Forumda araçların plakasını kapatanlara kızanlar, okuyun lütfen.
28 Cevap1480 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1634 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Mylasos
20 Haziran 2009; 0:42:46 

Forumda ,bir çok kez araçlarının plakalarını kapatanlara kızanlar olduğunu gördüm. Özellikle araç satış ilanlarında araçlarının plakasını kapatanların güvenilmez olduğu yönünde yorumlar da okudum.
Ancak bugün forumdan arkadaşların uyarısı ile aracımın sahibinden.com da satılık ilanını gördüm.
Ama o kadar acemice hazırlanmış bir ilandı ki, verilen ilanda ki iki araç fotoğrafı birbirini tutmuyordu. Plaka tam olarak görünmemesine rağmen bu ilanda kullanılmıştı. Ya tam olarak görüntülense idi. Belki aynı marka çalıntı bir araca takılıp öyle satışı yapılacaktı.
Yani dolandırıcıların aynı marka aynı model bir aracı satmak için sokak sokak gezip plaka aramalarına gerek kalmadan ellerine malzeme verilmiş olunacaktı.
Farkında olmadan dolandırıcılara malzeme vermemek için, araçlarınızın plakalarını kapatmanızı öneriyorum.
Duruma müdahale etmem dolayısıyla aşağıdaki sonucu aldım. Plaka kapatma konusundaki düşüncelerinizi bir daha gözden geçirin ve yorumlayın.

http://www.sahibinden.com/satilik_oto-44WQQaXQQ14918583WQQpXQQdisplayitem&keyword=tepee

9821 Mesaj
20 Haziran 2009; 0:44:50 

Plakayı kapatırım,kime ne?Millet niye benim arabamın fotoğrafını kullansın ki?

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

432 Mesaj
20 Haziran 2009; 0:50:51 

Ne kadar da pişkinmiş.

Büyük randevu... Bilsem nerede, saat kaçta?
Tabutumun tahtası, bilsem hangi ağaçta?

Necip Fazıl Kısakürek

9094 Mesaj
20 Haziran 2009; 0:51:12 

belkide aynı araca sahiptir.
fotoğraf makinesi yoktur.
bu forumu da takip ediyorsa eğer sizin aracın fotoğrafını almıştır.

yani yaptığı doğru demiyorum yanlış anlaşılmasın.
bu arada telefon numarası vermiş aradınız mı?

plaka gösterme işine bende karşıyım. her türlü insan var memlekette.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Haziran 2009; 0:57:07 

Ben plakasını kapatanlara asla kızmam.ancak kendi plakasını kapatıpta etraftaki araçların plakalarını kapatmayanlar yok mu..Onlar beni deli ediyor..

1634 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Mylasos
20 Haziran 2009; 1:03:21 

quote:

Orjinalden alıntı: individual

belkide aynı araca sahiptir.
fotoğraf makinesi yoktur.
bu forumu da takip ediyorsa eğer sizin aracın fotoğrafını almıştır.

yani yaptığı doğru demiyorum yanlış anlaşılmasın.
bu arada telefon numarası vermiş aradınız mı?

plaka gösterme işine bende karşıyım. her türlü insan var memlekette.

Evet telefon ettim, ancak telefonu açmadı. Büyük olasılıkla forumdan bir arkadaş arayıp fırça attığı için telefonu açmaya cesaret edemedi.
Fotoğraf makinası yoksa ödünç alacak ya da fotoğraf koymayacak. Çünkü, alıcılar fotoğraflara bakarak satın alma girişiminde bulunup bulunmamaya karar veriyorlar. Fotoğraftaki araç güzel oluyor ama oraya gittiğinde kötü bir araçla karşılaşıyorsun. Bu alıcı için zaman ve maddi bir kayıp değil mi?
Bu evlenmek için manken fotoğrafı gönderen, evde kalmış kız operasyonlarına benziyor.

