Şimdi Ara

AMD Phenom II SOKET AM3 İŞLEMCİ DDR2 BELLEK DESTEĞİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilindiği üzere AMD yeni çıkardığı phenom II ve athlon II işlemcilerle bize yeni konfigürasyon seçenekleri sunuyor. Soket AM3 ( 938 pin ) yeni nesil işlemciler geriye dönük olarak am2+ soket anakartlarda DDR2 bellek desteği sunuyor. Çoğumuzun anakartları AM2+ Soketli ve DDR2 bellek kullanıyoz.Benim öğrenmek istediğim AM3 938 pin formundaki işlemciler sadece DDR2 1066 MHZ Belleklere mi destek veriyor yoksa bellek desteği DDR2 533 MHZ denmi başlıyor. Malum şu anki sistemde amd athlon x2 işlemci ve ddr2 667 mhz 4 gb bellek var.Anakartım Soket AM3 İŞLEMCİLERİ destekliyor.Sistemi yavaş yavaş upgrade etmeyi düşünürsek önce işlemciyi değiştirip amd phenom II 2 945 3.0 GHZ işlemci alacağım bunu bir müddet ddr2 667 mhz belleklerle kullanıp daha sonra soket am3 anakart ve ddr3 bellekler almayı düşünüyorum. Bazı sitelerde ddr2 formunda bütün bellekleri destekliyor şeklinde yorumlar okudum . Bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

• Tabiki destekler merak etme
  • Yüzbaşım teşekkürler

Yalnız imzamdaki anakartta şöyle bi durum var paylaşmadan geçemicem.Anakartın chipseti amd nin enson günceli. Anakartın işlemci desteğine baktığımda phenom II 945 e kadar destekliyor.Bu anakart 140 watt işlemcileri destekleyen bi kart.Ama phenom II 955 i desteklemiyor.Herhalde üreticinin bir stratejisi gibi geldi. Şöyleki AM3 formundaki ürettiği anakartla bu anakartın hiç bir farkı yok sadece ddr3 desteği var.Son güncel biosta 945 e kadar destek veriyor ama 955 e vermiyor. 955 çok popüler ve black edition bir işlemci sırf am3 anakartı satılsın diye ta790gx grubundaki anakartlara biosta 955 desteği vermiyor.Bu yüzden bir daha biostar asla almıcam.
  • Destek veriyordur listeyi guncellemeyi unutmuslardır.Phenom II serisinden herhangi birini destekleyen bir anakart hepsini destekler.Cunku mimari aynıdır.
  • Biostar'in Taiwan veya Cin sitesinde daha genis destege ulasabilirsiniz. Ayrica gelmemis herhangi bios'u bulabilirsiniz... Diger taraftan AM3 islemciler AM2+ anakartlarda DDr2 533mhz ramlerle kullanilabilirler. Sadece AM2 islemciler, AM3 soketli anakartlarla DDr3 belleklerle kullanilamazlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 18 Haziran 2009; 12:41:32 >
  • Anakartın taivan sitesini nerdeyse hergün kontrol ediyorum. En yeni biosu yükledim fakat speedfan ve anakartın HWMonitör programında sıcaklığı 89 derece gösterdiğinden tekrar eski biosa döndüm.Eski biosda phenom II leri destekliyor ama yeni veya eski bios nedense amd phenom II 955 BE yi desteklemiyor.Newegg den müşteri yorumlarını okuduğumda voltaj phase lerinden dolayı bu işlemciyi desteklemediği yorumunu okudum. İlgili müşteriye bu açıklamayı yapanda biostar taivan. Çok ilginç gerçekten 140 watt işlemciyi destekleyen voltaj phaseler nerdeyse çalışma voltajları aynı olan 2 işlemciyi nasıl desteklemez . Gigabyte ve asus olsun am2+ soketli anakartları eğer 7xx chipsetliyse bütün phenomları destekliyo. Sözde f/p anakartı olacak.http://www.lejabeach.com/Biostar/TA790GX/ burasıda anakartla ilgili bios sitesi .

