Şimdi Ara

TOBB Etu hakkında (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
552
Cevap
13
Favori
111.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merak ettiğin birşey olursa herzaman burdan ulaşabilirsin
  • merhaba
    dünden beri bu üniversiteyi düşünmeye başladım.
    sıralamam 62bin ve burslu olarak giremiyeceğim ortada fakat ben girdikten sonra bursla devam edebilirmiyim (sitede okuduğuma göre 3,5dan fazla notu olanlar tam burslu sayılıyormus birdahaki sene için) ? Makine seçmeyi düşünüyorum.
    birde itü nün suny diye bi prgramı ordada 2 sene amerikada 2 sene itüde okuyorsun ve en son amerikada çalışma izni alıyorsun. orada bilişim sistemleri müh veya inşaat seçicem.
    hangisi daha mantıklı ikisininde toplam masrafları aşağı yukarı aynı.
    iyi seviyede ingilizcem var ve mümkün oldgu kadar çok yurtdışı bağlantılı bi yerde okumak istiyorum neler önerirsiniz bana ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: egos_108

benim odtu deme sebebim daha duygusal
    odtu nun ortamı kampusu sosyal olanakları yuzunden odtu diyorum odtu tam anlamıyla bir uni.
    tobb a gelirsek egitim iyi tabiki ama surekli ders olmicak uni hayatında odtu gbi tonlarca klup olan bi okul daha eglenceli olur. bizde de var da daha cok bi is yaptıklarını gormedim.
    yinede sonunda sen karar vercen tabiki bana sorarsan al bir kagıt + larını - lerini yaz unilerin yanlız yukarda saydıgım gibi sosyal olanaklar yada kampusun guzelligi de olsun icinde cunku hakkaten hersey ders degil ve belki bir gun zamanı gelicek ve dicen ki off keske buyuk bir kampusum olsaydı(tobb icin) aynı sey odtu icinde olabilir tabiki her halikarda karar senin olcak.

dediklerin aklımda ;) ama cidden TOBB küçük biyer mi? internette fazla fotoğrafını bulamadım, küçük bi alana tıkışmış bi üniversite mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gok426

quote:

benim odtu deme sebebim daha duygusal
    odtu nun ortamı kampusu sosyal olanakları yuzunden odtu diyorum odtu tam anlamıyla bir uni.
    tobb a gelirsek egitim iyi tabiki ama surekli ders olmicak uni hayatında odtu gbi tonlarca klup olan bi okul daha eglenceli olur. bizde de var da daha cok bi is yaptıklarını gormedim.
    yinede sonunda sen karar vercen tabiki bana sorarsan al bir kagıt + larını - lerini yaz unilerin yanlız yukarda saydıgım gibi sosyal olanaklar yada kampusun guzelligi de olsun icinde cunku hakkaten hersey ders degil ve belki bir gun zamanı gelicek ve dicen ki off keske buyuk bir kampusum olsaydı(tobb icin) aynı sey odtu icinde olabilir tabiki her halikarda karar senin olcak.

dediklerin aklımda ;) ama cidden TOBB küçük biyer mi? internette fazla fotoğrafını bulamadım, küçük bi alana tıkışmış bi üniversite mi?

evet tobb kucuk bir yer bir tane buyuk ana bina var onun onunde cok genis olmayan cimenlik alan var ana binanın karsısında spor kompleksi var nerdeyse ana binayla aynı buyuklukte
    ana binadan biraz uzakta hazırlık binası var ama sagında solunda hic bisey yok bos alan sadece araba parkı icin kullanılıyo
    simdi de caddenin karsısına yurtlar acıldı orası daha buyuk ama tam olarak bir bilgim yok yurtlar hakkında 1 eylulde acılcak.
    yani sonuc olarak kapmus denilen bir sey yok tobb da
  • ODTÜye daha yakınım şimdi hem kampüsün (!) küçük olması hemde düşündüm de bilgisayar mühendisliği okuyacam ve lisanstan sonra lisansüstü düşünüyorum. bunun için yılın 11 ayı kasmaya gerek yok heralde
  • quote:

