Şimdi Ara

AMD-ATi, RV790 tabanlı Radeon HD 4790 modelini hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Radeon HD 4730 sonrasında AMD-ATi'den bir yeni model daha geliyor. Elimize ulaşan bilgilere göre firma 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve ürün gamının en güçlü grafik işlem birimi olarak dikkat çeken RV790 GPU'sunu Radeon HD 4790 modelinde de kullanmayı planlıyor. Radeon HD 4770 ve Radeon HD 4850 modellerinden daha hızlı olması beklenen Radeon HD 4790 modeli genel özellikleri itibariyle Radeon HD 4870 ve Radeon HD 4890 modellerine yakın olacak gibi görünüyor.

Grafik işlemci frekansının 600MHz olacağı iddia edilen Radeon HD 4790 modelinde 3200MHz'de görev yapan 512MB GDDR5 bellek kullanılacağı belirtiliyor. 256-bit bellek veri yolu desteği sunacağı belirtilen kartın GPU'daki pin uyumu sayesinde Radeon HD 4890 PCB'si üzerine inşa edilebileceği dolayısıyla özel tasarım Radeon HD 4890 PCB'lerinin de RV790 tabanlı Radeon HD 4790 modelinde kullanılabileceği belirtilirken yeni modelin fiyat açısından Radeon HD 4850 ve 4870 modelleri arasında yer alacağı bildiriliyor.

• ATI yine F/P kartlarla gelecek anlaşılan
  • iyi sayılacak bir haber diyebiliriz. 4890 'a yakın ise nvidia'da bu konuda bir kart çıkarır umarım yakın bir zamanda.
  • Elveda HD 4850 :) Önce HD 4830'u kaybettik. Şimdi de HD 4850'yi uğurluyoruz. HD 4870 de fazla yaşamaz bu gidişle.

Birçok kişinin "olsun, olsun" diye direttiği 256 bit veriyolu desteği de sunuluyor. Çok fırtınalar koparır bu kart. Hız aşırtmada HD 4870'i kolayca uçuracağını düşünüyorum. 1 GB'lik modeli çıkarsa tadından yenmez.
  • 55 nm'nin suyunu çıkardılar artık
    bir an önce 40 nm'nin yaygınlaşmasını bekliyoruz.
    ayrıca modellendirme isimleri de bir tuhaf
    madem RV790 gpu'sunu kullanıyor model ismi neden HD 4790 olacak. üstelik kıyaslama yapıldığında bu kartın 4870'e yakın performans vereceği söyleniyor. o halde isimlendirme yaparken 4790 değil 4860 veya 4880 olmalıydı ki kafa karıştırıcı durum ortadan kalksın...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamiloglu

55 nm'nin suyunu çıkardılar artık
    bir an önce 40 nm'nin yaygınlaşmasını bekliyoruz.
    ayrıca modellendirme isimleri de bir tuhaf
    madem RV790 gpu'sunu kullanıyor model ismi neden HD 4790 olacak. üstelik kıyaslama yapıldığında bu kartın 4870'e yakın performans vereceği söyleniyor. o halde isimlendirme yaparken 4790 değil 4860 veya 4880 olmalıydı ki kafa karıştırıcı durum ortadan kalksın...

İsimlendirme konusuna bende katılıyorum
  • cok iyi oc olabilir 4890 teknolojisi barındıran 4860 gibi duruyor
  • Bu fırındamı yoksa tenceredemi ısıtılmış acaba.

• Bana göre gereksiz bir kart olmus , ama hepsinin alıcısı var , hayırlı olsun , şu 50$ olayı ne oldu yaş dimi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: VaLoUr

Bu fırındamı yoksa tenceredemi ısıtılmış acaba.

Bunu nvidia yapsaydı neler olurdu burda acaba çok merak ediyorum
  • 4870 den güçlü(o/c ile) 4890 dan az geri olacaktır bence...
  • 40nm olsa mantıklı ve güzel aslında,4770'in 256bit versiyonu derdik ve güzel olurdu,ama yine 55nm olucaksa indirim yapabilmek için isim değiştirmekten başka bişi değil.Anlaşılan 5xxx serisine kadar türlü kombinasyonlarla oyalanacağız
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamikazeden

40nm olsa mantıklı ve güzel aslında,4770'in 256bit versiyonu derdik ve güzel olurdu,ama yine 55nm olucaksa indirim yapabilmek için isim değiştirmekten başka bişi değil.Anlaşılan 5xxx serisine kadar türlü kombinasyonlarla oyalanacağız

Hocam hem 40 NM hem de 256 biti bence DirectX 11 dönemine saklıyorlar. Pazarlama stratejisi diyorum ben. Şimdilik teğet geçti. 256 bit 55 NM ve RV790 GPU'su. Ucu gözüktü en azından
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamikazeden

40nm olsa mantıklı ve güzel aslında,4770'in 256bit versiyonu derdik ve güzel olurdu,ama yine 55nm olucaksa indirim yapabilmek için isim değiştirmekten başka bişi değil.Anlaşılan 5xxx serisine kadar türlü kombinasyonlarla oyalanacağız

Ben bekliyordum açıkçası böyle kartları hatta devamı gelecektir bekleyelim görelim..
  • 1 ay önce HD4770 almasaydım bundan alabilirdim
  • Bu 4000 serisine çok kart yaptılar dahada yapacaklar heralde.
  • bu 1 ay once cıksa 4770 satamazlardı
  • paralel işlem birimlerinin sayısı hakkında bilgi yok mu??? 640 mı 800 mü???
  • 40 nm de olsa idi bu asıl o zaman o.c de manyak olurdu ama 55 nm de gereksız kart bu
  • Kalitesiz 4890 GPU'larını bu şekilde pazarlıyorlar işte.Bir taşla baya bi kuş vuracaklar yine.Bazı GPU'ların bir şekilde voltaj verilerek 1000mhzye kadar çıkabilmesi gündeme gelebilir ki bu kartta 4890 olur zaten.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.