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
  • Keske butcen anakart yonunden kısıtlı olsada en azından ecs black serisi alsaydın.Biostar kendininde onayladıgı HT sorunundan sonra benim gozumde cok dustu maalesef.Hep ucuz ekstra ozelliklerden yoksun ama sorunsuzdur diye dusunurdum.Yazık etti kendine.Su an o sınıfta gozdem Towarscke nin de tavsiye ettigi Ecs 780G black.Kullanıpta memnun kalmayan yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebehram -- 18 Haziran 2009; 21:00:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

Biostar'in Taiwan veya Cin sitesinde daha genis destege ulasabilirsiniz. Ayrica gelmemis herhangi bios'u bulabilirsiniz... Diger taraftan AM3 islemciler AM2+ anakartlarda DDr2 533mhz ramlerle kullanilabilirler. Sadece AM2 islemciler, AM3 soketli anakartlarla DDr3 belleklerle kullanilamazlar..

AMD kendi sitesine de bu konu ile ilgili bir uyarı koymuş, dikkatli olmak gerek. Anakart ve işlemci zarar görebiliyormuş.

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/CPU-6-socket-am2-plus-phenom-ii-compatibility-alert.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RCox -- 18 Haziran 2009; 21:40:17 >

• Aradaki pin engelini bir şekilde aştığınızı düşünürsek anakart ve işlemciye zarar verebilir. Ama doğal hâlde sadece AM2 ve AM2+ destekli bir işlemciyi rahatça AM3 sokete takamazsınız.

"he maximum officially supported DDR2 frequency is 1066MHz while DDR3-1333 is also supported"

Burada da dediği gibi "en fazla 1066MHz bellek desteği veriyor. Genelde DDR2 533MHz ve üzerine destek verirler ki siz DDR2 667MHz ile kullanacaksınız. Herhangi bir sorun olmadan kullanabilirsiniz...
  • Söyle söyleyim kasam recom powerstation soğutması çok iyi.LC power prophecy 750 watt psu var.Anakartta Biostar TA790GX A2 ve bu kart 790gx chipsetli ilk üretilen anakartlardan biri. İnanın Türkiyeye ilk geldiği sıralarda yok satıyor ve bulunamıyordu ve ECS790GXM-A AM2+ Kartla aralarında fiyat farkı 6 usd ydi ve daha ucuzdu .İşlemci etrafındaki voltaj ayarlayıcılara bakıyorum iki karttada aynı 4 er adet.Kapasitörlere bakıyorum yarısı katı yarısı elektrolit.Mosfet soğutucusu ECS de var biostarda yok .
    ECS
    AMD Phenom™ II Quad-Core 955 (C2) (125W) 3200 MHz (512KB X 4,4000,Socket AM3) YES
    AMD Phenom™ II Quad-Core 945 (C2) (95W) 3000MHz (512KB X 4,4000,Socket AM3) YES
    ve en üst seviye phenom 2 leri destekliyor.
    BiostarTA790GXA2+
    AMD Phenom™ II X4 x945 HDX945WFK4DGI 3000Mhz 4000Mhz 95W
    AMD Phenom™ II X4 940 HDZ940XCJ4DGI 3000Mhz 4000Mhz 125W
    BİOSTAR ise 945 phenomu oda 95 watt tdp olanı destekliyor. Bence bu olay bios kaynaklı yoksa HT olsun diğer değerler olsun aynı kartlar.Gerçi mosfetlerin soğutucusuz olması ne kadar etkiler bilmiyorum ama benim kasada pek ısıncanı zannetmiyorum.Şöyleki DDR2 A-DATA 667 MHZ ramleri oc ile 750 mhz kullanıyorum ve sıcaklığı 34-35 derece.Bence bu olay bios sorunu tam olarak biostar biosu oturtamamış şöyleki önceki mesajda belirttiğim üzere en yeni biosu yükledim ve sıcaklık 89 dereceyi gösteriyordu.Ve tekrar eski biosa döndüm.AMD PHENOM 9950 gibi TDP si yüksek 140 W bir işlemciyi destekleyen kart 125 w işlemcileri fiziksel olarak destekler diye düşünüyorum.Biostar

Teşekkürler

• quote:

Orjinalden alıntı: simplethinks

Söyle söyleyim kasam recom powerstation soğutması çok iyi.LC power prophecy 750 watt psu var.Anakartta Biostar TA790GX A2 ve bu kart 790gx chipsetli ilk üretilen anakartlardan biri. İnanın Türkiyeye ilk geldiği sıralarda yok satıyor ve bulunamıyordu ve ECS790GXM-A AM2+ Kartla aralarında fiyat farkı 6 usd ydi ve daha ucuzdu .İşlemci etrafındaki voltaj ayarlayıcılara bakıyorum iki karttada aynı 4 er adet.Kapasitörlere bakıyorum yarısı katı yarısı elektrolit.Mosfet soğutucusu ECS de var biostarda yok .
    ECS
    AMD Phenom™ II Quad-Core 955 (C2) (125W) 3200 MHz (512KB X 4,4000,Socket AM3) YES
    AMD Phenom™ II Quad-Core 945 (C2) (95W) 3000MHz (512KB X 4,4000,Socket AM3) YES
    ve en üst seviye phenom 2 leri destekliyor.
    BiostarTA790GXA2+
    AMD Phenom™ II X4 x945 HDX945WFK4DGI 3000Mhz 4000Mhz 95W
    AMD Phenom™ II X4 940 HDZ940XCJ4DGI 3000Mhz 4000Mhz 125W
    BİOSTAR ise 945 phenomu oda 95 watt tdp olanı destekliyor. Bence bu olay bios kaynaklı yoksa HT olsun diğer değerler olsun aynı kartlar.Gerçi mosfetlerin soğutucusuz olması ne kadar etkiler bilmiyorum ama benim kasada pek ısıncanı zannetmiyorum.Şöyleki DDR2 A-DATA 667 MHZ ramleri oc ile 750 mhz kullanıyorum ve sıcaklığı 34-35 derece.Bence bu olay bios sorunu tam olarak biostar biosu oturtamamış şöyleki önceki mesajda belirttiğim üzere en yeni biosu yükledim ve sıcaklık 89 dereceyi gösteriyordu.Ve tekrar eski biosa döndüm.AMD PHENOM 9950 gibi TDP si yüksek 140 W bir işlemciyi destekleyen kart 125 w işlemcileri fiziksel olarak destekler diye düşünüyorum.Biostar

Teşekkürler

Sadece goruntusu ile bir anakartı degerlendirmek son derece yanlıs olur.Bence en yakın zamanda elindeki anakartı birilerine okut.Yola oyle devam et.

• Mosfet soğutucusunu da küçümsememek lazım ben voltajı biraz abarttığım zaman kasadan yanık kokusu geliyordu.( Şaka yapmıyorum kasaya 20 cm uzaklıkta aldım kokuyu) eğer o.c yapıcaksan mosfetlere doğru bir fan üfletmende fayda var. Biostardan memnun muyum diye sorarsanız normal bir kullanıcı olarak iyi, o.c de oluyor. yalnız çok uçuk şeyler beklemek hayal olur.
  • Birolhan sistemlerimizde anakart ve ekrankartı aynı .Bu anakartın mosfet soğutucusu olmaması gerçekten kötü.Ama kasa soğutmam güzel olduğu için ısınmayacağını düşünüyorum. Gerçi mosfetlerin üzerine thermalright hr u9 isimli soğutucuyu takmayı düşünüyorum
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=100000133 bunun ebatları bizim anakartın mosfetine tam uyuyor bağlantı pinlerini uydurdukmu tamam.Birde yan tarafına 4 cm lik fan uydurdukmu tamamdır.Sence 955 BE yi desteklemesinin sebebi mosfet mi.?

• Ne yazıkki 955'i desteklememesinin sebebi ne mosfet ne de bios. Aşağıdaki linkte bu konu tartışılmış ve bunun sebebini anladığım kadarıyla Biostar Amerika temsilcisi söylemiş:

http://www.rebelshavenforum.com/sis-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=45;t=000164;p=49

http://www.rebelshavenforum.com/sis-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=45;t=000164;p=50

quote:

Mas0ch1st in another forum wrote this about a BIOS issue he's having trying to run the new 955. Just thought those of us waiting on an updated BIOS for existing boards might be interested. Can anybody else confirm this is true?