ODTÜye daha yakınım şimdi hem kampüsün (!) küçük olması hemde düşündüm de bilgisayar mühendisliği okuyacam ve lisanstan sonra lisansüstü düşünüyorum. bunun için yılın 11 ayı kasmaya gerek yok heralde

hadi bakalım ins hayırlı olur
  • yaptım tercihleri. sıraladım bilgisayar mühendisliklerini:

1. Boğaziçi
    2. Bilkent (Tam Burslu)
    3. ODTÜ
    4. TOBB (Tam Burslu)
    5. İTÜ (ing)
    6. Yıldız Teknik
  • quote:

yaptım tercihleri. sıraladım bilgisayar mühendisliklerini:

1. Boğaziçi
    2. Bilkent (Tam Burslu)
    3. ODTÜ
    4. TOBB (Tam Burslu)
    5. İTÜ (ing)
    6. Yıldız Teknik

tekrar hayırlı olsun
  • quote:

quote:

yaptım tercihleri. sıraladım bilgisayar mühendisliklerini:

1. Boğaziçi
    2. Bilkent (Tam Burslu)
    3. ODTÜ
    4. TOBB (Tam Burslu)
    5. İTÜ (ing)
    6. Yıldız Teknik

tekrar hayırlı olsun

tekrar sağol :D
  • Bu sene benim lisede son senem ve tobb'a odaklı çalışmak istiyorum. Bir hedefim olursa daha iyi çalışacağıma inanıyorum. Birkaç sorum var üniversite hakkında;

1- 2. yabancı dil olanakları orta derece demişsiniz. Hangi diller mevcut acaba? Ben hep dil okumak istemişimdir ancak ne yazıkki mf seçtim ve bu yüzden dil ile ilgili planlarım yok oldu diyebilirim. Ancak yinede üniversitede iyi bir 2. dil okumak istiyorum. İngilizcem zaten toefl ibt'yi geçmeye yetecek düzeyde. Zaten 12 yıldır özel okuldayım o yüzden hazırlık okuyacağımı sanmıyorum.

2 - Yurdışında ve yurtiçinde ortak eğitim hakkında biraz daha detay verebilir misiniz? Çalışmak istediğimiz bir şirkete mi yönlendiriyorlar yoksa kurulun seçtiği şirkette mi çalışıyoruz. Ayrıca çalışma şartları nasıl? %100 oranında verim alabiliyor musunuz? Yani belli bir pozisyonda çalışılıyor mu? Makine müh. okumak istiyorum ancak ortak eğitimde gidip bir mühendisin yanında sürekli oturup dinlemek istemem. Ortak eğitimden kesinlikle yararlanmak istiyorum. Harcadığım 3.5 ayı tatil yaparak geçirmekten daha yararlı olmasını istiyorum.

3- Aklımda tobb dışında birkaç okul var. Bunlardan biri hacettepe. Hacettepe nükleer enerji müh.'nin puanı pek yüksek değil ancak gelecek vaat eden bir bölüm ve hacettepe gerçekten iyi bir üniversite. Kampüsü olsun, bölümleri olsun, sosyal aktiviteleri olsun hepsi son derece keyifli (ki birkaçına katılma şansı buldum). Yani tobb odaklı çalışıp yıl boyu kasmalı mıyım yoksa hacettepe odaklı çalışıp biraz daha ağırdan mı almalıyım?

