Şimdi Ara

INTEL Core 2 Duo E8400@4200 MHz (525MHzX8)@1,2625 V

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
4.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    XIGMATEK S1284C Achilles Edition İşlemci Soğutucusu
    Gigabyte EP45-UD3R
    Corsair Dominator 2X2 Gb Ram
    COOLER MASTER STACKER STC-T01
    Silverstone Olympia 750 W

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 18 Temmuz 2009; 7:21:16 >

• O voltaj ile nasıl o değerlere çıkmış gerçekten şaşırtıcı, Güzel OC tebrikler.
  • 4.14ghz 1.216v..İyi işlemciymiş
  • Güzel bir sogutucuyla E8400 o degerleri yakalıyor.
  • Windows nedense işlemciyi 3600 MHz olarak algıladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 20 Haziran 2009; 19:51:12 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: coupant

Windows nedense işlemciyi 3600 MHz olarak algıladı.

speedstep açık galiba
  • EIST açık. Speedstep o mu oluyor?
  • kapat onları evet

birde max mhz yap bakalım test amaçlı kaç görücek voltajjıda kokle 1.6v a kadar cıkabilirsin
  • Anakartın biosundan sadece işlemciye voltaj vermek yetmiyor.

Şu anki değerler.

CPU Vcore---1,25 Volt
    CPU Termination---1,36 Volt
    CPU PLL---1,500 Volt
    CPU Reference---0,901 Volt
    MCH Core---1,36 Volt
    MCH Reference---0,841 Volt
    MCH/DRAM Reference---Normal
    ICH I/O---Normal
    ICH Core---Normal
    DRAM Voltage---2,100 Volt
    DRAM Termination---Normal
    Channel A Reference---Normal
    Channel B Reference---Normal

Bir sürü parametre var. Karışık bir bios..
  • E8400lerin vid değerleri böylemi oluyor genellikle.. Süper gitmiş 1.2v nedir 4ghz üstü için,.. Satarsan alayım işlemcini
  • BIOS'tan EIST'i disable yapınca durum düzeldi.

@devilcnr,

Core i serilerinin 32 nm olanlarının en son revizyonlarının böyle düşük vid'li olanları yaygınlaşınca işlemcimi satmayı düşünüyorum.

Şaka bir yana teknolojiyi geriden takip etmek hem karlı hem de sorunsuz. Sorunsuz, çünkü oturmuş bir teknolojiyi kullanıyorsun.
  • Tebrikler arkadaşım süper iş çıkarmışın vid degerin de çok düşük bu işlemciyi beyenmeyenler utansın nediyelim
  • Sağolasın hocam. Sen de sanırım benim anakartı kullanıyorsun. Anakart bölümündeki mesajların da (EP45-UD3/R/P kullananlar buraya...) ilgimi çekti. Aşağıda girdiğim voltajlar var. Onlar için sınır değer nedir? Sınır değeri bilmediğim için işlemci (1,25 Volt olan) ve ram voltajı haricinde oynama yapamıyorum.

CPU Vcore---1,25 Volt
    CPU PLL---1,500 Volt
    MCH Core---1,36 Volt
    ICH I/O---Normal
    ICH Core---Normal

Ram çarpanını 2.4'den 2'ye düşürmek zorunda kalacağım için hiç değilse 500 FSB'lere çıkmak istiyorum. Bu durumda bile 1066'nın baya uzağında kalacağım ama olsun CPU 4500 MHz'yi görecek.

Ramler 1104 MHz'de bile 2,1 volt ile stabil değil. 2,1 volttan fazlasını da vermek istemediğim için şu an ramleri 460X2=920 MHz'de kullanmak zorunda kalıyorum. Yukarıdaki testi hem ram hem cpu aynı anda yapınca orthos hata verdi. Aşağıdaki linkte son mesajımda yazdım.

http://forum.donanimhaber.com/m_32467264/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 23 Haziran 2009; 0:32:24 >

• Estafurullah kardeş Overclock dersi vercek kadar çok bilgim yok ama bende baka baka, deneye deneye, sora sora az buçuk ögrendim bir şeyler...

