Şimdi Ara

Nvidia: Tegra tabanlı cihazlar için Windows CE, Android OS'dan daha iyi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nvidia'nın Mobil İş Bölümü'nün başındaki isim olan Mike Rayfield yaptığı açıklamasında Tegra tabanlı cihazlarda işletim sistemi olarak neden Windows CE tercihinde bulunduklarına açıklık getirdi. Rayfield'e göre ARM tabanlı diğer sistemlerde kullanılan Android platformuyla kıyaslandığında Windows CE'nin daha olgun bir platform olduğunu ayrıca Google öncülüğünde geliştirilen Android OS'un kaba bir kullanıcı ara birimine sahip olduğunu belirtti.

Windows CE tabanlı Tegra cihazlarının düşük güç tüketimi ve medya oynatımı konusunda iddialı olduğunu belirten Mike Rayfield, bu cihazlarda 25 güne kadar müzik dinlenebileceğini, 10 saate kadar HD video oynatılabileceğini belirtirken aynı uygulamaların Atom işlemcili netbook'larda ise sırasıyla 5 saat ve 3 saat olarak yapılabildiğini iddia ederken Windows CE'nin kaya gibi sağlam olduğunu ve şimdiye kadar milyarlarca defa satıldığını da sözlerine ekledi.

• Hala da Windows CE'yi diğer işletim sistemleriyle karşılaştıranlar var Bu da onlara kapak olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: ***CoNDoR***

Hala da Windows CE'yi diğer işletim sistemleriyle karşılaştıranlar var Bu da onlara kapak olsun

Iphone OS yani mobil mac os x gayet güzel şekilde Windows CE ye kapak olmaktadır. Mac OS zaten tarihi boyunca Windows'a kapak olmustur. Boş konuşma değil tabi dediklerim iki sisteminde mimarisini, bellek yönetimini, iş parçacığı yönetimi, süreçler arası iletişim yöntemleri, çekirdek yapılarını işim gereği detaylıca bilmekteyim. Bu kapaklar hedefine ulaşmıştır umarım.

• quote:

Orjinalden alıntı: desert_rain

quote:

Hala da Windows CE'yi diğer işletim sistemleriyle karşılaştıranlar var Bu da onlara kapak olsun

Iphone OS yani mobil mac os x gayet güzel şekilde Windows CE ye kapak olmaktadır. Mac OS zaten tarihi boyunca Windows'a kapak olmustur. Boş konuşma değil tabi dediklerim iki sisteminde mimarisini, bellek yönetimini, iş parçacığı yönetimi, süreçler arası iletişim yöntemleri, çekirdek yapılarını işim gereği detaylıca bilmekteyim. Bu kapaklar hedefine ulaşmıştır umarım.

Tarihi boyunca kapak olsaydı, bugün herkes evinde Mac OS kullanıyor olurdu Bu adamlar için başarının en büyük etkeni hedef kitlesini büyütmektir zaten Ayrıca mimari, bellek yönetimi vs gitgide birbirine yaklaşıyor. Eskiden Mac'ler işlemci ne kullanırdı??? Şimdi ne kullanıyor?? x86 mimarisine döndü onlar da... Demek ki eksik bir şeyler varmış.

• Microsoft'un Zune HD'de Tegra kullanacak olmasından hemen sonra böyle bir açıklama manidar :)
  • quote:

quote:

quote:

Tarihi boyunca kapak olsaydı, bugün herkes evinde Mac OS kullanıyor olurdu Bu adamlar için başarının en büyük etkeni hedef kitlesini büyütmektir zaten Ayrıca mimari, bellek yönetimi vs gitgide birbirine yaklaşıyor. Eskiden Mac'ler işlemci ne kullanırdı??? Şimdi ne kullanıyor?? x86 mimarisine döndü onlar da... Demek ki eksik bir şeyler varmış.

işlemci mimarisi ile, işletim sistemi mimarisinin ilişkisi nedir çözemedim(tek ilişki hangisinde kodlandıysa o platformda çalışır, işletim sisteminin mimarisini etkilemez bu da). yani RISC işlemcide çalışan linux ile CISC işlemcide çalışan linux işletim sisetmleri farklı işler mi yapıyor valla ne diyeyim mimari, bellek yönetimi gittikçe birbine yaklaşıyor lafı zaten işletim sistemlerinden hiç anlamadığınız gösteriyor. katmanlı kernel mimarisi ile, mikro kernel mimarisi çok yakın zaten birbirine. Bu açıklamanızdan sonra tartışmaya girmem zaten çünkü bu işlemlerin ne olduğunu anlatmam lazım ki burda OS dersi verecek değilim.

Başka bir hususta Apple işletim sistemini kendi makinaları dışında kullanılmasına izin vermemiştir, herkesin kullanması iyi olmasını gösteriyorsa şahin, mercedeslere kapak olmuş diyebiliriz. böyle mantık mı olur :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

işlemci mimarisi ile, işletim sistemi mimarisinin ilişkisi nedir çözemedim(tek ilişki hangisinde kodlandıysa o platformda çalışır, işletim sisteminin mimarisini etkilemez bu da). yani RISC işlemcide çalışan linux ile CISC işlemcide çalışan linux işletim sisetmleri farklı işler mi yapıyor valla ne diyeyim mimari, bellek yönetimi gittikçe birbine yaklaşıyor lafı zaten işletim sistemlerinden hiç anlamadığınız gösteriyor. katmanlı kernel mimarisi ile, mikro kernel mimarisi çok yakın zaten birbirine. Bu açıklamanızdan sonra tartışmaya girmem zaten çünkü bu işlemlerin ne olduğunu anlatmam lazım ki burda OS dersi verecek değilim.