4- ODTÜ'deki uçak mühendisliği bölümünden bir arkadaşım mezun olunduğunda aselsandan vb teklif geldiğini anlattı. Tobb'da da oluyor mu bu acaba? Ekşi/uludağ vs. sözlüklerde hep tobb'un ortak eğitim sırasında gittikleri iş yerleri için ucuz işgücü sağladığı konusunda tartışmalar var. Ortak eğitimde memnun kalmadığım bir yere bağlı kalmak istemiyorum. Ancak 4 sene kasıpta iş aramak biraz gücüme gider açıkçası. İş teklifi almak önemli konulardan biridir bence.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.
  • 1- 2. yabancı dil olarak; İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça, İtalyanca ve Japonca halen dersleri verilen diller. Yeterli talep olduğunda diğer diller de açılır (en az 10 öğrencinin zamanında başvuru yapması gerekiyor). Orta derken şu şekilde, biz 6 dönem boyunca dönemlik 42 saatten ikinci yabancı dil dersleri aldık. Bu kadarlık süreçte resmi olarak B1 düzeyine gelebiliyorsun. Yani A2-B1 arası bir konumda olursun sadece dersleri takip ederek. 2. dil meselesi benim için çok önemli dersen, kendin de biraz gayret göstermen gerekecek, bu şekilde daha da iyi bir noktaya gelebilirsin. Dil meselesi malum, kişinin kendisine bakıyor. Ben de kolej mezunuyum, bizim dönemimizde yıllarca İngilizce görüp de gittiği üniversitede hazırlıkta kalanlar olmuştu, eminim sizin döneminizde de olur. Hazırlık için istenen skor TOEFL ITP'den 500. Bu gayet makul bir skor, İngilizce'ne güveniyorsan rahat rahat geçersin. Son olarak, makine okuyacaksan Almanca'yı seçmeni tavsiye ederim. Makineciler genelde Almanca alır, hem işine yarayacaktır, hem de sertifika alma imkanın diğer dillere göre çok daha kolay.

2- Önce yurtiçi ortak eğitim ile başlayalım: Bir veritabanı var içinde çok sayıda şirket olan. Sen buradan cv bilgilerini doldurup 5 tane şirket seçiyorsun. Ortalaman ve aldığın tüm derslerdeki notlar da görülüyor şirketler tarafından. Daha sonra da şirketler 5 adet tercih yapıyor. Bu şekilde bir eşleştirme sağlanıyor ve sen gidip o firmada işe başlıyorsun. Üstte de mesajlarımda belirttim, ortak eğitim ya da staj meselesi öğrencinin elinde biraz da. Sen yeterince hevesli ve hırslı olursan, işe zamanında gidip gelirsen sorumluluğunu bilirsen, süreç 4 aya yakın bir süreç olduğundan, şirketler seni projelerine kıyısından köşesinden de olsa dahil ederler. Bunun çok önemli üç tane artısı var bana göre; bir- proje ve çalışma deneyimin oluyor, mezun olurken boş bir özgeçmişe sahip olmazsın. iki- çalışan ve mühendis çevren oluyor, mezun olduğunda veya olmaya yakın iş ararken yardım ve yönlendirme alabileceğin birilerinin olması çok önemli. üç- gittiğin kurum ya da kuruluşta ve o sektörde "gerçekten" çalışıp çalışmak istemeyeceğini anlıyorsun. bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum, bu şekilde en sağlıklı kararı verebilecek şekilde mezun oluyorsun. Şunu da belirteyim ki tüm üniversitede staj olanakları en geniş bölüm makine mühendisliğidir.

Yurtdışı tarafı: Yurtdışı tarafında erasmus aracılığı ile staj yapılıyor. Gittiğin ülkeye göre de değişiyor, belli bir hibe alıyorsun. Bu konuda çok ayrıntılı bilgi sahibi değilim ama Almanya ve Rusya'da staj yapanları duymuştum. Bunlar harici "benim tanıdığım bir firma var, orada staj yapmak istiyorum" dersen, okul da seni yönlendirir ve istediğin kurumda stajını tamamlarsın.

3- Hacettepe hakkında bilgim yok, dolayısı ile yorum yapamayacağım. Sen iyisi mi en tepeyi hedefle, o doğrultuda çalış. Puanı düşük, az çalışsam da olur mantığı bana göre yanlış.

