Şimdi Ara

Dardayım nolur acil yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçtiğimiz hafta cuma günü park halindeki aracıma sol ön taraftan çarptılar. Çarpan adamla anlaştık. Kaza tespit tutanağını doldurduk fakat karşı taraf il dışında yaşadığından dolayı gitti. Devamında tramere girdiğimizde adamın 2008 yılı son ayında bir firmadan sigorta yaptırdığını fakat acentenin -adamın bilgisi olmadan- taksit ödememe sebebiyle poliçeyi iptal ettiğini ve adama haber vermediğini öğrendik. Dolayısıyla araç şu anda sigortasız gözüküyor. Sigorta firması da olaya sahip çıkmıyor. Benim sigortacıma ve sigorta şirketime göre (Ergoİsviçre) arabam yaptırılıp karşı tarafa rücu ettirilir dediler. Fakat diğer sigorta olan AXA SİGORTA ya göre ise aracın poliçesi iptal ettirildiği için hasarı karşılamıyorlar. Hasar da ustaların raporlarına göre 2000-2500 TL civarında. Ben bu hasarı karşılayamam. Sigorta şirketi de sahip çıkmıyor. Ne yapabilirm? Nereye başvurabilirim? Hakkımın yenmemesi için sizlerin yardımına ihtiyacım var nolursunuz yol gösterin bana.

• önce adamı arayın ne diyecek öğrenin
    kendi görüşüm bir avukata başvurmanız gerekli
    artık mağdur durumuna düşmüş oldunuz
  • http://www.guvencehesabi.org.tr/index.html

buraya bir bak istersen, karşı tarafın trafik sigortası olmasa dahi bu güvence hesabı(eski adı ile Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı) hasarının karşılanması gerek?
  • Sevgili Dostum öncelikle büyük geçmiş olsun.

Öncelikle Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortalarının ufak bir uygulamasından bahsedeyim. Ki Trafik Sigortası da bu sigortalar çeşidine girer.
    Peşin poliçedirler. Acente poliçeyi kesip karşıya verdiği anda alacağını tahsil etmiş sayılırlar. Dolayısı ile sonradan paramı alamadım diye iptali mümkün değildir. İptali ancak aslının iadesi ile olur. Diğer durumlardaki iptal halleri (aslını müşteriden almadan) iptali geçerli kılmaz. Bu sebep le sizin olayınızda, poliçenin aslı karşı tarafın elindeyse, o poliçeyi kesen şirket bu hasarı karşılamak zorundadır. Tabii hatanın karşı tarafta olduğu durumlar için söylüyorum. Çünkü mali mesuliyet sigortaları, karşı tarafa verilen hasarları karşılamak için düzenlenirler ve zorunludurlar. Hata karşıda ise, ve poliçenin aslı müşteride ise karşı tarafın sigorta şirketi bu hasarı ödemelidir.

www.limonsigorta.com

• Sayın Oluşumbilgi

Sanırım eksik bilgilendirme yaptığım için bir noktayı düzeltmek istiyorum. Karşı tarafın elinde poliçenin faxı mevcut. Kişi uzun yolda olduğundan dolayı kişiye poliçenin faxını yollamışlar. Bizde o fax üzerinden fotokopi çekmek suretiyle kullandık. Bu durumu da gözönünde bulundurarak tekrar değperlendirme yapabilirmisiniz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • Merhaba,

Poliçenin aslı kişinin elinde yoksa, yapacak hiçbir şey yok. Acente, adam parayı ödemedi ben de gittim poliçeyi aldım, iptal etme konusunda bilgilendirdim ve iptal ettim der. Fax hiç birşey ifade etmez. O sadece polise, bak kardeşim poliçem var ama bana ulaşmadı demek içindir.
    Bu durumda maalesef içinde bulunduğunuz durum hayli zor. Hasarınızı size vuran kişiden almanız gerekir. Kişi ile kontak kurup çözüm aramalısınız. Hasarınız da hayli çokmuş. Gerekirse polise başvurup, kaza esnasında size iptal olmuş bir poliçe gösterip sizi kandırdıklarını, böyle olunca da şirketin hasarınızı ödemediğini belirtin. Varsa tanık gösterin.
    Aksi takdirde karşı tarafın sigorta şirketi bunu asla ödemez.
    Gelişmelerden beni haberdar edebilirseniz memnun olurum.
    Geçmiş olsun.