1634 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Mylasos
20 Haziran 2009; 1:11:11 

quote:

Orjinalden alıntı: Bfs

Ben plakasını kapatanlara asla kızmam.ancak kendi plakasını kapatıpta etraftaki araçların plakalarını kapatmayanlar yok mu..Onlar beni deli ediyor..

Çok haklısın.

1634 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Mylasos
20 Haziran 2009; 1:45:08 

İlanı veren mesaj göndermiş. Umarım doğrudur ve yaptığı kolaycılıktan ders almıştır.

Ekteki dosya (1)

1121 Mesaj
20 Haziran 2009; 2:24:48 

Araç plakalarının internette açık ve görünülebilir olarak kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Milletimizde hala internete karşı aşırı bi güvensizlik var.

NEW FORD FİESTA 1.4i TİTANYUM LP BORDO-KIRMIZI 2009

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2009; 3:13:11 

quote:

Orjinalden alıntı: caissa

Araç plakalarının internette açık ve görünülebilir olarak kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Milletimizde hala internete karşı aşırı bi güvensizlik var.

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2009; 3:14:27 

Benzer durumla ben de karşılaştım. Plakasını kapattığım halde, burada yayınladığım aracımın fotoğraflarından, internetten tam üç tanesin bulmuş, satılık araç ilanına koymuş. Defalarca mail attım, cep telefonuna mesaj çektim, sadece iki tanesini ancak sildirebildim. Halen bir tanesi duruyor orada. Bizim topicte yazan arkadaşlar telefonla aradılar, bazısına "araç satıldı" demişler, bazısına da "buyurun gelin arabayı görün" diyorlar.

Bununla ilgili ne yapmak lazım?

http://www.sahibinden.c...70950WQQpXQQdisplayitem

Siyah araç benim, fotoğraf da bana ait, ama ben İzmir'de iken, araç İstanbul'dan satılık.

1121 Mesaj
20 Haziran 2009; 3:20:48 

Hiçbirşey yapmana gerek yok arkadaşım. Endişelenmenin alemi yok hiçbişey olmaz.

sahibinden.com'a mail atıp durumu bildir en azından ilan kaldırılsın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caissa -- 20 Haziran 2009; 3:21:58 >

NEW FORD FİESTA 1.4i TİTANYUM LP BORDO-KIRMIZI 2009

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2009; 3:25:40 

quote:

Tam üç kere...

Gördüğünüz gibi halen yayında...

12400 Mesaj
20 Haziran 2009; 4:18:23 

sayın Lukunku selamlar aynı durum benimde başıma geldi.benim aracında resimlerini kullanmışlar.siteyi aradım ilanın resimleri kalkmış.
quote:

Orjinalden alıntı: Lukunku

quote:

Tam üç kere...

Gördüğünüz gibi halen yayında...

12400 Mesaj
20 Haziran 2009; 4:23:20 

benimde aracın resimlerini de kullanmışlar arkadaşlar uyardı sağolsunlar,hadi plakayı kapattık bakalım.
quote:

Orjinalden alıntı: deserthawk

Plakayı kapatırım,kime ne?Millet niye benim arabamın fotoğrafını kullansın ki?

4962 Mesaj
20 Haziran 2009; 4:33:33 

plaka açılmaz...

May The Force Be With You

787 Mesaj
20 Haziran 2009; 8:24:52 

Araçların plakalarının kapatılması gerekir.

39 Mesaj
20 Haziran 2009; 8:51:04 

Yeterli bir bilgiye sahip olmayan insanımız için bu türde ilanlar aşağıdaki sonuçları doğuruyor.

!!!Gazete haberi!!!

İkinci el araçta birinci sınıf dolandırıcılık

Dolandırıcıların son dönemdeki hedefi, internet üzerinden ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlar. Yaz sezonuyla birlikte ikinci el araba satışları arttı.