4- ODTÜ'deki arkadaşın muhtemelen başvuru yapmıştır, özgeçmişi gözden geçirilmiştir, görüşme için çağırılmıştır ve sonunda da kabul almıştır. Kimse kimseyi durduk yere bulup da "gel bizimle çalış" demez. Ki savunma sanayinde hiç olmaz bu. Savunma sanayinde torpil çok dönüyor, Aselsan'da 1 aylık staj için bile milletvekilleri vb. insanlar araya sokuluyor, oradan anla. Bizim mezunlarımızdan da Aselsan, Tai, Roketsan vb. kurumlarda çalışan arkadaşlar var.

Gelelim kendilerine adam yetiştiriyorlar/ucuz iş gücü tartışmalarına Bu ülkede zaten yaptığın iyi birşeyi kimseye beğendiremezsin. Herkes naylon stajdan yakınır, bunlar da iş yapabilecekleri bir zaman süreci ve yere gittiklerinde de "ucuz iş gücü olarak kullanıldıklarını" iddia ederler. Gerçekten olması gereken şekilde staj yapmak, niye "ucuz iş gücü" olmak olsun ki? Sen maaşını alıyorsun, sigortan yapılmış oluyor. Onlardan da önemlisi, ileride ilk iş görüşmelerin için senin en önemli veriler, stajların. Buralarda doğru düzgün işler yapmak, bunları iyi değerlendirmek senin faydana? Üstte zaten açıklamaya çalıştım faydalarını ki bu faydaları ben fazlası ile yaşadım bizzat. Ayrıca çık bak bakalım ABD, Kanada, Almanya gibi ülkelerde staj sistemleri nasıl? Bu ülkelerde co-op sistemi olan onlarca çok iyi üniversite var. Verimliliği ve geçerliliği kanıtlanmış bir sistem. Bahçeşehir de benzer bir sistemi hayata geçirdi tobb'dan sonra. Ben daha da yayılacağını tahmin ediyorum.

İş teklifi konusunda senin kendini işveren gözü ile değerlendirmen gerekir. Sen durduk yere birine iş teklifi yapar mısın? Kendin acaba yeterince sorumluluk alabiliyor musun, işe zamanında gelip gitme olsun, verimli çalışma olsun, öğrenme hevesi olsun. Bir de özellikle en son staj döneminde alacağın sorumluluklar da artacaktır. Firmada hakikaten bir pozisyonu doldurmaya başladığın hissedilirse teklif de alırsın, emin ol. Bu şekilde teklif alan ve ilgili firmalarda işe başlayan çook fazla arkadaş var. Bunlar içinde herkesin ismini bildiği önemli kurumlar da var, kobi olarak niteleyebileceğimiz küçük firmalar da.

Bir de staj için gitmek istediğin yerleri iyice araştır, son hafta öylesine tercih yapma. Üst dönemden tanıdıklarına vs. sor, iyice öğren. Bu şekilde senin için iyi olur.

Son olarak da iş aramak ayıp bişey değil, ağırına gitmesin Tabi iş teklifi almak güzel bir duygu, neticede 4-5 yıllık emeklerinin karşılığını aldığını hissediyor insan. Sonuç olarak bu da senin elinde dediğim gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 16 Ağustos 2010; 11:18:34 >
  • Ben tercihlerimi yaptım.Sonunda TOBB Elektrik-Elekronik'e %50 burslu yerleştim.Bir kaç sorum var.Üniversite ne zaman başlıyor?Hazırlık atlama sınavı ne zaman? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
  • Öncelikle hayırlı olsun.http://etu.edu.tr/index.php?page=12&lang=trTR şu linkten akademik takvime bakabilirsin. Kayıtlar, sınavlar vs. herşey yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ridsl

Ben tercihlerimi yaptım.Sonunda TOBB Elektrik-Elekronik'e %50 burslu yerleştim.Bir kaç sorum var.Üniversite ne zaman başlıyor?Hazırlık atlama sınavı ne zaman? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Hocam %50 bursluya kac binle girdiniz acaba? Ayrıca puanınızıda yazarsanız çok sevinirim.

