iyi kararı vermeye çalışıyorum ben de. üniversiteyi gezdim gördüm dediğin gibi bizzat ismail sağlamla, süreyya serdengeçtiyle, ali isimli bi profösr vardı işletme bölümünde soyadını unuttum ama onla görüştüm hedeflerimi anlattım zaten iktisat bölümü o konuşmalar sonucunda şekillendi. hocalara kanım çok ısındı (özellikle ismail sağlama :)) saolsun onlar da beni dinlediler, yol gösterdiler. zaten önemli olan da yol göstermek. şu durumda boğaziçinde bir hocayla bu şekilde konuşmalar yapılabileceğini pek sanmıyorum. konuşursn ama sana yol göstermezler. çünkü onlarla da konuştum hatta boğaziçinin rektörüyle de. o izlenimi aldım onlardan. şehir olarak da çok farketmez ama ankara daha ağır basıyor.

düzeltme: işletmedeki hocanın adı ali alp'miş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etfursais -- 30 Temmuz 2010; 0:08:11 >

12 Mesaj
30 Temmuz 2010; 0:09:24 

İsmail Sağlam İİBF Dekanı ve değişen yönetim ile birlikte şu sıralar çok olumlu çalışmalar yaptıklarını söyleyebilirim. Boğaziçi'nden geldi ve orayı da en iyi bilen isimlerden birisidir. Konuya geri dönecek olursak, sen zaten ne gerekiyorsa yapmışsın. Bundan sonrası tercih edilebilecek yerlerin artı ve eksilerini tekrardan gözden geçirip seçim yapmak.

7 Mesaj
30 Temmuz 2010; 0:13:36 

evet eski boğaziçiliymiş orda akademisyenlik yapmış. boğaziçini inkar etmiyor ama hocaları gittikçe yaşlanıyor özellikle de iktisat hocaları dedi. yani eski canlılığını kaybediyor dedi. nese yardımın için saol. inş en iyisini tercih ederiz pişman olmayız sonra. sen tobb lusun heralde. bölüm hangisiydi?

12 Mesaj
30 Temmuz 2010; 0:16:08 

Evet tobb'dayım ve bilgisayar mühendisliğinden yeni mezun oluyorum, son 2 finalim kaldı sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 30 Temmuz 2010; 0:17:26 >

7 Mesaj
30 Temmuz 2010; 0:22:17 

hmm inş geçersin. madem mezun adayısın şöle bi soru soruyum. iş bulma konusunda endişelerin var mı? ya da daha başka hedeflerin mi var?

pm den de yazabilirsin ama iş konusunda başkaları da fikir edinmiş olur die burdan sordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etfursais -- 30 Temmuz 2010; 0:23:07 >

12 Mesaj
30 Temmuz 2010; 0:44:36 

Her mezun (yl/doktora yapmayacaksa) iş konusunda illa ki endişe yaşar. Benim de belli endişelerim var tabi. Bir firmadan kabul aldım sayılır hali hazırda, kısa zamanda netleşecek. İstediğim tarzda bir iş ve çalışma ortamı, bakalım artık. Öte taraftan irtibatta olduğum yerler de var. Kendimce a, b, c planlarım var yani Mühendislik tarafında not ortalamasından ziyade mesleki heves, ders projeleri ve ciddi anlamda iş yapılan staj dönemleri önem kazanıyor. Ben de bunlara odaklandım ve doğru işler yaptığımı mezun olurken görüyorum, ik yetkilileri de bana bunu söylüyorlar. Şimdiye dek hedeflerimi gerçekleştirmiş durumdayım dolayısı ile. Tabi büyük konuşmamak lazım :) İnsan bir hedefe odaklanıp (hedef meselesi çok önemli) elinden geleni yaparsa illa ki başarılı olur diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 30 Temmuz 2010; 0:48:23 >

7 Mesaj