Dolandırıcılar da doğal olarak bu alanda faaliyetlerini sıklaştırdı. Her geçen gün, internet üzerinden birçok vatandaş dolandırılıyor. Mağdurlardan Bülent K., internetten beğendiği arabanın sahibi olarak tanıdığı kişinin hesabına 200 TL kaparo yatırdıktan sonra muhatabına bir daha ulaşamadı. 3 bin TL kaparo ödeyen Vahit K. da havaleyi yaptıktan sonra araç sahibini bir daha bulamamış.
Özellikle son yıllarda ürüne ulaşımda sağladığı kolaylık yüzünden internete kimse 'hayır' diyemiyor. Tüm güzelliklerin yanında internet, yanlış ellerde birçok tatsız olaya da kapı aralıyor. İnternet üzerinden bilgiye ulaşan hacker'lara şimdi dolandırıcılar da eşlik ediyor. 200 TL'sini dolandırıcıya kaptıran mağdur Bülent K., başına gelenleri şöyle özetliyor: "İkinci el otomobil sitelerinde araçlara bakıyordum. Beğendiğim modeldeki arabanın Karabük'teki ilan sahibini aradım. İlan veren kişi; 'arayan çok, 500 TL kaparo yatırın, ben de ilanı çekeyim' dedi. Ben 200 TL kaparo yatırdım. Kaparoyu yatırdıktan sonra ilan sahibini aradım. 'Az olmuş' dedi; ancak kabul etti. Bu, son görüşmemiz oldu. Anlayacağınız, dolandırıldım." K., geçen zaman içinde arabanın gerçek sahibine ulaştığını belirterek, "Arabanın fiyatı 28 bin TL. Oysa kaparo yatırdığım kişi 23 bin TL değer biçmişti." diyor. Diğer mağdur Vahit K. da aynı yöntemle 3 bin TL kaybetmiş. Yüksek lüks model BMW için pazarlık yapmış ve ilan sahibinin belirttiği hesaba 3 bin TL yatırmış. Bir daha ilan sahibinden haber alamamış.

Vatandaş, nasıl dolandırılıyor?

Dolandırıcılar, ikinci el otomobildeki sanal sahtecilik olayını birkaç yöntemle yapıyor. En basit yöntem, bildik sitelerdeki otomobillerin birinden kopyasını çıkartarak, aynı siteye ilan verilmesi yöntemiyle yapılıyor. Diğer yöntem, park halindeki herhangi bir arabanın fotoğrafını çekerek, siteye ilan verilmesi şeklinde yapılıyor. Sahteciler bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra müşteri beklemeye geçiyor.

ZAMAN

quote:

Partner Tepee 110 hp premium pack "siyah"

3679 Mesaj
20 Haziran 2009; 9:28:17 

İnternetten gördüğü(sanal olarak) beğenipte(İncelemeden nasıl beğeniyorsa?) kapora gönderilip dolandırılmanın "plakanın açık olup/olmaması ile" bence hiçbir alakası yok. Bu devirde malı görmeden paramı gönderilir yahu?!

Nasıl olsa trafikte binlerce kişi plakamı görüyor o yüzden internete koyduğum fotolarda plakanın görünmesinin bir sakıncası yok bence; ama plakasını kapatıpta koyanlarada birşey demem, kendi tercihleri...

quote:

Dolandırıcılar, ikinci el otomobildeki sanal sahtecilik olayını birkaç yöntemle yapıyor. En basit yöntem, bildik sitelerdeki otomobillerin birinden kopyasını çıkartarak, aynı siteye ilan verilmesi yöntemiyle yapılıyor. Diğer yöntem, park halindeki herhangi bir arabanın fotoğrafını çekerek, siteye ilan verilmesi şeklinde yapılıyor. Sahteciler bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra müşteri beklemeye geçiyor