www.limonsigorta.com

• Bu arada, iptal tarihi kaza tarihinden önce mi sonra mı?

www.limonsigorta.com
  • Vallahi bravo... Konuya hakim birisinin söyleyeceği "az ve öz" bu kadar olur.

quote:

Orjinalden alıntı: oluşumbilgi

Merhaba,

Poliçenin aslı kişinin elinde yoksa, yapacak hiçbir şey yok. Acente, adam parayı ödemedi ben de gittim poliçeyi aldım, iptal etme konusunda bilgilendirdim ve iptal ettim der. Fax hiç birşey ifade etmez. O sadece polise, bak kardeşim poliçem var ama bana ulaşmadı demek içindir.
    Bu durumda maalesef içinde bulunduğunuz durum hayli zor. Hasarınızı size vuran kişiden almanız gerekir. Kişi ile kontak kurup çözüm aramalısınız. Hasarınız da hayli çokmuş. Gerekirse polise başvurup, kaza esnasında size iptal olmuş bir poliçe gösterip sizi kandırdıklarını, böyle olunca da şirketin hasarınızı ödemediğini belirtin. Varsa tanık gösterin.
    Geçmiş olsun.

www.limonsigorta.com

• Teşekkür ederim.

www.limonsigorta.com

quote:

Orjinalden alıntı: GAYRI

Vallahi bravo... Konuya hakim birisinin söyleyeceği "az ve öz" bu kadar olur.

quote:

Orjinalden alıntı: oluşumbilgi

Merhaba,

Geçmiş olsun.

www.limonsigorta.com

• Maalesef böyle durumlar çok olmakta .Poliçelerin yürürlükte olup olmadığını Turkcell 5664'e SMS atıp öğrenebilirsiniz.Bu servisin lansmanı henüz yapılmamış ama şu an aktif çalışıyor.Ben denedim çalışıyor. Trafik sigortası sorgulamak Trafik PlakaNo , Kasko sorgulamak için Kasko PlakaNo yazmak yeterli.Büyük , küçük harf farketmiyor.
    Örneğin trafik sigorta için Trafik 34yb3509 veya TR 34yb3509 ,
    Kasko sigorta için Kasko 34yb3509 veya Ks 34yb3509
  • güzel bilgi
    100 kişiden 2 si belki bilir. böyle bir şeyi.
    teşekkürler kpeker.

kardeş sana da geçmiş olsun.
    benimde başım dertte sigortacılarla.
    hayırlısı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ankay2

http://www.guvencehesabi.org.tr/index.html

buraya bir bak istersen, karşı tarafın trafik sigortası olmasa dahi bu güvence hesabı(eski adı ile Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı) hasarının karşılanması gerek?

Güvence hesabına başvurun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kpeker

Maalesef böyle durumlar çok olmakta .Poliçelerin yürürlükte olup olmadığını Turkcell 5664'e SMS atıp öğrenebilirsiniz.Bu servisin lansmanı henüz yapılmamış ama şu an aktif çalışıyor.Ben denedim çalışıyor. Trafik sigortası sorgulamak Trafik PlakaNo , Kasko sorgulamak için Kasko PlakaNo yazmak yeterli.Büyük , küçük harf farketmiyor.
    Örneğin trafik sigorta için Trafik 34yb3509 veya TR 34yb3509 ,
    Kasko sigorta için Kasko 34yb3509 veya Ks 34yb3509

Hiç duymamıştım bunu teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.