Başka bir hususta Apple işletim sistemini kendi makinaları dışında kullanılmasına izin vermemiştir, herkesin kullanması iyi olmasını gösteriyorsa şahin, mercedeslere kapak olmuş diyebiliriz. böyle mantık mı olur :)

Mercedes şahin karşılaştırmasının konumuzla ne alakası var? Çok alakasız bir örnek olmuş Demek istediğimi anlamamışsın sanırım tam olarak..

Bellek yönetimi demişsin, bellek yönetimini yapan kimdir? Yalnızca işletim sistemi mi? Donanımsal olarak ikisi (Mac, PC) birbiriyle aynı olduğu sürece işletim sisteminin etkisi daha az olacaktır. Zincirin zayıf halkası zincirin gücünü belirler misali... OS ne kadar güçlü olursa olsun donanımın izin verdiği sürece yapacağını yapmaz mı? x86 mimarisinin işleyiş tarzı bellidir. Bellek yönetimi bellidir. Eski PowerPC tabanlı Mac'ler o açıdan daha üstündü bildiğim kadarıyla çünkü dediğim gibi donanımsal mimari farklıydı... Ayrıca ben farklı işlem yapıyorlar demedim, sen kafana göre algılayıp ona göre karşı tarafı ezmeye yönelik bir post atmışsın Farklı mimariler farklı işlem yapıyor lafını 10 yaşındaki çocuk bile söylemez çünkü Ben performans açısından bahsediyorum.

EDIT: Ayrıca boşuna tartışıyoruz.. Burada mevzu Android vs Windows CE.. Windows CE'yi Windows Mobile ile karıştırmamak lazım farklı şeyler. Windows CE çok daha köklü Android'e göre.. Android daha ne ki dünkü çocuk yani Aradan biraz zaman geçsin, o zaman karşılaştırmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 21 Haziran 2009; 21:00:58 >

• Yani şimdi bu etik biraçıklama mı. Koca koca firmalar birbirlerinin reklamını yapıyorlar. Yarm Microsoft da en iyi mobil grafik çözümünün Tegra olduğunu söyler olur biter.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Mercedes şahin karşılaştırmasının konumuzla ne alakası var? Çok alakasız bir örnek olmuş Demek istediğimi anlamamışsın sanırım tam olarak..

Bellek yönetimi demişsin, bellek yönetimini yapan kimdir? Yalnızca işletim sistemi mi? Donanımsal olarak ikisi (Mac, PC) birbiriyle aynı olduğu sürece işletim sisteminin etkisi daha az olacaktır. Zincirin zayıf halkası zincirin gücünü belirler misali... OS ne kadar güçlü olursa olsun donanımın izin verdiği sürece yapacağını yapmaz mı? x86 mimarisinin işleyiş tarzı bellidir. Bellek yönetimi bellidir. Eski PowerPC tabanlı Mac'ler o açıdan daha üstündü bildiğim kadarıyla çünkü dediğim gibi donanımsal mimari farklıydı... Ayrıca ben farklı işlem yapıyorlar demedim, sen kafana göre algılayıp ona göre karşı tarafı ezmeye yönelik bir post atmışsın Farklı mimariler farklı işlem yapıyor lafını 10 yaşındaki çocuk bile söylemez çünkü Ben performans açısından bahsediyorum.

EDIT: Ayrıca boşuna tartışıyoruz.. Burada mevzu Android vs Windows CE.. Windows CE'yi Windows Mobile ile karıştırmamak lazım farklı şeyler. Windows CE çok daha köklü Android'e göre.. Android daha ne ki dünkü çocuk yani Aradan biraz zaman geçsin, o zaman karşılaştırmak lazım.

bu konuda ki son postum.
    bende bunları performansı etkiledigi için söylüyorum. yani donanım gücü kadar işletim sisteminin ne kadar iyi olduğu da önemli ve gücü arttırır. bu yüzden donanım kadar işletim sistemide önemlidir. bellek yönetimi demişsin mesela, bir programın ne kadar bellek kullanacağını kalan belleğe göre tayin eden işletim sisteminin bellek yönetimidir. bellek yönetimi işini OS yapar. İşlemcide ki bellek yönetimi iste işletim sistemin belleğe alınmasını istediği şeyleri adresleyip belleğe yollamaktır. işlemci programdan asla haberdar olmaz olamaz zaten donanım olduğundan. işlemcinin na kadar çalışacağı, hangi işleri hangi sırada(ki iş seçimi performansı aşırı derecede etkiler) yapacağı, bellek yönetimi gibi işler işletim sisteminin görevidir.

yarın tezimi teslim etmeyecek olsam çok iyi örnekler verirdim bunlarla ama şunu düşün mac os x in çok düşük donanımda bile sunduğu ara yüzü vista ancak güçlü makinalarla verebildi ki o da kısmen :) bunun altında yatan işletim sistemi işte.

• yav arkadaşlar ben siz kadar anlamam ama bende hp 6815 birde htc hera 3450 var ama normal bilgisayarda çalıştıracağım bır ticari program var bu cihazlardan hangisine , hangi programı veya rom u atmalıyım ki çalıştırayım mesela windows ce mi yoksa windows mobil 6,1 var o olmuyo
  • Hay ulan sana da hortlatacağın konuya da ya. Ciddiye aldım mesaj yazmıştım bide.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IgorStravinsky -- 20 Şubat 2010; 8:53:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

kullanıcıyı düşünen yok ki adamlar para kazanma peşinde...

android daha iyi görünüyor bence
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.