Quote: Thanx for all the replies guys, Ive tried setting the multiplier up with AMD overdrive but hangs at anything over 2.8Ghz (wich is a hell of a lot more then what it was) I sent another e-mail to biostar this time to the US support region and got this reply:

> Sorry, TA790GX 128M does not support Phenom II 955, this is hadware design
    > limitation. Phenom II955 requires a dual power plane design motherboard
    > to
    > fully make use of the Phenom II 955. Currently we have TA790GX A3+ and
    > about 5 more other motherboards (dual power plane design) that will
    > replace
    > the exising TA790GX single power plane design boards.
    >
    > support@biostar-usa.com
    > 626-581-1055 menu select 2

Zayıf ingilizcemle anladığım kadarıyla bu işlemcinin çalışabilmesi için çift güç tasarımlı anakart gerekiyormuş. AM2+ olan TA790GX serisi tek güç tasarımlıymış. Yani donanımsal bir kısıtlama var.

Kendi yorumum: Biostar sırf AM3 anakartlarını satmak için bu anakartlara üvey evlat muamelesi yapmış. Zaten bir önceki biosla yaşanan ve sadece bir kaç hafta önce çıkan biosa kadar devam eden HT-NB hızı sorununa T serisi yani hız aşırtma anakartında mosfet soğutucusunun olmamasını da eklersek Biostar alacakların artık bir kere daha düşünmesini tavsiye ederim.

• Evet burdaki açıklama o yönde am3 kartları satılsın diye ta790gx serisinde kısıtlamaya gitmiş diyecem ama şuda varki biostar ta 780gxe 780 chipsetli bi anakart ve bu phenom II 2 955 BE yi destekliyor. Yani biostar markası benim için ölmüştür. Ne yapalım Phenom II 945 95 Wattın Türkiyeye gelmesini beklicez.Bunu alıp taki AMD nin 8xx serisi chipsetleri çıkana kadar bu anakartla idare edecez ve daha sonra ddr3 belleğe gececez.
  • Biostarın Phenom II 955 BE yi destekleyen 780 chipsetli anakartı Biostar TA780GE 6.x olacak.
  • Arkadaşın verdiği rebelshavenforum'u alt üst ettim. oc yapılacaksa mutlaka anakarta mosfet soğutucusu takmak gerektiğini söylemiş. Forumda bazı arkadaşların 955i çalıştırabilcekleri iddası var. bu anakartla iyi değerlere çıkmışlar.En çok dikkatimi çeken ise Phenom II 550nin 4 çekirdeğini bi arkadaş açmış 3.7 Ghzde stabilite sağlamış.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ebehram

Keske butcen anakart yonunden kısıtlı olsada en azından ecs black serisi alsaydın.Biostar kendininde onayladıgı HT sorunundan sonra benim gozumde cok dustu maalesef.Hep ucuz ekstra ozelliklerden yoksun ama sorunsuzdur diye dusunurdum.Yazık etti kendine.Su an o sınıfta gozdem Towarscke nin de tavsiye ettigi Ecs 780G black.Kullanıpta memnun kalmayan yok.

ecs de sesimizi duyup epey bir zaman önce aynı anakartın ultra black modelini yaptı ayn şekilde memnun kalmayan yok üstelik sb 750 köprüsüyle advanced clock calibration sayesinde 4. çekirdek açılabiliyor phenom ıı x3 lerde oda süper ve pek fark yok 10 dolar anca
  • Selam tekrar

Dün mosfetlerin üzerine thermalright HRS9 soğutucu aldım.Anakartta tam uydu.Ayrıca işlemciyi değiştirdim ve AMD PHENOM 2 x3 triple core 720 BE 2,8 işlemciyi aldım. 78dba113 biosla 4. çekirdeği açtım. yeni çıkan bios ile 78dba525 açmıyor sistemi kilitliyor.İşlemci voltaj vermeden 1,3 voltta 3,3 ghz rahat gördü 3,4 ghz de sistem açılmadı.Voltaj vermedim. Sıcaklık 30 derece .Yalnız dikkatimi çeken everest bellek testlerinde önceki kullandığım AMD Athlon x2 4800 işlemciye göre %10 gibi bir düşüş oldu.Ram olarak 4x1 gb A-DATA 667 mhz ram kullanıyorum.Belki işlemci 667 ram lere tam destek veremiyordur.İşlemcinin en güzel tarafı Black Edition olması çarpanı yükselterek rahatca OC yapabilyorsunuz isterseniz fsb yi arttırıp ram leride OC yapabiliyosunuz.Resim koyamadım.

• RESİMLER

AMD Phenom II SOKET AM3 İŞLEMCİ DDR2 BELLEK DESTEĞİ
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.