2011 Renault Megane III 1.5 Dci 85 HP Expression (KP)
Megane III detaylı incelemem

539 Mesaj
20 Haziran 2009; 10:07:47 

Plaka kapatılması gerektiğine ben de inanıyorum. 2. elde hırsızlık var arsızlık var sahte plaka düzenleme var. Şeytanın aklına gelmeyecek işler var. Bu işlere nede alet olayım ki.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3091 Mesaj
20 Haziran 2009; 10:22:02 

arabası ve sahibinden.com da üyeliği olan herkes ek iş olarak galericilik yapıyor.x liraya araç aldıysa aynı gün aracı siteye koyup x+1 liraya satmaya çalışıyor.tamam herkesin kendi aracı istediğini yapar ama başkasının arabasının resmini koymak niye?fotoğraf çekmek çok mu zor?artık en dandik telefon bile iyi kötü fotoğraf çekiyor.açıkçası ben arabamın resmini öyle başkasının ilanında görsem üzülürüm.ister plakam görünsün ister görünmesin.

plakanızı mutlaka kapatın!!!birisi sizin arabanızın resmiyle dolandırıcılık yaparsa ceza almasanız bile ağzınızın tadı kaçabilir...

Tanrı, Amerika'ya kaçan hocamızı korusun...

1690 Mesaj
20 Haziran 2009; 12:44:36 

bence plakanın oraya yazılmasının herhangi bi sakıncası yok. zira plaka gizli bir bilgi değil, adam isterse, istediği modeldeki aracın resmini çekip oraya da koyabilir. ancak araç sahibi tarafından kendi aracını internette satılık görmesi hoş olmuyor

1634 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Mylasos
20 Haziran 2009; 12:57:50 

Sizin dediğiniz de doğru isteyen aynı model aracı bulup fotoğrafını çekip satışa koyabilir.
Hırsıza kilit çözüm değil. Adam niyetliyse zaten yapar.
Ama, en azından biz burda işini kolaşlaştırmayalım. Burdan kolayca fotoğrafları bulup, kullanmasını engelleyelim. Buna rağmen yapıyorsa. Benim (arkadaşların uyarısı sayesinde) yaptığım gibi hemen müdahale edip engelleyelim.
Bu olayda forum dayanışması kendini göstermiştir. Arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.

13 Mesaj
20 Haziran 2009; 13:33:36 

çok tşk.

1.2 8V Kalos 2005 Siyah İnci

3125 Mesaj
20 Haziran 2009; 13:45:07 

plakayı kapatıyorsun alıcı bi sorun mu var acaba?(vergi borcu vs.)diyor,başka araca yöneliyor.kapatmıyorsun,bu sefer GODOŞ un biri alıyor senin arabanın resmini kullanıyor.

not:böyle kişileri bilişim suçları na dolandırıcılıktan şikayet edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chnbs -- 20 Haziran 2009; 14:00:33 >

DonanımHaber Türküseverler Kulübü

1634 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Mylasos
20 Haziran 2009; 13:48:58 

sahibinden.com bu tür ilanların şikayeti konusunda ilgilendiğini aşağıdaki maille göstermiştir.

Ekteki dosya (1)

15195 Mesaj
20 Haziran 2009; 14:58:03 

quote:

Kesinlikle katılıyorum..
Aracın plakasını kapatanlar, bu kadar pimpirikliyse fotoğrafı boydan boya forumdaki nickini yazsın o zaman.. Hadi gelsinler de, çalsınlar bakalım benim fotoğraflarımı..
Plakayı kapatmakla, aracınızın fotoğrafı çalınmayacak anlamına gelmez..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BmCpRo827 -- 21 Haziran 2009; 15:05:14 >

289 Mesaj
20 Haziran 2009; 15:13:12 

internet dolandırıcı kaynıyor geçen ilginç ilanları gezerken bütün takıma imzalatılmış luganonun chelsea fenerbahçe macında giydigi faormayı gördüm hatrı sayılı miktar bir para istiyordu yalnız birşeyi unutmuş uluslar arası maçlarda bayraklı forma ile oynanamıyor sahibinden.com u uyardım

11460 Mesaj
20 Haziran 2009; 15:40:39 

Plakanın gösterilmesi ya da gösterilmemesi bence sorun değil. Gösterilebilir. Hem görünse ne olacakki plakayı mı taklit edecekler, çevrede her yerde arabalar var herkes görüyor.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Forumda araçların plakasını kapatanlara kızanlar, okuyun lütfen.
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.250