Ayrıca aslan26 hocam bilgiler için çok teşekkürler. Sıkı çalışıp en azından %50 burslu kazanmaya bakıcam inşallah bu sene.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FirstClass -- 16 Ağustos 2010; 21:42:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FirstClass

quote:

Ben tercihlerimi yaptım.Sonunda TOBB Elektrik-Elekronik'e %50 burslu yerleştim.Bir kaç sorum var.Üniversite ne zaman başlıyor?Hazırlık atlama sınavı ne zaman? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Hocam %50 bursluya kac binle girdiniz acaba? Ayrıca puanınızıda yazarsanız çok sevinirim.

Ayrıca aslan26 hocam bilgiler için çok teşekkürler. Sıkı çalışıp en azından %50 burslu kazanmaya bakıcam inşallah bu sene.

MF-4'te puanım 486'ydı. Derecem de 22500'dü.cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.
  • .
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FirstClass

quote:

MF-4'te puanım 486'ydı. Derecem de 22500'dü.cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Kaçıncı tercihiniz geldi acaba? En azından 25000 e girmek istiyorum ancak alakasız bir üniversiteye gitmek istemiyorum. Yıl boyu tobb'un hayalini kurup tercihlerde ters tarafa yatırırlarsa yıkarım o ösym yi.
  • tobb endustrı ye gırdım bende %50 burslu...
  • TOBB ETÜ Bilg Müh. %50 Bursluya taban puanıyla yerleştim, hayırlı uğurlu olsun
  • quote:

uni 13 u baslıyor bildigim kadarıyla ama yeni girenler tonla ing sınavına gircek daha onların tarihlerini bilmiyorum bakın siteden
    20 si gibi ders alma islemleri biter buna gore derslerinizi erkenden alın yoksa kontenjan kalmaz kotu olur(Bu solediklerim bolume baslamaya hak kaznmıslar icin)
    hazırlık icin de sole bi bilgi veriyim once okulun yaptıgı basit bir test sınavına girersiniz onu gecemeyenler A seviyesinden hazırlıga baslar(3 donemdir temmuz gbi biter)
    testten sonra konusma ve yazma sınavı yapılır testi geçip bunu gecemeyenler B seviyesinden hazırlıga baslar(yine 3 donem haziran gbi bitiyo bildigim kadarıyla)
    testten ve konsma sınavlarından gecenler TOEFL ın paperbase ine girer burdan 500 alan bolume baslar eger alamazsanız C seviyesinden hazırlıga baslarsınız 1 donem hazırlık okursunuz ve yine TOEFL a girersiniz alırsanız 500 u bolume gecersiniz alamazsanız B kurundan devam edersiniz.
    TOEFL dan aldıgınız puan okul da okuyacagınız sure bayunda alacagınız ing kodlu dersleri de ayarlar eger orn verirsek mesela 553 alırsanız(bn almıstım) ing101,ing102,ing201 AA ing202 DD olarak transkriptinize gecer o dersleri hic almadan vermis olursunuz donemleriniz daha rahat gecer aklınızda olsun.
    Yanlız simdi bir baktım ki siteye bu sistemi degistirmis olablirler siz yinede arastırın bu yazdılarım da aklınızda bulunsun.
  • bende bu sene girdim lysye çok iyide derece yaptım işletme yazmayı düşünüyodum ama uluslararası girişimcilik diye bi bölüm açmışlar o daha hoşuma gitti onu yazdm derecem iyi dedim ya yazdım tuttu :) bakıyorum da DH'de bu kadar tobb etülü olmasına rağmen tobb adına bir grup sayfası açmamış kimse birisi açsa bayağı rağbet olur ;) çünkü okulumuz zaten pek bilinmiyo goggle'da o kadar arama yapıyorum bi tek ekşi sözlükte var doğru dürüt bilgi.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.