Voltaj olayına ben bir kez girdim işlemciyi 4200 mhz'e çekmek için. Ramleri 5 5 5 15 çalışması için bizim ankartlar voltajı yeterince sorunsuz veriyor onun için voltaj vermedim gerkte kalmadı zaten oc meraklısıda degilin.
    Ramlerini oc yapmanın manası yok neden diyeceksin ram mhz'i işlmeci fsb oranını geçemez istersen ramleri 1300 yap fareketmez senin ramlerde dual çalıştıgı için ramlerinin mhz oranı fsb oranını geçmiş durumda yani ramleri oc yapmanın bu noktada manası kalmıyor. Biraz karışık anlattım sanırım ama şöyle söyleyeyim.

İşlemciyi 4140mhz'e çekmişin Fsb degerin 1840 remlerin toplam degeri bu fsb degerini geçemez ram degerlerin yüksek olsabile. Bakalaım şimdi ramlerin toplamda yalnış hesaplamadıysam 2208 oluyor dual olarak umarım anlata bilmişimdir.

Sen ram çarpanlarından 2 olarak ayarla 1:1 olsun işlemciyle ramler orantılı olsun bu sayede işlemciyide daha yukarlar çekersin ama sıcaklıklar proplem çıkarta bilir.

• O zaman 1066 MHz'lik ramlerin tam anlamıyla kullanılabilmesi için, FSB hızını 2132 MHz yapmak gerekiyor.

Peki 500 MHz FSB için hangi voltajları vermem gerekir. Ya da şöyle söyleyeyim.

CPU Vcore---1,25 Volt
    CPU PLL---1,500 Volt
    MCH Core---1,36 Volt
    ICH I/O---Normal
    ICH Core---Normal

Yukarıdaki listede üst limit nedir? Hangi sayılar risk oluşturur? Mesela MCH CORE'u en fazla kaç verebiliriz? Bunları bilmediğim için kımıldayamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 23 Haziran 2009; 23:22:38 >
  • Evet arkadaşım aynen öyle.
    500 fsp çıkman bana zor gibi geliyor sıcaklıklar 4140 mhzde 62 dercede 4300 çeksen bu bile zor diye düşünüyorum sıcaklıokların sınır seviyesine ulaşır. Yok ben illa deneyecegim diyorsan deneme yanılmayla yavaş yavaş artırmalısın. Benim pc şuan 3900mhz'de 1.3 veriyor anakart tabi otamatikte ama bunada ben el atcam aşagı çekcem senin degerleri görünce bana çok geldi :D
  • Hocam işlemci için gereken voltajı sormuyorum.

CPU PLL---1,500 Volt
    MCH Core---1,36 Volt

yukarıdaki değerleri soruyorum.
  • Hocam EP45-UD3P'nin DDR3 ram takılanı da var.

1300 mhz ram taksan 2600 mhz fsb gerekir. Feriştahı gelse 2600 mhz fsb yapamaz. O zaman bu anakartların ddr3 destekli olanını alanlar süzme salak oluyor senin yazdıklarına göre.
  • iyi gitmiş acaba 2 voltta ne yapar ln2 ile
  • quote:

Hocam işlemci için gereken voltajı sormuyorum.

CPU PLL---1,500 Volt
    MCH Core---1,36 Volt

yukarıdaki değerleri soruyorum.

Ne işe yardıklarını bilmiyorum onun için yorum yapmadım onlara ama forumda biri bizim ankart için 4500 mhz ayrlarını vermişti konu adını hatırlamıyorum bulursam eklerim buraya.

quote:

Hocam EP45-UD3P'nin DDR3 ram takılanı da var.

1300 mhz ram taksan 2600 mhz fsb gerekir. Feriştahı gelse 2600 mhz fsb yapamaz. O zaman bu anakartların ddr3 destekli olanını alanlar süzme salak oluyor senin yazdıklarına göre.

Yukarda yazdıklarımı ben kafam dan söylemiyorum forumda konu açılmıştı ddr3'ün Ddr2'lere göre avantajları adında bir konu o konuyu okursan çok daha faydalı olur. Okonuda bu olayı detaylı olarak yaılmıştı. Evet dedigin gibi süzme salak demiyeyim ama boşuna para harcamış olcagı kesin :)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.